VOOR HUIS EN HOF RECHTZAKEN KERKNIEUWS DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft Augustus. Wij waren op bezoek bij een kennis en wandelden den tuin eens door. Die mocht gezien worden: de meeste vruchten stonden vrij goed en alles was netjes onderhouden. Maar met de kool was het mis; meer dan de helft der planten waren aangetast door knol voet. Ik vroeg hem, of hij zijn hof wel eens gekalkt of gemergeld had. Ja eens was liet antwoord, jaren geleden waarop ik hein vertelde, dat de knolvoetziekle bij onze koolsoorten door een flinke kalkbemesting kan worden tegengegaan. Op proefvelden is dit gebleken, en velen hebben dit ook bij ondervinding. Een Rijkstuinbouwproefveld in Noord-Holland, 2 Are groot, werd gewoon bemest, terwijl op de cenc helft bovendien nog 30 K.G. ongebluschte kalk werd toege diend die in een hoopje op het omgespitte land werd gebracht, gebluscht en daarna ondergewerkt. Elke helft van het proefveld werd beteeld met vroege bloemkool, plm. 200 planten, als eerste vruchten een 300_ tal spruitkoolplanten als nagewas. Op 't niet met kalk behandelde perceel werden nog 14 zieke bloemkoolplanten gevonden, en op het bekalkte slechts één. Het perceel zonder kalk leverde bij de spruitkool 161 planten op die aan knolvoet leden, ter wijl er op het perceel met kalk slechts 1 4 exemplaren met knolvoet werden gevon den. De opbrengst van het perceel zon der kalk bedroeg 2 H.L. spruitjes, die ver kocht werden voor f 6.—. Het perceel met kalk gaf 5 H.L. spruitjes, die te zamen voor f is.T werden verkocht. Op de behoefte van den bodem aan kalk, op een juisten kalktoestand van den grond wordt hoe lan ger zoo meer gelet. De kalk bevindt zich in hoofdzaak in de groene bladachtigc orga nen der plant. Zoo heeft men ook opge merkt, dat warkruid, woekerende op de kalkrijke klaver, toch bijzonder weinig kalk bevat, waf zijn verklaring kan vinden hierin, dat de bladontwikkeling bij deze woekerplant uiterst gering is. Ook zijn de witte deelen van bonte bladeren altijd veel armer aan kalk dan de groene deelen. La gere planten die geen bladgroen vormen, kunnen de kalk geheel ontberen. Bladrijke gewassen zijn dus rijk aan kalk, en hebben dan ook veel kalk noodig. De meeste vlin derbloemigen, zooals erwten, boonen, alle peulvruchten, en klavers, kunnen zich niet voldoende ontwikkelen, wanneer de bodem arm aan kalk is. In 't. algemeen vertoonen de planten op kalkri'jken grond een krach- tigen groei, de geheele bouw der plant is steviger, solider. De planten krijgen daar door ook een grooter weerstandsvermogen tegen ziekten en schadelijke weersinvloe den. Op kalkarme gronden zijn de klachten omtrent het niet gedijen, ziek worden en sterven van de appelboomen veelvuldiger dan die omtrent het niet gedijen en dood gaan van pereboomen. Dit staat stellig daarmee in verband, dat de appelboomen meer behoefte aan kalk heeft dan de peer, en minder diep wortelt dan deze, zoodat hij minder goed nog kalk uit do diepere bodemlagen kan putten Over 't opbinden van andijvie willen we iets zeggen. Hoe eenvoudig het ook schijnt, toch is het voor een leek soms nog moeilijk. Vaak worden de planten veel te stijf gebonden en te veel gekneusd, waarvan rotting het gevolg is. Wil men het goed doen, dan neme men als bindmateriaalbie zen, stroo, raffia, of ook wel uitgerafelde moscovi-sche matten. De struik wordt eerst met beide handen bij elkaar genomen, dan neemt men de bladeren in één hand over, houdt de bies of het