9e £cicbeHe (Bou/tamt 21ste Jaargang DINSDAG 29 JULI 1930 No. 6655 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De academische vorming van den hedendaagschen jurist BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 In Februari van dit jaar hebben de ju ridische studenten aan de Leidsche Univer siteit krijgsraad gehouden, om te komen tot een betere juristenopleiding. Ondanks de verbeteringen van het nieuwe acade mische statuut van 1921 bleek er nog heel wat te haperen aan de vorming van den toekomstigen rechtsgeleerde. En, hoewel heb hier een vergadering betrof van Leid scho studenten, sprekende over toestanden aan de Leidsche Hoogeschool, mag men veilig aannemen, dat de geuite grieven even goed betrekking hebben op de ju ristenopleiding aan de andere Nederland- sche Universiteiten, waar de rechtsstudie op enkele kleinere afwijkingen na vrijwel gelijk is. In hoeverre de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen hierop een uitzonde ring maakt, durven wij niet te zeggen, maar zeker is, dat één van de bezwaren, n.l. het gemis aan wijsgeerige vóór-studie, daar minder gevoeld wordt dan elders. Maar hierover straks. De genoemde Leidsche vergadering is voor mr. Daan v. Deurne aanleiding ge weest om de tot uiting gekomen zwarig heden in een brochure wat nader te be kijken. Hij vat al dadelijk de koe bij de horens, de groote koe n.l. van het repetitoren systeem, een beest, waartegen ongeveer iedere juridische student tevergeefs ge vochten heeft. De studenten zijn het er n.l. over eens, dat slechts enkele uitverko renen, slechts de knappe koppen van de upper ten, het zonder repeteeren kunnen stellen. Het gros der studenten is gedwon gen de vrij dure lessen -te volgen van hen, die er hun beroep van maken de studenten klaar te stoomen voor het examen. Dat is een klacht en een bekentenis, die heel an ders luidt dan de uitspraak van den Leid- schen repetitor mr. Borger, die zijn ge achte cliéntèle „een verzameling gediplo meerde stommelingen en baantjesjageyte" noemde. AVij zouden die uitspraak niet gaarne onderschrijven, daar wij moeilijk kunnen aannemen, dat het overgroote deel onzer juridische studenten tot één dezer categorieën of tot beide mag worden ge rekend. Vooral in Leiden schijnt het aan tal studenten, dab voor hun examens repe teert, bijzonder groot te zijn, voor het doc toraal examen moeten zelfs bijna- allen hun heil zoeken bij den repetitor. Dat er repetitoren zijn, menschen, die min of meer zwak staande broeders helpen op het doornige pad, dat naar de sterren leidt, is begrijpelijk: er zullen altijd hulp behoevenden zijn. Maar als dit stelsel zóó algemeen is geworden dat welhaast nie mand zich daaraan kan of durft te ont trekken, dan kan men niet langer zeggen, dat de universiteit de studenten opleidt, maar dan moet geconstateerd worden, dat de universitaire opleiding te kort schiet. Waar schuilt de fout? Bij de onderwijzende professoren? Bij het onderwijssysteem? Bij de onderweze- nen zelf? Men zoekt, en vindt fouten bij alle drie. Minister Terpstra meende in zijn me morie van antwoord op het voorloopig ver slag van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, voor het dienstjaar 1930, dat „juist het verzuimen van het volgen van colleges leidt tot repe teeren". De minister zocht de oorzaak van. het repetitoren-euvel dus bij de studenten zelf. Echter ten onrechte; want vooreerst zouden dan nagenoeg alle studenten zich aan collegeverzuim schuldig moeten ma ken, wat niet aan te nemen is; en ten tweede is het ook in feite niet waar, want de college-banken zijn in Leiden goed be zet, vooral bij die professoren, in wier vakken het meeste gerepeteerd wordt. Wanneer men een der oorzaken van het repeteeren per se bij de studenten wil zoe ken, dan geve men er zich rekenschap van, dat in de studentenwereld een andere geest is gevaren, de geest van de „neue Sachlichkeit". De hedendaagsche