21ste Jaargang DINSDAG 22 JULI 1930 No. 6649 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING e SteidAobz (Boivca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 p6r kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad vertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingei» wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Geen leuzen-leiding 't Is in de politiek van de S. D. A. P. iets wezenlijks, iets wat aan die politiek on afscheidelijk vast schijnt te zitten, dat er met leuzen wordt „gewerkt", met vele en groote leuzen. Men zou zelfs kunnen spreken van een leuzen-leiding, in dien zin, dat de leuzen de leiding moeten geven bij de politieke Nu kan een leus een heel goed, een zeer geoorloofd propagandamiddel zijn; dan n.l., als de inhoud daarvan, de belofte, welke die leus inhoudt, practische beteekenis heeft, d.w.z. ernstig kans heeft, in de naaste toekomst in werkelijkheid te worden om gezet. De S. D. A. P. gaat op 13 Sept. betoogen voor: „Medezeggenschap en bedrijfsorga nisatie staatspensioen en sociale verze kering volledige toepassing van den 8- urendag invoering der wettelijke vacan- tieregeling en ontwapening". In de „Voorwaarts" vraagt Henri Polak zich af of men daarmede niet te veel hooi op zijn vork neemt. Maar, zoo redeneert hij verder: „Het doet er eigenlijk weinig~toe, welke leuzen wij aanheffen", de hoofdzaak is, volk en regeerders te toonen, dat wij er zijn „in staat om krachtdadig op te komen voor de maatregelen, die noodig zijn tot verheffing der arbeidersklasse in zedelijken zin" enz. enz. Het doet er eigenlijk weinig toe, welke leuzen worden aangeheven, zegt de heer Polak! 'n Oprechte bekentenis, die we moeten onthouden, voor den tijd, dat de S. D. A. P. weer met haar leuzen gaat werken. DUITSCHLAND DE NAAR RUSLAND ONTVOERDE KNAAP. De Sovjets publiceeren een tegenspraak. De Berlijnsche vertegenwoordiger van het Sovjet-telegraaf-agentschap spreekt het bericht tegen, volgens hetwelk te Ham burg de 18-jarige zoon van den Sovjet- functionaris Schainhald ontvoerd zou zijn. De tegenspraak bericht, dat de zoon „geheel vrijwillig" aan boord van het Rus sische schip te Kiel is gegaan, nadat hij door zijn vader'van huis zou zijn wegge jaagd. Aan het bestuur van de stad Ham burg is hiervan mededeeling gedaan even als van het feit dat. de pas van den jon gen Schainhald ook een Duitsch visum zou dragen. VON LETTOW VORBECK VERLAAT DE DU ITS CH-N ATI ON ALEN. In een persoonlijken brief aan Hugen- berg heeft generaal von Lettow-Vorbeck, do verdediger van Oost-Afrika, zijn uit treding uit de Duitsch-nationale partij aangekondigd. DE ACTIE TEGEN SEPARATISTEN. Te Euskirchen heeft in den afgeloopen nacht een groote menigte den winkel van een gewezen separatist bestormd. De po litie zag zich verplicht van de wapens ge bruik te maken. Er werd niemand gewond. Ook op andere punten van de stad werden de ruiten van woningen en winkels van separatisten ingeworpen. Drie menschen werden ingerekend. FRANKRIJK INCIDENT IN DEN ELZAS. Fransche kleuren afgerukt In Straatsburg i3 een versiering in de Fransche kleuren in den nacht afgerukt en in den Rijn geworpen. Het door de politie ingesteld onder zoek heeft geen resultaat opgeleverd. Men vermoedt, dat matrozen van een in de haven liggend Duitsch sohip deze daad hebben gepleegd. ENGELANr DE SPOORWEGSTAKING IN IERLAND. Een ultimatum van het spoorwegpersoneel. Volgens de „Daily Express" heeft het bestuur van den bond van spoorwegperso neel aan de directie der Great Southern Railway een ultimatum gericht, waarin de onmiddellijke en onvoorwaardelijke in dienstneming geëischt wordt van die ont slagen arbeiders, die geweigerd hebben goederen- te verzenden, bestemd voor de Iersche Omnibus-maatschappij. Als door de directie aan dezen eisch niet voldaan wordt, zal op alle lijnen de alge- meene staking worden afgekondigd. ROEMENIE AANSLAG OP EEN ONDER-STAATS SECRETARIS. Gepleegd docr Macedonische studenten. De Roemeensche onderstaatssecretaris van Binnexilandsehe Zaken Angelescu is gisteren in zijn dienstvertrek door vier Macedonische studenten overvallen en door eenige schoten zwaar gewond. De vier studenten hadden om een audiëntie verzocht, ten einde een