DINSDAG 22 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Het nieuwe veilinggebouw van het H. B. G. te Lisse geopend lil de mijntaal va-n d-e Coöp. Bloem bollenveiling H.B.G. had gisterenmiddag de officieel© ingebruik-n-eming plaats van den nieuwbouw. Onder de aanwezigen merkten wij op: weth. Tromp en den gemeente-secretaris, den 'heer De Haan, afgevaardigden van verschillende zuster-organisaties, afgevaar digden van de Alg. Vereen, van Bloem bollencultuur, van het Holl. Bloembollen- kwee kers-Genootschap en van den Bond van Bloembollenhandelaren, de gemeente opzichter, de heer Suijkerland, en vele anderen. De directeur-voorzitter der veiling, de •lieer P. Warmerdam, sprak het wel komstwoord. Het zij ons vergund, aldus spr., de geschiedenis onzer organisatie in het kort uiteen te zetten. Voor dat onze Coöpe ratie werd opgericht 'bestond hier te Lisse de veilingkring van 't H.B.G. (Hollandsch Blocmbollenkw cokers-Genootschap), welke destijds opgericht werd door het 'hoofdbe stuur van den Kwoekersbond. Deze veilingskring hield haar veilingen in het gebouw van den R.K. Volksbond te Lisse, welk gebouw door medewerking van het destijds aan het bewind zijnde be stuur tegen pïïlïjke vergoeding welwillend aan ons werd afgestaan. Echter, de groot-o groei onzer veiling maakte het noodzake lijk, dat beschikking werd verkregen over vaste kantoorgebouwen en een aan alle eischen voldoende veilingzaal, groote berg plaats voor 'bloembollen en ruimen voor raad emballage. Door opheffing van de Veilingkling en stichting van een Coöperatieve Vereeni- ging kon zulks verkregen worden. Tob oprichting hiervan werd besloten in de vergadering van 21 November 1924. De veilingmeesters der Veilingkring wer den met algemeene stemmen gekozen tot bestuursleden der Coöperatieve vereeni ging. De algemeene vergadering besloot te vens tot aankoop van een terrein, gele gen aan den Graclitweg, waarop de be- noodigde gebouwen konden worden ge sticht. Den lOen Juli 1925 werden deze gebou wen feestelijk geopend en meenden wij, dat wij voor afzienbaren tijd in de be hoefte hadden voorzien. In 1926 bleek echter de bergruimte veel €e klein te zijn. Den lOen Maart 1927 besloot de alge meene vergadering tot stichting van het tweede gebouw hetwelk zonder verder ver toon in Augustus 1927 in gebruik werd genomen. Toen dacht zelfs de grootste H.B.G.- optimist: „nu kan maar werden aange voerd, er is nu ruimte genoeg". Echter, in 1929 moest de openbare weg in gebruik worden genomen voor bollen-bergplaats, en waren oneer dan vijftig dekkleeden noo- dig om die bollen te dékken die niet in de gebouwen konden worden gebor gen. Op 21 November 1929 werd het bestuur gemachtigd tot het stichten van een derde gebouw, welk gebouw heden gereed staat in gebruik te worden genomen. Hebben wij ons tweede gebouw zonder feestelijkheden in gebruik genomen, nu, bij de opening van ons magnifiek derde gebouw, heeffc ons bestuur gemeend dit meer officieel te doen plaats hebben. Wij willen dan even het voorheen en thans tegenover elkander stellen. 12 jaar geleden werd door de veilirf?- kring geveild voor een bedrag van f 25.000 per jaar. Vijf jaar later was dit tot een bedrag van f 583.000 uitgegroeid. Het eer ste jaar werd door de Coöperatieve Vei lings vereeniging H.B.G. geveild voor f 1.300.000.(een millioen drie hondrd duizend) en heb vijfde jaar, dus 19291930 voor f 3.300.000.— (drie millioen drie hon derd duizend). Emballage werd van 5000 stuks manden gebracht op ruim 50.000 stuks. Bergruimte of gebouwen van negjjeen 300 M2. opper vlakte tot boven cle 6000 M2. Zeker, de uitbreiding bracht groote, ook t'iuancieele, verantwoording mede voor be stuur en commissarissen. Ook de werkzaamheden werden door dezen grooten groei niet weinig vermeer derd voor het Bestuur en Commissariaat. Het bestuur heeft echter door onderlinge werkverdeeTmg het zoo geregeld, dat elke lak van het bedrijf door een lid van het bestuur wordt nagegaan. Uitgezonderd het boekhoudkundige ge deelte, waarvoor zijn aangesteld bekwame personen, die