ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT HONDERDJARIGEN Honderdjarige te Den Haag overleden. Op 6 Augustus j.l. overleed in het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gra- venhage in den ouderdom van ruim hon derd jaar de wed. Th. VermeerA'leman. Zij werd geboren op 30 Maart 1830 te Zalt- Bommel uit een gezin van dertien kinde ren. Sedert 30 jaar woonde zij in bij haar dochter, mevr. Bevelander te 's-Graven- hage. In Maart van dit jaar vierde zij onder zeer groote belangstelling haar honderdsten verjaardag op welken dag ook burgemeester Patijn en echtgenoote haar kwamen gelukwenschen, en „Klein maar Dapper" haar een serenade braeht. Heden (Zaterdag) is zij op het R. K. kerk hof aan de Binckhorstlaan begraven. Eer» Nederlandsche bijna 107-jarige overleden. Dezer dagen is te Bauchem bij Gelsen- kirchen in den ouderdom van bijna 107 jaar overleden de Wed. Jonas Gottschalk, geboren Henriette Canter. Zij was ISieder- land sche van origine en geboren Septem ber 1823 te Heerlen. In 1906 overleed haar echtgenoot, sinds welk jaar zij inwoonde bij de familie Joseph Gottschalk te Bau chem bij Gelsenkirchen. Tot- aan haar dood beschikte zij nog ten volle over haar geestvermogen, terwijl 'zij zelfs bij lezen of handwerken geen bril behoefde te ge bruiken. Wij geven hierbij een foto van de overledene, met voor zich een koffie- kop, welke haar op heur 102den verjaardag geschonken werd door de Pruissische re geering en afkomstig is uit de Rijksporce- leinfabriek te Berlijn. Een honderd vijf-jarige. De heer J. Heisterkamp die in het buurt schap Lawik, even over de Duitsche grens nabij Dinxperloo, woont, hoopt op 10 Augustus a.s. zijn 105den verjaardag te Een Friesche 102-jarige. 25 Augustus a.s. hoopt Maike Groene- veld te Mantgum (Fr.) haar 102den ver jaardag te herdenken. De weduwe Maike GroeneveldBijlsma werd 25 Aug. 1828 geboren te Jorwerd uit een gezin van ne gen kinderen die allen een hoogen ouder dom bereikten. Op 11-jarigen leeftijd kwam zij als dienstbode bij een boer in dienst, waarbij zij zich een dapper meisje toonde, dat alles flink wist aan te pakken. Toen zij 22 jaar wa-s, huwde zij met een turf schipper Else Groeneveld; nog meer als vropger traden toen haar enorme .wils kracht en doorzettingsvermogen aan den dag. Tot haar 85sten levensjaar bracht zij turf rond met een kruiwagen; voor haar twee zoons was zij een ware moedei'. Doch ook bezat zij een gouden hart voor al wie haar hulp behoefde. „Wie goed doet, goed ontmoet", was dan ook haar lijfspreuk en niet ten onrechte. Een harer bescherme lingen die in Amerika in goeden doen is geraakt-, gedenkt jaarlijks zijn vroegere weldoenster. Haar moederliefde vindt zij beloond in haar achterkleinkind, met wie zij goede maatjes is. Een aardig geschil derd tafereel diene als illustratie: Naast haar op de vloermat speelt het kordaat klein ding van nog geen vijf jaar dat het grootmoeder straks wel -eens nazeggen kon: „Ik ben voor niets en niemand bang". Bij elk gerucht dat de bewegelijke peuter maakt, informeert grootmoeder met haar forsche stem: „Hwet dochstou der?" Waarop dan de kleine kort repliceert: „Neat". De oude vrouw is nagenoeg blind. Maar dadelijk als Beppe van haar stoel opstaat en naar haar kruk tast, is Ytsje GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto overreden en gedood. Gisteravond is het 11-jarige zoontje van den heer Ter Selle te Twello onder het spelen aan den Welpschen weg onder een auto geraakt, tengevolge waarvan het een ernstige schedelfractuur bekwam. Het knaapje is kort na het ongeluk overleden. Ernstige aanrijding. Gistermiddag omstreeks kwart over twee heeft op het Sweelinckplein bij hotel Duin oord in Den Haag een ernstige aanrijding plaats gehad. De heer V. reed met zijn auto met linke vaart op het trottoir en bot ste tegen het hotel. De pui van hotel Duin oord heeft zoodanig