21ste Jaargang VRIJDAG 25 JULI 1930 No. 6652 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND De aardbevingsramp in Italië ^e£cidóclie(2<Hi/ïant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Zóó zijn er velen! De schrijvervan „Oproerige Krabbels" in het „Volk", de heer A. B. Kleerekoper, wijdde gisteravond het volgende in-memo- riam aan den overleden blindenvader fra ter Adrianus. In den laatsfcen tijd ben ik voor het eerst, in nadere aanraking gekomen met blinden. In den beginne was ik schuw, omdat ik meende triestige hulpeloozen te zien, op wie het leven drukte als een last-. Na eenige dagen was dat geheel veranderd. Verkeerde ik in doorloopende verbazing over de vlotheid en zekerheid van hun optreden, over hun bekwaam heid in de uitoefening van een moeilijk vak, over hun algemeen© ontwikkeling, die zeker niet achterstond bij die van zienden uit hetzelfde milieu. En midden in 'het leven stonden zij, volkomen op de hoogte van hetgeen zich in de wereld af speelt, tot het nieuws in de krant, van den eigen morgen toe. Mijn onderstel ling, dat zij dan toch wel zeer gunstige uitzonderingen moesten zijn, wierpen zij verre weg. Natuurlijk waren er stum- perds onder hen, even goed als in eiken lering, maar er waren zeer vele anderen, die zich even goed konden redden als zij. Van eenige droefgeestigheid als men bij misdeelden onderstellen zóu, was bij hen geen sprake. Zij genoten het leven ten minste zoo sterk als de zienden.... Ja, van zienden gesproken, zij deden mij begrijpen, hoe de oude Joden er toe kwamen, een blinde „helderziende" te noemen. Er is in deze levensbruikbaarheid bij blinden, welke nog oneindig algemeener zou zijn, als de gemeenschap beter haar plicht deed want hier heerscht nog een zeer laakbare achterstand de som van een grenzenlooze toewijding bij de ver houdingsgewijs zeer enkele menschen, die hun heele leven er aan gewijd hebben, om blinden op te voeden en velerlei methoden en voorwerpen uit te denken, welke daarvoor dienstig zijn. Hoe groot de verdienste is van zulken zelfver- loochenenden arbeid, heb ik pas leeren begrijpen, nu ik zelf gezien heb, wat er niet al van blinden te maken is. Zulk een opvoeder der blinden is deze week gestorven: een priester .(de schrijver ver gist zich, als hij meent, dat frater Adria nus priester was), Broeder Adrianus die van zijn blindeninstituut te Grave iets volmaakts heeft weten te maken, duizend dingen heeft bedacht, om zijn doel te dienen, en daarbij zelf e©n zoo zwakke gezondheid had, dat alleen de hartstocht voor zijn levenswerk hem op de been hield, om 54 jaar lang aan niets te denken dan aan het geluk van wie in duisternis leven. Het is moeilijk voor ieder van ons zulk een leven te doorden ken. Voor zichzelf niets van de innigheid van nabestaanden en voor vreemde mis deelden al de innigheid van een nabe staande. Een leven van zelfgekozen dienstbaarheid Merkwaardig, zooals ik mij vergist heb in de blinden, zoo zal ik mij nu wel weer vergissen in het leven van dezen Broeder Adrianus. Waarschijnlijk is deze in zijn zelfverloochening volmaakt gelukkig ge weest en ver boven de normale levens mogelijkheden van een zoo zwak lichaam uitgekomen. Zijn portret althans is één- en-al innerlijk geluk en evenwicht, door teederheid overglansd. Op zulk een priestergraf leggen ook wij in bescheiden eerbied de bloemen neer van onze menschelijke bewondering. Dit is een sympathiek-wa arde e r end artikeltje. Wij willen het niet verzwijgen, dat tegen over dit geestesproduct van genoemden „Volk"-medewerker w'el heel scherp afste ken zoo vele andere door hem in het „Volk-" geschreven beschouwingen. Heel scherp, dè,èrom, omdat daar geenszins uit blijkt èènige neiging om te waardeeren. Deze so