LUCHTVAART UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 28 JULI 193t DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ZWEMMEN DE NAT. KAMPIOENSCHAPPEN TE GOUDA. Zaterdag vondt, begunstigd door schit terend zomerweer 'het eerste gedeelte plaats van de nationale kampioenschappen voor seniores. De organisatie was in sa menwerking met de Tech. Comm. van den Hederl. Zwembond in handen van de Goudsche Zwemclub. De deelname voor deze wedstrijden was zeer gering, terwijl ook de publieke belangstelling niet bijster groot te noemen was. Het nummer 1500 meter vrije slag voor heeren had het volgende resultaat: 1. Th. J. de Man, U. Z. C., 23 min. 17.8 sec; 2. J. van Hemsbergen, Haarlem, 23 mV. 25.4 sec.; 3. A. J. Braam, H. P. C., 23 miti. 36.2 sec. De Man die het vorige jaar een tijd maakte van 22 min. 12.2 sec. is dus kam pioen gebleven. Voor het nummer 300 meter wisselslag heeren was slechts 1 deelnemer, nl. G. Hegi, Zian, die met een tijd van 5 min. 5.2 sec. kampioen en tevens recordhouder van Hederland werd. De 4 x 200 meter estafette vrije slag heeren had. het volgende resultaat: 1. Het Y in 11 min. 23.4 sec.; 2. Dolfijn in 11 min. 23.8 sec., 3. H. Z. en P. C. in 11 min. 39.4 sec. Schaojispringen dames1. Mej. C. Hes- terman (Het Y), 2. Mej. Sutherland Rooyaards, 3. J. Zigger, H. D. Z. 200 meter vrije slag heeren: 1. G. H. de Haag, Zian; 2. D. H. Brink, Dolfijn; 3. W. Comper, Z. C. G. 5 x 50 meter vrije slag estafette dames: Daar het Y niet opgekomen was verscheen alleen de Rotterdamsche Dames Zwem club aan den start. De door haar gemaak te tijd was 3 min. 4.2 sec. 5 x 50 meter estafette vrije slag heeren: 1. H. Z. en P- C. (kampioen) in 2 min. 31.2 sec.; 2. Het Y in 2 min. 31 6 sec.; 3. G. Z. C. in 2 min. 55.8 sec. Het Y, de kampioen van het vorige jaar 'had een tijd gemaakt van 2 min. 26.6 sec., zoodat deze tijd thans niet verbeterd is geworden. Zondag werden de Nederlandsche kam pioenschappen onder matige belangstelling voortgezet. De uitslagen der wedstrijden luiden: 400 meter vrije slag dames: 1. D. Hüsken A. D. Ztijd 6 min. 40.6 sec. Alleen over de baan. 400 meter vrije slag heeren: 1. J. H. de Haas, Zian, Den Haag, tijd.5 min. 34.8 sec. 2. Th. J. de Man tijd 5 min. 36.8 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Mej. de Vries, Inter Hos, tijd 3 min. 22.4 sec.; 2. J. H. Huybers, het Y, tijd 3 min. 24.8 sec., 3. J. Kasteyn, H. D. Z., tijd 3 min. 27.4 sec. 200 nieter schoolslag heeren: 1. J. Kor- pershoek, R. Z. G., tijd 3 min. 5.6 sec.; 2. C. H. Vrugt, D. W. R., tijd 3 min. 6.8 sec.; 3. G. Hegi, Zian, Don Haag, 3 min. S.2 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette dames: I. R. D. Z., tijd 1 min. 55.4 sec. met mej. Baumeister, Brouwers en van Gelder. 2. Inter Hos met mej. J. Korthof, de Vries cn E Smits, tijd 1 min. 29 sec. 3. R. D. Z. II, tijd 2 min. 7.2 sec. 5 x 50 meter wisselslag estafette heeren: 1. H. V. G. B. I van der Meer, H. Kooy, J. Schouw, tijd 1 min. 42.2 sec. Het record stond op naam van dezelfde vereeniging en werd verbeterd met 0.4 sec. 2. H. Z. en P. C. I, tijd 1 min. 43.6 sec.; 3. Het Y, tijd 1 min. 44.4 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. Mej. E. Smits, Inter Hos, tijd 1 min. 25.2 sec. Al leen over de baan. 100 meter vrije slag heeren: 1. H. van Essen, het Yr, tijd 1 min. 6 sec.; 2. J. H. de Haas, tijd 1 min. 6.2 sec.; 3. Ingenluyff H. Z. P. C., tijd 1 min. 6.6 sec. SchoonspringenVijf verplichte, vijf vrije sprongen: 1. J. L. Stotijn, H. Z. en P. C., 138,52 punten; 2. H. Lotgering,'het Y, 124,86 punten; 3. L. Gompers, het Y104.28 punten. 