LASTER WOENSDAG 23 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S BIJ HET AFSCHEID VAN PASTOOR LEUSEN. Bij zijn zware taak hi Leiden als bouw pastoor van de St. Josephkerk vond Pas toor Leusen ook een uitgebreid arbeids veld op het g»bied van het R. K. Onder wijs. Na den strijd voor de v r ij h e i d van het Bijzonder Onderwijs, werd vanaf 1848 gestreden voor de gelijkstelling. Was in die drie-kwart eeuw het geven van onderwijs vrij, slechts met ontzaglijke moeite kon van die vrijheid worden ge bruik gemaakt, omdat, ondanks de uiter ste pogingen van de schoolbesturen, aan alle katholieke kinderen geen plaats op eigen scholen kon worden geboden. Werd dit na 1889 door het subsidiestelsel iets beter, wij allen weten nog te goed, dat het oprichten van een nieuwe school nog zwa re, veelal niet te dragen finantieele lasten met zich meebracht. Het jaar der gelijkstelling kwam, 1920, het jaar waarin de groote strijd in 's lands vergaderzalen volstreden werd, het jaar waarin den katholieken ook de mogelijk heid werd geboden, om te voldoen aan 'het gebod onzer bisschoppen, neergelegd in het mandement dat kort saamgevat, luid de: aan katholieke kinderen katholiek on derwijs op katholieke scholen. Leiden had, wat betreft de katholieke scholen, een achterstand in te halen. Dooi de oorzaken, hierboven aangestipt, was het aantal scholen te klein, en de be staande scholen voldeden niet altijd aan redelijk te stellen eischen. Katholiek Leiden zag zich voor een dub bele taak gesteld: Uitbreiding van het aantal scholen en verbetering van inrich ting van de bestaande. In pastoor Leusen werd de man gevon den, die deze taak heeft aangevat en' volbracht. Er is niet gerust, alsvorens de Katho lieken hun rechtmatig deel op het gebied van het onderwijs ontvingen. En ik meen niet tegengesproken te wor den, als we verklaren, dat veel tot stand kwam door het initiatief en het doorzetten van pastoor Leusen. Steeds het algemeen katholiek belang voor oogen houdend, heeft Pastoor Leusen voor de parochiale scholen gewerkt, geconfereerd, ja somtijds moeten vechten om te komen waar we nu zijn. Want al behoort na 1920 officieel de schoolstrijd tot het verleden, de toepas sing van de nieuwe onderwijswet gaf vele moeilijkheden, waarvoor de pastoor nim mer is teruggeschrikt. De vereeniging van R. K. onderwijzers te Leiden, heeft, als ze de hulp van het schoolbestuur behoefde, niet tevergeefs bij den voorzitter aangeklopt. Loealiteiten voor cursussen, in den loop der jaren gegeven, werden gaarne toege wezen. Hiervoor betuigen we gaarne on zen dank bij dit afscheid. Met den wensch, dat pastoor Leusen in zijn nieuwe parochie nog veel zal kunnen doen voor kerk en school, spreken we tevens de hoop uit, dat Gods zegen op zijn nieuwe taak zal rusten. N. B. M. VREEBURG, Secr. R. K. Onderwijzersvereen. te Leiden. Bovenstaand artikel hebben wij met buitengewone instemming geplaatst. Zelf hebben wij er gisteren al op gewe zen, dat Pastoor Leusen zich in Leiden zulke bijzondere groote verdiensten heeft verworven voor het katholiek onderwijs. Wij herinneren ons levendig, hoe de goede pastoor Crombag z.g. bij de offi- cieele opening van een der scholen in zijn parochie hartelijk-dankbaar verklaarde: Wij waren niet zoo ver gekomen zonder pastoor Leusen! Pastoor Leusen mag èn moet hebben de overtuiging, dat héél Katholiek Leiden waardeert den gestagen arbeid voor het katholiek onderwijs, door hem verricht, en hem daarvoor bij het heengaan uit Leiden wil brengen zijn hartelijke dankbaarheid KERKNIEUWS EEN VERDIENSTELIJK RELIGIEUS. Zooals gemeld, is te Grave overleden frater Adrianus, de „vader der blinden", de blindenonderwijzer, die in ons land en ook daarbuiten groote bekendheid had, de uitvinder der blinden-schrijfmachine. Met groote dankbaarheid zullen velen dezen verdienstelijken religieus geden ken. Hij heeft in allen eenvoud veel en hard gewerkt, gedreven door waarachtige, in God haar oorsprong vindende, liefde voor zijn mede-menschen. Dr. H.NANNIMtVs SUPPO5IT0RIA (Zetpillen tegen aarjibéten.) BINNENLAND APOLOGETISCHE VEREENIGING „PETRUS CANISIUS". Algemeene jaarvergadering te Utrecht. Donderdag 28 Aug.