l 21ste Jaargang WOENSDAG 30 JULI 1930 No. 6656 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorcitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Eenvoud het kenmerk Eenvoud is het kenmerk van heb ware. Dit is een regel zonder uitzondering bij de beoordeelingen van de zedelijke gedra gingen van een mensch. Een mensch, die in zijn optreden niet eenvoudig is, hij is óók niet heel en al waar; men moet voorzichtig zijn met hem te beoordeelen naar wat men oppervlakkig uiterlijk waar-, neemt, men kan hem niet voor de volle 100 pet. zijn vertrouwen schenken. Bij zaken zijn op den regel, dat een voud het kenmerk van het ware is, wel uitzonderingen. Er zijn b.v. lang niet een voudige, maar zeer gecompliceerde en in gewikkelde wetenschappelijke stelsels, waar men haast niet in of uit kan komen, en waarvan men toch niet mag zeggen, dat- ze niet deugen, omdat ze niet eenvoudig zijn! Het bovenstaande is een praatje vooraf. In onze B. K. Staatspartij is voor de candidaatstelling een kiesstelsel, dat niemand zal het ontkennen zeer gecom pliceerd. en ingewikkeld is. Het is lang niet eenvoudig. En nu kan, als heb niet eenvoudig is, van een kiesstelsel worden verklaard, dat het niet het ware is.- Want een kiesstelsel, dat de kiezer niet begrijpt, moet noodzakelijkerwijs zijn ani mo, om te kiezen, zeer sterk verminderen; en dan, beantwoordt dat .stelsel zeker zeer slecht aan zijn doel. Zoo begrijpt het ook het bestuur van de Kamer-Centrale Haarlem, dat zooals gemeld aan het bestuur der R. K. Staats partij heeft geschreven, dat het het „inge wikkelde stuk werk, dab ons Kiesreglement is" gaarne zag vervangen door een ander reglement. Dat Kieskringbestuur wil terug naar de wettelijke grondslagen, die de B. K. Staats partij het meest benaderde bij de verkie zing van 1918, het wil dus terug naar de verkiezingsmethode van dien tijd, aan vaardt dus met de souvereiniteit van eiken kieskring de decentralisatie, zij het, als toen, getemperd, geschaafd en geregu leerd door een centraal verband, destijds belichaamd in de zes-en-dertig mannen, de voorzitters en secretarissen der achttien kieskringen. Wij zijn het met die gedachte van Haar lem geheel en al eens; in onze courant, hebben wij al 'ns hetzelfde bepleit. Er moet terug gegaan worden naar het eenvoudige kiesstelsel van 1918, dat iedere kiezer kan begrijpen en over zien. Ma-ar; het centraal verband tusschen de Kieskringen zal doeltreffender moeten zijn, dan het toen was. Er zal meer o v e r- 1 e g tusschen de Kieskringen moeten zijn, dan toen gepleegd werd. Als deze correctie op het vroegere kiesstelsel wordt aange bracht, dan zal o.i. de vervulling van den Haarlemschen wensch zeer nuttig zijn voor onze partij 1 ENGELAND BESCHULDIGING VAN LAGERHUISLEDEN. Ze zouden dronken zijn en steekpenningen aannemen. 't Is rumoerig iu de Britsche Arbeiders partij. Zoo heeft het Lagerhuis aanstoot genomen aan een redevoering, die de Ar- beidsafgevaardigde Sandham, Zaterdag j.l. in een conferentie van de Onafhankelij ke Arbeiderspartij te Manchester heeft ge houden, en waarin hij onomwonden La- bourafgevaardigden beschuldigde steek penningen aan te nemen en vaak dronken te zijn! De beschuldiging werd reeds vroeger door andere leden van het Huis geuit, met het gevolg dat er steeds een storm van verontwaardiging opstak. Dit is nu weer het geval. Joseph Toole, Arbeidsafgevaardigde voor South-Salford, heeft een brief tot den Spea ker gericht met de vraag of er geen aan NOG EENIGE FOTO'S uit het door de aardbeving in Italië geteisterde gebied. op de puinhoopen van Melfi Koning Victor Emmanuel leiding bestaat disciplinaire maatregelen tegen Sandham te nenien. Uit den tekst van de redevoering van Sandham blijkt, dat hij hevig tegen het Lagerhuis uitgevaren is. Hij zeide dat, toen de afgevaardigde Beckett onlangs de Ma ce, het heilig symbool van het Huis, weg nam, de gezichten bleek werden van schrik doch toen minister Thomas eenigen tijd ge leden het initiatief nam om de „heilige realiteit" van het parlementair gezag aan de bankiers over te dragen (bedoeld zijn hier blijkbaar Thomas' plannen tot bestrij ding der werkloosheid met steun van de City), toonde niemand eenige verbazing. Voorts zei Sandham: Het is bekend dat Labour-leden geld hebben aangenomen van geldschieters en andere belangen, en het is bekend dat Labour-leden zich in het Huis bedronken hebben Onze leiders zien hier niets in, of zij vinden dat zulk een "rag niet erg genoeg is om de uitzetting