Eeuwfeest der Parochie Oud-Ade 21ste Jaargang DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1930 No. 6663 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 1630-1930 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f ?.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Een goede woning. In ons land is veel gedaan voor de volkshuisvesting. Ons land staat in de vervulling van deze taak vooraan! Dit mag worden geconstateerd met trots. En ook mogen wij met groote waardeering er op wijzen, dat het minister Aalberse is geweest, die in de moeilijkste jaren dat moeilijke vraagstuk tob een zoo bevredi gende oplossing heeft weten te brengen. Wat een goede woning beteekent schet ste gisteravond nog de (A.-R.) „Rotter dammer" als volgt: „Tot onze idealen behoort een goede woning. Dat is geen onbehoorlijke eisch! Die woning hebben wij noodig om ons leven tot ontplooiing te brengen. Wij hebben noodig een plek waar wij kunnen rusten na den arbeid, waar wij ons thuis hebben, waar wij een sfeer kunnen scheppen voor onze opgroeiende kinderen, waar niet dagelijks gezondheid' en zede lijkheid gevaar loopen te struikelen, waar wij onze binnenkamer hebben die wij slui ten kunnen om in het verborgen te spre ken tot onzen Vader die in de hemelen is, en een plek waar wij, als Gcfd roept, het moede hoofd kunnen neerleggen om te sterven. Niet ieder heeft een woning in onzen tijd, ook al hebben de meester wel een on derdak. Vroeger was het ongetwijfeld veel erger. Wij hadden de zon- en lichtlooze sloppen in onze groote steden, broeines ten van kwaadaardige ziekten, brandpun ten van onzedelijkheid. Sloppen, die wel worden opgeruimd maar nog niet zijn ver dwenen. Ook de toestanden op het platteland, waren niet veel beter al ontbrak het daar in den regel niet aan licht en lucht. En ook thans is er nog veel dat om verbete ring roept. Wij hoeven dan waarlijk niet enkel te letten op de plaggenhut in de veenstreken. Wij vinden ook wel dichter bij in welvarende dorpen woningen, die den naam van woning niet verdienen. Vochtig, klein, onhygiënisch, niet berekend op een gezond normaal gezin, zonder eenig comfort. Een plek waar een gezin wel ver blijf houdt maar niet leven kan. Daarom mogen wij niet rusten eer het ideaal is bereikt, en „de woning" de mo gelijkheid van levensvervulling biedt". Tot zoover het anti-rev. orgaan. De Overheid moet voortdurend bezorgd blijven voor goede woningtoestanden! De Overheid nl. Rijk en Gemeenten, grootere en óók kleinere Gemeenten. In sommige dorpen wordt het vraagstuk van de volkshuisvesting, helaas, niet met vol doende ernst bekeken. Als de Overheid in die dorpen Christelijk is, dan verwaar loost zij v.oor een deel de levenspractijk, die uit de Christelijke beginselen moet opgroeien, dan handelt zij ergerniswek kend! Maar allereerst hebben de individuen, de gezinnen zelf den ernstigen plicht, om, zooveel in hun vermogen is, te zorgen voor een woning, die een atmospheer schept, waarin kan worden geleefd op een wijze, den mensch waardig zóó dat de mensch in die woning vindt wat hij er zoeken mag en zoeken moet! ENGELAND THANS MEER DAN TWEE MILLIOEN WERKL00ZEN. Reuter meldt, dat het aantal werkloozen op 28 Juli 1.1, in totaal 2.011.467 bedroeg, d.i. 38.737 meer dan de voorgaande week en 857.338 m&er dan het vorige jaar. DUITSCHLANT DUITSCH-FRANSCHE TOENADERING. Uitwisseling van schoolkinderen. Een groep van 180 Duitsche scholieren (120 jongens en 60 meisjes) is in gezel schap van 120 Fransche schooljongens en schoolmeisjes met een extra-trein aan den Schlesischen Bahnhof te Berlijn aangeko men. Op het station werden ze venvol- komd door hun familieleden, aan wie de Fransche vrienden werden voorgesteld. De Duitsche deelnemers, van 11 tot 19 jaar oud, hebben een maand deels in Parijs, deels in Oost- en Zuid-Frankrijk doorgebracht. Het hoogtepunt der reis vormde een ontvangst, Maandagmiddag, in de prachtige zalen van