DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURAMi TWEEDE BLAD PAG. 6 „DOLLE LIZE" AANVOERSTER DER BANDIETEN. Een 18-jarig meisje heeft twee benden georganiseerd. De Berlijnsche justitie zocht sinds enke le weken naar „Dolle Lize", een 18-jarige aanvoerster van twee inbrekersbenden, die een lange reeks van inbraken op hun rekening hebben staan. „Dolle Lize" beeon haar loopbaan een paar jaar geleden, toen zij met een kleine bende een tuinkolinie leeg haalde. Daarna is zij begonnen met het organiseeren van twee inbrekersbenden die op 't hoogtepunt van haar macht on geveer 70 leden tezamen telden. De leden der beide benden kenden elkaar niet. „Dollo Lize" hebben slechts weinigen van de inbrekers gezien, doch zij wist een zoo strenge discipline te handhaven, dat de mannen op haar telefonische bevelen de brutaalste inbraken pleegden. Stuk voor stuk begonnen de inbrekers echter angst voor de gevolgen te krijgen en verlieten de bende, zoodat „Dolle Lize" ten slotte slechts enkele leden meer over had. Do politie dacht verleden week haar op het spoor te zijn, docli toen zij een huis zoeking deed in het huis waar „Dolle Lize" vermoedelijk onderdak had gevonden, was de vogel reeds gevlogen. Thans is gebleken, dat Lize van de huis zoeking wist en slechts voor enkele uren het huis had verlaten. Gistermorgen heeft zij zichzelf bij de politie gemeld, met de mededeeling, dat zij gemeend had, dat men haar zocht, onschuldig was en daarom zich zelf kwam aanmelden. Zij was vergezeld van een vriend, bij wien zij de laatste we ken heeft ingewoond en dien zij slechts veertien dagen zou kennen. De politie meende echter, dat deze vriend haar gene- raal-indentant is. De vriend was reeds eerder bij de politie geweest en had verze kerd te weten waar „Dolle Lize" woonde. Hij had beloofd, aangezien zij beweerde onschuldig te zijn, haar bij de politie te zullen brengen. De recherche wilde, dat dit onmiddellijk zou geschieden, maar de vriend meende, dat „Dolle Lize" nog eerst een vrijen Zondag moest hebben! En aan gezien de politie Maandag het feest van de Grondwet moest vieren, was de ontmoe ting tusschen politie cn „Dolle Lize" uitge steld tot gisteren. „Dolle Lize" heeft intusschen de laatste weken juridisohe les gehad van de juridi sche adviseurs van den inbrekerskring, zoodat zij precies wist wat zij al of niet op de vragen van den rechtercommissaris moest antwoorden. Zij antwoordde met ja of neen, maar meestal zeide zij: „Ik weet het niet". Het gevolg was, dat het verhoor van „Dolle Lize" na een kwartier was af- geloopen. Er bestaat thans alle kans, dat de politie, die een van de meest beruchte inbreeksters van Berlijn in handen heeft, haar niets zal kunnen bewijzen. „Volk". Goud in Noorwegen gevonden? Te Stockholm zijn, naar de „Köln. Ztg." van daar verneemt, berichten ontvangen, dat een Zweedsch mijnwerker, Johan Olof- son, die op eigen initiatief naar Noorwegen was getrokken om er goud te zoeken, in derdaad bij Ivarasjok in Finmarken een goudader heeft ontdekt. Olofson die vroeger in Alaska goud heeft gezocht, maar niet gevonden, schijnt dus thans gelukkiger te zijn geweest. Heel fortuinlijk zelfs, want prof. Scheteling te Oslo verklaard dat zijn vondst haast een wonder lijkt, omdat het hooggebergte in Finmarken door groote moraines bedekt is, In de streek, waar Olofson werkt, is trou wens al vroeger (in 1886) goud ontdekt en wel in het dal van de Aelf. Het was stof goud, dat in geringe hoeveelheid in het rivierzand voorkwam; geologen waren van oordeel dat het met de moraines van elders daar was aangebracht en dat er I-er plaatse geen goudaderen voorkwamen. Zij