onder de verantwoordelijke leiding werken van den heer Doeksen, vroeger accountant van de vereen, van Nederlandsohe Gemeenten. Verder staat de boekhouding onder controle van het Accountantsbureau van den heer Paul v. Deursen te Haarlem. Waarschijnlijk zullen velen de vraag stellen: „Was uitbreiding alleen het mo tief voor omzetting der Veilingkring in Coöperatieve verecnigingen". Wij zeggen hierop volmondig: Neen. Persoonlijk stonden wij op het standpunt van mede zeggenschap der belanghebbenden, en dat, na veilig stellen der organisatie, de be trokkenen mede kunnen profiteeren van den Coöperatieven vorm. De laatste twee jaren werd gerestitueerd, van de normaal berekende veil vigkosten. Ook de Groene Veilingen groeien tel ken jare uit, en zijn de kosten voor koo- pers en verkoopers aan den lagen kant. Al werd tegen verlaagde veilingskosten geveild, vooral beide laatste jaren werd versterkt afgeschreven, en besloot de Al gemeene vergadering van S Juli 1930 met algemeene stemmen nog f29.775.— extra af te schrijven. Het ideaal hetwelk ons bij de oprich ting voor oogen stond was: medezeggen schap van do bij heb veilen 'betrokken personen, veilen tegen een laag veilings percentage en op aanvraag steeds te kun nen beschikken over 75 der geveilde bedragen. Tevens, dat door strenge keur op de aangevoerdo bollen vertrouwen werd gekweekt in het veilingswezen bij H.H. Koopers. Wij willen zelf niet beantwoor den of wij hierin zijn geslaagd, maar la ten gerust het antwoord over aan hen, die onze zaak 5 jaar van nabij hebben gevolgd. De heer Warmerdam noodigde aan 'het slot zijner toespraak allen uit een kijkje te gaan nemen in het nieuwe gebouw, waaraan volgaarne werd voldaan. Teruggekeerd in de veilmgzaal sprak do heer Warmerdam woorden van dank tot allen, die aan dezen nieuwbouw had den meegewerkt; het gemeente-bestuur en den gemeente-opzichter, de acbitecten, de heeren Barnhoorn en v. d. Eerden, de aannemers, de heeren De Later en Meijers te Leiden, e.a. Spr. dankte ook voor de goede verstand houding wederzijds tussohen directie en koopers, directie en commissarissen, di rectie en personeel. Er bestaat een goede verstandhouding tussohen directie en personeel. Spr. kan dit met trots getuigen, waar het steeds een ideaal is geweest waarvoor hij heeft willen vechten. Wanneer er een goede verhouding is- tussohen superieuren en personeel, dan pas kan het in een bedrijf goed gaan. Sjr. is er trotsch op, dat 't be dienend personeel, vanaf de piccolo tot den hoofd-boekhouder, zioh één voelt met de organisatie. Spr. memoreerde verder, hoe de veiling H.B.G. op goeden voet leeft met de veilin gen te Haarlem en Hillegom, waarmee spr. het gebouw voor geopend verklaart. De heer Segers, sprekend namens den raad van commissarissen, zeide, dat onder de nieuwe loods heel wat symboliek is te vinden voor den uitbloei van de zaak. De stevige fundeeringen zijn een symbool van de soliede basis, waarop het H.B.G. gevestigd is. Het heele gebouw ziet er forsoh en degelijk uit, en even degelijk zullen de zaken er worden behartigd. De Zuid-Oosthoek van het gebouw is rond en sterk, opdat het beter de aanvallen tegen de organisatie zal kunnen weerstaan. Zoo is 't ook met de gebogen spanten die het dak torsen. De directie neme aan. de spanten 'n voorbeeld. Iedere spant op zichzelf ware niets, maar wanneer de een de andere steunt, wordt alles bereikt. Eendracht maakt maoht. Spr. hoopte, dat onder leiding van het driemanschap, de zaak in lengte van dagen mag groeien en dat de naam „H.B.G." juist mag blij ven. Deze letters beteekenen, volgens spreker, niet Hollandscb Bloembollen-Genootschap" maar „Hoofd- zakelijk Best Goed", en als er al 'ns een mindere partij ter veiling wordt aangebo den, moet deze „Heel Best Gesorteerd" zijn. Do kooper moet na de veiling zeggen „He'el Best Geveild" te hebben en de ver- kooper „Heel Best Geslaagd" te zijn, dan zal het met de veiling „Heel Best Gaan". De gemeente-secretaris, de heer J. C. De Haan, sprak namens het gemeente bestuur. Het gemeente-bestuur