memo randum te overhandigen. Terwijl Angelescu dit document aan het lezen was, loste de student Boza, opgehitst door do drie an deren, vijf schoten op den onderstaatsse cretaris. Deze werd in het gelaat, in de borst, aan den schouder en in den arm getroffen, doch had in weerwil van het zware bloedverlies nog de kracht en de tegenwoordigheid van geest, zich op zijn belager te weipen, dezen ten val te bren gen en hem zoo buiten gevecht te stellen. Angelescu werd onverwijld naar het zie kenhuis overgebracht, waar hem een eer ste verband werd aangelegd. De wonden in hoofd en borst zijn niet van ernstigen aard, de andere echter wel. Niettemin be staat er geen levensgevaar. De dader en zijn medeplichtigen zijn gearresteerd. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek doet vermoeden, dat men hier met een politieke wraakneming tegen An gelescu te doen heeft. Deze is voorzitter van de nationale boerenpartij van het de partement Caliacra in het district Do- broska. De studenten, die bij den aanslag betrokken waren, zagen in hem den ont werper der wet tot regeling van de ves tigingskwestie in deze provincie. Van ge zaghebbende zijde wordt er echter op ge wezen, dat deze wet geenerlei inbreuk maakt op de rechten der kolonisten, welke zich reeds in dit gebied hebben gevestigd, hoewel zij anderzijds recht doet weden-a ren aan de Bulgaarsche voorkeursrechten tegenover de Macedonische minderheden. AMERIKA Het Londensch vlootverdrag geratificeerd. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Amerikaansche senaat gisteren het Londenscho vlootverdrag geratificeerd. EGYPTE. ONLUSTEN TE CAIRO EN PORT SAID Cairo lijkt een legerplaats. Gisteren was het een critieke dag voor Egypte. Koning Foead had n.l. na de vorming van de nieuwe regeering-Sidky Pasja, het parlement tot gisteren verdaagd, en eerst later, toen hot kabinet-Sidky Pasja geen meerderheid bleek te hebben, is tot ophef fing der parlementszitting overgegaan. De aanhangers der onafhankelijkheidszitting wilden thans de heropening van het parle ment doorzetten. De Wafd had besloten den koning te verzoeken een buitengewone zitting van het parlement te willen bijeenroepen. Zij verklaarden, dat zij het parlements gebouw zouden bestormen en, niettegen staande het verbod van de regeering, een ziting zouden houden. De regeering ver klaarde, dat zij dit met geweld van wape nen zou beletten. Het parlementsgebouw en het station werden door troepen bewaakt, een groot aantal winkels werd gebarricadeerd. Op alle belangrijke strategische punten werden troepen met de bajonet op het ge weer opgesteld, om bij eventueele onlusten dadelijk krachtig te kunnen ingrijpen. Langs de spoorlijnen werden troepen opgesteld, die order kregen op iederen trein te vuren, die een poging zou willen aanwenden cm de spoorlijn te vernielen. Volgens de „Daily Mail" leek Cairo een gewapende legerplaats. Al deze voorzorgsmaatregelen zijn niet overbodig geweest, want uit de berichten blijkt, dat te Cairo en Port Said onlusten hebben plaats gehad. In totaal werden er tot dusverre 123 per sonen als gewond gerapporteerd. Beide ste den boden een waren oorlogsaanblik, daar de politie ondersteund wordt door troepen in veldtenue met stalen helmen In de nabij heid van het gebouw van den Britschen Hoogen Commisaris heeft de menigte de Egyptische politie met steenen geworpen, waarop met een vuursalvo ge,antwoord werd. Nabij het Ministerie van Binnenland- sche Zaken te Cairo vuurde de politie op een menigte van 500 personen. Op het plein van El Azkar verbrijzelde het pu- lolielc de straatlantaarns en velde de-hoo rnen Het aantal vermelde winkelruiten loopt in de honderden. In de buurt van het Abdin Paleis verschanste zich een groote menigte, waarbij in den strijd tegen de politie van alle mogelijke en onmoge lijke voorwerpen gebruik werd gemaakt. De polirie greep energiek in en arresteer de in totaal 323 personen. De officieele verlieslijst, die nog niet geheel compleet is. rapporteert 1 doode en 87 gewonden. De troepen en de politie zijn den toestand vol komen meester. Te Port Said werd het Europeersch kwartier door troepen van den inlanders- wijk afgescheiden. Het publiek trachtte en massc het cordon te