LUCHTVAART ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHR COURANT VIERDE BLAD PAG. IS toespraak de Zaansche sportlui, die in Duisburg hebben meegedaan. Volledigheidshalve vermelden wij hier onder nog de volledige uitslagen: Eénpersoonskajaks1. P. Wevers, Keu len, 4 min. 12.6 sec. 2. H. de Wit, Storm vogels, Koog a. d. Zaan, 4 min. 13 sec. 3. E. Schramm, Z. F. C., Zaandam, 4 min. 17.2 sec. 4. H. Jansen, Essen. Tweepersoonskajaks: 1. P. Schmitz en H. Merl, Keulen, 3 min. 50 sec. 2. P. Haack en F. Rogalski, Meid. Kano Club, 3 min. 51.8 sec. 3. D. J. Buneman en J. Visser, Stormvogels, Koog a. d. Zaan, 3 min. 4.9 sec. 4. A. Meyer en L. Prins, Z. F. C., Zaan dam, 4 min. 9.9 sec. Twee-pers. CanadaeSche kano's1. E. Schramm en H. de Wit, Holland, in 3 min. 56 sec. 2. B. Schmidt en G. Pohl, Düssel- dorf, 3 min. 59 sec. 3. P. W. Stad en G. v. 't Hof, Holland. 4 min. 2.9 sec. Troostwedstrijd 1 pers.: 1. H. de Wit, Holland, 4 min. 8 sec. 2. E. Schramm, Hol land, 4 min. 10.5 sec. 3. P. Mewes, Keulen, 4 min. 15 sec. Troostwedstrijd 2 pers.: 1. Wiking Co- lonia, Keulen, 3 min. 46 sec. 2. Meid. Kano Club, 3 min. 48 sec. 3. Z. F. C., Zaandam, 3 min. 55 sec. 4. Z. F. C., Zaandam, 3 min. 59 sec. WIELRENNEN NATIONALE WIELER-KAMP10EN- SCHAPPEN. Op de Stadionbaan te Amsterdam. Vandaag en morgen worden te Amster dam op de Stadion-baan de kampioen schappen van Nederland gehouden. Van het nationale wielermenu is dit wel steeds de meest aantrekkelijke schotel en in elk geval hebben deze wedstrijden steeds een zuiver sportief karakter. De profs rijden voor geringe gage, het is eoht in alle ca tegorieën een zuivere strijd om de titels en om de eer van de overwinning. De kampioenschappen van Nederland zijn door den Ned. Wielerbond van af 1899 georganiseerd. In het eerste jaar werd al leen over den korten afstand gereden en werd L. van Lindcnk kampioen der ama teurs en J. N. v. d. Knoop prcf.-kampioen. Van af 1900. dus juist 30 jaren geleden, zijn de kampioenschappen steeds over vier afstanden gehouden. De lijst van Nederlandsohe kampioenen is te lang om haar hier op te nemen, doch er komen heel wat namen op voor, die een sieraad zijn voor de Nederlandsche wie lersport, die als het ware de geschiedenis der wielrennerij in ons land gemaakt heb ben. Wij noemen H. Meyers, G. A. Schil ling, J. C. Greve, P. Dickentman, J. v£n Gent, J. Tulleken, E. Fokkinga, P. van Nek, H. Waterreus, Bosch v. Drakesteijn, A. Boiuna, J. Stol, C. Blekemolen, P. Moeskops, L. Didier, G. Leene, C. J. Snoek M. P. Peeters, K. van Nek, A. Mazairac, J. Storm, J. Willems, P. van Kempen, B. Leene, J. Schlebaum, F. N. Leddy en J. Pijnenburgen dan weten we dat we zeer onvolledig zijn met deze opsomming van kampioenen van allerlei schakeering, die in het achter ons liggende dertigjari ge tijdperk geschitterd hebben in heb Ne- derlandsch wieier wereld je. En zooals uit de deelnemerslijst blijken zal sommigen zijn nog steeds van de partij en spelen nog «en hoofdrol. De wedstrijden van morgen en overmor gen te Amsterdam hebben de bekoring van heb ongewisse in verschillende categorieën. Sedert twee jaren staan deze wedstrijden onder de auspiciën van de Ned. Wielren Unie, die het aantal categorieën op drie gebracht heeft en er' een categorie onaf- hankelijken bij gecreëerd heeft. Maar deze N. W. U. laat ook de cate gorieën samen om den éénen titel „kam pioen van