SPORT DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR De Raad dezer gemeente heeft heden morgen vergaderd onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig zijn de heeren Prins, Provo Kluit en Vogels, dc beide eersten met kennisgeving. Onder de ingekomen stukken is o. m. een beschikking van Ged. Staten, houden de vrijstelling voor het geven van onder wijs in de lichamelijke oefening aan dc O. L. School no. 1 tot uiterlijk 1 Januari 1931, alsmede een mededeeling van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, dat de schorsing van het raadsbesluit dd. 2 Juli tot het verleenen van vergun ning tot het bouwen van een garage door D. A. van Veen aan het Kerkehout, zal .worden bevorderd. """Adressen en verzoeken. Een tweetal bezwaarschriften tegen het besluit tot vasstelling van rooilijnen voor het Dorp wordt in handen gesteld van B. en W. Een verzoek van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren om maatregelen te nemen ten opzichte van den bouw van veestallen, opdat de dieren tegen brandgevaar worden beschermd, wordt in handen van B. en W. gesteld, teneinde daaraan aandacht te schenken bij een eventueele wijziging der bouwverordening. Ingekomen is een verzoek van de 's-Gra- venhaagsche Coöp. Verbruiksvereeniging „De Volharding" houdende verzoek met haar een overeenkomst te willen aangaan ten opzichte van de verpleging in zieken huizen. Op voorstel van den voorz. wordt beslo ten dit adres in handen te stellen van het Burgerlijk Armbestuur. Op verzoek van Ged. Staten wordt het raadsbesluit tot verhuur van noodwonin gen in dier voege gewijzigd dat de wonin gen zullen worden verhuurd voor ten hoog ste 5 jaren. Ter tafel komt vervolgens een adres van bewoners van de Persijnlaan en de Klein Persijnlaan, waarin wordt aangedron gen op verbetering van deze wegen. De voorz. zegt, dat verbetering van deze wegen op het program staat, zoodat het verzoek van adressanten in handen van B. en W. kan worden gesteld ter afdoe- vereenigen, maar zou gaarne weten of de verbetering spoedig wordt ter hand geno men. De voorz. antwoordt, dat dit in de be doeling ligt. De muziektent wordt verkocht. Besloten wordt een perceel bouwgrond aan de van Zuijlen van Nijeveltstraat ter breedte van 39.30 meter en ter diepte van pl.m. 39 Meter onderhands te verkoopen aan den heer P. C. van der Stoel voor 7.50 per M2. De heer Van der Stoel heeft als voor waarde gesteld, dat de oude muziektent spoedig verdwijne. In verband hiermede deelt de voorz. mede, dat de muziekvereeniging de Har monie van Katwijk heeft gevraagd deze tent te mogen koopen voor 150.Hij vraagt machtiging, om onderhandelingen tot verkoop te openen. Wordt goedgevon den. Door den heer J. W. van der Aa is een bezwaarschrift ingediend tegen een ge weigerde vergunning tot het bouwen van twee huizen in de Kerkstraat. Uit de discussies blijkt, dat men den aanvrager alsnog wil tegemoetkomen, in dien waarborgen worden verkregen, dat de blinde gevels van de perceelen als voorgevels worden gebouwd. In dien geest wordt besloten. De gemeenterekening. Ter tafel komt vervolgens de gemeente rekening over 1929. De gewone dienst wijst aan voor inkomsten 1.205.741.17, uitvoer 887.961.20, batig slot 317.779.97, de kapi- taaldienst inkomsten 916.060.57 1/2, uit gaven 1.099.14S.30 1/2, nadeelig slot al- zoo 18.087.73. De voorz. stelt voor deze rekening voor onderzoek in handen te stellen van een Commissie, bestaande uit de heeren H. C. Provo Kluit, G. van Leeuwen en C. van Tol. Hiertoe wordt besloten. Hierna worden behandeld eenige recla mes tegen aanslagen in het retributie- geld, schoolgeld en de hondenbelasting. Overeenkomstig het advies van den Con troleur der Gemeentebelastingen wordt besloten. Op een verzoek van het Bestuur der Chr. H. B. S. te Leiden, om over 1928 ten behoeve van een 13-tal leerlingen uit deze gemeente een bijdrage toe te kennen van 694.72, wordt gunstig beschikt. Eveneens wordt gunstig beschikt op een verzoek van de Koningin Wilhelmina