DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT HILLEGOM. Kath. Muziekvereeniging opgericht. Gisterenavond is in het Bondsgebouw aan de Hoofdstraat, onder leiding van het Bestuur van de afd. van den R.K. Volksbond, officieel een muziekafdeeling opgericht. Voor deze oprichtingsvergade ring waren uitsluitend muziekliefhebbers uitgenoodigd. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, do heer C. Seijsener, mede, dat het lidmaatschap van de op te richten muziekvereeniging inhoudt een verplicht lidmaatschap van vak- en stands-organi satie. Xa dit openingswoord gaven zich 33 personen als lid op. Vervolgens werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de volgende personen: A. M. Water reus, voorzitter; J. Pijnacker, secretaris; D. Broxterman, Penningmeester; J. Zui derduin, 2e penningmeester; N. Wijers, bibliothecaris. Vervolgens- werd besloten, dab de ver- eeniging den naam zal dragen van: R.K. Harmonie ,»Crescendo". Nog werd besloten, om van alle leden en nog toetredende leden een gulden inleggeld te heffen. De behandeling van Statuten en reglement zal binnen kort plaats hebben. In verschillende R.K. dag bladen zal een oproep geplaatst worden voor een bekwaam muziekdirecteur, zoo dat men hoopt, binnen eenige weken met de repetities te kunnen aanvangen. Vervolgens werd besloten een circulaire te doen samenstellen en deze te ver spreiden onder de katholieken van Hille- gom, ter verkrijging van donateurs, om dat, zooals te begrijpen is, de instand houding van de muziekvereeniging veel geld zal kosten. Hierna werden de aanwezigen toege sproken door den geestelijk adviseur van den bond, kap. D. Schoenmaker. Zijneerw. betuigde zijn groote dankbaarheid, mede namens de geestelijkheid, voor de door tastendheid van de gezamenlijke bij den bond aangesloten organisaticbesturen. Spr. hoopte, dat de verstandhouding tus schen dc leden van den bond en de nieuwe afdeeling zoo moge zijn, dat vooral de laatste spoedig het vertrouwen zal winnen van allen en in de toekomst zal groeien en bloeien tot heil van Ka tholiek Hillegom. Door deze oprichting, aldus Zijneerw., is aan den wensch vol daan van geheel Katholiek Hillegom, dus ook aan die van vele meergegoede R.K. ingezetenen en er zal daarom geen twijfel zijn of zij zullen gaarne de nieuwe vereeniging een warm hart toedragen en deze financieel willen steunen, waardoor de nieuwe vereeniging den naam „Cres cendo" met eere kan dragen. Binnenkort zal voor de leden van den Volksbond en voor allen, die hierin be lang stellen, gelegenheid bestaan in het Bondsgebouw de instrumenten te bezich tigen. Gaarne sporen wij alle katholieken van Hillegom nog eens extra aan onze R.K. Harmonie „Crescendo" te steunen door als donateur toe te treden. Schildering St. Joseph-kerk. Met het schilderen van het Priesterkoor der St. Jo- sephkerk wordt a.s. Maandag een aanvang gemaakt. Er zal voor dit doel steigerwerk worden aangebracht. De teekeningen van W. Wiegmans voorspellen iets heel moois. Wegverbreeding. Aan de Weere- steinstraat is men weer bezig met aan de Westzijde de boomen te rooien. Er komen geen nieuwe voor in de plaats en het trot toir zal voor de wegverbreeding verlegd worden. Baldadigheid. In het gebouw Patri monium aan de Van den Endelaan zijn een aantal glas-in-lood ruiten ingegooid. De politie heeft echter de daders te pakken, die hun straf zeker niet zullen ontgaan. Personalia. De dames