De Kathedraalsfeesten te Haarlem 2 lste Jaargang MAANDAG 28 JULI 1930 No. 6654 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN S)e £cidóclve (BouAcmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 OP HET BORDES VAN HET BISSCHOPPELIJK PALEIS -TIJDENS HET DEFILE. - Van links naar rechts: de E. H. Van Kerckhove uit Gent, Mgr. Van Rechem, wijbisschop van Gent; de heer Maarschalk, burgemeester van Haarlem; Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem; Jhr. Roel], Commissaris der Koningin; Mgr. Coppieters, bisschop van Gent; en Mgr. Möllmann, Vicaris-Generaal DE BISSCHOP VAN HAARLEM ZEGENT DE TORENS DER KATHEDRAAL Indrukwekkende plechtig heden en een grootsche betooging. Eenheid tusschen Bisschop en diocesanen Wel zelden zullen de bewoners van het Bisdom Haarlem zich zoo eensgezind heb ben gevoeld in vreugde en rechtgeaarden trots als op dezen dag, nu na een ar beid van vijf-en-dertig jaren de Kathe draal van St. Bavo is voltooid. Het is geworden een echte feestdag van den Bisschop met zijn Bisdom. Reeds vroeg in den morgen verkondig den de St. Baafs-klobken met bronzen stem aan de bewoners van do goede stad Haarlem, dat het heden was een dag van hooggestemde vreugde en voldoening voor de Katholieken van deze gewesten, en de wapperende vlaggen boven-op de stoere, statige torens der Kathedraal de vlag gen van Nederland en van de Kerk maakten het in wijde omgeving bekend, dat heden de Kathedraal het middenpunt was van bijzondere plechtigheden. Met grooten luister is het feit van de voltooiing onzer Kathedraal gevierd in een drievoudig feest: de zegening der torens en de pontificale 'Hoogmis het défilé der vereenigingen door de stad, en de over brenging der relieken van St. Bavo naar de Kathedraal. De Pontificale Hoogmis. De jubileerende Kathedraal was in een eenvoudig feestgewaad gestoken, bestaan de uit roode draperiëen met zinnebeeldige Christus-voorstellingen, die langs de pi laren afhingen. Maar de kerk maakt door de geel-gouden steen, waarmede zij inwen dig is bekleed, reeds-zulk een zonnigen in druk, dat iedere meerdere versiering hier overdaad zou zijn geweest. Een groot aantal autoriteiten, zoowel kerkelijke als wereldlijke was samengeko men om de Pontificale Hoogmis bij te wonen. Tegenwoordig waren het geheelc Hoogwaardig Kapittel, de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, jhr. Roëll, dé heer Maarschalk, burgemees ter van Haarlem, de heer Bomans, lid van Ged. Staten, de heeren Heerkens Thijssen, mr. Gerritsz en Roodenburg, wethouders van Haarlem, de heeren prof. dr. Alph. Steger en Hendrix, leden der Eerste Ka- DE BETOOGING DER ORGANISATIES OP HET VOORPLEIN DER ST. BAVO mer en de heer A. J. Loerakker, lid dei- Tweede Kamer, de bouwheeren der Ka thedraal de heer Jos. Cuypers en de heer Pierre Cuypers en vele anderen, die wat de wereldlijke autoriteiten betreft op een eere-tribune boven den Noordelij ken zij-ingang hadden plaats genomen. De beide Gentsche bisschoppen, mgr. Honoré Coppieters en zijn wijbisschop mgr. Eug. van Rechem woonden in het pries terkoor de Pontificale Hoogmis bij, door Haarlems Bisschop opgedragen om, na mens het geheele Bisdom, God te danken voor den overvloedigen zegen bij het bou wen der Kathedraal geschonken. Mgr. Aengenent werd bij het opdragen van het H. Offer geassisteerd door den hoogeerw. heer Mv P. J. Möllmann, vicaris- generaal, als presbyter assistens, door de hoogeerw. heeren M. W. A. Wijtenburg, regent van het Seminarie Hageveld en J. C. van Heeswijk, deken van Rotterdam, als troondiakens en door de weleerw. heeren P. Bottelier, leeraar aan