VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 JE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD PAG. 6 EENIGE REGENVAL IN DE V. S. Oogst er echter niet door gebaat. In vele gedeelten van de Centrale sta ten van Noord-Amerika, zijn korte regens gevallen, doch dit is niet voldoende ge weest om den oogst te redden. De toe stand in vele districten, welke tot dusver nog niet zoo erg geleden hadden, wordt nu alarmeerend. Het centrum van de groote hitte schijnt zich Oostwaarts te bewegen. Over groote oppervlakten vooral in de staten Massachusets, New-York en ook op Rhode-Island zijn tengevolge van de ge weldige droogte ernorme woudbranden ontstaan. De schade is zeer groot. Als gevolg van de ontzettende hitte zijn gisteren te New-York twee menschen over leden. De temperatuur was Woensdagmid dag 93 gr. hetgeen een record is voor de zen tijd van het jaar. Om 3 uur 's nachts was de temperatuur nog steeds 93 gr. Gis termiddag bereikte het kwik opnieuw de 90 graden. De leiders der boeren zijn van meening, dat door de droogte een einde komt aan het probleem, ontstaan door het overschot van 256 millioen schepel graan. De voorzitter van den federalen land bouwraad, Alexander Legge, heeft in een interview gezegd, dat de graancrisis zich zelf oplost: „indien de boeren hun overge- vee er door verbetert." Hierna zal de surplus spoedig zijn verdwenen, terwijl het vee er door verbetert". Rierna zal de landbouwraad er voor zorgen, dat de graan- verbouwers veefokkers worden. De directie van de Western Railroads heeft president Hoover telegrafisch steun aangeboden voor de door de droogte ge teisterde gebieden. Hoover heeft daarop de directie verzicht levensmiddelen en vee uit dit districten te vervoeren. De leider der democraten, Robinson heeft Hoover voorgesteld, dat de gelden van den federalen landbouwraad zullen dienen voor hulpverleening in de geteis terde streken. Hij beloofde den steun der democraten in den Senaat bij de voorstel len tot dekking van die uitgaven. Onweer in de lucht. De vliegers van de Imperial Airways die gisteren te Croydon aankwamen, brach ten bericht dat zich over een afstand van honderden mijlen over West-Europa een groote gordel van onweersbuien uitstrekt. De vlieger van een passagiersvliegtuig deelde mede dat hij op zijn tocht van Pa rijs naar Londen 27 onweersbuien had ont moet, waarvan negen boven het Kanaal. Een vijand van auto's? IJit Frïedrichshafen wordt gemeld, dat toen gisteren twee auto's waarvan de eer ste werd bestuurd door een lid van de di rectie van het Agrippina-concern te Keu len en de tweede door den chauffeur door het Oberdorfer Wald reden, op den twee den auto een schot werd gelost. De kogel ging rakelings langs het hoofd van den chauffeur. Het onderzoek naar den dader leverde niets op. Reeds Maandag is bij Wasserburg op een passeerenden auto ge schoten, zonder dat iemand geraakt werd. Rijwielplaatjes voor 70 centl België blijft, wat het aantal rijwielen be treft, niet ver bij ons land ten achter. Er zijn in het geheeie land niet minder dan 1.817.596 fietsen, of één per 4.5 inwoners. De provincie Antwerpen slaat het record met 310.000 „vélo's". Sedert 1926 is een jaarlijksche stijging van 100.000 stuks te constateeren. Er is nog een punt van overeenstemmingi de regeering heeft beloofd haar voortdu rende aandacht te blijven wijden aan het wegenvraagstuk en speciaal de belangen van den wielrijder. Het plan is, voldoende rijwielpaden aan te leggen met een mini- mum-reedte van 1.50 meter. Nu overal veer jacht wordt gehouden op fietsers die niet hun rijksdaalder hebben voldaan, zullen de Nederlanders het