21ste Jaargang ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND No. 6670 3)e (Bou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V De S.D.A.P. „als groep" De „Volkskrant" beweerde dezer dagen tegenover het „Volk", dat het een „feit" is, „dat de officieele, althans vastelands sociaal-democratie als groep ongeloovig is en heel haar politiek in die richting diri geert". Wij zijn het hiermee volkomen eens; het door de „Volkskrant" gesignaleerde feit behoort tot de feilen, die wij vanzelf sprekend noemen. Het „Volk" reageert echter op deze verklaring van de „Volkskrant" aldus: Wat het blad een „feit" noemt, is slechts zijn eigen verzinsel. ,Als groep" is de S. D. A. P. geloovig noch onge loovig. „Als groep" telt zij geloovigen en ongeloovigen dooreen. „Als groep" doet of deed zij nimmer eenige uit spraak in geloofskwesties. In al hare congresresoluties (die haar politiek bepalen) van de bijna 35 jaar van haar bestaan zal men er geen enkele vinden, die anders dan omtrent maat schappelijke en politieke zaken zich uitspreekt. Zoo is de waarhê'id, anders niet. Wij willen deze uitspraak 'ns even op den voet volgen en daartegenover het vol gende stellen. „Als groep" is-de S. D. A. P. in zooverre ongeloovig. dat zij in haar optreden on verschilligheid ten opzichte van het ge loof demonstreert. „Als groep" telt zij voornamelijk ongeloovigen en de geloovi gen onder haar geestverwanten bergen in het maatschappelijke en politieke leven hun geloof diep in den kelder van beginselloos heid. „Als groep" doet of deed zij nim mer eenige uitspraak, waaruit blijken kan erkenning of waardeering van godsdien stige beginselen. In al haar congres-reso luties zal men er geen enkele vinden, die van de hier bedoelde erkenning of waar deering ook maar éénige schijn van ge tuigenis aflegt. Zoo is de waarheid. Maar er is nog iets anders. Verkondigen niet vele voormannen der S. D. A. P. beslist anti-christelijke begin selen, propageeren niet vele leiders der S. D. A. P. vierkant anti-christelijke prac- tijken? Moet wie het „Volk" en andere socia listische bladen leest niet den indruk krij gen, dat de S. D. A. P. „als groep" onge loovig is, dat zij „als groep" alleen on geloovigen telt of althans het geloof der anderen' radicaal als een „quantité negli- geable" beschouwt? Op deze vragen moet het antwoord klaarblijkelijk 't is zonneklaar voor ieder onpartijdig toeschouwer bevesti gend luiden. Zoo is de waarheid. Eén kant van onze beschaving „Juan-les-Pins" aldus meldt de „Tel.", is ten gevolge van een merkwaardigen samenloop van omstandigheden plotseling een „gokcentrum" van den eersten rang geworden. Het slechte weer in de Noor delijker gewesten heeft de rijke dames, die de beste cliëntèle der speelzalen vormen, naar de zonnige Riviere gedreven, met het gevolg, dat te Juan-les-Pins, waar roulette en baccarat anders slechts in vrij beschei den mate worden bedreven, thans ongeken de bedragen „omgaan". Het record voor de badplaats bracht deze week lady McCarthy, een rijke En- gelsche, op haar naam. Zij won op één avond niet minder dan een millioen francs. De filmster Norma Talmadge en de eene helft van de Dolly Sisters, de bekoorlijke Rosy Dolly waren minder gelukkig en verlieten het Casino na al het geld dat zij bij zich hadden verloren te hebben. En dan lezen we verder, dat een zekere Amerikaansche millionaire, mrs. Gould, een speciaal „gokgewaad" heeft ontwor pen, voorzien van extra-wijde zakken, waarin de pakken bankbiljetten, vóór of na het bezoek aan de speelzaal, al naar de fortuin het wil, kunnen worden mee gevoerd. En die dames van Juan-les-Pins zullen door velen worden geëerd en gerespec teerd, omdat zij geld hebben, omdat zij „van stand" zijn, omdat zij zich misschien een zekere ontwikkeling en ongetwijfeld een groote mate van uiterlijke beschaving hebben verworven. Die dames