ciaal-democratische schrijver grijpt naar al^es, wat hij bij den niet-geestverwant en in 't bijzonder bij de Katholieken meent te ontdekken als een geschikte aan leiding, om zijn tegenstanders te becriti- seeren, t© belasteren, te bespotten, terwijl hij als regel achteloos voorbij loopt, wat, ook naar zijn opvattingen, bij die tegenstan ders als een achtenswaardig en maatschap pelijk goed moet worden gewaardeerd. Het bovenstaande is een uitzondering op den regel. Mogen wij den schrijver en zijns gees telijk-gelijken er even op wijzen, dat er HET ONTZETTENDE ONGELUK met de pontonbrug te Coblenz. Het dreggen naar de slachtoffers zoo velen onder ons leven, „voor zichzelf niets van de innigheid van nabestaanden, en voor vreemde misdeelden al de innig heid van een nabestaande", „een leven van zelfgekozen dienstbaarheidEn dat de geestelijke schoonheid en de maatschappe lijke nuttigheid van de levens dier velen door hen niet wordt gewaardeerd; dat de geestelijke stand door hen zoo vaak werd gehoond en belasterd, als men in één of enkele geestelijken ware öf zelfs vermeen de fouten of misslagen ontdekt of bespeurt. De schrijver van „Oproerige Krabbels" vergist zich in zoo veler levens, telkens en telkens weer. Hij moest 'ns in de katho lieke kloosters, ervaren, hoe velen daar leven, als frater Adrianus, „één-en-al innerlijk geluk en evenwicht"! DUITSCHLAND DE WERKLOOSHEID. Het cijfer nadert de drie millioen. Volgens het rapport van het rijksbureau voor werkloozenverzekering en arbeidsbe middeling bedraagt het aantal ontvangers van_ werkloozensteun 1.470.004 en dat der crisisondersteunden 380.698, d.i. meer dan tweemaal zooveel als op hetzelfde tijdstip verleden jaar. Het totale aantal werkloozen bedraagt rond 2.770.000. Het rijkskabinet heeft besloten, de fir ma's, die uit hoofde van het werkverschaf fingsprogram der rijksregeering meerdere orders ontvangen, de navolgende verplich tingen op te leggen: 1.- De firma's moeien zich verplichten, de- betreffende opdrachten zonder het ma ken van overuren uit te voeren. Er moet voor gezorgd worden, dat toereikende le veringstermijnen worden vastgesteld. 2. De firma's moeten zich veilplichten, zich de arbeidskrachten, welke zij door uitvoering van de suppletoire orders ge bruiken, door de arbeidsbeurzen te laten toewijzen. 3. De firma's moeten zich tenslotte ver plichten voor meergenoemde opdrachten slechts binnenlandsche grondstoffen te ge bruiken, indien hiervoor geen onoverkome lijke hinderpalen ten aanzien van de prijs berekening, bestaan. De rijksposterijen en de rijfcsspoorwe- gen heb'ben zich bereid verklaard, hunne leveranciers deze verplichtingen op te leggen. PORTUGAL NIEUWE SAMENZWERING ONTDEKT. De politie te Lisgabon deelt mede, dat opnieuw een revolutionaire samenzwering tegen de regeering is ontdekt. Een groote hoeveelheid bommen is in beslag genomen. Drie personen werden gearresteerd. ROEMENIE DE AANSLAG OP ANGELESCU. Volgens te Boedapest ontvangen berich ten zou tegen den staatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken in Roemenië, Taslauanu, een bevel tot in hechtenisneming zijn uitgevaardigd, in ver band met den aam' -g op den plaatsver- vangenden minister van binnenlandsche zaken, Angedescu. Taslauanu, die door den rechter van in structie moet worden gehoord, was in het ministerie niet te vinden. Men neemt aan, dat hij gevlucht is om zich aan de nasporingen der politie te onttrekken. De politie zoekt hem thans overal. Naar verluidt, zou hij den Roemeenschen antisemieten-leiders Danila en Fotu in zijn woning een schuilplaats hebben verleend om hen voor de politie be verbergen. De ministerraad heeft zich Woensdag avond in een langdurige zitting bezig ge houden met den aanslag op Angelescu. Over