schijnen zich als de berichten over Olof- son's vondst juist zijn echter te hebben vergist. Dyon door sprinkhanen geteisterd. De stad Dyon is gisteren door groote zwermen sprinkhanen geteisterd. De dieren zetten zich neer op de daken der huizen en op de straten en konden slechts met be hulp van schoppen en bezems verwijderd worden. Jacht op een walvisch. Bewoners van Sydney hebben een hee- len dag jacht gemaakt op een ouden wal visch ter lengte van ruim 13 M. en met eendcmossels bedekt, die tuschen de veer- booteq in de haven ronddartelde en het dek van een barkas stuksloeg. Men trachtte hem te harpoeneeren, er werd zonder uit werking een schot op hem gelost en het eind was dat de walvisch, vervolgd door een heele flotielje barkassen, onderdook en weer verdween. Tyfoon in Japan. Een tyfoon heeft Dinsdagavond het Z. O. van Japan geteisterd. De verbindingen werden verbroken, gebouwen werden be schadigd en het water drong de huizen binnen. Vervolgens trok de tyfoon naar de Japansche Zee. SPORT VOETBAL DIOC. HAARLEMSCHE BOND. DE DISTRICTSWEDSTRIJD TE SASSENHEIM. i Aller belangstelling gevraagd. Op Zondag a.s., des middags te half drie tullen de vertegenwoordigende elf tallen van het Haarlemsohe en het Leid- sohe District elkaar ontmoeten te Sas- aemheim bet schitterend. gelegen Deze wedstrijd wordt gespeeld ten bate van scheidsrechter Angevare, wien op dezelfde plaats tijdens den wedstrijd der scheidsrechters van beide districten zoo'n noodlottig ongeluk overkwam. Spontaan hebben allen tot nu toe hun medewerking tot het slagen van dezen wedstrijd gegeven De elftalcommissies der beide districten hebben gezorgd voor de samenstelling der elftallen. De spelers komen geheel op eigen kosten naar Sas- senheim. Teylingen stond haar prachtig terrein geheel belangeloos af en nam ver dere onkosten voor haar rekening. Maar nu rest ons nog een woord van aanmoe diging tot hen, die er het meest toe kun nen bijdragen dezen dag te doen slagen, n.l. de supporters. Alle sportliefhebbers zonder uitzonde ring verwachten wij a.s. Zondag te Sas- senheim. Secretarissen van vereeniging- gen, moedigt uw leden aan allen naar ilezen wedstrijd te komen. Laat het Dis trict Leiden toonen, dat men meeleeft met hem, die tijdens de sport zoo zwaar werd getroffen. Tevens kan men genieten van een mooien wedstrijd. Wij vertrouwen geen vergeefschen op roep gedaan te hebben. Wij vertrouwen, dat alle vereenigingen mede zullen hel pen het bedrag, dat wij a.s. Zondag aan dezen sportievcn scheidsrechter kunnen afstaan, zoo groot mogelijk te maken. Dus allen Zondag a.s. present op Sport- hof te Sassen'helm! R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". Morgen 15 Augustus speelt Teijlingen I een bekerwedstrijd op het Sportpark te Noordwijk nam. om 2.30 uur. Deze beker moet 2 maal in het geheel gewonnen worden, wil hij eigendom wor den van de vereeniging. De Teijlingers komen volledig uit en al zal de strijd voor Teijlingen zwaar zijn, wij zijn er van over tuigd, dat op eeu eerlijke wijze getracht zal worden den beker in het bezit te krij gen. Wij rekenen op een prettige wedstrijd Op Sporbhof hebben de seriewedstrijden voor Juniores plaats. Om 12.30 uur wordt begonnen. 12.30 uur: S. N. A. I—Teijlingen II. 1.45 uur: S. J. C. I—Alph. Boys I. 3.—uur: Meerburg II—S. J. C. II 4.15uur: Meerburg I—Teijlingen I Beleefd verzoeken wij allen op tijd aan wezig te zijn. Om 2.30 uur speelt Teijlingen III te Lisse aan de Esschenlaan tegen Lisse III. WIELRENNEN HET PROGRAMMA DER WERELD KAMPIOENSCHAPPEN. Het officieele programma van de a.s. wereldkampioenschappen wielrennen, ge organiseerd door den Belgischen Wielren- bond, luidt als volgt: 23 Augustus: 9 uur voorm. 