zullen wor den omringd met voorkomende en onder danige beleefdheid door velen, die achte loos voorbijloopen of van uit de hoogte een of ander blijk van goedgunstigheid toewerpen aan een werkvrouw, die in nobele liefde haar uren vrij maakt om wat te verdienen voor haar behoeftige ouders of haar arm gezin, omdat die vrouw maar een arme stakkerd is. Dat is één kant van onze beschaving, in kringen, waar men oesters en kaviaar weet te waardeeren, maar niet: den m e n s c h. En uit die kringen zakt deze beschaving naar beneden. Wij moeten niet aan struisvogelpolitiek doen en de dacadente uitingen van onze beschaving als zoodanig erkennen, om er ons tegen te beschermen DUITSCHLAND VERWOEDE POLITIEKE KLOPPARTIJEN. Woensdagavond had in het Herkules Velo droom te Neurenberg 'n openbare vergadering plaats, welke door de comniunisten was belegd en waartoe alle partijen waren uitgenoodig Ook nationaal-socialisten waren in grooten ge tale verschenen. De communist Remmèle ver weet den leiders van de Heimwehren, dat zij te groote bedragen als salaris opstreken. Het kwam daarop tot handgemeen, dat in een he vige vechtpartij tusschen communisten en na tionaal-socialisten ontaardde. In totaal werden er meer dan 70 personen gewond, waarvan 19 zwaar. Twee hunner ver- keeren in levensgevaar. Na afloop van een vechtpartij in Berlijn tus schen nationaal-soc. en communisten is een zegelring gevonden, met uitspringende scherpe mespunten erin. De „Vorwarts" acht het nu welletjes worden en meent, dat het hoog tijd' wordt niet alleen het dragen, maar ook het aanmaken van der gelijke moordwerktuigen van overheidswege le verbieden. FRANKRIJK. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. „Onderhandelingen nutteloos". In het Noord-Fransche stakingsgebied zijn de pogingen van de overheid om het conflict in de textiel-industrie bij te leggen, tot nu toe op niets uitgeloopen. De bond van textiel fabrikanten heeft in een schrijven aan de over heid medegedeeld, dat het nutteloos is voor de werkgevers om met vertegenwoordigers der arbeiders te onderhandelen, daar het hun met het oog op den moeilijken economischen toe stand niet mogelijk is, nieuwe loonsverhoogin- gen toe te staan. TURKIJE DE STRIJD TEGEN TE KOERDEN. Een i nota aan Perzië De Turksche regeering heeft een nieuwe nota naar Teheran gezonden, waarin zij de Perzische regeering voorstelt samen te werken in den strijd tegen de Koerden. Volgens de Turksche regeeringsbladen heeft Turkije even eens voorgesteld, aan Perzië een stuk Turksch grondgebied af te staan in ruil voor het Per zische gebied, dat thans door de Turksche troepen bezet is. In het district Irdir is tusschen Turksche troepen en opstandige Koerden een gevecht gevoerd, dat eenige uren duurde. De Koerden sloegen tenslotte op de vlucht met achterla ting van zestig dooden. Ook hun wapenen lie ten zij op het slagveld achter. De Sjah van Perzië heeft in drie districten tusschen Teheran en Tebris 60.000 Perzische reservisten onder de wapenen geroepen, ten einde de opstanden der Koerden definitief neer te slaan. BRITSCH-INDIE STAAT VAN BELEG IN HET DISTRICT PESJAWAR. Paniek onder de bevolking. In het district Pesjawar is gistermiddag de staat van beleg afgekondig. Te Nowsjera, Ko- hat en Rawalpindi hebben groote concentra ties van Britsch-Indische troepen piaats. Talrijke dorpen in het district Pesjawar zijn verlaten door de bevolking, welke door een paniek is aangegrepen. Uit andere dorpen zijn alleen de vrouwen en kinderen vertrokken. In sommige plaatsen wordt aan de Afridi s voed sel en onderdak verleend. Tot dusver hebben de opstandige stammen eeu besiissenden strijd met de troepen vermeden. De „Daily Herald" publiceerde gistermorgen een verklaring van een te Londen aangekomen Afghaan, die verklaard heeft, dat de opstandi ge Afridi-stammen door een vrouw worden aangevoerd