UIT DE OMGEVING th#t' ZATERDAG 16 AUGUSTUS 193v DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 WASSENAAR. GOUDEN PRIESTERFEEST VAN T -iTOOR C. J. THOLENAAR. 50 Jaar priester, 25 jaar pastoor, 75 jaar oud De Zeereerw. heer C. J. Tholenaar, die gisteren zijn gouden Priesterfeest vierde, hield Donderdagavond zijn blijde incomste in de gemeente. Aan den grens der parochie werd de jubilaris opgewacht door de beide kape laans, het Kerk- en Armbestuur en het Feestcomité. De feestelijke intocht. Nadat de begroeting had plaats gehad, nam de voorzitter van het Feestcomité, den heer P. L. Kuiberts,_ het woord, om den jubilaris welkom te heeten, in de ge meente. Hij memoreerde de werkzaamheid van den juloilaris in de parochie en deelde mede, dat het feestcomité had gemeend als dank daarvoor een passende, grootsche huldiging te moeben bereiden. Nadat hem een lang leven was toegewenscht, waar mede de talrijke aanwezigen van harte in stemden, een dochtertje van den voorzit ter een bouquet bloemen, en een zoontje een versierd feestprogram had overhan digd, werden de rij tuigen. h~ès tegen. De ju bilaris met zijn beide kapelaans namen plaats in een met 4 paarden bespannen rijtuig, terwijl de leden van Kerk- en Arm bestuur en feestcomité in volgrijtuigen zich daarachter aansloten. Voorafgegaan door bereden politie en eenige tamboers trok de stoet naar de Ridderlaan, waar de godsdienstige vereenigingen opgesteld stonden. Hier werd de pastoor namens al len begroet door den heer H. van Veen. In de Van Heeckerenstraat werd de jubila ris vervolgens gehuldigd door de jongens van de R. K. Jongensschool, het Patronaat en de Gezellen en bij de Kerkdam door de sociale vereenigingen en haye opge steld met hun vaandels en banieren. Vervolgens trok de stoet over den Kerk dam, den Deijl en de Van Zuylen van Nije- veltstraat naar het Oostdorp, de groote volkswijk in de parochie, waar op heb Schulpplein de huldiging van de bewoners bij monde van den heer de Kieviet plaats vond, en den jubilaris wederom bloemen werden geoffreerd. Door het feestelijk met de driekleur en pauselijke wimpel bevlagde dorp werd vervolgens naar de pastorie gereden. Voor op ging nu de muziekvereeniging „Excel sior", welke den jubilaris op het Dorpsplein had opgewacht. De verschillende vereeni gingen met hunne banieren en honderden belangstellenden stonden hier opgesteld. Het weer, dat zich alhoewel onstuimig, toch nog vrij goed had gehouden, liet even wel plotseling de feestende parochianen in den steek. Een donderbui ontlastte zich boven bet dorp en alhoewel velen een nat pak opliepen, was de regen toch niet in staat de stemming te bederven. Tusschen een haag van in heb wit gekleede bruidjes schreed de jubilaris zijn pastorie binnen. Weldra kregen nu de parochianen en an dere belangstellenden de gelegenheid de kerk te betreden. Hier werd heb oog getroffen door de keu rige versiering, smaakvol aangebracht door de firma van Empelen uit Haarlem in sa menwerking met den bloemist N. Zandvliet, alhier. Het hoofdaltaar preikte met een keur van witte dahlia's en gladiolen, terwijl de wanden der kerk en de electrische kronen waren behangen met bouquetten roode en rose dahlia's en gladiolen. De balustrade van het zangkoor was geheel bekleed met fraaie tapijten evenals de hoofdingang van het kerkgebouw. In den middengang stonden een 200-tal in het wit gekleede bruidjes, met bouquet ten witte bloemen in de hand opgesteld, terwijl grootere meisjes guirlandes droe gen, eveneens van levende bloemen saam- gesteld. Toen alle belangstellenden hadden plaats genomen, werd de Jubilaris binnen geleid. Voorop gingen een 24-tal koorknapen, gekleed in roode, blauwe, gele en paarse togen met superplis, allen een palmtak in de hand. DE DRUKKERS VAN DE AMSTERDAM SCHE POLITIE zonden aaif Kingsford Smith tijdens zijn verblijf in het Middel burgsche ziekenhuis een kaart met de beste wenschen voor zijn herstel. Donderdag ontvingen zij van den Oceaanvlieger boven staand geestig schetsje, geteekend door diens gastheer Dr. H. van Loon, met eenige regels waarin Kingsford Smith zijn dank betuigde. Daarna schreed de jubilaris in den stoet, gevolgd door de beide kapelaans en pater J. Verhagen. In het Priesterkoor was voor den jubi laris een