„De^jGfSven "A" sigaretten zijn de zuiverste die ik ooit gerookt heb" DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 VIRGINIA SIGARETTEN MET KURKMONDSTUK Dc eenige sigaretten speciaal gemaakt om de keel niet te prikkelen 20 stuks PI. 0.40 CARRERAS LIMITED, LONDEN. Kwaliteit gerenommeerd sinds 142 jaar. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Gistermiddag 2 uur vergaderde do Raad dezer gemeente. Voorzitter was de Burge meester. Aanwezig 9 leden, afwezig de hee- ren Jongeneel en de Mars. Onder de ingekomen sa kken bevindt zich het bericht dat de beslissing op het besluit tot aankoop van een boerderij on der Zwammerdam voor vuilnisbelt door Ged. Staten nog is aangehouden. Daar schijnen nogal bezwaren legen te bestaan. De lieer Oldemang maakt opmerkingen over het verslag van deu toestand der gemeente. Hij meent in tegenstelling van het verslag dat er wel armoede is. Ook meent hij dat het op den weg van B. en W. ligt 'om te trachten betere verbindin- gon per trein en meerdere treinen per dag te krijgen. Afwijzend wordt beschikt op een adres van M. Hak tegen de riool- belasting. Alleen de heer Oldemans is voor. Deze protesteert dat op zijn opmer kingen naar aanleiding van het verslag niet is ingegaan. Afwijzend wordt beschikt op een adres van S. Schouten om vergoe ding van reisgeld voor schoolkinderen. Ver strekt adressant alsnog de gevraagde ge gevens, dan zal de zaak opnieuw bezien worden. Feest op de Nieuwe Markt. De Vereeniging „Vijfjaarlijksche" ont ving toestemming tot het afsluiten van de Nieuwe Markt ter gelegenheid van haar feest, teneinde daar een bioscoopvoorstel ling te houden. De heeren Baan Batelaan, 0. B. Batelaan en Burggraaf stemmen te gen, omdat de Vijfjaarl. de gelegenheid tot samenwerking met de Chr. Oranjcvereen., die aanvankelijk zeker was, heeft wegge nomen. Zij achten afstaan van gemeente grond voor een niet algemeen feest niet gewenseht. Andere leden prijzen den rui men blik van B. en W., die de heer Olde mans alvast inroept voor een te houden bal voor de 8. D. A. P., dat vroeger ge weigerd werd. De voorz. aoht samenwerking voorwaar de voor afstand van gemeenteterrein, doc-h het was voor dit jaar te laat. De autobus-tarieven. De heer C. B. Batelaan diende een schriftelijk voorstel in, waarbij de raad uit spreekt dat zij pogingen wenscht aange wend te zien bij Ged. Staten teneinde de tarieven van den autodienst Bodegraven Gouda te verlagen. Hierover ontspint zich een levendige discussie. De heer Batelaan aeht het nu den tijd voor deze pogingen. Do toltarieven zijn aanzienlijk verlaagd en de autotarieven, die voor de verlaging zijn vastgesteld, niet. Dedienst rendeert goed. Spr. dient zijn voorstel in, omdat B. en W. gemeend hebben daarvoor geen termen aanwezig te vinden. De voorz. meent dat er geen reden voor is. B. en W. hebben inzage van de gegevens gehad. De zaak gaat buiten de bevoegdheid van den NRaad om. Het is een zaak van Ged. Sta ten na B. en W. gehoord te hebben. De heer Olclemans wenscht gegevens te zien en nu uitstel van behandeling. Hij steunt echter het voorstel Weth. v. d. Ma- rel, zou gaarne verlaging zien, maar meent dat er geen kans bestaat. De heer Baan Batelaan heeft uit gegevens gezien dat heb vervoer per bus na de tolverlaging is afgenomen. Weth. Batelaau garandeert dat de heer v. Bunningen, de ondernemer, zijn boeken niet zal openleggen. De heer Oldemans zal dan voor het voorstel