Deze vrouw, die in Afghanistan bekend staat als het „terreurmeisje", is de dochter van een gestorven stamhoofd. CHINA. DE HONGERSNOOD IN CHINA. De oo gstvoor uit zichten gunstig. Agentia Fides meldt ons: Een straaltje hoop begint door te breken in de harten der tal rijke uitgehongerden van Noord-China, want men voorziet bijna overal een goeden oogst. Onderwijl wordt het gebrek iederen dag erger en nog drie maanden van pijnlijk wachten scheiden de arme ongelukkigen van de wel daad van een nieuwen oogst Van den anderen kant, hoe erger de ellende wordt en hoe schrikbarender het sterfte-cijfer hoe meer ook de liefdadigheidsvereenigingen hün prijzenswaardig pogen, om tegemoet te komen, verdubbelen. "V Men zet met alle"kracht nog voort de cam pagne van de „drie dollars redden een leven". Al de Chineesche kranten van het Noorden doen aan deze campagne mee. De Chineezen in 't buitenland geven eveneens groote sommen De maarschalken Iensithan en Fengyusiang hebben bevel gegeven aan de verbonden strijd krachten. meer treinen af te staan voor het transport van het graan, gegeven door de „Re lief-Association". Men weet reeds, dat de ex-keizer Huantoung 400 kostbare pelsen gegeven heeft, waarvan de waarde geschat wordt op 1000 Mexicaansche dollars het stuk. Men heeft er gebruik van ge maakt voor het oprichten van een tombola ten voordeele van de „Shensi-Famine-Relief". De stad Tientsin heeft een som van 200.000 dollars gegeven. Aleen reeds in de prefektuur van Tatung zijn in meer dan 100 plaatsen uitdeelingen ge houden. Dit alles bewijst duidelijk, dat de toestand in d* geteisterde streken nog heel erg is. Tsinanfoe door de Nanking-troepen heroverd. Een officieel communiqué deelt mede, dat de regeeringstroepen Tsinanfoe hebben veroverd. De opstandelingen vluchten thans in noorde lijke richting, groote hoeveelheden munitie achterlatend. De regeeringstroepen hebben eveneens den linkervleugel van Feng Joe- Sjiang's troepen verslagen en hopen weldra Tsjengsjau en Kaifeng te hernemen. HET SUIKERWETJE. Op 17 dezer in werking. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de wet van 1 dezer, tot heffing van een compen- seerend invoerrecht op sommige soorten van suiker, in werking treedt op 17 dezer. SOBRIËTAS. Bondsdag. De Federatie van R. K. Diocesane bon den tot bevordering der Christelijke ma tigheid en tot bestrijding van het alco holisme (Sobriëtas) heeft te Utrecht een bondsdag gehouden. De heer J. G. Suring, lid van dc Tweede Kamer, voorzitter der Federatie, heeft in zijn openingswoord, na de in grooten ge tale opgekomen afgevaardigden van Kruis- verbonden en Mariavereenigingen te heb ben verwelkomd, een terugblik geworpen op de reorganisatie van Sobriëtas, welke door wijlen mgr. Ariëns was belichaamd in zijn voorstel tot wijziging van de So- briëtas-organisatie en tot wijziging van den geest, en strijdmethoden, opdat deze meer zouden aanpassen aan de eischen en omstandigheden van onzen tijd. Deze Sobriëtas-dag is, zeide spr., een onderdeel van de uitvoering van dr. Ariëns' test-a- ment. Berichten van verhindering waren inge komen van jhr. Ruys de Beerenbrouck, eere-voorzitter der Federatie, wegens vér- blijf in het. buitenland, en van het bestuur van het Limburgsch Priesterkruisverbond. De heer C. J. J. Terwisscha van Schel- tinga, secretaris der Federatie heeft daar na gesproken over „Nieuwe tijden, nieuwe wegen", en de zeereerw. pater Jacobs heeft het woord gevoerd over: „Een nieu we richting in de praktijk". Wij komen nader terug op deze belang rijke bijeenkomst. FRANSCHE INVOERRECHTEN. Verhooging invoerrechten op zeevisch. De Parijsche correspondent van het „Hbld." schrijft: Men zal zich herinneren dat in een van de laatste zittingen van de Kamer voor de vacantie een wetje werd aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd werd bij decreet de invoerrechten