zetel geplaatst. Zoodra hij hier had plaats genomen, stelden de koorkna pen zich ter weerszijden van hem op, ter wijl de meisjes met guirlandes zich achter en naast hem opstelden. Het geheel maak te een schitterend effect en werkte diep in op de gevoelens van den jubilaris en de aanwezigen. Een welkomstlied en een welkomstwoord. Spontaan werd den pastoor daarop een welkomstlied toegezongen. Na beëindiging betrad de weleerw. heer A. Verhagen den kansel om een toespraak tot den jubilaris te richten. Z.eerw. ving zijn toespraak aan met er op te wijzen, dat allen hier waren bijeen gekomen, om het gouden priesterfeest van den herder te vieren. Hij wees erop, dat hij voor 50 jaren het geluk had de H. Pries terwijding te ontvapgen en zijn eerste H. Mis op te dragen. Toen deed hij afstand van alles, zelfs van zijn familie, om zich te geven aan het heil der zielen. 50 jaren heeft hij daaraan gearbeid, van dien arbeid hebben de parochianen van Wassenaar 25 jaren mogen genieten. Zij hebben niet en kel* van de zomerweelde genoten, maar "hébben ook de herfstvruchten mogen pluk ken. En thans zijn de jubilaris, de vader van de parochie, en de parochianen, zijn kindéren, de geheele familie dus bijeen om zijn 50-jarig feest te vieren. Hier de jubilaris, gesierd met 3 kronen, die van een 50-jarig priesterschap, een 25- jarig pastoraat en een 75-jarigen leeftijd en daar de parochie. Spreker wees er voorts op, dat allen gaan feestvieren, niet enkel om den pastoor te vieren, maar om hun dankbaarheid te toonen; dankbaarheid voor den ijver voor zijn parochie, dankbaarheid om het vele, door hem tot stand gebracht, dankbaarheid voor de versiering der kerk, dankbaarheid om zijn groote liefde tot het H. Sacrament. Tenslote riep Z.eerw. den jubilaris het welkom toe namens de kinderen, waarmede hij zoo innig medeleeft, namens de ouders, de zieken enz. Met een gedicht van Guido Gezelle be sloot Z.eerw. Met een plechtig Lof, opgedragen door den jubilaris, geassisteerd door Kapelaan P. Bottelier en Pater J. Verhagen, eindigde deze schoöne plechtigheid. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze uit de 4 stemmige Veni Creator van H. Cuypers en onder het Lof eenige 4 stemmige lofnummers van Ph. Loots. De Plechtige Hoogmis. Woensdag, de dag van de viering van het 50-jarig priesterfeest van den herder der parochie van St. Willibrord naderden in de vroegmissen een groot aantal geloo- vigen ter H. Tafel. Te 10 uur werd onder groote belangstel ling de plechtige Hoogmis door den jubi laris opgedragen. Voorafgegaan door theo loganten van het groot Seminarie War mond, die de Gregoriaansche gezangen bij de H. Mis zouden uitvoeren en de koor knapen, schreed de jubilaris door den mid dengang naar het hoofdaltaar. Bij de H. Mis werd de pastoor geas sisteerd door den weleerw. heer P. Botte lier als diaken, en Pater J. Verhagen, pro curator van de Afrikaansche Missiën te Kadier en Keer, als sub-diaken, terwijl ka pelaan A. Verhagen de functie van cere- moniarius vervulde. Mgr. Th. M. P. Bek kers uit Voorschoten, Pastoor J. A. Thus uit Sassenheim, Rector T. L. Westgeest uit Leiderdorp, Pater van den IJssel, alsmede enkele bloedverwanten van den jubilaris. In de kerk merkten wij nog op Burgemeester J. J. M. Wiegman en mevr. Wiegman. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze, onder leiding van den heer J. C. Beuk, de vierstemmige Missa Solemnis in honorem Cantoris Seraphici S. Francisci Assisiatis van Ph. Loots uit. Na het H. Evangelie besteeg kapelaan A. Verhagen den kansel tot het houden van de feestpredikatie. In zijn gewijde rede wees Z.eerw. erop, dat er alleszins reden is, om op dezen blij den dag, den dag waarop de herder dei- parochie zijn 50-jarig priesterfeest viert, feest te vieren. Dit geldt temeer voor de parochianen, die gedurende bijna 25 jaren de zegeningen van dezen priester en her der hadden mogen smaken. Het feest, dat gevierd wordt, is evenwel niet zoozeer een feest om den persoon van den herder als een feest van dank ter.eere van God, die de parochie met zoüveel weldaden heeft overladen. Spreker schilderde vervolgens de groot te, de breedte en de diepte van het pries terschap. In gevoelvolle woorden teeken- de hij den priester, den uitverkorene Gods, den middelaar