G. Lubbe en F. Smit behaalden het diploma coupeuse van de Eerste Xed. Modevakschool. Aanbesteding bureau gemeentewerken. Gistermiddag tc 3 uur had in de commis siekamer van het Raadhuis de openbare aanbesteding plaats van het bouwen van een kantoor'voor gemeentewerken met bij- behoorende gebouwen, dienstwoningen, werven etc. aan de Jhr. Mockkade. Be grooting ƒ40800 of 40100 met kalkzand- steenkelder. Aantal inschrijvers 21. Voor den aanvang werd medegedeeld, dat dit werk de bindende bepalingen van den Aannemersbond van toepassing zijnin het bestek was dit niet opgenomen. De uitslag was als volgt; ta. van der Wel en Box, Wassenaar, f 35300; NijmanRusman, Hillegom, ƒ30807; Joh. Serener en Zn, Hillegom, ƒ40380.50; E. Schuit, Hillegom, ƒ40500; F. L. Smit, Wassenaar, ƒ41470; Kort van der Wiel, RijasurgNoordwijk, ƒ43150; A. Graper, Hillegom, ƒ44772; Key en Zr.., Leiden, ƒ46000; A. van Hoften, Haarlem, 48500H. Huizinga, Gronin gen, 49844 v. d. Bosch en van der Spek, Den Haag. ƒ49850; Kool, Warmond, ƒ49000; Joh. B. Christiaansc, Amsterdam, 50400 W. L. Witkamp, Den Haag. ƒ51300; Zwaan Nieuwendam, ƒ51818; B. Christ iaanse, Den Haag, 52700Arie Vink, Bussum, ƒ53200 J. van Donselaar, Vogelenzang, 53250; v. Duin en Vink. Noordwijk, 532~5v. d. Siuys, Langeweer, ƒ55000; Clarijs. Den Haag, 55487. Inzake al of niet gew. beton hardgrauw of anderzins kwamen verhoogingen voor van 1001000. De gunning wordt la ter bekend gemaakt. SASSENHEIM. Personalia. Mej. J. Drost behaalde het diploma coupeuse van de Eerste Ned. Modevakschool. VOORHOUT. Herwonnen Levenskracht. Zaterdag avond en Zondagmorgen uit de H. Mis sen «uilen de dame» van Herwonnen Le venskracht bloempje# te koop aanbieden ten bats de kas dier vereeniging. W0UBRUGGE. De toestand van het onderwijs. Uit het verslag van den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente over 1929 ont- leenen wij o.m. dat op de beide openbare scholen aan 61 kinderen onderwijs werd gegeven en op de beide bijz. scholen aan 320 kinderen. Omtrent de schoollokalen enz. wordt gemeld, dat die der openbare school no. 1 in vrij slechten toestand verkeeren met een tekort aan goede kasten en die der openbare school no. 2 veel te wenschen overlaat, terwijl aan beide scholen veel leermiddelen moeten worden vernieuwd. De lokalen der beide bijz. scholen en de meubelen verkeeren in goede staat, leer middelen zijn voldoende aanwezig. Het gemiddeld schoolverzuim bedroeg onge veer 6 pet. Geen optocht? In de 2de vergadering voor de te houden historische optocht werd het enthousiasme van de gehouden optocht ten in 1898 en 1913 gemist. Ook de groote kosten in dezen crisistijd van land en tuinbouw zal mede een oorzaak zijn, dat dit punt van de agenda zal worden afge voerd. Inenting. Ivostelooze in- en herinen ting zal op 20 Aug. a.s. plaats hebben ten 2 uur ten huize van dr. Loth en te half drie te Hoogmade, gemeentelocaal. LISSE. Concert. De Harmonie „Trou moet Blijcken", directeur de heer M. Bolderdijk, te Leiden, geeft Dinsdag 19 Augustus des avonds te 8 uur een concert in de gemeen telijke muziektent aan de Veldhorst straat. Het volgende programma zal wor den uitgevoerd: 1. „Groot Rotterdam", marsch van Willy Sohoolemeyer. 2. „La Vie Champêtre" van E. Bajus. 3. „Le Tre- sor des Ineas" van F. Hoffman. 4. „Wein Weib und Gesang", wals van Joh. Strauss. 5. „Hans Le jour des Flute" van T. An- Andrew. 