wel bijzonder betreuren, dat de overeenkomst tusschen beide landen ook niet op belas tinggebied bestaat. Een rijwielplaatje, van nummer voorzien, zoodat diefstal geen doel heeft, kost er namelijk slechts tien francs, of 70 cent. SPORT WATERSPORT INTERNATIONALE 12-VO ETS JOLLEN*. WEDSTRIJDEN TE LOOSDRECHT. Op Zaterdag 23 Augustus zullen door de Watersport Vereeniging „Loosdrecht" in ternationale 12-voetsjollen wedstrijden op de Loosdrechtsche Plassen worden gehou den. Voor de groepswedstrijden om de Zilveren Jol is ingeschreven door de Nord- deutscher Regatta Verein en de Hambur ger Segel Club. Men verwaoht, dat hier aan de beste jollenzeilers van Duitschland zullen deelnemen, zoodat deze wedstrijden zeer spannend beloven te worden. ZEIL- EN MOTORBOOTWEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. Op vier en zes September a'.s. zullen op de Zuiderzee internationale zeil- en mo torbootwedstrijden worden gehouden. Als wisselprijzen zullen worden verzeild van de zesmeterklasse de van Tuyll-prijs, dé Telegraafprijs, de Nederlandsclie Roei- bondprijs en de Halve Maen-prijs. Voor de 45 vierk. M.-klasse wordt verder de Molirprijs, voor de Handicapklasse A. en B. de Zuiderzeeprijs en voor de Ronde en Plat boomklasse de Pampusklasse. In den naoht van 5 op 6 September zul len nog Internationale Naohtwedstrijden plaats hebben voor zeil- en motorvaartui gen. WATERPOLO H.Z. en P. C. Veteranen—De Zijl II 2—2. Gisterenavond speelden in het Zuider- bad te Den Haag voor den Haagschen Zwembond De Zijl II en H. Z. en P. C.-ve- teranen. In de eerste helft waren de Ha genaars, die allen grooter van stuk waren dan de kleine Leidenaars, sterker en wis ten zij tweemaal te doelpunten. Na de rust kwamen de Leidenaars er beter in en slaagden erin eveneens tweemaal te sco ren. Al zoo kwam met gelijken stand het einde. WIELRENNEN DE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN. Schlebaum, Moeskops, van der Linden, van der Leur kampioen. De Zondag j.l. wegens regen afgebro ken wedstrijden om de wielerkampioen schappen werden gisteravond begunstigd door goed weer en onder vrij groote be langstelling van het publiek voortgezet. Begonnen werd met een manche van de finales van elk der drie sprintnummers1, waarna de groote wedstrijd achter groote motoren over 100 K.M. begon. Na wat wij in het huidige seizoen van hen hebben gezien, kunnen we niet anders zeggen, dan dat Schlebaum de beste Ne derlandsclie stayer is, wien dus inderdaad het kampioenschap toekomt. Jammer was het, dat motorpech een einde maakte aan den spannenden en sportieven strijd tus schen Schlebaum en Blekemolen, die in de zen wedstrijd nog over zijn oude kracht bleek te beschikken. Na een langdurige onderbreking, veroor zaakt door den regen, werden tenslotte de laatste manches van de sprintnummers ge reden. De jeugdige Van der Linden ver overde het amateur-kampioenschap. Van der Leur werd goede eerste van de Onaf- hankelijken en „Big Pete" Moeskops sleep te voor de achtste maal het Nederlandsche kampioenschap in de wacht. Sprintkampioenschap voor amateurs. Begonnen wordt met de tweede manche van de finale voor amateurssprinters. Met een fraaie sprint weet van der Linden den kop te nemen en tot de eindstreep met een grooten voorsprong te houden. Uitslag: 1. Van der Linden 13 2/5 sec., 2. van Steenber gen; 3. van Dijk. In de laatste manche ligt van der Lin den aanvankelijk op de derde plaats, iets te laat begint hij te spurten, maar op kra nige wijze passeert hij met een banddikte verschil de streep. 