UIT DE PERS De Slavin van het Zwijgen BINNENLAND MAANDAG 28 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 derzoekcn en kennis te nemen van alles, wat daarmede verband houdt", dc houder van een ontvanginrichfcing verplicht ge noemden ambtenaren toegang tot zijn wo ning te verleencn, als die inrichting in zijn woning is opgesteld? 2. Indien vraag 1 ontkennend wordt be antwoord, welke is dan de strekking van artikel 64, lid 3, onder c. van het Radio reglement in het aangegeven geval? 3. Wordt vraag 1 bevestigend beant- woprd en is dus de houder van een ont vanginrichting in zijn woning, die aan de door den directeur-generaal aan te wijzen ambtenaren, voorzien van een legitimatie bewijs, den toegang tot die woning wei gert, ingevolge het bepaalde bij artikel 72 van liet Radio-reglement 1930 strafbaar „met hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 1000", acht de Minister artikel 64, lid 3, onder c, van het Radio-reglement 1930 dan niet in strijd met artikle 159 van dé Grondwet, krach tens hetwelk het 'binnentreden in een wo ning tegen den wil van den bewoner alleen is geoorloofd in dé gevallen, bij de wet bepaald, en krachtens een bijzonderen of algemeenen last van een macht, door de wet aangewezen? 4. Is de Minister, indien hij dezen strijd niet aanwezig acht, bereid mede te deelen, waarop dit gevoelen steunt, en, indien strijd wèl aanwezig wordt geacht, is de Minister dan bereid, de intrekking of wij ziging van artikel 64, lid 3, onder c, van het Radio-reglement. 1930 te bevorderen? Conflict in den Nederlandschen Slagershond. Naar wij vernomen, heeft de Amster damsche Vleesekhouwersvereeniging „De Voorzorg" zich tot de afdeelingen van den Nederlandschen Slagershond gewend in stemming te betuigen met een door haar ingediende motie van vertrouwen in het beleid van het bondsbestuur. „De Voor zorg" verzocht het bestuur van den Neder landschen Slagershond op zijn ontslag terug te komen. Deze motie is dezer dagen in de afdee lingen van den bond behandeld. Tal van afdeelingen weuschen het verloop van de bondsvergadering af te wachten, voor en aleer zij zich over de motie van „De Voor- zorg" wenschen uit te spreken en gaven haar afgevaardigden dientengevolge een blanco mandaat. Zeer groot is ook het aantal afdeelingen, dat de ingediende mo tie van vertrouwen steunt, terwijl ook de uitgetreden Amsterdamsche Vleeschhou- wersvereeniging „De Voorzorg" haar ver dedigers op d© bondsvergadering zal heb ben. Intusschen heeft „De V.A.S." andermaal een rondschrijven gericht tot de leden van den Nederlandschen Slagershond; in hoofd zaak om zich te kupnen verdedigen tegen een aanval in het jongste nummer van het bondsorgaan van den heer P. van Drecht, voorzitter van de Kamper Runder- en Var- kensslagersvereeniging. „De V.A.S." deelt mede, dat haar de gelegenheid is ontno men den heer van Drecht in het bondsor gaan te antwoorden en constateert daarom in den zeer uitvoerigen „open briof", dat het bondsbestuur herhaaldelijk fouten heeft gemaakt, dat het de belangen der leden steeds vêrzuimd heeft te behartigen, en dat het onrechtvaardig en onoprecht is ge weest jegens anderen. „Critiek wordt in onderdrukt", zegt de „V.A.S. Omtrent de voorgestelde motie van „De Voorzorg" zegt „De V.A.S.": „Wij weten, dat er ondergrondsch gewroet plaats vindt, en de er plannen gesmeed woeden, om door één of meer vrienden op de aanstaande bondsvergadering een nxotie van ver- of wantrouwen to doen indienen. Zal men dan in meerderheid vóór een motie van wan trouwen of tegen een motie van vertrouwen stemmen, dan gaat