WOENSDAG 23 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. 6 R. K. WERKLIEDENVERBOND. Voorjaars-Verbondsvergadering te Breda. Eerste dag. In de feestzaal van hotel „De »Schuur" te Breda, wordt de voorjaars-verbondsver- gadering gehouden van het R. K. Werk liedenverbond in Nederland. TJit het gansche' land waren gistermor gen de bestuurders en afgevaardigden der R. Iv. Werkliedenorganisaties naar de Ba- roniestad opgegaan. De zaal van hotel „De Schuur" liep vol. Onder dc afgevaardigden en verbonds- bestuurders waren met den voorzitter, het Eerste Kamerlid, den heer A. C. de Bruijn, aanwezig de Tweede Kamerleden Henri Hermans, C. J. Kuiper, A. J. Loerakker, het lid van Ged. Staten van Noord-Brabant de heer A. Th. van Bijen, het lid van Ged. Staten van Limburg de heer J. Maenen, de bondsadviseur, kanunnik J. G. v. Sehaik, de zeereerw. Pater mr. dr. Beaufort O.F.M. rapporteur inzake solidariteitsstaking, de rechtskundige adviseur van het Werklie denverbond mr. J. A. van Maarseveen en dr. Bronkhorst, directeur van „Herwon nen Levenskracht". Openingsrede. Om elf uur opende de voorzitter van het Verbond, de heer A. C. de Bruijn uit Utrecht, de vergadering met een rede, waarin op enkele belangrijke punten werd gewezen. Het laat zich aanzien, aldus spr., dat ge heel overeenkomstig de katholiek sociale wenschen minister Verschuur vrij spoedig met een voor-ontwerp van wet op de be drijfsorganisatie zal komen. Hoewel dat feit van groote nationale en politieke be- teekenis kan zijn, schijnt het ons meest ge- wenscht vooralsnog rustig af te wachten tot de inhoud van het ontwerp bekend is. Dat geldt ook inzake den woningbouw, meer bepaaldelijk voor de groote gezin nen. Met groote voldoening, vervolgde spr.. hebben wij kennis genomen van het ont werp besluit tot vaststelling van een al- gemeenen maatregel van bestuur tot na dere wijziging van het Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen, bedoelend te voorkomen, dat jongens beneden 15 jaar en meisjes beneden 17 jaar als regel in twee ploegen mogen werken. Het schijnt ons toe, dat de ram: ter volkomen terecht een eind .vil maken aan dt met oame voor bedoelde jeugdige werkers en werksters zoo dikwijls funeste gevolgen van het twee- ploegenstelsel, waardoor de kinderen het zij om vijf uur in den morgen met werken beginnen, dan wel om 10 uur in den avond eindigen, waarbij rekening moet gehouden worden met den dikwijls gTooten afstand gelegen lusschen werk-, en woongelegen heid. Wij ontkennen niet, dat het economisch, d.w.z' voordeelig is, indien en in het bij zonder door zeer jeugdigen met twee ploe gen wordt gewerkt, doch wij gelooven, dat de rechten van den mensch en die van het gezin gaan boven die van het bedrijf. De belangen van het bedrijfsleven, ver volgde spr., moeten ons ter harte gaan en gaan ons ook ter harte. Wij zijn van oor deel, dat de re-geering niet in de laatste plaats in het belang der arbeiders een wat men noemt actieve handelspolitiek krach tig zal dienen te bevorderen. Het natio naal belang mag zeker niet geheel ten achter worden gesteld met dat van andere landen. Hierna komend tot de organisatie, zei- de spr., dat het verheugend is, dat het vertrouwen in en de belangstelling voor de beweging steeds toeneemt. Verheugend is ook de toenemende belangstelling binnen den kring van nog niet aangesloten vak bonden voor het verbond, waarbij zelfs het zeer te betreuren en onverantwoordelijk streven van enkelen om tot een tweede vakcentrale te komen, kan worden aange merkt als een bevestiging van en een in stemmen met doel en streven der gecen traliseerde katholieke werknemersbewe ging. Vooral in verband met hetgeen liet vo rig jaar in Maastricht is behandeld, mo gen wij niet nalaten, zeide spreker, er met voldoening op te wijzen, dat onze verhou ding met betrekking tot de K. J. V. en „De Graal" van zeer vriendschappelijken aard is. Beide organisaties worden beschouwd als de algemeene organisatie met name voor het arbeidende meisje; beide organi saties verklaren uitdrukkelijk op het stand punt te staan en er naar te willen streven, dat alle hiervoor in aanmerking komende Graal- en K. J. V.