KALENDER DER WEEK ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. f> AVONTUREN VAN EEN AMERIKAANSCH DOKTER Ruim 10 weken onder de Chineesche bandieten. 'Men karn. er zich. in Europa haast geen voorstelling maken, hoe gedurende de laat ste 6 a 7 jaren de openbare veiligheid in Mantsjoerije door uitgebreide roo ver benden bedreigd wordt. Aanhoudend hoort men van overvallen op dorpen, ontvoering van reizigers en aanvallen op rivierschepen. Toen de Amerikaansche geneesheer Harvey J. Howard zijn vacantie bij een zijner vrienden, een Amerikaansch groot grondbezitter doorbracht, viel hij bij een dergelijke overrompeling in handen der bandieten. Dezer dagen is er een boek verschenen waarin zijn lotgevallen beschreven worden en waardoor een duidelijk licht geworpen wordt op het lot der vreemdelingen in China, maar dat tevens ook bewijst hoe weinig al deze dingen met het bolsjewisme te maken hebben. Er is hier geen sprake van wilde, op zich zelf staande bandietenbenden, neen, het gaat hier om een georganiseerde ver- eeniging, met beambten, bankregeling en een eigen systeem van registratie en boek houding. Zij leven echter wel in een geor ganiseerd Communistische gemeenschap; iedereen besteedt het geld, dat hij buit maakt in het belang van het algemeen welzijn. Men betaalt rekeningen voor de organisatie en stort het ontvangen losgeld, overeenkomstig de voorschriften op een bankrekening. Aan het einde van het jaar wordt de winst verdeeld. Sommigen sturen het geld naar huis op dezelfde manier zooals bij ons .de ar beiders die buiten hun woonplaats werken, vaak doen anderen laten hun aandeelen jaren achtereen op de bank staan. Dat alles heeft echter absoluut niets met de politiek uit te staan. Evenals de organisatie is ook de bewa pening uitstekend ingericht. Zij gebrui ken in hoofdzaak Mausergeweren van Duitsch fabrikaat, vreeselijke wapens waar op de bandieten echter bijzonder gesteld zijn, zij betalen 350 dollar per stuk en 50 dollar voor 100 patronen! Deze roovers behooren ook absoluut niet tot de onbeschaafde, mindere klasse. Bij de bende, die den Amerikaansch en dok ter ontvoerde, waren er velen, die graag luisterden naar vertellingen over de nieuwe wereld.... er waren er ook die zelf liede ren voordroegen, die zij vroeger op school geleerd hadden.die met genoegen luis terden naar versjes die zij de kinderen op lieten zeggenJa, de Amerikaan hoorde zelfs hoe de roovers in de aangrenzende hut als het ware met elkander wedijverden in de kennis der klassieken en vaak uren lang beroemde gedichten en spreuken van Confucius reciteerden. Harvey wist vriendschap te sluiten met een der bandieten, een man van 33 jaar, die tot vóór twee jaar nog als officier in het leger van generaal Wa-Pei-Fu gediend had, maar na het einde der heerschappij van dezen generaal zich gedwongen zag om het „beroep" van roover uit te oefenen. Hij gebruikte geen opium, noch tabak en wat dat zeggen wil zullen we dadelijk hooren, hij zag er altijd even keurig ver zorgd uit. In een gesprek vermeed hij alle vloeken ei^ deed zich direct kennen als een uiterst beschaafd en intellectueel mensch. Een andere roover was tot voor korten tijd zelfs een der hoogere politiebeambten in een der voornaamste districten geweest, maar zag zich ook ten gevolge der poli tieke veranderingen gedwongen, bij de roovers aan te sluiten om zoodoende in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Veel anderen waren het slachtoffer ge worden van de kinderhuwelijken, die men zoo veelvuldig in China aantreft. De roo vers maakten dan ook niet alleen gemeene zaak met de boeren of kleine kooplui, maar naar gelang hun vroegere betrekkin gen, in de eerste plaats ook met de gere gelde troepen. En geen wonder, want ook omgekeerd waren zoo veel van deze geregelde solda tentroepen vroeger zelf ook roovers ge weest! In ruil voor de vrijlating van den Amerikaan wild© men bijv. zijn roovers in het leger opnemen, de aanvoerders zouden zelfs als onderofficieren worden aange steld en hun paarden met uitrusting er bij zouden betaald worden; zelfs opium werd hun in iedere