LUCHTVAART UIT DE OMGEVING MAANDAG 11 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Sterklasse: 1. Orion tijd 1 uur 34 min. De uitslagen van Zondag luiden: 12 voetsjollenklasse A. (in den morgen gezeld). 1. Bonzo, P. J. J. Huybers tijd 1 uur 39 min. 41 sec. 2. Ideaal, J. Karreman 14 sec. langer. 3. Hella, K. Obst. 4. Tulla, S. de Wit. 5. Black Diamond, J. Barzilay. Middagwedstrijd: 1. Bonzo, P. J. J. Huy bers tijd 1 uur 42 min. 47 sec.. 2. Black Diamond 2 min. 10 sec. langer. 3. Tulla. 4. Hortsik van G. v. d. Luyn. 5. Dinghy, C. F. Bohré. De hoofdprijs werd door Huybers gewon nen met de „Bonzo". B. M. klasse 1. Jannie, P. de Winter, tijd 1 uur 37 min. 52 sec. 2. Duikelaartje J. Ne- derveen 1 min. 19 sec. langer. Middagwedstrijd: 1. Jannie tijd 1 uur 36 min. 36 min. 22 sec. 2. Duikelaartje 10 sec. langer. Regenboogklasse: 1 Jan van H. Veld huizen tijd 1 uur 17 min. 22 sec. 2. Lies II, C. P. dc Groot tijd 1 uur 18 min. 20 sec. 3. Rob J Noteboom tijd 1 uur 19 min. 14 sec. Middagwedstrijd: 1. Lies II tijd 1 uur 16 min. 24 sec. 2 Jan, tijd 1 uur 16 min. 59 sec. 3. Maas van H. van Goederen tijd 1 uur 17 min. 3 sec. De Lies won den hoofdprijs. 12 voetsjollenklasse B. 1. Nelly II Gebr. van het Hoogerhuys, tijd 1 uur 37 min. 59 sec. 2. Black Diamond tijd 1 uur 39 min. 3 sec. 3. Ideaal tijd 1 uur 39 min. 36 sec. WIELRENNEN Ook van Steenbergen naar Brussel. Behalve de Nederlandsche renners Ma- zairac, Leene en Van der Linden is de „01ympia"-renner van Steenbergen thans ook door de Nederlandsche Renners Unie aangewezen om Nederland op de Wereld kampioenschappen, welke op 23 en 24 Augustus a.s. te Brussel zullen worden ge houden, te vertegenwoordigen. Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift". Gistermorgen liet „Swift" haar leden een 60 K. M. oefenrit rijden voor het deel nemen aan de tijdrace van de H. R. C. „Hollandia". De A,- en B.-klassers startten tegelijk, maar wisten toch niet tegelijk aan te ko men. Jammer was het in deze rit, dat W. Severijnen moest opgeven, daar deze als een der sterkste concurrenten werd aan gezien. Nu is de uitslag geworden van de A- klassers: 1. E. Sladek tijd 1 uur 56 min. 24 sec.; 2. J. van Wezel; 3. D. Ramp. Bij de B-klassers wist C. A. Slierings beslag te leggen op den lsten prijs, on danks zijn korten tijd van rijden maakt hij werkelijk goede vorderingen, en zal het zeker niet lang meer duren, dat hij over mag gaan naar de A-klassers. De 2e ge plaatste der B-klassers was A. van Eg- mond; deze is de gevolgen van zijn val ze ker al weer te boven, 3e O. Dadema; J. Keizer heeft in deze rit opgegeven. De Junioren reden 20 K.M., waarin als winnaar naar voren kwam C. Paats, 2e R. Riethoven, 3e J. Riethoven, 4e C. Roe- landse. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden", (Alphen). Wedvlucht op Zaterdag 9 Augustus met jonge duiven vanaf Mons. Afstand 193 K.M. De duiven werden gelost 11.30 uur en kwamen aan als volgt: 1. A. Bergshoeff, 2 en 3 H. Bauer, 4 en 5 P. G. Borgers, 6 H. Bauer, 7 A. Bergshoeff, S. P. G. Borgers en 9 A. Bergshoef. De eerste duif geconstateerd om 222 —48, de laatste om 22786. „De Trekvogel" (Leiden). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Neuf- ville, België. Afstand 186 K.M. In concours 116 duiven die met Z. W. wind om 8 uur in vrijheid werden gesteld. Aankomst als volgt: 1 en 2 A. van Polanen 2, 18 en 19 D. Ivlotwijk; 4, 13 en 25 G. Bergman; 5. J. R. Smits; 6, 7, 26 en 28 J. Selier; 8 en 27 H. Wallaart; 9. J. Braxhoven; 10. R. Pet; 11 en 14 v. Roode; 12 A. C. van Dorp; 15, 16, 22 en 24 A. N. Eradus; 17 j. J. Uiterdijk; 20 G. v. Dorp; 21 W. Kapaan; 23 C. Velthuizen. De eerste vogel werd geconstateerd om 102419 en de laatste om 111624. VLIEGTUIG STORT IN GASHOUDER. Drie dooden. Uit Chicago meldt men een eigenaardig vliegongeluk. Bij een rondvlucht boven deze stad geraakte het toestel, waarin twee passagiers zaten, in een wervelstorm Na eenige malen heen en weer gerukt te zijn, stortte het toestel neer. Het kwam terecht op een reusachtigen gashouder met een inhoud van 800.000 