tusschen God en de men- schen, den alter Christus, den offeraar, die den mensch van zijn geboorte of tot aan zijn dood bijstaat. Het stemt daarom tot dankbaarheid, den herder, die zijn 50-jarig priesterfeest en 25-jarig pastoraat viert, te herdenken ep te huldigen. Veel hebben de parochianen aan hem te danken, die door God met een buiten gewone gezondheid enplichaamskracht is gezegend, die de eéiii£ste overlevende is van zijn klas, op wiens gelaat het getal der jaren nog niet te lezen is. Om die dankbaarheid te toonen, wilde de eerw. spreker van dé parochianen vra gen een daad te stellen. Hij was van oor deel, dat het schoons té geschenk, s.cLat den 'herder kon worden uufigeboden, zou kun nen bestaan in de stichting van een weer- standskas, een fonds,, tot steun van de priesters. Z.eerw. meende, dat den Pastoor niets aangenamer zou zijn, daar dan ook in deze parochie een dergelijke instelling zou tot stand komen. 'Z.eerw. beval dit met klem den geloovigen aan te doen, op dat de Herder, eenmaal na volbrachten taak ten hemel opgenomen, met welgeval len op deze stichting zou kunnen neerzien, tot stand gekomen op zijn gouden priester feest. Na den jubilaris de gebeden van alle aanwezigen te hebben toegezegd bij de voortzetting van het H. Misoffer, eindigde de gewijde spreker zijn gloedvolle predi katie. Hierop werd het H. Misoffer voortgezet. Na de H. Mis zoiig het zangkoor een vierstemmige cantate „Hulde aan het Priesterschap" van Pater Haagh. Op uitdrukkelijk verzoek vermelden wij nog, dat de guirlandes, welke Donderdag avond door de meisjes in de kerk werden medegevoerd, en waarover allen vol be wondering waren, werden vervaardigd dooi de firma IJsstelstein te Den Haag. De stroom van gelukwenschen. Om 1 uur ving in de pastorie de receptie aan voor de besturen van vereenigingen. Hiervan werd, zooals van zelf spreekt, een druk gebruik gemaakt. De groote zaal in de pastorie was als in een bloementuin herschapen. Tientallen bloemenmanden stonden langs de wanden opgesteld. Een tweetal ruime tafels waren voorts ingeruimd voor de tal- looze cadeaux, op dit feest den jubilaris aangeboden. We willen slechts noemen een viertal Kasuifels ill wit, rood, groen en paars, een drietal altaarkussens, enkele fruitmanden, kistjes srgaren enz. Om 2 uur hadden de overige parochianen en belangstellenden gelegenheid den jubi laris de hand te drukken. Ook hiervan werd een ruim gebruik gemaakt. Overduidelijk bleek hierbij de groote genegenheid, die men den jubilaris toedraagt en de popu lariteit, welke hij geniet. Voor elk had de jubilaris een vriendelijk woord en ondanks zijn 75 jaren bleek hij er niet tegen op te zien, dien langen tijd staande door te brei: gen. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. O.a. kwam de Burgemeester zijn geluk wenschen aanbieden.- In een korte redq wenschte Z.E.A. den jubilaris geluk met-dit heugelijke feest en sprak daarbij de hoép.uit, dab beiden nog lange jaren tot heil van. de gemeente moch ten werkzaam zijn, de Pastoor zorgen; voor de geestelijke belangen en de Burge meester voor de materieele belangen. Voorts was het hem aangenaam te kun nen mededoelen, dat het H. M. de Koningin had behaagt, Pastoor Tholenaar te benoe men tot Ridder in de orde van Oranje Nas sau. Onder gejuich spelde Z.E.A. het kruis op de borst, van den jubilaris. De Pastoor betuigde bewogen zijn hartgrondigen dank. Bezoek van den Bisschop. Even later kwam Mgr. Aengenent, die vergezeld was van Plebaan Westecvvoudb en Secretaris van der Tuyn den jubilaris gelukwenschen. Begrijpelijkerwijze maakte ook dit bezoek veel indruk op den jubi laris. Het slot van het schoone feest. Om 7 uur werd tot besluit een plechtig Lof gegeven. De jubilaris droeg het op, gé- assisteerd door Kapelaan A. de Bot te 's-Gravenhage en Patetr van den IJssel. Onder het Lof hield de jubilaris een toe spraak. Z.eerw. ving aan. als volgt: „Goe de parochianen, oud-parochianen, en alle andere belangstellenden, hier aanwezig, om met mij te vieren mijn gouden priester jubileum, mijn 25-jarig pastoorsfeest en mijn 75sben verjaardag. Ik ben voor u op getreden, ofschoon heb mij moeite heeft gekost, bang als ik was, dat ik het er niet goed zou afbrengen. Ik zal het daarom maar kort maken. Later hoop ik