gewenschte hoeveel heid beloofd. De officier van de regeerings- troepen die de onderhandelingen met de bandieten over de invrijheidstelling van Harvey voerde was vroeger zelf roover geweest en stond nu nog in velerlei be trekkingen tot zijn oude kameraden, die ook thans nog vol achting en vertrouwen tot hem opzagen. Het lot der gevangenen is zeer verschil lend. Zij dienen slechts als een middel om heel veel geld af te persen. Voor Harvey eischte men een som van 10.000 dollar. „Ik was als een handelsartikel. Zij waren zóó bezorgd voor mijn welzijn, dat ik niet eens mee mocht helpen om boomen af te zagen omdat ze bang waren dat ik door een boom verpletterd zou kunnen worden! Ik mocht zelfs geen hout hakken, omdat ik me daarbij kon kwetsen". Bemerken de roovers echter dat de fa milieleden van hun slachtoffers zich niet om hen bekommeren en zij veronder stellen dit, als de ontzaglijke sommen, die zij als losprijs eischen, door de onbemid delde menschen niet betaald worden dan ontaardt de behandeling der gevan genen in afschuwelijke beestachtige mis handelingen. Harvey heeft eens een menschelijk we zen gezien; een man met verwilderde haar- en baardgroei en een huid die in geen jaren gewasschen scheen. Hij u-as bijna naakt, kroop met groote moeite op han den en voeten vooruit, waarbij de korte ketting van zijn voetboeien voortdurend rinkelde. Aan de ketting was nog een groote, ijzeren bol bevestigd. „Hij hield zijn vuile ontstoken handen boven het vuur, dat haast uitgedoofd was en keek hulpeloos uit de halfgesloten oogen rond, terwijl hij voortdurend zachtjes kreunde". Tenslotte dat heeft Harvey ook mee gemaakt wordt zóó'n gevangene, die toch blijkbaar niet vrijgekocht wordt en slechts een hinderlijke ballast is, eenvou dig met twee bijlslagen het hoofd inge slagen. De grootste schuld, dat de roovers, die toch overigens zooveel goede eigenschap pen bezitten, zoo verwilderen, is wel het opiumgebruik. De leden der rooverafdeeling, waardoor Harvey ontvoerd was, hadden ieder onge veer 1000 dollar noodig voor dit vergif. Zij zijn er zoo aan verslaafd dat zelfs de Chineesche regeering door de vingers moet zien, wanneer zij leden van zulke benden in haar dienst opneemt. Harvey maakte zelfs kennis met een generaal van het Chineesche leger, die jaarlijks ongeveer 5000 dollar voor deze „liefheb berij" uitgaf. Opium vervangt voor zeer velen de gewone maaltijden. Naast deze besmettelijke ziekte heerscht onder de roovers de vreeselijke ontsteking der bindweefsels waarvan men in China haast in ieder gezin en in alle standen slachtoffers aantreft. Op grond van sta tistische berekeningen schat Harvey het aantal van deze zieken op niet minder dan 100 millioen.... ieder jaar 5 millioen nieu we gevallen.meestal reeds bij kinde ren. Hij beweert, dat 1 millioen Chineezen aan beid.e oogen en 3 a. 4 millioen aan één oog blind zijn. Bij 20 millioen is het gezicht door de ontstekingen zoo verzwakt dat de aangetaste patiënten op de meest ellen dige wijze hun kommervol bestaan nog kunnen rekken. Bij dergelijke toestanden is de taak van onze Christelijke Missie in China bijzonder zwaar en moeilijk. Dat zij evenwel uitzicht op verbetering hebben, bewijst wel een feit dat de gevangen Amerikaan vertelde en dat wel tot nadenken stemt. Op zekeren dag zong liij voor de roovers die graag hooren zingen het oude: „Nader mijn God bij UToen hij de tweede strofe geëindigd had, kwam een der bandieten naar Harvey geslopen. Gewoonlijk was hij de grootste schreeuwer en ergste schim per van het heele legernu schreide en snikte hij als een kind; sidderend over geheel zijn lichaam, stiet hij met heesche geluiden uit: „In mijn jeugd heb ik dat lied zoo vaak in een Missiehuis gehoord. Ik kan het nu en hier niet hooren.... Zing het nooit meer!" HOE WORDT MEN MILLIONAIR? De afkomst van den hotelier Marquet. Tietz en Wool- worth. 