DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De Slavin van het Zwijgen zaterdag 2 augustus 1930 de leidsche courant vierde blad pag. 13 De h a r i n g v ij v e r. De groote zee ■welke men zich vroeger dacht als het uit einde van de wereld t— wie zich er met een schip te ver op waagde, viel naar be neden, pardoes van de aarde af! de groote zoutwaterpias waar de haringenfa- milies leven in ongekende vruchtbaarheid, is thans gedegradeerd tot een zeetje, zoo als alle andere zeeën. Men kan er op varen, men kan er ook over heen vliegen. Van Oost naar West en van West naar Oost. Deze week hebben wij pas den man ge huldigd, een der onzen, die het waagstuk opnieuw volbracht en er in slaagde al vliegende den anderen oever op heb Ame rikaansche vasteland te bereiken. Wij heb ben hem gehuldigd, omdat hij een der on zen is en omdat hij een der eersten is. Maar later zullen wij er om glimlachen, evenals wij wat medelijdend lachen om Blèriot, die heb eerst het kanaal over stak. Met welk een angstige spanning beleef den wij niet mee de vlucht van de „Graf Zeppelin", toen deze voor het eerst ttis- schen het water en de wolken den weg zocht over den Oceaan. En thans, nu de „R. 100" naar Canada oversteekt, is het reeds een vanzelf sprekend iets, dat de tocht slaagt. Wij hebben slechts interesse in de berichten, omdat „je toch maar nooit kunt weten wat er gebeurt". Het interessante van deze berichtgeving is niet langer, te kunnen melden: de tocht is geslaagd. Dat is eigenlijk gewoon. Maar het pikante is, te kunnen melden, dat er een groot gat in het eene stabilisatievlak is gekomen en dat het luchtschip derhalve in den storm een critiek moment heeft meegemaakt. Neen, de haringvijver is niet langer het monopolie van de visschen en de schepen. De Duitschers Hirth en Weller vliegen er zelfs met een klein sportvliegtuig over heen. Straks stap je in je Pandertje en vliegt even rond de wereld. De wereld is ontzettend klein geworden. 1 Augustus. Als wij in deze kleine wereld, waar ieder slechts een beperkt plaatsje is toegemeten, nu maar rustig bleven, zou het wel gaan. Maar neen, er zijn altijd van die onrus tige geesten, die per se willen demonstree- ren en dan allerlei herrie schoppen, nota- bene om wille van den vrede! Zoo hebben de communisten gisteren overal demonstraties op touw gezet, zoo genaamd tegen het imperialisme en tegen den oorlog. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, hebben ons nog geen berichten bereikt omtrent de resultaten van deze de monstraties, maar wel weten wij, hoe dit „vredesfeest" in het roode Mekka in Mos kou is gevierd, nl. door de overdracht van 51 bombardementsvliegtuigen uit gedwon gen bijdragen van de fabrieksarbeiders ge bouwd, aan de Roode vloot. Het roode vakvereenigingsoomité van Moskou heeft, als inleiding tot de over dracht van het „geschenk", een manifest gepubliceerd, waarin in snorkende be woordingen gezegd wordt, dat de betoo- ging van 1 Augustus aan de vijanden van sovjet-Rusland moet toonen, dat Rusland vredelievend gezind is en elke vijandelijk heid wil vermijden, maar dat het sovjet- rijk tevens bereid en gereed is om even- tueele aanvallen op de bolsjewistische unie af te slaan. We herinneren ons dergelijke verklarin gen meer gehoord te hebben, schrijft de „Msb.", buitengemeen pacifistisch van toon, doch oorlogszuchtig en imperialis tisch in de daad. Het behoeft dan ook geenszins te verwonderen, dat dezer da gen in het Engelsche Lagerhuis met on miskenbare duidelijkheid, zelfs van de