LAND- EN TUINBOUW MAANDAG 28 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ongevallen met droevigen afloop. Twee ernstige auto-ongevallen zijn te Eygelshoven gebeurd. Het driejarig kind van den heer B. werd door een auto gegre pen en bekwam zoodanige verwondingen, dat liet korten tijd later overleed. Voorts is een vierjarig kindje van de familie S. bekneld geraakt tusschen een trottoir en een pas'seerende personenwagen. De kleine werd met ernstige verwondingen naar het hospitaal overgebracht, alwaar het kind gestorven is. Aanrijding. Op de Stadhouderskade bij het West einde te Amsterdam kwam gistermiddag te ongeveer half vier een jongeman, die op een motor reed, in botsing met een auto. De motorrijder kwam te vallen en liep daarbij een verwonding op aan het linker been. Per auto is hel slachtoffer naar het Tesselschadeziekcnhuis1 vervoerd. De won de, die daar verbonden is, bleek niet van ernstigen aard te zijn, zoodat de jongeman zich per auto huiswaarts kon begeven. Fatale botsing. Een vrachtauto van de firma W. uit Wijk bij Duurstede, beladen met fruit voor Den Haag, kwam in het zoogenaamd „Klein Amsterdam" onder Werkhoven in botsing met een open zoogenaamden „snorder", die gedurende de feesten in Houten plezier- ritjes maakte»Het gevolg was dat dc snor der door de brugleuning ging, terwijl een der vier inzittenden door den schok door de voorruit vloog en ernstige vleeschwon- den 'bekwam. Een passeerende stoomwals sleepte de wrakken opzij. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Kind ernstig gewond. Vrijdagavond had op de reis van den trein, welke te 0.11 uit Botterdam naar Roosendaal vertrekt, een ernstig" ongeval plaats. Tusschen Lage Zwaluwe en Zeven bergen is een vijfjarig meisje, dat met haar ouders uit Amsterdam naar Mid delburg reisde, uit de coupé gevallen. Door middel van de noodrem werd de trein tot staan gebracht, waarna reizigers de spoor baan afzochten en een paar honderd me ters terug het kind op de rails vonden met een grootc wonde aan het hoofd. De ouders waren radeloos. Het kind werd opgenomen en in de restauratiewagen gelegd, waarna de reis met bijna een half urn* vertraging werd voortgezet. Bij aankomst te Roosen daal verleende dr. v. Turnhout medische hulp, waarna de kleine naar het zieken huis „Charitas" te Roosendaal werd over gebracht. Zaterdagavond was -de toestand van het kind iets beter, zoodat op behoud mag worden gehoopt. LOCOMOTIEF BIJ DEVENTER ONTSPOORD. Groote stagnatie in het verkeer. Zaterdagmiddag is van den trein, die te 13.48 uur van Deventer naar Apeldoorn vertrekt, op ongeveer vijfhonderd meter buiten het station de locomotief ontspoord en met het rechtervoorwiel diep in den grond gedrongen. Daar de machine juist op de splitsing van opgaand- en afkomend spoor lag, ondervond gedurende den ge- heelen middag en avond het verkeer met •het Westen groote stagnatie. De treinen voor het doorgaand verkeer HollandTwenteDuitschland en omge keerd werden via Zutfen geleid, terwijl passagiers voor lokaalvervoer bij de plaats der ontsporing moesten overstappen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak van het ongeval is on bekend. Verdronken. De ruim 70-jarigen Jozef T. uit Frane- ker, die sedert eenige dagen werd vermist, is Zaterdagavond in de nabijheid van Har- lingen door een paar jongens levenloos in het water gevonden. Het lijk is naar de Alg. Begraafplaats aldaar gebracht. Pas op met benzine. De 17-jarige mej. A. F. was in haar wo ning aan de Catherina Beersmanstraat te Rotterdam bezig met het uitspoelen van handschoenen in een teiltje