Nederland" kampen en feitelijk heeft zij dus eenerzijds de verwarring met de verschillendo soorten renners vergroot, ten andere een schuchter begin gemaakt met de opheffing der categorieën, waar zij op aansturen wil. Wij hebben de lange lijst van deelnemers doorgezien en duidelijk blijkt dat „alle hens aan dek" zijn. Geen van de oude ster ren, geen van de coming-men ontbreekt. Bij de profs, korten afstand, Moeskops, Meijer G. Leene, K. van Nek, J. P. en P. van Kempen enz.; bij de onafhankelijken Lorjé v. d. Leur, Heslinga, v. d. Hout etc. en bij de amateurs Mazairac, B. Leenen, v. d. Linden, v. Steenbergen enz. De 50 K.M. zonder gangmalang wordt een open wedstrijd voor de drie catego rieën. Hier is men geneigd P. van Kempen K. van Nek en Pijnenburg als de favorie ten te beschouwen, doch er is geen wed strijd-genre waar verrassingen lichter voor komen dan bij zulk een rit. Dan wordt nog verreden het clubkam pioenschap op de baan waarvoor acht van de bekendste clubs uit ons land in aan merking komen. De clou zal toch wel weer de 100 K.M. achter motoren zijn, in welken wedstrijd men helaas den zoo noodlottig om het le ven gekomen Leo Leene niet zal zien star ten, ja, wiens droevig ongeval men Zon dag ongetwijfeld algemeen herdenken zal' op het moment dat de deelnemers den langen rit van 100 K.M. zullen beginnen. Dat zijn Schlebaum de groote favoriet Snoek, Leddy, Blekemolen, v. d. Wulp, Storm, de Graaf en misschien nog één van de jongeren om het achttal te completee- ren. In elk geval zullen het lange en ook ten dcele zeer interessante wielerdagen v»or- den in het stadion. Leidsch Ren- en Touristvereen. „Swift". De uitslag van de rit over pl.m. 35 K.M. is: le Jan Verschoor, in 1 uur 8 min. 58 sec.; 2e. D. Wurzer en 3e E. Sladek. Zondag sprint over 300 Meter op weg fietsen te Noordwijkerhout. Vertrek 9 uur vanaf het olublokaal. KINGSFORD SMITH TE AMSTERDAM. Nieuwe plannen. Zooals gisteren in 't kort gemeld, is de Australische vlieger Kingsford Smith ver gezeld van zijn metgezel op den Oceaan- vlucht Stannage gistermiddag te 8 uur uit Hamburg op Schiphol aangekomen. Daar wachtte een enthousiaste menigte hem op en werd hij op den daktuin va-n het lucht station verwelkomd door de K. L. M., en o.a. door den Amerikaanschen gezant en den Nederlandschen piloot Evert van Dijk, die den succesvollen Australischen vlieger op diens Oceaanvlucht heeft vergezeld. Nadat verschiedene toespraken waren gehouden en kransen en bloemen op de gebruikelijke manier waren aangeboden, nam Evert v. Dijk het woord. „Het is mij een eer", zoo sprak onze po pulaire Oceaan vlieger, „n Kingsford Smith en Stannage te mogen voorstellen. De heer Kingsford Smith zou gaarne een oogen blikje uw aandacht vragen, om u allen te bedanken voor de grootsche wijze, waarop hij hier is ontvangen". Onder daverend gejuich verhief de heer Kingsford Smith zich van zijn zetel, om de Hollanders, die hem zoo enthousiast hadden gehuldigd, met een kort woord te danken. Hij zei blij te zijn een Nederland sche machine te hebben gebruikt. „Dat is dus", riep hij uit, „de beste machine van de wereld" (aan het applaus komt schier geen einde) „en", zoo vervolgde spreker, „nog meer genoegen heeft het me gedaan, dat ik een Hollandsche piloot heb meege nomen" (een nieuw applaus breekt los). „Ik ben een slecht spreker", ging Kingsford Smith voort, „maar ge kent misschien het