-leden lid moeten zijn van de katholieke vakbeweging. Hoe de liefde en het vertrouwen in de katholieke arbeidersbeweging is doorge drongen in het leven der arbeiders, blijkt, constateerde spr. uit hetgeen onze Am- sterdamsche steenzetters nog steeds pres toeren. Ondanks de ellendige communisti sche of revolutionair-socialistische terreur, ondanks dat onze menschen met den dood worden bedreigd, blijven zij vasthouden aan hun eisch: zelfstandig katholiek, want daar draait alles om, georganiseerd te zijn. De Ernos-beulen wilden ook de modern ge organiseerde bouwvakarbeiders doen buk ken onder den knoet. Tot hun eer zij ge zegd, dat zij niet bukken. Onze bouwvak- arbeidersbond en de „moderne" hebben de samenwerking met de revolutionnaire federatie van bouwvakarbeiders opgezegd. Doordat het N. A. S. zich te kwader ure eveneens achter de Einos-vandalen, dus tegenover de katholieke arbeidersbewe ging heeft geplaatst, kan het wenschelijk zijn, dat het bestuur overweegt, alle rela ties met het N. A. S. te verbreken. Past Emos niet in een geordende samenleving het N. A. S. plaatst zich i.i eenzelfde positie en moet daarvan alle consequen ties aanvaarden. (Applaus). Tenslotte zeide spr., met vreugde te constateeren, dat de verschillende bonds- instellingen het alle uitstekend maken. In liet vertrouwen, dat men vruchtbaar werk zou mogen doen voor de katholieke arbeidersbeweging, verklaarde spr. hierop Mededeelingen. Na deze rede, waarop een spontaan ap plaus volgde, kwam eerst de behandeling der huishoudelijke aangelegenheden aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat het ver- bondsbestuur overweegt het volgend jaar een massale dempnstratie te organiseeren ter herdenking van het feit, dat het als dan 40 jaar geleden zal zijn, dat de ency cliek „Rerum Novarum" verscheen. Ge lijktijdig zal door de centrale Reisvereeni- ging een groote Rome-reis worden georga niseerd. Verder werd medegedeeld, dat door de kunstcommissie een voorstel wordt uitge werkt om te komen tot een permanente uitgave van litteraire werken tegen gerin gen prijs. Het verbondsbestuur heeft zich, deelde de voorzitter mede, in beginsel uitgespro ken voor het doen vervaardigen van een film, met een sterk sociaal karakter, wijl objectief beschouwd, de film belangrijk aandeel kan nemen in het werk der orga nisatie. Daarvoor wenscht men een spe ciaal filmfonds te stichten, waarin het verbondsbestuur 5000 zal storten, terwijl 20.000 voor de exploitatie zal noodig zijn. De voorzitter feliciteerde alsnog Pastoer de Kroon met de herdenking van zijn 25- jarig priesterfeest, dat zijpeerw. eenige weken geleden mocht vieren. Jaarverslag. Na deze mededeelingen kwam het jaar verslag aan de orde, waarbij door ver schillende afgevaardigden vragen werden gesteld. Door den voorzitter werden deze vragen beantwoord, waarna de vergadering werd geschorst voor de officieele ontvangst op het stadhuis door het gemeentebestuur. In het Verbondsbestuur werd herkozen verklaard de secretaris de heer J. A. Schutte. In de vacature ontstaan door het aftreden van den heer J. A. Kolkman werd de heer J. Veldman gekozen., De