dier leden uit de partij te eischen. Sandham liet zich nog verder zeer ge ringschattend over het parlement uit, doch dit waren zijn heftigste aantijgingen. Sandham zal voor zijn grofheid nog ter verantwoording worden geroepen. EGYPTE. DE CRISIS IN EGYPTE. Zoo noodig grijpt Engeland in. In den loop van het debat in het lager huis over Egypte, in verband met de dis cussies over de begrooting voor buitenland- sche zaken, verklaarde Mac Donald, dat hij Egypte er op gewezen had, dat, wanneer wijziging van de constitutie tengevolge zou hebben, dat de stand van zaken in ver band met de handhaving van de orde in dat land slechter zou worden, en het leven en bezit der vreemdelingen gevaar zou den loopen, de verantwoordelijkheid van Engeland, ingevolge de bepalingen van de wet op de orde, de regeering zou noodza ken tusschen beide te komen. AFGHANISTAN DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. Een nederlaag der rebellen. De Afghaansche troepen hebben, naar uit Peshawar gemeld wordt, den lingen zware verliezen toegebracht en len hunner gevangen genomen in een ge vecht bij het fort Mudrad Bey. Vermoedelijk is dit optandelingenleger niets anders dan het overschot der des tijds verslagen troepen van den usurpator Habiboellah. Volgens een later telegram is er van een opstand geen sprake geweest. Alleen heeft een troep bandieten een dorp ten Noorden van Kaboel aangevallen. De aanvallers werden verslagen en gevangen genomen. Thans is alles Tustig. TURKIJE ISMET PASJA BESCHULDIGT PERZIE. „Medeplichting aan den Koerden-opstand". De Turksche premier Ismet Pasja heeft in een in het openbaar gehouden rede, welke groot opzien heeft verwekt-, Perzië beschuldigt van medeplichtigheid aan den opstand der Koerden. Hij verklaarde, dat Turkije gereed is om oorlog te voeren, ten einde den binnenlands chen vrede te ver zekeren. De minister van oorlog en de mi nister van Buitenlandsche Zaken waren te genwoordig, toen deze rede gehouden werd. Laatstgenoemde trachtte den premier van het afleggen dezer verklaring af te hou den. Er zijn Turksche versterkingen naar de Perzische grens gezonden. De Turksche regeering heeft een nota aan Perzië opgesteld, waarin er op gewe zen wordt, dat de Koerden nog steeds uifc Perzië invallen doen op Turksch gebied eu dat onder deze omstandigheden de Turk sche troepen opdraeht hebben gekregen om zich wanneer dit noodig mocht zijn, bij de achtervolging der Koerden ook op Perzisch gebied te begeven. Deze nota is ter goedkeuring aan Moesta- fa Kemal toegezonden. BRAZILIË ERNSTIGE ONLUSTEN IN BRAZILIË. In verband met den moord op den gouverneur. In verband met den moord op den gou verneur van den staat Parahyba hebben in Brazilië politieke onlusten plaats ge had. Te Perna-mbuco trok een opgewonden menigte naar het paleis van den president en eischte van den vice-president een strenge bestraffing van den moordenaar. De vice-president trachtte de menigte door een rede tot bedaren te brengen, doch dit gelukte niet-. De betoogers begaven zich vervolgens naar het huis van een met den moorde naar bevrienden senator en bekogelden dit met steenen. De politie zag zich iu verband hiermede genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken, waardoor twee personen werden gedood en twintig min of meer ernstig gewond. Yele particuliere villa's zijn geplunderd on talrijke huizen zijn in brand gestoken. De waarnemende president heeft de hulp ingeroepen van de federale troepen om de politie bij het onderdrukken der wan ordelijkheden bij te staan. Volgens de liberale bladen is de oproerige beweging ook naar andere steden in denzelfden staat CHINA. DE GRUWEL DER VERWOESTING. Roode troepen houden huis te Tsjangsja. De Rooden hebben alle regeeringsgebou- wen te Tsjangsja, dat zij dezer dagen in namen, verwoest, alsmede de politieposten de groote handelsondernemingen en de bezittingen der buitenlanders. Volgens onbevestigde berichten zouden zo ook do consulaten hebben verwoest. Het garnizoen van Tsjangsja was den 27sten aan het muiten geslagen; het ont ruimde de stad, waar de rooden binnen trokken. die aan het. plunderen gingen. Veertig buitenlanders namen de wijk naar Tosjau aan boord van de Britsche kanonneerboot „Aphis", doch de Rooden namen een zendeling en diens vrouw, als mede een Britsch zendeling gevangen. Omtrent hun lot is niets bekend. Verder hebben de communisten zich van Yokiakau aan de Han-rivier meester ge maakt. STAND DER LANDBOUWGEWASSEN. Op 21 Juli 1930. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 21 Juli 1930 is, onder medewerking der Rijks- landbouwconsulenten, samengesteld i gegevens, verstrekt door de corresponden ten der Directie van den Landbouw. Gem. stand in Juli m Stand op: de laatste 21 Juli 17 Juli 10 jaar. tarwe 72 82 (71) rogge 68 76 (71) wintergerst 70 84 (69) haver 68 75 (68) zomergerst 69 76 (70) boekweit 61 - (55) paa-rdenboonen 66 69 (67) erwten 59 71 (70) bruine boonen 70 65 (59) vlas 62 69 (61) kanariezaad 70 71 (70) koolzaad 75 75 (67) blauwmaanzaad 61 66 (66) karwij 63 68 (63) mosterdzaad 63 67 (70) spinaziezaad 61 consumptie aardappelen 72 71 (67) fa-br.-aardappelen 75 79 (69) suikerbieten 73 65 (67) uien 62 64 (66) ciohorei 73 70 (70) voederbieten 75 (65) roode klaver 73 79 (62) witte klaver 79 80 (67) weiland 74 82 (60) Bij deze cijfers is 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij j 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt.. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Turksche premier beschuldigt P«rzië van medeplichtigheid aan de Koerdemn- vallen. Ernstige onlusten in Brazilië naar aan- eiding van den moord op den gouverneur van Parahyba. De R. 100 boven den Oceaan. (Luohtv., 2de blad). Autocar met Nederlandsche toeristen bij Luik gekanteld. (Buit. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Te Voorburg is gisterenmiddag overle den Mgr. W. van Stee, rector van „Sint An- toniushove" (Kerkn., 2de blad). Mgr. Schrijnen heeft gisteren het Mgr. Mutsaersoord te Venlo geopend. (2de blad)è üe jaarvergadering van den Mariabond n het bisdom Haarlem (2de blad). OMGEVING. Üe Oceaanvlieger Van Dijk te Wasse naar gehuldigd. (2de blad). LISSE. Personalia. Te Utrecht is geslaagd voor het acte-examer. Engclsch L. O. de heer J. Lucas, alhier, leerling van den heer E. S. Offringa te Leiden. Zilveren Professiefeest. Gisteren herdacht de Eerw. Zuster Eg- bertina in Maria-oord alhier haar zilveren Professiefeest. Het is begrijpelijk, dat dit jubilé feestelijk werd herdacht. Des mor gens te 7 uur werd een H. Mis van dank baarheid opgedragen door den zeercerw. heer J. J. A. J. Krook. pastoor van St. Mar- tinus. Onder deze H. Mis, door alle zusters bijgewoond, hield pastoor Krook een mooie toespraak, waarin zijneerw. woorden van gelukwensch en van dank bracht aan de feestelinge, voor alles, wat deze gedurende 24 van de 25 kloosterjaren voor de opvoe ding en de onderrichting van onze bewaar- schooljeugd heeft gedaan, terwijl spr. zus ter Egbertina toewenschte, dat. zij nog vele jaren in een goede gezondheid en met op gewektheid onder Gods zegen zich aan dit mooie, maar niet gemakkelijke werk moge wijden. Na de H. Mis had een gemeenschappe lijk, feestelijk ontbijt plaats, waaraan door alle zusters werd deelgenomen. Van 11 tot 1 uur was er receptie, waar van buitengewoon druk gebruik werd ge maakt. Van de ouders der leerlingen, be-" nevens van vele anderen ontving de eerw. jubilaresse eenige mooie cadeaux en tal van prachtige bloemstukken, terwijl geheel den dag schriftelijke gelukwenschen werden ontvangen. Natuurlijk hadden alle zusters er in be sloten kring een reusachtig feestdagjo van, terwijl met het oog op de vacantie, die in verband met uit te voeren werkzaam heden in de scholen, reeds de vorige week is ingegaan, de schoolkinderen al de vo rige week het gebruikelijke schoolfeestje vierden. De dag werd besloten met een plechtig Lof, hetwelk gecelebreerd werd door pas toor Krook, en evenals de H. Mis in de keurig versierde kapel gehouden werd. We hebben de overtuiging, dat zeer ve len, ouders, leerlingen en oud-leerlingen met dit feest hebben meegeleefd. Immers, wie kent niet zuster Egbertina, door do kleuters ook wel zuster Bertina genoemd? Altijd opgewekt en -even vroolijk, boeit de eenvoudige zuster elk kind, ondanks de geweldige drukte, die dit jonge goedje ver oorzaakt en waarvan iemand, die een en ander bijzonder op Maandagmorgen niet gadesloeg, geen begrip heeft. Zuster Egbertina is de fröbelzuster bij uitnemend heid, die bij honderden, neen bij duizen den kinderen gedurende de 24 jaar, dat zij hier is, de grondslagen legde voor elemen tair onderwijs en voor gebed. Vooral wat het laatst© betreft, daarvan heeft de zus ter extra slag; geen moeder verbetert haar. Wij bieden dan ook gaarne de volijverige zuster onze hartelijke gelukwenschen bij haar mooi feest en hopen, dat zij nog heel lang de kleintjes zal mogen onderwijzen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1