De neerslagproeven van Veraart VRIJDAG 8 AUGUSTUS 193t DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Een experiment boven Scheveningen Ditmaal zeer gunstige bewolking Geen regen, maar zonneschijn. De heer Veraart is een optimist, een onver beterlijke optiniist. Reeds verscheidene malen zijn z'n demonstraties mislukt, nu eens, door dat het te mistig was, dan weer omdat er geen wolkje aan den hemel was, en een ander maal omdat het al regende. Maar de regenmaker stuurde telkens weer opnieuw zijn Fokkertjes de lucht in met hun lading ondergekoeld ijs gruis, om te probeeren of hij de wolken de baas kon worden. Gistermiddag probeerde hij het weer boven Scheveningen. De talrijke hadgasten, en dagjes- menschen, wier jassen en mantels nog klam waren van de pas gevallen buitjes, zagen de komst van den regenmaker met een zekere angstige spanning tegemoet. De gevoelens wa ren zeer gemengd. Velen waren naar het strand getrokken om de aangekondigde proeven mee te maken en hoopten, dat zij zouden slagen, maar aan den anderen kant werd een schiet gebedje ten hemel gestuurd opdat de regen- proef niet al te best zou gelukken. Want tegen den middag was het weer juist lekker opge knapt. De Scheveningsche hoteliers keken al even dubbelzinnig; hun eene oog lachte om het zon netje, dat doorbrak en om den toeloop van nieuwsgierigen, die even kwamen aanleggen, maar hun andere oog keek somber naar den heer Veraart, want je kon toch maar niet we ten. Als het ditmaal eens gelukte. Want gistermiddag werden de luchtgevaar ten wel krachtig aangepakt. De heer Veraart had de beschikking over de F 9, een groote drie-motorige Fokker van de K. L. M., die ruim 2000 K.G. ondergekoeld ijs kon meene men, plus zeven man, die behulpzaam waren bij het uitgooien van de zakken ijs. Bovendien beschikte hij over de F 8, ook een groote Fok ker, die ongeveer de helft van het bovenge noemde kwantum ijs in de lucht kon meenemen, terwijl de bommenwerper van Soesterberg eveneens een duit in het zakje deed met een 200 a 300 K.G. ijs. Zoo werden de groote stapelwolken boven de Noordzee door drie vliegtuigen geatta queerd, nagetuurd door duizenden oogen van af het terras van het Kurhaus, waar de heer Veraart met verscheidene genoodigden had postgevat; vanaf de Pier, waar het krioelde, en vanaf boulevard en strand, waar het een drukte was als op den zonnigsten Zondagmid dag. Onder de autoriteiten, welke de demon stratie waren komen bijwonen, bevond zich o.m. burgemeester Patijn, die uit wijze voor- zorg een parapluie had meegebracht, qn uit Leiden was er dr. Crommelin, onder-directeur van het Natuurkundig Laboratorium, dat zich voor alle proeven interesseert, welke iets met koude te maken hebben. Te kwart over vieren verschenen de drie ijsco-vliegtuigen, heel hoog zwevende boven de wolken, nu eens zichtbaar, dan weer duikende tusschen de witte en grijze watten. Zij waren vergezeld van een tweetal jager-verkenners, vlugge acrobatisch aangelegde machines, die lager vlogen en verscheidene capiolen en cir kels maakten boven Scheveningen. Naar ons uit een onderhoud met den heer Veraart bleek, hebben de Scheveningsche bad gasten den regenmaker groot onrecht aange daan door hun vrees, dat hij een zondvloed boven het strand zou ontketenen. Bij deze proef was het den heer Veraart niet té doen om regen te maken, maar juist om zonneschijn te tooveren op de tenten en stoelen in het goudgele zand. Het klinkt vreemd, maar het is niettemin juist; men kan met het ijs-gruis beide bereiken: regen en zonneschijn. Door het neervallende ijs wordt n.l. de wolk, die getroffen wordt, neergeslagen, opgelost, wat wel met regenvorming gepaard gaat, maar tevens aan de zon gelegenheid biedt door te breken. De bewolking was gistermiddag uitermate gunstig; er dreven allerlei soorten wolken door het luchtruim; hooge schapenwolkjes, zware stapelwolken en donkerkleurige regenwolken; er waren ijle sluiers, die de vliegtuigen met een lichten nevel omhulden en er waren toren- hooge gevaarten, waarachter de geheele K.L.M. vloot plus de Zeppelin en de R 100 schuil zouden kunnen gaan. Kortom, men had slechts uit te zoeken. De piloten der ijs-machines hadden opdracht om als het kon hun ijs te laten vallen op 'n wolk, welke zich zou bevinden tusschen de zon en het Scheveningsche strand. Zoodra 't ijs deze wolk tot