Ba telaan stemmen. De voorsteller wenscht zelf geen gegevens maar wil de zaak naar Ged. Staten brengen. Het voorstel wordt nu verworpen met 92 stemmen. De voorzitter ongesteld geworden. Tijdons deze besprekingen wordt de voorzitter onwel en moet de vergadering plotseling verlaten. Wethouder Batelaan neemt de leiding over en presideert voor den verderén duur der vergadering. Afgewezen wordt een re clame tegen de hondenbelasting van W. v. d. Wind te Nieuwerbrug. In verband met een verzoek van het be stuur der in September te houden Histo rische tentoonstelling om een deelname in het garantiefonds van 150.wordt voorgesteld tot gratis ingebruikgeving van 't gymnastieklokaal, teekenzaal en enkele schoollokalen van de Openbare Lagere School. Dit voorstel wordt z. h. st. aange nomen. Het garantiefonds voor de Historische tentoonstelling. Op het verzoek om deelname in het ga rantiefonds adviseeren B. en W. echter af wijzend. Zij willen bij biadeelig saldo wel steunen, maar hebben bezwaar tegen deel name in de garantie. Op aandrang van verschillende leden, o.a. dc heeren Olde mans, Baan Batelaan en de Vos besluiten zij echter tot het indienen van een voor stel om 't verzoek toe te staan, dat wordt aangenomen z. h. s. De heer Oldemans wijst erop dat nu een ongezegeld stuk is behandeld, terwijl een ongezegeld stuk van de S. D. A. P. wordt terzijde gelegd. In de plaats van Mej. M. van Dijken wordt tot lid van de commissie van Toe zicht op het L. O. benoemd mej. A. M. van Miert, oud. aan de O. L. School. Besloten wordt 100.toe te siaan aan B. en W. om aan de gezinnen van schoolgaande kinderen een portret van H. M. de Koningin uit te reiken ter gelegen heid van haar verjaardag. De heer Olde mans wenscht geacht te worden tegenge stemd te hebben. Hij achtte het meer in overeenstemming met. de bedoeling van H. M. om 300.uit te reiken aan de armen. De gemeenterekening over 1929 wordt overee'nkomstig het advies der financieele commissie voorloopig vastgesteld. De rapporteur, de heer Baan Batelaan zet uiteen, waardoor het groote batig slot van 53.000 is ontstaan, terwijl de begrooting moeilijk sluitend was te maken. De opbrengst der belasting is 16.000. meegevallen boven de raming der inspec tie. Achterstal lige belasting en kwade posten, v.aarop niet mger gerekend was, larachten 7500. op. Renie van kasgeld 1500.—. Meerdere winst op het electrisch bedrijf 2300.Voor straten en wegen weid 6100.minder uitgegeven dan ge raamd was, omdat meerdere werken niet konden worden uitgevoerd. Kosten voor L. O. Vervolgonderwijs en M. O. vielen 1200600.— en 1300.— mee. Totaal werd 27.500.minder uitgegeven. De nieuwe financieele toestand. Het belangrijkste deel der vergadering vormden een reeks voorsteller, in ver band met de financieele verhouding van Rijk en Gemeenten. B. en \V. geven een uitvoerige toelich ting, die luerop neerkomt dat zij voorstel len, de gemeente te plaatsen in de 7e klasse voor de personenbelasting, ie hef fen 32 opcenten op de personeele belasting alzoo overnemende de opcenten der pro vincie en voor het leeningfonds op die belasting te wijzigen de tarieven op paar den en motorrijtuigen. De gemeente te plaatsen in de tweede klasse der gcmeenlefondsbelasting. Zij becijferen de. toekomstige financiën als volgt: Er vervallen de volgende inkomsten: De opbrengst der gemeentelijke Inkomstenbe lasting 90.000.de uitkeering per in woner volgens de wet van '79 8700. cle uitkeering in de salarissen van Burg. en Seer. 600.totaal 100.300. Daartegenover zullen zij ontvangen; cle uitkeering per inwoner 34.000.