100 nieter rugslag dames: 1. J. Korthof, Inter Hos, tijd 1 min. 30.6 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. J. H. de Haas, Zian," tijd 1 min. 18 sec.; 2. J. D. van der Sleesen Otter, Hilversum, tijd 1 min. 20.8 sec.; 3. G. Voogd, het Y, tijd 1 min. 28.8 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: 1. R. D. Z. met de dames Olsen, Van Gel der, Visser en Baumeister, tijd 5 min. 37.2 sec.; 2. Inter Hos met de dames Van Tricht, Korthof, E. Smits en Verstreat tijd 5 min. 59 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette, hee ren: 1. Het Y, van Essen, J. van Oostrum Soede, van Arum, B. van Es, tijd 4 min. 42 sec.; 2. H. Z. en P. C. tijd 4 min. 47 sec. De in memoriam van Essenbeker werd door het Y gewonnen met 40 punten. De Turmacbeker voor de estafette werd gewonnen door R. D. Z. met 26 punten. Een oefenwedstrijd tusschen het Neder- landsch Jeugd ze vental en de rest van He- derland leverde een 21 overwinning op voor het Hederlandsche Jeugd zevental, met de rust was deze stand al bereikt. DE ZWEMWEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL." Op 30 en 31 Juli a.s. De volks- en onderlinge zwemwedstrij den van „De Zijl", die verleden week we gens het slechte weer moesten worden uitgesteld, zullen nu worden gehouden op Woensdag en Donderdag 30 en 31 Juli a.s. Zwemdemonstratie in „Ter Leede". In de gemeente-zweminrichting „Ter Leede" te Sassenheim is Zaterdagmiddag door de Delftsche Reddingsbrigade een uitstekend geslaagde demonstratie gege ven. Talrijke toeschouwers waren aan wezig, waaronder wij verschillende aut-o- rit-eifcen bemerkten. Wij hebben tijdens het demonstreeren der verschillende nummers de overtuiging opgedaan, dat er door deze stoere zwem mers veel kunstigs en mooi werk is ge presteerd. Hoofdzakelijk was deze mid dag georganiseerd om Sassem's publiek nader tot de zwemsporb te brengen, en wij twijfelen niet, dat daarvoor de animo is vermeerderd. Het redden van drenke lingen is door deze mannen op verschil lende manieren getoond, t En der meest treffende staaltjes was de duik van de Delftsche duikboot: in precies 1 minuut zwom deze persoon het geheele bassin onder water rond. Een daverend applaus was hier verdiend. Ook was interessant heb gefingeerde auto-on geval, waarbij de eerste inzittenden in 35 seconden, en de tweede in 30 seconden boven water werd gebracht. Als toegift werd hierna nog een pantomine gegeven, welke ook uitstekend slaagde. Tot slot nog de kunstmatige ademhaling, doch de regen werd nu spelbreker. Een der Delft sche heeren maakte daarna -een compli ment over de mooie inrichting, en hoopte dat deze haar nut zal afwerpen voor het reddingwezen. Hamens het gemeentebestuur werd door wefch. Warnaar een dankwoord gespro ken en f 25.uit de gemeentekas aange beden. WATERPOLO L. Z. C. IV—Poelmeer I 5—1. Zeer onvolledig opkomen van Poelmeer gaf L.Z.C. IV de kans op een flinke over winning in deze j.l. Zaterdagavond gespeel den wedstrijd. L.Z.C. was voortdurend in de meerder heid en wist voor rust door Ouwerkerk een 3—0 voorsprong te krijgen. Ha rust voeg den Boon en Ouwerkerk ieder nog een doelpunt hieraan toe, waarna de Oegst- geestenaren een tegenpunt scoorden toen een der L.Z.C.'ers wegens opstellen binnen de 2 M.-lijn, het water uitmoest. L.Z.C. staat hiermede bovenaan in afd. A van de H.Z.B.-competitie en moet nu om het kampioenschap spelen met de Delft sche Zwemver. en waarschijnlijk de C. J. M. V. uit Den Haag. De stand in afd. A is: gesp.gew.gel.verl. v.