6. ..La Reine d un Jour", van A. Adam. 7. „La Vestale" van J. G. Kastner. 8. Finale. De Nos. .5. en 6 zijn de bekroon de nummers van het concours te Leiden. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met een groote aan voer werden de navolgende prijzen be taald: Kopgodesia 3.40—3.80, Godesia 0.700.80, Riddersporen 0.080.10, Pompon-Dahlia's 1.201.40, Dahlia's ƒ2.20 2.40, Witte Lelies ƒ0.12—0.14, Lathyrus fo.os—0.10, Convili 0.80—0.90, Zinnia 1.201.40, Aster in diverse kleuren ƒ0.60 0.S0, Stroobioemen 0.06O.OS, Statice 0.06—0.08, Chrysanthen 0.06—0.08, Ga- lardia. ƒ0.60.0.70, Rose Anjers 0.350.15 Rbode Anjers ƒ0.300.40. Gladiolen 0.35 0.45, idem extra 1.501.80, Dwergasters 0.060.08. Rozen per bos van 20 stuks Rosalandia f 0.800.90, Golden Ophelia 1 1.10, Butterfly ƒ0.80—0.90. Hadley ƒ1.10 1.20, Pernet Ö.800.90, Columbia 0.80 —0.90. ST0MPWIJK. Personalia. De heer P. Fleuren heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als drogist. DE INVLOED DER VRIJMETSELARIJ In het orgaan van de Weensohe Vrij metselaars wordt bekend gemaakt, dat zij wegens gebrek aan voldoende plaats ruimte zich genoodzaakt heeft gezien om nieuwe vergaderzalen te zoeken. Zij heeft beslag weten te leggen op de gebouwen der voormalige Weensche Automöbiel- club, die in een der deftigste stadswijken van Oostenrijks hoofdstad gelegen zijn. Dit is weer een bewijs te meer, dat wij gelijk hadden, toen wij er herhaaldelijk reeds de aandacht op vestigden, dat de Weensche Vrijmetselaarsloge een groote activiteit aan den dag legt. Jammer ge noeg wordt in het katholieke kamp hier aan veel te weinig aandacht geschonken. Ook de Internationale Vrijmetselaars loge voert haar actie voor een groot deel vanuit de Weensche Grootloge, die haar bijzondere medewerking verleend heeft om in Joego-Slavië een nationale bond van Vrijmetselaars te stichten, ter wijl zij nu weer alle pogingen in het werk stelt om ook in Palestina een nieu we nationale Loge te vestigen. Hieruit blijkt ook dat het Joodsche element in de Weensche Grootloge sterk vertegen woordigd en van zeer grooten invloed is. In het jongste nummer van het orgaan der Weensche Vrijmetselaars' wordt ver der melding gemaakt dat op de contri butie-zegels voor 1931 het portret gedrukt zal worden van Dr. Stresemann, den on langs overleden Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken. Reeds vroeger was het algemeen be kend dat Dr. Stre semann een der meest vooraanstaande figuren was uit de Vrij metselaarswereld, maar men heeft met opzet daar niet veel over gesproken, om dat men daardoor het werk van Strese mann niet wilde beinvloeden. Doch eerst nu is bekend geworden dat Stresemann lid was van de Internationale Vrijmetse laarsliga. „Wist ik nu ma-ar, of er iemand is die genieten zal van de preek, die ik gister avond schreef". BRUGGE IN FEESTTOOI. Den 17den van deze maand zal te Brug ge de plechtige viering plaats vinden van de herdenking van het feit, dat vóór 500 jaar het Gulden Vlies werd ingesteld. Zon dag 13 Juli heeft men reeds een aanvang gemaakt met de festiviteiten, toen een 12.000 M. lange stoet van 1.000 deelnemen de personen en 150 paarden door de stra ten trok. Dezelfde folkloristische optocht wordt weer gehouden op Zondag 17 Augus tus. Daar de plechtigheden samenvallen met het traditioneele feest van den Vlaara- schen Gildenbond, zal in het bijzonder het gildenwezen door vele groepen worden uit- gemeeld. De dekens, ambachten en nerin