de aanleiding tastte men aanvan kelijk in het duister. Tegenover de mee ning, dat- het Macedonische kolonisten be trof, die zich met de verdeeling van den grond in de provincie Dobroedsja niet ver eenigen konden, nam men van andere zijde aan, dat het hier om een anti-semietische actie ging. De ministerraad besloot een reeks maat regelen tegen deze actie te nemen en elke verstoring van de openbare orde ten streng ste te bestraffen. Gisteren heeft de politie ook twee broe ders van een der bij den aanslag betrok ken studenten gearresteerd. In de straten van Boekarest werden gis teren wederom anti-semietische pamfletten verspreid en anti-semietische biljetten aan geplakt. RUSLAND „BOURGEOISIE-BATALJONS". In de pers verluidt, dat. iu Rusland de buitengewone oorlogsbelasting zal worden opgeheven. Deze belasting werd tot nu toe opgebracht door personen, die tot de bourgeoisie behooren en zoodoende van den militairen dienst werden uitgesloten. Thans heeft de Russische regeering besloten dat deze personen in speciale bataljons zullen worden ondergebracht, die met bijzondere werkzaamheden zullen worden belast. CHINA. CHINEESCHE LOSBANDIGHEID. Discipline-gebrek op de niet-katholieke scholen. Een bericht uit Shanghai van „Agentia Fides" maakt melding van een rede, uit gesproken door een der leden der nationa listische regeering van Nanking over het gebrek aan discipline op de Chineesche scholen en de universiteit. De discipline op onze scholen, aldus deze regeeringsman, is zoodanig, dat in talrijke gevallen de ouders zelf het voor gevaarlijk houden, hun kinderen naar school te zenden. Eenige directeuren van onderwijsinrich tingen, colleges en universiteiten propa- geeren onder him leerlingen ideeën, welke met de meest elementaire begrippen van menschelijke samenleving in strijd zijn. Ze zetten hen aan de lessen te staken, om de monstraties in de scholen en de straten te organiseeren en om aan opstanden deel te nemen. Niets doen deze directeuren om den vooruitgang der leerlingen in hun studie te bevorderen, en om de discipline onder hen te versterken. En als hier en daar een directeur of professor zijn plicht wil doen en de leerlingen tot studie aanzet, op tucht aandringt en de revolutionaire ideeën tegenwerkt, dan vindt hij nooit steun bij zijn collega's; het gebeurt zelfs niet zelden, dat hij van school wordt ge zonden „om de woede van de leerlingen te lcalmeeren". Resumeerende, vraagt spreker dat krach tige maatregelen zullen worden genomen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent de aard bevingsramp in de omgeving van Napels. De werkloosheid in Duitschland. Ernstige overstrooming in Br.-lndië. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Voorstel van B. en W. aan den gemeen teraad inzake overname Leidsche Duinwa ter Maatschappij (2de blad). Uit de tram naar Katwijk is een jonge tje gevallen; kort daarna is de knaap over leden. (1ste blad). om ten spoedigste de discipline in de Ohi- neesche inrichtingen van onderwijs te her stellen. De ouders huiveren begrijpelijkerwijze, om hun kinderen naar dergelijke „opvoe- dingsgelegen'heden" te zenden. En zelfs de heidenen nemen meer en meer hun toe vlucht tot de katholieke onderwijsinrich tingen, waar orde 'heerscht en uitstekend onderwijs gegeven wordt. FENG ZOU 5000 MAN HEBBEN VERLOREN. Omtrent het offensief van de nationalis tische troepen wordt gemeld, dat generaal Feng, in -de gevechten, die drie dagen duurden, 5000 man aan dooden en gewon den zou hebben verloren. TALRIJKE ZENDELINGEN IN FOETSJAU TERUGGEKEERD. Na een expeditie door de goveohtslinie, ondernomen door den Brits chen en den Amerikaanschen consul te Footsjau, zijn 23 Engelsche en 21 Amerikaansche zende lingen, die zich in