kubieke meter. Met geweldig gekraak sloeg de machine door de kap van de tank heen en boorde zich in den bodem. In de tank stond het water 13 meter hoog. Met zeer groote moeite en na vele uren arbeid, slaagden eenige duikers erin de lij ken van den piloot en van de beide dames- passagiers uit de resten van de geheel vernielde machine boven water te bren gen. Wonder boven wonder ontplofte het gas niet toen het vliegtuig in de tank terecht kwam. Het ga-s ontsnapte door het in het bovendek geslagen gat. DE VERONGELUKTE „D. 1826". Duikeronderzoek. Naar de Duitsche ..Lufthansa" uit Kal- mar verneemt, zijn duikers in het wrak van het verongelukte Duitsche postvlieg tuig wan de lijn StockholmStralsund bin TE 'S-HERTOGENBOSCH is men bezig met den bouw van een reusachtige markthal. De runderhal heeft een breedte van 70 Meter, drie overspanningen van resp. 20, 30 en 20 Meter. De lengte is 60 Meter. De biggenhal is 70 Meter lang en 35 Meter breed. Een kijkje op de werkzaamheden nengedrongen. Poststukken en bagage konden geborgen worden, terwijl daarentegen de lijken van de beide vliegers niet werden gevonden. De machine bleek aan het linker draag vlak beschadigd te zijn; ook de linker vlotter was van het vliegtuig afgerukt en weggedreven. Het vliegtuig ligt twaalf meter diep, op een afstand van tweehonderd meter van een rots, die het vliegtuig, zooals men kon cor.stateeren, moet hebben aangeraakt, vóór het in het water neerstortte. Men veronderstelt daarom, dat de piloot Langanke, bij slechte weersgesteldheid zeer laag vloog, waardoor de machine de rots raakte en neerstortte. WATERVLIEGTUIG VOOR HONDERD PASSAGIERS. Amerikaansch plan. Uit Buffalo wordt gemeld: De Consoli dated Aircraft Corp, heeft medegedeeld, dat zij binnenkort een watervliegtuig zal gaan bouwen, voorzien van 16 motoren en dat 100 passagiers kan vervoeren. De reu zen-machine zou 62 cabines bevatten en bestemd zijn voor den transatlantischen dienst. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT Vergadering van den raad der gemeen te op Vrijdag 8 Augustus 1930. Tegenwoordig negen leden. Afwezig de heeren jhr. J. H. Gevers wegens verblijf buitenslands en J. W. v. Parera wegens ziekte. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Ingekomen is een adres van eenige leden van den R.K. Middenstand om ver plaatsing van de vuilnis-beid nabij Piet Gijzenbrug, daar de kinderen op dezen vuilnisbeld spelen en zoodoende met on gedierte thuis komen. De voorzitter zegt, dat B. en W. voor stellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Ingekomen is voorts een brief van Ge deputeerde Staten, waarin zij mededeelen voornemens te zijn de gemeente ten aan zien van de jaarweddenregeling van bur gemeester, secretaris, ontvanger en wet houders te plaatsen in de achtste klasse, daar op 1 Januari j.l. het zielenaantal der gemeente de 6000 is overschreden en deze bevolkingsaanwas regelmatig is. Gedeputeerde Staten verzoeken het ad vies van den gemeenteraad terzake. Be sloten wordt aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat met de voorgenomen her ziening accoord wordt gegaan. Ingekomen is voorts- een verzoekschrift van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", waarbij onder de aandacht van den Gemeenteraad wordt gebracht, dat de ontheiliging van Gods naam door vloeken en ijdel gebruik zeer groot is en ook in deze gemeente veelvuldig voor komt en tevens wordt gevraagd in de plaatselijke politieverordening een bepa ling op te nemen, waarbij het vloeken en het ijdel gebruik van Gods heiligen naam in woord en geschrift wordt verboden op alle terreinen waar de- plaatselijke Overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden. B. en W. adviseeren dit voor ken nisgeving aan te nemen. De voorzitter zegt, dat B. en W. het vloeken en het ijdel gebruik van GodE- heiligen naam evenzeer afkeuren als de A.R. Kiesver eeniging, maar dat, naar de meening van B. en W., een verbodsbepaling in de politieverordening niet het aangewezen middel is om dit euvel te voorkomen. De heer C. v. d. Klauw