KATERDAG 16 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 H00GMADE. Geitenkeuring. Voor den geitenlief hebber bood het keuringsterrein te Hoog- made op den regenachtigcn avond van den J4den Augustus een schoon aanblik, omdat daar aangevoerd waren een 20-tal oudere en 9 jongere geiten,die op den keurmeester een zeer aangenamen indruk maakten. Jammer was het, dat het weer zoo on gunstig was. Hierdoor waren wij genood zaakt de keuring gedeeltelijk in een schuur te doen plaats vinden. Het. wakkere Bestuur van de R. K. Gei- tenfokvereeniging had voor de verschillen de rubrieken prijsjes beschikbaar gesteld. De volgende indeeling der rubrieken had men gemaakt: Rubriek I: éénjarige geiten. Rubriek II: witte, ongehoornde meer jarige geiten. Rubriek III: bonte, ongehoornde meer jarige geiten. Rubriek IV: geiten, die al reeds een medaille verworven hadden. Rubriek V: lammeren. In rubriek I was slechts één geit aange voerd nl. Cilia van J. B. Borst. Het was een beste geit met een heel goed uier. Zij verkreeg de medaille, die door de Provin ciale Regelingscommissie beschikbaar ge steld wordt. In rubriek II muntte uit door haar flin ke ontwikkeling en best kruis: Marijtje 2168 S. van L. Lieverse. Haar eenige fout is, dat zij iets los van schouders is. Zij behaalde ook de medaille van de oudere geiten. Dina 5039 S. van C. Baak had iets min der achterstel als haar voorgangster, ove rigens was het echter een goede geit. De eerste prijs van de vereeniging werd haar dan ook toegekend. De tweede prijs viel ten deel aan Marie van P. Volwater. De derde prijs werd behaald door Corrie 4431 R. van L. J. Borst. Dit was een geit met goede beenen, maar zwak uier. Het uier was echter bij al de geiten in deze rubriek het zwakke punt. In de rubriek van de bonte en gehoornde geiten, trok vooral de geit van C. Baak de aandacht. Het was dan ook een geit, die best ontwikkeld was, beste beenen en een heel goed uier had. Zij kreeg de eerste prijs in deze rubriek. Als tweede en derde volgden de geiten van W. Ploeg en W. v. d. Laan. In de rubriek „medaillegeiten" was slechts één geit aangevoerd nl. Truitje van S. Lieverse. Deze geit was de kampioen van al de aanwezige, geiten. Het is een extra beste geit met best kruis en een behoorlijk goed uier. Do lammeren waren van een drietal bokken afkomstig nl. van Fox 143 S., Adriaan 106 S. en Edelman 133 S. In het geheel waren er 9 aangevoerd. De eerste prijs werd toegekend aan een lam van L. J. Borst. Dit diertje was best ontwikkeld en heeft goede beenen. Als tweede volgde het lam van K. J. van Vruchten. Dit was eveneens een best ont wikkeld lam. De derde prijs was voor het lam van S. Lieverse. Hiermede was deze belangrijke keuring weer geëindigd. Het is een mooie dag geweest voor deze bloeiende geitenfokvereeniging onder een ijverig bestuur. Eén der leden, de heer L. J. Borst voer de zelfs vier geiten ter keuring aan. J. Borst voerde zelfs vier geiten ter keu ring aan. Hoogmade heeft 'n flinke vereeniging met opgewekt leven en een kranig bestuur. Hulde RIJNSBURG. Tuinbouw. Groote partijen bloemkool werden deze week aangevoerd doch de prij zen waren zoo laag als men ze in langen tijd niet had gekend Maandag IJ. b.v. kwam al bij de tweede en derde partij een groote daling en spoedig werd zeer goede kwaliteit verkocht voor 4 en 5 per 100. Ook Woensdag was er nog geen verbete ring te bespeuren. Voor de bloemkool te lers wel een teleurstelling. Ook voor de bloemenkweekers is het geen gunstige tijd. De prijzen zijn voor den lijd van het jaar niet laag te noemen doch het slechte weer doet veel kwaad aan den groei en ook wordt er veel door regen en wind bescha digd. Zooals overal, loopt het ook hier niet naar wensch. Veilingvereen. „Flora". De veilingver. „Fiora" hield een buitengewone ledenver gadering in verband met een bestuursvoor