21ste Jaargang VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 No. 6658 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING 3)e £eicbclie Gou/fcont DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen l TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Crisis en loonen Als men velen mag gelooven, als o.a, de oud-burgemeester van Botterdam dr. Zim- mermann 't in de „Telegraaf" bij het rechte eind heeft, dan is de oplossing van de oeconomische crisis eenvoudig, in dien men 't maar aandurft: het mes moet worden gezet in de loonen; daar moeten stukken van af Déze als radicaal aangeprezen ge nezing van den oeconomischen toestand wordt, zooals ook al vanzelf spreekt, door anderen bestreden. Men wijst er op, dat werkelijk lang niet over heel de lijn de loonen zoo hoog zijn (er zijn óók nog wel lage en te lage loonenen dat de diepste oorzaak van de oeconomische crisis niet in de 'loonen, maar elders moet worden gezocht al wordt dan ook toegegeven, dat in bepaalde gevallen loonsverlaging wel 'ns gewenscht of noodzakelijk kan zijn. Dezer dagen zullen we uitvoeriger over het actueele vraagstuk van de oecono mische crisis een en ander zeggen. Wij willen vandaag het volgende citee- xen uit een artikel van Kr. in de „Tijd" als beantwoording van de vraag: Moeten de loonen worden verlaagd? De schrijver zegt in zijn antwoord hier op o.m.: „De dreigende malaise is "'zeker niet te wijten aan verminderde prestatie der ar beiders, veeleer aan een complex van andere oorzaken, o.a. economisch-politieke maatregelen van enkele staten, moderne uitvindingen op technisch gebied, de gestie van het kapitaal-bezit etc., loonsverlaging moge tijdelijk een onderneming \-als zoo danig door de moeilijkheden heenhelpen, afdoende is het middel niet^aM-voor zijö. andere, zij het minder eenvoudige maat regelen no o dig". En de schrijver besluit: „Dus in geen geval loonsverlaging? Na tuurlijk niet: wanneer er abnormale om standigheden intreden is een tijdelijk ge ringer loon beter dan werkloosheid. Maar waartegen we willen waarschuwen is tegen het gemak, om, zonder onderscheid van omstandigheden, zonder te letten op de be- teekenis van den menschelijben arbeid, zonder de overtuiging van de noodzaak, bij de nadering van een depressie onmid dellijk te grijpen naar een loonsverlaging, die vaak zoowel een ondeugdelijk als een schadelijk middel is om aan de depressie te ontkomen". Met dit antwoord op de vraag over de verhouding tusschen crisis en loonen willen wij voor vandaag volstaan. VOLKENBOND DE NIEUWE VOLKENBONDSGEBOUWEN Van 29 tot 31 Juli heeft te Genève de tech nische ondercommissie van de architectencom missie voor de nieuwe Volkenbondsgebouwen vergaderd voor de definitieve redactie van haar rapport aan de architectencommissie. De ondercommissie heeft thans de voorwaarden voor de inschrijving voor de eerste bouwwerken ten bedrage van een millioen goudfrancs geregeld. De uitnoodigingen aan de verschillende firma's zullen ongeveer 15 Aug. worden uitgezonden. De aanbiedingen worden uiterlijk 15 October op het Volkenbondssecre tariaat verwacht. Vervolgens zal op 1 Novem ber de toewijzing van de werken plaats heb ben, reeds onmiddellijk zal begonnen worden met de bewerking van het terrein, hetgeen te gen November gereed moet zijn. De onder commissie heeft nog een grondige beraad slaging gehouden met de architecten, die de stellige hoop hebben uitgesproken, dat de Volkenbondsvergadering van 1933 in de nieu we gebouwen zal kunnen plaats hebben. FRANKRIJK DE EUROPEESCHE UNIE. Een antwoord van de Fransche regeering. De Fransche regeering, welke thans in het bezit is van alle antwoorden op het memoran dum inzake een Europeesche unie, met uitzon dering van dat van de Zwitsersche regeering, bereidt thans haar antwoord voor op de op merkingen, welke haar door de verschillende regeeringen zijn voorgelegd. Zij hoopt hiermede in September gereed te zijn. ZWEDEN EEN POOLSCH OORLOGSSCHIP IN ZWEEDSCHE WATEREN. Zonder