*a.s. zal de gewone jaarvergadering der Apologetische Vei*- eeniging „Petrus Oanisius" te Utrecht wor den gehouden. Des morgens om half tien wordt in de kerk van O. L. V. Tenhemelopneming aan de Biltstraat een H. Mis opgedragen voor de levende en overledejie leden der ver eeniging, door Mgr. D. Huurdeman, Vica ris Generaal van het Aartsbisdom. Daarna vangt te half elf de vergadering van het hoofdbestuur en voorzitters der onder scheidene commissies aan in het kasteel van Antwerpen, aan de Oude Gracht. Te half drie wordt de algemeene verga dering, in het kasteel van Antwerpen, ge opend. Deze vergadering zal worden bijge woond door Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Er zal een bestuursverkiezing plaats vin den wegens de periodieke aftreding van dr. G. van Noort en prof. H. F. Heezemans. Deze laatste is statutair niet herkiesbaar. Prof. dr. F. J. Fqpon zal een rede hou den over „De H. Augustinus als Apolo geet". Verder vindt een gedachtenwisseling plaats over de vraag: „Wat kan P. C. doen, om den afval onzer geloofsgenooten te stuiten?" De inleider, prof. H. F. Heeze mans, zal hierbij wijzen op a) inniger sa menwerking met de standsorganisaties; b) speciaal op de mogelijkheid van doelma tiger verspreiding van volkslectuur. VERHOOGDE INVOERRECHTEN IN FRANKRIJK. Vooral reuzel, varkensvleesch en kaas getroffen. De pessimistische toon, die in het laatste jaarverslag der Ned. K. v. K. te Parijs lot uiting kwam ten opzichte van de verwach te nieuwe verhoogingen van invoerrech ten, wordt wel spoedig door de feiten ge rechtvaardigd. Gebruikmakend van de haar verleende bevoegdheid, heeft de Fran- sche regeering bij een thans openbaar ge maakt decreet nieuwe belangrijke tariefs- venhoogingen afgekondigd, die reeds ter stond worden toegepast en die ditmaal weer in het bijzonder de Nederlandsche invoeren treffen. De verhoogingèn betreffen een aantal producten van landbouw en veeteelt, waar van de opsomming hier volgt. De genoemde cijfers zijn die van het minimumtarief, dat voor ons land geldt. Oud Nieuw tarief, tarief, frs. frs. Varkens per 100 kg. 75 100 Speenvarkens per stuk 11.25 15 Versch varkensvleesch 100 kg. 125 175 Bevroren varkensvl. 100 kg. 65 125 Reuzel (bruto) 100 kg. 75 175 Reuzel geraffineerd 100 kg. 120 250 Harde kaas 100 kg. 60 100 Aardappelen ondergaan in het seizoen, dat Frankrijk ze niet noodig heeft, tusschen 1 Juli en 1 Maart daaraanvolgende een ver hooging van 6 tot op 15 frs. per 100 kg. Voor aardappelmeel wordt het recht van 70 op 120 gebracht. Van de verhooging van het recht op kaas zijn uitgezonderd Zwitserland, met welk land op 8 dezer een handelsovereenkomst gesloten is, en Italië. In verband daarmee noemt het nummer vau het tarief, dat vroe ger sprak van „frommages dits de Hollande en de Gruyère" nu nog slechts de Holland- sche kaas. De verhooging van het invoer recht op harde kaas komt dus vrijwel uit sluitend op ons land neer en het zou zeker in hooge mate gewenscht zijn, dat ook tus schen Nederland en Frankrijk een handels verdrag tot stand kwam waardoor onze belangen dan ook wat meer dan thans ge vrijwaard zouden zijn. Al is onder de tegen woordige omstandigheden een triomf van de beginselen, die ons dierbaar zijn, in af- zienbaren tijd