condensatie zou hebben gebracht en haar binnenste zou hebben uiteengerukt door de ontketening der opstijgende krachten, zou de zon dan door de wolk heen moeten breken. Dat was het plan van den heer Veraart, en men zal moeten toegeven, dat dit een uiterst vriendelijk plan was. De zon zelf gevoelde echter weinig voor dit spelletje en bleef boven de wolken uit door schijnen, zoodat het niet meer noodig was hem te laten doorbreken. De vliegtuigen cirkelden dan ook eenige malen rond, op zoek naar een geschikte wolk, welke zich op de juiste plaats bevond, maar toen zij er zoo een niet vonden, stevenden zij resoluut op een ander gevaarte aan, dat zich boven zee bevond, wellicht 'n 10 K.M. uit de kust. Turende naar de kleine streepjes in de scherpe lucht, zagen we plot seling een zilverwitte lading neerdalen uit de vliegtuigen en even later was er van het wol kengevaarte weinig meer overgebleven; zijn oorspronkelijke vorm was verdwenen en de massale wolk was tot een vormeloos iets in gekrompen. De heer Veraart maakte ons op dit verloop opmerkzaam, anders hadden wij er even wei nig van bemerkt als de duizenden op de Pier en op den boulevard, die waarschijnlijk zeer teleurgesteld naar huis zijn gegaan, meenende, dat de proef totaal mislukt was. Want regen werd niet waargenomen, wat ook niet te ver wonderen was, gezien den grooten afstand. De heer Veraart deelde ons mede, dat hij van plan was binnen enkele weken, waarschijn lijk nog in de maand Augustus, op Schevenin gen een tweede demonstratie te geven, doch dan later, n.l. niet vroeger dan vijf uur. De zon staat dan lager en werkt de proeven min der tegen. Het best slagen de experimenten 's nachts, wanneer geen zonneschijn de conden- satie-druppels doet verdampen, of 's morgens, wanneer het vochtigheidsgehalte der lucht zeer groot is. Het is den heer Veraart in den och tend meermalen gelukt regen te verwekken bij proeven, waaraan geen ruchtbaarheid was ge geven. Wanneer hij evenwel publieke demon straties wil geven, is hij op den middag aange- Zoo langzamerhand begint men zich voor de proeven te interesseeren. De heer Veraart heeft met dankbaarheid mededeeling gedaan van de ficancieele medewerking van het mi nisterie van binnenlandsche zaken en landbouw en van het ministerie van defensie, dat zijn vliegtuigen van Soesterberg ter beschikking stelde. De theorie van den heer Veraart is dan ook eenvoudig en duidelijk. In zijn op 13 Februari van dit jaar gehouden radio-rede heeft hij zich als volgt daarover uitgelaten: „Voor het verwekken van regen heeft men vaak zijn toevlucht genomen tot het in brand steken van groote stukken hei, het verbranden van varens, het afschieten van kanonnen, enz. Men is hierbij uitgegaan van het geheel juiste denkbeeld, dat in de hierbij ontstane opgaan de warme luchtstroom de waterdamp in hoo ge, koudere luchtlagen zou condenseeren. In zeer vele gevallen heeft de wolk, hetzij kunstmatig gevormd door verbrandingsproces sen, hetzij door opstijging na verwarming van de aardoppervlakte en de onderste luchtlagen door de zon, niet genoeg stijgvermogen om in die luchtlagen te dringen, waar door de groo- tere koude neerslagvorming plaats vindt. Dit komt, doordat zich boven de wolk o.a. ten gevolge van de bij condensatie vrij komende warmte een luchtlaag vormt, welke warmer is dan de wolk zelve. De warmere, ijlere boven laag is in evenwicht met de koudere dichtere wolk. Verbreekt men dit evenwicht door de boven laag sterk af te koelen, dan zal de wolk ver der kunnen stijgen, de waterdamp zal gelei delijk geheel condenseeren en in neerslag over gaan". Aldus is de theorie van den heer Veraart. Tot nu toe hebben hem geheel onvoldoende middelen ter beschikking gestaan om te kun nen experimenteeren. De beschikbare vliegtui gen zijn niet ingericht op het vervoeren en uit werpen van ijs. Het moet op vrij primitieve wijze in zakken worden meegenomen en met de hand worden uitgegooid, Bovendien zijn de vliegtuigen te klein om voldoende ijs mee te nemen voor een eenigszins behoorlijk resul taat.. Wanneer men later algemeen zulke lucht reuzen krijgt als de Do X, welke bovendien toegerust zijn met tanks, welke door een en kele handbeweging door middel van een handle kunnen worden geledigd, zullen de resultaten beter beantwoorden aan de verwachtingen. Thans moet men het ijs vervoeren in twee