Amerikaansche raadsel: „Wat'ig het ver schil tusschen een papegaai en een avia- teur?" Het antwoord is: een papegaai kan spreken en niet vliegen, maar een aviateur kan vliegen en niet spreken. (Langdurig gelach en toejuichingen volgen). Ten slotte dankt Kingsford Smith allen voor de groote hulde hem in Nederland ge bracht. Het gezelschap daalde nu de trap van den daktuin af om plaats te nemen in de hiertoe uitverkoren Packard-auto's, ver sierd met bloemen en krans en Holland sche en Amerikaansche vlaggen. In den Isten auto namen plaats Kingsford Smith, van Dijk, Stannage en mevr. van Dijk. De stoet zette zich in beweging om eerst langs het publiek te rijden, dat wederom op enthousiaste wijze uiting gaf aan zijn be wondering. Een zegetocht door de stad. Langs den geheelen weg van Schiphol tot het Museumplein stonden duizenden toeschouwers opgesteld, die de vliegers op hun feestelijken doortocht hartelijk be groetten. De belangstelling concentreerde zich op het Museumplein, waar een duizendkoppi ge menigte zich verdrong. Hier werden de vliegers opgewacht door heb daar ter stede vertoevend Cowboy Jazzband. Stapvoets ging het nu verder, voorafge gaan door de kleurige groep „Wild-Wester- lingen", die vroolijk hun koper lieten schet teren. Uit enkele perceeden aan Stadhouders kade en Vijzelstraat werd naar Amerikaan schen trant met serpentines naderde auto geworpen. Hoe meer men het Carltonhotel naderde, des te dichter stonden de men- schenmassa's opeen, welke overal de vlie gers hartelijke ovaties brachten. Vóór het hotel stelde de cowboys met de vliegers en den Amerikaanschen gezant, den heer Diekema in hun midden, zich op en lieten tot slot nog een vroolijken marsch hooren. Het officieele gezelschap begaf zich daar op in het hotel, waar gisteravond een feest maaltijd plaats vond. De waarlijk schitterende ontvangst, na van Dijk thans ook aan Kingsford Smith en Staimage bereid, bewijst wel, hoezeer liet publiek met deze koene vliegers, zon der onderscheid des persoons, meeleeft. De feestmaaltijd in het Cariton-hotel. De feestmaaltijd, Vrijdagavond Kingsford Smith en Stannage aangeboden, werd ge leid door den heer H. Wallaardt Sacré, se cretaris der Kon. Ned. Ver. voor de Lucht vaart. Aan dezen .disch zat een zestigtal gasten aan, onder wie dé heer H. Ch. E. v. Ede van de- Palts, vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, de Ameri kaansche gezant, de heer G. Diekema, Commander Corwin de marine-attaché van de Amerikaansche Legatie, de heer A. J. Abrahams, webhouder van Amsterdam, ko lonel E. Oudendijk, chef van de Ilde af- deeling van het Dep. van Defensie, de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M., de heer D. W. H. Patijn, ged. commissaris der Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker en de heer E. Smits, chef der publiciteitsafd. van deze onderneming, de bekende publicist dr. H. W. van Loon, de heer Joh. Bol, lid der commissie voor de Luchtvaart van de Am. sterdamsche Kamer van Koophandel dr. ir. E. B. Wolff, directeur van den Rijksstudie- dients voor de Luchtvaart, verschillende piloten der K. L. M., onder wie natuurlijk Evert va-n Dijk en zijn echtgenoote, die evenals Kingsford Smith en Stannage him plaats aan de hoofdtafel hadden. Bij den aanvang van den maaltijd heet te de tafel-president, de heer Wallaardt Sacré, alle gasten hartelijk welkom, in het bijzonder