52ste Con gres van U. C. I. Agendapunten o.in.: Toe treding van twee nieuwe wielerbonden van Nieuw-Zeeland. Het secretariaat steltvoor alle tot nu toe bestaande records met mo- torgangmaking te schrappen en een nieuwe recordlijsb aan te ieggen. Records over 100 en 200 Meter worden niet meer vastge steld. De data voor de volgende wereld kampioenschappen te Kopenhagen zullen worden bekend gemaakt. Voorts zullen het Congres de volgende data worden voorge legd voor de congressen: 6 December a.s. te Zurich een kalendercongres van het 53ste Congres van de U. C. I. op 7 Februar- ri 1931 te Parijs. 23 Aug.: Namiddags 4 uur Stadion Heys- sel te Brussel. Serie en demifinales .sprint wedstrijden wielerbaanwereldkampioen- nals. 24 Aug.: Nam. 3 uur te Brussel. Eind- wedstrijden sprint. Te Antwerpen: Yoor- wedstrenden wielerbaanwereldkampioen schappen. 26 Aug.: Antwerpen: Eindstrijden wie lerbaanwedstrijden. 28 Aug.: Brussel 3 uur nam. voorwedstrij den stayers. 30 Aug.: Luik wereldkampioenschappen op den weg voor profs, en amateurs. 31 Aug.: Brussel 3 uur. Finale stayers wereldkampioenschap. VAN DE STADI0NBAAN. Revanchematch tier stayers. Hedenavond wordt op de Stadionbaan een revanche-wedstrijd gehouden naar aanleiding van het op 7 Aug. jl. verreden kampioenschap van Nederland achter groote motoren. Voor dezen wedstrijd zijn ingeschreven Schlebaum (kampioen van Nederland), Blekemolen, v. d. Wulp, Snoek Leddy en De Graaf. De afstand is tweemaal 40 K.M. Boven dien bevat het programma een wedstiTjd op racemotoren (lange en korte afstand) tusschen Herkuleyns (Nederland), Gysler (Australië), Quaglieni (Italië) en Weide- ma nn (Duitschland) en een wedstrijd van 6 B-stayers over 20 K.M. waarvan de win naar als 7e rijder start in de tweede man che der A-stayers. Leidsche Ren- en Touristvereen. „Swift". Gisteravond S uur had de start plaats voor het recordrijden over 18.6 K.M. der A- en B-klassers. In totaal waren er maar drie renners daarvoor opgekomen, waar van de uitslag is geworden D. Ramp 32 min. 55 sec.; C. Sladek 32 min. 3S sec.; J. v. Wezel 33 min. 37 sec.; De Juniores re den het 10 K.M.-record met als uitslag C. Paats 19 min. 49 sec.; R. Riethoven 20 min. 50 sec.; C. Roelandse 21 min. 51 sec. Woensdag 20 Aug. a.s. zal deze zelfde recordritten voor het laatst gereden wor den. ZWEMMEN NATIONALE POLITIE-ZWEM- WEDSTRIJDEN. Nederlandsche kampioenschappen. Zondag 17 Augustus a:s. zullen in de zweminrichting aan den Vossegatschendijk to Utrecht de Nederlandsche Politie-kam- pioenschappen verzwonunen worden. Di verse korte baan wedstrijden en estafettes staan op het programma, benevens het voor de politie belangrijke nummer ge kleed zwemmen. Tot slot zal een polo wedstrijd U. Z. C.Zwemlusb gespeeld worden. Er bestaat voor deze wedstrijden, die te 1 uur aanvangen, in politiekringen een groote belangstelling. WERELDRECORDS GEHOMOLO GEERD. De F. I. N. A. heeft enkele der in de laatste maanden gemaakte nieuwe we reldrecords gehomologeerd. Rugzwemraeu dames: Mej. Mealing (Australië) over 100 meter tijd 1 min. 20.6 sec.; 150 yards tijd 1 min. 55.2 sec. Als nieuwe recordafstanden zijn de 500 Meter schoolslag en de 800 Meter crawlslag opgenomen. De 500 Meter schoolslag da mes is in nieuw wereldrecordtijd gezwom men door Mej. Welch (Australië), tijcl 10 min. 33.2 sec. Gertrud Ederle. Onlangs weid -gemeld, dat Gertrud Ederle, de eerste vrouwelijke zwemmer, die het Kanaal overzwom, het gehoor ver loren had. Dit nu wordt thans tegenge sproken. Zij is zwemleerares in Rye Beach en zwemt iedeien dag. Vier jaar geleden na haar