of drie afzonderlijke vliegtuigen, die ieder op eigen houtje hun ijs kwijt zien te raken. Zoo doende kunnen de proeven niet anders dan op kleine schaal worden genomen en zullen de resultaten naar verhouding gering zijn. Alle begin is echter klein. DE JAPANSCHE PRINS TAKAMATSU en Prinses Kikudo hebben gisteren een bezoek aan Rotter dam gebracht - De vorstelijke bezoekers verlaten na bezichti ging van het stadhuis Chauffeur valt van een 6 M. hoogen dijk. Zijn verloofde beide beenen gebroken. Op den Bosscherweg te Maastricht reed Woensdagmiddag een vrachtauto, welke bestuurd werd door den chauffeur B., te gen een boom. Tengevolge van de helling van den weg was de chauffeur de macht over het stuur kwijt geraakt, toen hij uitweek voor een hem tegemoetkomenden auto. De chauffeur viel door het openslaan de portier van den 6 M. hoogen dijk naar beneden en bekwam een wonde aan de linkerhand en ontvellingen aan de knie. Zijn naast hem gezeten verloofde mej. L. B. uit Amby was er slechter aan toe. Zij brak beide beenen, waarvan het eene boven den knie. Met den auto van den genees kundigen dienst werden beide overge bracht naar het Ziekenhuis Calvariënberg. De chauffeur B., die klaagde over dui zelingen, kan na verbonden te zijn het zie kenhuis verlaten. Auto te water. In het Winschoter Diep is gisterenmid dag nabij Boodehaan de melkauto van den heer O. te Onnen op onverklaarbare wijze te water geraakt. De bestuurder en een inzittenden jongen konden door een voor bij komenden schipper eerst na veel moeite worden gered. Ernstige aanrijding. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft op den Alkmaarschen straatweg te Noorddorp een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De ongehuwde R. Kluft uit Beverwijk kwam met eenige vrienden thuis van de Castricumsche feesten toen hij werd aangereden door een vrachtauto en zoodanig aan het linkerbeen verwond, dat dit lichaamsdeel moest worden afge zet. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Bever wijk vervoerd. De bestuurder van den auto, welke de aanrijding veroorzaakte, maakte gebruik van het nachtelijk duister door zich zoo snel mogelijk uit de voeten te maken. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Donderdag is de arbeider M. v. d. P. uit Tzum tijdens een hevig onweer achter een riethoop in het land bij Franeker gedood. Toen zijn werkgever hem vond, bleek hij reeds te zijn overleden. Woensdag sloeg de bliksem te Steen- wijksmoer drie koeien dood en werden twee kinderen van den heer Middendorff door den bliksem getroffen. Een der kinderen was buiten bewustzijn. Een hijsch op het lichaam. De 50-jarigè II. J. Giersbergen heeft aan boord van het in de Waalhaven te Rotter dam liggende lichterschip Christophorus een hijschijzer van 500 K.G. op het lichaam gekregen. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd, waar hij kort na aankomst is overelden. In zijn bedje gestikt. Een kindje van vier maanden, van den arbeider J. B., te Gasselternijveensche- mond, is door het verglijden in een kussen gestikt in bed gevonden. Meisje in brand geraakt. Wegens het omtrekken van een bran dend petroleumlampje, geraakte Woensdag morgen in een woning aan den Amsteldijk de kleeren van een veertienjarig meisje, dat naar haar werk moest, in brand. Alhoe wel het meisje de tegenwoordigheid van geest had naar buiten te snellen en zich in het natte gras rond te wentelen, bekwam zij nog dusnadige barndwonden, dat zij na voorloopig ter plaatse vei-bonden te zijn, zich in een ziekenhuis te Amsterdam onder behandeling moest stellen. DE KINDERVERLAMMING. Een tweetal kinderen van G. J. v. D. te Nieuwleusen is door kinderveralmming aangetast. De beide patiëntjes zijn naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Het motorongeluk te Beverwijk. De motorrijder M. G. v .d. E. te IJmui- den-Oost, die Woensdagmorgen te Bever wijk in volle vaart tegen een boom op reed, is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk aan de bekomen verwondingen overleden. Door een auto aangereden. Gisteren is op de Communicatieweg te Assendelft mej, G. M. V. geb. J., die op haar fiets reed, door een auto aangereden. Zwaar gewond werd ze opgenomen en naar het ziekenhuis te Krommenie vervoerd. Ze is van de H.H. Sacramenten der Sterven den voorzien. Het auto-ongeluk te Maastricht. Na de verrichte