— uit keering in de jaarwedden van Burg. en Secr. 3000.de personeele belasting 25.500.75 pet. der grondbelasting 17.550.— totaal 80.100.—. Aanneming der voorstellen zal brengen f 10.400.van opeenten op dc personeele belasting, zooals die thans worden gehe ven door de Provincie en het leenings- fonds. 4150.— uit de plaatsing in de tweede klasse der Gemeentcfondsbelas- ting, terwijl het resleerende bedrag gevon den wordt in opcenten op de Gemeente fondsbelasting. Deze laatste belasting zal in Bodegraven vragen 47.000.tegen 101.600 in 1929 1930 voor de gemeentelijke inkomstenbe lasting. Een meevaller voor den belastingebeta ler aldus. De heer Oldemans noemt deze voorstel len een bescherming van het kapitaal. Hij wil de gemeente plaatsen in de eerste klas van de Genicentefondsbelasting. Dan wil hij 8000.halen uit cle heffinc van 50 pet. op de Vermogensbelasting. Hij wil de gemeente indeelen in de 5e klasse voor de personeele belasting en het op deze wijze wegvallende bedrag te vinden in de op centen op de Gemeentefondsbelasting. De voorzitter ontraadt uitstel van be handeling, omdat reeds voor 1 September een beslissing moet worden genomen. Ieder jaar kan dat worden veranderd, terwijl nu aansluiting zoo dicht mogelijk aan het be staande gewenseht is. Weth. v. cl. Marei voert het pleit voor afschaffing van de opcenten op de grondbelasting voor onge bouwde eigendommen. Daar is het nu geen tijd voor. Tegen dit voorstel gaat de heer Baan Batelaan in. Dc totale opbrengst is 2200.waarvan 100.naar buiten gaat. Deze adviseert aanneming van het voorstel van B. en W., omdat de geheele zaak toch niet. te overzien is. Later kan gewijzigd worden. Alle voorstellen van B. en W. worden nu aangenomen met 81 stemmen. De amendementen-Oldemans ontvangen geen steun. Een voorstel v. d. Marei, om 20 opcenten op ongebouwd af te schaffen, wordt na zeer lange discussie voorloopig ingetrokken. Hierna sluiting der vergadering. UIT DE OMGEVING N00RDWIJK. 'Sport. Het jaar 1930 is voor de Voet- balvereeniging S.J.C. een dubbel gedenk waardig jaar, daar toch in September a.s. het tienjarig bestaan der club zal wor den gevoerd, terwijl in de komende com petitie S.J.C. I in de eerste klas der R. K. F. zal uitkomen. Het 2e lustrum zal op een feestelijke wijze herdacht worden, terwijl tevens een aantal vriendschappelijke wed strijden voor de elftallen zal worden geor ganiseerd. Morgen, 15 Augustus, den ver jaardag van de opening van het Sportpark, zullen deze wedstrijden ingezet worden met een wedstrijd tegen Teylingen I uit Sassenlieim te 2.30 uur. Deze wedstrijd heeft nog een bijzondere beteekenis, om dat hierin gestreden zal worden om een prachtige beker, beschikbaar gesteld door den heer v. Besoyen. Deze beker, waarom tusschen S.J.C. ITeylingen I zal worden gekampt, moet alvorens zij eigendom wordt van een der clubs, tweemaal in totaal ge wonnen worden. Wij verwachten morgen een vurige doch faire wedstrijd, waarbij het aan belangstelling niet zal ontbreken. Oranje-Vereeniging. In de vergade ring met het bestuur der O.V. en een aantal commissieleden, is het volgende concept programma voor de te houden feestelijkhe den op 2, 3 en 4 Sept. a.s. vastgesteld: 2 Sept.: 's avonds 8 uur concert op het Lindeplein door een Accordeon-gezelschap, tevens keuring der versierde straten. 