hel. bondsbestuur heen, in het omgekeerde geval blijft het. Mo gelijk worden er meerdere plannen be raamd, om de afgevaardigden murw te krijgen. Hoe het echter zij, ook dit „ge wroet" is een onwaarachtig bedrijf en toont hoe rot de grond is, waarop de zetel van het bondsbestuur staat". En verder: „Wat wij beoogen met het verzenden van ons rondschrijven is niet anders dan het verkrijgen van recht. Dit recht te verkrachten, om personen te spa- UIT DE RADI0-WERELF Programma's voor Dinsdag 29 Juli. Huizen, 298 M. Na 1 uur: 1071. M. Uitsl. KRO-Uifcz. 8.159.30 Morgenconcert. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio. I.15—2.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Voor de vrouwen. Lezing. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.00- 6 15 Esperantobor. 6.156.30 Gramofoonpl. 6.30—6.40 Koersen. 6.407.00 Gramofoonpl. 7.007.30 Interview van Serrarens met een redacteur van de Maasbode. 7.308.00 Lezing over de opvoeding van het kind. 8.00 Kamermuziek door het Amsterdam sche Trio. 9.009.15 Declamaties door L. Saalborn, 9.15 Nieuwsber. 9.35 Vervolg concert. 10.10 Vervolg declamatie. 10.2511.00 Vervolg concert. II.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. 8.009.45 A.V.R.O. Gramofoonpl. 10.0010.15 A.V.R.O. Morgenwijding. 10.3012.00 A.V.R.O. Concert door de Amsterdamsche Orkestvereeniging o. 1. v. N. v. d. Linden. 1-2.152.00 A.V.R.O. Concert door het A.V.R.O.-kwintet. 2.003.00 A.V.R.O. Gramofoonpl. 3.003,30 A.V.R.O. Solistenconcert. W. de Beus-Willemse, zang. M'ej. Gortmans, piano. 3.30—4.00 A.V.R.O. Gramofoonpl. 4.004.30 A.V.R.O. Gramofoonpl. 4.305.30 A.V.R.O. Kinderuurtje. 5.306.45 A.V.R.O. Concert door het Tu- schinsky-orkest o. 1. v. Max Tak. 6.457.15 A.V.R.O. Celloconcert door G. Roth. 7.157.45 A.V.R.O. "Volksuniversiteit. Be spreking van „Fideiio" door Sern Dresden. Aria's door Jo Vincent en L. v. Tulder. 8.00 A.V.R.O. Concert, door het orkest o. 1. v. Nico Treep. Fransche operettes. 8.459.05 A.V.R.O. Lezing door A. F. K. Parée. 9.059.20 A.V.R.O. Accordeon-ensemble „Hap,pij-band". 9.209.30 A.V.R.O. Gezelschap Stuurop. 9.309.45 A.V.R.O. Vervolg orkestconcert 9.4510.00 A.V.R.O. Gezelschap Stuurop. richting verplicht is de door den direc teur-generaal aan te wijzen ambtenaren, voorzien van een legitimatie-bewijs, in de gelegenheid te stellen de inrichting te on- ren, kan toch zeker niet in hot belang van den bond zijn. En omdat het bondsbestuur ons dat recht tob op heden onthouden heeft, omdat heb bondsbestuur, en zeer ze ker de bondsvoorzitter, aan onzen voor zitter een groot onrecht aangedaan heeft, daarom besloot „De V.A.S." voor het lid maatschap van den Nederlandschen Sla gershond tö bedanken als haar geen recht gedaan werd. En daarom eischben wij, dat heb bonds bestuur een openbare vergadering zou hou den, waarin wij onze grieven konden ken baar maken ten aanhoore van iedereen. Dit werd door het bondsbestuur afgewezen; het beriep zich daarbij op het reglement. Voor het bedanken van „De V.A.S." was liet bondsbestuur niet bang, wel was het echter bevreesd, dat men ongeveer 300 le den zou verliezen als het zich als neutrale Slagershond zou aansluiten bij den Neu tralen Kon. Nederl. Middenstandsbond. Met als gevolg dat het noch bij de behandeling van de Arbeidswet inzake de actie tot ge lijkstelling van slagerswinkels met andere winkels in de vergaderingen van den Hoo- gen Raad van Arbeid, noch bij de behan deling van heb meelbesluit in de vergade ring van den Middenstandsraad vertegen woordigd was. „De V.A.S." moest daar de behartigen in samenwerking