raffia met- den wijsvin ger vast, en windt met de andere hand het bindmateriaal er om. Onder door steken is voldoende dus vast knoopen is niet noodig. Men klaagt soms over het niet spoedig 'geel ge noeg worden van de opgebonden andijvie, en vooral bij zomerandijvie is dit het geval, want lang opgebonden te laten staan, is niet wenschelijk, omdat ze dan licht door gaat schieten. Men raadt in den regel aan om met het opbinden te wachten, tot de harten droog zijn daar anders de krop gaat rotten. Toch is dat yoor zomerandijvie niet wenschelijk; hier mag de struik van binnen nog wel iet wat vochtig zijn; dit heeft dan het gunstige gevolg,dat de harten spoedi ger geel worden. Zomerandijvie blijft niet lang gebonden staan, en men heeft dus voor rotting niet zoo bang te zijn. Er 'is geen tuinbezitter. die niet over bladluizen te klagen heeft, den eenen zomer meer, den andere mindei\ Ze zijn vies en schadelijk. Vele groenten moet de huisvrouw weg doen omdat de bladeren met de vieze luis bezet- zijn. En schadelijk zijn ze, omdat ze door middel van hun snuit zich in jonge planten- deelen inboren: er zijn er ook, die leven op takken, ja zelfs wortels; zoo b.v. de beken de druifluis,- die opzwellingen veroorzaakt aan de wortels van onzen druif, 't Gevolg van 't zuigen der talrijke luizen is, dat de bladeren en jonge scheutjes zich ombuigen en in ontwikkeling vanzelf geheel stil staan Ze zitten doorgaans aan de onderzijde dei- bladeren, die, zoo de luizen ongestoord haar gang gaan. op den duur moeten ver dorren. Naast de schade, die de luis direct aan de planten toebrengt, zijn het haar uitwerpsels, die in de tweede plaats de normale ontwikkeling in den weg staan en bovendien den planten een alles behalve frisch aanzien geven. Als sproeimiddelen ter bestrijding noemen we: 1 K.G. soda, 2 K.G. groene zeep, 1 L. petroleum op 100 L. water. Ook maakt men wel gebruik van qnassia-hout: 1 en een halve K.G. qnassia- spanen, die men laat opkoken in 10 L. wa ter. 't Afkooksel wordt vermengd met 100 L. water. Met dit mengsel sproeit men. Het eenmaal afgetrokken qnassia-hout kan niet meer dienen. KANTONGERECHT TE LEIDEN, Uitspraken. Volgende vonnissen zijn geveld: wegens .deelneming aan voetbalspel op straat C. F. P. 1 of 1 week tuchtschool; wegens fietsen zonder licht W. G. v. D Noordwij- kerhout 2 of 1 week tuchtschool; wegens rijden over een spoorweg terwijl de boo- men gesloten worden W. K. 1 of 1 d.; wegens een bevel van de verkeerspolitie niet opvolgen L. H. M. B. vrijspraak; we gens als bestuur van een auto de noodige voorzorgsmaatregelen in acht nemen Th. S. Hillegom 3 of 3 d.; wegens overtre ding der verordening op de straatpolitie J. B. 1 of 1 d.; wegens met een auto te Katwijk een standplaats innemen I. v. d. V. 2 of 2 d.; wegens idem G. J. E. E. 2 of ld.; wegens overtreding Bouwver ordening der gemeente Rijnsburg P. G., Rijnsburg 2 x 2 of 2 x 2 d.; wegens overtreding der politie verordening der gemeente Noordwijkerhout P. N. J. Haar lemmermeer 2 of 1 d. h.; wegens overtr. der Loterijwet J. Ph. W., zwervende 3 of 1 d. h.; wegens idem H. Ch. v. d. P. Utrecht 3 of 1 d.wegens overtr. der arbeidswet D. T. Rijnsburg 3 of 1 d.; wegens idem J. v. d. E. Rijnsburg 6 x 5 of 6 x 3d.; wegens loopen op verboden grond C. v. D. Katwijk aan Zee 1 of 1 d.; J. v. d. B. aldaar 1 of 1 d.; wegens zonder vergunning van B. en W. te Kat wijk met een auto standplaats innemen C. v. L. Koudekerk Z.