het door heb opstan dige Chineesche leger bezette gebied be vonden, veilig en ongedeerd naar Foetsjau teruggebracht. Twee vrouwelijke zende lingen van Engelsohe nationaliteit bevin den zich nog in gevangenschap bij bandie ten, maar zij worden naar men gelooft., goed behandeld en de leider der opstande lingen zal trachten haar te bevrijden. Eenige afgezonderd wonende Amerikaan sche zendelingen zijn nog niet terugge keerd. Trieste tooneelen van dood en vernietiging Nieuwe aardschokken doen neerstorten wat nog stond Militair vliegtuig neemt de schade op Doordat de telegraaf- en telefoonver bindingen op vele plaatsen zijn verbroken, Aeeft men eerst vrijl aat bericht gekregen van de gevolgen van de aardbeving in een aantal dichtbevolkte dorpen en steden. Volgens voorschrift in geval van natuur rampen, heeft het ministerie voor lucht vaart een militair verkenningsvliegtuig naar de geteisterde streek gestuurd om de situatie op te nemen en luchtfoto's te ma ken. Uit deze verkenning bleek, dat de vele plaatsen in het centrum van het aardbe- vingsgebied de ramp nog tamelijk goed hadden doorstaan. Het bergingswerk wordt inmiddels met alle ter beschikking staande krachten voortgezet. Het blijkt echter, dat men nog niet over voldoende manschappen beschikt, daar de schade en de omvang van de ramp veel grooter zijn, dan men oorspronkelijk dacht. De wegen zijn vol met autocolonnes en gewone transporten. Op de kruispunten kampeert de daklooze bevolking, meestal stom geslagen door de ellende, soms vrou wen en kinderen luid jammerend. Op sommige plaatsen ziet men de men schen als waanzinnig in de puinhoopen van wat eens hun woning is geweest, graven, in de hoop het reddingswerk te kunnen be spoedigen. Natuurlijk speelden zich hierbij allerlei dramatische tooneelen af. Een in genieur uit Villanova, die aan het red dingswerk deelnam, had men verzekerd, dat zijn moeder het huis vóór de aardbe ving had verlaten. Tot zijn wanhoop en ontsteltenis werd het lijk van zijn moeder echter onder de puinhoopen van het ouder lijk huis gevonden Het dorp Villanova del Battista was ge legen op den top van een berg, die de ge- heele streek beheerscht zoover het oog reikt. Nadert men de ruïnes van de plaats, dan ziet men de lange rijen ge wonden op draagbaren liggen, wachtend tot zij met vrachtauto's naar Avellino of Bene- vento zullen worden vervoerd. Vermoede lijk zijn van de drieduizend inwoners er niet meer dan vijfhonderd nog in leven. Het staat thans vast, dat Villanova del Battista van alle plaatsen in het geteister de gebied het zwaarst door de aardbeving getroffen is. Het ligt echter op zijn eenza men bergtop, 45 kilometer ten Zuidoosten van Benevento, zoo geisoleerd, dat de autoriteiten eerst laat vernamen, welk een omvang de ramp had. Dit is mede eon ge volg van het feit, dat het dorp op ettelijke kilometers afstand ligt van de spoorlijn, terwijl alle telefoon- en telegraafverbin dingen door de aardbeving waren verbro ken. Eerst 's avonds kwamen in grooten ge tale auto's aan om de dooden te helpen wegvoeren. Een groote puinhoop. Villanova is letterlijk in een puinhoop herschapen. De daken der huizen zijn neer gestort; de muren zijn gescheurd en dreig den om te vallen. De kerk is zwaar be schadigd en levert groot gevaar op. Ook het kerkdak is neergeploft. Aangrijpend klinken te midden van de ruïnes het rouwgezang en geweeklaag der overlevenden, tot wie het slechts lang zaam doordringt, dat hun vrienden en fa milieleden hetzij reeds als lijken geborgen, hetzij nog onder de puinhoopen bedolven liggen. Geen enkel huis is intact geble ven. Het getroffen gebied strekt zich uit ten Zuiden van Benevento, te beginnen met Ariano.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1