Kingsford Smith, Staimage, van Dijk en ook mevrouw van Dijk, die zich zoo dapper heeft gehouden, voorts den gezant der Ver. Staten, den heer Diekema, en webhouder dr. Abrahams. Spreker besloot zijn openingswoord met het instellen van een dronk op H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden, Z. M. den Koning van Engeland en den president der Ver. Staten. Het orkest bracht hierna het Neder- landsch, Engelsch en Amerikaansch volks lied ten gehoore. Een onderhoud met Kingsford Smith. Wij waren gisteravond in de gelegen heid een kort onderhoud te hebben met den heer Kingsford Smith, dien wij even voor den maaltijd in het Carltonhotel spraken. Deze deelde ons möde, dat zijn ontvangst in Nederland buitengewoon was en alle an dere heeft overtroffen. Het publiek geleek wel een groote groep schooljongens, zóó enthousiast werd hij door allen toegejuicht. Hij sprak zijn bewondering uit over de prestaties van Van Dijk, die hem zeer veel werk uit de handen nam. Ongetwijfeld, zei- de hij, is de Fokkermachine de beste, vooral voor het afleggen van groote afstanden en voor zwaar werk. Over zijn tocht deelde de vlieger nog mede, dat het laatste gedeelte wel het moeilijkst was, omdat zij erg te kampen hadden met mist. Er was nagenoeg niets te zien, zoodat zij alleen moesten ver trouwen op de motoren, het compas en de mededeelingen van den marconist, wiens uithoudingsvermogen bovenmenschelijk was. Heb radiotoestel aan boord was sa mengesteld uit Amerikaansche, Engelsche en Nederlandsche onderdeelen Heb doel van de komst van den heer Smith in Ne derland, is hoofdzakelijk om zijn persoon lijken dank te betuigè^ aan de directie van de Fokkerfabrieken en^zijn vele vrienden in Holland want die heeft hij te be groeten Holland is voor hem een tweede „home" Na een verblijf van eenige dagen vertrekt Kingsford Smith, om met een kleine vliegmachine naar Australië te vlie gen. Zijn bezoek aan Nederland zal hem ongetwijfeld zeer lang bijblijven. DE LANDING VAN DE R. 100. Een nachtelijke bezoeker. Het Brit sche luchtschip de B. 100 is om 2.50 gisterochtend boven het vliegveld St. Hubert bij Montreal aangekomen. De aankomst van heb luchtschip werd aan de pers medegedeeld, door een jongetje, dat den voor de journalisten gereserveerden hangar binnenrende onder het geroep van: „Daar is-ie!" Na boven het vliegveld te zijn versche nen, keerde de 'R 100 naar de stad terug, waar zich heb bericht van de aankomst spoedig had verspreift. Half aangekleed liepen de bewoners de straat op, om het luchtschip geestdriftig toe te juichen. Na den tweeden tocht boven de stad is de B 100 om 5.20 zonder moeilijkheden op heb vliegveld geland. Om 5.36 was het gevaarte stevig aan den mast gemeerd. Om halfdrie 's nachts had het luchtschip al eens langzaam boven het centrum van Montreal gekruist en was daarna in Zuid westelijke richting verdwenen. De meeste menschen sliepen toen nog en slechts wei nigen hoorden, dat het luchtschip boven de stad. was aangekomen. De tocht van Cardington naar Montreal werd volbracht in 76 uur 45 minuten. HIRTH EN WELLER OP IJSLAND GELAND. De Duitsche vliegers Hirbh en Wcller, die om 16 uur 10 in den Hornafjord gesig naleerd werden, zijn om 19 uur 30 bij Iva- ladarnaes aan de Zuidkust van IJsland ge land. Dit is de plaats, waarheen de Vlieg- expeditie van Reykjavik was gegaan, ten einde de landing voor te bereiden. Naar uit Reykjavik gemeld wordt, be vinden zich Hirth en Weller in goede ge zondheid. Ook het weer is tijdens den over tocht vrij goed geweest. Ten N. van de Faroereilanden hing een nevel. Tijdens den vlucht werd de hoogtemeter onbruikbaar, hetgeen het vliegen zeer bemoeilijkte. In Reykjavik zullen de-beide vliegers eenige dagen blijven. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Wielrijder door de voorruit van een auto. Op den Meersseneiweg te Maastricht werd Donderdag de fabrieksarbeider Th. Z., die per rijwiel zich naar zijn woning be gaf, aangereden door den luxe auto van den aannemer F. P. W. V. te Maastricht. De botsing was zoo hevig, dat de wiel rijder mei het hoofd door de ruit van den auto vloog. Met een ernstige hoofdwonde werd hij door den G.G.D. naar het hospitaal over gebracht. Driejarige jongen overreden. Vrijdagmiddag even vóór vier uur is in de Wagenstraat te 's-Gravenliage vóór Scala het driejarig jongetje W. B., wonen de Zuid-Buitensingel 185 aldaar, door een vrachtauto overreden. Het ventje zou vol gens getuigen onvoorzichtig den rijweg hebben overgestoken. De jongen was er zeer ernstig aan toe, had waarschijnlijk een schedelbreuk en werd naar het zieken huis aan den Zuid wal gebracht. Auto door locomotief gegrepen. Te Aalsmeer is een auto, bestuurd door J., bij den onbewaakten overweg door een locomotief gegrepén.De auto werd totaal vernield. De chauffeur kon zich tijdig in veiligheid brengen. Vrouw in brand geraakt. Vermoedelijk door tocht sloeg het vuur in een pan met vleescli in de keuken van oen perceel, gelegen aan de Prins Hendrik laan te Utrecht. De kleeren van #en vrouw geraakten hierbij eveneens in brand. Zij rende gillend de straat op, waar men het vuur doodde. Zwaar gewond werd de vrouw naar het St. Anthonius-gasthuis vervoerd. Door den bliksem gedood. Te Assen is tijdens een zw&ar onweer een koe in de weide doodgeslagen, toebehoo- rende aan den landbouwer v. B. BRANDEN. Hooi broei. Donderdagmorgen is tengevolge van hooibroei de boerenhofstede, eigendom van den heer K. Bel te Aartswoud en bewoond door den heer O. Mooij, een pró'oi dei- vlammen geworden. De bewoners hebben zich met moeite weten te redden. Verzeke ring bij „De Nederlanden" dekt de schade. Te Voorthuizen. Te Voorthuizen is de klompenmakerij van den heer T. v. Deelen totaal afge brand. Verzekering dekt de schade. Te Barneveld. Bij den rietdekker H. S. te Barneveld, die met een gebroken been te bed'lag, ont stond brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat huis en inboedel en hooiberg geheel verbrandde. Er was nauwelijks tijd den gewonden bewoner te redden. Te Smilde. Wegens onbekende oorzaak is de honing van mej. J. Holst te Smilde r.utaal afge brand. Alles werd vernield. Mej. H. was verzekerd. Te St. Willibrord. Te St. Willibrord is de woning van M. K. geheel uitgebrand. Niets kon wövden ge. red. Verzekering dekt de schade. Te Malden. Donderdagmorgen ontstond te Malden brand in de bakkerij van Th. Pijnappel. De geheele bakkerij stond spoedig ln iïc?ï- terlaaie. Het vuur vond gretig voedsel in bet op den zolder geborgen droge brand hout. Met de brandspuit kon wegens ge brek aan voldoende water niet gewerkt worden.^ Het naast de bakkerij gelegen woonhuis van Pijnappel, waarin een café en winkel zijn gevestigd, bleef behouden, den. De bakkerij met de daaraan verbonden bergplaats brandden geheel uit. Van het daariu aanwezige kon niets gered worden. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Verdwaald schot. Terwijl een tweetal landbouwers te Oudewater bezig waren met hooiladen werd het paard, dat voor den wagen ge spannen stond, door een schot hagel in het achterlijf getroffen. Ook een der mede- ladende werklieden werd getroffen. Vermoedelijke dader is een in de nabij heid op jacht zijnde heer. Misplaatste en gevaarlijke „grap". Toen een aantal scholieren uit Rolter- terdam onder geleide van enkele Broeders een yacanlierejs naar Valkenburg maakte en zij het station Geldrop passeerden, los- te_ een der jongens uit een z.g. gevaarlooze windbuks twee schoten op den chef, die juist de coupé passeerde. Deze viel op slag achterover werd door enkele aanwezige personen binnen gebracht. Daar zich de trein intusschen in beweging zette, werd de marechaussee te Weert -telegrafisch van het geval in ken nis gesteld, die alflaar op het perron zijne' opwachting maakte en den dader aan hield. Fascisme tegen communisme. De vrouw van het oud-raadslid S. liep gisteren als communistisch propagandiste met een bordpapier vastgespijkerd aan een bezemsteel in de Nieuwstraat te Amers foort. Het opschrift van het bord luidde: Het militarisme roept u op en stuurt u weg zonder vergoeding. Dit is niet in uw ^belang. Sluit u aan bij de C. P. H. Vort het Roode Front van arbeiders en boe ren." Een reserve kapitein der Inruhteire ere bekend staat als aanhanger van het. fas eisme passeerde de vrouw en las hetgeen op het bord geschreven stond. Veront waardigd greop hij in een schuur een doek, drenkte die in olie en vet en ontrukte dan het bord aan de vrouw, waarna hij het met den doek besmeurde en vervolgens hard wegliep. De vrouw heeft thans een aanklacht in gediend bij de politie wegens beschadiging van particulier eigendom. Is dat niet vermoeiend, kapitein, om steeds de patrijspoorten te sluiten, als de- vloed opkomt 1 BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. NOODLOTTIGE AUTOBOTSING IN BELGIE. Vier dooden, vijftien gewonden. Tusschen Zwartberg en Waterschei be neden Genck, in de provincie Limburg, heeft in den afgeloopen nacht een botsing plaats gehad tusschen twee auto's, waarbij vier mijnwerkers het leven lieten, terwijl verschillende anderen werden gewond. Een ploeg van twintig mijnwerkers uit Zwartberg werd na 11 uur huiswaarts ge voerd door de autobus der steenkolen- maatschappij. Ook uit de steenkolenmijn van Waterschei werden evenveel mijnwer kers per bus naar huis gebracht. De bot sing had plaats door nalatigheid van een chauffours, die verzuimde de lichten te dooven. Beide auto's reden met- groote vaart op elkaar in en kwamen geheel ver pletterd in een sloot lafrgs den weg terecht. De lijken van vier mijnwWkers werden uit de overblijfselen der wagens te voorschijn gehaald, terwijl 15 andere arbeiddrs wer- den gewond. Twee verkeeren in levensge vaar. De gewonden werden overgebracht naar hei ziekenhuis van de steenkolenmijn André Dumont, waar zij door drie dokto ren werden verzorgd. „Tel." AUTOBUS IN DE NEWA GEREDEN. Elf personen verdronken. Uit Lenigrad wordt- gemeld, dat gister avond een autobus door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak in do Newa is gere den. In volle vaart brak de aaito door een brugleuning en stortte in de rivier, waarbij elf personen verdronken. Slechts de be