Meisjes >etr Jongens WAALS RADIO VRAGENBUS MARKTBERICHTEN GEVRAAGD A een Leeraar WOENSDAG 30 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 30 Juli 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.769.4 te la Coruiia. Laagste barometerst.: 751.7 te Hemösand. Verwachting tot den avond van 31 Juli: Meest matige tijdelijk wellicht nog krachtige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt met opklaringen. Aanvankelijk nog regenbuien en zelfde temperatuur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur: 19 gr., 12 uur 19.5 gr. en 3 uur 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 1S.5 gr. 12 uur 19 gr. en 3 uur 19.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 9.24 uur tot Woensdagmorgen 4.50 uur. LUCHTTEMPERATUUR: 16.8 gr. C. V over dien dam, anders is het overpad voor hem nutteloos. Wat u met uw tweede vraag bedoelt is ons niet duidelijk. Vraag: Is de letter M. bij de jongste loting dienstplichtig geworden. Is deze loting geldig voor 2 jaar Mijn zoon is ge boren in 1912, is hij dan al bij deze loting 1 Antwoord Uw zoon is voor de lich ting 1932. Bij de loting hiervoor in Juni is de naam Nijkerk als no. 1 getrokken. Of uw zoon vrij zal zijn, is nu nog niet le zeggen, maar de letter M. maakt een zeer goede kans. De loting geldt slechts voor één lichting. Vraag: Zoudt u me kunnen zeggen hoe duur het is als men in Augustus of Septem ber den Amsterdamschen. Dierentuin wil bezoeken 3 Antwoord: Wij weten het met. Mis schien kan een onzer lezers u daaromtrent inlichten 1 Vraag: Wie is de uitgever van het dag „De Nieuwsbron"? Antwoord: Dit. blad wordt uitgege ven: Laan van Meerdervoort 220 te Den Haag, Informeer u daar. Vraag: Kan ik als inwonend Leide- naar mij hier gratis aan een geneeskundig onderzoek onderwerpen? Zoo ja, tot wien en waar moet ik mij wenden Antwoord: Wij meenen, dat zulks niet mogelijk is» indien u niet aangesloten is bij een of ander Fonds. Informeer eens bij uw huisdokter. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Bevkel naar Deventer?- Hoeveel K.M. Antwoord: Berkel, Bergschenhoek, Bleiswijk, de Kruisweg, Moerkapelle, Wad- dinxveen, Bodegraven, Woerden, Harme ien, de Meern, Oudenrijn, Utrecht, de Bildt, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud en Nieuw Milligen, Apeldoorn, Teuge, De venter. Afstand 135 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Breda, van Breda naar Eind hoven, van Eindhoven naar Leiden? Hoe veel K.M.? Wanneer kan men overvaren aan het Hollandsch Diep? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Bleiswijk, Rotterdam, De Punt, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, de Mijl, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek, Terheyden, Zand, Breda. Afstand 86 K.M. Breda, Dorst, Haamberg, Tilburg, Moergestel, Spoordonk, Oir schot, Best. Acht, Eindhoven. Afstand 56 K.M. Eindho ven, Acht, Best, Boxtel, 's-Hertogenbosch, Hedel, Zalt-Bommel, Tuil, Waardenburg, Meteren, Geldermalsen, Buurma-lsen, Cu- lemborg, Schalkwijk, Houten, Utrecht, Oudenrijn, Harmeien, Woerden, Bodegra ven, Alphen aan den Rijn, Leiden. Af stand 125 K.M.. De overtocht van Willems dorp heeft elk half uur plaats. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Etten? Hoeveel K.M. 1 Antwoord: Het antwoord op deze vraag vindt u in bovenstaande antwoord. Van Moerdijk houdt u echter rechts naar Zevenbergen, waarna u vanzelf te Etten aankomt. De afstand is 83 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Hulst? Hoeveel K.M. 1 Hoe dikwijls en waar moet ik over varen Antwoord: Leiden, Zoetermeer, Rot terdam, Charloïs, Zuidhoek, langs den Pél- dijk, over trambaan door den polder van Rhoon naar Nieuwe Veer Reeppont, over varen naar Goidschalxoord, Klaaswaal, Nu- mansdorp, overvaren naar Willemstad, Hei- wijk, Heiningen, Dinteloord, Steenbergen, Halsteren, Bergen op Zoom, Krebbendijke, Kruiningen, Hansweert, overvaren naar Walsoorden, Kloosterzande, Kuitaart, Ter Hole, Hulst. Afstand te lande 120 K.M. Vraag inzake grensscheiding en over pad B. J. Z. te A. Antwoord: Wanneer uw buurman het recht van voerpad heeft en bovendien het recht om door de poort te gaan, is u ver plicht alles na te laten, waardoor dat recht van overpad heeft en bovendien het dam toegang geeft tot- het overpad, is u natuurlijk verplicht hem toegang te geven Berichten reeds opgenomen in een deel onzer vorige oplaag. PASTOOR LEUSEN EN HET Zl EKEN-TRI DU UM. Gisteren heeft het comité van het Eucharistisch Zieken-Triduum afscheid ge nomen van den Zeereerw. heer pastoor Leus en. Alle dames en heeren voorzoover niet door dringende reden vex'hinderd waren te zamen gekomen in de zaal van de pastorie aan den Heerensingel. Toen pastoor Leusen met zijn beide ka pelaans in de bijeenkomst gekomen was, nam de voorzitter de heer H. Simonis het woord. Spr. zeide, dat het comité de be hoefte had gevoeld, om pastoor Leusen zeer nadrukkelijk dank te zeggen voor wat hij voor het zieken-triduum heeft gedaan. Getuigd kan worden, dat hij zelf de leden, van 't comité in allen arbeid is voorgegaan; bij alles was hij de bezielende stuwkracht. De pastoor kan er dan ook van overtuigd zijn, dat alle zieken, die aan de tridua hebben deelgenomen, zijn toegewijde zorg voor hen kennend, hem niet zullen verge ten. De leden van het comité, ieder per soonlijk, wilden pastoor gaarne ook een stoffelijk bewijs van hoogachting en waar deering schenken, en namens allen bood spr. aan een looper voor de pastorie in Zoetermeer. Pastoor Leusen dankte het comité voor de gesproken woorden en het aangeboden geschenk. Hij bracht de hem gebrachte lof terug op de leden van het comité, wier ijver voor de schoone zaak van het zieken- triduum zoo voorbeeldig was en die hij daarvoor hartelijk willen danken. Het zieken-triduum is gehouden, telkens met grooten luister, maar ook telkens met grooter ziele-troost voor de zieken. En dat was het doel, den zieken de troost van den Godsdienst zoo volkomen mogelijk le doen smaken. De Pastoor eindigde met den wensch, dat het zieken-triduum zal blijven wat het is geweest. Hierna bleven allen nog eenigen tijd te zamen en in proza en poëzie gaven eenige leden uiting aan hun gevoelens. Door een der leden werd den pastoor nog een album met mooie photo's van het zieken-triduum aangeboden, met een keu rig gecalligrapkeerde opdracht. Ambtenaar Burgerlijke Stand. Tengevolge van het overlijden, op November des vorigen jaars, van den heer K. D Sijtsma en het op 24 Februari j.l. verleend eervol ontslag aan den heer Ph. P. Deumer zijn twee vacatures ontstaan van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten der huwelijken. Ter voorziening in die vacatures bieden B. en W. den Raad, de volgende aangeve- ling aan: Vacature-Sijtsma: lo. mr. A. J. Romijn, 2o. ir. A. G. Bosman. Vacature- Deumer: lo. M. H. de Reede, 2o. Jac. Wil brink. Maatschappelijk Hulpbetoon. Tengevolge van het aan den heer H. W Blote verleend eervol ontslag als lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon is in die Commis sie een vacature ontstaan. B. en W. bieden den Raad, na raadple ging van die Commissie, ter vervulling van de vacature de volgende aanbeveling aan: lo. S. J. Le Poole L.Gz., 2o. mr. H. Goudsmit. Stads-vroedmeester. B. en W. geven den Raad in overweging, prof. dr. P. C. T. van der Hoeven weder voor den tijd van drie jaren, gerekend te zijn ingegaan 1 Juli j.l., te bestendigen in de betrekking van Stads-vroedmeester. Stads-vroedvrouw. Mevr. B. x\lter geb. de Jong verzoekt den Raad haar weder in de betrekking van Stadsvroedvrouw te willen bestendigen. Adressante zal op 19 December a.s. den pensioengerechtigden leeftijd hebben be reikt, zoodat zij, krachtens bepaling in de desbetrefende verordening op 1 Januari a.s. zal moeten aftreden. Met den Stadsvroedmeester en den Di recteur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst zijn B. en W. van meening, dat hier geen termen aan wezig zijn om bedoelde verordening bui ten toepassing te laten en dit te minder wijl voorziening in de te ontstane vaca ture, wegens de allengs geringer wordende werkzaamheden aan het ambt verbonden,. B. en W. niet noodig voorkomt. Mitsdien geven B. en iW. den Baad in overweging: a. Mevr. B. Alter geb. de Jong voor het tijdvak van 15 Juli tot en met 31 December 1930 te bestendigen in de betrekking van Stadsvroedvrouw b. goed te keuren dat na expiratie van den sub a genoemden termijn niet meer in de vacature wordt voorzien. Concierge H. B. S. Bij Raadsbesluit van 2 September 1929 erd P. O. van Vliet voorloopig voor den tijd van één jaar benoemd tot concierge aan de hoogere burgerschool met vijfjari gen cursus, in den rang van concierge A. den Directeur dier school om die tijdelijke aanstelling van v. Vliet om te zetten in een vaste, geven B. en W. den Raad in over weging P. C. van Vliet met ingang van 1 September a.s in vasten dienst der ge meente te benoemen tot concierge aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus, in den rang van concierge A. MUZIEK. Eerste Zomerooncert In de Pieterskerk. Op den sterfdag van Johami Sebastiaan Bach heeft organist Mens zich aan het orgel gezet om in een programma gewijd aan dezen, den grooten Meester te herden ken in zijn onsterfelijke orgel-composities. In de Pieterskerk was een vrij talrijke schare aandachtigen bijeen (gezien het va- cantieseizoen) en met vereering is er ge noten van de magistrale orgelsoli en de tot inkeer dwingende „Choraloorspiele", die, om de diepte harer poëzie en het stemming-weergevende, symphonischc ge dichten van onnavolgbare schoonheid zijn. Bach's tijdgenooten zeiden al, dat de Mees ter zijn Orgelchorale (waarvan het Choral- vorspiel ook een vorm is) „Nach dem Af- fekt der Worte" gezet heeft. De adoratie- ve schoonheid moet wel een gevoel van rust, kalmte en vertrouwen in de aandach tige toehoorders hebben achtergelaten. Hierna speelde de organist „Passacag- lia" „g-moll-Fantasie und Fuga" en als