3 Sept.: 8.30 uur v.m. Koraalmuziek van af den toren, 9.30 Kinderoptocht, waarna tractatie aan 1487 kinderen, 2 uur n.m. Bloemencorso, voor alle voortbewegende voertuigen. Voor dit corso zijn belangrijke geldprijzen uitgetrokken, 8 uur n.m. Zang uitvoering op het Lindenplein door „Ad- vendo" en „Soli Deo Gloria". 4 Sept.: 9 uur v.m. kinderspelen op het Lindenplein o.a. kinderwagenrace voor meisjes boven 12 jaar, baldragen voor meis jes van 712 jaar, Indianendan» voor jon gens van 1216 jaar, 2 uur n.m. wedloop met hindernissen voor jongens van 1217 jaar, touwtrekken voor personeel der fir ma's van Noordwijk, ringrijden per fiets voor meisjes van 1217 jaar op de Voor straat, schietwedstrijd voor mannen van Geboren: Dirk Martinus, z. van K. Passchier en A. C. v. d. Voet. Pieter, z. van C. P. de Jeu en J. M. Oudshoorn. Jannetje, d. van D. Hoek en C. v. Beelen. Trijntje, d. van J. v. d. Tang en A. v. d. Bent. Magdalena Petronella, d. van A. L. v. Dijk en A. C. JM. Versluijs. Trijntje, d. van W. Roskam en vA. M. v. Rooijcn. Ondertrouwd: F. A. de Linccl 26 j. en M. J. Hiep 28 j. II. M. Jansen 23 j. en M. H. Otto 23 j. A. F. C. Hendriks® 29 j. en A. L. Vermeulen 30 j. Getrouwd: Adr. Weterings 67 j. wednr. van J. M. Waasdorp en C. Koeman 50 j. wede. van W. v. d. Berg. Overleden: Dina Jongeneel 80 j. ge huwd met H. Leenheer. RIJNSATERWOUDE. Aanrijding. Gistermorgen werd de heer Jac. van Haaster te Leiniuiden alhier aangereden, zoodat hierdoor 'n groolo bloe dende wond aan zijn hand ontstond, waar door hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Dr. Bouthoorn te Leiniui den hechte de wond met vier hechtsels-, gens getuigen, bij den beotuurder van de Do schuld van deze aanrijding berust, vol- vrachtauto, welke dan ook bereid bleek alle onkosten to vergoeden. 16 op het Sportpark, hoog- en verspringen voor heeren, eveneens op het Sportpark. Te saam genomen een program „voor elk wat wils". De etalagewedstrijd, waarvan oorspron kelijk het begin was vastgesteld op 2 Sep tember, zal in afwijking daarvan nu op Vrijdagavond 29 September beginnen. SASSENHEIM. De zevende inbraak. Het blijkt, dat de dieven, die gisternacht deze gemeen te met een bezoek vereerden, ook nog zijn binnengedrongen in het huis van den heer Leo van Reisen. De dieven zijn binnenge komen door opschuiving van een raam en door opening der huisdeuren weer ver trokken. Niets wordt vermist. De inbraak werd eerst tegen den middag door den be woner ontdekt. Z0ETERMEER. Een auto ais „rem". Een in het land van den landbouwer B. aan den Voorweg zich bevindend gespan van twee paarden, aangespannen voor een driewielerkar raakte door onbekende oorzaak aan het hollen. Alvorens het gespan op den Voor weg kwam, moest het twee hekken en een brug passeeren. Dit gebeurde zonder er gens mee in aanraking te komen. Op onge veer 300 M. van de woningkwamen de paar den tot staan, doordat ze tegen een aldaar staande auto opliepen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De auto, die als rem dienst gedaan had, bekwam beschadig de spatborden. Botsing, Gistermiddag, omstreeks 4 uur, had op den Voorweg een botsing plaats tusschen twee auto's. Uit de richting jlen Haag kwam de boterhandelaar G. van Zeg waar t gereden, uit de richting dorp een autobestuurder uit Rotterdam. Terwijl in de bewegingsrichting van laatstbedoelden bestuurder een voertuig