het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken, waarbij Briand persoonlijk aanwezig was. Dit bezoek aan het buitenland was geor ganiseerd met medewerking van de organi satie voor de uitwisseling van Duitsche en Fransche scholieren en van den Bond van de rechten van den mensch. De stad Berlijn zal binnenkort de Fran sche gasten offjeieel ontvangen. FRANKRIJK BRIANDS FEDERATIEPLAN. Het antwoord van Zwitserland. Het antwoord van den Zwitserschen Bondsraad op het Fransche memorandum inzake dc vorming van een Europeesche unie is gistermiddag gepubliceerd. De Zwitsersche regeering verklaart zich bereid aan een loyaal onderzoek van het probleem mede te werken, welks beteeke- nis zij eikent. Zij zegt evenwel geen ver plichtingen te kunnen aangaan, welke den neulraliteitsstatus, die sedert eeuwen de basis is geweest van de grondwet des lands, op eeuigerlei wijze zou kunnen aan tasten. Naar het cordeei van Zwitserland zou een Europeesche unie de groote meerder heid der Europeesche staten moeten om vatten, ten einde niet het aanzien te krij gen van een coalitie, welke de verstoring in het politiek en economisch evenwicht nog zou verscherpen. Verder moet van te voren reeds alles worden vermeden, wat competentie, conflicten of rivaliteit tus- schen de voorgenomen regionale unie en den Volkenbond zou kunnen veroorzaken. De Bondsraad ontveinst zich niet de moeilijkheid een bepaalde grens te trekken tusschcn de kwesties, welke binnen de arbeidssfeer van de eene of van de andere der beide instellingen zouden vallen. Hij erkent, dat de economische problemen nauw samenhangen met de politieke. Intus- schen is Zwitserland van meening, dat wat de landen van Europa onderling op het gebied der veiligheid vermochten te ver wezenlijken, met nog meer succes in het kader der bestaande organisaties zou kun nen worden bereikt- Samenwerking op zui ver economische gebied zou naar de mee ning van den Bondsraad mogelijk zijn. In elk geval is Zwitserland bereid deel te nemen aan de pogingen tot verbetering van den economischen toestand. Op in stigatie van den Volkenbond is reeds be gonnen met rauwere samenwerking, voor al op economisch gebied, onder de Euro peesche staten cn deze arbeid kan verder worden ontwikkeld. RUSLAND DE ONTHULLINGEN VAN BESSED0WSKI. Zes millioen per maand voor de G.P.0E. Bes-sedowski, de vroegere raad van de Russische- embassade te Parijs, zet ziju strijd tegen de Sovjets nog steeds voort. Hij publiceert thans artikelen in de Pa- rijsche „La Luttre", waarin hij een krach- tigen oproep richt tot de boeren en arbei ders van Rusland om zich aaneen te slui ten tegen de regeering van Stalin. Hij geeft daarbij enkele merkwaardige bijzon- derehden betreffende de werkzaamheid van de G.P.OE, de politieke politie, waar uit zou blijken, dat de Sovjet-regeering maandelijks een bedrag in Nederlandsch geld uitgedrukt van zea millioen gulden uitgeeft voor de G.P.OE. Bessedowski voegt hieraan toe, dat vele buitenlandsche con suls met de G.P.OE samenwerken en dat deze feitelijk de Russische monarchistische beweging helpt, teneinde verdeeldheid te veroorzaken in de rijen der Russische uit- 6R1TSCH-INDIE DE AFRIDI'S OP HET OORLOGSPAD. Uit Simla wordt gemeldt, dat een groep jonge opstandige Afridi's langs verlaten wegen opgetrokken is in de richting van Pesjawar, waartegen ze een aanval op het oog heeft. De toestand wordt weer eenigszins ver ontrustend geacht. CHINA DE COMMUNISTEN-OP MA RSCH IN CHINA. Engelsche oorlogsschepen naar Hankow. Naar gemeld wordt, heeft de Britsche regeering het afzenden van Britsche oor logsschepen naar Hankau goedgekeurd, daar de Chineesche autoriteiten een com- munistischen opstand vreezen. Een detachement van 110 Britsche sol daten vertrekt heden naar Hankau. Vijf tig andere soldaten zullen Vrijdag a.s. vol gen. Zij worden echter gereedgehouden voor het geval hun aanwezigheid dringend noodig is. Driehonderd Japansche mari