ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HET REGENWEER DER LAATSTE WEKEN. Het raadsel van Sint Margriet. Sint Margriet doet dit jaar weer eens- op een ouderwetsche manier van zich spreken en de laatste weken zullen voor zeker de meest sceptisch tegenover het aloude volksgeloof gestemden allengs wel van richting hebben doen veranderen en zoetjesaan doen gaan toegeven, dat de zes weken, welke achter haren feestdag (20 Juli) waarvan er nu bijna een vier tal zijn verstreken wel degelijk tot hare competentie behooren en ook hier de oude beproefde waarheid opnieuw gel den: „Wie niet hooren wil, moet maar voelen". Wat laatstgenoemde betreft, wij heb ben het de laatste weken voldoende aan den lijve, in den vorm van doorregend boven- en ondergoed, om van doorgesij pelde schoenen niet te spreken, kunnen ondervinden, en zij, wier dagelijksohe werkkring zich totbuitenshuis, langs 's Heeren straten of op het open veld be paalt, kunnen er van medespreken. „Verdere vooruitzichten: weinig ver andering" komt het weerbericht ons nog tot overmaat van ramp opnieuw vertellen, zoodat alles er op wijst, dat -Sinto Margriet de zes weken-maat wen sokt te zien. De talrijke vacantiegasten, de nog tal rijker huismoeders, die met nog overtal- rijker kroost zitten opgescheept, zooals de volksmond zulks wel noemt, schijnen voor- loopig vooruit, af, liever gezegd, heelemaal niet vóóruit te kunnen. Wij zouden er een soort treurpsalm op kunnen componeeren: „Zij hebben kinde ren en kunnen er niet mede uit; zij heb ben vrij-af en kunnen er niet van profi- téeren; zij hebben bosch en strand en kun nen er niet heen; zij hebben een strooien hoed en kunnen dien niet opzetten", enz. enz.; de lezer vuile zelf de rest maar in! Het oude volksversje „des winters als het regent, dan zijn de paadjes nat" dient ook grondig gewijzigd te worden, want den geheelen winter zijn onze wegen en paden niet zoo nat geweest als in dezen mid-zomertijd. „Res." GEMEENTERAAD VAN KATWIJK KERKNIEUWS PASTOOR B. P. AALBERSE. Gisteren heeft de zeereerw. heer B. P. Aalberse, pastoor van de St. Martinus- parochie te Voorburg, onder vele blijken van belangstelling zijn 40-jarig priester jubileum herdacht. Donderdagavond had reeds de waarne mend burgemeester, de heer v. d. Griendt, in het bijzijn van afgevaardigden van ver schillende vereenigingen medegedeeld, dat de jubilaris benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het feestge schenk van de parochianen bestond uit torenklokken. PASTOOR D. VAN DEN BERK 0. F. M. t Na. voorzien te zijn van de H. H. Sa cramenten der Stervenden is in het St. Walburgis Ziekenhuis te Zutfen overleden Pater Dominicus van den Berk O. F. M., sinds 1925 pastoor der St. Bonifacius- parochie te Lichtenvoorde. De overledene werd in 1865 te Geldrop geboren en in 1895 priester gewijd. Ach tereenvolgens was hij als kapelaan werk zaam te Zaltbommel, Woelrden, Go- rinchem en Haarlem. PATERS VAN HET GODDELIJK WOORD. Tot Provinciaal van de Nederlandsche Provincie der Paters van het Goddelijk Woord is, naar „S. M." bericht, in plaats j van den zeereerw. pater P. Bordes, be- j noemd de zeereerw. pater M. Kammels i van het Missiehuis te Teteringen. Vrijdagavond (op 'n algemeen bekenden Kath. Feestdag) kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester J. Sohokking. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed kwam aan de or de Ingekomen stukken. De heer G. v. Duijn aan de v. d. Vegte- straat vraagt een bijdrage in de kosten van verpleging van twee zijner kinderen, die in een gesticht voor Doofstommen moeten worden opgenomen. Per kind be dragen die kosten f 480.per jaar. De Diaconie draagt per jaar bij 2 x f 100. weshalve B. en W. meenen dat er ter men aanwezig zijn om een gelijk bedrag toe te staan. Hiertoe wordt door den Raad dan be sloten. De kiosken op Zondag dicht. Een 14-tal kioskhouders he bijen ver zocht de verordening op dc winkelsluiting te wijzigen waardoor