la- bour-regeeringstafel, over het dreigende oorlogsgevaar uit 't Oosten gesproken werd. Dat sovjet-Rusland inderdaad de uiter ste pogingen doet om zijn wapen-arsenaal aan te vullen, is voor niemand een ge heim; dat het zijn eigen volk verarmt en uitmergelt om het geld voor den aankoop van oorlogsmateriaal bijeen te brengen, wordt zelfs door de Russen niet geloo chend. En als Europa onder de wapenen moet blijven, geschiedt dit voor een groot deel, wijl een ontwapend Europa zeer bin nenkort aan de wereldpest van het bolsje wisme ten prooi zou vallen. In dit verband gaan er zelfs in Frankrijk ernstige stem men op, welke op het gevaar van een ont wapend Duitschland als invalspoort van het roode leger naar West-Europa wijzen. Het is bijna onbegrijpelijk, hoe vele landen, welke deze angstwekkende be dreiging toch duidelijk inzien; hoe vele groot-kapitalistische instellingen, voor welke dit gevaar ook niet verborgen kan zijn, maar steeds voortgaan den Russischen handel te steunen en te financieren, ter wijl sovjet-Rusland juist alle winsten, wel ke heb door deze transacties maakt, ge bruikt om den ontzettendsten oorlog, wel ke ooit tegen mensohheid en beschaving gevoerd werd, voor te bereiden. Roode terreur in China. Dat Rusland, niettegenstaande de lokkende re devoeringen van een Litwinoff, maar steeds voortgaat om zijn vernietigingswerk uit te breiden, is de laatste dagen weer over tuigend gebleken uit de ontstellende be richten, welke dagelijks over de commu nistische gruwelen, nu in China, binnen komen. Tsjantsa, de hoofdstad van Hoenan, met bijna een half millioen inwoners, wel ke door de bolsjewiki veroverd werd, staat geheel in vlammen. Alle regeeringsgebou- wen en buitenlandsche eigendommen zijn verwoest. Talrijke Chineesche zaken en kantoren en de gebouwen van de Standard Oil en de Texas Oil Company zijn in brand gestoken. Volgens Japansche berichten zouden ook het Japansche consulaat en ziekenhuis, benevens twaalf gebouwen van de provinciale regeering en vrijwel alle missiehuizen, alsmede de kerk, met den grond gelijk gemaakt zijn. Aan de plunde ringen, die systematisch werden uitge voerd, namen ruim 8000 roode soldaten deel. De buit werd als „onrechtmatig eigendom" der kapitalisten onder de me nigte verdeeld. Meer dan 10.000 inwoners hebben de stad reeds verlaten. Het aan tal dooden is nog niet bekend. De broe der van den gouverneur en andere ambte naren werden onthoofd. De buitenlandsche kolonie, bestaande uit 91 personen, werd door Engelsche en Amerikaansche kanon- neerbooten gered. De Amerikaansche ka nonneerboot „Palus" werd door de com munisten beschoten en moest de Europee- sche vluchtelingen op een Engelschen oorlogsbodem overbrengen. Omtrent het lot van het Engelsche consulaatsgebouw, dat een waarde van 5 millioen vertegen woordigt, is nog niets bekend. De communisten hebben van de gele genheid, hun geboden doordat de Nanking- troepen al hun strijdkrachten geconcen treerd hebben tegen de Noordelijken, ge bruik gemaakt om al plunderende op te trekken. Deze „communisten/' zijn niets anders dan berooide boeren, die voor alles te vin den zijn en overal naar toe trekken, waar wat te plunderen is en te rooven valt. Met een rijke buit voor het grijpen valt het niet moeilijk communist te zijn. Van deze elementen maakten de sovjet- propagandisten gebruik om hunne le-geraf- deelingen te vormen, die de Zuidelijke pro vincies thans onveilig maken en er een nieuwen wreeden burgeroorlog hebben ontketend. valkenburg (l>-. Bandshotel „Janssen" ViHa Da Herman G0ZEWIJNSTR. 