wijst op de taal die soms op straat en in de bollenschu ren wordt gesproken en -die hij ten zeer ste moefc afkeuren. Spreker is het intus*- schen met den voorzitter eens, dat tegen dergelijke misbruiken plaatselijke veror deningen weinig baten. Het advies der A.R. Kiesvereeniging wordt bij acclamatie voor kennisgeving aangenomen. Op het adres van Jansje Broekhof om eervol ontslag als- schoonmaakster van het Raadhuis woi'dt gunstig beschikt. De voorzitter brengt een woord van waar deering aan Jansje voor de uitstekende wijze Avaarop zij gedurende haar diensttijd het Raadhuis heeft schoongehouden. Het spijt spreker, dat, nu het. nieuwe Raad huis in orde is-, zij ons gaat verlaten, doch wij moeten de reden van haar ont slag volkomen billijken en hopen allen dat het haar in den huwelijks-staat wel moge gaan. Naar aanleiding van een brief van den Commissaris der Koningin omtrent de overname van wegen van den Grooten Zilkerpolder wordt besloten het betrek kelijk raadsbesluit aan te vullen met de aanduiding per belastbare H.A. Voorts zal de gemeente voor zoover twijfel bes-fcaat omtrent den onderhoudsplicht van den sloot langs de z.g. Eigen Weg, dien onderhoudsplicht op zich nemen. Tevens zal de gemeente de haag langs den Eigen Weg voortaan doen snoeien, doch de Polder zal daarvoor een bedrag van f 240.in eens betalen. Heffing belasting inzake electri- ficatie. In behandeling komt thans het voorstel van B. en W. tot heffing eener bijzon dere belasting, wegens electrificat-ie van een gedeelte van den Heerenweg, den Zilkerduinweg en den Delfweg. I^e heer Geerlings- zou deze verorde- nng aan willen houden tot een volgende vergadering. De voorzitter 'heeft hiertegen bezwaren. Wil de verordening tijdig dat is op 1 Januari a.s. in werking treden, dan behoort zij thans te worden vastgesteld. De voorzitter leest- daarop de voor naamste bepalingen der verordening voor en licht die toe. De belasting is tweeledig. Zij zal wor den geheven van de bouw- en teelgron den langs den' weg en van de aangesloten •perceelen. Van bouwgrond zal worden geheven f 0.10 per strekkende meter. Van teel grond f 0.03 per strekkende meter, ter wijl van de aangesloten peceelen zal wor den geheven: a. voor woningen, waarin geen bedrijf wordt uitgeoefend: le. met 4 kamers of minder f 3.2e. met 5 tot en met 8 ka mers f 5.3. met 9 en meer kamers f 10.—; b voor woningen, waarin een bedrijf wordt-, uitgeoefend en voor bergplaatsen, schuren, werkplaatsen en fabrieken f 10. De- belasting wordt geheven gedurende een tijdvak van 15 jaren. De belasting kan in eens worden afgekocht door beta ling \jan het tienvoud daarvan. De voorzitter deelt mede, dat de kosten van de electrificeering van den Heeren weg e.a. hebben bedragen f 11929.Dif beteekent voor de gemeente gedurende 15 jaren een bedrag van f48per jaar, berekend na-ar een annuïteit, ad 5 De inkomsten van de belasting worden geraamd op pl.m. f900.Dit zal de be lasting de eerste jaren niet opbrengen, maar daartegenover staas dat zij na en kele jaren misschien meer zal opbren gen. De heer Geerlings vindt de belasting nogal zwaar drukken. De heer Langeveldt vindt dit eveneens- en zou daarom voor willen stellen, de belasting af te koopen voor het achtvoud daarvan. De Axxorzitter zegt, dat hier steeds yan het standpunt is uitgegaan, dat. zij, die electrificatie van hunne perceelen wen- schen, de kosten daarvan zelf hebben te betalen. Intusschen kan niet worden ont- kend, dat bij deze electrificatie ook een gemeentebelang is betrokken, daar in de ketel ook een draad voor de straatver- I lichting ligt. Bovendien is de rente- standaard thans 4y2 terwijl de bere- I kening is opgezet op 5 Spreker is I daarom wel -bereid als de Raad dat verlangt eenige reductie toe te staan. Mogelijk kan de aansluiting daardoor worden bevorderd. Met het voors-tel-Langeveld kan spreker niet accoord gaan. Degene, die financieel bij machte is om af te koopen, zou dan een voorsprong krijgen op dengene, die niet over de middelen daartoe beschikt. Spreker is bereid de A'olgende wijzging aan te brengen: Inplaat-s van f 3.f 5.en f 10. wordt gelezen f 2.