voorafgaande kennisgeving aan de autoriteiten. Een-persagentschap meldt, dat het Poolsche oorlogsschip „Wilja" aan de Noord-Zweedsche scheren een onaangekondigd bezoek heeft ge bracht. Zonder zich aan de internationale rege len te storen, is het schip in de scheren van Sundsvall doorgedrongen. Het heeft daar ver scheidene manoeuvres uitgevoerd, waarna het in zuidelijke richting koers zette, zonder dat het vooraf contact met de Zweedsche autori teiten had gezocht. LITAUEN. WOLDEMARAS. Naar verluidt wil de vroegere Litausche minister-president Woldemaras Litauen ver laten om zich in Polen te vestigen. Mevrouw Woldemaras heeft een verzoek dienaangaande ingediend. EGYPTE. EEN LUCHTMACHT VOOR EGYPTE De Egyptische regeering rs voornemens in het buitenland negen vliegtuigen te bestellen, die de kern zullen vormen van de Egyptische lucht strijdkrachten. AFGHANISTAN DE TOESTAND IN AFGHANISTAN De burgemeester van Kaboel terechtgesteld. Volgens een bericht in de bladen is de bur gemeester van Kaboel terechtgesteld, omdat hij den jongsten opstand in Afghanistan aange sticht moet hebben. De leiders van den opstand zijn naar het Noorden van het land gevlucht, waar zij nieu we aanhangers trachten te werven. Een uit Afghanistan te Karachie aangeko men Duitscher verklaarde, dat Afghanistan thans in een toestand van volslagen wanorde verkeert. De moeilijkheden worden vooral ver oorzaakt door het gebrek aan geld. De solda ten ontvangen geen soldij en daarom is het le ger onbetrouwbaar. De regeering geeft zich dan ook alle moeite, om met de vijandelijke stammen goede vrienden te worden. CHINA DE ROODE OPMARSCH. Ook Hankau bedreigd? Naar uit Sjanghai wordt gemeld, vreest men thans, dat wellicht ook Hankau in handen zal vallen van de Chineesche communisten, die een groote activiteit ontplooien langs de spoorlijn PekingHankau, Drie regimenten der nationale regeering, die zich aan de communistische strijdmacht heb ben overgegeven, hebben de sjoolrijn, 40 mijl ten Noorden van Hankau, doorgesneden en Siaokan bezet, De vijf Amerikaansche missionarissen, die eenigen tijd geleden*ontvoerd werden door Chi neesche bandieten en te Poetsjau in de provin cie Ahnwai werden vastgehouden, zijn, toen de stad op 22 Juli j.l. door de troepen der Nan- king-regeering werd bezet, ongedeerd gevon den. De stad was op 21 Juli door de bandie ten ontruimd, Een van de beste oorlogsbodems van de kleine Deensche vloot, de kruiser „Niels-Juel", is voor de som van 12 millioen Deensche kro nen verkocht aan de Chineesche regeering. De kruiser zal worden bestemd voor het jacht ma ken op bandieten. Uit Hankau wordt gemeld, dat aldaar de staat van beleg is afgekondigd. Te Woetsjang zijn 6 communisten gearresteerd, die gister morgen zijn terechtgesteld. De Japanners hebben bij wijze van voorzorg het gebied van hun concessie met prikkeldraad De berichten omtrent de vreeselijke verwoes tingen, die door de zegevierende roode troe pen te Tsjangtsja zijn aangericht, hebben in de Japansche hoofdstad groote bezorgdheid te weeggebracht. De regeering heeft uitzending van Japinsche oorlogsschepen naar Hankau bevolen, welke stad eveneens groot gevaar DONDERDAG vond in een openbare zitting van het Permanente Hof voor internationale Justitie de plechtige overdracht plaats van het schilderij van het overleden lid Viscount Finley, die van 1922-1929 zitting in het Hof heeft gehad. Het schilderij loopt, daar de aldaar aanwezige troepen der nationale regeering nauwelijks voldoende zijn, om een serieus offensief der communistische strijdkrachten te weerstaan. De toestand te Tsjangtsja is buitengewoon ernstig. De straten zijn letterlijk met dooden bezaaid. Het Amerikaansche oorlogsschip „Guan" en de Italiaansche kanonneerboot „Er- manno Carlotto" zijn derwaarts vertrokken. AMERIKA SOVJET-SPIONNAGE IN DE VER. STATEN Waarbij de „Amtorg" betrokken is. De Amerikaansche justitie zoekt thans naar een man, Filin genaamd, die aan het hoofd moet staan van een in de Vereenigde