24. - TEtET. 65 Van ouds gunstig bek. alle comf. Schitterende tuin. Auto-garage. Luxe Touringcars. 366b Minz. aanbev. J/fftsSEN. Ttecl.) Onrust in Egypte. Een burger oorlog, zij hefc dan een onbloedig bedoelde burgeroorlog, is ook ontketend in Egypte. Daar ligt de koning overhoop met het parlement. Op verzoek van de tot de Wafd behoorende parlementsleden de over- groote meerderheid van het parlement om een buitengewone zitting van het par lement bijeen te roepen, is door den ko ning met een weigering geantwoord. De Wafd heeft daarop in haar eigen vereeni- gingsgebouw in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verleden week haar parlements leden doen bijeenkomen. En in deze bijeen komst zijn zeer verstrekkende besluiten genomen aangaande de actie, welke tegen de regeering zal worden gevoerd. Op In disch voorbeeld zal een beweging van bur gerlijke ongehoorzaamheid worden begon nen, die blijkens de door Nahas-pasja na de bijeenkomst der Wafdistische parlements leden afgelegde verklaringen zal aanvan gen met de weigering van belastingbeta ling. Maar hiertoe zal men zich natuurlijk niet bepalen, al is het plan de campagne van de Wafd dan ook nog niet geheel ont huld. Daar echter de overgroote meerder heid van het Egyptische volk achter de Wafd staat, mag men verwachten, dat de door het „parlement van de Wafd" geno men besluiten wel trouw zullen worden op gevolgd. En de toestand ziet ©r dan ook voor den koning en het ministerie Sidky- pasja verre van gunstig uit, al schijnen deze dan ook vooralsnog op de Egyptische troepen te kunnen rekenen, gelijk bij de reeds voorgekomen onlusten is gebleken. Waartoe dit alles zal moeten voeren? Zooals men heeft kunnen lezen, schijnen de gebeurtenissen den gewezen khedive, Abbas Hilmi, die in November 1914 door de Britten werd verdreven, aanleiding te hebben gegeven om zich weer op den voor grond te plaatsen. Men kan niet weten. Nu de Wafd met koning Foead overhoop ligt, is er wellicht weer een kans den verloren troon te her nemen. Of het hem gelukken zal, zal nog moeten blijken, maar dat men met een streven van de Wafd om den al te dictatoriaal ge zinden koning Foead va-n den troon te ver wijderen rekening moet houden, is wel zeker. Zoo gaan er dan ook al geruchten, die vertellen van plannen der Wafd om koning Foead ten gunste van zijn minder jarigen zoon tot afstand te dwingen, waar door Nahas gelegenheid zou krijgen als regent op te treden. Voorlocpig echter ziet het er nog niet. naar uit dat koning Foead zich zoo ge makkelijk op zij zal laten dringen. UIT DE OMGEVING LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdagavond om half acht. De agenda vermeldt: 1. Verordening tot aanwijzing van de klasse der gemeente voor de heffing der Gemeentefondsbelas ting. 2. Verordenigen op de heffing en in vordering van opcenten op de Gemeente- fondsbelasting. 3. Verordenig tot handha ving van de gemeente in de zesde klasse der Personeele Belasting. 4. Verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de Personeele Belasting. 5. Wijziging van de geldleening ten behoeve van de stichting en uitbreiding van bijzondere scholen. 6. Voorschot ingevolge art. 101 der L.O.-wet aan het R.-K. Kerkbestuur van de H.H. Engelbewaarders. 7. Verzoek van het R.-K. Kerkbestuur van de H.H. En gelbewaarders om eene subsidie ten behoe ve van het bewaarschoolonderwijs. 8. Ver zoek van het R.-K. Kerkbestuur van St.- Agatha, om beschikbaarstelling van gelden voor verbetering van de sanitaire inrich ting van de R.