met don R. belangen van den Nederlandschen slagers K. Middenstandsbond". Na verklaard te hebben, dat dc bonds- agenda ,De V.A.S." geopend heeft, zegt t KATHOLICISME EN ROTARY. Bij een bericht, dat cle katholieke leden der Maastrichtsclie Rotary-club besloten bij den H. Stoel in liooger beroep te gaan van de beslissing door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland genomen en waarbij toetreding tot de Rotary door den katholiek als ongeoorloofd werd verklaard, teekent de redactie van De Morgen het volgende aan: Hooger beroep is natuurlijk te wagen, maar dat bet iets zal uithalen, is een illu sie. welke wel spoedig zal vervliegen. Het Ncderlandsche Episcopaat is niet de eerste kerkelijke instantie, welke zich te gen de Rotary-beweging heeft gekeerd. De Kardinaal Aartsbisschop van Toledo en de Bisschoppen van Spanje hebben The Ro tary International reeds verboden voor hun ohderhoorigen, zonder dat dit verbod ooit door Rome werd gedesauvoueerd. De Hei lige Stoel heeft trouwens reeds in een de creet van 4 Februari 1929, genomen door de Congregatie van het Consistorie, aan de bisschoppen cn geestelijke oversten ver boden (non expedire) hun priesters toe te Ja- ten zich in de Rotary te laten inschrijven of aan de vergaderingen deel te nemen. De „Osservatore Romano" gaf drie hoofdoorza ken waarom die maatregel getroffen werd: de vrijwetselaarssche oorsprong der instel ling haar bewezen-vijandig staan tegenover de Roomsch Katholieke Kerk en haar ze denwetten die „bijna in alle bijzonderheden overeen komen met die der Vrijmetselarij". Heb verschil is (tot nu toe), dat de Ro tary haar actie en haar bijeenkomsten niet omringt met die geheimzinnigheid, waarin de vrijmetselarij zich hult. Een feit is ze ker, dat vooraanstaande vrijmetselaars in de nieuwe beweging een groote rol spelen. Er zijn meer van die organisaties, welke zich om dc Vrijmetselarij groepeeren, om daarin de leden onder te brengen, welke men in de eigenlijke „loges" niet kan op nemen. Volgens Pater Grub er in de Ca tholic Encyclopedie vindt de vrijmetselarij daarin haar ware kracht. Voorbeelden van dergelijke verccnigingen zijn: Ku Klux Klan, de Old Fellows, de Knights of Py thias e.a. in de Vcreenigde Staten; de veel besproken Oranje Society tot het versprei den der Protestantsche gedachte in Ier land; ook nog de Malthusian League, de internationale vereeniging der Vrijdenkers, de Ligue de I'Instruction, de Alliance Is raelite Universelle, enz. Tenslotte ook niet te vergeten de beken de Young Men's Christian Association, die in 1920 nadrukkelijk werd veroordeeld door het Heilig Officie. In het betreffende de creet werd gezegd, dat de Y.M.C.A. in haar werken wel een eerbiedwaardige liefde voor de jeugd aan den dag heeft gelegd, maar dab ze tevens een levensrichting voor staat buiten alle kerken en alle geloofsbe lijdenis om. In deze motiveering ligt ook feitelijk reeds een veroordeeling van de Rotary- beweging opgesloten. Haar doel kan men loffelijk noemen. De middelen, welke zij kiest, los van alle ethische normen en vaststaande waarheden moeten in het vage verloopen en kunnen maar al te gemakke lijk op banen der dwaling uitzwerven. Een klaar besef van deze feiten moet ook den katholieken Rotarians de oogen openen. WAAR HET GELD VOOR „DE TRIBUNE" VANDAAN KOMT. Wij lezen in „Ik zal Han dhave n" Zooals men zich zal herinneren, heeft het j.l. gehouden congres der officieele communisten (groep de Visser) een storm achtig verloop gehad. Op dit congres, dat niet openbaar was, zijn harde noten ge kraakt. O.m. kwam daar de finantieele