gelegen heid te hebben 'u allen nog eens te danken. Zêer "bewogen "richtte hij daarop eenige woorden van dank tot de aanwezigen voor hun liefde, hun giften om vervolgens op allen een beroep te doen, om zich voor te bereiden op een grootsche viering van het 25-jarig bestaansfeest op Zondag a.s. Met een Gregoriaansch Te Deum werd heb Lof besloten. Een klinkende hulde van den Korenbond. Korten tijd daarna, kwam de Korenbond St. Willibrordus, omvattende de zangkoren uit Noordwijk, Katwijk, Voorschoten, Oegstgeest en Wassenaar, den jubilaris hul digen. Heb weer was intasschen zoo slecht geworden, dat men besloot de hulde niet buiten, maar in de kerk te brengen. Toen alle belangstellenedn waren geze ten en de jubilaris met zijn familie had plaats genomen, zongen de leden van den Korenbond de Cantate „Hulde aan het Priesterschap" van Pater Haagh. Machtig klonken de stemmen van zoo veel zangers door het ruime kerkgebouw en overweldigend was de indruk, welke dit huldebetoon op alle aanwezigen maakte. Na beëindiging der cantate hield de Vice-Voorzitter van den Korenbond, Pas toor Schiphorst uit Katwijk, een met veel humor doorspekte rede, waarin hij na mens den Korenbond praeses-Jubilaris hul de hem gebrachte hulde en den Vice-praeses een prachtige ruststoel aanbood. Met luid applaus werd deze rede 'oe- groet. De jubilaris dankte den Korenbond voor de hem gebrachte hulde en de Vice-praeses voor de gesproken woorden. Hij gevoelde zich door deze blijken van sympathie ge sterkt om nog lang als praoses van den Korenbond te blijven fungeeren. Tot slot van dezen buitengewoon geslaag den en voor Pastoor Tholenaar onvergete- lijken dag, gaf de Muziekvereeniging „Er- celsior" een serenade. Botsing. Vrijdagavond omstreeks half zes kwam de Hörch-auto van den heer II. alhier op den Rijksstraatweg nabij het viaduct te slippen. De auto draaide hier door een slag om en reed vervolgens tegen een drietal langs den weg staande iepen-boomen. De auto werd hierdoor zwaar beschadigd. Doordat, de auto geheel was voorzien van triplex-glas is het te danken, dat de chauffeur slechts een blessure aan den rechterarm opliep. De ruiten waren name lijk gehee lverbogen en zagen eruit gelijk spinrag door de barsten. Na door den Geneeskundigen dienst uit Den Haag verbonden te zijn, kon de chauf feur huiswaarts1 keeren. Do auto moest worden weggesleept. ALKEMADE. Gebaren: f'etrus Wilhelmus Hondri- cuë zoon van" J. L. Klink en J. M. Ilille- naar. Maria Theresia doch Ier van A. M. van der Meer en H. M. de Jong Jo hannes Theodorus zoon van Th. L. van der Hoorn en P. J. van der Meer. Overleden: Hendrikus Gerardus Casteleyn 2 j. Gerardina van Opzceland echtgenoote van J. A. van Amsterdam 40 j. Gehuwd: Hendrikus Johannes van Berkel jm. 20 j. en Apolonia Cornelia Went jd. 23 j.. Theodorus van der Wereld jm. 28 j. en Johanna Maria van der Star 20 j. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het was een en al teleur stelling deze week. Zeer slecht weer dat alleen, bevorderlijk was om den groei der verschillende producten tegen te houden of het gewas te doen mislukken en een ver laging der prijzen van een der hoofdproduc ten, de bloemkool, waarop niet gerekend was en die de teelt hiervan, als dit even aanhoudt ongetwijfeld verliesgeven zal doen worden. Maandag 1.1. was het al zeer slecht gesteld. Nadien kwam er weer eenige ver betering doch de uitkomst is bij zulke prijzen zeer teleurstellend. Ook in den bol- lenhandel is weer eenige traagheid inge treden. En de aanvoer aan de diverse .vei lingen is overstelpend. Op een verhooging der prijzen wordt voorshands dan ook nog niet gerekend. DE KOLONEL VAN DE MARINIERS, kolonel Oele heeft een bezoek gebracht aan de Fransche opleidingsschepen, welke in de haven van Rotterdam op bezoek zijn. Q-aö thuis Maay thanks for your good wishes.It wbs not bad bat I have had pieasenter rides then IN DE PETROLEUMHAVEN TE AMSTERDAM is aangekomen het Amerikaat sche tankschip Walter Jennings met een diepgang van 91 d.M. De lengte van dit geweldige schip is 500 voet en de breedte 68 voet. Het voert een lading van 15389 ton stook- en dieselolie. Het is het grootste tankschip dat ooit in de haven van Amsterdam arriveerde.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9