100 mililoen voor advertenties! De man, die 't avontuur van Koning Ca rol van Roemenië heeft, gefinancierd, is eindelijk ontdekt. Nu klinken de berichten daaromtrent wel erg onwaarschijnlijk, maar ze worden toch geloofwaardiger, als men wat meer weet van den geldmagnaat Mar quet, den Belgischen grootindustrieel, die den staatsgreep van Carol mogelijk heeft gemaakt, 't Is nu eenmaal een man, die 'n zwak heeft voor romantische avonturen en dat is geen wonder: z'n eigen leven heeft zich afgerold als 'n film Marquet is z'n carrière begonnen als huisknecht in 'n obscuur hotelletje in Pa rijs. Dus was 't voor hem 'n promotie, toen hij vatenwasscher werd. In de stations wachtkamer van Namen, waar hij daarna 'n baantje kreeg, hield hij 't niet lang uit. Hij verstond de kunst> relaties aan te knoopen met menschen van de mcest-uit- eenloopende maatschappelijke kringen. Na 'n jaar of wat, toen hij van alles en nog wat aan de hand had gehad, bleek hij toch zooveel te hebben overgespaard, dat hij de Kurzaal te Ostende kon pachten. En op den huidigen dag vraagt niemand meer naar 't verleden van den hotelkoning Mar quet, die de eigenaar is van de grootste hotel-paleizen in West-Europa, zooals 't luxe-hotel „Negresco" te Nizza en 't be roemde „Claridge" te Parijs. Van Koning Leopold van België kocht hij 't kasteel „Chateau d'Ardenne" en sedert kort is hij in 't bezit van de meeste aandeelen der groote Belgische Automobielfabrieken. Maar voor Marquets daadwerkelijke hulp heeft Koning Carol moeten beloven dat er in de toekomst in Roemenië voor Marquet flinke zaken te doen zullen zijn. Daar hebt ge 'n andere millionair, Frank W. Woolworth, die echter op nog moei lijker manier aan z'n groot vermogen is gekomen. Hij was 'n slecht-bezoldigd amb tenaartje, maar hij besloot zich onafhanke lijk te vechten. Z'n vader leende hem 'n sommetje en daarmee opende hij in Utica, 'n plaatsje in de Vereenigde Staten, 'n 5- ccntswinkel'. Maar z'n plan mislukte. Toch liet Woolworth zich niet ontmoedigen en begon een soortgelijke zaak in Pennsyl- vanië, waar hij z'n artikelen verkocht voor 5 cent en een dubbeltje. En nu slaagde bij beter, de zaak breidde zich uit, in alle dee- len van het land werden filialen geopend en toen 't voormalige ambtenaartje kwam te sterven, liet hij een vermogen na van ongeveer 162 millioen gulden, behalve nog z'n groote winkelmagazijnen. Ook in Euro pa heeft de Woolworth-Maatschappij zaken geopend, o.a. in Berlijn, 'n geweldig groot warenhuis. Men schat 't kapitaal der Firma thans op ongeveer 540 millioen gulden, 'n Poosje geleden heeft ze in New York nog 'n wolkenkrabber gebouwd, die ieders ver bazing opwekte door z'n geweldige afme tingen en dat in 'n stad. waar men toch wel wat gewoon is. En dan de arme krantenjongen, die la ter de kauwgum-fabrikant Wrigley werd! Al spoedig had deze energieke jongeman een vermogen van ongeveer 100.000 dollar verdiend. En met dat geld begon hij 'n ad vertentie-campagne, waardoor hij z'n heele vermogen weer verloor! Maar Wrigley liet zich daardoor niet uit het veld slaan, maar hij begon eenvoudig 'n nieuwe cam pagne. En men berekent, dat hij zoo on geveer 25 millioen dollar daarvoor heeft uitgegeven. Maar z'n firma heeft er zoowat 54 millioen gulden mee verdiend! 'n Paar dagen geleden stierf te New York Thomas Ryan, die eenmaal begon als 'n klein commissionairtje in Wallstreet. Hij wist zich door gelukkige speculatie, 'n klein vermogen te verwerven, maar z'n kostje was pas gekocht, toen hij voorgesteld werd aan Koning Leopold II van België, Amerikaan. Ryn kreeg van den koning 't exploitatierecht van 'n rijk diamantveld en de groote sommen die hij hieraan ver diende, gebruikte hij weer om spoorlijnen aan te laten leggen. Ook richtte hij spoe dig 'n tabaksmaatschappij op met 'n kapi taal van meer Jan 500 millioen dollar. Nog merkwaardiger is de levensloop van den grooten onbekende: Sir Basilius Za- harow. Over z'n geboorte hangt 'n sluier. In 't eerst verdiende hij den kost zoowat met 'n paar ondergeschikte baantjes, maar hij raakte er boven op, toen hij erin slaag de commissionair te worden voor 'n groote wapenfabriek. Doordat hij betrekkingen onderhield met 'n dame uit de hoogste N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Prefatie v. d. Allerh. Maagd (invullen: En U om de ten Hemel-opneming). Kleur: Wit ZONDAG 17. AUG. Tiende Zondag na Pinksteren. Mis: Cum clamarem. 