benzine. Vlak daarnaast stond een brandend gastoestel. Doordat enkele druppels benzine wegspat- ten, sloeg de vlam plotseling uit en ge raakten de mouwen van de japon van hel meisje in brand. Haar moeder had de te genwoordigheid van geest om oogeublik- kelijk een deken om haar heen te slaan, waardoor erger voorkomen werd. Toch bleek zij ernstige brandwonden aan beide armen bekomen te hebben. Zij moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. De moeder had enkele lichte brandwonden bekomen, die ter plaatse verbonden konden worden. KINDERVERLAMMING. Te Raamsdonkveer is het vijfde geval van kinderverlamming vastgesteld. Te Berkhout (N,H.) doet zic-h bij een persoon van 32 jaar kinderverlamming voor. Te St. Jansteen, in Zeeuwsch-Vlaan deren ,doét zich ook een geval van kinder verlamming voor. Hooi- en roggemijt afgebrand onder Diepenveen. Zaterdagavond to ongeveer 11 uur werd de brandweer te Deventer gealarmeerd voor een feilen brand, die onder Diepen veen zou uitgebroken zijn. Het bleek ons bij aankomst ter plaatse, dat een zeer groote hooiberg, vermoedelijk door hooi- broei, had vlamgevat en tevens een groote roggemijt had aangetast. Hoewel men aan vankelijk vreesde voor overslaan van den brand op de nabij liggende gebouwen, wer den deze, dank zij den gunstigen wind, ge spaard. Op de plaats van den brand wa ren o.a. aanwezig de loco-burgemeester van Deventer, de heer A. Kelderman en de burgemeester van Diepenveen, de heer Arriëns. De plaats waar de brand woedde was het landbouwbedrijf het „Middel- wecliel", eigendom van de gemeente De venter en bewoond door den landbouwer AViggers. De brand, die in verren omtrek was te zien, trok zeer veel belangstelling. „Tel." RUSSISCHE VERSTEKELINGEN. Met een Engelsche houtboot, die uit Ar changel in de Rotterdamsche haven is aan gekomen, het stoomschip Maplegrove, zijn Zaterdag twee Russische verstekelingen meegekomen, die uit de gevangenschap zijn ontvlucht. Twee dagen na het vertrek u:t Archangel zijn zij op het schip te voor schijn gekomen; zij zijn verder behandeld zooals verstekelingen op schepen gewoon lijk behandeld worden. Bij aankomst te Botterdam heeft dc rivierpolitie hen van boord gehaald en hen overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar zij voor- loopig blijven. Het is met die Russische vluchtelingen een moeilijke kwestie: in de meeste geval len bidden en smeeken zij de autoriteiten om niet, zooals gewoonlijk met versteke lingen geschiedt, teruggestuurd te worden naar hun land. Onmiddellijk na aankomst zouden zij daar worden doodgeschoten, be weren zij. Voordat de twee mannen werden afge haald, hebben wij hen even kunnen spre ken. Dat ging buitengewoon moeilijk; het waren boeren en ze bleken uitsluitend Rus sisch te kennen, en een Russischen tolk heeft men niet dadelijk bij de hand. De oudste van hen is de 47-jarige Gre- gori Terjesjin, die het laatst gewoond had in het plaatsje Malerevjeze, in de buurt van St. Petersburg. Van den naam Leningrad wilde hij niets weten, evenmin als van het heele sowjetstelsel. Voor zoover uit zijn verhaal op te maken was, is hij vóór de revolutie burgemeester geweest van een kleine gemeente in de buurt van de Russi sche hoofdstad. In het begin van de revo lutie was hij reeds naar Estland uitgewe ken, waar hij drie jaar heeft gewoond. Om streeks 1923 kwam hij weer in Rusland terug en vestigde zich opnieuw in Malerev jeze. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Het viel hem bij zijn terugkeer niet mee. De menschen in zijn dorp schenen hem, blijkbaar omdat hij vroeger magistraats persoon was geweest, niet meer te ver trouwen. Hij vestigde zich als boer; toen men hem wilde inlijven bij het. colleetivis- tische stelsel, dat voor den landbouw is ingevoerd, had hij zich verzet. Hij bezat weliswaar geen cent, maar allen dat ver- zeet scheen al voldoende te zijn om be schuldigd te worden een koelak te wezen. Men heeft hem, toen hij zich bleef verzet ten, overgebracht naai de gevangenis te St. Petersburg, van waar hij naar het ge vangenkamp te Archangel is vervoerd. In dat gevangenkamp wordt, zoo vertel de hij verder, vrij veel onderscheid ge maakt tusschen de politieke gevangenen en de gewone misdadigers. De politieke gevangenen zijn er het sleohts aan toe, zij werden hoofdzakelijk in de haven als boot werkers aan het werk gezet. De andere gevangenen deden daarbij dienst als be wakers. Bij het werk aan boord van de Maplegrove had hij kans gezien, in een ruim te kruipen en daar twee dagen te blijven, totdat het schip in volle zoo was. Aanvankelijk had hij in de meening ver keerd, dat hij de eenige verstekeling aan •boord was; tot zijn groote vreugde had hij den makker ontdekt, die zijn gevan genschap deelde. Uitdrukkelijk beweerde hij, dat hij zou zijn doodgeschoten, wanneer hij niet een zoon gehad had, die als matroos dienst deed. Zijn vrouw en tienjarig dochtertje woonden nog te Malerevjeze. De andere vluchteling, de 24-jarige Wol- demar Tarkus, is afkomstig uit Jablonja, in het district Novgorod. Hij is, zoo ver telde hij, de zoon van een schoenmaker en bezat een klein eigen boerderijtje in die plaats. Hij was getrouwd, doch had geen kinderen. Ook hij werd gedwongen, deel uit te maken van de collectivistische ge meenschap, doch hij had daar al evenmin zin in gehad als Terjesjin. Ook hij was verbannen naar het gevangenenkamp te Archangel. Zijn schoonvader, zoo vertelde hij, was om dezelfde reden naar de gevan genis te Novgorod gebracht, zijn vrouw en schoonmoeder naar Smolensk. Alleen zijn vader had; omdat hij schoenmaker en geen boer was, in Jablonja mogen blijven wonen. Te Archangel had hij tot een ploeg van 20 a 30 politieke gevangenen behoord, die on der toezicht van andere gevangenen boot- werkersarbeid hadden verricht op de Ma plegrove. Het was ook hom gelukt onge zien weg te sluipen en aan boord te blij ven. Hij had op het schip van den kapi tein te h'ooren gekregen, dat deze hem in de volgende haven, een Russische, van boord wilde zetten. Hij had toen den ka pitein gesmeekt, dat niet te doen, omdat hij dan onmiddellijk doodgeschoten zou wor den, en uit medelijden had deze zich la ten overhalen om hem mee te nemen naar Nederland. De twee verstekelingen schenen zich hier al bijzonder veilig te gevoelen; zij groet ten iedereen vriendelijk en koesterden al leen maar angst, dat zij weer naar Rusland teruggestuurd zouden worden. Vermoede lijk zal dat wel niet gebeuren. Verduistering te Rotterdam. Dezer dagen is dooi- den stoffeerder B. uit den Haag tc Rotterdam ontdekt, dat er een belangrijk kastekort was. Bij een deskundig onderzoek bleek, dat in de laat ste anderhalf jaar herhaaldelijk posten niet geboekt of verkeerd opgeteld waren, daar door waren belangrijke bedragen verduis terd, door den twintig-jarigen kantoorbe diende G. P. uit Hillegersbcrg. Deze be kende in de laatste anderhalf jaar onge veer vier duizend gulden te hebben weg genomen. De jongeman heeft voor het geld allerlei luxe voorwerpen gekocht, waar onder een radiotoestel en zelfs een automo biel, terwijl hij in het pand van zijn pa troon een étage huurde, die hij gebruikte voor de ontvangst van verschillende pad