groot sluitstuk „D-moll-tocoata und Fuga" werken van grootschheid en majesteit, van beheersching van stemmen; en doorwer king van motieven en thema's, technisch volmaakt. Virtuoos orgelspel heeft Leo Mens la ten hooren. Het strakke rhyt.hme heeft hij tot den laats ten noor. gehandhaafd wat in de snelle Bach-figuren volmaakte be heersching van het instrument beteekent. Hapert het hieraan dan wordt een „Bach- toccata" doezelig en onklaar. Speelt men haar rhythmisch en duidelijk dan wordt zij een wereld van muziek. Wat zij onder zijn handen geworden is. Inderdaad de Bachvertolking klonk fa meus, zoowel in de breed opgezette en doorgevoerde „Passacaglia" als in de g-moll-fantasie met fuga, waarin hij in spontane opwelling zich geestdriftig over gaf aan de geniale orgelmuziek. Het spel van den organist was het kunstwerk waar dig om de plastiek van uitdrukking, het analystisch registreereu en de décoratieve belichtingen. Op zijn eerste concert heeft Leo Mens zich met vernieuwd enthousias me gegeven. Wij besluiten met een aanbeveling voor het volgende concert op 16 September a.s. waarop de zangeres Di Moorlag én Jaap Stotijn hoboist hun medewerking zullen verleenen. J. K. LAATSTE BERICHTEN DE HULDIGING VAN DEN OCEAANVLIEGER VAN DIJK. Naar wij vernemen is de huldiging van den vlieger Evert van Dijk op Schiphol door 9000 belangstellenden bijgewoond. BRUTALE INBRAAK IN EEN GOUDSMIDSWINKEL. In den afgeloopen nacht is een brutale inbraak gepleegd in den goudsmidswinkel van de firma Berkemeijer voorheen Paul Miche gevestigd Rokin no. 32 te Amster dam. Er is voor een waarde van circa 20.000 aan gouden horloges en andere gouden voorwerpen buit gemaakt. Slechts drie horloges liet. men onaangeroerd, ter wijl al het zilver door de daders werd versmaad. Toen vanmorgen te half 9 de winkelbe diende van de naastliggende kunstzaal Schelfhout den winkel binnenkwam, om zich aan zijn gewone dagelijksche bezig heden te begeven ontdekte hij, dat een# raam in de zijdeur, dat uitkomt in de Ga- persteeg, verbrijzeld was. Er bevond zich een gat van ongeveer 2 d.M. in heb vier kant. Hierdoor was het mogelijk geworden de bedoelde deur te openen die slechts ge sloten was met een Lipsslot, dat aan de binnenzijde kan worden opengedraaid. Toen de bediende een verder onderzoek instelde op de bovenverdieping, ontdekte hij op een leegstaande kamer, behoorende aan een op die étage gevestigde effecten- firma, een groot aantal leege doosjes, ter wijl een raam in die kamer uit zijn spon ningen was genomen. Het bleek, dat. de indringers van uit dit raam op een muur tje waren gesprongen en van daar uit. heb bovenlicht van den goudsmidswinkel had den kunnen forceeren. Met. een touw had den zij zich laten zakken en na hun buit bijeen gegaard te hebben, hebben zij ge bruik gemaakt van een trap die zich in den winkel bevond, zijn daarmee weer naar boven geklommen en hebben vervol gens op dezelfde manier het perceel ver laten als zij waren binnen gekomen. De ramen van den goudsmidswinkel waren afgesloten met ijzeren rolluiken. Aan de voorzijde van het gebouw is dan ook niets van het ongewenschte nachtelijke bezoek te bespeuren. De recherche stelt een uit voerig onderzoek in. In de kunstzaak wordt niets vermist daar de tusschendeur stevig afgesloten was. De goudsmid is verzekerd. Nader