-H. 2 of 1 d.; wegens met een rijwiel een voetpad berijden H. J. van A. 2 of 1 d.; wegens te .Rijnsburg als geleider op een hondenkar plaats ne men II. de H. Rijnsburg 2 of ld.; we gens rijden met een motorrijtuig zonder rijbewijs W. C. J. T. 3 of 3 d.; W. W. L. Zoeterwoude 10 of 5 d.; G. v. E. Utrecht 5 of 3 d.; wegens rijden me, een auto zonder goed werkende remmen J. D. Den Haag alsvoor; wegens rijden met een mo torrijtuig zonder spiegel N. B. Schoonho ven 2 of 1 d.; wegens rijden met een rijwiel zonder licht M. V. 2 of 1 d.; W. A. F. Oegstgeest 2 of 1 d.; W. Z., Rijns burg 1 of 1 d.; G. T. Warmond alsvoor; wegens rijden met een rijwiel zonder bel. K. K. Hillegom alsvoor; W. M. V. Voor schoten alsvoor; J. H. van L. alsvoor-; J. J. Z. alsvoor; wegens rijden met een hand wagen zonder licht J. T. Scheveningen 2 of 1 d.; M. T. Scheveningen alsvoor; we gens de Mare in verboden richting berij den E. de W. Bodegraven 1 of 1 d.; we gens rijden door de Watersteeg W. H. M. Amsterdam alsvoor; J. P. alsvoor; A. H. M. Den Haag alsvoor; wegens overtr. dei- verordening op de straatpolitie H. v. d. W. 1 of 1 d.; J. v. E. zwervende al voor; K. W. alsvoor; wegens een ijzeren balk op straat laten verblijven A. C. J. v. R. f 1 of 1 d.; wegens rijden met een auto zonder rijbewijs C'. F. A. M. M. Delft, 3 of 2d.; wegens rijden met een rijwiel zon der bel G. v. d. L. Katwijk aan Zee 1 of 1 d.; wegens fietsen zonder licht H. G. W. Lisse alsvoor; O. IC Noordwijkerhout als voor; G. M. Z. Bloemendaal, wegens te Noordwijk een auto op straat laten staan, wegens fietsen op een voetpad W. v. G. Rotterdam 1 of 1 d.; wegens te Katwijk mest vervoeren op zoodanige wijze dat de inhoud op straat wordt gestort D. V. Kat wijk aan Zee 2 of 1 dag hechtenis; H. R. J. M.,Rotterdam, een auto plaat sen op de tramrails terwijl een tram in aantocht is en dit motorrijtuig aldaar la ten verblijven, 3 of 1 d.; I. L. C., den Haag, overtr. Spoorwegwet, 25 of 5 d.; G. C. P. P., Voorhout, overtr. Woningwet, dagvaarding vernietigd: C. v. d. E., overtr. Motor- en Rijw.-wet, vrijspraak; II. A. M. S., overtr. Woningwet, 30 of 15 d.; C. Z., Rijswijk, overtr. Motor- en Rijw.-Regl., f 3 of 1 d.; K. C. Z., Rijswijk, idem 0.50 of 1 d.; L. H. S., op het strand een rijwiel laten liggen, 1 of 1 d.; C. J. B., Voorhout, idem, 1 of 1 d.; H. H, Amsterdam, overtr. regl. van pol. op het vaarwater Rijn on Schie, 25 of 10 d.; F. K., Noord wijker- hotu, fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; B. J. S., visschen zonder vergunning, 6 of 3 d. met verbeurdverkl.; J. G. M., zwer vende, zonder vergunning op straat acroba tische toeren geven, 3 of 2d.; J. H., den Haag, overtr. Motor en Rijw ielregl., 10 of 5 d.; L. D., "Noordwijkerhout, overtr. arb.wet, 10 of 5 d.; C. H. v. A., zwerven de, dronkenschap, 5 of 3 d.; J. W. W., zwervende, idem 5 of 3d.; L. v. d. V., dronkenschap, 5 of 3 d.; J. de la R., zwer vende, idem, 5 of 3 d.; A. H., burenge rucht, ƒ3 of 2 d.; V. H., Rijnsburg, geen gevolg geven aan de bevelen van de ver keerspolitie, 3 of 2 d.; P. Z. D., idem, 3 of 2 d.; H. J. v. W., fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; P. J. B., Oegstgeest, fietsen zonder bel, 3 of 2 d.; P. J. F., met een handwagen rijden in verboden richting op de Mare, 2 of 1 d.; H. A., Sneek, een standplaats innemen zonder vergunning, 2 of 1 d.; T. J. v. V., idem met een ijsco wagen, 2 of 1 d.; H. B., Monnikendam, iclem, met een handwagen met paling, f 2 of 1 d.; H. v. B., idem met een mand met