vinders. Tegen deze jongelui zeide hij dan, dat zijn patroon zoo gastvrij was. De jongeman is in verzekerde bewaring gesteld. Zijn verloofde gestoken. De 24-jarige scheepsklinker B. K. heeft Zaterdagmiddag in een tuinhuisje staande op dc volkstuintjes aan den Js-Gravenweg te Rotterdam twist gekregen met zijn meisje, de 19-jarige mej. T. v. P. uit de Commanderijstraat. Dezê twist, die om een kleinigheid begonnen was, liep zoo hoog, dat de jongeman een aardappelmesje greep, dat in dat huisje lag, en zijn meisje vier steken in den hals toebracht. Hevig bloedend zakte zij ineen, luid roepend om hulp. Spoedig kwamen omstanders nader bij. die ervoor gezorgd hebben, dat het meisje per auto van den geneeskundigen dienst naar heb ziekenhuis aan den Cool singel werd overgebracht, waar zij is ver bonden. Daarna heeft men haar weer thuis gebracht. De jongen is naar het politie bureau in de Meermansstraat overge bracht, waar hij voorloopig is opgesloten. Het mesje is in beslag genomen. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. Arrestatie van spiritus-drinker. Zaterdagavond liep een bekende spiri tus drinker te Amersfoort dronken over de st-aat. Twee politie-agenten arresteerden hem, doch M. verzette zich daarbij hevig. Een der agenten, v. B., kwam daarbij te vallen en bezeerde zich ernstig aan de knie. Op last van dr. S. werd hij per zie kenauto naar huis vervoerd en voorloopig buiten dienst gesteld. M. werd den geheelen nacht in arrest gehouden en Zondagmorgen ontslagen. BUITENL. BERICHTEN DE AARDBEVINGSRAMP IN ITALIË. Neg steeds levenden gevonden. Bij het bergingswerk in het aardhevings- gebied worden ook nog steeds levenden van onder de puinhoopen gered. In Lacedonië, dat door dén koning be- bocht werd, zijn nog een vrouw en een vier jarig meisje gered. Het meisje dankte haar redding aan het toevallige feit, dat- een vrouw meende geschrei te hooren onder het puin; soldaten ruimden het puin op en vonden inderdaad heb meisje, de eenige overlevende van een heel gezin. In ;t geheel zijn in de streek van Lace donië 700 dooden geborgen, maar men ge looft, dat dit nog lang niet alle slacht offers. zijn in dit district. De verwoestingen hebben een diepen indruk gemaakt op den koning, die zich over den stand van het reddingswerk uit voerig laat inlichten, en overal hartelijk ontvangen wordt. Minstens zoo moeilijk als het reddings werk is het probleem van de verpleging van de naar schatting 60.000 gewonden. Naar het getroffen gebied worden voort durend brood, conserven en vruchten ge zonden. In de niet verwoeste plaatsen in de na bijheid van het aardbevingsgebied werken de bakkers dag en nacht door. De minister-president heeft reeds een bedrag van 1 millioen lire voor de slacht offers ter beschikking gesteld. De bouwpolitie van Napels heeft drie honderd woningen wegens gevaar voor in storting doen ontruimen. Voor de door dezen maatregel getroffen gezinnen zijn andere woningen beschikbaar gesteld. Verder zijn te Napels zes kerken, even eens wegens instortingsgevaar, door de bouwpolitie gesloten. Deze getallen uit Napels, dat van het epicentrum der aardbeving ver verwijderd is en waar de schade relatief gering is, geven een idee van de verwoestingen in het eigenlijk aardbevingsgebied. Het officieel communiqué, betreffende het aantal slachtoffers in het aardbevings gebied bij Napels vermeldt tot nu toe 2142 dooden en 4551 gewonden. Een van de plaatsen, die wel het ergst door de aardbeving is getroffen, is Aqui- lonia, dat vrijwel geheel verwoest is en waar naar schatting het aantal dooden 1000 bedraagt. Soldaten