sectie is het lijk van mevrouw Hilton, die bij de auto-botsing op den Meerssenerweg te Maastricht op zoo noodlottige wijze om het leven kwam, vrij gegeven. Voor vijf weken huwden de heer en mevrouw Hilton in Engeland en waren thans op hunne huwelijksreis op het vaste land van Europa. Het stoffelijk overschot van mevr. Hilton, die 22 jaar was, zal voorloopig worden bij gezet op het Kerkhof te Maastricht om op het einde dezer maand overgebracht te worden naar Amerika. Mevrouw Hilton was de dochter van een I Engelsch Dominé. De heer Hilton verliet gisteren Don- derdag het hospitaal. Hij is zeer onder I den indruk van het tragisch lot dat hem i trof. Gisterenavond ging hij op buitengewoon i vriendschappelijke wijze den heer Steunen- 1 brink de hand reiken, hiermee wilelnd aan- toonen, dat bij deze aanrijding geen sprake is van persoonlijke schuld, doch slechts van i een noodlottigen samenloop van omstan digheden. BUITENL. BERICHTEN IN HET STADION TE AMSTERDAM werden Donderdagavond de wedstrijden om de nationale kampioenschappen verder verreden. J. Schlebaum en Kaser wonnen den wedstrijd met motorgangmaking voor beroepsrenners ONGELUKKEN SLAGREGEN IN ARIZONA. Dooden en vermisten. In de streek van Nogales en Sonora (Arizona) zijn hevige slagregens gevallen, die groote overstroomingen ten gevolge hadden. Twintig menschcn zijn naar ver- luit verdronken en tal van anderen wor den vermist. ITALIAANSCH DORP DOOR AARDSTORTING BEDREIGD. Alle huizen ontruimd. Naar de „Times" meldt, staat het te vreezen, dat de schade, aangericht door de aardbeving van enkele weken geleden in Italië nog grooter zal worden. De aardbe ving heeft, zooals nu is ontdekt, veroor zaakt, dat het dorp Tocco Gaudio, niet ver van Benevento, bloot staat aan het gevaar van een aardstorting en met vernietiging bedreigd wordt. De inwoners hebben op dracht gekregen hun huizen te verlaten en karapeeren nu op het open veld in tenten, die de overheid beschikbaar heeft gesteld. Levensmiddelen en kleeren zijn naar het betrokken gebied gezonden. GROOTE OVERSTRBOMING BIJ NISJNI-NOVGOROD. Uit Moskou wordt gemeld, dat tenge volge van den voortdurenden regenval de zijrivieren van de Wolga sterk gezwollen zijn, zoodat de Wolga in de nabijheid van Nisjni-Novgorod buiten de oevers is getre den. Verscheidene dorpen zijn overstroomd Honderd-duizend boomstammen, die ge reed lagen om de Wolga te worden afge- vlot, zijn losgeraakt en drijven thans rond. Dicht bij Nisjni-Novgorod moest de scheep vaart worden gestaakt, omdat de boom stammen een ernstig gevaar voor de sche pen opleveren. De bevolking werkt aan het ophoogen der dijken. Twee jongetjes vallen met auto in een rivier. Een te Freiburg onbeheerd staande auto, waarop twee jongetjes waren geklom men, begon plotseling te rijden en kwam in de rivier terecht. De wagen viel om en de knaapjes werden door den stroom mee gevoerd en kwamen om het leven. CHOLERA IN AFGHANISTAN. Tweehonderd dooden per dag. Uit Arghanistan wordt gemeld, dat al daar talrijke gevallen van cholera voorko men, die zich nog voortdurend uitbreiden. Dagelijks sterven niet minder dan 200 men- schen. ZEELIEDEN-MUITERIJ TE ARCHANGEL. Veertien gedood, vier gewond. Baar via Moskou gemeld wordt, is het te Archangel bij de uitbetaling van loo- nen tot bleodige botsingen gekomen tus schen zeelieden en de havenautoriteiten. De zeelieden maakten zich meester van het wapendepot van de haven en stelden zich teweer. De politie, die gerequireerd werd, bleek tegen hen niet opgewassen. Eerst met behulp van een pantserwagen van de Gepeoe gelukte het de muiters te ontwa penen. Er werden niet minder dan veer tien matrozen gedood en vier gewond. Trein met levensmiddelen aangevallen. Reizigers hebben op het station van Tver (Rusland) een trein aangevallen, wel ke levensmiddelen vervoerde. Tijdens een gevecht, dat hierbij tusschen de bewakers van den trein en de aanvallers ontstond, werden verschillende personen gedood en gewond. Tenslotte voor de verleiding bezweken. Een kaslooper, die reeds meer dan 30 jaar bij een te Leipzig gevestigde bank in betrekking was, heeft zich met een door hem afgehaald bedrag van 70.000 mark uit de voeten trachten te maken. Na korton tijd kon hij echter gearres teerd worden. Al het geld was nog in zijn bezit.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9