bloemen, 2 of 1 d.; J. A., den Haag, idem met een rijwiel, 2 of 1 d.; G. H., Amster dam, op straat een misvormd lichaamsdeel te kijk stellen, 3 of 2 d.; P. M., den Haag, fietsen zonder licht, ƒ3 of 2 d.; W. V. Z., Zandvoort, fietsen zonder reflector en zon der licht, 2 maal 3 of 2 maal 2 d.; R. C., Delft, overtr. Motor- en Rijw.regl., ƒ3 of 2d.; H. v. W., Delft, idem, 3 of 2 d.j H. A. B., Overschie, met een auto rijden zonder rijbewijs, 5 of 3 d.G. v. d. P., IJmuiden, met een motor rijden zonder rij en nummerbewijs, 2 maal 5 of 2 maal 3 d.; F. P. v. B., den Haag, overtr. IJkwet, 2 maan 2 of 2 maal ld.; C. A. B., R'dam, met een auto een standplaats innemen, 3 of 2 d.; A. v. d. B., den Haag, als schipper het roer van een gesleept vaartuig niet bedienen, 5 of 3 d.; C. L., Voorschoten, idem ƒ5 of 3 d.; J. K., Hillegom, dronken schap, 5 of 3 d.; J. Th. W., met een mo tor rijden zonder remmen, 5 of 3 d.; I. Z., Noordwijk, overlr. arb.wet, 2 maal 5 of 2 maal 3 d.W. V., fietsen zonder bel., 3 of 2 d.; W. Z., fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; A. M. P., overtr. IJkwet-, 3 of 2 d.; C. R. v. d. W., Woubrugge, met een auto rijden zonder nummer met letter, geen straf; G. H. O., Haarlem, 5 of 3d.; G. G. v. d. L., Wassenaar, ƒ5 of 3 d.; G. G. v. d. L., Wassenaar, met een motor rijden zonder rijbewijs, 5 of 2 d.; M. Z., Katwijk, fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; P. M., met een auto te Katwijk over een gesloten verklaarden weg rijden, 3 of 2 d.; H. J. d. G., Lisse, met een auto rijden zonder rij bewijs, 5 of 3 d.; T. L., Velsen, met een auto rijden te Katwijk over een gesloten verklaarden weg, 3 of 2d.; A. P. v. W., Warmond, fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; Wegens fietsen op een voetpad J. v. R., Katwijk aan den Rijn 1 of 1 d.; wegens te Rijnsburg zonder vergunning muziek maken W. F. v. P. 1 of 1 d.; wegens loo pen op verboden duinen N. A. te Noord wijk aan Zee 2 of 1 d.wegens als schip per van een gesleept vaartuig het roer niet bedienen C. L. Voorschoten 10 of 5 d.F. W. V. Leidschendam 10 of 5 d. H. A. Amsterdam 10 of 5 d.; wegens te Leiden over een hulpbrug fietsen 1 of 1 d.wegens overtr. Spoorwegwet B. v. D. B. Den Haag 2 of 1 d.; wegens overtr. Loterijwet N. v. D. Amsterdam 3 of 3 d. D. K. 3 of 2 d.; J. W. Amsterdam 3 of 2 d.; wegens autorijden zonder rijbewijs J. B. Den Haag 3 of 2 d.wegens fietsen op een gesloten weg H. J. J. Naaldwijk f 1 of 1 d.wegens te Noordwijkerhout- na be zetten tijd bezoekers in een koffiehuis toe laten G. G. aldaar ƒ3 of 2 d.; wegens als bezoekers na bezetten tijd te Noordwijker hout in een koffiehuis vertoeven C. K.A. J. P.; C. B.allen te Noordwijkerhout, ieder tot- 1 of 1 d.; wegens rijden met een auto zonder rijbewijs A. J. B. Wasse naar 3 of 2 d.wegens te Katwijk mu ziek maken zonder vergunning H. V. cn M. B. ieder tot ƒ1 of 1 d.wegens' als schip per van een gesleept vaariuig het roer niet bedienen H. H. Amsterdam ƒ10 of 5 d.; H. S. Warmond ƒ10 of 5 d.; W. V. Leid schendam 10 of 5 d.wegens te Katwijk met een auto rijden over een voetpad J. P. Katwijk aan Zee 1 of 1 -d wegens fiet sen zonder bel L. N. Rijnsburg 1 of 1 d.; wegens dronkenschap J. P. Katwijk a. Zee 5 of 3 d.; wegens fietsen zonder licht J. B. 1 of 1 d.wegens rijden met een handwagen in de Maarsmanssteeg J. J. v. d. B. f 1 of 1 d.wegens rijden met een motorfiets zonder rijbewijs 10 of 5 d.; we gens dronkenschap L. N. 5 of 3 d.we gens fietsen zonder