heeren H. Brouwer en A. Th. van Rijen, die door hun diocesane bonden wa ren herbenoemd, namen wederom in het Verbondsbestuur zitting, terwijl in de ove rige vacatures in de Vakbondsvergadering voorzien zal worden. Tot lid der commisise voor de volksge zondheid werd de heer A. Angenent her benoemd. •Een bespreking had hierop plaats* over de benoeming van een vierden vrijgestelde in plaats van den uitgetreden heer J. A. Kolkman. Het Verbondsbestuur droeg het nieuw benoemde bestuurslid den heer J. Veld man voor de functie van vrijgestelde voor. Uit de vergadering kwam hiertegen ver zet en werd op schriftelijke stemming aan gedrongen. De voorzitter verdedigde de zienswijze van het Verbondsbestuur in deze en drong er op aan bij acclamatie den heer Veld man in de functie van gesalarieerd vrijge stelde te benoemen. Van de zijde der vakorganisatie bleef men hiertegen bezwaren inbrengen, zoo dat tot stemming moest worden overge gaan. Uitgebracht werden 50 stemmen, waar van de heer J. A. Veldman er 33 verwierf, zoodat hij tot vrijgestelde was gekozen. Door den voorzitter en den Verbonds- adviseur, den hoogeerw. heer J. G. van Sehaik, werd de heer Veldman met zijn benoeming gecomplimenteerd. De Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" stelde voor den naam van het Ver bond te veranderen, omdat velen bij de organisatie behooren, die in engeren zin niet tot de arbeiders gerekend worden. Het Verbondsbestuur verklaarde niet af wijzend te staan tegenover een naamsver andering van het Verbond en stelde voor deze kwestie aan het Verbondsbestuur op to dragen ten einde t.z.t. een voorstel dien aangaande te doen. De Textielarbeidersbond had een voorstel ingediend inzake de uitgifte van een vrou wenblad. Het Verbondsbestuur erkende de wen- schelijkheid van een dergelijk blad en ver klaarde, dat het in het leven roepen daar van op den weg ligt van het Verbond. Njidat door mej. Hutten de wenschëlijk- heid van een speciaal vrouwenblad nog na der was bepleit, werd aan het Verbonds bestuur opdracht gegeven de mogelijkheid der uitgifte van een vrouwenblad te bestu- deeren. Aan de orde kwam hierna een voorstel van den Bouwvakarbeidersbond inzake be studeering van bet vraagstuk der werkloos heid. Het Verbondsbestuur adviseerde de ver gadering een commissie te benoemen tot bestudeering van de kwestie. In verband met dit voorstel werden eenige vragen gesteld omtrent de taak en samenstelling der commissie, die door den voorzitter werden beantwoord. Hierop werden de concept-statuten be handeld voor de N.V. Nederlandsche Ar beider s bank. Oprichting Arbeidersbank. De heer van Tongeren achtte een op richtingskapitaal van 30.000 en een aan deelenkapitaal van 250.000 veel te gering om goede bankzaken te kunnen voeren. Ver der was zijns inziens de bevoegdheid dei- directie te groot en het aandeelenkapitaal niet elastisch genoeg. De heer Steinmetz verklaarde weinig onderscheid te zien tusschen den opzet de zer Arbeidersbank en andere kapitalisti sche banken. Mr. Van Maarseveen, rechtskundig advi seur, beantwoordde de gemaakte opmer kingen en wees erop, dat men klein moet beginnen en het geenszins in de bedoeling ligt om de allure van een grootbank aan te nemen. Daarom moet alles eenvoudig worden ingericht en heeft men 'geen kan toren enz. noodig. Spr. achtte dan ook het maatschappelijk kapitaal voor den opzet i der Arbeidersbank voldoende. Wat de aandeelen betreft, moeten deze niet zijn in handen van particulieren, doch van organisaties. De concept-statuten werden aangenomen. Nadat pastoor J. de Kroon een woord van dank had gesproken voor de bij den aanvang der vergadering tot. hem