vermoeiende Beaudeville-tour leed zij aan zenuwoverspanning en oorpijnen. Tegenover Amerikaansche journalisten verklaarde zij dezer dagen, dat het be richt, als zou ;.!j doof zijn, van allen grond ontbloot is. Zij gaat geheel in haar werk zaamheden op en voelt zich in het water nog het beste thuis. Zij is thans 24 jaar oud en is een vroolijke gezonde jongeda me. ROEIEN DE EUROPËLSCHE R0EIKAMPI0EN- SCHAPPEN. De Nederlanders, die deelnemen aan de Euroreesche roeikampioenschappen, die van Vrijdag tot Zondag worden gehouden, zijn reeds Zondag jl. te Luik aangekomen, doch treffen liet niet met het weer, meldt de „Msb." Zoo onaangenaam als het in Amsterdam is en elders, is het te Luik ook. Vandaag was het bijzonder slecht weer, maar desonilanlcs gingen de ploegen de Maas op, de dames tezamen met de vele buitenlandsche ploegen, die hier in Luik vereenigd zijn. Een groot aantal landen neemt aan de kampioenschappen deel o.a. Amerika. De double scull (coach de heer van Niftrik) de Laak-Vier met stuurman (coach de heer Boers) in de Triton-Vier zonder stuurman (coach de lieër Wehlburg) heb ben niet alleen te maken met zware trai ningsoefeningen. maar ook te strijden te gen het water dat bijzonder lastig is. Veel lastiger dan eenwoelige Amstcl als gevolg van zware deining en stroom. De booten worden soms geheel weggetrokken door de onderstroomingen en dan is het maar zoo goed mogelijk bijsturen. Alhoewel de prestaties van de Hollan ders bij de training het in den aanvang niet hoopvol lieten aanzien, zijn de coaches thans wel tevreden over hun roeiers. De tijden die gemaakt werden, waren lang niet slecht. We komen hierop uitvoerig terug. ATHLETIEK ITALIË—FINLAND. De Italiaansche Athletiekbond organi seert op 20 en 21 September a.s. een lan- denwedstrijd tegen Finland, welke te Ro me zal worden gehouden. Nurmi, Ritola, Loukola en Larva zullen in ieder geval Finland vertegenwoordigen. LUCHTVAART DE DUURRECORD-MANIE. Het wereld-record verbeterd door Jackson en O'Brien. Men seint uit New York d.d. 13 Aug.: Het vliegtuig „Greater Saint Louis'" heeft thans het wereld-duurrecord, dat op naam stond van de gebroeders Hunter, verbeterd. De beide vliegers Jackson en O'Brien, die nu al meer dan 554 uren in de lucht zijn geweest (liet Hunterrecord be droeg 553 uur 46 minuten en 30 seconden) zijn voornemens minstens 1000 uren te vlie gen zonder dalen. Blijkens rapporten, wel ke zij omlaag geworpen hebben, maken zij het uitstekend. Tegen middernacht was op het vliegveld St. Lambert een groote mensohenmenigte samengestroomd om den vliegers na de verbetering van het Hun- ter-record een ovatie te brengen. LAND- EN TUINBOUW LANDBOUWCRISIS EN LANDARBEIDERSWET De thans heerschende crisis, waarvan speciaal de akkerbouw te lijden heeft, is oorzaak dat, vergeleken bij het tijdvak 1922/29, de prijzen der goede klei- en zavel gronden reeds met gemiddeld 1000 per H.A. zijn teruggeloopen en onder deze om standigheden trekt het de aandacht, dat de besturen der vereenigingen en stich tingen, opgericht op grond van de bepa lingen der Landarbeidcrswet, met het doel om ten behoeve der landarbeiders vast goed in eigendom to verkrijgen, minder activiteit vertoonen dan sedert jaren het geval was. Nu is het een algemeen economisch ver schijnsel, dat er in tijdperken van algemee- ne depressie veel minder aangedurfd wordt dan tijdens een hoogconjunctuur, maar het wil ons toch voorkomen dat thans, nu de de landbouwers, ten einde op den póst weekloonen zoo veel als mogelijk is, uit te sparen, op vele werkkrachten gedurende langere periodes overcompleet worden dan voorheen het geval placht te zijn, gemelde