-K. Jongensschool. 9. Be schikbaarstelling van gelden ten behoeve van schoolfeesten ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. 10. Verzoek van het bestuur der Ckr. H. B. S. te Leiden, om eene bijdrage per leer ling uit deze gemeente over het' jaar 192S. 11. Comptabiliteit. 12. Ingekomen stukken en mede doelingen. KAAG. Oranjefeesten. Dinsdagavond 7 uur werd door den voorzitter der Oranjever. „Ons Genoegen' op het feestterrein het jaarlijksch oranje feest geopend. Spreker huldigde in warme bewoordingen ons Oranje-vorstenhuis en betuigde onze aanhankelijkheid aan onze geëerbiedigde Vorstinne en aan onze drie kleur welke vroolijk op het feestterrein wapperde. Spr. sprak den wensch uit dat wederom deze feesten gezellig en met ge paste vreugde mogen gevierd worden. Als attractie voor dezen eersten avond was geïnviteerd de welbekende rij vereen. „Kita Sening" van Nieuw-Vennep, welke vereen, er in slaagde het talrijke publiek te boeien door haar rijkunsten, waarvan zeker ver melding verdient het succesnummer „de Holiandsche Kozakken". Na afloop hier van bedankte de voorz. de rijvereen. voor haar kunstige prestaties en was het hem een genoegen te zien hoezeer deze dames en heeren opgaan in hun liefde tot onzen trouwen viervoeter, het paard. Spr. is het een vreugde dat bij sommige officieele ge legenheden onzen viervoeter verkozen wordt boven de modernste automobiel. Eenige dames boden hierbij „Kita Sening" een klein blijk van waardeering aan. Als dan toog het publiek onder vroolijke mu ziek van de fanfare „Wilhelmina" van Ab- benes naar het feestterrein waar diverse vermakelijkheden het publiek ten dienste stonden. Heb publiek concentreerde zich in hoofdzaak voor het groote circus Royal dat.... ge-sloten bleef. Den volgenden morgen deed het weer het ergste vreezen, de regen stroomde neer. Doch de lucht klaarde op en toen de kin- der optocht met muziek een aanvang nam om 9 nur was het weer goed en bleef zich den geheelen dag goed houden zoodat de diverse volksspelen een vlot vei'loop had den. De uitslagen van een en ander zijn: Ringrijden rijwielen dames: 1. Marie Tromp. 2. P. de Man. 3. Oor Tulen. Idem voor heeren: I. P. SchuiLenburg. 2. H. Biemond. 3. Jan v. d. Broek. Ringsteken met auto s dames1. B. v. d. Broek. 2. M. Biemond. 3. L. Papendrecht. Idem voor heeren: 1. G. Reinink. 2. L. Clemens. 3. B. v. Noort. Onthoofding van Landru voor dames:' 1. P. v. Noort. 2. Cor Tulen. 3. N. v. d. Bosch. Ezeltje-steken voor meisjes van 1216 jaar: 1. J. v. d. Aart. 2. Tina Bleileven. 3. A. de Vreugd. Sprietloopen v. heeren boven 16 j.: 1. J. Schuilenburg. 2. A. Clemens. 3. L. Clemens. Hardloopen met hindemissen v. jongens van 12—16 j.: 1. D. de Vries. 2. Adr. Cle mens. 3. N. v. d. Voorn. Mastklimmen v. heeren boven 16 j.: 1. J. Schuilenburg. 2. J. v. d. Broek. 3. J. de Man. Baldrijven v. heeren boven 16 ja-ar: 1. J. Hulsebosch. 2. J. Hoogenboom. 3. J. Winkels. Als bijzonder nummer stond op het pro gramma dit jaar vogelschieten en wel voor leden der vereen, en voor niet-leden tegen inieggeld. De uitslag van de leden der Oranjever. was: 1. P. Borst. 2. J. Biemond. 3. G. Bergman. 4. J. Schuilenburg. 5. P. A. Stokman. 6. C. v. Haastrecht. Uitslag niet-leden: de heeren 1. Berg te Castricum. 2. Driessen aldaar. 3. Beentjes te Bakkum. 4. Koelewijn aldaar-. 5. Hoger- dijk te Haarlem. 6. Meiman te Vijfhuizen. 7. Bonirius te Velsen. 