doorsnee student werkt hard en zoekt binnen den gestelden tijd Jdaar te komen. Hij beoefent de studie niet om de studie, noch is hij student omwille van het student-zijn, maar hij beschouwt het studeeren als middel tot het doel, dat hij zoo spoedig mogelijk wenscht te bereiken. En wie spoe dig toegemeten terwijl bovendien het be wezen weg: repeteeren! Maar dan schuilt de fout toch weer elders; want ook de student, die in normalen tijd, liefst zoo spoedig mogelijk wil afstudeeren, moet de gelegenheid daartoe kunnen vinden binnen de muren der universiteit- Zijn de colleges der hoogleeraren dan niet voldoende De schrijver der genoemde brochure noemt enkele cijfers en gegevens, waaruit blijkt, dat de professoren in de faculteit der rechtsgeleerdheid inderdaad 1 niet al te veel tijd besteden aan het geven van colleges. Vooreerst zijn de uren, aan heb college-geven gewijd, niet te overvloe dig toegemeten, terwijl obvendien het be kende „academische kwartiertje" er regel- matig van af gaai- Vervolgens neemt geen enkele faculteit zulke royale vacanties als die der rechts geleerdheid. En ten slotte zijn de profes soren om welke reden dan ook herhaal delijk verhinderd les te geven. Dat alles heeft tot gevolg dat de leiding der hoogleeraren bij de studie als geheel onvoldoende gevoeld wordt. Wij voor ons zouden de vrijheid der professoren niet gaarne te veel aan banden willen leggen. De studie aan een universiteit is een ge heel andere, dan die aan een gymnasium of H. B. S. De student moet zelf den weg zoeken en vinden en niets is zoo doodend voor de Wetenschappelijke ontwikkeling dan het befaamde „jurare in verba magi- stri", het zweren bij de woorden van den meester. De taak van den hoogleeraar is dan ook veeleer leiding en richting geven en ruggegraat zijn bij de zelfstudie der studenten. Dab wil zeggen: aldus is theo retisch hun taak, want de practijk leert, hoe weinig studenten feitelijk in staat zijn om zelf te studeeren. De meesten zijn nog niet ontkomen aan den sleur van gymna sium of H. B. S„ schenken te weinig aan dacht aan het diepere fundament en wer pen zich met prijzenswaardigen ijver op het feitenmateriaal, waaraan, naar heb heet, de geleerde leiders zoo weinig waar de hechten. Wat hun ontbreekt is een phi- losophische -vóór-opleiding, een wijsgeerige training. Haast algemeen wordt thans de waarde van een voorafgaande philosoplii- sche scholing ingezien, en wordt het uit breken daarvan gevoeld, als een werkelijk gemis. Doch aan den anderen kant wordt ook ingezien, dat het moeilijk is dat gemis in den tegenwoordigen tijd aan te vullen. Het is gemakkelijk gezegd: meer philo sophic. Maar wie zal dat. doceeren? Er zijn momenteel ontelbare wijsgeerige stelsels, meestal min of meer verbonden aan reli gieuze stroomingen, zoodat het doceeren van „de" philosophie als voorstudie uiter mate bezwaarlijk is. In dit opzicht hebben onze seminaries zulk een geweldige voorsprong. Voordat de seminaristen kennis maken met de hoogere studies in de theologie, worden zij eerst terdege geoefend in de grondslagen der Katholieke wijsbegeerte, tie neo-scholas- tiek. En de ervaring heeft het nut daar van zoo overduidelijk aangetoond, dat de studie op het Groot-Seminarie te Warmond thans zelfs met een jaar is verlengd om de philosophie-studie beter tot haar recht te doen komen. Deze philosophische cursus kan de Uni versiteit het Seminarie benijden. Het eenige, dat o.i. op de Universiteiten kan worden gedaan, is: meer den nadruk laten vallen op het vak „Inleiding", ofwel En cyclopedie, en hierin meer Reclitsphiloso- phie verwerken. De „Inleiding" is de laatste jaren in 'fc bijzonder aan de Leidsche Uni versiteit al te zeer in discrediet geraakt, sinds den dood van prof. W. v. d. Vllugt, al moet erkend, dat deze eminente ge leerde bij zijn eerste jaars toehoorders vaak een hoogere graad van ontwikkeling ver onderstelde dan zij in