1. van der Linden, 13 1/5 sec.; 2. v. Steen bergen; 3. van Dijk. Totaal klassement: 1. van der Linden, amateur-kampioen van Nederland, 3 pnt., 2. van Steenbergen, 7 pnt., 3. van Dijk, 8 pnt. Kampioenschap voor Onaf hankelijker In de finale voor onafhankelijke sprin ters over 1 K.M. komen in de tweede man che tegen elkaar uit Waterreus, van der Leur en Metz. Van der Leur is met een wiellengte. de eerste; 1. van der Leur, 13 sec.; 2. Metz; 3. Waterreus. In de tweede manche gaan de rijders er snel van door. Van der Leur woixlt met verscheidene wiellengten vprschil eerste. I. Van der Leur, 13 1/5 sec.; 2. Metz; 3. Wa terreus. Totaal klassement: 1. van der Leur, 3 punten, kampioen; 2. Metz, 6 pnt.; 3. Wa terreus, 9 pnt. Het prof. Sprintkampioenschap. Naast het stayersnummer verheugt de finale voor de beroepsrijders zich in de grootste belangstelling. De eerste manche werd Zondag j.l. door „big Pete" gewonnen. Thans heeft van Nek den kop, gevolgd door Moeskops en Meyer. In de laatste bocht schieten dezen plotseling naar voren en met een halve wiellengte eerste. 1. Moeskops 12 2/5 sec. Totaal klassement: 1. Moeskops, 3 pnt., voor de achtste maal kampioen van Neder land; 2. Meyer 6 pnt.; 3. van Nek, 9 pnt. Bij de sprintrit over 1 K.M. tusschen de drie kampioenen, werd van der Leur eerste, van der Linden tweede, terwijl Moeskops besckeidenlijk met de derde plaats genoe gen nam. Het publiek bleek hier echter geen ge noegen mee te nemen en blijkbaar ook de jeugdige van der Linden niet. De jury deelde dan ook mede, dat Moeskops een „lekke band" had en dat de finale werd overgereden. Ten gevolge van een nieuwe regenbui kwam daar echter niets meer van, zoodat Moeskops het met zijn derde plaats moest doen. 100 K.M. achter groote motoren. Na den start krijgen de renners in de volgende volgorde aansluiting: Snoek (Ceurremans), Blekemolen (Didier), Leddy (Ceurremans Sr.), de Graaf (Wiersma) v. d. Wulp (Slesker), Wildschut (Bustraan), Storm (Meichsner) en Schlebaum (Kaeser). Reeds dadelijk schiet Schlebaum naar de vijfde plaats om in de achtste ronde in een prachtigen rit achter Snoek te komen. In de 18e ronde moet deze de leiding aan hem afstaan, waarbij tegelijk Storm en Wildschut hun eerste lap krijgen. Er wordt in het algemeen fraai strijd gegeven en niet zonder moeite verovert v. d. Wulp de tweede plaats. Leddy's band begeeft het en hij moet daardoor van fiets veran deren. De eerste 25 K.M. worden gereden in 19 min. 49 sec. Schlebaum rijdt als een duivel en alleen v. d. Wulp en Blekemolen zijn nog niet gelapt. Alle anderen hebben weldra 2 of meer ronden achterstand. Van der Wulp, die vergeefs achter Schlebaum aan heeft gejaagd, wordt na 40 K.M. door Blekemolen gepasseerd. En als de helft van de 100 K.M. is afgelegd, krijgt van der Wulp zijn eerste lap. De eerste 50 K.M. zijn gereden in 39 min. 13 sec.; Storm, die herhaaldelijk met het pechduiveltje te kampen heeft, geeft ten slotte met 13 ron den achterstand op. Gewoonlijk jaagt Ble kemolen nu achter Schlebaum aan, die ech ter eenige spannende aanvallen weet af te slaan. De 75 ronden zijn verreden in 58 min. 30 3/5 sec. In een uur heeft Schle baum 154 ronden afgelegd, een gemiddel de snelheid dus van 77 K.M. per uur. Doch dan komt het pechduiveltje, de kans van Blekemolen, Schlebaum's eenige nog ge vaarlijke concurrent, bederven. De stang van den rol van Diedier's motor breekt af en met 5 ronden achterstand want voor motorpech wordt niets vergoed komt Blekemolen op de derde plaats. Vergeefs poogt Blekemolen als Didier weer in de baan terug is, nog een ronde in te loopen. Als eerste gaat Schlebaum over de lijn en verovert hierdoor het kam pioenschap van Nederland. Zijn tijd was 77 min. 56 