gen, de Brugsche magistraten, de wapen gilden van St. Sebastiaan en St. Joris, de kamer van Rhetorica, de kunstenaars en gezellen van den Witten Beer, de kooplie den, te dien tijde te Brugge gevestigd, zul len allen mede optrekken in den optocht. Eveneens zal een belangrijke groep uit beelden het Hof van Philips den Goeden, hertog van Bourgondië, stichter van het Gulden Vlies. Zoowel om reden, dat Brug ge in de 15de eeuw een stad was van grooten welstand, als om den naijver der Bruggenaren, die trotsch zijn op den ouden roem van hun stad, belooft deze stoet een unicum te worden op het gebied van histo rische optochten. De orde van het Gulden Vlies is een in stelling van Philips den Goeden, den zoon van Jan zonder Vrees. Toen deze te Montereau door de Orleansche partij was vermoord, bemerkte Philips, hoe de groote heeren en ridders gesteld waren op onder scheidingen. Hetzelfde was ook door zijn vijand, den hertog van Orleans, opgemerkt, die de orde van „Porc. Espic" instelde. Om zich van den Engelschen invloed vrij te maken en tegelijk de graven van Vlaande ren en de Fransche edelen aan zich te ver binden in den strijd tegen de Dauphin Ka rei VII, wees hij de hem door de Engel schen aangeboden orde van de Kouseband af, en stichtte de orde van het Gulden Vlies. Zij, die haar zouden verwerven, wa ren Philips' vazallen en moesten hem met hun legermacht te allen tijde bijstaan. Voor het eerst traden deze Ridders van liet Gulden Vlies op, toen Philips van Bourgondië den dag na zijn huwelijk met Isabella van Portugal zijn feestelijke intre de deed te Brugge. Een majestueuze stoet \an magistraten, gildcnleden, kooplieden en edelen, te zamen een optocht van 2;uur lang, ging het bruidspaar vooraf, terwijl in Philips onmiddellijke nabijheid mee op trokken de Ridders van het Gulden Vlies, getooid met hun purperen mantels en met steenen bezette ketens, waaraan een gou den lam hing. De stoet van 17 Augustus a.s. nu is niets anders dan een nabootsing van den zegetocht, welke. Philips voor 500 jaar te beurt viel. Ook in andere landen wil men de instelling der orde herdenken. Het is misschien bekend, dat het groot meesterschap over de orde is overgegaan aan de Habsburgers, door het feit, dat Ma ria van Bourgondië huwde met Maximi- liaan van Oostenrijk. Doordat de Spaan- sche tak van de Habsburgers is uitgestor ven, maakte zoowel de Oostenrijksche als de Spaansche regeering aanspraak op het het recht, deze orde te kunnen verleenen deze toestand is tot den huidigen dag zoo gebleven. Vandaar, dat onlangs uit Madrid werd gemeld, dat dc koning van Spanje voornemens is, de Ridders van het Gulden Vlies bijeen te roepen. Deze oproep zou dan gericht worden aan de koningen van Engeland, Italië, Denemarken en Zweden en tal van andere vooraanstaande politieke persoonlijkheden. Ongetwijfeld behooren deze leden tot de Spaansche afdeeling, daar- onlangs te Weenen de jaarlijksche vergadering is gehouden in het Lichten- steinsche Paleis van de Oostenrijksche af deeling. Te Brugge evenwel, de stad der Bourgondiërs, zullen de feesten het hoog te punt bereiken. ONDERWIJS DEN MORIAAN WASSCHEN. De Romeinen, aan wie we het spreek woord te danken hebben, dat de gestadig vallende druppel op den duur den steen uitholt wie weet, misschien is het nog ouder wisten al, wat voortdurend ha meren op hetzelfde aanbeeld beteekent. En in onzen tijd, nu zoo vaak over bloed vergiftiging gesproken is en wordt, zal in ons land wel niemand meer gevonden wor den, zelfs in het meest afgelegen dorp, die om het bloeden te stelpen een beetje spin rag of een stukje vau een tabakszak op een KONING FOEAD VAN EGYPTE EEN NIET POPULAIR VORST. 