zeker niet te verwachten integendeel Nog sterker dan deze verhoogingen, waar van men tenminste weet, waaraan men toe is, is hetgeen er gebeurd is met de rechten op zeevisch. Te dien aanzien heeft de Ka mer, voor zij uiteenging, een wetje aange nomen, waarbij het recht verhoogd werd volgens een bijgevoegd tableau. Dit ta bleau was er echter niet bij, zoodat de regeering te dien aanzien als het ware een blanco c-hèque in handen heeft. Op het oogenblik is bij de betrokken diensten nog geen inlichting te krijgen omtrent de ver hooging van dit voor ons land zoo belang rijke invoerartikel, die ons te wachten staat. „Handelsblad". Katholiek artsencongres te Boedapest. Naar de „Nemreti Visag" bericht, zal op 23 Augustus e.k. te Boedapest een katho liek artsencongres gehouden worden, ge wijd aan de problemen der sexueele ethiek De Parijsche professoren Octave Pasteau en Poumailloux, de president van den Duitschen katholieken artsenbond, Von Bergmann, de Spaaneohe professor Jca- quim Redin, dr. L. van Romunde uit Utrecht, de rector van de Milaneeschc universiteit, Agostino Gemelli, en uit Dus- seldorf Josef Schrötsler, hebben tot dus verre toegezegd voordrachten te zullen houden. Dit congres zal ongeveer aanslui ten bij de St. Emericusfeesten, waaraan de Nederlandsche bedevaart zal deelne men. UIT DE RADIO-WERELD Programmma's voor Donderdag 24 Juli. H u i z e n, 298 M. Na 6 uur: 1071 M. 8.15—9.30 KRO. Concert. 10.0010.30 NCRV Zang door Dameskoortje. 10.3011.00 NCRV Ziekendienst. 11.3012.00 KRO Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 KRO Concert. KRO-Trio. I.152.00 KRO Gramofoonpl. 2.002.45 NCRV Gramofoonpl. 2.453.45 NCRV Cursus Fraaie Handwerken 4.005.00 NCRV Ziekenuurtje. 5.006.30 NCRV Concert H.H. H. Hermann, viool, P. v. d. Hurk, fluit, Mej. L. Laurenroth, piano. 6.306.40 NCRV Koersen Vaz Dias. 6.407.40 NCRV Orgelconc. door F. Asma. 7.408.00 NCRV Gramofoonpl. 8.0011.00 NCRV. Uitzendavond. Sprekers: W. Kok en W. v. d. Vuurst. Muzik. medew. Chr. Radio-orkest, Mej. C. Samuels, harp, P. v. d. Hurk en W. Clemens, fluit. 10.00 Persber. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.009.45 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.0 Concert Haarl. Orkestvereen. 12.152.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.003.00 Gramofoonpl. 3.004.00 Solistenconcert. Sietske Bolten, zang, Jacq. v. Kinsbergen, viool. Aan den vleugel: Egbert Veen. 4.004.45 Uitzending voor zieken. 4.455.30 Gamofoonpl. 5.307.15 Concert Haagsch Harmonie-Orkest 7.15—7.45 Radio-Volksuniversiteit. Mr. Ma- rius G. Levenbach: „Mensch en Techniek" (II) 8.01 „Broedertje Fijn", oud-Weensch zang spel in één bedrijf. Muziek van Leo Fall. 8.50 AVRO. Radio-tooneel: „Onder vier oogen". Blijspel in één bedrijf van L. Fulda. 10.4011.00 Vervolg-concert. II.00 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. Da ven try. 1554,4 M 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Ward, sopraan, Dames orkest. 1.20 Orgelspel door R. Foort. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. E. Forst, alt, J. Franquin, ONS SEIZOEN. Hierover lezen we in het Haagsche „Va derland": Waar men ook informeert, overal de zelfde tijding, zoowel van Scheveningen en Den Haag als in den omtrek: het seizoen is in langen tijd sommigen gaan tot 1923 terug niet zoo slecht geweest. Er zijn hotels, die nauwelijks 50 percent heb ben van wat zij verleden jaar om dezen tijd aan gasten hadden. Zeer wordt gemist de Duitscher, graag geziene gast, omdat hij over Tiet algemeen gemakkelijk en inschikkelijk is en tot de beste verteerders van do internationale gastenschaar behoort. Als de Duitscher goed opkomt, is zoo goed als zeker ook het seizoen goed. Waarom