licht J. G v. d. S. f 1 of 1 d.; wegens een last vervoeren per fiets breeder dan 70 c.M. 1 of 1 d.; we gens voetbalspel op straat P. H. 1 of 1 d.; wegens dronkenschap W. v. E. 5 of 3 d.J. V. 5 of 3 d.wegens te Katwijk zonder vergunning een standplaats inne men A. H. de M. 1 of 1 d.wegens fiet sen zonder licht J. G. II. Voorhout f 1 of 1 d.; J. J. van den B. Noordwijkerhout 1 of 1 d. H. B., Katwijk, fietsen op een voetpad, 2 of 1 d.; A. v. Sch. den B., overtr. IJket-, 2 maal 2 of 2 maal 1 d.; L. v. D., Rijnsburg, fietsen zonder liohl, 3 of 2 d. C. de M., Rijnsburg, idem, 3 of 2 d.; G. W., Deven ter, dronkenschap, ƒ5 of 3 d.; M. J. v. S., fietsen zonder bel, 2 of 1 d.; C. den D., fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; J. F. v. d. B., overtr. Verord. op de straatpol. te Lei den, 1 of 1 d.; D. v. d. H., fietsen zonder licht, 3 of 2d.; A. A., dronkenschap, f 5 of 3 d.; J. G., fietsen zonder licht en zonder reflector, 2 maal 3 of 2 maal 2 d.; Th. J. F. W., dei Haag, met een auto rijden zonder rijbewijs, 5 of 3 d.; J. P. H., Was senaar, te Katwijk zonder vergunning met een auto een standplaats innemen, 3 of 2 d. Waar geen woonplaats -is vermeld is dit Leideq. PATER SERVATIUS 0. CAP. f. In heb Capucijnenklooster te Breda is Woensdag plotseling overleden Pater Ser- vatius van Enschede, (in de wereld Bern. Arn. Fr. Harperink). De thans ontslapene werd in 1871 te En schede geboren, trad 26 Sept. 1890 in de orde der Minderbroedcrs-Capueijnen on deed zijn professie 28 Sept. 1891. 12 Juni 1897 ontving pater Servatius de H. Priester wijding. Pater Servatius was een ijverig priester en kloosterling, een man, met rijke gaven bedeeld. Hij streefde immer naar trouwe plichtsbetrachting eu spoorde door woord en voorbeeld anderen daartoe aan. Zijn beste krachten heeft hij voor het heil der zielen gegeven, vooral als schrijver van tooneelwerken en spreker over t-ooneel en drankwecr heeft zijn naam groote bekend heid verworven. Dit jaar verscheen van zijn hand zijn 22ste tooneelwerk. In Breda was pater Servatius een welbe kende figuur. Lange jaren woonde hij daar en werkte o.m. aan de St. Fidelisvereeni- ging- Deze priester-religieus heeft altijd met de beste bedoelingen gearbeid, niet voor zichzelf maar voor het heil der zielen en tot meerdere eer van God. In zijn kleine cel, met vóór hem op zijn lessenaar het „Ar chief van de tooneelwerken van P. Serva tius van Enschede", dat hij geregeld na het verschijnen van zijn werken aanvulde, is hij plotseling overleden. De plechtige uitvaart zal plaats hebben a.s. Zaterdag om negen uur, in de Paters kerk aan de Schorsmolenstraat te Breda. Benoemingen. Z.D.H. dc Bisschop van Haarlem heeft met ingang van 12 dezer eervol ontslag ver leend als kapelaan (e Rotterdam (O.L.Vr. en H. Ign.) aan den Weleerw. Pater J. Hol- tus S.J. en als zoodanig benoemd den Wel eerw. Pater A. Timmers S.J. 135. „Pater, hebt u verstand van koeien?" „Nou, een beetje wel. Ik drink iederen dag melk. Die rooie ie zeker de choco- lademelk-koe. Ze zeggen dat in de melk van de eene koe ook meer room zit dan in dien van de andere. Of zou 'm dat in het pomp- en leidingwater zitten?" Ari kijkt mij eens aan: „Neen, Pater, dat zit 'm ook in de kleur van de koe. Die vale, blauwachtige koeien moet u in de gaten houden; die geven blauwe melk, en die tijgerbonte. „Geeft zeker gruttenpap met stroop." Hij stond zoo eoht te glunderen, de oude Ari. Je kon het hem zoo aanzien, dat hij genoot. Toen vroeg