gaat er trotsch op, dat er in Lisse een kern van particulieren is, die zoo iets weet te wrochten. Indertijd heeft het gemeente bestuur toen het op het'poststempel de woorden „Lisse, centrum der Bloembollen cultuur" wilde plaatsen deze uitdruk king moeten waar maken. Het heeft toen gewezen op het onderwijs en op de beide veilingen HOBAHO en H.B.G., die toen nog in opkomst waren. Niet had men toen kunnen vermoeden, dat de veilingen zich zoo snel zouden uitbreiden. De vei lingen zijn een groote bron van welvaart geworden voor de gemeente. Vervolgens voerden het woord de heer Raaphorst, secretaris-administrateur van het Kweekers-Genootschap, afd. Lis se; de heer Kuiper, voorzitter van de Coöp. Haarlemsche Bloembollenveiling, de heer Segers, voor de tweede maal als bestuurslid der Boerenleenbank, de heer Paul v. Deursen, accountant te Haar lem, de heer Jan v. d. Me ij, namens den Bond van Bloembollenhandelaren, de heer H. J. Voors namens de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, de heer K. Ta- nis-, mede namens het H.B.G. to Lisse, de heer J. Berbee Gzn., namens de afd. Lisse van Bloembollencultuur, de heer H. v. d. Eer d e n als voorzitter van het comité „Lisse Vooruit", de heer Theo v. d. E e r d e n als meile-arChitect van het nieuwe gebouw, de heer A11 ge- va ere, directeur vaai de Coöp. Bloem bollenveiling. De voorzitter sloot daarna met een woord van dank aan de sprekers deze bijeenkomst. DE LICHTSTtiET. Ondanks het slechte weer, goed geslaagd. Was het den geheelen dag onzeker ge weest of de lichtstoet doorgang kon vin den, op het laatste nippertje scheen het- dat Pluvius toch niet ales in de war wil de sturen. Onder zeer onzeker weer en hevige windvlagen stelde de licht stoet, georganiseerd door het Gemeente lijk Bureau voor Vreemdelingenverkeer zich op bij de Gemeentehaven. Dat dit voor Warmond iets bijzonders was, bewees wel hel. enorme aantal men- sclien dat op de been was en de verwach tingen, waren hoog gespanen. Dat deze avond geworden is een ware succes-avond ondanks het minder gunstige weer, be wees \yel dat iets bijzonders heeft plaats gehad. De stoet stelde zich te ongeveer negen uur op aan de Gemeentehaven. Heb was daar een gewirrewar van wagens en vrachtauto's, doch dank zij de buitenge wone organisatie liep alles vlot van stapel. Toen de stoet zich in beweging zette wa3 deze samengesteld als volgt: Voorafgegaan door de Commissieleden nam de allereerste plaats in de R. K. Mu ziekvereniging „St. Mathias, gevolgd door een groep speciaal, betrekking hebbende op het verkeer en voorstellende een zwaar gehavende en verminkte jongeling die een bordje droeg: „Houd rechts", iets waaraan hij vermoedelijk zelf geen ge volg had gegeven. Hierna volgde een wagen van het Ge meentelijk Bureau voor Vreemdelingen verkeer voorstellende een gepavoiseerde jol, bemand met een vijftal lieftallige da mes in zeilcostumu, terwijl de wagen zelve bestuurd werd door 'n robusten schip per met een stevige zuidwestex-, die hem Gemeentelijk Bureau voor Vreemdelingen verkeer. met dit weer zeer ten stade kwam.. Het slagersgilde uit deze Gemeente was in deze optocht rijkelijk vertegenwoordigd want zoowel van der Voorn, van Mil als Uit den Boogaard kwamen ieder met een wagen uit waarin zij him vak naar voren brachten, de eene op al aan- trebekljjker manier als de andere. De firma Heuveling demonstreerde nog eene op duidelijke wijze hoe onmisbaar gas, electriciteit en waterleiding in dezen tijd is en de wijze van samenstelling van deze reclame was inderdaad af. De R. K. Zangvereeniging, afdeeling meisjes van St. Mathias vormde een heele aardige groep en wekte algemeene bewon dering. Zoowat ieder in Warmond kent de geschiedenis van de Leeuw van Meer- rust en het was een buitengewoon gees tig idee van de afdeeling Tooneel van de R. K. Muziek vereeniging St. Mathias deze geschiedenis in beelde tc brengen. Met het ontstellende opschrift „Warmond in gevaar" werd een leeuw in een kinder- boks aan beide zijde geflankeerd door veldwachters medegevoerd, terwijl