komt hij niet? Men behoeft maar de rubriek Buitenland te lezen, om het te begrijpen. De wereldcrisis heeft zich in Duitscliland nog eens extra vastge zet. Daarbij komt,dat. de politieke horizon door de Rijksdagontbinding zeer onzeker is, terwijl aan den anderen kant de Rijn landfeesten op het oogenblik velen in het land houden. De Duitsche gast is daardoor eendagsgast geworden. Met zijn wagen rijdt hij nog wel graag even ons land bin nen men kon dit, dank zij de uitsteken de reclame van Horecaf en den heer Bap tist, in den bollentijd en ook nu nog goed merken maar naar lang blijven staan zijn hoofd noch zijn beurs. De Amerikanen zijn, zooals men weet, ook in veel geringer aantal dan anders 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Marktber. 7.00 Zang door Helen Henschel en Herbert Heyner. 7.20-^-7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Militair Orkest. N. Allin, bas. 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.00 Wamermuziek. S. Wilson, tenor, R. Maas, cello, M. Maas, piano. 11.0512.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. „Radio-Pari s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 8.20 Tooneeluitz. 9.50 Concert. Solisten en trio. L a n g e n b e r g. 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert m. m. v. cellist. 5.506.50 Solistenconcert. 8.20 Gramofoonpl. Daarna tot 12.20 Orkest- concert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Bijeenkomst. 8.209.05 Voordracht en zang. 9.059.45 Moderne dansmuziek. 10.0511,35 Moderne dansmuziek. II.3512.50 Dansmuziek. 12.502.20 Dansmuziek. Brussel, 508,5 "M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Zang en voordracht. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. Or kest en solisten. Z e e s e n, 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.5011.05 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.205.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 Concert. Orkest, vocale en instrum. so listen. 10.50 Orkestconcert. den grooten vijver overgestoken. Daaren tegen melden enkele hotels een toeneming van den Franschen gast. Over hefc algemeen wordt de; hoofd schuld gegeven aan de wereldcrisis, waarbij in de laatste dagen ook het slechte weer is gekomen. Op vlucht voor den regen kwamen gisteren bijv. cenigc vreemdelin gen uit Frankrijk en België naar hier af gezakt, maar hun welkom was een halve wolkbreuk en daarom zijn ze vanmorgen maar weer naar het verregende Parijs te ruggegaan'. Ook onze landgenooten schijnen volgens de reisbureaux minder op stap te gaan. Een hotelhouder, die zijn luidjes kent, logde dit zóó uit: Manlief, die de toekomst donker inziet, weet vrouwlief, geholpen door het slechte weer, te paaien. Hij zegt: Laten we nu gezellig thuis blijven en ons voor een waterballet beschermen en dan gaan wc samen eens een extra-mooie na jaarsjapon voor je uitzoeken. Hoe dit zij, ons seizoen is slecht 'cn er zijn geen voor-bestellingen welke nog eeni- ge hoop op verbetering geven. Integendeel de afbestelling heeft de voorkeur. Ook in het buitenland moet dezelfde er varing worden opgedaan. Zoo vernemen wij, dat de Duitsche spoorwegen, welke voor het zomerseizoen een 300 extratrei- nen hadden ingelegd, er reeds 100 zouden teruggenomen hebben en Oberanimergau, dat in Mei en Juni reeds voor Juli en Augustus totaal uitverkocht heette, meldt dat men nog tc kust en te keur in dorp en theater terecht kan. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 3»; XIX. Alle pogingen, die Kleber in 't werk stelde om Mina Brinkman nog eens te spreken te krijgen, mislukten. Zijn brieven liet ze onbeantwoord en toe hij op 'n dag de stoute schoenen had aangetrokken cn aan haar woning verscheen, werd hem door moeder Brinkman de deur voor zijn neus dichtgeworpen. Zijn stemming werd met den dag slech ter. Geen enkele van de heeren, vroegere vrienden van den generaal, die hem eer tijds „vriend Kleber" noemden, ontving hem aan huis of wilde iets met hem te maken hebben. Daarbij kwam nog, dat het met zijn knie ook niet te best ging. Die wilde maar niet genezen. Dokter Manders, tot wien hij zich gewend had, had hem zalf en pleister gegeven en hem aangeraden een poos rust te nemen. Dit had hij niet gedaan en daardoor was de wond steeds grooter geworden en dikwijls had hij de koorts van de pijn. Daar hij in het stadje niets meer te doen had en er zich hoe langer hoe onbe- hagelijker begon te gevoelen, vertrok hij weer naar Breslau, waar hij een paar ka mers gehuurd had en waar al zijn gangen zonder dat hij 't merkte, door Hoek of door een van diens ondergeschikten hei melijk nagegaan werden. Spoedig was dit niet meer noodig, omdat Kleber's knie zóó verergerde, dat hij geen stap meer buitens huis kan zetten en den meesten tijd op bed door moest brengen. Kleber leefde gerust voort in de mee ning, dat niemand meer aan de moord zaak Von Sorben dacht, toen op 'n mor- •gen inspecteur Hoek in gezelschap van een ambtenaar in zijn kamer trad. Hij ver schoot van kleur, want hij vermoedde te recht, dat dit bezoek niet veel goeds voor hem beteekende en dit bleek alras, toen Hoek hem meedeelde, dat hij het gesprek tusschen hem en Mina had afgeluisterd cn dat hij Mina daarna in verhoor had geno men, die daarna een volledige bekentenis had afgelegd. „En dan", vervolgde hij, „heb ik een bevel bij me om je in hechtenis te nemen, Kleber." „Mij, iemand van onbesproken gedrag Ik zou wel eens willen weten, waarom?" „Geheimraad Von Sorben heeft namens zijn nicht freule Von Wolfenstein bij het gerecht een klacht tegen je ingediend we gens afpersing en mij is dientengevolge de opdracht gegeven je dadelijk in te reke nen." „Dat is tegen dc wet. En dan ik heb geen afpersing bedoeld. Ik heb alleen ge zegd, dat als men mijn goed recht ging aantasten, ik wel eens dingen zou kunnen vertellen, die anderen in de gevangenis konden brengen." „Durf jij te beweren, Kleber, dat jij van onbesproken gedrag bent? Je wordt nog altijd verdacht van moord, al ben je, we gens gebrek aan bewijs, op vrije voeten ge steld en dan zal je nog straf moeten onder gaan, omdat jc Mina Brinkman overge haald hebt tot het afleggen van een val- sche getuigenis." „Dat heb i k niet gedaan. Freule Wol fenstein heeft dat op haar geweten. Die heeft haar daartoe bewogen." „Dat zullen-we later wel uitzoeken. Ver der heb je voor de rechtbank beweerd, dat je geen rooien duit bezat en achteraf is me gebleken, dat bankier Goldberg onge veer tienduizend gulden voor je beheert en de erven Von Sorben eischen, dat je hun bewijst, hoe je aan dat geld gekomen bent." ,,'t Wordt hoe langer hoe mooier! Den ken ze soms, dat ik 't gestolen heb? Ik heb 't gewonnen in de loterij." „Dat zal je later te bewijzen hebben. Maar daarover gaat het nu niet. Je hebt ook Mina Brinkman gedreigd en haar wil len overhalen je in het vuile zaakje vau je vermeende recht op een deel van de erfe nis te helpen." „Dat liegt ze." „Maar Kleber, ben je nou al weer ver geten, dat ik in het bosch alles afgeluis terd heb, wat je met haar besprak?" Een oogenblik raakte Kleber van zijn stuk, maar hij herstelde zich spoedig. „Zooveel te beter", zei hij. „Dan zal je ook wel gehoord hebben, dat ik freule Agathe voor de schuldige en Mina voor haar handlangster houdt." „Zeker. Dat heb ik gehoord. En wil ik je nu eens' zeggen, wie dc schuldige is, Kle ber „Nou, wie dan?" „Dc schuldige is Frans Kleber, gewezen kamerdienaar