vernemen wij, dat meegenomen zijn ongeveer 100 gouden heerenhorloges, 200 gouden dameshorloges en vele arm bandhorloges met diamanten bezet. Be woners die in de nabijheid van de besto len firma wonen, hebben vannacht onge veer half 3 een zwaren slag gehoord. Zij zijn zelf nog op onderzoek uitgeweest, doch hebben niets bijzonders ontdekt. DOODELIJK ONGEVAL TE NIJMEGEN Door eer» autobus overreden. Gisteravond heeft op het. Valkhof te Nij megen een ernstig ongeluk plaats gehad. De 12-jarige J. D. uit Nijmegen, liep om zich tegen den regen te beschermen met zijn jas over het hoofd. Plotseling werd hij gegrepen door een autobus, bestuurd door den busondernemer G. uit Apeldoorn. Hij werd ernstig gewond opgenomen en een oogenblik later werd do dood geconsta teerd. Ernstig auto-ongeval. Gistermiddag heeft op den Provincialen weg te Hooge-Zwaluwe een ernstig auto ongeval plaats gehad. Een luxe auto, waar in de familie v. Drimmelen uit Klundert was gezeten, reed plotseling door het bre ken van het stuur tegen een boom, sloeg over den kop en kantelde in de sloot. Alle inzittenden werden door de glasscherven min of meer ernstig gewond. Een 72-jarig heer, die mede in de auto ■■Aas gezeten moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. R0EL0FARENDSVEEN, 30 Juli. - Groentenveiling. Snijboonen. 6570 cent idem M. 0.951.05, idem I 1.75, kassnij- boonen 1.852.afwijkend 55 cent, princesseboonen 1.55, idem zonder draad 2.05, dub'o. stam 85 cent, witte pronkers 24 cent, alles per 10 kg.; Augurken: fijn 6.00—6.30, fijnbasterd 2.S5—3.00. bas terd 1.401.50, grof 50—60 cent, grof II 35 cent, afwijkend 20 cent, bommen 1117 cent, stippel 3040 cent alles per 25 kg.; tomaten A 67, B 7.C 3—4, alles per 50 kg. BOSKOOP, 30 Juli. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia Golden Ophelia 19 cent, Hadley 18 cent, Claudius Perneb 4761 cent, Columbia 29 51 cent, Butterfly 25 cent, Mac Keiler 29 cent, Wilh. Kordes 39 cent, Rosalandia 4872 cent, v. Rossum 35 cent, Phoebe 41 58 cent, Florex S395 cent, Polyantha- rozen 4280 cent, Diversen: Dahlia, groot- bloemig 3844 cent; Gladiolen S cent, Le lies Tigrinum 40 cent, Clematis Durandi 62 cent, Anjers 34 cent, Clematis Prins Hen drik 7.30. AMSTERDAM, 30 Juli. Vee. Aan voer 304 kalveren le kwala 8290 cent, 2e kwal. 74—80 cent en 3e kwal. 6872 cent; 40 nuchtere kalveren 1619; 360 var kens, Vleeschvarkens (90110 kg.) 75—76 cent, zware 7375 cent, vette 6871 cent. VOORSCHOTEN, 29 Juli. Vrije veiling, kippeneieren 6.607.20 en eendeneieren 5.706.20 per 100 stuks; kippen 0.80 I.30, hanen 1.001.60, duiven 1024 cent. konijnen 0.401.60 per stuk, kal- koeneieren f 10.per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 29 Juli. Groen- tenveiling. Eigenheimers per bist van 25 kg. 0.801.40, Eerstelinegn idem 3090 cent, idem drielingen idem 7090 cev.', peen per 100 bos 3.407.90. Aanvoer: 280 kisten groote aardappelen, 20 kisten drielingen, 6250 bos peen. VEUR, 30 Juli. Groentenveiling. Eng, komkommers le soort 4.005.10, 2e soort 1:002.10, 3e soort- 50 cent, wankl. 