stel tot uitbreiding der veilinggebouwen en al6 gevolg hiervan een andere veilingrege- ling. De voorzitter, de heer T. Kralt, licht te het voorstel uitvoerig toe en deelde mede dat het bestuur met dit voorstel kwam omdat door de verlaging der bol- lenprijzen, in het a.s winterseizoen een aanmerkelijk grooter aanvoer wordt ver wacht. Hierbij komt dat in de gebruike lijke veilingtijd niet grooter hoeveelheid geveild kan worden. Het bestuur had een kostenberekening laten maken van een nieuwe veilingzaal van ruim 700 M.2. De kosten hiervan, met 100 nieuwe veiling- wagens zullen zijn 35000. Het bestuur zou dan als nieuwe regeling willen treffen dat in de nienwe zaal de le kwaliteit geveild wordt terwijl in de bestaande zaal het 2de en 3de soort wordt geveild. Enkele leden vragen opheldering over de verdere lasten, of hooger percentage zal moeten worden betaald enz Het bestuur denkt de kosten gemakkelijk te kunnen dragen met de 5 pet. veilingkosten doch of van het afgeloopen seizoen een terubetaling van provisie zal kunnen plaats hebben, meent de voorzitter te moeten betwijfelen. Een voorstel om geen leden van buiten de gemeente meer aan te nemen kon in 't geheel geen steun vinden. Na nog eenige besprekingen en ver dere toelichting door het bestuur werden de bestuursvoorstellen aangenomen met 119 st. tegen 16 en 9 st. blanco. Onder dank voor de aangename discus sies sloot de voorzitter de vergadering. LISSE. Jubileum gemeente-opzichter. Gisteren vierde de heer P. J. Suijker land, gemeente-opzichter, zijn 25-jarig jubi leum als zoodanig. Des namiddags om een uur werd de jubila ris van zijn woning afgehaald om in de raadzaal te worden ontvangen door het gemeentebestuur en de genoodigden. Wethouder Tromp, loco-burgemeester en wethouder van Openbare Werken, sprak den jubilaris en zijn familie ongeveer als volgt toe: Het spijt mij dat de burgemeester, we gens ziekte, niet aanwezig kan zijn, om dit jubileum te herdenken. Eveneens is wet houder Warmerdam verhinderd deze bij eenkomst bij te wonen, wegens zeer druk ke werkzaamheden. Suijkerland namens de gemeente feliciteer ik u met de afgeloopen 25 jaren, in welke gij hebt getoond een waar gemeente-ambtenaar te zijn. Met ge noegen kunt u terugzien op uw loopbaan en op de werken, welke u tot stand hebt ge bracht. De straten der gemeente hebt gij steeds verbeterd en die zien er thans per fect uit. Eveneens is dit met de riolee- ring, de brandweer, en de gebouwen. Voor uwe werkzaamheden zijn wij u dankbaar en wij hopen dat u nog vele jaren voor de gemeenschap bewaard moogt blijven en uw werk kunt vervullen. Namens de ge meente bood spreker den jubilaris een gou den horloge met inscriptie aan en een gou den potlood. Vervolgens sprak de gemeente-secretaris de heer J C. de Haan, namens den 'gasdi- recteur, den ontvanger en het secretarie- personeel. Spreker feliciteerde den jubila ris, mevr. Suijkerland en de familie en hoopte dat hij nog lang gespaard mag blij ven voor de gemeente. Alhoewel wij niet in zoo'n nauw verband staan met de gemeen te-werken zijn wij toch steeds in contact met u door de administratieve werkzaam heden Nimmer is er tusschen ons en u een geschil geweest en zal dit ook wel nimmer meer voorkomen, omdat de omgang met u steeds vriendschappelijk en collegiaal is. Wij hebben gemeend niet alleen met woor den onze hulde te moeten brengen doch ook met daden en daarom bieden wij u ge zamenlijk een rookstoel aan. Thans kwam de heer W. Willemse aan het woord namens het personeel van Openbare Werken. Ook deze spreker feli citeerde hem en zijn familie met dit zilve ren jubileum, terwijl hij eveneens een blik in het verleden wierp. Namens het perso neel bood hij den jubilaris een roofcsran- daard met een assortimentskist sigaren aan. Hierop volgde de heer H. Marseille, die namens den brandweer het woord