op zeevisch te verhoogen, volgens een „tableau" dat- even wel niet bij den tekst gevoegd was. Ik verneem thans dat de bedoelde tabel, waarover tusschen de regeering en de be trokken Kamer-commissie overeenstem ming bereikt is, de volgende wijzigingen zal aanbrengen. Tot "dusver bedroeg het invoerrecht op versche zeevisch 34 francs per 100 K.G. bruto, zonder dat onderscheid gemaakt werd tusschen de verschillende soorten. Het nieuwe tarief, dat een opsomming geeft van de meest voorkomende soorten die worden ingevoerd, bedraagt 100 francs per 100 K.G. Voor gedroogde, gezouten of gerookte zeevisch gold een regeling, volgens welke st-okvisch en gezouten haring 25.50 francs per 100 K.G. betaalden, de .andere soorten 42.50 en zoutevisch 81.60. In de nieuwe tabel is baring afzonderlijk geplaatst; voor gezouten haring blijft heb oude tarief van 25.50 gehandhaafd; gedroogd of ge rookt moet ze voortaan 45 frs. betalen, en voor de filets afzonderlijk ingevoerd wordt 95 frs. berekend. Het. invoerrecht voor gezouten, gedroog de of gerookte zeevisch is verder als volgt bepaald Zouteviisch met inbegrip van „klipp- fish" en heilbot: filets 300 frs. per 100 K.G. bruto. andere deelen 150 frs. per 100 K.G. bruto Haddock zal volgens het nieuwe tarief 300 frs. betalen, en stokvisch 100 frs. Doordat het wetje nog niet door den Senaat kon worden aangenomen, kunnen j deze nieuw tarieven eerst worden toege- past, wanneer dit gebeurd is, dus op zijn j vroegst eind October na de parlemen- taire vacantie. De opgesomde tarieven zijn die zooals ze aan den Senaat zullen wor- den voorgesteld, en de aanneming er van j lijkt- niet twijfelachtig. Het invoerrecht op riviervisch, waar- j onder ook zalm gerangschikt- wordt, blijft onveranderd. De reden die voor de ver hooging van het recht op zeevisch wordt opgegeven is dan ook dat het noodig was steun te verleenen aan de visschersbevol- king langs de zeekust, waaruit de „ins- crits maritimes" afkomstig zijn. die liet voornaamste deel vormen van de beman ning der marine-schepen. Men vreesde dat wanneer de zeevisscherij in Frankrijk niet meer loonen-d mocht worden de vissrhers hun bedrijf er aan zouden geven, waardoor een gebrek aan matrozen zou kunnen ont- stahn. R. K. Personeel in verplegings inriehtingen. Dezer dagen wordt over geheel Neder land onder het R. K. personeel, werkzaam in verplegingsinriehtingen, door den Ned. R. K. Bond van overheidspersoneel ,,St. Paulus" een propaganda-circulaire ver spreid. Op Maandag 7 Juli werd, zooals we in de circulaire o.m. lezen, in een te Utrecht gehouden vergadering besloten op te rich ten een centrale groep, werkzaam in ver plegingsinriehtingen. Hierdoor is het mogelijk gemaakt, dat de belangen van dit personeel in overleg met de betrokkenen zelf en onder leiding van bet hoofdbestuur en met- de hulp van de zes gesalarieerde hoofdbestuurders in dienst van St. Paulus, even goed zullen kunnen worden behartigd als dit het geval is met de overige in St. Paulus georgani seerde groepen. Door middel van deze centrale groep en onder leiding van het hoofdbestuur, zal volle aandacht worden geschonken aan de verschillende vraagstukken, die het per soneel in verplegingsinriehtingen bezig houden. Moge het katholiek verplegend perso neel aan den oproep om toe te treden tot de katholieke organisatie, wraar zooveel zedelijke en stoffelijke belangen worden behartigd, op spontane wijze gehoor ge- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De staat van beleg afgekondigd in het district Pesjawar. Gunstige oogstvooruitzichten in China. De „R. 100" wordt heden in Engeland terugverwacht. (Luchtvaart, 4de blad). Hevige overstroomingen in Noord-China. (Buitenl. Berichten, 4de blad). KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Heden bracht H. M. de Koningin, in gezelschap van Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana, het