sec. De volledige uitslag luidt: 1. Schlebaum, kampioen van Nederland; 2. v. d. Wulp, 2 ronden achter; 3. Blekemolen, 5 ronden achter; 4. Leddy S ronden achter; 5. De Graaf 14 ronden achter; 6. Snoek 18 ron den achter; 7. Wildschut, met 20 ronden achterstand. Onder de tonen van heb Wilhelmus rijdt Schlebaum in de kampioenstrui de eere ronde. Onder luid applaus noodigt hij Blekemo len uit, met hem mede te rijden. Deze sportieve daad werd door het pu bliek luide toegejuicht, en natuurlijk moest ook Schlebaum's gangmaker Kaser in het applaus deelen. DE DUITSCHE DEELNEMERS AAN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Door den Duitschen Wielrennersbond zijn thans de vertegenwoordigers voor de in Brussel en Luik te houden wereldkam pioenschappen, met uitzondering van de beroeps-wegrenners, aangewezen. Aan den wedstrijd over 100 K.M. voor professionals zullen deelnemen: Paul Kre- (Keulen) en Oszmella (Keulen), voor het- Voor het sprintnummer voor professionals zijn aangewezen: Engel (Keulen), Steffes (Keulen en Oszmella (Keulen), voor het zelfde nummer voor amateurs: Robert Trauden (Keulen) en Dasch (Berlijn). Aan den wegwedstrijd voor amateurs zal deel genomen worden door W. Hoffmann (Ber lijn) en Risch (Berlijn). LUCHTVAART DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN ZEE VERONGELUKT. Vermoedelijk twee slachtoffers. Het vliegtuig van de Duitsche Lufthansa D 1826, dat Woensdag om 22 u. 50 Stockholm verlaten had, is gistermiddag bij Askoe in de buurt van Valdemarsvik in zinkenden toestand aangetroffen. De beide inzitten den kap. W. Langanke en de marconist Lindemann, zijn waarschijnlijk bij een lan dingspoging op hooge zee om het leven ge komen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Vlieger doodgevallen. Te Chateauroux is de jonge korporaal vlieger Jean Secher van een hoogte van 50 meter neergestort. Hij was op slag dood. LETTEREN EN KUNST Een machine, waarmee men noten zetten kan. Kapelmeester Andrea Terroto uit Milaan heeft met behulp van den technicus Pedog- gia, een noten-zetmachine uitgevonden. De machine heeft 64 toetsen, waarop een ge routineerd zetter ongeveer 3000 noten per uur kan zetten natuurlijk als alles goed gaat. Maar helaas functionneert alles nog niet precies, want bij de demonstratie van het nieuwe „wonder der techniek" hadden binnen een kwartier 10 storingen plaats, en tenslotte wilde de machine heelemaal niet meer werken. Nu zoekt de uitvinder een Maecenas, die hem de noodige middelen ver schaft om zijn machine te perfectionnee- ren. VAN M'N BOEKENTAFEL Boekzaal der geheeie wereld. No. 14. 1930. Adm. Langestraat 70, Tilburg. De nummers loopen van 6642 tot 6719: dus weer besprekingen van 77 nieuwe boe ken. Hieronder vallen op de besprekingen van 't werk van Dr. Norbert Peters Unsere Bibel, waarvan de twee laatste hoofdstuk ken troost van den Bijbel en kracht van den Bijbel de ware diepte en grootheid der H. Schrift duidelijk aantoonen. Ro mans en ontspanningslectuur nemen wel de voornaamste plaats in: heel juist is telkens aangegeven voor wien ze bestemd zijn. Beteekenisvol is, Een merkwaardige nacht van Laurids Brunn, als verderfelijk gequalificeerd, Cornelia Cannon van Red- Rust 'n sterk boek van 'n jonge vrouw Good bey to all that, voorbehouden, maar 'n echt realistisch boek, The Way of Sa crifice door Frit? van Uuruh etc. Alle boe ken, die den laatsten tijd veel zijn bespro ken. Wat een vertalingen uit allerlei talen overgebracht in 't Nederlandsch. Wat produceert Holland weinig oorspronke lijks. De boeken voor de jeugd zijn nog 't meest door Nederlanders geschreven. Boekzaal houdt ons