5t Schijnt dat Europeesche reizen aan Oostersche vorsten niet al te best beko men. Reeds enkele maanden na z'n terug keer in .Afghanistan verloor Koning Ama- nullah de heerschappij over z'n land en thans wordt ook de troon van Koning Foead, die vorig jaar 'n reis maakte naar de voornaamste steden van Europa, ern stig bedreigd. 't Is een feit, dat Aohmed Foead Pa scha, Koning van Egypte, Souverein van Xubië en den Soedan, van Kordofan en Dar Fur, de vijfde zoon van den Khedive Ismail Pascha, nooit populair is geweest in 't land van den Nijl. Hij had den bij naam van „Hadam al Inglist" of wel: „de knecht van Engeland" en deze bijnaam vertolkt volkomen de afkeerjgheid van een volk, dat nu al 'n jaar of tien vecht, om zich onafhankelijk te maken van het Brit- sche Imperium. Voortdurend moet de ko ning op z'n hoede wezen voor z'n volk, waarvan het grootste deel hoort tot de „Wafd"-partij, dat is dc Egyptische Na tionale Partij. Want de koning regeert slechts bij de genade van Engeland. De aanvoerders van deze partij, de voor een paar jaar gestorven Zaglul Pascha, en z'n opvolger Nat has Pascha, zijn steeds ver bitterde vijanden van Foead geweest. Ze werkten met hem samen, als hij hun de \rije hand liet om te doen wat ze wilden. Maar ze bestreden hem, zoo gauw als hij hen weer liet gaan, wat echter telkens slechts mogelijk was door 'n grondwets overtreding. Want 't Egyptische parle ment was vroeger en is dat nog: vast be sloten, om aan de leiders van de Wafd z'n vertrouwen te schenken en dus: 'n minis ter-president, die Jn andere partij aan hangt, kan alleen maar regeeren tegen de volksvertegenwoordiging in, steunende op 'n kleine minderheid van het volk en op de bajonetten, waarbij men echter wel in het oog dient te houden, of dat de bajo netten zijn van de inlandsche nationale troepen of van 't Britsche bezettingsleger. De Engelsche regeering weet precies wat ze wil. Op den duur zal ze alleen kun nen samenwerken met een sterk Egyp tisch bestuur en daarom moet ze het na tuurlijk eens zien te worden met Xahas Pascha. Ze ziet heel goed in, dat ze alleen het oproer in Egypte zal kunnen doen be daren, door een offer te brengen aan het volk en dat offer is Koning Foead. Deze man werd in Napels opgevoed en heeft achtereenvolgens getracht koning te worden van Tripolis, Irak en Albanië. Toen hij na den dood van z'n beide oud-ste broers naar Egypte werd geroepen, kende hij niet eens Arabisch en was 'hij 'n vreem deling in 't land zijner vaderen. De ver houding tot z'n familie is begrijpelijkerwijze niet erg prettig. Om 'n kwestie-van-nieta zou z'n zwager 'm bijna hebben doodge stoken en z'n neef heeft eens een kogel op hem afgevuurd. In z'n eigen paleis voelt hij zich geen oogenblik veilig en daar laat hij van elke spijs, die hem wordt voorgezet eerst z'n bedienden proeven! Als hij 'n reis maakt door het binnenland, is hij steeds omgeven door pantserauto's, infan terie en politie-troepen. Z'n impopulariteit wordt nog grooter door het feit, dat hij de rijkste groot-grondbezitter van het land is, wien een derde van al den in cultuur gebrachten grond toebehoort, 'n sprookjes achtige weelde ten toon spreidt, terwijl