positie ter sprake en werd door enkele partijgenooten beweerd, dat deze voldoen de zou kunnen zijn, wanneer maar betere organisatie heerschte aan Aanstel 85, de ■drukkerij eh de administratie. Tegen deze bewering kwamen de betrok kenen fel op. Toen geschiedde het, dat in het vuur van zijn verontwaardiging de com munist Mulder het partijbestuur voor de voeten wierp, clat alle reorganisatieplannen waren afgestuit op den onwil van het be- FEUILLETON Uit het Engelsoh van FRED. M. WHITE. HOOFDSTUK I. Beatrice geeft toe. Het meisje wendde haar blik af en legde haar pijnlijk hoofd tegen de koele glasruit. Er reed juist een auto voorbij en ze zag als in een flits een aardig, lachend meisje, een heer naast haar. Uit een ander ge deelte van het Royal Palace Hotel klonk muziek en vroolijk praten en lachen. De heele wereld scheen vanavond gelukkig in tegenstelling met het meisje, dat haar hoofd tegen het koele glas drukte. Beatrice Darryll was jong en gezond en knap. De doodelijke bleekheid van haar gezicht vormde een scherp contrast met de zwarte japon die ze droeg en de warme gloed van haar haren en het diepe blauw van haar oogen kwam door die tegenstel ling des te sterker uit. Hoewel er een koude, minachtende uitdrukking op haar gezicht was, maakte ze toch niet den in druk van koel te zijn; ze zag er uit als iemand, die op haar twee-en-twintigjarigen leeftijd niets meer van het leven hoopt en verwaoht. stuur, dat er geld genoeg was, want dat herhaaldelijk uit Berlijn geld werd gestuurd door zekeren Hugo Eberlin. 'Het woord was er uit en noch de vuist slagen van Louis de Visser, neerdreunend op de voorzitterstafel, noch heb gekrijsch uit de zaal, noch de eisch (let wel, lezers!), dat op dit congres niet over de interna tionale verbindingen zou mogen worden gesproken, konden wegnemen, dat wij die woorden hadden gehoord en vastgelegd en met ons tienduizenden in ons land. Wij weten thans bij vernieuwing, dat de „internationale verbindingen" met Berlijn, waar is gevestigd het Moskousche West- Europeesch Bureau van de Komintern, waar communisten als Münzenberg, Kruyt, e.a. in de leidinggevende centrale zitting hebben, voor een groot deel de kosten der communistische propaganda in ons land financieren. „Het Russische geld" is geen abstract begrip, maar concrete werkelijkheid.... en desondanks zijn er toch nog Nederlanders, die ter wille van het batig saldo meb deze zelfde Russen handel drijven; en deson danks zijn er tóch nog groote Xederland- sche bankinstellingen, die zich ook voor de financieele relaties met die Russen inte resseeren. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kpn. besluit is benoemd tot notaris te Amsterdam S. West, Candidaat-notaris te Amsterdam (vacature J. Sanders) en E. B. Bolt, candidaat-notaris te Amster dam (vacature van Lofctom), tot notaris te Uden A. J. J. Stael, candidaat-notaris te Nijmegen en tot notaris te Drunen H. M. L. M. Schreurs, candidaat-notaris te Haar lem. R. K. STAATSPARTIJ. Wijziging kiesreglement. Naar aanleiding van de in Maart 1930 ingestelde enquête door het partijbestuur der R. K. Staatspartij, heeft, naar de „Tijd" meldt, de Kamer-centrale Haarlem oen brief gezonden aan dat bestuur, waar in gezegd wordt, dab het kiesreglement 1927 algeheele vereenvoudiging behoeft om meer tot- het voslfc te spréken. Naar onze meening, zoo schrijft de Ka mercentrale onder meer, steunt heb inge wikkelde stuk werk een soort professo rale arbeid dat ons kiesreglement is, te veel op de gedachte der concentratie. Zoo goed a-ls heb district voorheen sou- verein was