zijn druk bezig de- lijken onder de puinhoopen vandaan te halen. De correspondent van dc United Press, die een bezoek aan de stad bracht, zag in eeu kuil 130 verminkte lijken liggen en de geheele omgeving zag er uit, alsof er juist" een hevig gevecht tusschen vijan delijke troepen was geleverd. De bewoners, die aan den dood zijn ontsnapt, hebben de plaats verlaten, zoodat de hulpdiensten de handen vrij hebben, om eenige orde in den chaos te brengen. Overal hoort men gebalk van ezels, gemiauw van katten en angstkreten van andere dieren, die zich door de massa's steenen en hout niet kun nen heen werken, om hun vrijheid te her krijgen. Ook beginnen ratten en varkens reeds aan de lijken te knagen, voordat deze door de soldaten kunnen worden weg gedragen en begraven. Gedurende twintig minuten heeft koning Victor Emanual, vergezeld van de hertogin van Aosta de verwoeste stad bezocht. Hij was zeer onder den indruk van de vree- selijke tooneelen, die hij aanschouwde. Vol lof was de koning voor den priester Fran- cesso Giurazzi, die onafgebroken bezig is om de lijdenden bij te staan. Dc koning bracht ook een bezoek aan het veldhospi taal, waar twee doctoren de eerste hulp verleenen aan de gewonden, voordat zij bergafwaarts naar het op 40 K.M. afstand gelegen San Angelo worden gebracht. De priester vergezelde later den corres pondent op een tocht over de ruïnes. Hij vertelde, slechts door een wonder gered te zijn. Direct nadat de aardbeving had plaats gehad, werd Giurazzi wakker door hart verscheurende kreten. Hij liep direct naar buiten, verzamelde eenige ongedeerde be woners om zich heen en begon hulp te brengen, waar die, te oordeelen naar het hulpgeroep nog eenig doel had. Hier en daar zag men slechts hoofden uit de puin hoopen uitsteken. Vele geredden stierven enkele uren later. De priester vertelde verder, Hat het. be richt van de ramp, waardoor Aquilonia was getroffen, slechts door middel van een boodschapper aan de buitenwereld «kon worden medegedeeld, daar alle andere ver bindingsmiddelen waren verbroken. De man moest zich met groote moeite een weg lianen over een afstand van 15 K.M. De eenige overlevende rarabiniere -is met een vrachtwagen naar het dal gereden, waar hij zeven soldaten ontmoette, die hij mee terugnam. Deze mannen, aldus Giu razzi, hebben in drie dagen meer werk ge daan dan 200 man' zouden hebben kunnen verrichten. B. T. A. meldt, dat er een aanzienlijke verbetering in den toestand is gekomen, doordat, de hulpdienst nu teil vol'le func- tionneert. In het district Avellina bouwen de soldaten thans loodsen, om 60.000 vluch telingen te bergen. DE RAMP TE COBLENZ. Requiem-mis voor de slachtoffers. Zaterdagmorgen is in de kerk van het Heilig Hart te Coblenz een plechtige Mis van requiem voor de slachtoffers bij het ongeluk met de pontonbrug, opgedragen door Mgr. Bornewasser, bisschop van Trier. die daarbij door de Katholieke gees telijkheid van Coblenz werd geassisteerd. O.a. waren daarbij tegenwoordig rijks- verkeersminister von Guevard, de Pruisi sche minister Hirtsiefer. de opper-presi- dent van de Rijnprovincie en de opperbur gemeester van Coblenz. Onder buitengewone belangstelling van de zijde der bevolking van Coblenz en om geving heeft Zaterdagmiddag de begrafe nis der slachtoffers van het ongeluk bij de pontonbrug plaats gehad. Reeds uren tevoren had een groote me nigte zich opgesteld in de straten waar door de stoet zou trekken. De stoet zelf vertrok om kwart, over vier van de kazerne, waa-r de lijken in de hal opgebaard hebben gestaan. De stoet werd gevormd door het muziek corps