het Seminarie „Hageveld" en G. Kcijzer, kapelaan dei- Kathedraal, als diaken en sub-cliaken. Als ceremoniaris fungeerden de beide secreta- 'rissen van het Bisdom, de weleerw. hee ren v. d. Tuyn en Pichot. De overige func ties werden waargenomen door theologan ten van het Groot-Seminarie. De wijding van de torens. Voor den aanvang der Hoogmis begaf de Bisschop zich gestafd en gemijterd, voor afgegaan door de assistenten en het hoog waardig kapittel naar het voorplein dei- Kathedraal Hier geschiedde de eigenlijke wijding van den voorbouw met de beide hoofd torens, waarmede de bouw van Haarlem's Kathedraal werd voltooid. Deze wijding bestond, uit de zegening van het metsel werk en van het sobere steenen kruis, dat, ter blijvende herinnering aan deze plech tigheid, na de wijding boven den hoofd ingang werd bevestigd. Tijdens de Hoogmis voerde het zangkoor uit de vier-stemmige Mis voor gemengd koor van L. Perosi. Terwijl de Bisschop zich, na de H. Mis, van de hoogepriesterlijke gewaden ont deed, zong het koor -n vol-sehoone ..Ju bilate Deo" van Orlando Lassus. Voorafgegaan door de assistenten, het kapittel en de beide Belgische bisschoppen verliet Mgr. Aengenent daarna zegenend de Kathedraal. Hiermede was de morgenplechtigheid ten einde. De optocht van duizenden. Des middags hofrechte er in Haarlem een woelige drukte. De geheele stad leek uitgeloopen om de optocht der vereenigin gen gade te slaan. Het centrum van de belangstelling was het cavallerie-terrein aan de Kleverlaan, waar de fleurige stoet zich opstelde. Dui zenden stonden daar door de tralies van het hek de deelnemers aan te gapen. Prompt op tijd te half drie opende zich de hekken en trok de optocht de stad in. Voorop gingen twee politie-motoren, die als sneeuw-schuivers de straten schoon veegden en daarna de bijna eindelooze rij van auto's en rijtuigen met de vanen hoog in de lucht. Het voorbijtrekken duurde ruim an derhalf uur en het was werkelijk een demonstratie, zooals Haarlem nog nooit had aanschouwd. Meer dan vijfhonderd vereenigingen uit alle streken van het bisdom namen eraan deel, bijna allen hun bonte vaandels me devoerend. Het was een apologie in kleur en teekeniug. Vele deelnemers waren gezeten in auto's of rijtuigen te zamen een 160 stuks. De banier-dragers, die loopend den weg naar de Kathedraal moesten afleggen hadden bij den sterken wind een hevigen strijd met 'hun weerbarstig vaandel te voeren. Een twintigtal muziekkorpsen namen aan den optocht deel. Het aardigste waren de muziekkorpsen van de jeugdverenigin gen, die op fluit of mond-harmonica een lustig deuntje bliezen. I Bijzondere belangstelling bestond voor 1 de Graal-meisjes, die in 'n legertje ten ge tale van 500, onder leiding van de in grijs- rood gekleede leidsters Haarlem binnen rukten. De Graalmeisjes droegen een ver- schillend costuum, al naar gelang de groep, I waartoe zij behoorden: blauw, rood, groen, paars. Een tweehonderd padvinders zorgden, te samen met een groot aantal commissa- rissen voor de goede orde, welke geen oogenblik werd verstoord. De optocht nam de volgende route: Ca- valeriekazerne, Kleverlaan, Schoterweg, .j Kennemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Stads Bolwerk, Stationsplein, Kruisweg, Nieuwe Gracht (Noordzijde) met j dcfilé voor het Bisschoppelijk Paleis, Jans- brug, Nieuwe Gracht (Noordzijde), Kruis straat, Bartcljörisstraal, Groote Markt, Koninginnestraat, Gierstraat, Groote Hout- I straat, Raamvest, Wilsonsplein, Leidsche Vaart, Kathedraal. De geheele Nieuwe Gracht aan de zijde j van het Bisschoppelijk Paleis was afgc- J zet om het