—t. pnt. L.Z.C. IV 6 5 10 18— 6 11 Poelmeer 1 5 3 0 2 9—10 6 Zij] II II 4 0 1 3 4— 8 1 H.Z. en P. C. 3 0 0 3 3— 10 0 A.s. Donderdagavond 31 Juli spelen L. Z. C. Ill en IV tegen A.Z.C. I en II (Alphen) in do zweminrichting nabij den Hooge Rijn dijk. België wint van Frankrijk. De gisteren te Ostende gehouden lan- den-zwemwedstrijd tusschen België en Frankrijk werd door België met 22 tegen 19 punten gewonnen. De waterpolo-wedstrijd BelgiëFrankrijk leverde een 41 zege voor België op. Rust stand 0—0. KORFBAL COMPETITIE-INDEELING ZU ID-HOLLAND. De Districtsvergadering. In een der zalen van Hotel „Suisse" te Rotterdam, werd Zaterdag j.l. de Dis trictsvergadering voor de competitie-indee ling van Zuid-Holland gehouden. Van het Bonclsbestuur waren aanwezig de heeren K. J. Heyboer, als voorzitter der vergade ring, mr. Parfumeur en L. D. Versluys, se- cr e taris -p enni ngme e s t e r Behalve Fluks en D.K.C. waren alle Z.- Hollandsche le klassers vertegenwoordigd, en voorts waren er afgevaardigden der 2e en 3e klassers. De indeeling der 2e klasse werd als volgt: H.S.V.; O.S.C.R.Rozenburg; H.B. S.die Haghe; Deetos 2; A.L.O.Het Zui den 2. De 3e klassers werden, in verschillende gevallen bij loting, verdeeld over 4 afdee- lingen t.w. LeidenDen Haag: Fluks 2; Vit. 2; Gymnasiasten H.K.V. 2Emma. Den HaagGouda: SellichaRood Wit; Eibern.. 2; H.S.V. 2; Krachtsport; ter Gouw (beiden Kouda). R'damDordrecht: Rozenb. 2; Trekv. O.S.C.R. 2T.O.V.RegenboogQuick (Dordt). R dam-^Dordrecht: Deetos 3; D.W.S. Rozenb. 3; Sperwers; Spangen; Vreewijk; Velox 2. Aangezien de meerderheid der 2e klas sers daartegen bezwaren maakten, kon een verzoek tot promotie bij keuze der Haag- sche Gymnasiasten, niet worden ingewil ligd. SCHERMEN DEGENKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Mosman wint den titel. Gisteren heeft op het terras van het Kurhaus te Scheveningen de verwerking plaat gehad van de finale om het kam pioenschap van Hederland op den degen. De organisatie was opgedragen aan den Haagschen Schermbond, terwijl de leiding berustte bij de technische commissie van den K.H.A.S.B. De volgende schermers namen deel: C. Weber, G. H. Joosten, A. den Hertog, W. A. Landa, C. R. Labouchère, -J. G. J. Del- baere, J. Stapel, G. Th. v. Higtevegt, T. Knoops, F. Mosman, T. P. v. Wieringen, J. Brugman, A. Maer en L. Kuykhoven. De heeren Ten Haeff en Burger waren verhinderd uit te komen. De veertien schermers werden in een poule ondergebracht, zoodat elke scher mer al ijn tegenstanders kreeg te ontmoe ten. Er werd getrokken om een touché op twee loopers gelijktijdig. Hoofdsecondanten waren generaal b. d. Scheffer en de heer Brouwer. Toen om een uur gepauzeer werd ston den Joosten en Mosman die elk zeven par tijen trokken waarvan zij er vijf wonnen er hef. beste voor. Zij werden gevolgd door Stapel en v. Wieringen die uit zeven par tijen drie overwinningen boekten. Jhr. La bouchère had eveneens slechts twee ver- liespartijen maar trok twee partijen min der. Kort na de hervatting stond Mosman er het beste voor met 8 winstpartijen te gen een verlies van 2 matches. Hij won ten slotte den titel met 11 gewonnen par tijen en verloor alléén van Joosten en Knoops. De resultaten luiden: 1. Kampioen Mos man, ABC met 11 gew. part., 2. v. Wierin gen, Thor met 9 gew. part.; 3. Joosten, A SC na barrage met 4 en 5 Jhr. Labouchère. Olympiade en Stapel, LSV allen S gew. part., 6, 7 en 8 Landa, Thor, Knoops, Haarlm. Schermcl. en Kuykhoven, HSB elk 6 gew. part., 9, 10 en 11 A. den Hertog, KOS, Delbaere, HSB en Web er, Giando- menici elk 5 gew. part., 12 Brugman, Gooi- sehe Schermcl. met 3 gew. part., 13 Higte vegt, ABM met 2 gew. part., en 14 Mayer met 1 gew. partij. HET REUZEN VLIEGTUIG DO X. Deze week nieuwe proefvluchten. Uit Friedrichshafen wordt gemeld: Als de installatie va nde nieuwe Amerikaaii- sche Curtis-motoren in heb reuzenvliegtuig Do X voltooid zal zij,n zal dit vliegtuig midden of einde dezer week woer met proefvluchten beginnen. Verdere plannen zullen eerst na de proefvluchten wonden gemaakt. VLIEGER UIT ZIJN NEERVALLEND TOESTEL GESPRONGEN. Dc Hoorsche vlieger Baglo ontsnapte Vrijdag als door een wonder aan een zeke ren dood. Baglo bevond zich op ongeveer duizend meter hoogte boven de marine-luchthaven Horben bij Oslo, toen hij plotseling in een wervelwind terecht kwam en zijn machine pijlsnel naar beneden stortte. Even voordat het toestel op het water oppervlak aan splinters sloeg wist Baglo eruit te springen. Men vischte even later den piloot uit het water op, waar men hem zwemmende tus schen de drijvende Avrakstukken van zijn toestel vond. Hij was niet gewond. Met den trein van 7.10 uur was de neomyst Zaterdagavond aan het station te Leiden aan gekomen, alwaar hij werd opgewacht door zijn naaste familieleden, de zeereerw. heeren pastoors van de H. H. Engelbewaarders en St. Agatha, father v. Graven, het Kerkbestuur, eenige studiegenooten en de voorzitters der drie Standsorganisaties, de heeren P. War merdam (L.T.B.), F. G. J. v. d. Eerden (Han ze) en C. Schrama (R.K. Volksbond). Deze heeren waren in een achttal auto's gearriveerd om den jongen neomyst plechtig en feestelijk in te halen. Feestelijk was ook het aanzien der straten van Lisse, want in de parochie van de H. Agatha hadden velen de vlag uit gestoken, terwijl in de parochie van de H.H. Engelbewaarders het dundoek met de pause lijke wimpels bijna van alle huizen wapper de. Nadat de jongen priester in 't kort was verwelkomd, nam men in de auto's plaats en ging het over StationSweg, Veldhorststraat en Heerenweg naar de parochiekerk. Aan de Staalbrug, de grens der parochie, werd de stoet opgewacht door de R.K. Harmonie Adolf Kolping" en ging het onder haar lus- stige tonen en onder groote belangstelling der parochianen in een ware triumftocht naar de Beekbrug. Aan de Kerklaan stond do stoet van bruidjes opgesteld, welke bij aankomst een welkomstlied aanhieven. De kapelaan der parochie, de weleerw. heer Kuipers, sprak een kort welkomstwoord tot den feesteling en diens familie, waarna de bruidjes nogmaals een lied ter eere van den wijdeling zongen. Vervolgens werd in de kerk een kort Lof door father H. v. d. Vlugt gecelebreerd, voorafge gaan door een korte toespraak van den zeer eerw. heer pastoor Sentenie. Na het Lof ging men in optocht naar de met een eereboog versierde ouderlijke wo ning, alwaar de neomyst dank bracht voor de hulde hem bereid, en alwaar de stoet werd ontbonden. SASSENHEIM EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER DAMIANUS VAN DER GEEST, O.P. Wederom heeft Katholiek Sassenheim zich enthousiast betoond en hartelijk medegeleefd bij de blijde incomste van een harer zonen, zoo pas tot de priesterlijke waardigheid verheven. Het was Pater Damianus v. d. Geest, wien nu deze eerbewijzen golden van Sassenheim's katholieke bevolking, die als steeds, ook nu raar buiten aan haar feestelijke gevoelens uiting gaf. De vlaggen wapperden in den wind, die nu, als speciaal voor dit feest, de regenwolken verdreven had. Voor de kerk was een feestelijke versiering van groen en gele en witte bloemen aange bracht. Zaterdagmiddag werd de neomyst op plech tige wijze opgewacht aan de grens der gemeen te door het feestcomité en de afgevaardigden der verschillende vereenigingen, waar allen in auto's plaats namen. Van hier werd door het feestelijk versierde dorp naar de kerk gereden, voorafgegaan door de harmonie „St. Ambrosius", die daarbij cenige muzieknummers ten gehoore bracht In de kerk werd daarop door den neomyst een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de ka pelaans der parochie, de weleerw. Pater G. Verhaar en de weleerw. heer R. Rietveld, resp. als diaken en subdiaken assisteerden. Gistermorgen om half elf droeg de neomyst, in de parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis op. Daar de neomyst behoort rot de Orde der Paters Dominicanen, werd hij bij dit plechtige Misoffer ook door twee zijner ordebroeders geassisteerd. Door de aanwezige eerw. heeren geestelijken, assistenten en mis dienaars werd de neomyst aan den ingang der kerk afgehaald en vervolgens onder het zin gen van een welkomstlied naar het altaar ge leid, waarna door het koor. onder leiding van den heer J. O. Matze, plechtig 't Veni Creator werd ingezet. Hierna nam de plechtige H. Mis een aan vang, waarbij assisteerden als presbyter as- sistens, de weleerw. heer W. Westerhoven, zoon der parochie en kapelaan te Beverwijk, resp. als diaken en subdiaken, de zeereerw. Paters Dr. L. Bender O.P. en R. v. Santen O.P., heiden uit 't klooster te Huissen, als ceremo- niarius de weleerw. Pater G. Verhaar, terwijl de eerw. broeder Lud. Westerhoven als cru- ciferarius fungeerde. De lagere functies wer den verricht door eenige studenten van net St. Dominicuscollege le Neerbosch. Op het altaar hadden bovendien nog plaats genomen de zeereerw. heer J. A. Thus, pas toor der parochie en de w.eerw. heeren A. Riet veld en G. Dessing. Door een koor van man nen en jongens werd onder leiding van den heer Matze de Missa in honorem St. Slephani van V. Goller uitgevoerd. Na het evangelie werd de feestpredicatie gehouden door den zeereerw. heer Pastoor J. A. Thus, die het jonge leven van den neo myst beschreef en hem vergeleek met Sa muel, die in den tempel de stem van God hoorde, die hem riep tot Zijn dienst. De gewijde redenaar beschreef uitvoerig de jeugd en de godsdienstige opvoeding van den jongen priester, diens opgang naar het Semi narie en diens opleiding in het klooster on der de hoede van Sint Dominicus. De pastoor schetste daarbij het vruchtbare leven van dezen grooten heilige, de taak, die hij vervulde, gedreven door zijn groote liefde en groot geloof en de verheven taal, die vloei de van zijn lippen bij de prediking van het Evangelie. Toen had o'ok deze jonge priester evenals Samuel aan God geantwoord: „Spreek Heer, want Uw dienaar luistert". En zoo was hij gegaan, om zich als eens St. Dominicus voor te bereiden om het Evan gelie le gaan prediken. Ook hij wilde de vol keren de waarheid gaan leeren en zoo geleid de ook hem het stralend licht van St. Tho mas, dat reeds voor St. Dominicus geschenen had, naar het priesterschap in de prediking der waarheid. Nu is ook hij geworden een uitdeeler van genaden, om den geloovigen te brengen het licht der waarheid. De gewijde spr. wendde zich dan tot den neomyst in gevoelvolle woorden, zeggende dat God hem zou bijstaan, omdat God hem geroepen had en hem dan ook de genade zal geven om zijn roeping te vervullen. Ga dan SCHAKEN HET HAMBURSCHE SCHAAK- T0URN00I. Nederland op de zevende plaats met nog een hangpartij. Het Hafcburgsehe Scliaaktournooi wcrcl gisteren beëindigd en gewonnen door Po len met in totaal 48 1/2 punten. 2. Honga rije 46 punten. 3. Duitschland 141/2 pun ten. 4. Oostenrijk 43 1/2 punten. 5. Tsjecho- Slowakije 421/2 punten. 6. Amerika 411/2 punten. 7. Hederland 41 punten. S. Enge land 40 1/2 punten. 9. Zweden 28 1/2 pun ten. 10. Frankrijk 28 1/2 punten. 10. Liiauen 221/2 punten. 11. IJsland 22 punten. 12. Spanje 211/2 punten. 