door den schok gele den dat voor instorting gevreesd wordt. Dadelijk heeft men maatregelen genomen om de pui te stutten. De heer V. kwam er zonder letsel af. Zijn zoontje werd echter door den hevigen schok uit den wagen geslingerd en kwam zóó ongelukkig terecht, dat hem al zijn bo ventanden uit den mond werden gestooten. Het kind werd in hotel Duinoord binnen gedragen. Verdere verwondingen heeft hij oogenschijnlijk niet gekregen. De auto is zwaar beschadigd. In een sloot gereden. Door het plotseling uitwijken voor een tra-m reed gisteravond een motorrijder in de sloot op den hoek van de Javastraat en de Zeestraat te 's-Gravenhage. Bestuur der noch duorijdster kregen letsel. Het motorrijwiel is door den kraanwagen uit het water gehaald. Vrachtauto over den kop. Op den Rijksstraatweg bij Nieuw Mil- ligen sloeg gistermiddag een vrachtauto van Van Giesen's eierhandel te Apeldoorn, over den kop, vermoedelijk door het in 't ongereede raken van het stuu-r. De wa gen sloeg eerst dwars over den weg, wierp een ijzeren rijwielpadbord onderstboven, kwam daarna nog in botsing met een twee tal boomen aan de overzijde en sloeg ten slotte over den kop. Beide inzittenden bekwamen bijna geen letsel. Tegen een boom gereden. Gistermiddag is in de Kalfjeslaan te Nieuwer Amstel een driewielige auto te gen een boom gereden, doordat het stuur plotseling weigerde. De inzittende heer geraakte tusschen den motor en den boom bekneld, doch kon na eenige moeite wor den bevrijd. Een ontboden geneesheer constateerde, dat hij een tweetal ribben gebroken had alsmede een schouderblad fractuur had bekomen. Per auto werd hij naar zijne woning te Amsterdam overge bracht. Uit een luchtschommel gevallen. De 20-jarige Duitscher J. uit Kevelaer is op de kermis te Venray uit een lucht schommel gevallen, en zoo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. In een ketel kokend water gevallen. Een kindje van den heer P. te Treebeek viel in een onbewaakt oogenblik in een ketel kokend water. De arme kleine be kwam ernstige brandwonden. In een put geraakt. Te Middel, gemeente Olst, geraakte gis teren het 3-jarig zoontje van den land bouwer Akkersdijk spelenderwijs in een put met vuil water. Onmiddellijk werd bet kind op het droge gehaald, doch 't is kort daarna aan de gevolgen overleden. Gevaarlijk speelgoed. De 10-jarige W. E. te s-Gravenhage werd gisteren door een anderen jongen in het oog gestoken met- een catapult. Hij is opgenomen in de Inrichting voor Ooglij ders aan de Tasmanstraat en zal een operatie moeten ondergaan. KINDERVERLAMMING. Twee nieuwe gevallen te Waddinxveen. Te Waddinxveen doen zich twee nieuwe gevallen van kinderverlamming voor. De patiënten, onderscheidenlijk 4 en D/a jaar oud, zijn naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. daa-r en geleidt haar door de kamer of soms naar buiten. 's Avonds een uur of zeven, acht, gaat de oude vrouw slapen. Klein Ytsje brengt haar naar de bedstede i en maakt met haar kleine, vlugge vingers handig Beppe's „Juk" los. En als ze een maal ligt, stopt Yt-sje haar zorgvuldig toe en sluit de deuren van de bedstede, „Nacht Beppe", zoo gaat 't iederen avond. i Een Limburgsche 100-jarige. j Wed. Gertruda DriessenJanssen te Maasniel-Leeuwen hoopt op 6 October a.s. haar lOOsten verjaardag te herdenken. Onder eere-voorzitterschap van burge meester F. Wackers werd een comité sa- mengesteld om haar dien dag op bijzondere l wijze te huldigen. Te Hollandscheveld. De woning van den heer G. van Zalen te Hollandscheveld is totaal afgebrand. Mede verbrandde de inboedel, de geheele hooioogst en twee geiten. Alles was ver zekerd. Wasscherij afgebrand. Donderdagavond is de waschinrichting „De Heldere Stroom" van den heer G. J. Prinsen te Epe nagenoeg geheel uitge brand. De aanwezige waschgoederen en de maehineriën kregen mede ernstige schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt slechts ged%)ltelijk door verzekering gedekt. De inbraken te Wychen, Wij maakten melding van brutale in braken bij Nijmegen. Nu werd Dinsdag LI. te 's-Hertogenbosch aangehouden de 33-jarige Pool Wladylaw- Bulzynski, die verdacht werd van verscheidene inbraken in Gelderland en Noord-Brabant. Op hem werd gevonden ongeveer 200 en een rijwiel. Woensdag werd hij overgebracht naar Wychen en daar langdurig in verhoor ge nomen door den burgemeester jhr. van Rijckevorssel. Denzelfden avond werd hij opgesloten in het cachot achter het Wy- chensche raadhuis. Donderdagochtend bleek hij daaruit ont snapt te zijn. Hij had gewoonweg twee planken uit het plafond gebroken, had toen een grooter gat gemaakt en was daardoor ontsnapt. Eenige kleedingstukken had hij achtergelaten. Een domk seder. In de Koningstraat te 's-Gravenhage heeft een moeder haar 12-jarigen zoon wil len straffen door hem in zijn oor te bij ten, waardoor dit bloedend verwond werd. De moeder moest voor het woedende pu bliek in haar woning vluchten. DE R 100, HET GROOTE ENGELSCHE LUCHTSCHIP, heeft alle records voor luchtschepen gebroken, door haar vlucht over .den oceaan van Engeland naar Canada. Hierboven de luchtreus, nadat zij juist gemeerd was aan de reusachtige landingsmast te Montreal, bij haar aankomst aldaar BUITENL. BERICHTEN DE OVERSTROOMINGSRAMP TE NOGALES. Tragische tooneelen. Omtrent de overstrooming te Nogales (Arizona), welke veroorzaakt is door een wolkbreuk, wordt nader vernomen, dat tot dusver vier dooden zijn geborgen, doch dat nog veertig personen worden vermist. De dieper gelegen straten, vooral in bet Mexicaansche gedeelte van de stad, staan onder water. Talrijke huizen werden wegge spoeld, onder welke een Mexicaansch ho tel, waarin zeventien Mexicanen overnach ten. De straten van de stad liggen vol puin en 6000 menschen zijn dakloos gewor den. Ooggetuigen deelen mede, dat zuigelin gen in hun wiegen op de golven dreven en dat het hulpgeroep der vrouwen uit klonk boven het lawaai van de watermas sa's, welke de inwoners in hun slaap over vielen. Eruptie van een Japansche vulkaan. Gisteravond om 10 uur 20 had een uit barsting plaats van den Japanschen vul- kana Asume. Door het geweld van de erup tie geraakten de huizen van de stad Ka- aan het rillen. Een aschregen daal- op de stad neer. De typhusepidemie te Leningrad. Volgens mededeelingen van uit sovjet- Rusland aangekomen reizigers zou de ty phusepidemie te Leningrad sedert het be gin van Augustus onheilspellende afmetin gen hebben aangenomen. Het aantal zieken, dat officieel op 765 wordt gesteld, moet veel grooter zijn. Meelfabriek afgebrand. Uit Elmshorn wordt gemeldIn het dorp Langelche zijn gisteren de „Schlüterschen Mühlenwerken" tot den grond toe afge brand. Groote voorraden meel en tarwe verbrandden. De aangerichte schade is aan zienlijk. Eerst na urenlang blusschen slaagde de brandweer er in het vuur, dat het geheele fabriekscomplex, waaronder verschillende groote gebouwen, had aangetast, meester te worden. Alleen de machinehal en de garage bleven Sneeuwval in de Fransche Alpen. In de Fransche Alpen heeft het eergiste ren gesneeuwd, nadat het wekenlang ge- regend had. Ook in de lager gelegen streken van i Zuid-Oost-Frankrijk is eergisteren sneeuw gevallen en op enkele plaatsen hebben zelfs sneeuwstormen gewoed. Berooving van een postbeambte. De bezorger van aangeteekende brieven, Kleue, is gistermorgen in de Pragerstraat te Berlijn door drie jonge mannen aange vallen. Met 'knuppels sloegen zij hem op het hoofd en grepen hem bij de hals. Kleue verzette zich hevig en het gelukte den ban dieten niet hem de tasch te ontrukken. Daarop sneden zij de tasch open, stalen zooveel geld als zij konden bemachtigen en sloegen toen op den vlucht. Toen de postbeambte, die half bewusteloos op den grond lag, weer bij kwam riep hij luid om hulp. De politie