Ver- eeniging, om subsidies ten bedrage van respectievelijk 200.en 300. Gemeentelijke garantie. Vervolgens is aan de orde een adres van het Comité voor de op 9, 10 en 11 September a.s. alhier te houden Nijver heidstentoonstelling, waarin wordt ge vraagd, deel te nemen aan het garantie fonds tot zoodanig bedrag, als de Raad oirbaar zal achten, en de kosten van aan leg van gas, water en electriciteit voor rekening der gemeente te willen nemen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten in het garantiefonds deel te nemen tot een bedrag van 1000.en de kosten van aanleg gas, water en electriciteit voor rekening der gemeente te nemen. In de vacature W. Smoor wordt be noemd tot lid van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim de heer N. H. de Boo. Op een verzoek van het R. K. Par. Kerk bestuur van den H. Willibrordus om me dewerking te willen verleenen voor de stichting van een lokaal voor het geven Van onderwijs in lichamelijke oefening, wordt gunstig beschikt. Ingekomen zijn een tweetal verzoeken, om het jacktrecht te mogen pachten op de gronden van Duinrell. De voorz. zegt, dat B. en W. aanvanke lijk een voorstel tot verpachting wilden doen, maar daarop later zijn teruggeko men. De heer Van Leeuwen acht zulks ge lukkig, opdat de wandelaars niet zouden blootstaan aan het ontvangen van een schot hagel. Natuurschoon bedervende hekken. Vervolgens is aan de orde een bezwaar schrift van den heer B. Klaare in verband met het weigeren van een vergunning tot het bouwen van een hek langs zijn per ceel aan den Groot Haesebroeksche weg. De heer Boender wil alsnog vergunning verleenen. Hij ziet in de plaatsing van het hek geen schennis van het natuurschoon. Hij wijst op Baarn en De bilt waar men ook hekken om landhuizen aantreft. De heer Van Tol is het met den heer Boender eens. Hij meent dat de vrijheid van den particulier te zeer aan banden w.ordt gelegd. De heer Van Barneveld is van hetzelfde gevoelen. Wethouder Drop zegt, dat de Schoon heidscommissie' welke bestaat uit mannen van erkende bekwaamheden tot afwijzing van het verzoek heeft geadviseerd. Hij be grijpt niet, dat de Raad het beter wil we ten dan zij. De zaak is niet zoo eenvoudig als ze er uit ziet. Het is van belang dat alleen des kundigen zich over dergelijke zaken uit spreken. De heer Ruijs begrijpt niet, dat de Schoonheidscommissie zich met hekwer ken inlaat. In het buitenland ziet men ook hekwerken, waarom is het noodig de men- schen zoo aan banden te leggen. De heer Wouters is van oordeel, dat het advies meer is een gevolg van het uit spreken van een meening van een ambte naar dan van een onderzoek van de leden der Schoonheidscommissie. Hij waarschuwt tegen het geven van een advies tot het plaatsen van draadheken. Hij wijst erop, dat de eigenaren bij het bouwen van hui zen velerlei moeilijkheden ondervinden, zoodat vaak de roep wordt gehoord, dat het hier zoo streng is. Hij waarschuwt hiervoor. De heer Drop zegt, dat de Schoonheids commissie geenszins tot het maken van draadhekken adviseert. Zij beoordeelt de plannen uit een oogpunt van welstand. De voorz. wijst erop, dat het advies wel degelijk de vrucht is van de door de leden der Schoonheidscommissie gemaakte stu die. Hij wil even ingaan opx hetgeen de heer Wouters heeft gezegd, dat van Wassenaar de roep uitgaaf, dat het den menschen moeilijk wordt gemaakt. Hij voor zich heeft de meening, dat dit juist goed is. Het gemeentebestuur heeft te waken voor de belangen der gemeente. Zij moet een aan trekkelijke plaats blijven. Daarom is het logisch, dat men streng optreedt. Hij is onlangs in Engeland geweest en heeft daar ervaren, dat langs de heirwe- gen bijna overal afrasteringen waren ge bouwd, zoodat men niets van de natuur kan ontdekken. Hij hoopt, dat deze ge meente daarvoor zal worden gespaard. De discussie duurt daarop nog geruimen tijd voort. Ten slotte nadat de voorz. heeft toegezegd, dat de Commissie in overweging te geven alsnog naar een bevredigende oplossing te