hun tenten ook des Zondags voor den verkoop geopend kun nen zijn. B. en W. wijzen er op dat een derge lijk verzoek in 1925 ook is gedaan. Toen vond de raad geen termen aan wezig om tot wijziging dier verordening over te gaan en werd z. h. st. besloten afwijzend op het adres te beschikken. Sindsdien zijn er volgens B. en W. geen omstandigheden ingetreden op grond waarvan het bovengenoemde verzoek thans zou behooren te worden ingewil ligd Afgescheiden hiervan komt het B. en W. niet wenschelijk voor, terwijl een wetsontwerp op de winkelsluiting in be handeling is, waarin tevens een regeling van de sluiting op Zondag opgenomen is, tot wijziging van genoemde verorde ning over te gaan en adviseeren B. en W. tot afwijzing, waartoe dan wordt be sloten. Aangeboden wordt de verlies- en winst rekening van de gemeente-spaarbank, dienst 1929 Deze heeft ter visie gelegen en wordt thans door den raad vastgesteld Punt 3. Benoeming van een lid in de commissie van de Bedrijven en idem in de belasting-commissie. Dit door de om standigheid dat het aftredend lid, de heer J. van Duijn, thans benoemd tot wethouder optreedt als voorzitter van de Commissie van de Bedrijven en van de Belastingcommissie. Tot lid der commissie voor de Bedrij ven wordt benoemd de heer D. van Ries- sen. Tot lid der belastingcommissie de heer R. Ouwe'hand, die de benoeming in be raad wensohte te houden. Voorstellen tot verkoop van grond. T. Me ij vogel vraagt in koop te mogen hebben een perceel bouwgrond aan de Ha-ringstraat, groot ongev. 520 M2. en K. G. Schuitemaker vraagt 252 M2. aan de De Waal Malefijtstraat. B. en W. stellen voor de gevraagde gronden af te staan voor den prijs respectievelijk van f 5.en f 4.50 per M2. vrij geld. Aldus wordt besloten. De nieuwe belastingen. Punt 5. Voorstellen inzake wijziging Plaatselijk Belastingstelsel. In de vergadering van 4 Juni 1.1. wer den door B. en W. reeds enkele mededee- lingen gedaan met betrekking tot de ui: komsten voor deze gemeente op grond van de Wet van 15 Juli 1929, houdende de nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Tengevolge van de inwerkingtreding van deze Wet zullen door den Raad verschil lende beslissingen moeten worden geno- i, daar de nieuwe financieele verhou dingswet,. naast een regeling van de fi nancieele verhouding een nieuw plaatse lijk belastingstelsel geeft. De noodige verordeningen zullen thans vastgesteld moeten worden opdat de ge meentelijke inkomsten voldoende zijn om de stijgende uitgaven te kunnen dekken. Teneinde het nemen van een beslissing voor den Raad te vergemakkelijken, wordt door B. en W. op enkele hoofd punten van de nieuwe wet de aandacht B. en W. hefoen een stuk samenge steld, een lijvig stuk, Wat te lang is om op te nemen, dooh waarop we in het korfc hopen terug te komen. Een geldleening van ƒ200.000. Punt 6 voorstel tob het sluiten eener geldleening. Als gevolg van de bebouwing van het Zuiderkwartier zijn voor Eelectr., Gas en Water verschillende uitbreidingen noodiig geweest, waarvan de uitgaven door een geldleening dienen gedekt te worden. Voor Electr. zal noodig zijn ƒ40.000. Voor Gas ƒ40.000 en voor het Waterleidingbe drijf ƒ14.000, totaal ƒ114.000. Verder zal het noodig zijn een geldlee ning aan te gaan ter bestrijding van de kosten vallende op de thans in uitvoering zijnde beschoeiingswerken aan liet P. H. Kanaal. De uitgaven hiervoor zullen zijn 86.700. In totaal zal dus noodig zijn 200.000. B. en W. hebben offerte gevraagd aan de Bank voor Ned. Gemeenten en heb Alg. Burgerlijk Pensioenfonds. Van laatst genoemde kwam de voordeeligste aanbie ding, 4 U/16 pet. B. en W. geven in over weging daar de geldleening aan te gaan. De leening voor de bedrijven af te lossen in 10 jaar, en die voor de beschoeiingswer ken af te lossen in 10 jaren, door jaarlijk- sche bedragen va n2150. Met alg. stem men wordt volgens voorstel van B. en W. besloten. Punt 7. Voorstel tot aankoop van de voormalige