voerde en hem voor die tak van dienst een pendule aanbood. Hiermede waren de gelukwenschen af geloopen en bleef men eenigen tijd gezel lig bijeen onder het genot van een glas eerewijn en een sigaar. De jubilaris dankte de diverse sprekers met een welgekozen en gemeend woord voor de hulde hem en zijn familie ge bracht en hoopte eveneens nog lang in dienst der gemeente te kunnen blijven om de belangen der gemeente voor zoover Openbare Werken betreft, te behartigen. Wethouder Tromp bracht hij dank voor 't cadeau der gemeente en als wethouder van Openbare Werken. Na nog eenigen tijd vertoefd te hebben en er verschillende toasten op den jubila ris waren uitgebracht werd de iubilarfs huiswaarts gebracht. Bloemententoonstelling voor het patro naat. Vanwege het Klein-patronaat is een Tuingroei-8nijbloemen-tentoonstelling georganiseerd waartoe het initiatief was genomen door Pator Bonman uit Huize „Pius" onder wiens1 leiding de tentoonstel ling is gehouden. Op een der bijeenkomsten in het afgeloopen voorjaar had de Pater de jongens zaad verstrekt en den zaaitijd opgegeven, terwijl prijzen werden in uit zicht gesteld. De jongens, wier ouders over een stukje tuingrond beschikten, tegen aan den arbeid. Zaaien, wieden en verzor gen. Een nuttige bezigheid, waardoor bo vendien de jongens ondervinden, welk moois moeder-natuur onder Gods zegen geven kan. De tentoonstelling is op twee tijdstippen gehouden. Een paar weken geleden voor de vroegere soorten en dezer dagen in hoofdzaak voor asters. De tentoonstelling werd gehouden in het Fidelespatronaatge- bouw. De grootste zaal was een ware lust hof van veel en prachtige soorten snijbloe men, terwijl ook een der kleine zaaltjes moest gereserveerd worden, waarin enkele inzendingen werden geplaatst. Waarlijk de jongens hebben eer van hun werk, terwijl Pater Bouman trotsch kan zijn op het re sultaat. Ter aanmoediging voor een volgen den gelegenheid zullen we den uitslag la ten volgen: De mooiste groep: S. v. d. Voort. De grootste inzending: G. Weyers. De meeste soorten dezelfde. De meeste variëteiten: C. v. d. Laan en P. Kortekaas. De mooiste groep in potten: Th. Koek en C. Lemmers. Inzending gelijk aan 't aantal opgegeven soorten: P. v. d. Voort. Het dichtst er bij kwamen: G. Weyers en C. v. d. Laan. De mooiste manden hadden: G. Weyers, C. Lemmers, S. v. d. Voort en J. Reeuwijk. De mooiste vazen hadden: P. Schoone en C. Lemmers. Voor de mooiste opstelling en bijzonderheden kwamen in aanmerking Jac. P. v. Bezu, J. Schoone, A. v. d. Aart, L. Lieverse, C. Jeliersen, J. Beyk, Th. War merdam, K. Faas, M. v. d. Lans, B. v. d. Hoorn, J. v. Es, Th. Verdel, H. Baak, K. v. d. Vlugt en J. v. Meygaarden. Wij hebben do vaste overtuiging, dat deze, op dit gebied, eerste tentoonstelling door haar welslagen voor de jongens een aanmoediging zal zijn om een volgend jaar nog meer en beter hun best te doen voor dit mooie werk! LEIMUIDEN. Het mond- en klauwzeer. Langzamer hand begint het mond- en klauwzeer in deze gemeente af te nemen. Van den In specteur van den Veeartsenijk. Dienst kwam een dezer dagen bericht in dat 21 veestapels genezen waren. LEIDSCHENDAM. Brandje. Donderdagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand bij den heer B. aan den Veurschen Achter weg te Veur. Toen de brandweer ter plaat se kwam, bleek de brand, welke in een schuur was ontstaan, echter reeds met eigen middelen gebluscht te zijn en kon de brandweer onverrichterzake terugkeeren. 