8. Willemsen te Schalkwijk. Na afloop had prijsuitreiking plaats be staande uit luxe voorwerpen. De verderen avond had een gezellig en vlot verloop en werd besloten met vuurwerk. Een woord van dank is zeker op zijn plaats voor het volijverig bestuur, waar aan, naast heb goede weer, zeker het vlotte verloop van dit waardige Oranjefeest mag worden toegeschreven. TER-AAR. Te water. De landbouwer v. V. werd met zijn met twee paarden bespannen wa gen aangereden door den kolenhandelaar C. van Vliet, die met zijn auto kwam van het pad naar Rodenburg te Korteraar. De bespanning raakte daardoor te water, maar overigens liep het ongeval good af. De be stuurder van den wagen was er bijtijds af gesprongen. Geboren: Pieter zoon van C. van Leeuwen en den Brave. Johannes Cor nell's zoon van A. de Jong en Veelenturf. Johanna Maria d. van P. C. Hol schar en Turk. Barend van J. Kroon en de Bruin. Gerrit .Willem z. van M. v. d. Broek en Gredewcrt. Overleden: M. v. d. Meer weduwe van J. Pieterse 89 j. W0UBRUGGE. Een goede gedachte. Donderdag heb ben de scheepbouwmeesters Gebr. van der Laan alhier, met hun personeel en gezin nen per nieuwe motorboot een reis ge maakt naar IJmuiden en aldaar verschil lende werken bezichtigd en ook de grootste wereldsluis nietvergeten. Een aardige gedachte om jaarlijks zoo'n reis te doen. Geboren; Hendrika Petronella d. van H. van der Star en C. M. Roos Agnes Cornelia Theresia d. van P. L. van der Geest en C. M. van der Meer. Gehuwd: J. P. van der Berg jm. 24 j. en E. Windhorst jd. 26 j. J. de Vries 39 j. en C. Meirik 40 j. P. van Rhijn jm. 26 j. en M. G. van der Nagel jd. 24 j. Gevestigd: J. A. van der Kroft van Wateringen D. Oudshoorn en J. M, Keu kenmeester van Oegstgeest E. Dongel- mans van Alkemade J. Schipper van Maasdam J. M. van der Voorn van Ha- zerswoude K. de Brave en gezin van Gouda C. den Horder van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: G. van Vliet naar Overschie L. Bochove naar den Haag H. Peters naar Leiden E. Jansen naar Alkemade M. G. van der Nagel naar Amsterdam. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Gevonden voorwerpen. Een blauw mutsje en een regenjas. Inlichtingen ter secretarie. Geboren Jan, zoon van B. Wouden berg en p. van Egmond Adriana Maria Wilhelmina, dochter van P. de Jong en A. Verheul. Overleden': Pieter Zaal 62 jaar ge huwd met G. Do eland -^"Tennis van Dam 75 jaren wedr. van N. Konijn. Getrouwd: B. van Staalduinen 27 jaar 'en H. E. A. M. Kraaij 25 jaar. Gevestigd: G. Feddema gc'o. van HHuis zonder beroep van Amsterdam J. E. van Ede, verpleegster, van Utrecht Wed. Gesink, zonder beroep, van Voor schoten W. E. Agterof, zonder beroep, van 's-Hertogenbosoh Jan van den Bosch wagenmaker, van Zeist J. E. Maaskant, onderwijzeres van Arnhem J. Eising, dienstbode, van Reilen. Vertrokken: G. Y. C. lïufner, dienstbode, naar Woerden N. M. S. van Dijken, onderwijzeres, naar Haarlem N. Pijzei en gezin, spoorwegbeambte, naar Utrecht P. van den Heuvel en gezin, arbeider naar Moordrecht M. J. Punse- lie, zonder beroep, naar Alphen aan den Rijn A. van Beek, arbeider, naar Utrecht G. van Arkel, dienstbode, naar Buur- malsen G. Kortekaas, dienstbode, paar Waarder A. L. van den Broek, arbeider naar Drunen J. Kleinveld, boerenknecht naar Barwoutswaarder G. C. Wolswijk, zonder beroep, naar Heerlen A. Ver boom, dienstbode, naar Stolwijk. feuilleton Uit het Engelsoh van FRED. M. WHITE. 