goed op de hoogte. De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond te 7.50 uur. De burgemeester was afwe zig wegens ziekte. Voorzitter: wethouder Tromp. Afwezig de heeren Noorland en Ver- duyn. Na opening der vergadering met gebed wor den de notulen gelezen en goedgekeurd. De punten 15, bevattende de verordeningen voor de nieuwe belasting-heffing, waartoe in vorige vergadering reeds in beginsel was be sloten, werden zonder bespreking goedgekeurd. Op verzoek van Ged. Staten werd in de geldleening van 163.500 ten behoeve van de stichting en uitbreiding van bijzondere scholen een wijziging gebracht. Een verzoek om voorschot ingevolge art. 101 der L. O.-wet was ingekomen van het Kerk bestuur van de H.H. Engelbewaarders. Voor gesteld wordt een voorschol te geven van 2000. Z. h. st. goedgekeurd. Het verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de H.H. Engelbewaarders om een subsidie ten behoeve van het bewaarschool-onderwijs, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Verbetering der St. Agatha-scholen. Aan het Kerkbestuur van St. Agatha werd een bedrag van 11.000 beschikbaar gesteld voor verbetering van de sanitaire inrichtingen, voor de centrale verwarming, en voor een be tere rioleering. Weth. Warmerdam zeide, dat er bij B. en W. ook een verzoek was ingekomen van het hoofd der O. L. School, om ook voor die school dergelijke verbeteringen aan te brengen. Spr. heeft geconstateerd, dat het dringend noodig is De inrichting der openbare school zal een ingrijpende verandering moeten ondergaan, waartoe B. en W. binnen bepaalden tijd met een voorstel komen. Het verzoek der St. Agatha-school werd z. h. st. ingewilligd. Een feest voor alle kinderen. Van alle schoolhoofden dezer gemeente, met inbegrip van de bewaarscholen, was een ver zoek ingekomen, om gelden beschikbaar te stellen voor het geven van schoolfeesten ter gelegenheid van den 50sten geboortedag der Koningin, in dier voege, dat elke school vrij is het haar toegewezen bedrag naar eigen goedvinden te besteden. Met het voorstel, om een bedrag van 0.50 per kind beschikbaar te stellen, kunnen B. en W. zich vereenigen, doch zij stellen den Raad voor daaraan de volgende voorwaarden te ver- lo. Het schoolfeest moet op alle scholen den zelfden datum binnen de gemeente worden ge houden, zoo mogelijk op den eersten Septem ber a.s. 2o. De versnaperingen en cadeautjes moeten zooveel mogelijk bij ingezetenen worden ge kocht, waarbij de schoolhoofden gezamenlijk overleg hebben te plegen, opdat iedere midden stander, die daarvoor in aanmerking komt, naar billijkheid wordt begunstigd. 3o. Vóór den datum van het feest moet ieder schoolhoofd een programma der feestelijkhe den, welke op zijn school worden gehouden, aan B. en W. overleggen. Aangezien ongeveer 2000 kinderen de ver schillende scholen in deze gemeente bezoeken, stellen B. en W. voor, voor bovenvermeld doel een bedrag van 1000 beschikbaar te stellen. Z. h. st, goedgekeurd. Van de Chr. H.B.S. te Leiden was een aan vrage ingekomen om een bijdrage van 57.89 voor een leerling uit deze gemeente. De heer Sobels vroeg, of een hooger school geld door de ouders van buiten-leerlingen moet worden betaald? Is dit het geval, dan gevoelt spr. er voor, om deze bijdrage aan de ouders ten goede te doen komen. Weth. Warmerdam meende dat het goed is, bij een volgende gelegenheid een specificatie te hebben, waaruit blijken zal de billijkheid dezer vergoeding. Voor dezen keer zou spr. adviseeren het verzoek in te willigen. Het verzoek werd ingewilligd. Geen alg. begraafplaats in Keukenhof? Ingekomen stukken. Ged. Staten maken voor de