streven, wordt het voorstel van B. en W. om de weigering te handha ven in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Begrooting. De begrooting van uitgaven voor het dienstjaar 1930 wordt verhoogd met 24071.93.5, die van inkomsten met 419.91 De strijd om het vuil. Daarna komt ter tafel een request van L. Noort tegenwoordig pachter van den vuil- nisafvoer houdende verzoek hem alsnog den vuilafvoer op te dragen voor den prijs van 2 per ton, dan wel hem schadeloos te stellen. De voorz. zegt, dat Noort vroeger nim mer een prijs per ton heeft willen vragen en thans, nu besloten is tot afvoer naar Nieuwkoop met een voorstel komt lager dan Nieuwkoop. Hij meent, dat hierop niet moet worden ingegaan. Eerstens is een be sluit gevallen en tweedens zijn B. en W. van oordeel, dat er niet voldoende zeker heid bestaat, dat Noort eventueele ver plichtingen zal kunnen nakomen. De heer Boender bepleit den vuilafvoer alsnog aan adressant op te dragen. De heer van Leeuwen is bevreesd dat het loopende contract de gemeente nog wel eens op lasten zal kunnen jagen. De voorz. zet uiteen, dat er niet Noort omtrent het heffen van een schaderege ling is onderhandeld. B. en W. hadden voorgesteld, waar het contract nog 3 jaar loopt, een schadevergoeding te geven van 1000 per jaar. Door Noort wordt even wel 4000 gevraagd. Na onderzoek is dit verzoek niet onbillijk voorgekomen. Met 4000 afgekocht. Zij stellen daarom voor de zaak met Noort af te handelen en hem een schade vergoeding van 4000 toe te kennen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hier toe besloten. Hierna wordt definitief tot onteigening besloten van gronden, benoodigd voor den bouw van arbeiderswoningen door de Was- senaarsche Bouwvereeniging. Woningbouw en hare gevolgen. De voorz. brengt daarop ter tafel het voorstel tot het geven van een voorschot aan de Wassenaarsche Bouwvereeniging. Hij legt daarbij tegelijkertijd over de door den heer Vogels ingezonden vraag, of het College van B. en W. het niet wenschelijk acht, dat de mogelijkheid worde gescha pen, dat de door de bouwvereenigingen te stichten woningen, aan de bewoners in eigendom kunnen overgaan. De voorz. merkt_ op, dat de Raad heeft besloten met de in aanbouw zijnde wo ningen een proef te nemen. Hij raadt daar om aan, den uitslag van dezen proef af te wachten. Na eenige discussie wordt besloten een voorschot toe te kennen van 413.050 voor den bouw van 92 woningen en 6 berg plaatsen. Badhuis of zweminrichting. De voorz. deelt mede, dat de Bouwver eeniging heeft gevraagd een bedrag van 70.000 beschikbaar te stellen voor den bouw van een badhuis. Naar aanleiding hiervan is een brief geschreven, waarin wordt te kennen gegeven, dat men van oordeel is, dat het ingediende plan voor een gemeente als deze te groot is en daar aan niet kan worden medegewerkt, maar dat men. bereid is aan de tot standkoming van een meer bescheiden plan mede te werken. De heer Boender zegt, dat het nut van een dergelijke inrichting door hem reeds dikwijls is bepleit. Hij zou echter liever j een zweminrichting zien en vraagt hoever deze zaak is gevorderd',- De voorz. zegt, dat particulieren nog steeds doende zijn een oplossing te vin den. Hij wil dus nog afwachten. De financieele verhouding. Tenslotte komen ter tafel de voorstellen van B. en W. in verband met de wet fi nancieele verhouding. Een lijvig advies omtrent deze voor onze gemeente buiten gemeen belangrijke zaak is aan alle leden toegezonden. De voorstellen komen in hoofdzaak neer op het volgende: De gemeente verliest: Uitkeering per inwoner (13000) 20280.— Id. jaarwedde Burgemeester- Secretaris 600 Opbrengst opcenten Rijksin komstenbelasting 650000.— GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Totaal 670880.— De gemeente verkrijgt: Uitkeering per inwoner 47080. ld. jaarwedde Burg-Secr. 3000. ld. 75 pet. hoofdsom grondbel. 47500.— fotaal 97580.