werkelijkheid be zaten. Hoe dit ook zij, zoolang het. peil der studiosi zelf, hetzij door een philosophische voor-opleiding hetzij langs andere wegen, niet hooger kan worden opgevoerd, zal het systeem van onze juristenopleiding zich meer aan de tegenwoordige omstandig heden moeten aanpassen, wil men het euvel der repetitoren ontgaan. Een belangrijk punt heeft mr. v. Deurne niet genoemd in zijn brochure en dat is de wijze van examineeren. Zooals vele profes soren wel zeer geleerde koppen kunnen zijn maar daarom nog geen paedagogen be hoeven te zijn, zoo zijn do geleerdste hoog leeraren niet altijd goede examinatoren. En wie zich bij den repetitor bitwijs heeft laten maken in de eigenaardigheden van den examinator heeft een groote voor sprong. Iedere examinator zegt slechts te letten op inzicht en niet te hangen aan futiliteiten, jaartallen of cijfers, maar iedereen heeft z'n kleinigheden, waaraan hij persoonlijk een groote waarde toekent en waarvan het niet weten volgens hem gemis aan inzicht- verraadt. Wie dergelijke „hobbies" kent, gevoelt zich veel geruster op het examen, en van de mate van gemoedsrust van het slacht offer hangt maar al te vaak de uitslag af. Vandaar dat het niet gemakkelijk zal vallen de repetitoren kwijt te raken. Men wil het probeeren met z.g. assistenten, dus min of meer officieele door het rijk betaal de repetitoren of tweede rangs professoren. Dan ontgaat men liet euvel door het offi cieel te sanctioneeren. Deze wijze van doen heeft althans dit voor, dat men zich aansluit bij een bestaanden toestand en 'bovendien dat tegemoet wordt gekomen aan het tekort aan leiding, door uitbrei ding van het onderwijzend personeel. Voor al wanneer rekening wordt gehouden met de opmerking van den schrijver der bro chure, dat meer specialiseering in de rechtsstudie zeer gewenscht zou zijn, is deze uitbreiding de haast vanzelf aange wezen weg. Dat vraagstuk van specialiseering is een probleem op zich en ïjij een eventuecle herziening van de juristenopleiding aan onze hoogescholen zal ook dit in het kader van het geheele vraagstuk.onder de oogen gezien moeten worden. Een goede ojDlossing te vinden, is niet gemakkelijk doch de hoop mag worden uit gesproken, dat de minister van Onderwijs, tengevolge van den aandrang nit de krin gen der studenten zelf het vraagstuk in studie zal doen nemeh en binnen afzien- baren tijd een bevredigende oplossing zal weten voor te leggen. Mr. H. F. A. G. DUITSCHLAND EEN DUITSCHE STAATSPARTIJ GESTICHT. In een streng vertrouwelijke bijeen komst die gisterenmiddag in een bekend restaurant te Berlijn is gehouden is be sloten tot, oprichting van de „Duitsche Staatspartij". De meeste bekende leiders- der Duitsche democratische partij, der volks nationale actie (die is de kiesver- eeniging der Jung Deutsche Orde) van de DuitscheVolkspartij en van andere partijen en organisaties namen aau de bijeenkomst deel. De nieuwe partij zal reed? vanmiddag een eerste oproep aan de bevolking publiceeren, die door tal van bekende, persoonlijkheden uit het po litieke en bedrijfsleven zal zijn ondertee kend. De Duitsche Staatspartij zal met een eigen candidatenlijst aan de verkie zingen deelnemen. In politieke kringen verwacht men reeds dat de democratische partij de volksnationale actie en andere politieke groepen in de Duitsche Staats partij zullen worden opgenomen. FRANKRIJK STAKINGS-ONLUSTEN. Te Rouaan de stad, waar na Rijssel de stakingsbeweging in Noord-Frankrijk den grootsten omvang heeft aangenomen, ontstonden gisteren botsingen tusschen stakers en politie. Nadat een betooging van stakers voor hefc stadhuis door bere den politie uiteen was gedreven, begaf een aantal stakers zich naar een ander ge deelte van de stad, waar de straat voor het uitvoeren van werken was opge broken en een hoop z^nd en steenen een soort barricade vormde, die door de ar beiders werd bezet. Toen de politie hen wilde dwingen, de