van den overleden generaal Von Sorben. Ik heb dc bewijzen in handen, dat hij de moordenaar is. Ken je dit pa pier Hoek haalde, dit zeggende, 'n stuk papier uit zijn zak, geel van ouderdom en hield het hem voor. „Dat is", zei Hock met nadruk, „de an dere helft van het zakje, dat het arseni cum bevatte. De eerste helft vond ik in de japon van freule Von Trotten en die helft heb jij in haar zak gestopt. Begrepen?" Kleber's gezicht werd vaalbleek. Nu eens keek hij naar 't papier, dan weer naar Hoek. „Ik vond het in een oud huisjasje van je, dat je toevallig op Seebach hebt laten hangen." Kleber zweeg. „Is dit het papier of. niet Geef ant woord „Het is 't papier", antwoordde Kleber, terwijl een listig lachje om zijn lippen speelde, „freule Agathe was net bezig 't in elkaar te frommelen, toen ik in de kamer kwam en gooide 't in een hoek. Ik vond het slordig staan, dat er een stuk papier op den grond lag en daarom raapte ik 't op en stak het in mijn zak." Hoek maakte een beweging van onge duld, van woede. Hij had Kleber willen vangen en u was deze hem weer te slim af door de schuld op freule Agathe te wer pen. „En waarom heb je daar niets van ge zegd, toen je voor de rechtbank stond?" „Kon ik weten", vroeg Kleber met een slim lachje, „dat dit het papier was, waar in het arsenicum was geweest? Dat is me veel later pas tc binnen geschoten." „Je houdt er een wonderlijk geheugen op na, Kleber. Maar 'n ander praatje. Zou je kunnen opstaan?" „Onmogelijk." „Dan zullen we een ziekenwagentje la ten komen om je in voorarrest te bren gen." „Wel jaJe moest me liever maar mee slepen als een dooien hondMaar ik ga nietEn als je geweld gebruikt, protes teer ik. Die voorname dame zullen jullie wel vrij zal laten rondloopen. Maar ik zal ze aanklagen van moord. Zoowaar als ik Frans Kleber heet. Reken maar." Hoek gaf hem geen antwoord meer en liet een ziekenwagen komen. „En nu Kleber, geef ik je een goeien raad. Ga gewillig mee, of anders zal ik an dere maatregelen, nemen. Ik zou je niet graag willen boeien." Kleber, die maar al te goed inzag, dat tegenstribbelen niet zou baten, liet zich nu gewillig naar de gevangenis vervoeren. Voordat hij opgesloten werd, werd hij door een geneesheer onderzocht cn deze vond de wond aan de knie zoo ontstoken, dat hij hem dadelijk in het hospitaal liet op nemen onder mededeeling, dat als de wond niet zorgvuldig behandeld werd, liet best zou kunnen zijn, dat er koudvuur bijkwam en dat hij binnen een dag of wat dood zou Die woorden maakten een onverwach- ten indruk op Kleber. Hij werd aangegre pen door een vreeselijken angst cn vroeg, of er niets meer aan zijn knie te doen zou zijn. „Je hebt die wond schromelijk vcrwaar loosd en zeker op eigen houtje er mee ge- kwakzalverd. Misschien is er redding mo gelijk, maar dan zal het been geamputeerd moeten worden." „En als u mijn been afzet, zou ik dan weer heeiemaal beter kunnen worden?" vroeg Kleber angstig. De dokter haalde zijn schouders op. „Daar kan ik niet voor instaan", ant woordde hij. „Ik zal je vanmiddag eens grondig onderzoeken en jc dan precies zeg gen. waar het op staat." Dien middag vond het onderzoek plaats en wees uit, dat de geneesheer hier voor een hopeloos geval stond. „Ilcb jc nog familie, die jc zou wenschen te spreken vroeg hij. Kleber schudde van neen. „Als je geloovig bent, moet ik jc aanra den een geestelijke te laten komen" ver volgde de geneesheer. „Ik acht me ver plicht jc dit te zeggen?" „Is 't dan zoo erg met me?" „Ja, heel erg en daarom herhaal ik nog eens, dab ik verplicht ben jc aan te raden oen geestelijko tc ontbieden. Misschien heb jc nog wel 't een en ander goed te maken." (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5