school voor Gereformeerd On derwijs in de Burgerdijkstraat. B. en W. was ter oore gekomen dat deze school te koop was. In die school is tevens de Naai school en de Visscherijschool gevestigd. Dus was het voor B. en W. een punt van ernstige overweging om de beschikking over de school te krijgen. Wanneer het ge bouw gemeente-eigendom wordt zou het geheel ter beschikking va nde Naaischool kunnen komen tegen een nader overeen te komen huur. Een andere gelegenheid voor een Naaischool is moeilijk te vinden. Volgens onderzoek door den Hoofdopzich ter bevindt het gebouw zich nog in goe den staat. Het bestuur der school vraagt als koopsom 10.250 wat B. en W. niet on billijk voorkomt, weshalve zij den raad in overweging geven, te besluiten tot aankoop. Na korte besprekjng wordt z. h. st.'beslo ten. Punt 8. Voorstel tot aanvulling van de verordening op de zeebaden en heb strand. Het 'is naar aanleiding van een opmer king van Gcd. Staten die berichten dat hun de bedoeling van a if;. 1 van deze veror dening niet duidelijk is. Het gaat over de zinsnede „of zich in tenten, andere derge lijke voorwerpen of geheel of gedeeltelijk afgesloten ruimten te bevinden". B. en W. stellen voor te lezen: „Het is verboden zonder schriftelijke vergunning i van B. en W. binnen de gemeente te kam- peeren. B. en W. kunnen aan een vergun- j ning voorwaarden verbinden. Handelen zonder inachtneming van of in strijd met de gestelde voorwaarden, wordt gelijk ge steld met handelen zonder vergunning en doet onverminderd de daarop gestelde straf, de vergunning zelve vervallen. B. on W. kunn ende vergunning te allen tijde intrekken. Aldus goedgekeurd. Hierna slui ting met gebed. verplichting is; de geheele Raad kan toch gaan. Na enkele besprekingen wordt besloten een lid als vertegenwoordiger te zeenden. De heer de Lange stelt den heer Mooijman voor, welke bij stemming ook als vertegen woordiger wordt benoemd. Een tweetal vragen .zijn ingekomen van den heer de Lange, waarin deze inlichtin gen vraagt inzake den laatsten brand in Stompwijk en of B. en W. in overweging nemen de politie van dreggen te voorzien. De voorz. zegt, dat de kwestie inzake den brand te Stompwijk nog nader onder zocht wordt en hij hierop zal terugkomen. Wat de dreggen voor de politie betreft, antwoordt de voorz., dat dit reeds lang in bewerking is, doch dat B. en W. momen teel de dreggen, welke zij wenschen, niet kunnen krijgen Men kan er echter van ver zekerd zijn, dat de politie zeer spoedig van dreggen zal voorzien zijn. Hierna sluiting. UIT DE OMGEVING LISSE. Autobotsing. Gistermiddag te onge veer vijf uur heeft op den Heerenweg al hier een autobotsing plaats gehad. Een vrachtauto, die uit een der zijstraten kwam werd gegrepen door een autobus van de Brockway Maatschappij. Alle ruiten van de bus werden verbrijzeld. De vrachtwa gen werd in elkaar gereden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De politie heeft proces-ver baal van het ge beurde opgemaakt. LEIMUIDEN. Geboren: Maria Johanna Elisabeth d. van C. P. van den Broek en Joanna van den Heuvel Tine Maria d. van M. Witvliet en C. Schrier. RIJNSATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Aanwezig alle leden behalve de heer W. Compeer. Voorzitter de heer S. J. Visser, wethou- der-loco-burgemeester. Aan de orde was vaststelling van de re kening dienst 1929. De commissie heeft geen opmerkingen moeten maken. De rekening wordt daarna- vastgesteld met alg. stemmen; de wethouders ont hielden zich van stemming. De inkomsten van den gewonen dienst op 28263.85 en de uitgaven op 27685.92. Batig slot alzoo 577.93. De inkomsten van den kapitaal- dienst op 7935.26 en de uitgaven op 7772.76. Batig slot alzoo 162.50. Bij de rondvraag vraagt de heer van Tol waarom het straatje bij do Vriezenbrug nog niet opgehaald is. De voorz. ant woordt, dat naar de meening van B. en W. het straatje in onderhoud is bij den LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Van