en door geen verband verzwakt, werd nu de kieskring souverein in het ver kiezingsstelsel. Deze gedachte als leidmotief nemende, wil ons kieskrïngbestuur terug naar de wettelijke grondslagen, die de R. K. Staats partij het meest benaderde bij de verkie zing van 1918,"het wil dus terug naar de verkiezingsmethode van- dien tijd, aan vaardt dus met de so.uvereiniteit van eiken kieskring de decentralisatie, zij het als toen, getemperd, geschaafd en geregu leerd door een centraal verband, destijds belichaamd in de zes-en-dertig mannen, de voorzitters en secretarissen der achttien kieskringen. Uiteraard zal zich het nieuwe kiesregle ment slechts tot enkele algemeene lijnen hebben te beperken, daar in onze gedachte elke kieskring zijn verkiezingen tot een goed einde tracht te brengen krachtens zijn eigen kiesreglement, een gedachte, die na 1918 wel niet dadelijk, maar o.i. toch te spoedig en te lichtvaardig is losgelaten. Immers onder de eigen reglementen heb ben de kieskringen voortreffelijk werk verricht en zij zijn ten offer gevallen aan landelijke stroomingen, die zelf haar be staansrecht allerminst 'bewezen hebben. Uitvoering Radioreglement. Door den heer Suring zijn aan den Mi nister van Waterstaat de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is, ingevolge het bepaalde bij artikel 64, lid 3, onder c. van het Radio-reglement 1930, dat „de houder van een ontvangin- Achter haar stond een tafel, gedekt voor een groot aantal gasten. De feestelijke disch leverde een schitterenden en kostba ren aanblik op, zooals a-lles in het Royal Palace Hotel, waar de oberkellner zich niet verwaardigde iemand, te groeten als hij hem niet minstens voor een millionair hield, schitterend en luxueus was. De ta felversiering was in het rood gehouden, de electrische lampen waren rood-omkapt en overal prijkten roode anjers. Geen kosten waren blijkbaar gespaard, want Beatrice Darryll zou den volgenden dag trouwen en haar vader, Sir Charles, gaf dit diner ter eere van het aanstaande huwelijk. „Ik geloof, dat alles in orde is, Mada- m'e", zei een kellner. „Als U nog iets wenscht. Beatrice keerde zich met een trage, ver moeide beweging om. Ze zag er op het oogenblik ouwelijk en slecht uit. En toch kon datzelfde gezicht stralen van pleizier, de kleine roode mond scheen geschapen om te lachen. Ze liet een snellen blik glij den over de smaakvolle, met bijna overda dige weelde gedekte en versierde tafel. „Het ziet er uitstekend uit", zei het meisje lusteloos. „Het is goed zoo het gaat wel. Ik bedoel, dat u eer van uw werk hebt. Ik ben meer dan tevreden." De eenigszins verbaasde kellner ging buigend heen. Bittere minachting gloeide in Beatrice's oogen. Waarvoor diende al deze roekelooze buitensporigheid? De man, die deze vraag ha-d kunnen be antwoorden,' kwam de kamer binnen. Sir Charles Darryll zag er bijzonder jeugdig uit; er was een jongensachtige glimlach op zijn gezicht en hij maakte allerminst den indruk van een man, die geschikt was om in aanraking te komen met de harde kanten van het leven. Er waren men- schen, die beweerden, dat hij een egoisti- sche en gewetenlooze oude schurk was, die onder jeugdige bonhommie zijn hardvoch tige en inhalige natuur poogde te verber gen. „En lieve kind", riep hij. „Ben je tevre den?" De tafel ziet er magnifiek uit; ik heb werkelijk nog nooit zoo iets moois ge zien". „Heb zal allemaal betaald moeten wor den", zei Beatrice vermoeid. „Het geld...." „Dat komt wel. Daaraan twijfel ik geen oogenblik. Ik zou je niet kunnen zeggen of ik hel op het oogenblik op de bank heb of niet. Als