van de brandweer, dat treurmarschen speelde. Dan volgde 500 man van het. Roode Kruis en leden van den Koningin-Louise- bond, welke laatste in hun helblauwe uni formen waren gekleed. Vervolgens kwamen de vertegenwoordi gers der vereenigingen van de stad Co blenz en omgeving, die in het- geheel 154 met rouwfloers bedekte vaandels mee- voerden. Dan volgde de geestelijkheid en ter- stsond daarop de tien wagens met de lijk kisten der slachtoffers. Ter weerszijden van de wagens liepen leden van de brandweer en van de politie, die brandende fakkels droegen. Terstond na de lijkwagens gingen de familieleden der verongelukten. Het aantal kransen was ontzaglijk groot. Zij werden in den stoet meegedragen door leden van het brandweercorps en van de politie. Het voorbijtrekken van den stoet werd door de ontzaglijke menigte in diep stil zwijgen gadegeslagen. De ontroering was zoo groot, dat ver scheidene personen flauw vielen en dooi de reddingscolonnen van het Roode Kruis weggedragen moesten worden. Op het kerkhof hadden slechts de fa milieleden en personen met kaarten toe gang, benevens de autoriteiten. Rijksverkeersminister von Guerard en de minister voor het bezelte gebied, Trevira- nus, vertegenwoordigden den rij'kspresi- dent en de rijksregeering. Voorts waren aanwezig vertegenwoordi gers van de Pruisische regeering, de opper- president van de Rijnprovincie, de opper burgemeester van Coblenz en tal van an dere autoriteiten. ONGELUKKEN. ERNSTIG ONGEVAL BIJ K ANAL I SAT IEWERK. Drie arbeiders gedood. Uit Klingenthal wordt gemeld: Bij de uitvoering" van kanalisatiewerken in het Rofchaudal werden bij het graafwerk vier arbeiders door een instortende aardmassa bedolven. Een hunner wist zich zelf in vei ligheid te brengen. De andere drie kwa men echter om het leven. Zij bleken reeds overleden te zijn, toen men hen van onder de aardmassa vandaan haalde. Mislukte filmopname tijdens een stieren gevecht. Uit Sevilla wordt gemeld, dat zeven filmacteurs tijdens het vervaardigen van een filmopname van een stierengevecht in de arena door een stier werden aangeval len en min of meer ernstig werden ge- wond. Bergtoeristen verongelukt. In de Mallnitzer Tauern is een echtpaar uit Berlijn naar beneden gestort. De lijken j zijn geborgen. Stormverwoestingen op Rügen. Op het eiland Rügen zijn de laatste da gen door stormen groote verwoestingen aangericht. Als gevolg van heb stormach tige weer zijn talrijke badgasten onverwijld vertrokken. De kinderverlamming in Straatsburg. Havas meldt uit Straatsburg, dat de kinderverlamming zich langzaam uitbreidt. In heb laatste etmaal kwamen 5 nieuwe ge vallen voor. In totaal dus in de laatste 5 weken 210, waarvan alleen in Straats burg 55. BRAND IN EEN R0EMEENSCHE STAD. In de zakenwijk der stad Sascut in het Moldau-banaat is een brand ontstaan, die in drie uur de heele wijk in asch legde, zonder dat het. mogelijk is geweest, iets te redden. De schade wordt op 50 millioen lei geschat. De brand moet ontstaan zijn in een hou ten schuurde eigenaar is onder verden king van brandstichting gearresteerd. Een bank voor 40.000 Mark bestolen. Uit Kiel wordt gemeld: Een volontair van een bank in Bad Segeberg wist dezer dagen onder valsche voorwendsels den sleutel van de kas te bemachtigen en stal een bedrag van 40.000 mark. Met een auto begaf hij zich daarop naar Neumünster, vanwaar hij met den D-trein naar Kiel ging. Hier huurde hij weer een auto, om zich naar Hamburg te laten bren gen. Daar de chauffeur het gedrag van zijn passagier eenigszins vreemd vond, waar schuwde deze echter de politie, die zijn