-, f 4.en f S.ter wijl de perceelen, die aansluitings-belas- ting betalen voor de helft zullen worden vrijgesteld van de belasting, te betalen per strekkende meter. Deze wijzigingen werden bij acclamatie aanvaard, terwijl de verordening, aldus gewijzigd, met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Verlaging schoolgeld. Daarna komt in behandeling de veror dening op de heffing van schoolgeld. De voorzitter zegt, dat deze verordening voor vele gezinnen speciaal voor die genen, die zijn gezegend met een kinder rijk gezin een beduidende verlichting zal beteekenen. Het schoolgeld, dat tot heden ongeveer f 12.000.opbracht, zal in de toekomst maar f 5000.meer op brengen. Na rij,- beraad hebben B. en W. intusschen gemeend toch deze verorde ning ter vaststelling te moeten aanbieden) Na eenige discussie wordt de verorde ning met algemeene stemmen aangeno men. Belasting-herziening. Daarna wordt vastgesteld eene veror dening, krachtens dewelke de gemeente voortaan zal worden ingedeeld in de zesde klasse der personeele belasting. De voorzitter merkt, °P» dat de ge meente tot heden in de zevende klasse Avas ingedeeld. De plaatsing van de ge meente in de zesde klasse beteekent voor sommigen algeheele vrijstelling van per soneele belasting en voor allen een re ductie op die belasting. Vervolgens wordt vastgesteld een ver ordening, tot A'aststelling van 50 opcen ten op de personeele belasting. De voorzitter merkt op, dat deze op centen tot op heden, inclusief die van Rijk en Provincie, 75 tot 85 bedroegen. In den vervolge zal het totaal der op centen slechte 50 zijn, zoodat de perso neele belasting voor de geheele lijn aan merkelijk zal worden verlaagd. Daarna wordt vastgesteld eene veror dening, waarbij de gemeente voor de gemeentefonds-belasting wordt ingedeeld in de derde klasse. De voorzitter merkt terzake op, dat de gemeente ook in de eerste of tweede klasse kan worden ingedeeld. Bij indee ling in de derde klasse brengt de belas ting meer op f 7000 dan bij indeeling in de eerste klasse. B. en W. prefereeren speciaal ook -de indeeling in de derde klasse omdat in deze belasting ook de ongehuwden, die eigen verdiensten heb ben, -bijdragen. Ten slotte stellen B. en W. voor om 40 opcenten te heffen op de gemeente fonds belasting. De heer Langeveld vraagt in dit ver band, hoeveel opcenten w-orden geheven op de vermogensbelasting. De voorzitter merkt op, dat ter zake geen \-erordening Avordt aangeboden, om dat het de bedoeling is van B. en W. om de bestaande verordening, die 50 opcenten heft op de vermogensbelasting, te handhaven. De heer LangeA-eld zou de opcenten op de vermogensbelasting laten verval len. De voorzitter merkt op, dat de opcen ten op de vermogensbelasting f 4000. opbrengen. Als die vervallen, zullen er 5o inplaats van 40 opcenten op de ge meentefonds-belasting moeten Avorden ge heven. Wil de Raad de opcenten op de ver mogensbelasting tot op de helft \rermin- lercn en op 25 bepalen, dan zou spreker daarmee accoord kunnen gaan, doch dan moeten de opcenten op de gemeentefonds belasting op 45 worden gebracht. Spre ker kan dit echter niet aanbevelen. Wor den de financieel© omstandigheden gun stiger, dan kan worden overwogen om de opcenten der vermogensbelasting gedeel telijk te laten vervallen. De heer Geerlings is ook van oordeel, dat hot niet wenschelijk ie om wijziging in Ale voorstellen van B. en W. aan te brengen. Het voorstel van B. en W. tot heffing A'an 40 opoenten op de gemeentefonds belasting wordt daarna bij acclamatie aanA-aard. Schoolartsend ienst. Vervolgens wordt vastgesteld een re geling voor den schoolartsendiensb in sa menwerking met de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassen'heim en Noordwijk. De voorzitter merkt in dit vei'band op, dat er een oogenblik sprake van ge weest is tot oprichting van een R.K. schoolartsendienst in het dekenaat Noord- wijk. Indien deze dienst was tob stand gekomen, zouden wij tot schoolax*tsen- dienst, waaraan cloor