tweede maal bezwaar tegen het Raadsbe- Wetenschappelijke Berichten Mijngroeven uit het steentijdperk. Onze voorouders uit het eerste steen tijdperk waren jagende nomaden, die op hun zwerftochten hun tenten opsloegen in wildrijke streken. Als werktuigen en wa pen gebruikten zij vuursteenen, welke zij bij him omzwervingen op den grond von den liggen. De mensch uit de jongere steen- periode gaf de voorkeur aan een vaste woonplaats, en ten einde tegemoet te ko men aan zijn behoefte aan vuursteenen, groef hij deze op. Dool zijn ervaring we tende, dat deze vooral werden aangetrof fen in krijtlagen, groef hij putten tot een diepte van soms 12 Meter, met een mid dellijn van bijna 1 Meter en maakte op die diepte zelfs zijgangen waarin hij ter voorkoming van instorting steunpeilers liet staan. Zijn gereedschap bij dezen mijn- arbeid bestond uit een stuk van een herts gewei, dat als houweel dienst deed terwijl het schouderblad van een of andere wild werd gebruikt als schop. Zonder gevaar was dit werk niet, daar er kans bestond op instorting van een zijgang. Bij opgra vingen in België heeft men dan ook het geraamte van een mensch uit dien voor— historischen tijd gevonden met zijn hou weel naast zich: het oudste slachtoffer van den mijnarbeid. De vuursteenen, welke door mijnwerk werden verkregen werden niet enkel ge slepen maar ook gepolijst en zelfs met ingekraste afbeeldingen van dieren ver sierd. Onlangs heeft men wetenschappelijke opgravingen gedaan in een streek in het Engelsche graafschap Norfolk in de zoo genaamde Grime's Graven, vuilniskui- len, zou men het kunnen vertalen ©en terrein vol kuilen en gaten, en daar een GEMEENTERAAD VAN LISSE sluit tot stichting van een alg. begraafplaats op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente. Ged. Staten hebben bezwaar tegen de bepa ling, dat de gemeente op het gekochte gedeelte geen eigen graven zal mogen verkoopen. Bij de rondvraag informeerde de heer C. Schrama of het juist is, dat de bewoners van de Gasstraat te hooge meterhuur betalen. De secretaris antwoordt, dat reeds een onderzoek wordt ingesteld. De heer Pijnacker vroeg naar de rioleering door „de Engel". De bewoners daar wilden eigen riolen leggen, maar aangezien de Raad besloot daar een gemeentelijk riool te leggen, werd door de bewoners met den aanleg ge wacht. Zij ondervinden nu groote last van het water. Wethouder Warmerdam zeide, dat het ge meentebestuur aanvankelijk het plan had met te wachten met den aanleg. Maar toen er kans kwam om met medewerking van het Rijk een riool te leggen tot bij de 3e Poellaan, meenden B. en W. dat het beter was te wachten tot een vast riool gelegd kon worden. Maar onderhan delen met het Rijk duurt nu eenmaal lang. Het drukke verkeer en de vele ongelukken. De heer Kuipers wenschte, gelet op de vele ongelukken die alhier plaats hebben, de vol gende verzoeken aan den burgemeester over te brengen: 1. Of de burgemeester bereid is maatregelen te treffen, dat de maximum-snelheid van 30 K.M. wordt gehandhaafd. 2. Of de burgemeester bereid is bij het Post kantoor den ganschen dag een regeling van het verkeer te willen organiseeren. 