ter completeering op den wagen aanwezig waren het volledige personeel van Hotel Meerrust, althans als zoodanig was uit gebeeld. Deze wagen verwekte geweldige hilariteit. Hierna onderbrak de Warmondsche Fanfare de diverse deelnemers door met fiksche marsch aan den stoet deel te ne men. Het groepje voorstellende Kabwijksche vissckers in origineele kleedij met zich voerende een Katwijksclie logger, kunstig aangebracht op een rijwiel, trok eveneens algemeene belangstelling. Dit was ook het geval met de wagens van de heeren v. d. Meij, voorstellende zijn rijwielzaak, van M. Y. D. Sluijs, voorstellende een boer en melkzaak, waarbij de daarbij aanwe zige melkmeisjes en fruitnieisjes het zeer best deden. Ook de groep van Maison v. Stijn, kapperszaak alhier mocht er zijn. Het genot van kampeeren werd nog eens gedemonsteerd door den heer A. Vreeken die een prachtige kampeertent op zijn wagen meevoerde, waarbij hij gezien het weer van een lampion-verlichting had af gezien, maar gebruik gemaakt had van mere doelmatige botlampen. Hoewel buiten mededinging verdient nog vermel ding een door Dr. Walenkamp in den stoet gebrachte oude arreslede, bemand door twee dames en een heer in oud Hol- landsche kleederdracht en smaakvol op gemaakt met bloemen. Als laatste wagen volgde een symlbolieke voorstelling van de tol van het Warmonderhek met als schrijnend opschrift: „Welkom Vreemde ling". Afgezien van de zeer aardige en geestige vooi-stelling zal hierin zeer zeker een vingerwijzing gekregen zijn van het Nadat de stoet het geheele dorp was doorgetrokken werd halt gehouden op de Baan, waar bij monde van den Burge meester wejd medegedeeld wie door de jury als prijswinnaars waren aangewe zen: In groep 1 was de uitslag als volgt: Ie prijs de firma Houweling. 2e prijs de heer Komen. 3e prijs de heer J. Uit den Booeaard. 4e prijs de heer A. Vreeken. 5e prijs de heer P. v. d. Voorn. 6e prijs de heer van Mil. Groep 2.: Ie prijs M. Versluijs. 2e prijs de Dameszangvereeniging van St. Mathias. 3e prijs de heer M. van Stijn. 4e prijs de heer Nieuwenhuis. Groep 3: le prijs de Leeuw. 2e prijs de Tol. Onder geweldig hoera-geroep werd vooral deze laatste uitslag ontvangen. De Burgemeester bracht een woord van hartelijken dank aan atën die haden me degewerkt om dezen avond zoo prachtig tc doen slagen. De eommissieledn, al dus spreker hebben hun onvermoeid werk met een waar succes beloond ge zien. Met genoegen kunnen wij dezen avond ja op de geheele Kaagweek terug zien en hij hoopte dat dit voor eenieder een aansporing zou zijn het volgende jaar zijn beste beentje voor tc zetten, opdat wij dan nog meer zulen bereiken om van de Kaagweek werkelijk ook in het dorp iets bijzonders te maken. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen en een ieder was vol lof over de wijze waai'op het Ge meentelijk Bureau voor Vreemdelingen verkeer dc Kaagweek dit jaar ook voor de ingezetenen iets bijzonders had doen zijn. ALLERLEI De hond van het theeuurtje. Op een goeden dag kan het u overko men, dat u plotseling met hem kennis maakt. Men zit op een welbespi*oeid ter ras van een Tearoom, heerlijk beschut te gen de geweldige hitte van den zomer in Montreuxlepelt verstrooid in het ijs en overlegt, of het morgen nog wel warmer zou kunnen zijn, wat onmogelijk schijnt want vandaag smelt de zegellak al op de schrijfbureau!Hon Dieu quelle cha- leurWat is het vreeselijk heet En plotseling is hij ermen moet toegevenhet is een heel bijzonder soort. hond. Dit geelbruin hondje van onbe paald ras is niet zoo bijzonder groot en het is niet uit te maken* waar hij ergens van daan komt; hij heeft blijkbaar geen mees ter, die zich ook maar iets aan hem gele gen laat liggen, ja, het is te zien, dat hij erg en onverdiend verwaarloosd is. Zijn droevig bestaan zou veel honger en mis schien een langzaam wegkwijnen in deze ondankbare wereld beduiden, als. ja als dit sluwe hondje zich zelf niet wist te helpen. Hij gaat n.l. bedelen, maar op een nette, weemoedige manier, waardoor de badgast, die heel gezellig in de