stuurder, die bijtijds van den wagen sprong bracht er het leven af. Ongeluk in de bergen. Gisteren zijn bij hoi bestijgen van een der bergen van de Montblancgroep twee toeristen verongelukt. Het touw, waarmede ,zij aan elkaar be vestigd waren, brak en beiden vielen in een afgrond van 400 M. diopte. Een red dingscolonne heeft de lijken geborgen. Mijnongeluk in Ohio. Gisteren werd te Tiltonville in den staat Ohio de kolenmijn Redbird grooten- deels door noodweer verwoest. Er werden 10 arbeiders zwaar gewond, terwijl er acht vermist worden. Twee kinderen verdronken. Twee kleine meisjes uit Londen, de zus jes Elsie en Eileen Calaghan, resp. 5 cn 7 jaren oud, zijn bij het spelen op hel strand te Margate (Kent) in een Voor andere kin deren gegraven kuil geraakt en jammerlijk verdronken, terwijl duizenden vacantiegan- gers in de nabijheid er niets van hebbeu bemerkt. 0VERST00MINGEN IN JAPAN. De overstroomingen in Japan hebben ernstige schade toegebracht aan de ste den nabij Kioto. Te Fushimi slaan 2000 huizen onder water. Troepen dislribuceren voedingsmiddelen. Verscheiden menschen zijn bij aardver schuivingen om het leven gekomen. Nachtelijk gevecht met een geveltoerist. In een hotel te Travemunde bemerkte in de nachtelijke uren een gast, dat een in het zwart gekleede man, die een zwait masker droeg, tegen het balcou van zijn kamer opklauterde. De door den gast on verwijld gewaarschuwde portier overrom pelde den ongewenschlcn bezoeker, die juist bezig was zijn slag te siaauf. Er om stond een korte strijd tusschen don dief cn den portier, waarbij de „gevclklautoraar' dezen met een revolverchot verwondde en er vervolgens in slaagde te ontkomen. Het betreft hier blijkbaar de „gevelklau- teraar", die reeds eenige dagen. Trave munde onveilig maakt. Een smidsvrouw als valsch munter. Het is de Duitsche en Tsjechische poli tie gelukt eèn valsche muntersbendc on schadelijk te maken. Ijl.Gcorgsw.ilde is gi»- ternacht een zekere Antonio Worm uit Kieibnitz gearresteerd, aangezien zij in* de Saksiche grensplaats Neu-Gcrsdorf een vrij groot bedrag aan vaische Iwec-Mark- stukken in omloop had gebracht. Uit het ondei*zoek bleek, dat dc gear resteerde de vrouw was van ec.i smid, die zich, toen zijn vrouw gearresteerd «erd, in een automobiel uit de voeten maakte. Bij een huiszoeking in <le woning var* liet echt paar werd echter een volledige valsche- munterswerkplaats onl lekt., benevens een groot aantal valsche Duitsche on Tsjechi sche bankbiljetten, en vormen voor het namaken van twee- on vijl'Markstukken en Tsjechische vijf-Kroonstukken. De .politie is er nog in geslaagd vijf vai sche munters te arresteeren, waaronder twee vrouwen. NED. OOST INDIE WERKINC VAN -DEN KRAKATAU. Talrijke erupties. Aneta seint van Lang Eiland: Do waar nemingspost meldt, dat de werking van den Krakatau zich zeer onregelmatig cn met lange ruslpoozen openbaari. Waargenomen werden 947 erupties, waarvan er 38 een hoogte bereikten van meer dan 500 M. ~Rc hoogste steeg op tot 650 M. Er doen zich zeer veel electrische ontladingen bij voor. Ook vuurfontoinen, tot een hoogte van 600 M. zijn waargenomen. Een groet gedeelte van de erupties is tengevolge van de stoomgordijnen, welke het eiland omhullen aan het oog onttrokken. Het eilandje, is nog 36 M. hoog. De seismische werking is iets zwakker geworden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15