3. Zeer gaarne zou spr. zien, dat de scholen te 11.30 uitgingen, omdat het gevaar voor de kinderen dan veel minder zou zijn. De voorz. zeide toe, deze verzoeken aan den burgemeester te zullen mededeelen. De heer C. Schrama verwachtte van de derde voorgestelde maatregel weinig succes. Hij is bang, d&t de kinderen, die toch om 12 uur eerst gaan eten, langs den weg blijven spelen. De heer Sobels was het met de strekking van deze verzoeken volkomen eens. lederen dag rijdt spr. met angst door het dorp. Dat niet de hand wordt gehouden aan de snelheids- grens is niet tegen te spreken, maar er is ook nooit iemand om de overtreding te constatee- De heer v. Kesteren drong aan op uitbreiding van het politiecorps. Nu er bij wethouder War merdam is ingebroken, verwacht spr. dat er meer spoed met uitbreiding der politie zal worden betracht! De secretaris maakte de opmerking, dat de gemeente den laatsten tijd pech heeft. De meeste ongelukken waren met geen honderd agenten te keeren geweest. Weth. Warmerdam hoopt, dat, als de ver zoeken van den heer Kuipers ter kennis ge bracht zullen zijn van de bevoegde autoriteit, zij resultaat zullen hebben. Het drukke verkeer in het nauwe dorp heeft behoefte aan regeling door de politie. De heer A. H. Schrama gaf B. en W. een aanwijzing betreffende overname van de Nieuwstraat door de gemeente. De electrificatte van de tram! De heer Sobels vroeg, of bij B. en W. iets bekend was over de kwestie tram en autobus. Spr, heeft gehoord, dat er een plan bestaat voor tram-electrificatie tot Hillegom van Haar lem af en voor een kleine verlenging in Oegst- geest, Weth. Tromp antwoordde, dat de burgemees ter van Hillegom zich namens de „lijn-gemeen- ten" gewend heeft tot den Minister om inzage te mogen hebben van de tramplannen. Deze plannen hadden den Minister echter nog niet bereikt. De burgemeester had echter vernomen, dat er wel onderhandelingen waren gevoerd, met den hoofdingenieur van Waterstaat. De directie zou zorgen de tram voor 1933 geëlec- trificeerd te hebben. Als de Minister wilde toezeggen, dat de bussen dadelijk vertrokken als de tram geëlectrificeerd was, zou de N. Z. H. „nog meer" spoed betrachten. Hierna sloot de voorz. de vergadering. waar fabrieksterrein van vuursteenen ge bruiksvoorwerpen aangetroffen. De geleer den hebben vastgesteld, dat daar geduren de drie beschavingstijdperken menschen hebben gewoond en gewerkt. De oudste generatie behoort tot het eerste steentijd perk. In die dagen reeds is er op mijn- werkerswijze gegraven naar vuursteenen, in tegenstelling dus met wat er elders i6 geconstateerd, en de gevonden steenen zijn op tamelijk onbeholpen wijze tot gebruiks voorwerpen gefatsoeneerd. Tijdens het tweede steentijdperk hebben de bewoners van die streek vuursteenen van hunne voorgangers gebruikt maar ze dikwijls bij- gepolijst of met teekeningen versierd, de daarop volgende vertegenwoordigers van het bronstijdvak hebben ook nog van vuur steenen gebruik gemaakt en ten slotte zijn de menschen uit den Hallstatt-tijd (den eersten ijzertijd) ook nog gebruikers van vuursteen geweest. In de dagen van het bronstijdvak is echter het graven naar vuursteen gestaakt. Bij de wetenschappelijke opgravingen in de Grime's Graven is echter een bijzonder heid aan den dag getreden, welke weten schappelijk niet zonder beteekenis is, n.l. dat ook de menschen van het eerste steen tijdperk reeds mijnen hebben gegraven en bovendien de kunst van het versieren van vuursteen door middel van in kerving hebben gekend. Dit is in strijd met wat de wetenschap tot nog toe meende, dat die beide beschavingsverschijnselen eerst bij het jongere steentijdperk is te zoeken. De vondst evenwel van overblijfselen van dieren stammende uit den tijd, waar- in de mensch van het eerste steentijdperk heeft geleefd, heeft het bewijs geleverd, dat reeds in oeroude tijden, toen elders paalwoningen werden gebouwd, de mensch een zij het ook zeer primitief gevoel voor kunst ha-d en daaraan uiting gaf door het maken van dierafbeeldingen op zijn'huis raad. of zijn wapens.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10