6) „Welk -meisje zou niet gelukkig zijn", zei ze, „als ze in zoo'n bruidsjapon en met zulke juweelen aan, ging trouwen met een man, die haar alles kon geven, wat haar hartje maar begeerde."" Er kwam een droevig glimlachje op het gelaat van Beatrice. „Je hebt het heelemaal mis, Adeline", zei ze. „Als ik op het oogenblik met jou kon ruilen, zou ik mij niet lang bedenken. Je hebt zeker een jongen hè?" „Oh, ja jyffrouw Hij is bediende in een winkel. Hij hoopt mettertijd voor zichzelf ie kunnen beginnen en Jan „Gaan jullie natuurrijk trouv/en? Je houdt zeker erg veel van hem, denk ik. Beatrice maakte den zin nier. af: ze werd zich er bewust van, dat ze te veel zei. Ze at maar heel weing van haar ont bijt en ging toen naar beneden naar het salon om een paar brieven te schrijven. Het was nog geen 10 uur; ze had dus in overvloed tijd. Lady Rashborough stond in den regel niet vroeg op en haar man had al een heele poos geleden ontbeten en was uitgegaan. Beatrice zat in een verre van opgewek te stemming over haar levensomstandighe den na te denken, toen Mr. Stephen Rich- ford werd aangediend. Er was een gewron gen glimlach op zijn gezicht, maar Beatrice merkte direct, dat zijn handen beefden en dat er een uitdrukking van angst in zijn oogen was. Hij zag heel bleek Hoeveel fou ten hij ook mocht hebben Stephen dronk niet en daarom verwonderde het meisje zich des te meer over zijn zonderlinge, schichtige manier van doen, die aan een be- schonkene deed denken. „Wat is er?" vroeg ze. Je ziet er uit alsof je vreeselijk geschrokken bent en je bent gewoon spookachtig bleek!" Richford gaf niet direct antwoord. Hij bekeek zich in een grooten spiegel en hij moest zichzelf bekennen, dat hij er met zijn bijna aschgrauw, van agst en schrik vertrokken gezicht niet bepaald op zijn voordeeligst uitzag. Ik ben een beetje geschrokken" sta melde hij„Ik heb op straat een akelig opgeluk zien gebeuren Er is een jongen door een auto overreden." De man loog, maar hij moest zijn toe vlucht wel nemen tot een leugen, wilde hij niet genoodzaakt zijn haar een waarheid te vertellen, die hij voor geen geld ter we reld over zijn lippen wilde laten komen. Maar hij was er de man niet naar om van streek te raken, wanneer een medemensch een ongeluk overkwamhij trok zich van het lot van een ander nooit iets aan en dat wist Beatrice heel goed. „Je spreekt de waarheid niet", zei het meisje koud. „Iets van dien aard zou jou niet van streek maken. Je verbergt iets voor me. Iser iets niet in orde met mijn vader?'" Richford om stelde heftig Ondanks al zijn koele zelfbeneersching gelukte het hem op dat oogenblik Diet om zijn zenuwen in be dwang :e houden. Zijn bleek gezicut kreeg een loodkleurige tint en zijn stem klonk schor toen hij weer begon te spreken. „Ik weet wel, dat er in jouw oogen geen haar goed aan mij is", antwoordde hij on beschaamd. „Als een vrouw zich eenmaal een idee-fixe in haar hoofd heeft gehaald, kunnen geen honderd mannen het er meer uit pratenMaar wat je vraag betrefter er niets met je vader gebeurd: mannen van zijn soort overkomt nooit was. Ik heb hem gisteravond naar zijn kamer gebracht en hij had. uitstekend voor zichzelf gezorgd! Meer dan tweehonderd pond gewonnen met bridgen. Heusch, Sir Charles is uit stekend in staat om voor zichzelf te zor gen Beatrice was rood geworden, maar zag nu weer wasbleek. Ze betrapte zich er op, dat ze in stilte gehoopt had, dat haar va der iets overkomen zou zijn, ernstig ge noeg om uitstel van het huwelijk noodza kelijk te maken. „Waarom kwam je me opzoeken?", vroeg ze daarop. „Ik heb niet zooveel tijd meer te missen." „Dat begrijp ik, maar je kunt je troos ten met de gedachte, dat we tijd genoeg met en voor elkaar zullen hebben als de band voor 't leven straks