doorbreken, hetgeen door verscheidene salvo's verhinderd werd. Twintig personen werden daarbij gewond, terwijl de politie 10 gewonden had. De troepen hebben tezamen met de politie de rust hersteld. CHINA, HET BANDIETISME IN DE BUURT VAN KANTON. Nationalistische troepen uit Kanton, ge steund door kanomieerbooten, zijn in ge vecht geweest met een groote bende ban dieten, die goed van wapentuig was voor zien en die zich op zoowat 40 mijlen ten Zuiden van Kanton had verschanst. Na een strijd, die den geheelen dag aanhield, wer den de bandieten verslagen en sloegen op de vlucht. Een aantal van de door hen ge maakte gevangenen werden gevonden en bevrijd. Van do roovers werden er meer dan honderd gedood of gewond. PASTOOR A. J. J. LEUSEN. Onverwachts is gisteren de tijding ge komen, dat de zeereerw. heer pastoor A. J. J. Leusen is benoemd tot pastoor te Zoetermeer. Pastoor Leusen gaat zijn drukke, zorgen- zware St. Josephparochie verwisselen met een wat rustiger herderstaak. Zoo heeft de kerkelijke Overheid het beslist. Z ij n St. Josephs-parochie. Pastoor Leu sen is de bouwheer en eerste pastoor van de St. Josephs-kerk aan den Heerensingel en hij heeft gedragen alle zorgen van den bouw eener nieuwe kerk en van de lasten, welke ook daarna drukken op den Pastoor. De St. Josephskerk zal in lengte van dagen den naam van pastoor Leusen in Leiden blijven voortdragen, van ouders op kinderen 1 Maar ook om andere werkzaamheid heeft pasto'. r Leusen in Leiden blijvende erkentelijkheid verworven. Wij schreven bij het zilveren priester feest van pastoor Leusen, 16 Aug. 1928 o.m.: „Wie den naam van pastoor Leusen in Leiden noerat denkt onmiddellijk aan het onderwijs! Als voorzitter van de Jon gensscholen en bestuurslid van de Meisjes scholen heeft pastoor Leusen ontzaglijk veel gedaan om het katholiek bijzonder on derwijs te doen toekomen, waarop het na de financieele gelijkstelling recht had". „Bij ai de nieuwbouw en verbouwing van schplen was pastoor Leusen de stu- wende en leidende kracht". En wij schreven toen verder: „Bijzondere verdiensten heeft pa-stoor Leusen ook voor de katholieke ziekenver zorging hij de pastoor van de Kerk, waarin onlangs het eerste, heerlijk-ge slaagde Eucharistisch zieken-triduum heeft plaats gehad, waarvan de herinnering nog blijde stemt!" Na dien is nog tweemaal een Zieken- triduum in de St. Joseph-kerk gehouden. En onze lezers weten, hoe ook deze twee tridua moeten worden beschouwd als een zegen voor de zieken, die daaraan heb ben deelgenomen! Pastoor Leusen, bijge staan door bekwame en ijvervolle leeken, heeft door zijn energieke voortvarendheid een bijzonder groot aandeel gehad in het zoo schitterend slagen van deze zieken- tridua. Veel heeft pastoor geijverd voor de ka tholieke Wijkverpleging en voor de R. K. Ver. voor Kraamverzorging. Een groot deel van zijn priesterleven heeft pastoor Leusen in Leiden doorge bracht. Van 1912 tot 1921 is hij kapelaan geweest aan de Mon Père Kerk, in welke laatste jaren hij begonnen is met de voor bereidende werkzaamheden voor den bouw der St. Josephkerk. Moge de frissche levenskracht van den nieuw benoemden Herder der parochie van den H. Nicolaas te Zoetermeer waar pastoor Leuscen de opvolger wordt van den beminden pastoor W. J. van Turnhout, wien op verzoek eervol onslag is verleend aan deze parochie veel zegen brengen, God tei eere en den zielen ter zaliging. N00RDWIJK. Arbeidsbeurs. Bij de plaatelijke ar beidsbeurs staan ingeschreven als werkloos 6 timmerlieden, 3 metselaars, 1 opperman, 2 stucadoors, 3 visschers en 3 losse arbei ders. Proefneming persoonkaartenstelsel. Naar wij vernemen staat het vrijwel vast,, dat onze gemeente behoort tot de ruiiq 30 gemeenten, die aan de van rijkswege te houden proef voor de inrichting van het persoonskaartenstelsel bij de bevolkings administratie zullen deelnemen. Veetelling. Blijkens de in onze ge meente gehouden veetelling bevinden zich in onze gemeente 112 paarden, 1050 runde ren, 9 schapen, 34 bokken en geiten, 859 varkens, 350 kippen, 55eenden en 13 kor ven met bijen. Het badseizoen niet zoo gunstig. Het badseizoen laat zich alles bij elkaar niet zoo gunstig aanzien als voorgaande jaren, gedeeltelijk als gevolg van het slechte