verschansing te verla ten, werd zij begroet -met een hagel van steenen, waardoor een politie-agent ern stig gewond werd, terwijl verschillende agenten lichte verwondingen opliepen. Na een charge, waarbij van de gummistok gebruik werd gemaakt vermeesterde de werden gearresteerd, waarvan eenigen tijd werden gearresteerd waarvan, eenigen tijd later vijftien weer op vrije voeten wer den gesteld. ITALIË EEN POLITIEKE MOORD. Naar uit Milaan wortd gemeld, is Ora- zio Porcu, een van de aanvoerders der fascistische militie, door twee dolkste ken vermoord. Men vermoedt, dat het 'hier een politieke moord betreft. TURKIJE DE ROERIGE KOERDENSTAMMEN. Officieel wordt uit Constantinopel mede gedeeld, dat een bende bereden Koerden ter sterkte van 500 man van Irak uit een aanval heeft gedaan op de Turksche grens posten. IJSLAND VREEMDE GESCHIEDENIS OP IJSLAND. Was koning Christiaan van Denemarken in gevaar? De Parijsche „Liberté" bevat een be richt uit Kopenhagen omtrent een mis lukte poging, die gedurende het duizend jarig feest van IJslands parlement te Reykjavik zou zijn gedaan, om een aan slag te plegen op het leven van den ko ning van Denemarken. Reeds te Kopenhagen had de koning verscheidene dreigbrieven ontvangen, waarin hem werd aangeraden, het dui zendjarig feest van het IJslandsöhe Par lement niet te gaan bijwonen. Deze ge heele correspondentie werd in hand.%1 van de Deensche politie gesteld, die te zamen met de IJslandsöhe politie een onderzoek instelde, dat tot resultaat had, dat te Reykjavik de schrijvers en afzen ders van do brieven werden ontdekt en kort voor het begin der feesten werden gearresteerd. Niettemin ontving de koning nog den dag vóór zij vertrek een waar schuwing, om zich niet in te schepen. Gedurende de geheele reis naar IJs land werd de koning vergezeld door twee der bekwaamste Deensche en twee Engel- sche detectives, die speciaal opdracht hadden te letten op verdachte vreemde lingen, die dicht in de buurt van den ko ning zouden komen. Gedurende een deel van de feesten verbleef het vorstelijk echtpaar in een tent, en weldra was de aandacht der politiemannen, getrokken door twee jongelui, die zich herhaaldelijk in de omgeving van deze tent bewogen. Toen op den dag, dat de koning zijn rede hield deze jongelui wederom in de nabij heid van den koning trachtten te komen, besloot men hen te arresteeren. Er wer den geladen revolvers op hen gevonden, alsmede eenige handgranaten. Zij hadden hun intrek genomen in een der vele ten ten, die voor het herbergen van de vele duizenden, die van verschillende deelen van IJsland voor het bijwonen der fees telijkheden naar de hoofdstad waren ge stroomd, waren opgeslagen. Bij onderzoek in hun tent werd een helsche machine gevonden, waaraan de lont echter nog ont brak. In stilte werd het onderzoek voort gezet, met het gevolg, dat twee andere mansrn en een vrouw eveneens werden gearresteerd. Het zouden bekende per soonlijkheden zijn, die in 'het officieele en openbare leven van IJsland en zijn hoofd stad een vooraanstaande rol spelen. Zij schijnen lid te zijn van een IJslandsche partij, de „Vrijheidspartij", die naar men weet, den bestaanden band, die IJsland nog tob 1947 aan Denemarken 'bindt, wil verbreken en in het algemeen fel awti- Deensch is. Voorts zouden deze lieden in contact met Deensch communisten en zelfs met Moskou staan. Door een indis cretie zou de zaak, die aanvankelijk gè- heel geheim werd gehouden, in de IJs landsche en vervolgens in de Deensche pers bekend zijn geworden. De regeering van IJsland heeft den koning haar ver ontschuldigingen aangeboden. Men zou te Kopenhagen niet geheel gerust zijn, aan gezien er nog steeds dreigbrieven aan het adres van den koning zouden worden ontvangen. EGYPTE. NIEUWE POLITIEKE ONRUST. Ex-Khedive Abbas Hilmi troonpretendent? Naar de bladen melden zou de vroegere Khedive van Egypte, Abbas Hilmi, er we derom naar streven