dat niet het geval mocht zijn, dan moet onze goede vriend Richford het me maar leenen. Maar, kindlief, ik schrik van die zwarte japon van je. Waarom heb je die aangetrokken?" Beatrice liep naar den spiegel en bekeek haar eigen bleek gezicht. Ze drukte hare roze nagels diep in de palm van hare han den. „Waarom?" vroeg ze. „Is het soms niet toepasselijk? Morgen moet ik met een man trouwen, dien ik uit den grond van mijn hart veracht. Ik moet mezelf verkoopen, om uw goeden naam te redden. O, ik weet het wel; een heeleboel meisjes zullen me benijden, omdat ik zoo'n goede partij doe! Maar voor mijn eigen gevoel ben ik niet beter dan een vrouw van de straat, die zich verkoopt. O, vader, ik kan het niet, ik kan het niet doen." Ze wierp zich in een stoel en bedekte het gezicht met de handen. De onschuldige, jongensachtige uit drukking verdween plotseling van Sir Char les' gezicht en cr kwam een loerende blik in zijn oogen. Zijn kennissen zouden moei te gehad hebben om hem te herkennen. „Vooruit, sta op", zei hij bruusk. „Sta op en ga met me mee naar het raam. Maar vertel me eerst, wat zie je in deze ka mer „Schitterende luxe", gaf Beatrice bitter ten antwoord. „Schandelijke overdaad, die u nooit op een eerlijke manier zult kunnen betalen! Kostbare bloemen „En allerlei andere dingen, die het leven de moeite waard maken. Daar kan ik een voudig niet buiten en die kan ik hebben, als jij met Stephen Richford trouwt. Kijk nu eens naar buiten. Zie je die twee man nen daar beneden, die bij het hek staan te praten. Ja Nu, die moeten mij in het oog houden. Dat doen ze nu al drie dagen. En als er iets onverwachts zou gebeuren, bij voorbeeld als jij plotseling ziek zou wor den, zoodat de plechtigheid morgen niet doorgaat, zou ik overmogen in de gevan genis zitten. Je dacht zeker niet, dat het zoo erg was, wat?" Alle kleur was uit Sir Charles' gezicht verdwenen en hij had Beatrice's bloote arm als in een ijzeren greep, maar ze scheen het niet te voelen. Haar hartzeer was zoo groot, dat physieke pijn haar niet deerde. „Het staat in verband met de City-Com- pany", ging Sir Charles voort. „Die boden een kans om met cén slag fortuin te ma ken. Ik groep die kans en liet me vinden om commissaris te worden. Maar er was ook risico. We waagden en verloren. We hebben als wanhopigen gevochten, maar het geluk was tegen ons en bepaalde men- schen, die ons vijandig gezind waren, de den minder aangename ontdekkingen. Daarom houden die mannen daar mij in het oog. Maar ik kan morgen den presi dent een brief sturen, mijn onschuld en spijt betuigen en er een cheque van 50.000 pond sterling bijvoegen, om de tantièmes, 10.00 A.V.R.O. Persber. 10.1510.30 A.V.R.O. Accordeonmuziek vervolg. 10.30—11.00 A.V.R.O. Vervolg orkest- conceyt. 11.00—12.00 A.V.R.O. Aansl. v. h. Carlton Hotel. Gasto Raskin-band. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel door E. O'Hcnry. 1.202.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcort. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en nieuwsber. 6.50 Verslag van Cricketmatch. 7.00 Piano-recital door F. Dawson. 7.207.40 Lezing. 7.50 Concert. Orkest. 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.05 Concert. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris"', 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en celliste. 9.05 „Mignon" van Ambroise Thomas. Orkest en solisten. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.2o7.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35>12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en viool. 