hij of ik zijn fazantjes al gezien had. „Hebt. u daar straks binnen niet tegen de vrouw gezegd dat u een liefhebber bent van vogels? Dan zult u wel pleizier hebben in de fazantjes. Ik heb een kloek met elf jongen." Ari op zijn bespatte, gewitte klompen voorop en ik, uit voorzichtigheid, een paar klompen van z'n vrouw aan. Ari gooit een groote deur open: „Kijk, Pater". En aan zijn gezicht zag ik al dat er iets niet in de haak was. Daar was dc fazantenmoeder met de olf kuikentjes: een groote zeug met elf lollige rose big getjes.... En Ari glunderde weer en zijn vrouw stond in de achterdeur, naar ons kij kende, met een gezicht dat zeide: Wat is m'n ouwe weer bezig: „Pater, blijft u bij ons eten? Gewone boerepot, hoor. Maar u krijgt uw buik vol." En toen, na het eten, het plechtige oogenbik: „a. u. b. Pater. Schrijf ons maar in als Stichter. Vermoedelijk komt het Missiehuis nog wel in ons testament ook of geven wij het volgend jaar wat op lijfrente." „En als de fazantjer wat grooter zijn, kom je er dan een naar het Missiehuis brengen? Je weet, ik houd van vogels." St. Bonifacius-Missichuis, Hoorn, pos trek. 120937 FATHER LEFEBER, Directeur. O. L. Heer geeft de roeping tot het H. Priesterschap ook aan arme jongens en rekent op uwe medewerking. LETTEREN EN KUNST GR0CK NEEMT AFSCHEID VAN HET T00NEEL. De „Koning van den lach", dc groote muzikale clown Grock, die het vorig jaar ook hier te lande enkele gastvoorstellingen heeft gegeven, heeft besloten, zich uit het tooneelleven terug te trekken en zich met zijn echtgenoote te vestigen op zijn buiten nabij San Remo. Naar aanleiding hiervan willen wij thans nog eens enkele merk wan r- digo bijzonderheden uit zijn wisselvallig be staan en kunstenaarsloopbaan memoreeren, welke men voor een deel geboekstaafd vindt in zijn mémoires, welke onlangs bij een Duitschen uitgever het licht zagen, en waarvoor de auteur voorJoopig 100.000 Mark kreeg. Grock, die eigenlijk Wettach heet, is een Zwitser van geboorte. Zijn vader was in een klein dorpje horlogemaker, en be halve horlogemaker was hij ook een uitste kend gymnast. Het voordragen zat hem ook in het bloed, en reeds als kind was hij met een Italiaanschen vriend van huis weg- geloopen om in een reizend circus tc kun nen optreden, maar al spoedig werd hij te ruggehaald. Ook na zijn huwelijk trad hij nog een paar maal op. Zijn zoon Adrien volgde het voetspoor van zijn vader; reeds op achtjarigen leeftijd trok hij rond met 'n reizend circus en na enkele maanden was hij een veelbelovend acrobaat. Hij leidde toen een eigenaardig, maar wel zeer afwis selend leven. In den zomer reisde hij met het circus en 's winters moest hij naar school; in zijn vrijen tijd studeerde hij dan nieuwe nummers in. Maar na zeven jaar werd het circus opgeheven en kwam Adrien Wettach weer naar huis. Hier word hij niet al te vriendelijk ontvangen, want het inko men van zijn ouders was niet zoo groot, dat zij hun zoon ook nog kondon onderhouden. Maar Adrien had in het circus veel geleerd. „Dat is niet erg", zei hij. „Dan word ik pianist". En hij speelde piano, totdat het hem begon te vervelen. Hij vond 'n nieuwe betrekking. Hij werd huisonderwijzer in de Fransche taal bij Graaf Bcthlen. Na ette lijke dagen reizen werd hij aan een klein stationnetje door een rijtuig met vier paar den bespannen, afgehaald. Bij het landgoed gekomen, stond dc geheele familie op hem te wachten. Grock was zoo buiten zich zelve van blijdschap, dat hij met een