op den Egyptischen troon te komen. Hij zou Teeds een afge zant naar Londen hebben gezonden om daar het terrein voor .te bereiden. Eenige vooraanstaande leden der La- bourpartij zouden zich bereid verklaard hebben zijn aanspraken in overweging te nemen. Abbas Hilmi, die thans 58 jaar oud is, werd in 1913 afgezet wegens vijandige hou ding tegenover Engeland, nadat hij twee en twintig jaar geregeerd had. De Egyptische regeering gaat inmiddels voort met het nemen van krachtige maat regelen tegen de nationalisten Het is den kranten verboden om de oproep van Na- has Pasja, waarin wordt aangespoord tot het niet betalen der belasting, te publi ceeren. Indien aan dit verbod geen gevolg wordt gegeven, zullen de bladen door de politie in beslag worden genomen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de on derssecretaris van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat het totaal antal slacht offers van de onlusten in Egypte sinds 15 dezer bedraagt 26 dooden en 204 gewon den, terwijl bovendien 279 politieagenten werden gewond. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Naar thans bekend wordt, zou op IJs land een aanslag beraamd zijn op den ko ning van Denemarken. Een nieuwe opstand in Afghanistan. Het Britsche luchtschip R.100 is heden morgen gestart voor een vlucht over den Oceaan naar Canada. (Luchtv., 2c blad en Telegrammen). BINNENLAND De huldiging van den Nederlandscher Oceaanvlieger Evert van Dijk te Amster dam. (2e blad). Prof. dr. J. Th. Beijsens is benoemd tot geheim-Kamerheer van Z. H. den Paus. (Kerkn., 2de bLad). Benoeming hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit (1ste blad). AFGHANISTAN NIEUWE OPSTAND UITGEBROKEN. De opstandelingen voor Kaboel. Naar uit Afghanistan gemeld wordt is aldaar een nieuwe opstand- tegen koning Nadir Sjah uitgebroken. De opstandelin gen zouden plotseling in de Jiabijheid van Kaboel verschenen zijn, zonder op tegen stand te stuiten, aangezien het leger des konings weigerde te vechten, daar het se dert geruimen tijd geen soldij heeft ontvan gen. Volgens berichten uit andere bron zou den de opstandelingen echter verslagen zijn. BR1TSCH-INDIE DE ONDERHANDELINGEN MET GANDHI. De beide Hindocleiders Sa tra en Yaja- kar hebben, onderhandelingen gevoerd met Gandhi. Zij zijn over het verloop dezer on derhandelingen zeer tevreden. Men neemt aan, dat Gandhi eenige waar borgen van den vice-koning wil hebben, betreffende het inwilligen van zijn wen- schen op het gebied der grondwet-herzie ning, alvorens te beslissen of hij al dan niet zal deelnemen aan de Engelsch-Indi- sche conferentie. De kranten', die echter nauw samenwer ken met het Al-Indisch nationaal congres, bepleiten een versterking van het lijdelijk verzet en van de burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne. Ook de boycot-bewe ging wordt voortgezet, onverschillig hoe 't resultaat der onderhandelingen zal zijn. CHINA DE COMMUNISTISCHE BEDREIGING. Volgens officieele berichten uit buiten landsche bron is de communistische bedrei ging in China, alarmeerend geworden. Een krachtig gewapende roode strijd macht zou Nantsjang in de provincie Kiangsi hebben vermeesterd, terwijl een effectief van 10.000 goed gedisciplineerde manschappen een aanval doet op Tsjangs- ja in de provincie Hoenan, na de regee- ringstroepen twee nederlagen te hebben toegebracht. Britsche en Amerikaansche kanonnecr- booten hebebn de buitenlanders te Tsjangsja aan boord genomen Naar nader gemeld wordt, hebben de communisten Tsjangsja reeds ingenomen. In deze gebieden bevinden zich geen troe pen van Tspang Kai-Sjek, daar hij al zijn soldaten gemobiliseerd heeft voor de cam pagne tegen do noordelijken. Zijn achter hoede wordt thans reeds door de commu nisten uit het- zuiden bedreigd, zoodat Tsjang Kai-Sjek in zijn offensief tegen de noordelijken wordt gehinderd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1