— er is alzoo een nadeelig verschil van f 573.300. Ter dekking van dit verschil wordt voorgesteld: a. aan te wenden een gedeelte van de voordeelige saldi van vorige jaren, tezamen naar schatting 750.000.bedragende, tot een bedrag van 150.000.per jaar voor de eerstvol gende 5 jaren; b. heffing van een perso- ueele belasting waarbij de gemeente wordt gerangschikt in de 4de klasse. De op brengst van deze heffing wordt als volgt be< ijferd; Hoofdsom volgens bestaand tarief 261.000 af wegens rangschikking 4e kl. 21.000 In bestaand tarief te verwerken opcenten leeningsfonds 46000 plus 25.000 ƒ71.000 Totaal 360.000 Er blijft dan nog te dekken over 670.880, min 97580, plus f 150000, plus 360.000) of 63.300. Dit bedrag willen B. en W. verkrijgen door de tarieven der. wet met ongeveer 25 pet. te verhoogen. Verder is besloten geen gebruik te ma ken van de bevoegdheid der gemeente voor de heffing van de gemeentefonds- belasting in de 2e of 3è klasse te plaatsen. De heer van Leeuwen zegt, alhoewel het vreemd moge klinken omdat belastingver- hoogh'.g voor de deur staat, dat hij met buitengewoon veel genoegen het prae- advies heeft ontvangen. Hij is van oordeel dat de knel, waarin de gemeente is ge komen, op meesterlijke wijze is uiteen gezet en juicht het toe, dat een oplossing is gevonden, welke den ingezetenen geen groot nadeel bezorgt. Hij heeft respect voor den ambtenaar, die het stuk heeft saamgestold. Deze komt buitengewonen lof toe. (Applaus). Hij zegt, dat het ten yorigen jare geno men besluit tot verhooging van de opcen ten op de llijksinkomstenbelasting veel kwaad bleed heeft gezet. Hij acht het daarom gewenscht, dat de ingezetenen vol ledig worde ingelicht omtrent de finan cieele positie der gemeente en de belas tingen, welke thans moeten worden ge heven, en stelt daarom volledige publicatie van het praeadvies voor. De heer Boender heeft ook met aan dacht het stuk gelezen. Hij had gaarne gezien dat de druk voor de kleine inko mens nog eenigszins ware verlicht b.v. door rangschikking in de 3e klasse. Hij zal echter geen voorstellen doen. De voorz. dankt voor de hulde, door den heer van Leeuwen gebracht. Hij zal dezen dank den betrokken ambtenaar overbren gen. Hij zegt toe, dat het stuk volledig zal v/orden gepubliceerd. Zonder hoofdelijke stemming worden de voorstellen daarop aanvaard en de des betreffende verordeningen vastgesteld. Hierna sluiting. Woensdagmorgen vergaderde de ge meenteraad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aan wezig behalve de heer J. de Graaf, die be richt van verhindering heeft gezonden. Te ongeveer half tien opent de voorzit ter de apenbare vergadering, waarna de sccertaris de notulen leest, die onveran derd worden goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken w.o. een be richt van den Min. van Onderwijs enz., dat alsnog aan de gemeente zal uitbetaald worden, wegens te weinig genoten vergoe ding L. O. over 1928 een bedrag van 138.De rekening van de Gezondheids commissie te Alphen aan den Rijn over 1929 wordt goedgekeurd met in uitgaven 1530.26 en in ontvangsten 2225.04, zoo dat er een batig saldo is van 694.78. Naar aanleiding van de door die commissie in gediende begrooting voor 1931 wordt be s-loten op de gemeentebegrooting voor 1931 te ramen als toelage aan voornoemde com missie een bedrag van 70.42. Besloten wordt voor de leden ter visie te leggen de balans en wints en verliesrekening van den Warenkeuringsdienst in het district Leiden over 1929, terwijl het jaarverslag van den keuringsdienst van vee en vleesch over 1929 voor kennisgeving wordt aange nomen. Subsidies. Aan de Vereeniging voor Ziekenverple ging te Leiderdorp wordt conform een voorstel van B. en W. voor 1930 eene sub sidie verleend van 50. Aan de Chr. H. B. S. wordt eene subsi die verleend van 83.83, berekend tegen 50.per leerling per jaar. Gevraagd was 144.73. Geen steun. Ten aanzien van een verzoek van C. v. d. M. om hem eene tegemoetkoming te geven in de kosten van verpleging van diens achterlijken zoon stellen B. en W. voor, ge let op het kleine gezin dat aanvrager ten zijnen laste heeft en