niers vertrekken eveneens naar de bedreig de stad. Andere versterkingen zullen nog volgen. Daar de overheid te- Hankau korte met ten maakt met de agitatoren en al de be schikbare kracht is geconcentreerd op den strijd tegen de rooden, is de nervositeit in de stad wat minder geworden. Van de be weging der communisten heeft men zich nog altijd niet op dc hoogte kunnen stel len, doch men gelooiiL ..at de communisten Oostwaarts optrekken naar Kiangsi en naar Zuid-Hoepeh. Het feit, dat een aan zienlijk aantal buitenlandsche oorlogssche pen zich thans verzameld heeft op den midden-Jangtse, wordt evenwel als een garantie beschouwd, dat de rivierhavens van de rooden vrij zullen blijven. Uit Nanking wordt gemeld, dat. de natio nalistische regeering voornemens is, dezer dagen een mededeeling tot de mogendhe den te richten, waarin verklaard wordt, dat, naar gebleken is uit onderschepte draadlooze berichten, het huidige optreden der communisten moet worden toegeschre ven aan de actie van Wan Tsjing-wei, den voormaligen voorzitter van de Ivwomintang. De regceringstroepen te Taian in de provincie Sjantoeng zijn thans 20.000 man sterk. Het zendingsgenootschap van de Engel sche Anglicaansche kerk heeft zijn verte genwoordiger te Feotsjoe gemachtigd, het losgeld voor de twee vrouwelijke zendelin gen, die zich in handen van de Chineesche communisten bevinden, te betalen, indien hij dit noodig acht om haar invrijheidstel ling te verzekeren. Hevig gevecht met bandieten. Volgens te Sjanghai ontvangen berich ten zijn 200 bandieten en circa 200 boeren en kooplieden gedood tijdens een overval door bandieten op het dorp Woejoean- hsien in Zuid-Anhwei. Zonder voorafgaan de waarschuwing deden de bandieten een aanval op het dorp en beginnen op de ver raste bewoners te schieten. Er had een kort, maar bloedig gevecht plaats, waarna de bandieten begonnen de huizen in brand te steken en te plunderen. Naar gemeld wordt, hebben nog drie dorpen hetzelfde lot ondergaan. De bevolking heeft te Nan king om hulp verzocht. ZUID-AFRIKA WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN ZUID-AFRIKA. De regeering te Kaapstad heeft een plan uitgewerkt ter bestrijding van de werkloos heid onder de blanke bevolking. Beoogd wordt, aan die firma's, die inboorlingen werkkrachten ontslaan en daarvoor in de plaats blanken aannemen, het vers>chil in loon uit te betalen. Deze maatregel heeft een tweeledig doel, daar men ook hoopt, het tekort aan neger arbeiders in de Zuid-Afrikaansche goudmij nen zoodoende te kunnen opheffen. Feestelijke intocht van den Bisschop en Pontificale Hoogmis De parochie Oud-Ade viert heden een groot en zeldzaam feest. Drie eeuwen ge leden werd aldaar, op verzoek der inwo ners, een parochie gesticht. In dc zware tijden, welke de Nederlandsche Katholie ken toen beleefden, en waarin alle vroe gere parochies feitelijk hadden opgehou den te bestaan, was de stichting van de parochie in deze buurtschap wel een heel bijzonder feit. De reden, waarom juist het afgelegen Oud-Ade werd verkozen tot standplaats van een priester, ligt juist in de afgelegen heid van het dorp. De buurtschap was al leen door kleine landweggetjes met de buitenwereld verbonden en de vele polder wateren maakte een priester-vervolging uiterst moeilijk. Het is dan ook nooit ge lukt aan de speurders en spionnen, om in het door-en-door trouwe Oud-Ade een „Paepschen" priester in 'i nauw te jagen! Dit feest van het drie-honderd-jarig be staan is dus tegelijkertijd een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis der voor ouders, die, ondanks boete en vervolging, onwankelbaar waren in het oude geloof. Maar het is nog meer! Van de lange reeks van herders, die in de drie vervlo gen eeuwen hier „hun schapen weidden", viert de tegenwoordige pastoor, de zeer- eerw. heer W. J. J. van Straelen, zijn 40- jarig priester-jubileum en zijn 20-jarig ju bileum als herder "der jubileerende paro