de meeste zijner onderdanen leven in de zwartste ellende. Vooral dit jaar is de verbittering onder de arme bevolking om de pracht van 't koninklijk hof bijzonder groot, omdat de nood der Fellachen nog nimmer zoo hoog is gestegen. Er wonen 14 milliooen mensohen in Egypte, voor wie slechts 39000 vierkante K.M. bebouwbare grond ter beschikking staat. Als men de koninklijke domeinen niet meerekent, dan hoort 't gecultiveerd© land aan een paar duizend groot-grondbe zitters en 1.5 millioen kleine boeren. De landgoederen, die in Europeesche handen zijn, 2300 in getal, hebben meer grond sa men als de half millioen Fellachen-bedrij- ven, waarvan de eigenaars niet eens leveb kunnen van de opbrengst hunner landerijen en daarom nog werk verrichten op der groote landgoederen. Ze verdienen een dagloon, dat varieert tusschen 50 en 60 cent, en zonder overdrijving mag men zeg gen, dat het grootste deel der 5 millioen Egyptenaren, die op eenigerlei wijze in 'fc landbouwbedrijf hun kost verdienen, on dervoed zijn. Men kan zich nauwelijks voorstellen, welk een ontzettende woede wrokt in de harten van deze menschen, voor wie de toe komst slechts armoede belooft zonder uit komst. Ze zijn altijd, gewoon geweest in ellende te leven, maar de economische toe stand, gevolg van de groote wereldcrisis, is van dien aard, dat ze nog van 't beetje dat ze hebben worden beroofd. Zoo is het in de boomwolindustrie al langen tijd heel slecht: de prijzen van de boomwol zijn--ab normaal laag. In Engeland zijn 42 pet-, der arbëiders in de boomwolindustrie werk loos. En-nu is juist deze, nijverheid een der voornaamste bronnen van bestaan in Egypte en de arme, onwetende, tot ver twijfeling gedreven Fellachen, die het ver band tusschen de schommelingen van de Londensche boomwolbeurs en de lage prij zen natuurlijk niet snappen, weten geen raad meer. Ze verlaten hun leemen hutten, ze wenden zich tot de regeering, maar deze kan hen niet helpen, omdat ze, teneinde den prijs op peil te houden, reeds veel meer van de ruwe grondstoffen heeft ge kocht, dan bij haar financieele positie te verantwoorden is. De revolutionnaire be weging is in Egypte losgebroken, de lei ders zelfs kunnen haar niet. meer tegen houden, al zouden ze 't ook wenschen. Eerst gaat 't tegen den koning, maar al zou die worden afgezet, wat wel waar schijnlijk is, dan nog is de noodtoestand daarmee niet opgeheven en 't is niet te zeggen, hoe en. waar de lawine zal neerko men, die thans aan 't glijden is geraakt. wond legt. Het drankmisbruik is afgeno men door voortdurende propaganda en waarschuwing en zoo is meer goeds voort gekomen uit het „frappez toujours". Dit naar aanleiding van hetgeen we le zen in een onderwijsblad in de beoordee ling van een schoolboekje, waarvan inmid dels de derde druk is verschenen en dat waarschuwingen voor algemeene levens veiligheid bevat. De beoordeelaar schrijft: „Toch twijfel ik aan 't nut van al deze waarschuwingen, 't Zal er mee gaan als met alle andere die te vaak herhaald worden: men veonachtzaamt ze". Neen, too is het niet. Als we de kinde ren herhaaldelijk, telkens weer als het kan in anderen vorm er op wijzen, dat men rechthoekig behoort over te steken, dan zal er een tijd komen, dat iedereen weet hoe het behoort, evenals thans iedereen wel weet, dat- men zorgen moet, een wond niet te verontreinigen. Anders daartente- gen is het met eigenaardige gewoonten, die uit de