13. Finland 18 punten. 14. Hoorwegen 16 punten. Hederland heeft nog een hangpartij te spelen tegen Hongarije. POSTDUIVEN De Trekvogel. Wedvlucht vanaf Lier (België), 114 K.M. In concours 147 duiven, welke om 8 uur in vrijheid werden gesteld met Z.W. wind. Aankomst als volgt: J. R. Smits, 1, 31; W. Ivaapaan, 2; C. Velthuizen, 3, 14, IS, 30; G. Bergman, 4, 9, 22, 32; J. J. G. UittérSijk, 5; J. Selier, 6; D. Klootwijk, 7, 13, 21, 26; R. Pet, S; H. Wallaard, 10, 29; C. van Roode, 11, 12, 13; J. Braschovën, 15, 17; A. van Polanen, 16; A. H. Eradus, 19, 28; A. C. van Dorp, 20, 24, 33, 34, 36; J. v. d. M'oolen, 25; G. van Dox-p, 27. De eerste vogel geconstateerd 9.41.12; de laatste 10.18.41. De Gevleugelde Vrienden (Alphen a. d. R.) Wedvlucht met jonge duiven vanaf Vil voorde (België). Afstand 135 K.M. De duiven werden in vrijheid gesteld om 12.30 en bereikten als volgt hun hokken: 1. H. Bauer, 2.12.35; 2. A. Bergshoef, 2.12.52; 3. A. Bergshoef, 2.12.57; 4. P. G. Borgers, 2.14.50; 5. P. G. Borgers, 2.17.18; 6. A. Bergshoef, 2.17.48; 7. A. Bergshoef, 2.19.31; 5?. P. G. Borgers, 2.20.45; 9. P. G Bergers, 2.21.12; 10. G. Ververs, 2.21.28. EVERT VAN DIJK HUISTOE. Zaterdagochtend te Plymouth gearriveerd. Zaterdagochtend is de Hederlandsche Oceaanvlieger Evert van Dijk met de „Statendam" te Plymouth aangekomen. Mevrouw van Dijk was met den passa gierstender naar het schip, dat op de reede lag, uitgevaren en haalde haar man van boord af. Het was een treffend weerzien tusschen de echtgenooten. Met den Oceaan-expres zetten beiden de reis naar Londen voort. Hedenmiddag is Van Dijk per vliegtuig van Croydon naar Hederland vertrokken. Haar' Van Dijk ons mededeelde, staan eventueele plannen in zake een nieuwe wereldreis of Oceaan vluohfc nog niet vast. Hij gaat eerst eenige weken uitrusten, waarna hij zich in ed eerste plaats opnieuw zal wijden aan het werk voor de K.L.M. DE EUROPA RONDVLUCHT. Zondagmorgen moest het Duitsche vlieg tuig D. 4, dat deelneemt aan de Europa- rondvlucht en behoort tot de groep der Darmstadter Universiteit, bestuurd door Heininger, op weg van Barcelona naar Himes, in de golf du Lion een noodlan ding maken. Het vliegtuig werd geheel ver nield. De bemanning werd door een Fransch stoomschip gered. Waarschijnlijk is de reden van de noodlanding een motor defect geweest. Zondagmiddag tegen half vijf is het En- gelsche vliegtuig K 3, bestuurd door Broad, en de K 3, bestuurd door den Engelsch- man Butler, na een tocht van 7500 K.M., versierd met talrijke vlaggen, op het vlieg veld Tempelhof te Berlijn vlot geland. Haar de leiding van de Europa-rond vlucht mededeelt is het vliegtuig O. 4 met Offernxann en Jerzembski aan boord bij de landing te Lyon tegen een antenne gestolen en naar beneden gestort. Beide vliegers waren op slag dood. LISSE. EERSTE PLECHTIGE H. MIS FATHER A. v. d. VLUGT. Op de grens van Lisse en Sassenheim, waar de nieuwe parochie van pastoor Sentenie is gelegen droeg op den stralenden Zondagmor gen de eerw. father Anton v. d. Vlugt, van de Congregatie van Mill Hill, in het kleine noodkerkje zijn Eerste Plechtige H. Mis op. Het kerkje, dat toegewijd is aan de H H. Engelbewaarders, is een hulpkerkje, in af wachting van de voltooiing der eigenlijke kerk, welke naastaan wordt opgetrokken, en levert met z'n houten planken en platen eter- niet op zichzelf weinig feestelijks. Toch was er stemming Zondagmorgen; het altaar straal de in feestelijk kaarslicht en was versierd met prachtige witte dahlia's, welke wedijverden met de blanke paramenten. De neomyst werd geassisteerd door pastoor Sentenie als presbyter assistens, rev. father