chie. Bovendien is de pastoor vandaag ja- rigc Nog is de rij van samentreffende jubilea niet uitgeput! Want een der Armmeesters, de heer Hugo v. d. Voort, is dezer dagen 30 jaar lid van het armbestuur, waarvan 10 jaar als voorzitter. Uit erkentelijkheid voor de in die functie aan de parochie be wezen diensten, is hem het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toegekend. Niet te verwonderen dus, dat bij zulk oen opeenhooping van gedenkwaardige ju bilea het dorp gisteravond en vandaag in de grootste feestvreugde was. De grootste luister werd aan het feest der parochie bijgezet door de komst van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, die gisteravond met veel plechtigheid het versierde dorp werd binnengeleid. De intocht van den Bisschop. Te 19 uur 22 kwam Mgr. aan het station te Leiden aan, alwaar hij verwelkomd werd door den voorzitter van het feestcomité en de overige comité-leden, zoomede door het kerk- en Armbestuur. Mgr. die verge zeld wa van den zeereerw. heer majoor H. J. J. M. van Straelen, aalmoezenier van een zijner secretarissen den zeereerw. heer Pichot, nam plaats in een met vier paarden bespannen landauer, terwijl de overige heeren in volgrijtuigen plaats na men. Van hier werd gereden naar de paro chie Oud-Ade. Bij het begin van de parochie stonden een zeer groote roep ruiters en een min stens evengroot aantal wielrijders opge steld. Het was hier te bemerken, dat men midden in het land van de paarden was, want op menige plaats zal men niet dan met de grootste moeite en hooge kosten zulk een uitgebreide stoet kunnen formee- reen. De paarden en de ruiters waren al len getooid met de pauselijke kleuren, ter wijl ook de fietsers deze kleuren voerden. Het geheel maakte een buitengewoon aar- digen indruk. Bij de grens van de gemeente wachtte het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door burgemeester Vosters, de beide wet houders, de heeren P. de Jong Czn. en Jac. van der Geest, en den gemeente-secreta ris, den heer W. A. van Harteveld, den Bisschop op. Welkom aan Monseigneur! Nadat Mgr. hier ter plaatse was gearri veerd heette de burgemeester den door- luchtigen gast van harte welkom in de gemeente Alkemade. Het was spr. een hooge eer Mgr. te mogen verwelkomen, te meer, daar Z.D.H. voor zulk een buitenge woon mooie feestviering naar Oud-Ade was gekomen. Er is, aldus !?pr., zeer zeker reden te over om dit eeuwfeest op luister rijke wijze te vieren, daar het bestaan van de Parochie Oud-Ade er in hooge mate toe zal hebben bijgedragen, dat de Godsdienst zin en de eenvoud, die thans nog het ken merk zijn van de parochianen Bteeds in zoo ruime mate hebben gebloeid. Na dit welkomstwoord zette de stoet, waarbij zich ook het muziekkorps van Nieuwe Wetering had aangesloten, den tocht voort naar het kerkgebouw. Bij de molen van den heer Th. Vormey stonden de schoolkinderen opgesteld, allen met vlaggetjes en sjerpen in de pauselijke kleu ren getooid. Voor de kerk gekomen nam Pastoor van Straelen het woord om Mgr. welkom te heeten in de parochie, daarbij zijn groote vreugde te kennen gevende, dat Mgr. Oud-Ade de eer heeft willen aandoen, om bij dit eeuwfeest tegenwoordig te zijn. Z.E. wees op de woorden „Tc Deum lau- damus" welke op de eerepoort waren aan gebracht en die te kennen geven, dat bij dit feest op de allereerste plaats dank moet worden gebracht aan God, den Ge ver van alle Goed. De Pastoor wees er dan op, dat de Pon tificale Hoogmis, welke den anderen mor- geen door Mgr. wordt opgedragen, een Offer zal zijn van vollen dank, voor al het geen door God aan Oud-Ade is geschon ken, welk Offer des te meer waarde zal hebben nu de Hooge Priester van Haar- De Burgemeester van Alkemade, de Edelachtbare Heer L. H. M. J. Vosters, Verwelkomt den Bisschop van Haarlem, L. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, aan de grens der gemeente

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1