2e ge bed v. d. H. Jeroen, Pastoor van Noord- wijk, martelaar; 3e d. H. Hyacinthus, belijder; 3e v. h. octaaf van Maria's ten Hemel-opneming; 5e v. d. octaafdag v. d. H. Laurentius (uit de eigen Mis op 17 Aug. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid). Kleur: Groen. Wat wij zijn en hebben, danken wij niet, zooals die akelig t-rotsehe Farizeër meent (Evangelie), aan ons zeiven, maar aan don éénen Geest, Die Zijne gaven uitdeelt zooals Hij wil (Epistel). Daarom aan God alle eer en glorie (Alleluja-vers). Ons passen de nederige gevoelens van den tollenaar. In het nederig bewustzijn van onze schuld, doch het hart vol vertrou wen verheven tot God, moeten wij ons H. Offer brengen (Offertorium). Want dan alleen verwerven wij ons Gods barm hartigheid, maken wij ons deelgenooten van de hemelsohe goederen (Gebed), ge ven wij eer en glorie aan Gods H. Naam (Stilgebed) en maken wij ons Offer tot een offer van gerechtigheid, dat God ons zal aannemen (Communio). Als de tolle naar gaan wij dan gerechtvaardigd naar huis en God zal de afgebeden hulp (Gra duale en Pos t communio), welke wij iede- ren dag noodig hebben, ons niet onthou den. MAANDAG IS AUG. Feest van de ver- heffng van de relikwie van den H. Bavo. Mis: Gaudeamus (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom op 9 Aug.). 2e gebed v. h. Octaaf van Maria's ten Hemel-opneming; 3e v. d. H. Agapitus, martelaar. Om aan het meeningsverschil van het volk over het graf van den H. Bavo een einde te maken, opende Eremboldus, abt van een klooster te Gent, de graftombe, waarin volgens- sommigen het stoffelijk overschot moest rusten. Hij vond ook werkelijk het lichaam van den heilige en stelde het ten toon aan het samen gestroomde volk. Daarna werd het in een mooie kist gelegd en naar de St. Bavo- kerk overgebracht. Van deze verheffing wordt vandaag in ons Bisdom de gedach tenis gevierd. DINSDAG 19 AUG. Mis v. d. H. Joan nes Eudes-, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf. In 1601 werd de H. Joannes geboren in Normandië. Nog jong werd hij Orato- riaan. In 1626 ontving hij de H. Pries terwijding te Parijs en werd missie-predi ker. Bij dat Apostolisch werk werd het hem duidelijk, dat een parochiegeestelijk heid noodig was om den goeden geest onder het volk te bewaren en daarom stichtte hij in 1643 een Congregatie (de Eudis'ten) onder den Naam van Jesus en Maria, welke Congregatie groote verdien sten heeft verworven voor de opleiding van de geestelijkheid en. de missiepredi- king. Joannes stichtte ook een Congregatie „de Zusters van O. L. Vrouw van Liefde" genoemd, welke bijzonder zorgde voor. de gevallen, maar goed willende meisjes en vrouwen. Algemeene bekendheid heeft de Heili ge zioh verworven door zijne gesohi'iften en predikaties, waardoor hij bevorderde de devotie tot de H.H. Harten van Jesu? en Maria. De heilige stierf 19 Augus tus 1680. WOENSDAG 20 AUG. Mis v. d. H. Bernardus, Abt: In medio. 2e gebed v. h. octaaf. De H. Bernardus, schrijver en prediker, apostel en hervormer, meester van het kringen, kreeg hij kans zich in te drin gen in de high life en 't moet waar zijn, dat er diplomatieke verwikkelingen ont stonden, als men Zarahow met z'n neus buiten zaken hield, die hem interesseerden. Thans heeft hij aandeelen in zoo goed als alle groote Europeesche wapenfabrieken en hij heeft een vermogen bijeengekregen, dat niet te taxeeren valt. Weinig romantisch, maar heel nuchter en zakelijk is de ontwikkelingsgeschiedenis van de warenhuizen van Tietz. De dynastie Tietz stamt uit Gera, waar in 'n klein, on ooglijk winkeltje 'n. zaakje werd gedreven in witte goederen en wollen stoffen. En nu is 't een onderneming met talrijke groote magazijnen. Die bloei is te danken aan on dernemingsgeest, bekwaamheid en taaie geestelijk leven, is één der grootste siera den geweest van Christus' H. Kerk. Hij wordt genoemd „de 'honigvloeiende leer- aar", omdat hij over Jesus en Maria (over wie zijne geschriften vol staa-n) in zulke liefderijke en ontroerende