besturen verstandig zouden handelen met maar zoo groot mogelijke oppervlakten mits gunstig gelegen en geschikt voor tuin bouw aan te koopen. Weliswaar zou dit misschien hier .en daar tot gevolg hebben, dat ze over een grootere oppervlakte grond de beschik king kregen, dan waarvoor er onder de arbeiders dadelijk al gegadigden waren, maar als een bezwaar kan dit niet wordon gevoeld, aangezien er bij de lage koopprij zen van thans, tot het oogenblik dat zich liefhebbers opdoen, gemakkelijk zooveel pacht kan worden bedongen, dat aan alle verplichtingen kan worden voldaan. Risico zit er daarom niet in de onder neming, terwijl er voor de landarbeiders zeer groote voordeelen uit voortvloeien. Voor hen toch is het in de eerste plaats van belang om te kunnen beschikken over e»en zoo groot mogelijke oppervlakte grond, opdat alle behoeften van 't gezin aan plantaardig voedsel daaruit, ten volle kun nen worden geput en er bovendien een var ken en een paar schapen kunnen worden gehouden. Bij de prijzen, die de laatste jaren voor goed gelegen gronden van goede kwaliteit betaald werden, kon daarvan echter nau welijks sprake zijn. Immers, die prijzen beliepen niet zelden pl.m. ƒ4000 per H.A. en daar de wet niet gedoogt om voor land met woning een „plaatsje" volgens do terminologie van de wet meer dan 1000 te besteden, terwijl voor een vol doende, goed geconstrueerde woning op 3000 moet worden gerekend, kon in 't algemeen aan eiken arbeider niet meer dan gemiddeld 25 Are grond worden uit gegeven. Weliswaar kan daarop bij inten sieve bebouwing genoeg worden geteeld voor de behoeften van een gezin van ge middelde grootte, maar de arbeiders moe ten hoe langer hoe meer rekening houden met langdurige periodes van werkloosheid en de bezwaren daarvan kunnen alleen dan op bevredigende wijze worden ondervan gen, indien ze een groot stuk grond tot hun eigen beschikking hebben, waarop naast de producten voor eigen gebruik, artikelen kunnen worden geteeld, die ter markt kun nen worden gebracht. Op 't oogenblik is de kans om dit te be reiken mooier dan ooit tegen 2800 a 3000 per H.A. kunnen in vele streken met zwaarderên bodem en dat zijn' juist de streken waarvoor den arbeidersstand de gevolgen van de landbouwcrisis zich het ergst doen gevoelen goed gelegen gron den, geschikt voor tuinbouw, worden aan gekocht, zoodat, wanneer voor de kosten wegens stichting eener nieuwe woning 3000 wordt uitgetrokken, aan grond een oppervlakte van ongeveer 35 Aren kan worden uitgegeven, en hierop kan een ar beider, vooral indien hij over eenig kapi taal beschikt, waardoor hij in staat is om een voorraad eenruiters aan te schaffen, voorkomende periodes van werkloosheid ten volle productief maken. Kunnen op deze wijze tal van degelijke, doortastende arbeiders, die anders meer en meer neigingen zouden gevoelen om naar de steden te trekken, voor 't platteland behouden blijven, mits er maar vereeni gingen volgens de landarbeidcrswet be staan met een actief bestuur, in vele ge meenten zal langs dezen weg niets be reikt worden, omdat er in 't geheel geen vereenigingen of stichtingen op grond van de bepalingen der Landarbeiderswet wer den opgericht. In theorie zou daar even veel activiteit moeten worden ontwikkeld, omdat de wet bepaalt dat in zulke gevallen het gemeen tebestuur doet wat anders behoort tob de competentie van heb Vereenigingsbestuur, maar de praktijk wijst uit, dat er in zulke gemeenten op dit gebied vrijwel niets tot stand komt, hoofdzakelijk als gevolg van de omstandigheid dat de leiders van de gemeente niet genoeg belangstelling toonen. Ook in zulke gemeenten is het echter van veel