gerich te gelukwenschen, werd de bijeenkomst verdaagd tot hedenmorgen negen uur- Door het gemeentebestuur van Breda werd des avonds aan de congressisten een concert aangeboden in de Sociëteit „Con cordia". „Msbd." SODALITAS MEDIC0RUM. Onder de rubriek Financieele Berichten is al eenige keeren melding gemaakt, van het financieele debacle van de Sodalitas Medicorum Oblatorum, uit Hongarije. En een blad als b.v. het „Volk" is druk bezig daarvan een soort schandaal te ma ken, dat moet worden uitgebuit ten na- deele van hooge gezagsdragers in de Ka tholieke Kerk! Dit geeft ons aanleiding om hier over te nemen een duidelijke uiteenzetting van de kwestie, die wij aantreffen in het Nijmeeg- sche orgaan de „Gelderlander" van giste ren. Heb blad schrijft: De Kerk staat er heel en al buiten. De Kerk heeft met deze financieele on derneming niets uit te staan. Als men het rapport van een commissie uit de aandeelhouders leest, dan komt de geschiedenis hierop neer: In de buurt van Boedapest bezaten de Gebrs. Rafcz een groot landgoed, dat als bad werd geëx ploiteerd, doch geen winst afwierp. Zij wilden het graag kwijt, boden het te koop aan, doch vonden geen koopers. Ten slotte is het goed overgegaan .aan de Sodalitas Medicorum, die er een badhuis met sana torium zou explóiteeren. De koopsom is verstrekt door een leening, welke in Ne derland is geplaatst door Burgers Co.'s Bank te 's-Gravenhage. Genoeg, de So dalitas heeft de rente niet kunnen betalen, en de aandeelhouders achten zich, niet ten onrechte, bedrogen. In hoeverre echter zijn er kerkelijke instellingen bij deze zaak betrokken? Het is ons niet precies duidelijk, wat die Sodalitas Medicorum voor 'n instelling is. Een Vereeniging van dokters, nu ja, maar er staat bij van „oblatorum". Die dokters zouden dus oblaat zijn en daar door kreeg de instelling een kerkelijk tintje. Het klinkt heel mooi: „Sodalitas medicorum oblatorum", maar het be- teekent niets. Een oblaat van de Orde van den H. Benedictus kan een heel serieus man zijn, als b.v. Huysmans, die dicht bij 'n Benediktijner-abdij ging wonen en zooveel mogelijk de dagorde der Benedik- tijnen volgde. Daaraan hebben wij zijn mooie beschrijvingen van de plechtig heden in de Benediktijner-Abdij te dan ken. Maar een oblaat is ten slotte slechts een leek, geen lid van de Orde, hij leeft in de wereld als b.v. een lid van de Derde Orde van St. Franciskus of St. Dominikas. Het kan een zakenman zijn als 'n ander. Hij kan zelfs misbruik maken van zijn prae- dikaat van oblaat. De goedige Benediktijn verheugt zich, als er iemand naar z'n klooster komt, die in de wereld zooveel mogelijk naar den geest van den H. Bene- diktus zegt te zullen leven; want de kloos terling meent, dat hij den dienst van God zijn levenswerk op deze wijze ook onder de leeken verstrekt. In ernstige ge vallen bereikt de kloosterling zijn doel; maar er zijn lui, die het woord „oblaat" op hun visite-kaartje laten drukken en er „zaken" mee doen. In hoeverre de Sodalitas uit dit soort van oblaten bestaat, durven wij niet be- oordeelen, alleen is nu bekend gewor den, dat de naastbijwonende Abt eener Benediktijner-abdij al in 1927, toen de Sodalitas met haar onderneming begon, in de hongaarsche bladen heeft bekend ge maakt-, dat de Orde met de Sodalitas of met welke financieele ondernemingen van oblaten niets te maken had. Maar dat heeft men in Nederland niet oververteld. Van een kerkelijke leening in den ge wonen zin van heb woord is hier derhalve geen sprake geweest. Toch schijnt de leening zondergoed keuring der kerkelijke autoriteiten niet mogelijk te zijn geweest, maar het is niet gebleken, of deze