5.506.50 Concert. Orkest en solisten. 8.309.20 Orkestconcert. 9.20 „Der Kammersanger". Hoorspel van Frank Wedekind. Kalundborg, 1153 M. 1.351.50 Uitzending van een processie. 3.505.50 Orkestconcert en voorlezing. 8.5011.20 c.a. Uitz. van de Co-Optimis ten Zomer-Revue 1930. C.a. 11.2012.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Orkest en tenor. 8.35 (338.2 M.) Concert en gramofoonpl., georganiseerd door de Sarov. V.A.S.Jbestuur: Toen beseften wij ten volle dat men ons elk recfht onthouden wilde en dat men ons en alle leden van den Nederlandschen Slagers-bond om den tuin zou leiden. Gaat het, bondsbestuur voort te trachten dc bedrijfsverecniging afbreuk te doen, dan zal het voor „De V.A.S." geen kunst zijn te beproeven dc Anjstordamsche Huiden- club en do „NedcrTandscho Beenderen- Centrale" afbreuk te doen. Op .de bondsvergadering komt niets voor van al dc grieven door „Dc V.A.S,' op de buitengewone 'bondsvergadering naar voren gebracht. Wanneer en waar zullen de afgevaar digden nu vragen moeten stellen voor al hetgeen geschied is? Nergens immers; wont, or staat daaromtrent niets op de agenda en zal alios dus verwezen wor den naar de rondvraag En daar is het te Tït'&t en bovendien behoeft heb bondsbestuur dan geen ant woord te goven. "Blijft dus over dat vra gen daaromtrent alleen gesteld kunnen worden bij liet punt der agenda betref fende het heengaan van het bondsbe stuur. Het bondsbestuur zal dan zijn zienswijze uiteen te zetten. Eenzijdig dus; „De V.A.S." is er niet, om haar opvatting kenbaar te maken. Daarom is do porte feuille-kwestie op deze vergadering, die niet bij de partij hoort, onjuist. Dat weet het bondsbestuur zoo goed als wij. Deze heele geschiedenis is dan ook niet an- ders dan een come<lie. Alleen de buiten gewone bondsvergadering had in dezen kunnen beslissen, maar dit wist het bonds bestuur te verhinderen. die ik opgestreken heb cn de koopprijs van de aandeelen, die ik aan buitenstaanders verkocht heb, te restituoeren. Dan kom ik uit het zaakje te voorschijn als de eenig eerlijke onder een troep dieven. Die chèque en nog meer heeft Richford mij beloofd zoo gauw als jij zijn vrouw bent. Begrijp je liet nu, dwaas sentimenteel wicht, zie je nu heb gevaar waar ik in verkeer?" Beatrice's moede brandende oogen gle den doelloos over de vuurroode anjers, dc omkapte lampen en de schitterend versier de tafel, die flonkerde van zilver en kristal. Ze wist wel, dat dc zakenmanieren van haar vader niet steeds correct waren, al had ze niet gedacht, dat de moeilijkheden, waarin hij zich bevond', zoo erg waren. Met een moedeloos, wanhopig gebaar, haalde ze de schouders op. „Och", zei ze dof, „ik weet wel, dat het geen uitzondering is. Het gebeurt meer, dat een meisje gedwongen wordt om zich torwille van den'goeden naam of den wel stand van haar familie, op te offeren. Ik haat dien man uit heb diepst van mijn ziel en hij weet het. En toch is heb zijn eenigc wensch om met mij te trouwen. Waarom in 's hemelsnaam Sir Charles glimlachte. Het gevaar was voorbij, 'dat begreep hij uit de laatste woorden van zijn dochter; nu kon hij weer vroolijk zijn. Terwijl hij naar Beatrice keek, kon hij zich de gevoelens van haar aan staanden man best voorstellen, ze was in derdaad een schoonheid. Stephen Richford was millionair en het kon de weinig nauw gezette Sir Charles niet zoo heel veel schelen, dat hij zijn fortuin op minder oor bare manier bijeengeschraapt had en dat de besten uit de handelswereld en de „so ciety" niets met hem te maken wilden hebben.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9