défilé voor den Bisschop on gestoord te doen plaats hebben. Op het bordes van het Bisschoppelijk Palcis hadden plaats genomen, de Bisschop van Haarlem, de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Noord-Holland en de burgemeester van Haarlem, de beide Gentsche bisschoppen en het geheele Ka thedrale Kapittel. De Bisschop wuifde alle deelnemers hartelijk toe, en speciaal de jougdvereeni- gingen viel een extra-hartelijke begroe ting ten deel. Voor de Kathedraal aangekomen stelde de enorme stoet, die uit meer dan 5000 personen bestond, zich in de grootste orde op het voorplein op. Alleen de deelnemers aan den optocht hadden hier toegang. Weldra verschenen de purper-vlammen de verschijningen der bisschoppen boven in de loggia der Kathedraal, vanwaar de Bisschoppen van Haarlem en van Gent de menigte door middel van krachtige luidsprekers zouden toespreken. Het eerste voerde mgr. J. D. J. Aengc- nont vanaf zijn doorluchte standplaats het woord Toespraak van den Bisschop van Haarlem. Beminde Diocesanen. Het is mij een buitengewoon groote vreugde U in zoovele duizend-tallen voor mij te zien om met mij mede te vieren dit feest dat van zoo groote beteekenis is voor het Haarlemschc Bisdom. In u zie ik vertegenwoordig mijn dierbare dioce sanen van Noord-Holland Zuid-Holland en Zeeland. Ik weet te spreken namens u allen, wan- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het z.g. Wafd-parlement heeft Zater dag te Cairo vergaderd. De president van den Braziliaanschen staat Parahyba vermoord. De begrafenis der slachtoffers te Co- blenz). (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND De Nederlandsche Oceaanvlieger Evert van Dijk arriveert heden in ons land. (Luchtv., 2e blad). neer ik diepgevoelden dank breng aan God, voor de heerlijke kerk, die Hij aan ons bisdom heef gegeven. Want al is het waar, dat gij deze tempel hebt ge bouwd ter eere van den oneindigen God, véél meer is het waar, dat God <leze tempel heeft gebouwd voor ons. Want, God heeft deze tempel niet noodig, maar geeft ze ons, Hij bouwde voor ons, om ons te overladen met zegeningen en ge nade. Op de tweede plaats betuig ik namens u allen diepgevoelden dank aan Z. D. H. Mgr. Honoré Coppieters, bisschop van Gent, (toejuichingen), die door zijn hooge tegenwoordigheid bijzondere luister aan dit feest heeft willen bijzetten, de oude middeleeuwsche traditie van de re laties tusschen Gent en Haarlem herstel lende. Bovendien heeft .mgr. meegebracht een reliek van St. Bavo in kostbaar schrijn, welke relikwie straks onder het parochie-altaar zal worden geplaatst, om door de eeuwen Heen te herinneren aan de goedheid en welwillendheid van den bissehep van Gent (applaus). Ook breng ik een woord van warmen dank van Mgr. Eugenius van Rechem, die mgr. Coppieters op dit feest 'heeft wil len vergezellen. Tenslotte betuig ik uit den grond van mijn hart mijn diepgevoelden dank aan u allen die in zoovele duizendtallen zijt opgekomen om met den Bisschop feest te vieren. En wat mij in "deze eenheids-ge dachte zoo heerlijk treft, is dat daaruit spreekt de heerlijke eenheidsgedachte de eenheid van den Bisschop met zijn volk. Sedert twee jaren sta ik nu door Gods Voorzienigheid aan het hoofd van dit bisdom, en overal waar ik gekomen ben, daar heeft mij diep in de ziel getroffen de groote aanhankelijkheid van de be volking voor den Bisschop. Deze eenheids gedachte geeft ons kracht, is ons heerlijk ste bolwerk, en daarvoor mijn hartclijken dank. Ik heb op dezen dag slechts één wenseh die ik u van hieruit wil toeroe-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1