Boc- kel, Boonacker, Jasperse, Meijboom en Rassers. De Zondagsdienst, der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Aug. a.s., waarge nomen door de apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. Wassenaarschen Polder. Het polderbestuur is aangeschreven maar blijft tot nog toe in gebreke. Het Polderbestuur is van mee ning, dat het onderhoud bij de gemeente is. Ten slotte wordt na eenige discussie in verband met het gevaar besloten het straatje voor rekening der gemeente te la ten ophalen. De heer van Tol zegt, dat het Polder bestuur nog steeds bereid is 200 bij te dragen indien de gemeente tot verlaging van de Vriezenbrug overgaat. De heer Weststeijn oordeelt het beter om hier voor- loopig nog niet over te spreken in af wachting van de plannen omtrent een provincialen weg. Na nog eenige vragen van de heeren Disseldorp en v. d. Knijff werd de verga dering gesloten. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Kinderverlamming. Bij het éénjarig doch tertje van J. de Jong alhier doet zich een ge val van kinderverlamming voor. Veeziekte. Onder het vee van den vee houder J. V. doet zich voor de tweede maal in dit jaar de besmettelijke veeziekte mond en klauwzeer voor. Hinderwet. Door B. en W. dezer gemeen te is aan de gebrs. Bodegraven ingevolge de Hinderwet vergunning verleend om hun zuig gasmotor te doen vervangen door electromo- Overtreding Vleeschkeuring. Door den hulpkeurmeester van vee en vleesch alhier is tegen een tweetal veehouders alhier proces verbaal opgemaakt wegens het frauduleus slachten van aan vlekziekte gestorven varkens Na keuring werden de cadavers voor de con sumptie ondeugdelijk verklaard en begraven. KOUDEKERK Geen feest! In de laatst gehouden ver gadering van de Oranjevereeniging is besloten, met het oog op den financieelen toestand der kas, dit jaar geen feest te vieren. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP GEMEENTERAAD VAN STOMPWIJK DE EERSTE ETHIOPISCHE BISSCHOP. Donderdagavond te 7.30 uur kwam de Verleden Zondag werd te i Baad der gemeente Stompwijk in openbare Rome de eerste Ethiopische Bisschop ge- j vergadering bijeen. wijd. Deze plechtigheid had plaats in het Voorz burg. W Keijzer, sect. H. J. van Ethiopische Instituut, waar Kardinaal Sin- i Delft Aanwezig alle leden. De voorzitter rero. Prefect van de Congregatie voor de Oostersche Kerk de H. Wijding toediende aan Mgr. Kidane Mariam Kussa, die tot Titulair Bisschop van Tibari is benoemd. De nieuwe bisschop is 44 jaar oud en werd geboren in Heho, waar dc overblijfselen rusten van de Eerbiedwaardigen De Jaco- bis, den Apostel van Eritrea. De familie van don nieuwen bisschop werd door De Jacobis persoonlijk tot het Katholicisme bekeerd. Volgens een heel oude traditie hadden de Abessyniërs tot nog toe maar een „Abuna" d.w.z. een Hoofd der Kerk. Maar eenige maanden geleden heeft koning Ras Talari aan den Abuna van Egypte laten weten, dat er nog vier andere Abessynisehe kerkvorsten kon-den worden aangesteld om de kerkelijke en godsdienstige aangelegenheden in Ethio pië te regelen. De H. Vade-r heeft toen de missie van Abessynië, die tot dan toe reeds sedert 35 jaar aan de Italiaansche Capu- cijnen was toevertrouwd, zelfstandig ge maakt, en de belangen der Missie toever trouwd aan een inland schen bisschop. Eri- treo heef thans 28.000 Katholieken die al len tot den Abessynisehe Ritus behooren. Er zijn op liet oogenblik reeds 60 inland - sche priesters werkzaam; de Missie heeft een eigen seminarie en een Instituut te Rome. Benoeming. De zeereerw. zeergel. heer dr. H. P. J. M. Ahsmann, leeraar aan en moderator van het Sint Bonifacius-Lyceum te Utrecht is benoemd tot pastoor te Sohalkwijk. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de eerste 14 dagen geen audiëntie ver- leenen. opent de vcragdering met gebed, waarna de notulen onveranderd worden goedge keurd. De ingekomen stukken worden aangeno men. De Broekweg. Bij het voorstel van B, en W. in verband met de beslissing van Ged. Staten tot af voering Broekweg van legger Wegen en Voetpaden merkt de heer Verheijen op, dat het de taak van het gemeentebestuur is, dat de geheele weg in handen van de gemeenschap komt, daar aan de beslissing van Ged. Staten weinig zal te veranderen zijn en de Broekweg nog lang niet in orde is. De voorz. zegt de zaak ernstig te zullen onderzoeken en alles te zullen doen om verandering in den toestand to brengen. De heer Willemse geeft B. en W. in overweging met het poldei'bestuur te on derhandelen. Na enkele besprekingen waar bij de voorz. de noodige toezegging doet, wordt het voorstel van B. en W. z.h.s. goed gekeurd. Het voorstel van B. en W. houdende ga rant iebepailing straatwerken (Tedinger- straat) wordt z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W tot onderhandsche verhuur lokalen voormalige openbare school te Leidschendam, ojh. aan de avond- vakteekenschool. De heer Small vraagt, of de andere ver eenigingen, welke reeds van de lokalen ge bruik maakten, al oen andere plaats heb ben, daar deze menschen nu toch niet ver drongen kunnen worden. Na een opmerking van den heer Willem- se wordt het voorstel van B. en W. z.h.s. goedgekeurd. De gemeenterekening. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester P. A. Colijn. Af wezig met kennisgeving de heeren P. Loef Azn. en W. de Ruyter. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering met een kleine wijziging goedgekeurd. De een voor de ander I bedankte! Voorstel van B. en W. om over te gaan tot benoeming van 3 leden en een plaats vervangend lid -der Raadscommissie voor onderzoek van begrootingen en rekenin gen. Gekozen werden de heeren A. Brand Pzn., P. D. Noest, W. de Ruyter, en als plaatsvervangend lid de heer A. Iveyzer. De heer Brand bedankte voor het aantal stemmen op hem uitgebracht, maar deelt mede, dat. hij de benoeming niet wil aan vaarden, daar op het werk van 10 a 12 avonden te veel aanmerkingen worden ge maakt en ten slotte in een hoek wordt gelegd. De heer Noest is van dezelfde meening als de heer Brand, en bedankt eveneens voor de benoeming. De voorzitter stelt voor, in dit geval een nieuwe stemming uit te lokken. De heer B. en W. leggen den raad over de ge meenterekening, dienst 1929, sluitende mei een batig saldo van ƒ28491.99; de voorz. merkt hierbij op, dat dit niet speciaal van den dienst 1929 is, daar over 192S het ba tig saldo was 17918.04, zoodat het batig saldo over 1929 feitelijk bedraagt pl.m. Boekriad merktf „p, dat er dan wel w. ƒ10.000. De kapitaaldienst sluit met een na- een nieuwe „„„„„-huldiging kan zijn v, deelig saldo van 30723.97. In de commissie van onderzoek der re- kening worden benoemd dc heeren Small, i Willemse, Mooijman, de Lange en Waaijer. Het voorstel van B. en W. naar aanlei- j ding van ardes Bestuur School met den j Bijbel te Leidschendam (garandeeren ver schuldigde geldleening) wordt na enkele opmerkingen van den heer iWillemse en na een duidelijke toelichting door den voorz. z.h.s. goedgekeurd. Schorsing van een raadslid. Voorstel van B. en W. in verband met schrijven van Ged. Staten betreffende toe passing art. 24/26 der Gemeentewet (schor sing Raadslid). De voorzitter zegt, dat uit den Raas iemand moet wordep benoemd, die de Ge meentewet vertegenwoordigt op de verga dering van Ged. Staten, welke op Maan dag 18 Augustus a.s. gehouden wordt. De heer de Lange stelt voor 2 perso nen te zenden en wel de heeren Small en Mooijman. De heer Verheijen zegt, dat er volgens het schrijven van Ged Stalen een persoon moet gezonden worden en waarom moet men er dan 2 zenden. Bovendien kan de geheele Raad gaan en op die vergadering kan iedereen der Raadsleden het woord voeren, zoo hij dit wenscht. De heer Mooijman zegt, dat het niet noodig is een lid te zenden, daar Ged. Sta ten schrijven, dat men 1 lid als vertegen- r kan zenden, dus dat het geen een nieuwe veronschuldiging kan zijn