goedkeuring door de geestelijke Overheid dan wel door Bur gers Bank noodzakelijk is geacht. In elk geval: de Bankinstelling heeft alle moeite gedaan om die goedkeuring te verkrijgen. En de betrokken Bisschop heeft ten slotte die goedkeuring verleend onder uitdrukke lijk beding, dat hij daarmee geen finan cieele verantwoordelijkheid op zich nam. De goedkeuring beteekende derhalve niet, dat de Bisschop de onderneming soliedo of ook maar mogelijk achtte. Hij bleef daar buiten. Deze bisschoppelijke goedkeuring had dus voor de zaak als financieele onder neming niet de minste beteekenis. Zij beduidde enkel, dat de Bisschop geen be zwaar had tegen de onderneming, die op zich zelf goéd kon zijn mits men hem maar buiten de financieele aansprakelijk heid liet. Daarvoor moest Burgers haar woord en haar haoidteekening geven. Ech ter is dab aan de Nederlandsche geldschie ters niet oververteld. Hun is die kerkelijke goedkeuring als een waardevolle aanbeve ling voorgehouden, terwijl ze voor de soli diteit der onderneming niets, maar dan ook absoluut niets beteekende. Nu gebleken is, welk misbruik er van zulk een kerkelijke goedkeuring beter zeide men: kerkelijke toelating gemaakt kan worden, zal men er in het vervolg waarschijnlijk nog voorzichtiger mee wor den. Waarschijnlijk heeft men in Honga rije niet vermoed, welk misbruik er van zulk een goedkeuring gemaakt kan worden. Wat ervan zij, als er schuld is, dan ligt deze niet bij eenige kerkelijke instelling. De Orde der Benediktijnen staat geheel buiten het geval en de betrokken; Bisschop heeft zijn goedkeuring verleend op een wij ze, welke de geldschieters in Nederland niet zou hebben bedrogen, indien deze goed keuring naar waarheid ware overgebracht. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. AUTO VAN EEN DIJK GESLAGEN. Sprong uit den wagen met den dood' bekocht. Gistermiddag omstreeks twee uur heeft op den Waalbandijk nabij Doodewaard een ernstig auto-ongeval plaats gehad, dat een persoon het leven heeft gekost. Een met bessen geladen Chevrolet- vrachtauto van de vruchtenconservenfa- briek „De Betuwe" te Tiel moest op den Waalbandijk uitwijken voor een haar pas- seerenden wagen. Teveel aan den kant van den dijk rijdend, zakte de auto weg, sloeg om en bleef zwaar gehavend liggen aan den voet van den dijk. De chauffeur, zekere Slech uit Tiel, werd ernstig gewond en had snijwonden in het gelaat, terwijl d>e naast hem zittende G„ eveneens uit Tiel afkomstig, die vermoedelijk tijdens den val pogingen heeft gedaan uit de "auto te springen, dit met den dood heeft moe ten bekoopen. De eerste geneeskundige hulp werd ver leend door dr. J. S'leeswijk uit Doode waard. Een onderzoek wordt ingesteld. Auto over den kop geslagen. Bij het kruispunt de Oranjeboom te Baarn is Maandagmiddag een auto bij het plotseling minderen der snelheid door de gladheid van den weg over den kop ge slagen. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Weer een auto-ongeval te Baarn. Gistermiddag reed een vrachtauto over den nieuw geasfalteerdqn Rijksweg nabij Baarn in de richting Amersfoort. Bij de buitenplaats Buitenzorg moest de auto vaart minderen voqr een man en een vrouw, die met een kinderwagen-, waarin zich een kind bevond, ir, dezelfde richting gingen. Door de gladheid van den weg had een aanrijding plaats, met heb gevolg, dat de vrouw ernstig gewond werd en per auto van dr. Dpyer, die spoedig ter plaat se was, naar het ziekenhuis werd vervoerd. De man en het kind werden eveneens ge kwetst, doch konden naar hun woning in Laren worden vervoerd. Tijdens het ongeval kwam een luxe auto aanrijden, die zijn vaart moest verminde