0EGSTGEEST. Winkelweek. De voorbereidingen voor de a.s. winkel week zijn zoover gevorderd, dat het comité op de Donderdag gehouden vergadering de mededeeling kon doen dat de winkel week zal gehouden worden van 27 Aug. tot 3 September. Op deze bijeenkomst deelde de voorzit ter van der Burg mede, dat op Woensdag 27 Aug. te 2 uur de officieele opening plaats heeft door burgemeester A. J. v. Gerrevink. Na afloop rondrit door de ge meente. Des avonds en yoorts iedere avond muzikale rondgang door de gemeente door de N. Z. H. T. M. Harmonie en de R. K. Harmonievereeniging „Triumph". Op Maandag 1 September zal een lam pion-optocht worden gehouden, opgeluis terd door de beide Harmoniegezelschappen Een aantal lampions zullen gratis worden verstrekt. De étalages zullen beoordeeld worden door een jury. De uitslag daarvan blijft echter geheim tot Vrijdagavond. Tot zoo lang heeft het publiek eveneens gelegen heid zijn bevindingen mede te deelen. Aan dengene, die de uitspraak van de jury het meest nabijkomt, zullen prijzen worden toegekend. Zooals uit bovenstaande blijkt ia de op zet grooter dan het vorig jaar, dank zij ook de medewerking van burgemeester v. Gerrevink. Nadere bijzonderheden zullen nog per advertentie en ook in deze rubriek wel worden bekend gemaakt. Herwonnen Levenskracht. Ondanks de slechte weersgesteldheid was de op brengst van den bloempjes verkoop 106. Een dankwoord aan de verkoopsters, die de hevige regenbuien trotseerden, is hier wel op zijn plaats. VOORSCHOTEN. Afscheid kapelaan Lohman. Gister avond waren ondanks het slechte weer vele parochianen in het Verenigingsge bouw bijeengekomen om afscheid te nemen van onzen hooggeachten Kapelaan die in deze week door den Bisschop is benoemd tot kapelaan te Amsterdam in de Vondel- kerk. Te ruim 8 uur trad Z.eerw., begroet door applaus, de zaal binnen, waarop on middellijk de St. Laurentiusharmonie de bijeenkomst opende met een mooi stukje muziek. Daarop hield de zeereerw. pastoor een treffende, zeer hartelijke toespraak tot zijn scheidenden •medehelper. De eerw. spreker huldigde hem als de groote stuw kracht voor velerlei jeugdwerk, speciaal van de St. Josephgezellen en het patro naat, en roemde hem als een groote steun en zeer ijverige medewerker, waarop hij in de afgeloopen jaren altijd en in alle geval len kon bouwen en vertrouwen. En dit is voor een pastoor zoo buitengewoon veel waard, dat hij zeer ongaarne en slechts noode zoo'n kapelaan ziet heengaan. Groo- ten en hartelijken dank bracht de pastoor hem dan ook voor het zeer vele, wat hij in de parochie Voorschoten heeft gedaan on wenschte hem met Gods rijke zegen ook dezelfde vruchtbare arbeid toe in zijne nieuwe parochie. Daarop viel weder de mu ziek in, die ook verder tusschen de ver schillende toespraken voor een aangename afwisseling zorgde. Achtereenvolgens brachten nu verschil lende personen hulde en dank aan hun zoo hooggeachten kapelaan, niet alleen in woor den, maar ook in stoffelijke blijken van waardeering en erkentelijkheid. Ten slotte nam kapelaan Lohman zelf het woord en weigerde te erkennen, dat er van eenige verdiensten van zijn kant sprake kan zijn. Als hij misschien een eenigszins bruikbaar werktuig in Gods hand is, geweest, had hij dit zoo zei Z.Eerw. met Gods genade te danken aan den pastoor, die voor hem steeds een vaderlijke vriejid en leidsman is geweest en aan de hartelijke medewerking van allen, met wie en voor wie hij had ge arbeid. Heel de parochie -en vooral de jeugdvereen., waaronder speciaal de ge zellen, zullen bij hem in aangename herin- nring blijven en hij riep dan ook allen geen vaarwel voor altijd, maar een tot weer ziens toe. Na nog een mooi slotnummertje van onze harmonie, namen nu alle aanwe zigen persoonlijk afscheid van den kape laan. Gods beste zegen moge ook zijn ver der priesterleven vruchtbaar maken tot heil van hem zelf en de aan hem toever trouwde zielen. Ook de parochianen werden heden in de gelegenheid gesteld een offer tje te geven om aldus den scheidenden kapelaan een geschenk aan tc bieden. Oranjepaneel voor het Raadhuis. De Koningin Wilhelminavereeniging opent voor alle ingezetenen van Voorschoten een inschrijving, ten einde als huldiging van