aangekon digde bezoek aan Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, het z.g. Vijfde Dislrict. Gezien de verbindingsmoeilijkheden met dit. zoo geisoleerdc gewest, wé.s het hooge gezelschap reeds gisteravond naar Wouw vertrokken, alwaar in het Koninklijk Salon- rijtuig werd overnacht. Toen hedenochtend te 8 uur de Ko ninklijke trein te Vlake arriveerde, waren daar ter begroeting aanwezig de Commis saris der Koningin in do Provincie Zee land, Jhr. nir. Quarles van Ufford, als mede de burgemeester der gemeente Schore, waaronder Vlake ressorteert. Terstond na aankomst begaf men zich aan boord van do feestelijk gepavoiseerdc st-oomboot „Luotor et Eniergo" van den Provincialen Sloombootdienst, die liet hooge gezelschap, waarbij zich inmiddels ook de leden van Gedeputeerde Staten en de Griffier der Staten van Zeeland had den aangesloten, via Hanswcert naar Ter- neuzen zou brengen, alwaar men, na een voorspoedige reis, te ongeveer half tien arriveerde. Een overtalrijke menigte had hier in de nabijheid van den aanlegsteiger post ge vat en juichte de vorstelijke personen bij het. betreden van den Zeeuwsch-Vlaam- schen bodem hartelijk toe. Het gevolg der Koninklijke, gasten be stond uit Jonkvr. van Swinderen, baron van Hardenbroek, graaf Dunionceau, ba ron van Geen, particulier secretaris van Hare Majesteit, baron Baud, kamerheer va". Prinses Juliana, jhr. van Teijlingen, kamerheer in b. d. van H. M., jhr. de Jonge van EUemeet, adjudant van H. M., jhr. Lama-n Trip, adjudant van Z. K. H. den Prins en jhr. Verheyen, ordon nans-officier van H. M. Op de ponton werd de Koninklijke Fa milie hartelijk verwelkomd door den bur gemeester van Terneuzen, den heer J. Huizinga, wiens dochtertje Hare Majesteit een fraai bouquet overhandigde. Terwijl het plaatselijk muziekgezelschap het „Wilhelmus" deed hooren, begaven zich de hooge bezoekers naar de gereed staande hofauto's en onder daverende toe juichingen der duizend koppigo menigte reed de Koninklijke stoet, welke door mo torrijders werd gesloten, naar Axel, waar voor het versierde Raadhuis werd halt gehouden. Na de gebruikelijke voorstelling van Burgemeester en Wethouders aan II. M. werd een zang- en bloemenhulde ge bracht. Ook in deze gemeente was een tal rijke menigte op de been, die het Kon. gezin op ondubbelzinnige wijze van hare vaderlandsche gevoelens deed blijken en bij het passeeren van den stoet door luide toe juichingen aan haar vreugde over het bezoek van de Landsvrouwe uiting gaf. Niet minder hartelijk en spontaan was de ontvangst te Zuiddorpe en Westdorpe, waar de dundoeken alom feestelijk wap perden en de Koninklijke bezoekers met zang en bloemen gehuldigd werden. Te Sas van Gent werd de Koninklijke stoet met saluutschoten van Hr. Ms. mijn- legger „Medusa" begroet, welke oorlogs bodem op verzoek der plaatselijke feest commissie door den Minister van Defensie naar deze gemeente was gedirigeerd. Bij wijze van uitzondering verlieten hier de vorstelijke personen de auto om op het bordes van het Stadhuis de hulde der be volking in ontvangst te nemen. Een aar- digen indruk maakte hier het oplaten van een zwerm met oranjestrikjes getooide postduiven door de ter plaatse gevestigde duivenvereenigingen. Met een zanghulde door de schoolkinderen en een défilé der vereenigingen toonde ook deze belangrijke grensgemeente haar ingenomendheid met het Koninklijk bezoek. Achtereenvolgens werd daarna nog een bezoek gebracht aan de gemeente Philip pine en Hoek, die zich mede beijverd had den om het Koninklijk gezin een zoo luis terrijk mogelijke ontvangst te bereiden en dan ging het- terug naar Terneuzen, waar men te ongeveer half een aankwam en zich aan boord begaf van de „Luctor et Emer- go" voor den tocht over de Schelde naar Wal fi oorden-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1