weer van de laatste weken en hoogstwaarschijn lijk ook wel als gevolg van een zekere malaise in het zakenleven. WASSENAAR KONINGIN WILHELMINA VEREENIGING. Gisterenavond hield in het Wapen van Wassenaar de Koningin Wilhelmina Ver- eeniging haar jaarlijksche algemeene ver gadering. De Voorzitter de heer Jac. L. Grevers heette alle aanwezigen met een enkel woord welkom en gaf daarna een kort VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Onlusten te Cairo en Port Said. Het aantal slachtoffers van de typhoon- ramp in Korea bedraagt 350. (Buitenl. Be- ohten, 2de blad). Groot vliegongeluk in Kent. Zes perso nen gedood. (Luchtvaart, 3de blad). BINNENLAND Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). Onder Zwijndrecht is bij een aanrijding een theologant van het Groot-Seminarie te Warmond gedood. (Gem. Berichten, 3de blad). Een cycloon boven Aalten en Omgeving. (Laatste Berichten). De Kaagfeesten (Sport, 3de blad en Om geving, 2de blad). Opening van een nieuw H. B. G.-gebouw te Lisse (2de blad). overzicht van hetgeen in de afgelopen 25 jaar door de vereeniging was tot stand gebracht. Vervolgens las de Secretaris, de heer H. van Eik de notulen der vorige alge meene vergadering voor, welke zonder aanmerkingen werden vastgesteld. Medegedeeld werd dat do heereu Jhr. Storm van 's Gravenzande en D. Th. Ruys het eere-lidmaatschap der vereeniging hebben aanvaard. Aan de vergadering wordt voorgesteld den Burgemeester dez^y, gemeente den edelachtbaren heer J. Wjegmau, het eere- voorzitterschap der vereeniging aan te bieden. Dit voorstel wordt onder luid plaus met algemeene sternen aanvaard. Vervolgens brengt do Secretaris een uitgebreid joarvorslag uit. Hieruit bleek dat de vereeniging op 3 Maart 1.1. het feit herdacht dat zij voor 25 jaren werd opgericht. Naar aanleiding hiervan had het bestur besloten om dit jaar eens extra feest te vieren. Het had gemeend een zoodanig feest te moeten samenstellen dat zooveel mogelijk alle groepen der bevolking zou kunnen bevre digen cn waaraan een ieder zooveel a-ls in zijn vermogen is zou kunnen medewer ken. Na veel wikken en wegen is besloten tot het organiseeren van eene tentoon stelling op nijverheidsgebied. Tot mede werking hieraan werden uitgenoodigd dc hier ter plaatse bestaande organisaties op landbouw, tuinbouw en middenstands- gebied. Allen zonder uitzondering verklaarden zich tot deelname bereid zoodat het Be stuur de goede hoop heeft een schitterende tentoonstelling zal tot stand komen. Een eere-comité is bereids benoemd onder voorzitterschap van den Burgeinest- ter; verder is een garantiefonds inge steld waarvoor flinke bedragen zijen ge voteerd. De feesten zulen worden gehouden op 9, 10 en 11 September a.s., op een terrein achter de R. K. Kerk, welwillend beschik baar gesteld door den heer P. Smoor. Ne vens het tentoonstellingsterrein een feest- park met diverse vermakelijkheden. Om dc leden der Koningin Wilhelmina Vereeniging in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te kunnen bezoeken, heeft het bestuur overwogen den leden een re ductie toe te kennen op de te heffen en treeprijzen. Hierna deed de Penningmeester, de heer H. Brouwer, rekening on verantwoor ding. Hij ving zijen verslag aan met de mededeeling dat alhoewel de vereeniging in het afgeloopen jaar groote uitgaven heeft gedaan, do kas met een flink voor- deelig saldo sloot. Hij wees erop, dat de kosten van de installatie van denj Burgemeester waar voor dc Koningin Wilhelmina vereeniging het initiatief nam geheel uit de kas zijn bestreden, zij liet* een prachtige eerepoort bouwen, zorgde voor muziek enz. Verder heeft zij een belangrijke bijdrage geschonken in de kosten van het hulde blijk aangeboden aan Jhr. Storm van '8 Gravenzande. Na deze uiteenzetting gaf hij een over zicht van de ontvangsten en uitgaven. De inkomsten hebben bedragen 6651,90, de uitgaven 5687,13 zoodal het jaar sluit met een batig slot van 964.77, waarin begrepen het saldo van 1928 groot ƒ223.72. Een verblijdend tceken noemde de Pen ningmeester het dat het ledental steeds toeneemt, zoodat de vereeniging een krachtige positie bekleedt. Door de Commissie, bela-st met het na-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1