gelegd isIs het je niet opgevallen, dat ik je nog geen ca deau gegeven heb? Kijk: ik heb dit voor je gekocht Richford's handen, die nog steeds tril den, haalden een omvangrijk pakket uit een van zijn zakken te voorschijn. Toen hij het papier er af gewikkeld had en het dek sel van de doos opgelicht, was het of er een stroom van levend vuur zichtbaar werd. Het waren diamanten in allerlei soorten van antieke zettingen, de mooiste I diamanten, 'die Beatrice ooit in haar leven gezien had. Ondanks haar leed en ellende: kon het meisje een kreet van verrassing en bewondering niet onderdrukken. „O, ik dacht wel, dat er een manier was waarop ik je hart kon verteederen", grin nikte Richford gemeen „Zelfs een vrouwe lijke heilige is tegen de verleiding van ju weelen aiefc bestand. Het zijn ee beioem. de diamanten van de familie Rockmartin. Die ireest er om financkele redenen af stand van doen en de gelegenheid was te mooi om er geen gebruik van te makeu. En hoe vindt je ze „Ze zijn werkelijk bifiten gewoo n mooi", stamelde Beatrice. „Ik dank je heel har telijk „De dankbetuiging is niet overmatig warm, vindt je niet? Is dat alles wat je te zeggen hebt? Is het cadeau niet eens een kus waard Beatrice deed een stap achteruit. Al had haar leven er van afgehangen, had ze den man niet kunnen kussen. Tot nu toe had den zijn lippen haar nog niet aangeraakt en dat zou ook nooit gebeuren zoolang zij bij machte was om het te verhinderen. „Ik denk het niet", ging ze op haar kou den, beheerschte toon voort. „Ik geef toe, dat het een vorstelijk geschenk is, maar 't verzacht mijn gevoelens voor jou heelemaal niet. Je hebt den koop gesloten in het volle bewustzijn van wat je deed: ik heb je eerlijk gezegd, dat ik nooit iets voor je zou kunnen voelen en dat ik mezelf ver kocht om den goeden naam van mijn va der te redden. Ik weet wel, dat deze situa tie nieuw is; het is vreemd maar dergelij ke huwelijken zijn ook nog wel eens een succes geworden. Maar in ons geval is dat uitgesloten. Alles wat ik aan liefde en ge negenheid te geven heb, heb ik allang aan Ieen ander weggeschonken. Ik zal mijn best doen om je het leven zoo aangenaam mogelijk te maken, maar meer moot je niet van me verwachten. Dat heb ik je uitdrukkelijk gezegd." Richford draaide zich om met een ruwe verwensching op de lippen. Die koude min achting maakte hem razend, maar hij zou zich wreken! De tijd was nu niet meer ver af, dat Beatrice zou moeten buigen of breken; daarvoor zou hij wel zorgen „Uitstekend", zei hij met tergende be daardheid „We begrijpen elkaar volkomen. We zullen maar kalmpjes afwachten hoe 't gaat hoor. Tot ziens." Hij ging de kamer uit zonder verder een woord te zeggen. Beatrice schoof de diamanten van zich af alsof het een hoop vergiftigde slangen waren. Zo had een ge voel alsof ze nooit in haar leven meer naar diamanten zou kunnen kijken zonder te gru wen. De tijd spoedde voortnog maar een uur en het onherhelbare zou gebeurd- zijn. Lady Rashborough kwam binnen en bewonderde de juweelen, volgens haar overtuiging ïvas Beatrice het gelukkigste meisje van heel Londen. Lady Rashborough -was oen klein, knap, blauw-oogig vrouwtje, die door haar man aangebeden werd, maar iets dat op een hart leek, scheen ze niet te bezitten. Dat een jongmeisje afkeer kon hebben van een man die haar zulke diamanten gaf, was een krankzinnigheid, die haar begrip abso luut te boven ging. „Je zult wel verstandi ger worden als je ouder bent, kind", zei ze wijs (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13