1.00 1.50, stek 10 cent; gele komkommers le soort 2.50—3.80, 2e soort 1.50—2.00, 3e soort 5070 cent, stek 10 cent, kropsla 1.102.50, peen 4.307.50, bloemkool le soort 10.8017.40, 2e soort 5.00—7.10 uitschot 1.00—3.00; tomaten mid. 9.70 10.90, gr. ronden 8.009.90, 2e soort 9.50 10.40, 3e soort 6.006.90, bonken 6.00 8.20, uitschot 1.002.50, rijp 8.00 II.00, andijvie per 100 4.60—5.30, spinazie 3768 cent, postelein 5.809.50. rabar ber per 100 bos 3.005.00. snijboonen 14.10—16.50, spercieboonen 12.80—14.30 radijs 3. TER AAR. 29 Juli. Veiling „St. Phocas". Princesseboonen 1.501.85 en snijboonen 1.101.35 per 10 kg.; Augurken: fijn 5.10—6.20, fijnbasterd 2.70—3.20, bas terd 1.351.40, grof 6570 cent, K. K. 14 cent- en stippel 5055 cent per 25 kg. WOERDEN, 30 Juji. Kaas. Aanvoer: 427 partijen 35—40, met rijksmerk le soort 1448, idem 2e soort 3843, zware 51. Handel vlug. W1ÖSELNOTEKK.1NGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.34 Londen 12.099 '3., New York 2.483/$ Parijs Brusse 34.76l/4 Zwitserland 48.26l/0 Milaan 13.01 Madrid 27.771/? Oslo 86.541/2 Kopenhagen 66.541/2 Stockholm 66.791 Weene? 35.11 Praag 7.361/2 Boedapest BEURSOVERZICHT. Van gisteren. De algemeene beurstendenz was heden niet ongunstig, ofschoon hier en daar koersreacties vielen te constateeren. Phi lips o.a. hadden eenig aanbod te verwer ken, tengevolge waarvan de koers eenige pets. moest opofferen. Margarine Unies waren maar zeer weinig veranderd. Aku's iets beter gedisponeerd en trokken lich telijk aan. Accoustieken lagen zwaar in de markt; na een reactie tot beneden 110 kon die prijs moeizaam weer worden be reikt. Kon. Olie enkele pets. lager. De ove rige Oliesoorten bleven gemakkelijk op peil. Rubbers lichtelijk in reactie; de rubbernoteeringen te Londen hebben op nieuw een laagterecord bereikt, een bewijs dat men het succes der rubbcrplannen niet hoog aanslaat. Tabakken buiten de be langstelling; de koersbeweging was onre gelmatig. Van de Suikers openden H. V. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd, voor volwassenen. Trianon: City: Luxor: Niet afgekeurd v. volwassenen. A.'s op 415, maar in snel tempo werd een koers van 424 bereikt, waarna een gedeel te van het avance weer moest worden prijs gegeven. Scheepv. stil. Scheepv. Unies moesten weer wat van hun koers afstaan. Mijnaandeelen eerder iets lager. Amerika nen stil; Mexicanen werden wat hooger. Advertentiën geVr/»gd als STRIIK^JMDR DE HANODRUIUWmr - Leeftijd 14 a 15 jaar. Aanmelden bij den portier, Heerengracht 81. Gevraagd te Wassenaar, voor de maand Augustus, een Noodhuliv^Ksukenmeisje voor Winkel en gazijn EENIGE FL Aanmelding Haarlemmerstraat 130-136 n> ij houden van boeken,zeer voor- deelige cojiÜvï/s. Brieven on der no. T040 our. v. d. blad tg Alphen a/d Rijn. Gevraagdt wordt: i in bouwkundig teekepen, voor avondurt^i (^«tfrschijnlijk lof daai-mee 'vopg^heid voor- Salaris 'volgens -rijksrege ling. 2e kl. E\^rffueele reis kosten vergt}*! Sollicitaties met volledige inlichtingen en afschriften van akten of dipl. vóór 10 Augustus a.s. aan den direc teur. 5267-9 J. A. TOLK, Raadhuisstraat 24 TE KOOP "Wie wil huurkoop-contract overnemen van ,-eeji prima 4-lamps merktojC^telj met alle toebehooren als ljiidspr^kih", accu, plaat stroplh-apjatf ra A t enz. - Heeft gekosttojAal f 290.—. Steller oleics heefi er f 55.op betaald, doch is zonder betrekking gekomen en kan niet verder voortzet ten.' Er is nog een half jaar garantie op. Stukken zijn ter inzage. Brieven onder no. 324 bureau van dit blad.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3