fraaie salto- mortale uit het rijtuig sprong en vlak voor zijn leerlingen neerkwam. Graaf Bethlen informeerde ongerust, of Grock's hersenen wel normaal functioneerden, maar deze stelde hem gerust door te zeggen, dat dit een eigenschap van alle Zwitsers was en eigenlijk bij de opvoeding behoorde. Bijna twee jaar bleef hij bij dc familie Bethlen en gaf den kinderen Fransche les. Daarna vertrok hij, en beoefende toen allo mogelijke ambachten om tenslotte weer clown en circusartist te worden. Hij had namelijk weer eenige vrienden uit het oude Zwitsersche circus ontmoet cn zich bij hen aangesloten; <?cn programma werd op gemaakt, en Grock trad weer als clown op. Sindsdien is hij geregeld blijven optreden en overal, waar hij kwam, nam hij het pu bliek stormenderhand voor zich in. Zijn verschijning is al ettelijke malen bespro ken; zijn nummers overbekend en toch is Grock telkens weer nieuw. In zijn particu liere leven is Grock een stille, bijna verle gen, eenvoudig man, van weinig woorden. In de garderobbe, als de clown afge- schminkt is, zit er een mensch voor den spiegel. Zijn gezicht is goed, zijn oogen zijn goedhartig, zijn civiel lachje lijkt op zijn lachen op het tooneel; het lachen van een kind, met den mclacholieken glimlach van WAAR DE VROUW BELANG IN STELT Welke kleur moet uw peis hebben? Dit is echt een vraag uit den tegen- woordigen tijd. Want wie zou er voor 30 of 40 jaar aan hebben gedacht, om een bont naar eigen keuze van kleur ui», te zoeken! Dat bestond eenvoudig niet. Men droeg het bont, zooals liet wa3, in natuur lijke kleur. En wanneer het werd geverfd, dan was het alleen zwart, en dat doden de bontwerkers niet eens zelf. Zij stuur den de bonten dan naar enkelö zeer tpe- ciale adressen. De keuze in het alge- men van bonten in vroeger tijden haalt niet bij de tegenwoordige keuze, al had men toen ook marer, bunzing en sabel- bon. Deze bonten, nog niet aan een steeds wisselende mode onderhevig, waren een waardevol bezit. En dan spreken wij hier niet eens over en bontmantel, maar over een sjaaf, boa of mof. Iet-s anders kende men toen nauwclijk; de bontmantel was iets zeer zeldzaams. In groote gezel schappen hadden de dames groote, breede sjaals, waarin zij zich bijna geheel kon den hullen, wat echter maar zeer weini gen zieh konden permittcoren. Om een vergelijking te maken met den tcgen- woordigen tijd, wie nu in het bezit is van een bontmantel, droeg toen een boa of bont met mof, en wie nu een mantel heel met bont afgezet, droeg oen heele- niaal geen bont; wie nu en sabelbont, of chinchilla draagt, kon vroeger wel konin klijke allures aannemen. Doch, zooals bo ven gezegd, droeg men vroeger ongeverfd bont. Langzamerhand begon men do bis£m te verven, eerst zwart, om wat variatie te hebben. Tenslotte kwam do bontgarni tuur in vraag. Voor de voering gebruikte men dan het buik- of rugvel van eek hoorn of hamster. De keuze van het bont was zeer beperkt, omdat men alleen de beste kwaliteiten gebruikte. Het kwam niemand in zijn hoofd op, om een kraag uit afgeknipte stukken in elkaar te zet ten. Met de ontwikkeling van de tech niek en de industrie is echter het begrip pels geheel veranderd. Wie zou vroeger een konijnenvel gedragen hebben en dan van „pels" hebben gesproken? Wie zou vroeger ooit vermoed hebben, dat een pels zoo zou worden veranderd en ge verfd, dat deze niet meer te herkennen was. Als het meest kostbare bont gold nog twintig jaar geleden hot sabelbont, da voornamelijk aan het