zich op den weg be vond, reed deze door met het gevolg, dat ter hoogte van het stilstaande voertuig, de beide auto's tegenelkaar botsten. De scha de bepaalde zich tot materieele. Proces verbaal is opgemaakt. Geboren: Cornelia Maria d. v. W. Verheul en P. van Herk. Overleden: Cornelis Johannes Maria Hitters oud D/s jaar, z. van J. A. Hitters en F. van Hagen. ZEGWAARD. Geboren: Albert, z. v. P. A. Muilwijk en van Gorissen; Petronella Johanna, d. van J. A. Lauwerijssen en van P. C. Hopstaken Catharina Adriana, d. van P. J. Soeter- broek en van M. van Zoelen; Antonia, d. van B. Baas en van S. Bonefaas. ZO ETER MEER—ZEGWAARD. Mond. en klauwzeer. Gezegd kan wor den, dat het mond- en klauwzeer onder het vee bij de landbouwers alhier geweken is. Het vee heeft van de ziekte veel geleden, dit is vooral te bespeuren in de melkgifb. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. 40-jarig Priesterjubileum. Morgen hoopt de alhier verblijvende eme ritus pastoor, de Zeereerw. heer A. Helle gers, zijn 40-jarig priesterfeest te herdenken Zij neerwaarde zal in de kerk alhier een H. Mis opdragen en des avonds een plechtig lof celebreeren. Voorts is er voor vrienden en bekenden des middags van half twee tot half drie gelegenheid den jubilaris aan de pastorie te complimenteeren. Hinderniswedstrijden op motoren. Gisteravond hadden op het Sportterrein van de R.K. Voetbalvcreeniging ..Alphen- sche Boys" aan de Prins Hendrikstraat, hindernis- en behendigheids-wedstrijden plaats op motorrijwielen. Aan deze wedstrij den welke door een vrij talrijk publiek wer den bijgewoond namen 11 personen deel waarvan vijf deelnemers uit Harmeien, 2 uit Utrecht en vier uit onze gemeente. Na een spannende kamp werden de prijzen die uit fraaie kunstvoorwerpen bestonden be haald als volgt: le prijs A. J. v. Engelis 2 min. 36.4 sec. met 0 strafpunten; 2e prijs J. v. Dijk 3 min. 20.6 sec. met 0 strafpunten; 3e prijs H. v. Dijk 3 min. 46.5 sec. met 5 strafpunten; 4o prijs Joh. Vink 3 min. 15.4 sec. met 15 strafpun ten; 5e prijs Carsjes 3 min. 15 sec. met 15 strafpunten; 6e prijs Rijks 3 min. 25.5 sec. 1 met 15 strafpunten; 7e prijs J. v. Dijk 3.50 VOORKOMT T/\ND£ED£RF en poetst 's-mor^en^en is-avoodi mrt NI VA TANDPASTA 75 ets per'/i tube, p, 14 tube. sec. met 25 strafpunten; 8o prijs Middel- waard3.32 sec. met 30 strafpunten; 9e prijs Middelwaard 3.30 sec. met 40 strafpunten; 10 prijs J. Roosenboom 3.43 sec. met 50 strafpunten; 11e prijs Cenne 4.14 sec. met 90 strafpunten. Aan dc eerste en tweede prijswinnaars werd bovendien een zilveren medaille toe gekend. De prijsuitreiking geschiedde in Hotel „Sportrust" van den heer G. Vreeswijk aan den Gouwsluische weg. Personalia. Na het examen van de Eerste Ned. Modevakschool behaalde het diploma voor coupeuse do dames W. de Baat en A. do Baat. Een fiets „met een luchtje". Bij den landbouwer R. aan den Westkanaalwcg werd Zondag door een onbekend persoon e®n heerenrijwiel met lekke band neergezet Tot op heden kwam deze persoon niet op dagen, weshalve R. aangifte heeft gedaan bij de politie. Aanbesteding wonigbouw. Door do bouw vereeniging „Volksbelang" werd giste ren in het Nutsgebouw aanbesteed: het bouwen van 10 woningen aan de Hortensia straat. De inschrijvingen waren als volgt: van der Wel en Bax, Wassenaar f34300. Ende Co., "NVaddinxveen f 31250.J. Guman c.a., Alphen a.d. Rijn f30780. van Dijk Janmaat, Nieuwveen f30228. K. de Jong, Alphen a.d. Rijn f29960. G'ebr. Vriezekoop, Alphen a.d. Rijn f28988.