onze 50-jarige Landsvrouwe het door de Kon Begeer te Voorschoten vervaardigde stamboompaneel namens de gelieele burge rij aan de gemeente aan te bieden ter plaatsing in het Raadhuis alhier. Een be drag van 350 is hiervoor noodig en het geschenk zal op 1 September worden aan geboden aan de gemeente. Zij die iets wil len geven kunnen dit zenden aan den pen ningmeester „Autotocht Ouden van Da gen". Autotocht oude van dagen. De com missie, die dit ja&r voor de eer ste maal een uitstekend geslaagden auto- .tocht voor de ouden van dagen alhier heeft georganiseerd, zal' permanent blijven, zoo dat in volgende jaren wederom een auto tocht zal plaats hebben. N00RDWIJK. Bouwen. Aan mevrouw de douarière W: Van Panhuys is door Burgemeester en wethouders vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis met garage aan den Rembrandweg. Het schoolbezoek. Het gemiddelde aantal leerlingen over 1929, dat de scholen in onze gemeente bezocht bedroeg voor de R. K. Jongensschool 332, voor de R. K. Meisjesschool 349, voor de Wilhelmina- school 154, voor de openbare school te Noordwijk Binnen 70, voor de openbare school te Noordwijk aan Zee 54, voor de school met den Bijbel 250, voor de Her vormde school 222 en voor de christ. Ulo school 60. RIJNSATERWOUDE. Radio-centrale. De Minister van Waterstaat heeft aan J. P. Nap te Lei- muiden vergunning verleend tot het op richten van een radiocentrale in deze ge meente. TER-AAR. Personalia. De heer Joh. Visser slaagde voor het examen Hoofdacte L. O. Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn aangegeven als gevonden: een porte feuille met inhoud. Verloren: Een porte- monnaie met inhoud en een belasting- plaatje 1930. SASSENHEIM. Kraamverpleging. Morgen wordt ten behoeve van de R. K. Kraamverpleging de jaavlijksche bloempjesverkoop gehouden. Wij twijfelen er niet aan, of een ieder zal naar vermogen medewerken deze zoo nut tige vereeniging voor Sassenheim te be houden. De zorgen en het werkterrein worden steeds grooter, en de gevallen, waar door middel dezer instelling de ver zorging in handen is van Zuster Strack, vermenigvuldigen zich. Voor een behoorlij ke instandhouding is krachtige steun nood zakelijk. Het is dus gewenseht dat allen a.s. Zondag eens extra in de beurs tasten, opdat het bestuur nog meer dan ooit, noo- den kon lenigen daar, waar dit zoo brood- noodig is. WARMOND. Oranje-commissie. Door het Gemeente bestuur is aan de Oranje-vereeniging toe stemming verleend om gedurende de Ko- ninginnefeesten op 2, 3 en 4 September a.s. gebruik te maken van de Gemeentelijke terreinen liggende op de Baan tot het plaat sen van vermakelijkheden. Proces-verbaal. Tegen den landbou wer N. v. S. is proces-verbaal opgemaakt wegens 't bouwen van 'n woonhuis, hetwelk reeds voor een gedeelte opgetrokken was, zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders. Waterleidingbedrijf. De rekening van heb waterleidingbedrijf over 1929 sluit mot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van 14.260.70. De opbrengst uit waterlevering bedroeg 14.008.10. Zonder rekening te hou den met de afschrijvingen bedraagt het voordeelig saldo 3637.99 (vorig jaar 4430.95). Dit batig saldo is aangewend als volgt: Dekking van het verliessaldo over vorige jaren 840.52 1/2. Verplichte afschrij vingen op vaste bezittingen 2797.46 1/2. UIT DE RIJNSTREEK AARLANDERVEEN. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR A. J. M. HOOGEVEEN Er zullen wel plaatsen zijn, waar priester feesten mei meer pracht en praal kunnen wor den gevierd a's in deze parochie, die slechts een kleine parochie is. Maar moeilijker zou het zijn een andere parochie te vinden, waar het zilveren pr'esterjubileum van den herder met meer hartelijkheid werd aangegrepen, om den Pastoor eens ronduit en in 't openbaar blijk te geven van de ongeveinsde hoogachting' en toegenegenheid zijner parchiaonen. Pastoor Hoogeveen bestuurt pas een jaar de parochie, doch de kennismaking wederzijdsch is blijkbaar tot beider genoegen geweest, want kosten nog moeiten waren gespaard om van dit feest te maken een gróót feest, een feest van heel Aarlanderveen. Hoe jammer was het dus, dat door het booze weer, Donderdagavond een gedeelte van het programma niet kon worden uitgevoerd, de feeststoet de Vrije Hoef onmogelijk kon be reiken en toespraken in de open lucht achter wege bleven. Pastoor Hoogeveen werd Donderdagavond afgehaald van de pastorie te Nieuwkoop. Aan de grens der parochie bij de Ziende, werd de feestvierende herder opgewacht door een prachtig en schilderachtig eere-geleide. Herau ten te paard in hun zwierige kleurige dracht, wisselden af met zouaven en versierde fietsen. De Harmonie „Door Samenwerking Sterk" speelde een vroolijke marsch, en blies overal feestvreugde tot in de meest afgelegen boerde rijen. Ook de paarden gaven angstwekkende staaltjes van prikkelende opgewektheid te zien! De stoet trok het geheele dorp door, en men begrijpt, niemand bleef in huis. Van ieder „Roorasch" huis wapperden „de schitterende kleuren". In het rijtuig van Pastoor Hoogeveen (een gesloten rijtuig wegens diens zwakke gezond heid) waren gezeten de jubileerende moeder van den jubileerenden herder en haar tweede priester-zoon, de zeereerw. pater E. Hoogeveen S. J. uit Nijmegen. In het tweede rijtuig had den plaats genomen kapelaan C. Kempen uit Amsterdam, pater C. Honout van de Congre gatie der H. Familie en pater Eusebius Peters O. E. S. A., neef van den jubilaris. In de derde rijtuig volgden de overige fami lieleden, in het vierde het kerkbestuur, in het vijfde het armbestuur. Onder klokgelui kwam de stoet voor de kerk ^an. Langs de oprijlaan waren guirlandes van groen en bloemen neergehangen, uitloo pend in een statige eereboog. In de kerk werd nu een plechtig Lof gece lebreerd, waarbij de pastoor werd geassisteerd door zijn broer en zijn neef als diaken en sub diaken en door pater Honout als ceremonia- Den pastoor werd een feestlied toegezongen. Na het Lof begaven kerk- en armbestuur tezamen vormend het feestcomtié zich naar de pastorie, waar de heer Jac. Rozestraten een welgemeend woord van gelukwensch sprak na mens de geheele parochie en den pastoor als geschenk twee kazuifels aanbood. De pastoor dankte hartelijk den aanbieder en de parochianen voor dit prachtig geschenk. Den anderen morgen werd te 10 uur de Plechtige Hoogmis opgedragen in de met zeer veel smaak versierde kerk. In het priesterkoor daalde een kroon van kleurige linten af boven het altaar, dat in zijn blanke marmerpracht fijn met eenige tuilen witte bloemen en groen was versierd. Bloemen-luchters in de kleuren wit en rose hingen in schip en dwars-beuk. Een legertje bruidjes, allen met een ruiker rose rozen in de hand, geleidde den pastoor de kerk binnen, terwijl het orgel een feestlied speelde en daarna het „Veni Creator" inzette. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd de jubileerende pastoor geassisteerd door den zeereerw. heer E. Hoogeveen, S. J. als presby ter assistens, door de zeereerw. heeren Euse bius Peters O. E. S. A. en H. van Beek, pas toor te Amsterdam, als diaken en subdiaken en door den weleerw. heer A. Knots te Am sterdam als ceremoniarius. Als cantores fun geerden de zeereerw. heeren C. Kempen, kape laan te Amsterdam en pater C. Honout. De moeder van den pastoor had achter de communiebank plaats genomen. Na het Evangelie hield pater Hoogeveen de feest-predicatie. De predikant had tot tekst gekozen de woor den uit het .Magnificat": „Hij, die machtig is, heeft groote dingen aan mij gedaan". Zooals Maria het uitjubelde bij het bezoek aan haar nicht Elisabeth: „Groot maakt mijn ziel de Heer", zoo mag ook de pastoor dezer