Russische hof word gedragen. Tegenwoordig is er bijna niet aan te komen. Een algeheele ver schuiving en verandering heeft in de bontmarkt plaats gevonden; kwaliteit geldt niet meer als eerste vereischte. Zoo als men weet, is van verschillende dienen de kleur van den pels in den zomer an ders dan in den winter, 's- Zomers is de kleur in overeenstemming met de kleur van de aarde, terwijl deze dieren 's win- trs wit zÜn» zooals do alpenhaas en de wezel. Deze verandering van kleur van den pels geschied in de maand Novem ber. En deze witte pelzen waren bijzon der in den gunst bij de bontwerkers en de dames (vooral het wite bont van den wezel, nu hermelijn genoemd). Echter, dank zij de ontwikkeling van de chemie, kan men elk bont iedere gcwenschtc kleur geven. Rood-vnss maakt men zwar of bruin, om van do goedkoope vellen niet eens te spreken. Men laat het bont verven bij het costuum en dan in de fijnst voorgeschreven nuance/ On danks het, feit, dat wij reeds zoover ge komen zijn, heeft de pels-industrie en de mode zekere grenzen niet overschreden. Het eenige doé'l, dal men wilde bereiken was het veredelen* van de goedkoope re bontsoorten, edele bont soorten natuurge trouw te imiteeren. Zuivere producten van de phantasie zijn er nauwelijks ge maakt, helgroen en lichtblauw worden niet benut. De grenzen, waar de phan tasie ophoudt en dc natuurzin voor den dag komt, zijn intusschen nauwelijks te onderkennen, al kan men het toch wel aanvoelen, wanneer <le mode ons naar het decadente brengt. Toch komt het met- de plannen van de vooruitstrevenden goed overeen, do jagende, immer ver anderende mode een nieuw factor van moglijkhoid aan de hand te doen, waarbij niet alleen de snit en de vorm van den pels-, maar ook de kleur moet veranderen. Dan zegt Elsa tot haar vriendin Loeloe:' „Wat is je groene bontmantel prachtig purper geverfd", en hult Elsa zich in een keiuige azuurbdauwe bisam. Wat is uw lievelingskleur? Laten wij bij welk tempo ook van de ontwikkeling nooit ons hoofd on hol laten jaren, anders gaat het hat s'e restje van fijngevoel voor den edel- pcls verloren. Dan zoo do rood vos mce- w.»iig zijn iioofd cchudden, omdat wij uit huter verlangen naar veelheid, rijkdom cn schoonhei zouden dennen, de dieren wereld te kunnen overtroeven. een grootvader. Meestal ziet hij ietwat treurig voor zich heen, zooals alle clowns in civiel. Grock is een heel aparte verschij ning in de kunstwereld cn zijn kunstpresta ties zijn op een lijn tc stellen met die van een Caruso, Schaljapin, Pawlona ofKreis- ler, en het mag daarom ook niet verwonde ren, dat deze muzikale clown, die 22 instru menten bespeelt, professor in de muziek, en doctor honoris causa is, fantastische hono raria ontving, cn zijn inkomsten die v. Schal japin, Pawlona, Paderewsky. naar verhou ding nog overtroffen, want Grock trad per jaar ongeveer drie-honderd keer op en ont ving bijvoorbeeld in Amerika als nummer in een variété per minuut circa f200. Tot de aanstaande herfst is Groek nog besproken, maar dan gaat hij het too neel vaarwel zeggen om rustig te leven op zijn landgoed in Oneglia, aan de Italiaan- sche Riviera. Er bestaat evenwel kans, dat zijn rust niet van langen duur zal zijn, aan gezien reeds onderhandelingen hebben plaats gehad om Grock te doen optreden in een klankfilm. Hetgeen hij voor de film zal spelen, zou dan onder zijn persoonlijke regie eerst te Berlijn en vervolgens ook te

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7