gelet op het feit, dat hij vast arbeider is, afwijzend te beschik ken. De heer Starrenburg is er voor om tegemoet te komen, al was het maar 1. per week. De heer Noordman zegt, dat adressant het volle weekgeld verdient en best in het onderhoud van zijn gezin, be staande uit man, vrouw en 2 kinedren, kan voorzien, gelet op het feit dat andere ar beiders met 6 kinderen met een zelfde in komen rond moeten komen. Na nog eenige bespreking wordt dan het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. De heer Starrenburg verklaart dan dat hij per vergissing vóór gestemd heeft. Het Kerkepad. Ten aanzien van een verzoek van het R. K. Kerkbestuur in de Zuidbuurt om het ondéfKóud vari "het gróóte Kerkepad over té nemen, stellen B. en W. voor, gehoord de voorwaarden van de betrokken eige naren van het pad, het onderhoud van be doeld pad over te nemen doch voor niet breeder dan 1.50 M. en onder voorwaarde, dat de gemeente niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het onderhoud van de z.g. klaphekken en voor eventueele ver breeding van het pad. Op een vraag van den heer Los, hoe B. en W. zullen slaan tegenover verzoeken van anderen, bijv. van polderbesturen, om het onderhoud van polderwegen over te nemen, antwoordt de voorzitter namens het college, dat de pol derwegen moeten onderhouden worden door den polder., die ook de inkomsten van den polder hebben en mitsdien het college niet voor inwilliging van dergelijke ver zoeken kan adviseeren. De heer Los ver klaart op grond hiervan dan tegen inwil liging van dit verzoek te zullen stemmen, omdat anders een precedent geschapen wordt. Bij stemming wordt heb voorstel van B. en W. dan aangenomen met 7 tegen 2 stemmen (de heeren Los en G. van Leeu wen). Een verzoek van de Wed. H. en van C. O. om onderstand in de huishuur wor den afgewezen. Conform het desbetreffend voorstel van B. en W. wordt besloten aan W. J. Onder water te berichten, als beschikking op diens verzoek, dat hij geen vergunning noodig heeft, op grond eener bestaande overeen komst, voor het bouwen van een melkhuis bij diens woning. Gemeentelijke financiën. Aangeboden wordt vervolgens de ge meenterekening over den dienst 1929 slui tende in den gewonen dienst in ontvangsten met 133.793.51 1/2 en in uitgaven met 113.386.39 1/2; batig saldo 20.407.12, en in den kapitaaldienst in ontvangsten met ƒ58.171.39; in uitgaven met ƒ54.587.63 en een batig saldo van 3583.76. Besloten wordt deze rekening ter secretarie voor een ieder ter lezing neder te leggen en in afschrift yerkrijgbaar te stellen, terwijl zij met de bescheiden in kanden gesteld wordt van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Jac. van Leeu wen, J. de Groot en E. J. Los, Vervolgens wordt besloten de gemeente begrooting voor den dienst 1930 te wijzigen conform het aangeboden concept raadsbe sluit. De financieele verhouding. Hierna is aan de orde de behandeling van de voorstellen van B. en W. in ver band met de in werking treding van de financieele verhoudingswet 1929. Na am pele bespreking worden deze voorstellen onveranderd aangenomen, waardoor de ge meente voor wat betreft de fondsbelasting wordt geplaatst in de 3e klas, terwijl voor 1931 zullen geheven worden 10 opcenten op de hoofdsom. Voor de heffing der per- soneele belasting is de gemeente reeds vroeger ingedeeld in de 7e klas (evenals thans), terwijl het percentage dat geheven zal worden volgens den grondslag huur waarde voor de personeele belasting wordt bepaald op 12. In de opoentenheffing der personeele belasting wordt geen verandering gebracht evenmin in die op de heffing van opcen ten op de bebouwde en onbebouwde eigendommen, terwijl evenals thans voortaan ook geen opcenten op de vermo gensbelasting zullen worden geheven. Na dat de voorstellen zijn aangenomen spreekt de voorzitter woorden van dank tot den secretaris voor de zorgen aan dit werk besleed. Nog een overpad. In behandeling komt dan een voorstel van B. en W. inzake het verleenen van overpad aan A. van