parochie het uitroepen, na de belangstelling die hij van zijn parochianen mocht ondervinden Vijf-en-twintig jaar geleden stond de jubi leerende herder in de kathedraal te Haarlem, om de H. Priesterwijding te ontvangen. Na vele jaren van voorbereiding, legde de bisschop hem de handen op 't hoofd om hem de H. Geest mede te deelen. Ook gaf hij hem de zending om het woord van Christus den Heer te gaan prediken. De waardigheid van den priester kan niet in woorden worden geschetst. De macht, die God toekomt, is, door Gods goedheid, gegeven aan den priester. Overal brengt de priester zegening bij alle groote gebeurtenissen des le vens. Ook draagt de priester het offer op, het onbloedig offer der H. Mis en is hij geroepen om het woord Gods te prediken. De toenmalige pastoor van den pasgewijden priester, die thans hier jubileerend herder is, zeide bij diens Eerste Plechtige Mis, dat de moeder van den pastoor zoo dikwijls haar zoons gevraagd werden, haar zoons heeft op geofferd. De belooning is zelfs in dit leven voor de moeder niet uitgebleven, want tien jaar later zag zij een andere zoon aan het al taar en vijf-en-twintig jaar later een van haar kleinzoons. Zij kan even vreugdevol zijn als de godvruchtige Anna, die blijde was haar zoons te mogen opofferen voor het altaar van Jehovah. Ook de parochianen wenschte de predikant geluk met dit jubileum en hij raadde hen aan naar den pastoor te luisteren, niet alleen als hij de gemeente voorgaat in de kerk, maar ook wanneer hij, krachtens zijn ambt, raad geeft buiten de kerk. Groot is de waardigheid van den priester, maar alle eer en glorie ervan komt toe aan God. „Hij, die machtig is. heeft groote dingen aan mij gedaan". Aan God zij alle eer ge bracht, en wanneer vanavond het „Te Deum" wordt gezongen, dan is dat 'n uiting van ons aller dankbaarheid aan God. Tenslotte wenschte de predikant den jubi leerende pastoor toe, dat hij volledig herstel van gezondheid mag vinden en nog lange ja ren werken moge tot heil van velen. Eens, bij de wijdingsplechtigheid, is deze priester opgeroepen en heeft hij geantwoord met het: „Ad sum ik ben er". Maar ook thans, wanneer hij geroepen wordt, antwoordt hij: „ad sum" ik ben er, ik ben bereid mijn leven te geven. Moge hij, als hij eenmaal door God wordt opgeroepen, de kroon ontvangen voor zijn werk, vele jaren tot heil van deze parochie verricht! Het zangkoor voerde op voortreffelijke wijze uit een drie-stemmige Mis van Perosi en na de Mis de Priester-cantate van Elbert Frans- Voorafgegaan door misdienaars en de gees telijkheid, verliet daarna pastoor Hoogeveen door de hoofddeur de kerk, gevolgd door het eeregeleide van bruidjes. Van 121 uur bestond gelegenheid om den pastoor geluk te wenschen en de geheele paro chie, jong en oud, arm en rijk, kwam van zijn hartelijke belangstelling blijk geven. Des middags werd wederom een plechtig Lof gecelebreerd met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. Onder het Lof hield de pastoor een toespraak, waarin hij de parochianen in beeld rijke taal dankte voor de hulde hem betoond, de hoop uitsprekend veel voor deze parochie te mogen tot stand brengen. Van half 89 uur stond op 't programma een concert in de muziektent, die voor dit feest in den tuin van de pastorie was opge slagen. Z0ETERW0UDE. Geboren: Hendrikus, z. van W. Borst en A. van Diemen. Agatha He lena, d. van C. Turk en M. J. van Vel zen. Petrus Theodorus, z. van H. Zandbergen en G. Pauw. Hendrika Cornelia, d. van Th. Tijssen en J. M. Hclgers. Petrus Johannes, z. van P. J. Brand en H. L. de Vos. Arianus Mathias, z. van A. v. d. Weirf en W. C. Vink. Martinus Cornelis Joseph, z. van P. A. J. Sep en E. J. Jan maat. Wilhelmina Johanna Elisabeth, d. van M. Bakker en W. J. v. d. Ploeg. Gehuwd: J. Rijsdijk en H. van Rijt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10