ren, daar de weg versperd was. Eveneens door de gladheid van den weg kwa-m deze terecht tegen de vrachtauto, waardoor beide wagens beschadigd werden. Na eenig oponthoud konden beide auto's echter hun weg vervolgen. Fietsrijder aangereden. Gisternamiddag heeft op den hoek van de Weteringkade en de Piet Heinstraat te Den Haag een ernstige aanrijding plaats gehad. De sergeant-majoor D. A. H. uit Voorburg is daar door een vrachtauto aangereden en met een schedelbasi-sfrac- tuur naar het Militair Hospitaal gebracht. Vermoedelijk heeft de chauffeur van de vrachtauto den sergeant-majoor, die per rijwiel daar passeerde, ten onrechte geen voorrang gegeven. Van een wagen gevallen. Aan de gevolgen overleden. Gisteravond te ongeveer kwart voor ze ven is een tot nu toe «onbekend gebleven man, die zich op den Loosduinsehen weg, ter hoogte van de Noorderbeekstraat te 's-Gravenhage achter op een auto-vracht wagen bevond, daarvan vermoedelijk afge sprongen of gevallen. De man, die ter plaat se bleef liggen, werd door den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid,wal aldaar vervoerd. Bij aankomst al daar bleek hij reeds overleden te zijn. PAARDEN OP HOL. Man meegesleurd er» gedood. Maandagmiddag is de 44-jarige P. v. d- Berg uit de Hugo de Grootstraat te Rot terdam op den Boezemsingel meegesleurd door een paar paarden, welke hij aan den kop hield en die plotseling op hol sloegen. Hij is met zeer ernstige inwendige kwets uren overgebracht naar het ziekenhuis op den Bergweg, waar hij Maandagavond aan de bekomen verwondingen is overleden. SCHIP VERGAAN OP DE ZUIDERZEE. De opvarenden in veiligheid. Gisternacht is het zeilschip „Eben Haëzer" van schipper Klaas Kroezen uit Zwartsluis tijdens het hevige stormweer op de Zuiderzee tusschen Schokland en Har derwijk omgeslagen en gezonken. Het schip was niet geladen en was van Kam pen op weg naar Amsterdam. De schipper wist met levensgevaar zijn vrouw en drie kinderen van acht, vier en drie jaar oud, van boord te halen en in de sloep te brengen. Deze sloep werd. latei- door schipper Bouwmeester uit Zwolle, die met zijn motorschip passeerde op sleep touw genomen en naar Schokland gebracht, alwaar de schipper Kroezen en zijn gezin thans nog vertoeven. Men zal trachten de „Eben Haëzer", een licht scheepje van 134 ton, te lichten. Het vaartuig was verzekerd, de inboedel ech ter niet. Verdronken. Een 9-jarig dochtertje van den landbou wer Kok, te Lange Ruige Weide bij Gouda, is nabij de ouderlijke woning te water ge raakt en verdronken. Kano omgeslagen. W. V. te Eindhoven, was met twee da mes, E. en M. M., uit Breda, in een kano in den Dommel te Eindhoven gaan roeien. Bij de sluisbrug van den Dommel, in het Elzentpark, sloeg de kano om. Slechts met veel moeite mocht het den juist passeeren- den W. de B. uit Stratum gelukken de drie drenkelingen te redden. Tusschen kip^arren bekneld. De arbeider vaii der H. te Udenhout geraakte op de steenfabriek, aldaar, tus schen twee kipkarren bekneld. Zwaar in wendig gekneusd is de ongelukkige naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand baart zorg. Trap van een koe. Te Hullen onder Gilze is het 4-jarig kindje van den landbouwer G„ die een trap van een koe had gehad, aan de ge volgen overleden. KINDERVERLAMMING. Te Reeuwjjk heeft zich een vierde geval van kinderverlamming voorgedaan, ditmaal bij een jongetje van twee jaar uit een ge zin, waarvan reeds een kind aan de ge vreesde ziekte overleed. De patiënt is naar het Van Itersqn-Ziekenhuis te Gouda overgebracht. Te Roodeschpol is een geval van kin derverlamming geconstateerd bij het drie jarig zoontje van den heer