der Poel over een stuk grond bij de Schoutenbrug. Op voor stel van den voorzitter wordt de behan deling van dit punt aangehouden tot de geheime zitting. Een eigen schoolartsendienst. Hierna doet de voorzitter mededeeling van het schrijven van het gemeentebestujr van Katwijk, waarbij wordt verzocht om toe te treden tot een reeds gevormd schoolartsendistrict. Aan het uitvoerig praeadvies van B. en W. ontleenen wij het volgende: Instelling van een schoolartsen- dienst wordt hoogst nuttig en zelfs nood zakelijk geacht, doch het college is er van overtuigd, dat, alvorens een daartoe strek kend besluit wordt genomen, voldoende voorbereiding moet plaats vinden. Dit is nu in het onderhavige geval onmogelijk, omdat de in werking treding is bepaald op 1 September a.s., terwijl het toch noo dig is om in overleg te treden met de be sturen der bijzondere scholen en met an dere gemeentebesturen. Voorts blijkt dit het schrijven van het gemeentebestuur van Katwijk, dat de kosten voor Zoeterwoude zullen bedragen 450, waarvoor een ver bintenis moet aangegaan worden van 5 ja ren. Een oogenblik aannemende, aldus B. en W., dat de bijzondere schoolbesturen niet tot de instelling van een devgelijken dienst wenschen mede te werken, dan zal deze dienst zich, voor wat Zoeterwoude be treft, slechts kunnen bepalen tot de open bare lagere school met slechts 42 kinderen. Nog wijzen B. en W. er op, dat de overige tot het gevormde district behoorende ge meenten alvorens tot vaststelling van de desbetreffende verordening en instructie van den schoolarts werd besloten, mede zeggingschap hebben gehad, terwijl Z. niet gehoord is. Op grond van een en ander stetl het college voor om afwijzend te be schikken op het schrijven van Katwijk en te besluiten, in principe, tot instelling van een schoolartsendienst, terwijl B. en W. worden uitgenoodigd een andere regeling voor te bereiden. Na eenige bespreking wordt dan aldus besloten. Daarna gaat de Raad over tot vergade ren met gesloten deuren. Na ongeveer 1 1/2 uur wordt de openbare vergadering voortgezet. Alsdan wordt besloten met A. van der Poel een overeenkomst aan te gaan, waarbij aan dezen, tegen betaling van een bedrag van 150.in eens, overpad wordt gegeven over een terrein gelegen bij de Schoutenbrug, onder bepaling dat de ge meente ten allen tijde het recht heeft het pad te verleggen. Tenslotte beantwoordt de voorzitter de vragen in vorige vergaderingen gesteld, ter wijl de leden enkele nieuwe vragen doen, die de voorzitter in een volgende zitting zal beantwoorden. VOETBAL EIGEN VOETBALCOMPETITIES IN HET BISDOM BREDA. Als onderdeel van den Bosschen Bond. De „Sportillustratie" deelt definitief mede, dat dank zij de actie varMiet bestuur van den belangenbond en van den R. K. V. B. Bisdom Den Bosch, de oprichting van eigen competities voor het Bisdom Breda is verzekerd. Op de Zondag te Breda gehouden ver gadering traden ongeveer een 20-tal ver- eenigingen tot deze eigen competitie toe, met totaal 34 elftallen, verdeeld als volgt: 9 eerste klas, 16 tweede klas en 9 derde klas. De kans schijnt vrij groot te zijn zoo wordt verder bericht dat dit aantal nog aanmerkelijk zal toenemen, terwijl de hoop gegrond is, dat er ook voor de Federatie winst te behalen is. Brazilië—Frankrijk 3—2, Met geringe meerderheid wist het Bra- ziliaansche elftal te Rio, de Janeiro een moeilijke overwinning te bevechten op het Fransche voetbalteam. De rust kwam met 22. Met 32 sleepte tenslotte Brazilië de overwinning in de wacht. WIELRENNEN Maxairac neemt niet deel aan de wereld- kampioentchappen. Ant. Mazairac, die door de Nederland - sche WielrenUnie is uitgenoodigd om deel te nemen aan de wereldkampioen schappen te Brussel, heeft medegedeeld hieraan wegens drukke werkzaamheden, niet te kunnen deelnemen. Wel zal hij 15 Augustus nog' te Den Bosch starten en nog eenmaal te Bazel. Daarna is het niet on waarschijnlijk dat hij de wielersport vaar wel zal moeten zeggen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7