is er in geslaagd, één van de drie aanvallers op het Prager-plein aan te houden; de twee anderen zijn ontsnapt. Op het politiebureau bleek, dat de arres tant een 24-jarige electro-monteur is. De man weigert iets te zeggen. Men is slechts van he mte weten gekomen, dat hij werk loos is en geen woning heeft. De gekwetste postbeambte heeft zich on der medische behandeling moeten stellen. De Köpenickiade te Hindenburg. De pseudo-luitenant-kolonel Jahn, die zich eergister als huisvriend van den Rijks president door het gemeentebestuur van Hindenburg liet onthalen en later de werk- looze arbeider Otto Jahn bleek te zijn, is weer op vrije voeten gesteld. In de gevangenis kreeg hij een zenuw- crisis, welke wel het gevolg zal zijn ge weest van zijn mislukte Köpenickiade. Niemand heeft door zijn optreden eenige I schade geleden, terwijl er ook geen sprake kan zijn van politieke drijfveeren. i Men neemt nu maar aan, dat Jahn naar Hindenburg is gekomen om daar „werk te zoeken". DE DROOGTE IN DE VEREENIGDE STATEN. Toeneming van de sterfte. Typhus- j verschijnselen. Als gevolg van de steeds aanhoudende droogte dreigt in steeds meer plaatsen ge brek aan water. De sterftecijfers wijzen op een schrikbarend toenemen van de sterfte onder oudere personen. In een mededee- ling aan de pers wijzen de gezondheids- autoriteiten der Ver. Staten op de beden- kelijke vermeerdering van het aantal ty- phusgevallen. De melkhandelaren hebben den literprijs voor melk met een cent verhoogd. Het ste delijk bureau voor Volksgezondheid heeft echter verklaard, dat de toevoer van melk nog voor minstens twee weken verze kerd is. Uit Annapolis (Maryland) wordt ge meld, dat daor over enkele dagen gebrek aan water zal zijn, daar de record-droogte periode van 42 dagen nog steeds voortduurt en er geen teekenen van weersverandering zijn. De voorjaarsregens, die anders de re servoirs van de watermaatschappij vullen, zijn achterwege gebleven, zoodat de reser voirs thans nagenoeg leeg zijn. DE KINDERVERLAMMING. Overgeslagen naar de provincie Baden. In het Badensche grensstadje Weil aan den Rijn zijn twee gevallen van kinder verlamming voorgekomen. Men vermoedt dat deze ziekte uit den Elzas is overgebracht. De noodige voor zorgsmaatregelen zijn getroffen. Twee negers gelyncht. Uit Marion (Ohio) wordt gemeld: Twee jonge negers, die wegens aanranding van een blanke waren gearresteerd en in het gerechtsgebouw waren opgesloten, werden gisterenavond door een volksmenigte, die de gevangenis bestormd had, uit hun cellen gehaald en aan een boom voor het gerechts gebouw opgehangen. De menigte was bij een eerste poging om het gerechtsgebouw te bestormen met behulp van traangas- bommen verdreven. Nadat de troep echter tot eenige duizenden personen was aange groeid, werd opnieuw een aanval gedaan op het gebouw en thans gelukte het aan de menigte de deuren te forceeren en het gebouw binnen te dringen. Een kwakzalver voor den rechter. Een rechter te Glasgow heeft Thomas Mcintosh Scotland wegens bedrieglijke praktijken tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld. Hem was ten laste ge legd dat hij flesschen met „schoon water uit de kraan" verkocht had, waarvoor hij twee guinjes berekende, omdat dit water wonderdadige vermogens zou bezitten. Door de een of andere geheimzinnige eigenschap, heette een „straal" alle onzui verheden in het bloed of de microben van vrijwel elke ziekte van het lichaam van den patiënt naar de flesch over te bren gen. Scotland onderzocht daarna dit wa ter in zijn „laboratorium" om te zien wat er in het water was overgebracht. Het merkwaardige was dat verscheidene getuigen, onder wie een gewezen gemeente ambtenaar te Glasgow, verklaarden dat Scotland hen van kwalen en aandoeningen had afgeholpen, waardoor sommigen vijf- en-twintig jaar lang gekweld waren ge weest. Een rechercheur deelde mede, dat hij het „laboratorium" van Scotland bezocht en gemerkt had dat dit een oud, niet al te proper waschhok was, waar geen weten schappelijke werktuigen, maar wel aller lei oude rommel aanwezig was. Concurrentie voor Veraart in Amerika? In den staat Virginia heeft de kamer van koophandel besloten, te trachten op kunstmatige wijze regen te doen verwek ken door middel van uit vliegmachines ge storte chemicaliën. De autoriteiten staan echter sceptisch tegenover dit experiment, daar dergelijke proefnemingen in Amerika tot dusverre altijd zijn mislukt. SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. HET LEIDSCH DISTRICTS-ELFTAL. Het Districts-elftal Leiden hetwelk op 17 Augustus een wedstrijd zal spelen tegen het Haarl. Districts-elftal op het Sporthof, is als volgt samengesteld: Ant. v. d. Holst (S. J. C.) P. v. Nobelen Th. Kortekaas (Teijlingen) (Lisse) W. Buschman S. Brakel Jac. Caspers (Lisse) (Leiden) (Teijlingen) J. v. Diest A. C. Goddijn Th. Hoogervorst (Lisse) (Meerburg) (S. J. C.) W. Rictmeijer Th. v. d. Berg (S. J. C.) (S. J. C.) Reserves: doel: Hakkaart (Leiden); back: W. v. d. Weiden (S. J. C.); midden: Jac. Uljee (S. J. C.); voor rechts: v. d. Pijl (S. N. A.); voor links: Kerkvliet (Leiden). R. K. Sportvereeniging „Leiden". Morgen zal Leiden I, bij de seriewed strijden van A. S. C., uitkomen in de eere-afdeeling tegen Blauw Zwart I, om den lsten of 2den prijs. Een fraaie en spannende strijd kan worden verwacht. Leiden III speelt morgen, op eigen ter rein, een vriendachappelijken wedstrijd te gen V. V. L. II. Aanvang 2 uur. Vooraf (aanvang half één) zullen de Junioren van Leiden zich meten met de Junioren van V. V. L. Het Bestuur van „Leiden" hoopt, dat vele R. K. jongemannen die aan voetbal doen, of willen doen, zich in de komende weken als lid opgeven aan den secretaris: C. Schmidt, Piet er de la Courtstraat 8. Om in de Junioren-af deeling te kun nen worden opgenomen, moet men den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben. Alle leden worde opgewekt flink mede te werken aan uitbreiding van ledental. „Leiden" moet, met de in September a. s. te houden sportweek, uitstekend voor den dag komen als vertegenwoordigster van het R. K. voetbal in deze stad. Dus allen aan het werk, en: veel succes. R. K. Sportvereeniging V. V. L. A.s. Zondag wordt het weder een drukke dag voor V. V. L. Voor de serie wordt om 12.15 uur ge speeld de wedstrijd Leonidas 5A. V. V. 3 om den eersten en 2den prijs der 3de af- deeling. Om 2 uur komt V. V. L. I in het veld en speelt een wedstrijd tegen Leonidas 3, wetf- ke de vorige week moest worden uitgesteld om den lsten en 2den prijs der eerste af- deeling. Te 3.45 uur de wedstrijd Gr. Willem 3— St. Bernardus I om den 3den en 4den prijs der 2de afdeeling. Ook deze wed strijd zal het aankijken wel waard zijn en het zal terdege spannen. V. V. L. II en de Juniores gaan beiden op bezoek bij Leiden. De V. V. L. juniores spelen daar om 12.30 uur tegen de Leiden II Jun., het 2de speelt om 2 uur. We re kenen op een paar genoeglijke wedstrijden. R. K. Sportvereeniging S. N. A. Morgen, Zondag, zullen alle onze elftal len weer in actie komen. Om half één zal het tweede den strijd aanbinden tegen T. O. G. II uit Berkel. Daar dit voor ons een onbekend tegenstander is kunnen we ons niet aan een voorspelling wagen, alleen zullen we hopen dat. de reserves de zaak serieus aanpakken om een zoo goed moge lijk resultaat te bereiken. Om half drie zal het eerste elftal de gast zijn van T. O. G. I eveneens uit Berkel. Ook dit is een onbekend tegenstander, maar gezien de resultaten van beide ploegen kunnen we niet anders dan een nederlaag voor N. A. I voorspellen. Maar als de eerste elftallers zich nu eens geheel geven en goed samenspelen dan kon de uitslag wel eens een verrassing zijn. Enfin we hopen goede sport te zien.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5