tea room zijn thee drinkt, en koekjes eet, di rect getroffen wordt. De tea-rooms en koffiehuizen, waar men- schenvrienden zitten, die gaarne met iemand al is het dan ook maar een arm hondje hun portie deelen, kent onze gele vagebond op z'n duimpje. Hij komt heel ongegeneerd binnen als een gast, die graag gezien wordt en natuurlijk op zijn manier er op rekent, dat men hem be dient. Zonder veel ophef te maken, snuf felt hij onder de tafelt en Ukt de krui mels op, die gevallen zijn. Meestal is dat haast niet de moeite waard. Wat nu waar de maag sinds vannacht toch al zoo grimmig rommeltheel den nacht, die hij op een harden stoep doorgebracht heeft dacht hij er over naMaar trekt hij daar om een treurige snuitmaar dan ken je hem niet! Vlug loopt hij langs de tafel, plaatst zich op de achterpooten, richt zich kaarsrecht op en houdt de voorpooten zóó mooi stil, als_ moest hij gefotografeerd worden. De uitdrukking van zijn melancho lieke, eenigszins verwijtende hondenoogen, die groot, bruin en vragend op den koek jes-etende gast gericht zijn, zegt: „Hon ger!"enasjeblieft mij ook wat!" Ik ken in Montreux niemand, die aan dezen blik weerstaan kan. Daarom zal ons hondje nog lang het noodige voor zijn on- j derhoud hebben en mettertijd wel wat dikker worden als hij momenteel is en ze ker pas na- vele jaren een gezegenden dood sterven, als hij tenminste niet zoo dom is I om ouder een auto te geraken of van deze heerlijke kust weg te loopen. Tot dit laat ste heeft hij (zooals hij mij bij golegenheid van mijn laatste interview uitdrukkelijk verzekerde) weinig lust; want do. Oud-Ro- memsche wijsheid „ubi bene, ibi patria" (waar 't mij wel gaat, daar is mijn vader land) geldt ook, al schijnt dat vreemd, in het hondenleven. Russische veiligheidsmaatregelen. De Russen zijn tegenover de randstaten al even bezorgd om militaire maatregelen te nemen, als Frankrijk tegenover Duitsch- land; ook de vrouwen en zelfs de school jeugd worden voor den militairen dienst opgeleid en voorbereid. Het oi'gaan van het Roode leger „Kras- naja Swesda" bevat nu een hoofdartikel waarin de Sovjet-regeering wordt aange spoord om haar weermacht uit te breiden en te versterken. In verband hiermede vestigt de redactie de aandacht op het feit dat op het laatstgehouden partijcongres herhaaldelijk de stelling werd verkondigd, dat de Vereenigde Sovjet-Republieken voortdmend in hun bestaan bedreigd wer den door „de imperialistische grootmach ten" en dat de Sovjets dus de taak hadden daarop voorbereid te zijn. De „Krasnaja Swesda" bevat verder uit voerige gegevens omtrent de militaire weermacht der verschillende landen en vooral ook van de omliggende staten. De Randstaten zouden in geval van oorlog 120 infanterie-divisies met 54.000 machine geweren en 9000 kanonnen in het veld kunnen brengen. Om de beteekenis van een dergelijke weermacht in een duidelijk daglicht te stellen herinnert het blad er aan dat Duitschland den oorlog begonnen is met slechts 95 divisies met 6500 kanonnen en 1800 machinegeweren. De randstaten in het Westen zouden op het oogenblik een goed uitgerust leger tegen de Sovjets kun nen mo'biliseeren, dat, wat getalsterkte betreft zeer zeker aan do spits zou staan: het zou zelfs sterker zijn als heb Duitsche leger dat in 1914 op twee fronten in Frank rijk en Rusland moest strijden. Over de uitbreiding van het Auti-Sovjet- front zullen wij dank zij onzo goed-inge- richte inlichtingendienst wel steeds op de hoogte blijven, maar daarmede zijn we er nog niet. Het is zelfs niet eens voldoende, om zich bereid tc verklaren in de ure des gevaars voor de Vereenigde Sovjet-Repu blieken, zelfs den laatsten druppel bloed te willen opofferen, we moeten ons met veel meer zorg voorbereiden en modern uitge rust, zoo sterk mogelijk, altijd gereed staan om ons met geestdrift in den strijd to werpen. DE KAAGWEEK TE WARMOND. Ook in het dorp /.elf is het dit jaar feest! Gisteravond werd er een lichtstoet gehouden. Hierboven de wagen van de wakkere Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8