Noordwijkerhoub •werd bijgedragen naar het aantal in woners, niet kunnen toetreden, daar dan de kosten veel hooger zouden zijn dan de 'baten. Van bevoegde zijde is spreker thans evenwel medegedeeld, dat een spe ciale R.K. schoolartsendienst in heb deke naat Noox'dwijk niet zal worden opge richt en dat de R.K. scholen bereid zijn toe te treden tot het schoolartseninstituut der gemeente. De betrekkelijke regeling wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De St. Josephscholen. Ingekomen is een verzoekschrift der St. Josephscholen om in verband met, den slechten toestand van rioleering, closets en waterleiding deze iniuchting te ver anderen. De kosten daaxwan worden ge raamd op f 2400. Op advies van B. en W. wordt besloten het verzoek in te Avilli-gen, mits de som, naar Avelke de gemeente jaaidijks aan het schoolbestuur huurvergoeding betaalt, met de kosten van rioleering wordt vermin derd. Rondvraag. De heer L. M. van Noort klaagt over den minder goeden toestand der buiten- Avegen. De heer J. Geerlings vestigt de aan dacht op de verlaging van den berm van den weg bij P. DuivenA'oorde. De heer C. v. d. Klauw meent, dat de as-bestpaneelen der deuren in nieuw gebouwde woningen aan den Zeeweg wa ter doorlaten. De heer A. H. van Noort A'indt het wenschelijk, dat ook in de slobben bij die woningen derrie wordt gebracht. TeArens vestigt deze spreker de aan- daoht aan den minder goeden toestand van -de straat aan den 's-Gravendamschen weg bij Piet Gijzenbrug. De lieer Langeveld merkt op, dat het spuien van water door de gemeente Voorhout niet altijd oordeelkundig ge schiedt, zoodat het voorkomt dat de stee- nen van den straatweg los spoelen. De voorzitter zal een en ander onder zoeken en met den gemeente-opzichter bespreken. Ten slotte \-estigt de voorzitter er de aandacht, op, dat dit de laatste vergade ring is, die in dit Raadhuis wordt gehou den. Spreker heeft hier ruim 13 jaren vergaderd en van de 11 raadsleden zijn er 2 (de heeren L. M. van Noort en E. Oostdam Hzn.), die in dit tijdsbestek steeds zitting hbben ge'had. Spreker denkt met eenigen weemoed aan den tijd, hier doorgebracht, en constateert met vol doening, dat de vergaderingen vooral de laatste jaren steeds een aangenaam ver- loop hebben gehad. Al hebben wij mensch zijnde wel eens gefaald zegt de voorzitter tooh zijn hier veel beslui ten in het waax-achtig belang der ge meente genomen. Spreker besluit met den wensch, dat de zittingen in het prachtige gebouw, waarin wij in het vervolg zullen vei'gaderen, een even prettig en vruchtdragend verloop zullen hebben. Daarna sluit de voorzitter de openbare zitting. WASSENAAR. Botsingen. Zaterdagmiddag heeft op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Her tenkamp een botsing plaats gehad tus- schen een auto, bestuurd door den vreem deling W. en een motorrijwiel, bestuurd door B. uit den Haag. De laatste kwam met gropte snelheid uit de richting Was senaar en bemerkte te laat, dat de uit de richting den Haag komende auto naar links wilde uitwijken. De motorrijder B. sloeg tegen den grond en bekwam een ga pende vleeschwondö aan het dijbeen. Na ter plaatse voorloopig door Dr. Louwerse te zijn verbonden is hij per ziekenauto naar het, Roode Kruis-ziekenhuis in den Haag overgebracht. Het motorrijwiel werd deer lijk gehavend. Zondagavond omstreeks half zeven had aan den Deijl een botsing plaats t-us- schen twee auto's. De een kAvam uit den Papeweg en Averd bestuurd door K. van hier, de ander, bestuurd door de V. uit den Haag, kwam uit de richting Wasse naar. Alhoewel de verkeersagent aan K. het teeken tot doorrijden en aan de V. een stopteeken gaf, reeds de laatste met on verminderde snelheid door. Hot gevolg was, dat de auto van K. in de flank werd gereden en ZAvaar beschadigd werd. Eén wiel Avas nagenoeg versplinterd. Bij onderzoek bleken de remmen van het motorrijtuig, bestuurd door de V. niet te werken. Hij kreeg een proces-verbaal, terwijl hem wex-d verboden met den wagen verder te rijden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7