bewoordingen geschreven heeft. Bernardus stierf onder Maria's bescherming den 20ea Aug. 1158, als Abt van Clairvaux. DONDERDAG 21 AUG. Mis v. d. H. JoaiHia Fremiot de Cbantal, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. h. Octaaf. De heilige van dezen dag was als ge huwde vrouw een toonbeeld van echte lijke deugd. Alles deed zij om het leven van haren gemaal, baron de Chantal, te veraangenamen en wijdde hare zorgen aan do opvoeding harer kinderen. We duwe geworden (haar gemaal werd op jacht door een kogel der jagers doodelijk getroffen) besteedde zij al haren tijd aan de opvoeding der kinderen, aan gebed en ■huiselijhen arbeid. Een voorbeeld was zij van christelijke naastenliefde. Zoo had zij steeds bij zich aan huis een zieke, dien zij alle, ook de nederigste, diensten 'bewees. Door de voorzienigheid Gods kwam zij onder de leiding van den H. Franoiscus van Sales, die haar geheel' naar zijn geest vormde en haar zoo geschikt maakte tot slichtores van de Orde der zusters van O. L. Vrouw Bezoeking. VRIJDAG 22 AUG. Octaafdag van Maria's ten Hemel-opneming. Mis: Gau deamus^ (als op 15 Aug.). 2e gebed v. d. H.H. Timotheus, Hippolytus en Sympho- rianus, Martelaren. „Maria heeft het beste deel verkoren, dat haar niet zal ontnomen worden in eeuwigheid." (Communio). ZATERDAG 23 AUG. Mis v. d. H. Philippus Benitius, Belijder: Justus. 3e gebed v. d. Vigilie v. d. H. Bartholomeus, Apostel; 3e voor den Paus. Geen Credo. De gewone Prefatie. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Vi gilie: Ego autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Philippus, 3e voor den Paus. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. Philippus hoorde eens in het klooster der Dienaren van Maria (Servieten) in zijne geboortestad Florence de volgende woorden uit een Epistel: „Philippus, ga heen, en houdt u bij dezen wagen". Onze heilige paste die woorden op zich zeiven toe en zag daarin zijne roeping tot de Servieten-Orde. Als eenvoudig leekebroeder liet de goed in de wetensohap onderlegde Philip pus zioh opnemen. Maar langzaam klom hij tot hooge waardigheden, nadat hij uit gehoorzaamheid zich tot priester had laten wijden. Hij werd zelfs Generaal der Orde. ]iij onderscheidde zioh door een bijzondere godsvrucht tot de zeven smar ten der H. Moeder Gods. Als Generaal doorreisde hij vele landen en maakte overal zeer vele bekeeringen- Philippus stierf in 1285. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaanden kalender, behalve: MAANDAG. Mis v. d. Z. Paula van Montaldi, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. ha octaaf; 3© v. d. H. Agapitus. DINSDAG. Mis v. d. H. Lodewijk, Bissohop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Joannes Eudes; 3e v. h. octaaf. VRIJDAG. Mi? van de zeven Vreugden der H. Maagd: Ego autem. 2e gebed (al leen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Timotheus, Hippolytus en Symphorianus, Martelaren. Prefatie v. d. Allerh. Maagd (invullen: En U om de vreugde). Amsterdam. ALB. B. M. KOK, Pr. werkkracht. Alleen heeft dit geslacht er wat langer over gedaan om tot zulk 'n hoogte op te klimmen als de O.W.-ers van den grooten Wereldoorlog. De roem en de glorie van de Firma Tietz kan ook tegen 'n stootje en is heel wat de gelijker als die van den Oostenrijkschen speculant Castiglioni, die zich heeft opge werkt van 'n simpele vertegenwoordiger tot president van groote bankinstellingen en leider van machtige concerns. Maar op het oogenblik is er weinig meer over van den glans, die Castiglioni in den inflatie tijd omscheen. En ook is 't zoo gegaan met z'n groote concurrent Bose, die in "ver mogen en macht niet voor hem onderdeed, maar die nu ook z'n beste dagen heeft ge had. VAN 13—17 AUG. brengen vijf Fransche opleidings schepen een bezoek aan Rotterdam DE VACAN- TIES der la gere scholen zijn voorbij en de nieuwe leerlingen gaan voor het eere-fe naar school, een evenement in het familiele ven. Wonder lijke verhalen van den nieu wen student, waarvoor bij na de geheele familie is mee gekomen

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5