het niet accepteeren va nde benoeming. Dc voorzitter zegt, dat in dit nieuwe geval nog 8 leden overblijven. In plaats van de heeren Noest en Brand werden gekozen de heeren van Kleef en Boekraad. Thans is het de heer Boekraad, die de benoeming niet aanvaard, zeggende dat hij evenveel recht heeft als de heer enBrand en Noest. In plaats van den heer Boekraad werd ton slotte gekozen de heer Mesman, die met genoegen de benoeming aanvaardde, zoodat thans de commissie voor onderzoek besbaat uit de heeren W. C. van Kleef, D. Mesman Wzn., W. de Ruyter en als plaats vervangend lid de heer A. Keyzer. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot benoeming van gedelegeerden der Ge- meentte in de besturen van Bouwvereeni- giingen. In het bestuur der bouwvereen. „Onze Woning" werden gekozen de heeren W. de Ruyter en A. Abbenbroek. In heb bestuur der bouwvereen. „Patri monium" de heeren P. Loef Azq. en Abr. Brand Pzn. In het bestuur der bouwvereen. „St. Jo seph" de heerén A. Keyzer en P. D. Noest. Hierna was 110. 7 der agenda aan de orde, voorstel van B. en W. om over te gaan tot benoeming va n2 leden der com missie van toezicht op de Tuinbouwour- sus. Gekozen werden de heeren C. Groo- tondorst en P. Loef Azn. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot benoeming van 2 gedelegeerden der Gemeente in de Badhuiscommissie. Be noemd werden de heer enW. de Ruyter en D. Mesman Wz. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Julianastr. aan den heer A. Stra- ver. Goedgekeurd. Advies van B. en W. op een verzoek van het bestuur der M.U.L.O. aan de Zijde om op grond van art. 72 der Lager Onderwijs wet 1920, gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor betegeling van de speelplaats. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot uitloting \a"n 3 obligaties der leening oorspronkelijk groot 54.000. Goedge keurd. Het verlies van „Onze Woning". Voorstel van B. en W. om te besluiten het ongedekte verlies van do Bouwvereen. „Onze Woning" voor zooveel betreft de 22 woningen aan de Zijde voor .rekening van de Gemeente te nemen. De voorz. deelt mede, dat dit punt van de agenda door bijzondere omstandigheden moet worden aangehouden tot de volgende vergadering, maar inplaats daarvan een aanvullende mededeeling ter sprake brengt inhoudende dat door B. en W. reeds eeni- gen tijd onderhandelingen worden gevoerd omtrent type en huurprijzen der door de vereenigingen „St. Joseph" en „Patrimo nium" te bouwen huizen, dat door B. en W. de grens welke zij zich oorspronkelijk voor de maximum huren hadden gedacht reeds eenmaal naar boven is verlegd, en zij thans unaniem van oordeel zijn dat als limiet zullen moeten worden gesteld de volgende huurprijzen: hoogstens 5 wonin gen a 4.75 per week, minstens 5 wo ningen a 4.25 per week en 5 z.g. eenka merwoningen a f 3.40 per week. Volgens ingekomen bericht meenen' dc bouwvereen. aan dezen eisch niet te kun nen voldoen. B. en W. stellen zich niet verantwoordelijk, de huren te verhoogen zonder daartoe door den raad gemachtigd te zijn. De huurprijzen bij de Bouw- vereenigingen. De heer Mesman zegt, dat men ondei de oogen moet zien, waarom en voor wie er huizen gebouwd moeten worden. Zijns inziens gebeurt dit alleen voor personen die niet. in staat zijn op eigen kosten een woning te laten bouwen. In hoofdzaak zul len de huizen bewoond worden door dc personen, van de onbewoonbaar verklaarde woningen. Deze zullen voor het grootste gedeelte niet in staat zijn een hooge huur prijs te betalen. Spr. stelde de vraag of het uiterste dus wel geprobeerd is, om de menschen in de toekomst van zoo goed koop mogelijke woningen te voorzien, en waarom het niet mogelijk is met de bouw vereen. een accoord aan te gaan. De heer Noest deelt de meening van den heer Mesman, maar kan zich niet vereenigen met het voorstel, om 1 kamerwoningen te bouwen, zonder hieraan dc bepaling te

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2