valies onderzocht en daarin het groote be drag aan geld vond. Dadelijk werd hij naar het politiebureau gebracht, waar hij een volledige beken tenis aflegde. Nog denzelfden avond kreeg de bank 'het geld terug. Inbrekersbende gevat. De recherche te Stuttgart is er in ge slaagd, op het station Stuttgart een goede vangst te doen. De politie slaagde er in, een inbrekers bende, die uit vijf personen bestond, ge vangen te nemen. De misdadigers het betreft hier, naar wij vernemen, Poolsche staatburgers waren 's middags in Stuttgart aangekomen en hadden daar -hun leger opgeslagen, van waar uit zij ongetwijfeld van plan waren nieuwe inbraken te plegen. De gearresteerde personen zijn uiterst gevaarlijke inbrekers, die deels reeds vroe ger terecht gestaan hadden voor ernstige misdrijven en die bij de politie bekend zijn als beroepsinbrekers. De bende had haar domicilie aan de Duitsch-Poolsche grens in Opper-Silezië. Vandaar uit hadden ze ook via- Leut/hen strooptochten georganiseerd naar het Duit- scke binnenland. Voorwerpen van zeer groote waarde wa ren door middel van beroepshelers reeds naar Polen vervoerd. Door de inbrekers werden reeds veel in braken gepleegd in Würtmberg, Pruisen, Thuringen, Baden en Tsjecho-Slowakië, die door gerechtelijk verhoor en bewijzen reeds konden worden opgehelderd. Wering en bestrijding van de Bisamrat. In de Memorie van Toelichting op een thans ingediend wetsontwerp tot wering en bestrijding van de bisamrat lezen wij o.a.: De bisamrat (Fiber Zibethicus L.}, is een dier van 3036 cM. lengte met een staart van 2025 cM., evenals de bekende water- of woelrat, behoorende tot de woelmuizen, dat in zeer uitgestrekte gebieden van de Ver- eenigde Staten van Amerika en van Canada op onvruchtbare en ongecultiveerde beek- en moerasgronden voorkomt. Omstreeks het jaar 1905 is het dier in Bo- bemen ingevoerd in verband met zijn waarde als pelsdier, Hel bleek echter destijds als zoo danig niet aan de verwachtingen te beant woorden, hetgeen mede oorzaak was, dat door minder zorgvuldige opsluiting het uiterst snel zich vermenigvuldigende dier binnen enkele jaren reeds over een aanzienlijk gebied werd aangetroffen. Nadat men in 1921 in Beieren meende, den voortgang door krachtige bestrijdingsmaatre gelen te hebben gestuit, werd in 1927 als uiterste grens gevonden de lijn StendalEr furtSc'nweinefurt. Hoewel verdere voortgang sedert niet geconstateerd is, moet toch met een mogelijk verder doordringen rekening worden gehouden. Met het oog hierop wordt het treffen van maatregelen tot wering en be strijding in het bijgaand ontwerp mogelijk ge maakt. Levert de bisamrat in wilden staat thans geen dadelijk gevaar op, zoo moet niettemin worden voorkomen, dat zij binnen onze gren zen in wilden staat gebracht wordt. In dit opzicht zoude gevaar kunnen dreigen van de zijde der pelsdierenfokkerij: ontsnapping van in gevangen staat gehouden bisramratten. Voorgesteld wordt dan ook een verbod van het houden, kweeken (al dan niet in gevan gen staat) invoeren en vervoeren van levende bisamratten en voorts een verbod van het in vrijheid stellen van gevangen exemplaren. De doorvoer van behoorlijk opgesloten dieren is niet belemmerd. Slechts voor een wetenschappelijk doel is onder voorwaarde ontheffing mogelijk. Mond- en Klauwzeer, Ten gevolge van het heerschende mond- en klauwzeer zullen de tegen September te hou den veefokdagen te Hoorn niet doorgaan; het bestuur der raiddenstandsvereeniging heeft besloten alle feestelijkheden en de tentoon stelling af te lassen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10