J. T. Gisterochtend is in de gemeente Win terswijk bij een ongeveer 4-jarig kindje besmettelijke kinderverlamming geconsta teerd. Het kindje is in het algemeen zie kenhuis opgenomen, terwijl haar broertje in observatie wordt gehouden. In het St. Elisabet'h-Ziekenhuis te Alkmaar is een kindje opgenomen, waarbij kinderverlamming was geconstateerd. Thans zijn in deze gemeente vier patiën ten aan deze ziekte lijdende. Te Uithuizermeeden (Gron.) is kin derverlamming geconstateerd. Dpodelijke diphteritis-gevallen. In het gezin van G. v. G., aan de Broek- akkerstraat te Nispen, is heb 5-jarig zoon tje, dab enkele dagen aan diphteritis lij dende was, in den nacht van Zondag op Maandag, aan deze ziekte overleden. Dit is reeds het derde kind, in den tijd van veertien dagen, dat te Nispen aan diphteritis is overleden. Ook in het gezin van R., aan de Water molenstraat te Roozendaal, is weer een ernstig diphteritis-geval geconstateerd. Stormschade. De storm van Maandagavond en van den afgeloopen nacht heeft groote schade toe gebracht aan de kampeertenten aan heb ■strand te Zand voort, Bloemendag!, IJmui- den en Wijk aan Zee. Zoo werden bijv. van de honderd zeventig Centen te Zandvoort er 60 vernield, terwijl er te IJmuiden deiv tig verwoest werden. De bewoners zijn ondergebracht in andere tenten, in villa's en in garage's. Tengevolge van den stormwind is een groot stuk van de rollaag van den gevel der Jacobskerk te Utrecht weggeslagen recht boven den ingang der kerk. Groote brokstukken kwamen naar beneden. De politie heeft de directe omgeving aan stonds afgezet. Hoog water in Limburg. De Maas, nabij Venlo, is in de laatste week sterk gewassen, zoodat ze op ver schillende plaatsqn buiten haar oevers is getreden. Voor den tijd van het jaar, me dio Juli, is deze hooge waterstand wel iets ■bijzonders, temeer daar men vóór de ka nalisatie meerdere malen in den zoiper de Maas ter plaatse bijna droog kon vinden. Tengevolge van den hoogen waterstand moeten de schepen in de nieuwe haven binnenlloopen om gelost te kunnen worden. Ook heb water van de Niers bij Gennep, heeft de aangrenzende weilanden over een brecde oppervlakte overstroomd. BRANDEN. Boerderij afgebrand. De be- woner gewond. Gisteren is te Warm (Gem. Gendringen) de boerderij van T. Bus totaal afgebrand. Bij de reddingspogingen werd B. door val lende stukken getroffen waardoor hij ver schillende brandwonden bekwam. Hij is naar het ziekenhuis te Terborg overge bracht. Felle brand in een fabriek van sigarenkistjes. Een zeer felle brand heeft gisteravond te Beverwijk gewoed en wel in een pakhuis aan de Koningstraat, dat ddor de N.V. Si garenfabriek v.h. Gebrs. Majoor werd ge bruikt als opslagplaats van emballage. O.a. bevonden zich vele tienduizenden ge bruikte sigarenkistjes in dat gebouw. De brand werd om half zeven geconstateerd en had bij ontdekking reeds een grooben omvang aangenomen. Tengevolge van de groote brandbaarheid van het materiaal breidde het vuur zich zeer snel uit en wel dra- stond het gebouw over de volle lengte in liehte laaie. Groot gevaar bestond voor de aangrenzende perceelen, een timmerfa briek van Heidoorn en voor twee huisjes, die dan ook inderhaast werden ontruimd. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen en wist door energiek werk te voor komen, dat de timmerfabriek en de wo ningen in brand geraakten. Het pakhuis, dat in eigendom toebehoorde aan de N.V. Stoutenbeek's modemagazijnen te Bever wijk, brandde totaal uit. Het gebouw was voldoende verzekerd. Het verbrande fust laag. De belendende perceelen beKwamen belangrijke waterschade.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6