belang dat er met behulp van de Landarbeiderswet een groep van degelijke, wevkzame arbeiders door eigen bezit aan hun geboorteplaats gebonden wordt en bo vendien zijn de belangen van de landbou wers hiecbij betrokken, aangezien het hun bedrijf ten goede komt indien ze, telkens wanneer zo werkkrachten noodig hebben, een beroep op goed geschoolde menscken kunnen doen. Gelet op dit alles, ligt het daarom dunkt ons op den weg van de landbouworganisa ties om daar, waar reeds Vereenigingen volgens de Landarbeiderswet bestaan, de besturen thans tot zoo groot mogelijke activiteit aan te sporen en verder om het oprichten van dergelijke vereenigingen te bevorderen in gemeenten, waar zulks tot nu toe achterwege werd gelaten. Vrees dat, ook al wordt heb aantal aan vragen om subsidie op grond van de wet verveelvoudigd, aan de schatkist te zware eischen zullen worden gesteld, behoeft daarbij niet te worden gekoesterd. Want weliswaar worden de bedragen, noodig voor de uitvoering der wet uit 's Rijks kas ge put, doch daarvoor moet aan rente 4 pet. per jaar worden opgebracht, terwijl voor de vier prooents-leeningen de koers thans ook tegen de honderd loopt, zoodat de overheid geen andere kosten heeft clan die wegens onderzoek en administratie der in te dienen aanvragen. „Hbld." DE PRIJZEN VAN VARKENSVLEESCH. De groote schommelingen van jaar tot jaar, welke zich voordoen in de prijzen van varkens en varkensvleesch, hebben al sinds eenigen tijd de belangstelling getrok ken van verschillende personen en instel lingen in het buitenland. Zoo heeft b.v. het Berlijnsche Institut für Konjunkturfor- schung reeds eenigen tijd geleden een stu die over dit onderwerp gepubliceerd van de hand- van dr. A. Hanau, waarin op grond van uitvoerige onderzoekingen liet mechanisme van de prijsvorming verduide lijkt en een prognose van de varkensprijzen gegeven werd. De Reichsforschungsstelle für laudwirt- schaftlich.es Marktwesen achtte deze stu die van zooveel belang, dat ze in popu- lairen vorm opnieuw uitgegeven en ver spreid werd. Daar, mede door de zoo ge wichtige prijsbewegingen van andere goe deren in den laatsten tijd, ook in ons land voor de schommelingen van de varkensprij zen een verhoogde belangstelling is ont staan, en bovendien de onderzoekingen van dr. Hanau belangrijke perspectieven bieden voor een meer rationeele varkens houderij, heeft het'Centraal Bureau voor de Statistiek nagegaan, in hoeverre bovenge noemde publicatie van het Berlijnsche in stituut ook voor de Nederlandsche markt beteekenis heeft. De resultaten van dit onderzoek worden gepubliceerd in de eerstvolgende afleve ring van De Nederlandsche Conjunctuur, het driemaandelijksch tijdschrift voor con- junctuuronderzoel-, uitgegeven door het Centraal Bureau. Omtrent den inhoud van het betreffende artikel werd ons het vol gende meegedeeld: In tegenstelling tot dc Amerikaansche onderzoekers verklaart dr. Hanau de schommelingen in de varkensprijzen, welke zooals bekend kan zijn, in den tijd van 3 a 4 jaar één volledige golf vormen, voor het overgroote deel uit factoren, welke met het aanbod samenhangen. Daar het aanbod in het algemeen uit varkens bestaat van pl.m. 11 maanden oud (althans in Duitschland), is vooruitzien op een dergelijken termijn mogelijk. Een nauwkeurige analyse van heb geheelo pro ces voert dr. Hanau tot de slotsom dat de voornaamste invloed op den varkensprijs uitgaat van: 1. de verhouding tusschen var kensprijs en voederprijs 18 maanden te vo ren; 2. de absolute hoogte van de voeder- prijzen 11 maanden te voren; 3. heb aan tal aanwezige voor de voortteling bestem de zeugen van 1 jaar en ouder, 12 