Heyboer (eveneens van Mill Hill) als diaken er den seminarist' L. Onderwater (zoon der parochie) als subdiaken. Na het Evangelie hield een broer van den jongen priester, rev. father Hugo v. d. Vlugt, missionaris te Bergen in Noorwegen, de feest rede, naar aanleiding van de Evangelie-woor den in Joannes XX:21: „Gelijk de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik u". Wederom is er een feest in ons midden, aldus de gewijde redenaar. Het kleine kerkje is in bloementooi en de geheele parochie i3 in feeststemming. En met recht heerscht er vreugde, want een priesterfeest is niet alleen een familiefeest, zelfs niet alleen een parochie- feest, maar een feest voor de geheele Kerk. Weer gaat een jong priester zijn priester leven beginnen vol durf en levensmoed. De familie verheugt zich, dat uit haar midden een priester Gods is uitverkoren en uit den hooge ziet een moeder vol trots op haar greo- ten priesterzoon. De parochie verheugt zich, dat wederom een harer zonen zijn leven gaat geven voor de uitbreiding van het Godsrijk. Maar bovenal is er vreugde in het hart van den jeugdigen priester, die thans aan het be gin staat van zijn priesterlijk leven. Priester zijn is Christus' leven voortzetten. De Verlosser heeft zijn verlossingswerk vol bracht, doch op onzichtbare wijze leeft hij in ons midden voort, op persoonlijke wijze in de Eucharistie, op onpersoonlijke wijze in den priester, „Gelijk de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik u". Ook de priester wordt gezonden; hij kiest zichzelf niet uit, doch God roept hem op ge heimzinnige wijze, als Hij in het hart van den jongeling zijn roepstem doet hooren: Ga ook gij in mijn wijngaard, want de oogst is groot. Evenals ten tijde van Christus leven nu nog millioenen menschen in angst en nood, omdat zij niet weten, wat er komt na den dood. Naar deze menschen wordt de priester als een andere Christus uitgezonden, om het verlos singswerk voort te zetten. Evenals Christus gaat de priester steeds rond al weldoende en mededeelende den vrede, welken de wereld niet geven kan. Bij het toedienen der Sacra menten cn bij het leeraren stelt de priester zich in de plaats van Christus. Hij wordt uit gezonden om te helpen en evenals de Goede Herder te zoeken wat verloren is. Dat is het geluk van den priester. Het geluk te zijn van anderen is zelf gelukkig zijn. Doch ook de doornenkroon ontbreekt niet. Er zul len tijden komen, waarop ook de priester roept: Vader, indien het mogelijk is, laat deze kelk aan mij voorbijgaan. Dan zal Christus in zijn H. Sacrament de eenige troost van den priester zijn. Zich wendend tot zijn pas gewijden broeder, zegt spr., dat met zijn oprechte gelukwen- schen zijn gebeden hem zullen vergezellen, gelijk hij die ook vraagt van alle parochianen. Bidt voor uw missionarissen, vooral uit uw eigen omgeving. Ga dan, broeder, met apostelmoed de toe komst in, overtuigd, dat uw familie en uw parochianen u zullen steunen met hun gebed. Bedenk altijd, dat priester zijn beteekent voortleven als een andere Christus. Het zangkoor voerde op voortreffelijke wijze de Mis van Haller uit, terwijl na de H, Mis gezongen werd „Op 'n Priesterfeest" van Elbert Franssen. Des namiddags had een plechtig Lof plaats in de St. Agatha-kerk te Lisse, met as sistentie van de eerw. heeren H. v. d. Vlugt en J. Boon, terwijl er van 45 uur in het Patronaat gelegenheid werd gegeven den neomyst geluk te wenschen, van welke gele genheid een druk en dankbaar gebruik werd gemaakt. Aan het feest van Zondag was Zaterdag een korte inleidingsplechtigheid voorafgegaan.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7