persoonlijkheid voortkomen. Als een kind zijn nagels afbijt, dan helpt ver manen in de meeste gevallen niet, even min als beloften en bedreigingen. Voor het afleeren daarvan heeft men andere mid delen, maar voor verkeerdheden die aan- en afgeleerd kunnen worden, helpt waar schuwen gelukkig wel. Het zou er anders heel droevig met het gewone schoolonder wijs uitzien. Als ik een leerling vaak ge noeg er op wijs, dat de a en de u op het eind van een lettergreep niet verdubbeld mogen worden, dan zal er wel eens een tijd komen, dat hij het weet, evenals: rechthoekig de straat oversteken, eerst den lucifer aansteken en eerst dan de gas kraan opendraaien, een lucifer ver van je af aanstrijken en niet naar het lichaam toegekeerd, een defecte isolatie van de electrische leiding dadelijk laten herstel len, enz. Met nimmer verzwakkende energie onophoudelijk en liefst op verschillende „toonhoogten" vermanen en waarschuwen en onder het oog brengen geeft de groot ste kans, dat op den duur de vermaning opgenomen zal worden. En in gebrek aan optimisme maar zeggen: het helpt toch niet, ik zal maar ophouden is verkeerd, al was het alleen al daarom, dat wie den moriaan wasschen wil, zelf sohoone han den krijgt. „Hbèd." R.K. LEERGANGEN. Wetenschappelijk instituut tot opleiding van katholieke jeugdleiders. Het jeugdleidersinstituut, gesticht door de Interdiocesane Jeugdcommissie in sa menwerking met de R.K. Leergangen en het Centraal Zielkundig Beroepskantoor, en gehuisvest in de gebouwen van het R.K. Werkliedenverbond (Utrecht, Drift 10), dat ook zijn verdienstelijken ambtenaar, den heer G. D. Zegers, voor het Instituut be schikbaar had gesteld, werd in 1929 na en kele vruchtbare jaren opgeheven. Het Curatorium der R.K. Leergangen nam de taak over en besloot tot inrichting van een Wetenschappelijk Instituut tot op leiding van Katholieke Jeugdleiders, met vestiging te Tilburg in de gebouwen der R.K. Leergangen, Bosscheweg 95. Het Cu ratorium benoemde een Commissie van Ad vies, waarin als leden zitting hebben Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens, Rector B. H. 'de Groot, G. Lamers S.J. en W. H. Xijsten. Tot Directeur van het Instituut werd aange- sttld Dr. Th. Rutten te Nijmegen. Het Instituut zal vooreerst een algemeen wetenschappelijken opleidings-cursus in richten, die het diploma van Jeugdleider geeft. Bij voldoende deelname begint de cursus in September 1930, met een duur van. één jaar. Vervolgens zullen plaatselijk® cursussen worden georganiseerd. Op verzoek van Katholieke Vereenigingen zullen in het win terseizoen cursussen worden georganiseerd, met. de bedoeling velen theoretisch en prac- tisch te oriënteeren op het gebied der jeugdleiding. De derde onderafdeeling, de z.g. vagen de cursus heeft propagandistische bedoe ling. Op verzoek der plaatselijke jeugdcom missies kunnen bij wijze van beknopt* cur sus in verschillende districten en plaatsen enkele lessen worden gegeven over onder werpen, die er zich toe 1 oenen, om allen wien jeugdzorg ter harte gaat, te overtuigen van de behoefte aan gezonde beginselen, aan kennis en voorlichting, wil men werke lijk goede leiding geven aan de jeugd. Voor verdere inlichtingen kan men ri&h wenden tot Wetenschappelijk Instituut tot opleiding van Katholieke Jeugdleiders, Bosscheweg 96, Tilburg, waaraan men ook de correspondentie gelief 9e rich tea

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10