Staten opereerend sovjet-Russische spionnagecentrale. De eene organisatie, waarvan hij de leider is, zou een louter politiek karakter dragen en bij haar werk' gedekt worden door de „Amtorg" (d.i, de Russisch-Amerikaansche Handesl-Com- pagnie), welke voor het overmaken van de noodige geldmiddelen uit Moskou zorgt. De andere heeft, naar hier beweerd wordt, de taak vertrouwelijk materiaal over leger en vloot der Vereenigde Staten te verschaffen. Onderwijl voert de Amtorg, waarop de laat ste dagen van alle kanten aanvallen worden gedaan, nog steeds een verbitterden strijd voor de toelating van de met embarge bezwaarde Russische houtpulp. Op het oogenblik liggen er niet minder dan vijf schepen met Russische houtpulp op de tot dusverre geweigerde ver gunning tot lossen te wachten. "Het Amerikaan sche ministerie van financiën heeft zich in zooverre tegemoetkomend betoond, dat het thans den termijn van wachten heeft verkort, terwijl de Amtorg gelegenheid krijgt aan te toonen, dat de lading der schepen inderdaad niet door gestraften is geproduceerd. MEXICO EN DE VER. STATEN. Nauwere samenwerking of bondgenootschap? Volgens bericht uit Mexico wordt gemeld, heeft generaal Juan Almazan, minister van verkeer en openbare werken, naar aanleiding van zijn reis in de Vereenigde Staten, den pre sident der republiek, Rubio, geadviseerd, offi- cieele maatregelen te nemen, om een nauwer contact tusschen de Vereenigde Staten en Mexico te begunstigen. Genoemde minister is n.l. van oordeel, dat in een conflict, waarbij de Ver, Staten zijn betrok ken Mexico zich aan de zijde der Ver. Staten dient te plaatsen, daar dti het eenige middel is, om een eventueel gevaar voor Mexico te verminderen en ten slotte voordeelen te ver krijgen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Bij de gehouden Mulo-exa mens slaagden voop het diploma A. Nellie Kroon, Gideon van Melle, Reindert Posthu- ma, Gerrit Ida Vooys. Voor het diploma B: Huibertus Johannes Lemkes en Nellie Blijleven Ter Aar, allen leerlingen van de Mulo-school met den Bijbel (hoofd A. Maaskant) alhier. De Wilhelmina-feesten. Deze vereeniging, welke zich ten doel stelt het vieren van den verjaardag van H, M. de Koningin, houdt, zco- als reeds in het verslag der laatste algemeene ledenvergadering stond aangegeven, haar fees ten op Woensdag 20 en Donderdag 21 Aug. Het programma bestaat voor het overgroote deel uit echte volksspelen voor jong en oud. Deze worden gehouden op het voetbalterrein, gelegen naast het feestterrein aan de Van Boetzelaerstraat en wel zoodanig ingericht, dat een ieder het spel, waarin hij belang stelt, naar behooren kan volgen. De feestgids, alsmede de advertentiën, welke in de eerstvolgende weken in de bladen zullen verschijnen, bevatten volledige bijzonderheden. Ook wordt in de feestgids bij ieder spel de plaats van aanmelding aangegeven. Bevat de eerste middag hoofdzakelijk spe len voor kinderen en jongere lieden, de tweede dag heeft een rijkgevuld programma, waaraan wij een enkel woordje willen wijden. Het hoofdnummer van dien middag is de groote wielerwedstrijd voor jong en oud, dus zonder leeftijdsgrens, in het algemeen worden hiervoor ingeschreven jongens en mannen, niet ouder dan 80 jaar. Hiervoor zijn dan ook prachtprijzen beschikbaar gesteld, o.a. als eer ste prijs een geheel compleet heerenrijwiel, en verder nog drie buitengewoon mooie prijzen. Verder zal „Het eerst aan den trein", waar voor eveneens zeer mooie geschenken zijn ge reserveerd, wel een nieuwe „Schlager" worden. Bij dit spel zijn voor de best en koddigst ge- costumeerden extra prijzen te behalen. Er zijn natuurlijk nog tal van andere spelen, te veel om hier te bespreken, o.a. ook „Kuip je-steken", dit jaar weder als vroeger met lor rie op rails. Voor dit spel worden geldprijzen uitgeloofd. De aangekochte prijzen worden bij de ver schillende winkeliers uitgestald. Men denke er echter vooral aan de aangifte voor deelname te doen óp de aangegeven plaatsen en tijden, daar zulks voor de goede voorbereiding noodzakelijk is. KOUDEKERK. Geboren: Willem z, van Th. de Vries en W. Schellingerhoud. Getrouwd: A. Visser j.m. 24 j. en A. C. v. Wijngaarden jd. 21 j. Overleden: Elisabeth Struijk 14 j. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De opmarsch der communisten in China. Sovjet-spionnage in de Vereen. Staten. De aankomst van de R 100 te Montreal (Telegrammen). BODEGRAVEN. Het jubileum van den Pastoor. Het 40-jarig Priesterfeest van den Zeereerw. heer Pastoor F. A. Keet, op 15 Augustus a.s., zal op grootsche wijze worden gevierd. Het huldigings-comité heeft aan de huizen der parochianen een feestgids doen bezorgen waaraan wij het volgende ontleenen. Donderdag 14 Aug. 's avonds 7 uur Plechtig Lof, waarbij een welkomstlied zal worden ge zongen. Vrijdag 15 Aug. Generale H. Communie der parochianen. Half elf Plechtige Hoogmis met feestpredicatie door den jubilaris. Vóór de H. Mis welkomstlied: „Welkom Priester in de woning". Veni Creator. Gezongen wordt Missa „In honorem Beatae Mariae Virginis" van Jan Nieland- Na de H. Mis de cantate „Haec est dies" van J. A, S. v. Schaik. Van 12.301.30 receptie van de parochianen in het Patronaats gebouw. 6.30 uur: Solemneel Lof, met Te Deum. 7.30 Algemeene huldiging door de pa rochianen in het Patronaatsgebouw. Bij het binnentreden van den jubilaris wordt gezongen het welkomstlied: „Treedt binnen, dierb're Herder". 2, De Priestercantate „Haec est dies", te zingen door het zangkoor: „Can tate Domino" en het Dameszangkoor, afd. Vrouwenbond. 3. Feestrede door den Wel- eerw, heer J. H. van Kessel. 4. Aanbieding van het parochieele cadeau, bestaande uit een prachtige kelk. 5, Zigeunerslied, waarna pauze. Vervolgens de opvoering van het tooneelspel: „De Overkant". Zondag 17 Aug. 7.30 uur weder in het pa tronaatsgebouw. Na welkomstlied en priester cantate feestrede door den weleerw. heer R. M. M. A. Nieveen van Dijkum, kapelaan te Leiden, onderwerp: „Het Priesterschap", en feestrede door den weleerw, heer A. Kramer, kapelaan te Leiden, onderwerp: „Het Herders ambt". Hierna het tooneelspel: „De Overkant". Maandag 18 Aug, zal het programma voor de R.K. jongelieden boven 17 jaar worden af gewerkt, terwijl jongens en meisjes beneden 17 jaar de generale repetitie op Woensdag 13 Aug, kunnen bijwonen. WOERDEN. Begin van brand. Gisteravond te ongeveer 9 uur ontstond een begin van brand bij de fa. van den Bosch, in de Voorstraat, alhier. Dicht bij het kapokhok stond een vuilnisbak, waar uit door tot nog toe onbekende oorzaak vlam men sloegen, die tot door het open luik van de kapokschuur reikten. Een dochtertje van den heer v. d. Bosch waarschuwde haar vader, die zoo spoedig mogelijk het luik afsloot. Een tijdruimte van eenige minuten zou voldoende geweest zijn om de geheele kapokvoorraad in vlammen te zetten. De brandweer was on middellijk ter plaatse, maar hoefde de spuit, die reeds buiten gebracht was, niet te gebrui ken. Met emmers water werd het vuur door de brandweerlieden gebluscht. Wat de oorzaak betreft, vermoedt men, dat onvoorzichtigheid met vuur of moedwil in het spel is. Het be richt „brand" had nogal veel publiekdrukte tengevolge nabij het bewuste perceel. VOORSCHOTEN. Mgr. Verstraelen op bezoek. Z. D. H. Monseigneur A. Verstraelen van het gezelschap van het Goddelijk Woord SteijlUden en Apostolisch Vica ris van do kleine Soenda-eilanden (Flores- missie), bracht Donderdagmiddag een be zoek aan Mgr. Th. Bekkers alhier, natio naal secretaris van het Pauselijk Liefde werk van den H. Apostel Petrus, tot op leiding eener inlandschc geestelijkheid in de missies. Mgr. Verstraelen is 23 jaar in de missie, sedert 14 Maart 1922 Apostolisch Vicaris der kleine Soenda-eilanden en resideert te Naïna-Ende op het eiland Flores. Te Toda-Belve (Flores) heeft Mgr. Verstrae len met den belangrijken steun van het S. P. L. een seminarie voor inlandsohe priester-studenten gesticht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1