- A. van Dam, Alphen a.d. Rijn f 27SS5.— W. van Beijeren. Alphen a.d. Rijn f26900. Het werk werd aan de laagste inschrij ver gegund. WOERDEN. Vergiftiging, Woensdagmorgen bracht R., hier ter plaatse bezorger van t' „Week blad,, de krant bij zijn vriend v. L. Deze wou trakteeren op 'n borreltje, maar pakte bij vergissing 'n flesch ammoniak. R. be merkte ook niets en dronk het glaasje leeg met hel gevolg, dat hij zich van binnen danig verbrandde en zijn keel zoo opzwol dat hij geen woord meer kon zeggen. Per rijtuig is hij naar het R.K. Ziekenhuis ver voerd. De politie heeft de flesch in beslag genomen. AARLANDERVEEN. Personalia. Na het examen van de Eerste Ned. Modevakschool behaalde het diploma voor coupeuse de dames J. Beste- boer en A. van Leeuwen. HAZERSW0UDE. Personalia. Na het examen van de Eerste Ned. Modevakschool behaalde het diploma coupeuse mej. B. Slooting. BOSKOOP. Concertavond. Dinsdagavond j.i. gaf de Chr. muziekvereen. „Concovdia" een con cert in dc tent, geplaatst aan den Konin ginneweg, welk concert uitmunt end ge slaagd mag heeten. De verschillende num mers welke werden uitgevoerd, vielen bij de aanwezigen zeer in den smaak, hetwelk het luide applaus bewees, dat telkens in ontvangst mocht worden genomen. „Con cordia" mag dan ook met voldoening te rugzien op de^en goed geslaagden avoncl. STADSNIEUWS KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Verhooging Duitsch douane tarief en de Nederlandsche Regeering. Zooals bekend is hebben de Kamers van Koophandel te Leiden, Amersfoort en Til burg, zich tot de Nederlandsche Regeering gewend met de vraag, welke maatregelen deze denkt te nemen in verband met de vei hooging van de Duitseho invoerrech ten. Als antwoord werd d.d. 29 Juli van do afdteling Handel en Nijverheid van het Dtjartement van Arbeid, Bandzl en Nij verheid, bericht ontvangen, waaraan het volgende is ontleend: „Doo>- de afdeeling Handel en Nijverheid van mijn Departement reeds eerder de ar ndacht gevestigd op de voornemens der Duitsche regeering tot verliooging der in voerrechten op verschl11ende industriepro ducten en op het belang van particuliere actie in Duitschland gewezen, terwijl bij circulaire van 26 dezer werd bericht, dat daarbij ook de kamgareoindustrie waar schijnlijk betrokken zal zijn. Ai deze ta- ricfsverhoogingen hebben de aandacht der Nederlandsche regeering en H. Ms Ge zant te Berlijn doet in deze al 'iet moge lijke, door bij verschillende gelegenheden de aandacht der Duitsche autoriteiten ie vestigen op de groote bezwaren welke daardoor aan de Nederlandsche export- industrie zullen worden in den weg ge legd. Het drijven van verschillende poli» ie- ke partijen naar steeds verder gaande pro tectie, maakt de bestaande situatie echter zeer moeilijk. Het is Uwe Kamer verder bekend, dat do Nederlandsche handelspoiiliek geba seerd is op het beginsel der onvoorwaarde lijke en onbeperkte meestbegunstiging, op welke basis de handelsverdragen van Ne derland worden gesloten. De Nederlandsche regeering beschikt niet over de wettelijke bevoegdheid maatre gelen van afweer of verweer te treffen. Intüsschen blijft de regeering hare volle aandacht schenken aan de tariefsvevhoo- gingen in Duitschland, welke voor diverse landbouwproducten bereids een voldongen feit zijn geworden."

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2