maanden te voren. De schrijver geeft dan een formule aan, waaruit voor elke maand uit deze best-and- deelen de prijs van varkens (seizoenschom melingen geëlimineerd) op te bouwen is. Voegt men de normale seizoenschommelin- gen hieraan toe (welke echter niet zoo be langrijk is als de driejaarlijksche bewe ging), en houdt men rekening met de zwakke, over langere perioden waarneem bare algeineene daling van de varkensprij zen, welke de laatste 10 jaren te consta- teeren viel, en die nog niet schijn afgeluo- pen*, dan kan zoodoende dus de werkelijke prijs over 11 maanden voorspeld worden. In groote hoofdtrekken laat het mecha nisme der prijsvorming zich in het kort al dus karakteriseerentelkens als de var kensprijzen gunstig zijn, wordt de teelt uit gebreid op te groote schaal; daardoor ko men pl.m. 18 maanden later te veel var kens op de markt, hetgeen tot een prijsda ling aanleiding geeft. Deze heeft een te groote inkrimping van de teelt tot gevolg, met na 18 maanden het tegenovorgostelde gevolg, waardoor een voortdurend schom melen om den evenwichtsstand wordt be reikt. Bij het onderzoek in hoeverre deze onder zoekingen ook voor Nederland beteekenis hebben, dient men in het oog te houden, dat het zwaartepunt van de varkensteelt der ons omirngende landen in Duitsch land ligt, waar men zeer veel varkens houdt. Den grootsten uitvoer vertoonen echter Denemarken en Nederland, omdat het eigen verbruik iu Duitschland zeer aanzienlijk is. Deze uitvoer geschiedt (in den vorm van bacon) voor een belangrijk deel naar Engeland. Een prijsparallelisme voor Denemarken, Engeland en Nederland ware dus zonder meer begrijpelijk. Dat daarnaast ook het parallelisme tusschen Duitsche en Neder landsche varkensprijzen zeer groot is, zoo als de statistieken uitwijzen, kan deels hieraan toegeschreven worden, dat de, op ziek zelf niet groote, uitvoer van varkens vleesch van Nederland naar Duitschland ondanks de verhoogde invoerrechten zeer prompt om prijsverschillen reageert, en deels hieraan dat ook in Nederland een dergelijk prijsvormingsmechanisme als in Duitschland schijnt te bestaan. Beide verschijnselen worden in het aan gekondigde artikel statistisch nader ge- illustreerd. Ten aanzien van heb laatstge noemde kan worden opgemerkt, dat er in derdaad emi groote overeenstemming be staat tusschen den varkensprijs eenerzijcls en de drie bovengenoemde factoren ander zijds, met dit merkwaardige verschil, dat de vertragingstijd steeds iets geringer schijnt te zijn dan in Duitschland. In den geest van dr. Hanau's onderzoekingen zou dit moeten worden toegeschreven aan öf een sneller reageeren van den Nederland- schen varkenshouder op de marktsituatie, öf een korteren mesttijd. Het is o.m. op de overeenstemming van dergelijke lijnen voor Duitschland dat dr. Hanau zijn conclusie baseert, dat de prij zen voor varkensvleesch het eerste jaar zullen blijven dalen; en mede in verband met het voorgaande verder er voor waar schuwt dat men op deze daling niet moet antwoorden met een zoo sterke inkrim ping van den varkensstapel, als gebruike lijk is. Daar de overeenstemming voor de Neder landsche lijnen eveneens groot is en bo vendien het parallelisme tuschen Duitsche en Nederlandsche prijzen groot is, zal de onderzoeking van dr. Hanau voor de Ne derlandsche varkensteelt ook waarde heb ben. Thans is bij het oenbraai bureau voor de statistiek een onderzoek gaande naar de prijsvorming van rundvleesch en zuivelpro ducten, waarvan de resultaten in een der volgende afleveringen van De Nederland sche Conjunctuur zullen verschijnen. „N. R. Ort."

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6