UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN VRAGENBUS VRIJDAG 18 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 KATWIJK. De Rotterdamsche beker. Zooals we reeds eerder berichtten werd door twee personen, geboortig te 'Rotterdam, een be ker beschikbaar gesteld om hierom te kampen. Hiervoor werden uitgenoodigd de Burgerwachten van Voorschoten, Wasse naar, Valkenburg, Katwijk, Leiderdorp en Benthuizen. Dit als een bewijs van sym pathie tegenover het Instituut Burger wachten. In gehouden vergadering eener regelingscommissie werd besloten deze wedstrijd te doen houden op Zaterdag 16 Aug. a.s. des namiddags te 2 uur aan vang. Tegelijk zal dan een vrije baanwed- stijd gehouden worden, waaraan alle leden van bovengenoemde Burgerwachten mo gen deelnemen. De algemeene bepalingen zijn tevens vastgesteld. In deze bepalingen komt o.m. voor dat de beker moet worden gewonnen door eenzelfde Burgerwacht 3 maal achter elkaar of 5 maal in het ge heel. De volgorde van schieten is voor 1930 bij loting bepaald als volgt: 1. Bent huizen, 2. Katwijk. 3. Leiderdorp, 4. Voor schoten, 5. Valkenburg, 6. Wassenaar. Tot secretaris werd benoemd de heer Jac. Meijer. Voor of op 9 Aug. moeten de vijf tallen zijn ingediend bij den secretaris. Het belooft een interessante wedstrijd te worden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Al was het deze week iets beter dan de vorige, te roemen valt er geenszins. Het product bloemkool is duur, doch er is niet noemenswaardig van. Peen ging redelijk goed weg en de prijs der vroege aardappelen was iets beter dan vorige week. De aanvoer gaat noemens waardig verminderen. Daarvoor komen thans in de plaats de Eigenheimers waar van de blauwe een tamelijk goede prijs opbrengen en waarvan ook het beschot bevredigend is. In het bollenvak is men iets pessimistisch gestemd. De prijzen dei- bollen zijn een stuk omjaag gegaan, va- rieerend van 25 tot 50 pet. Het zijn vooral de soorten waarvan de prijs vorig jaar abnormaal hoog was, die thans de grootste val maken. Wat niet wegneemt, dat de prijs nog goed winstgevend is voor den kweeker. RIJNSBURG. Tuinbouw. Ook thans is het wat de aanvoer aan de groentenveiling betreft, nog niets gedaan en wel .voornamelijk hierom, dat de teelt van vroege aardappe len zeer beperkt was en overige producten zoo goed als hier niet voorkomen. Thans komen echter de Blauwe Eigenheimers, waarvan de teelt hier gewoonlijk nogal van beteekenis is. Aan de veiling gingen deze varieerend voor 2.tot 2.S0 per baal van 50 K.G. De oogst is goed en ziekte komt tot heden nog niet voor. ALPHEN AAN DEN RIJN. Botsing. Gistermorgen is een touring car van de Westlandsche Tramweg Mij. op den Gouwsluische weg in aanrijding gekomen met een aldaar op den weg stil staande vrachtauto. Beide wagen werden beschadigd, in hoofdzaak de touringcar, die aan de rechterzijde openscheurde en waarvan aan de zijde de ruiten werden verbrijzeld. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De reis werd met de ge havende auto voortgezet. De politie werd in de zaak gemoeid, doch waarschijnlijk zal de schade onderling worden geregeld. Gevestigd: M. A. van Leeuwen, kantoorbed., Oranjestraat 9, van Arnhem. S. Karten en gezin, typograaf, Britten- russtraat 8, van Gorssel. Johanna M. Lieverse, dienstbode, Steekterweg 49, van Monster. Anna Geschwandter, dienstbo de Hooftstraat 141, van Winschoten. G. P. van der Nagel, Lindenhovenstraat 53, van Bodegraven. J. M. J. E. D. C. van Hoox-n en gezin, vertegenwoordiger, Bloem hofstraat 35. J. A. .Basie, kapper, Julia- nastraat 64, van Hilversum. C. Pison en gezin, stoffeerder, Corn, de Vlamingstr. 37, van Leiden. Adriana C. Siegert echfc- genoote van Z. Naber, Rozenstraat 39, van Harmelen. Lijdia van den Broek, dienstbode, Vinkebuurt 3, van Heerlen. C. J. Roeleven, brievenbesteller, Aarkade 59, van Nijmegen. Vertrokken: W. van der Vlies, Raadhuisstraat 44, naar Schiedam, Falri- plein 13a. Masje Bezemer, Raadhuis straat 11, naar Haarlemmermeer, Park- laan Hoofddorp. J. Rus, veehouderskn., Kortsteekterweg 48, naar Wormer. H. H. Jacobs, rijwielhersteller, Hooftstraat 56, naar Duiven. A. A. van Gijn, Raadhuis straat 44, naar Zeist, Middellaan 13. Maria H. Bartel, dienstbade, v. Boetselaer- straat 53, naar Hengelo, Werninkhofstraat 58. H. L. Kok, broodb.kn., Steekterweg 168, naar 's-Gravenhage, van der Neer straat 5. P. J. van Dolder, veehouders- knecht, Steekterweg 286, naar Opmeer. Jaapje Vis, dienstbode, Zuideinde 18, naar Aalsmeer. N. van den Berg, veehou derskn.. Lindenhovenstr. 71, naar Zoeter- woude. P. J. Jongkrijg, brood.kn., v. Mandersloost-raat 38, naar Amsterdam (Sloten). W. Oskam en gezin, boomkwee- Icer, Groeneweg 13, naar Boskoop. Joostje A. Kranenburg, denistbode, Steekterweg 23", naar Tiel. J. van der Neut, Steen straat 20, naar Rotterdam, Bokelstraat 19a. B. de Vries, broodb.kn., aan boord, naar Lis-se, Heernweg 139. Jobina H. van Welij, Hoornstraat 12, naar Leiden, Oude Singel 8. Hendrika A. Luijben, dienstbode, Noordeinde 13, naar Ter-Aar. Anna Nigegndijker, Raadhuisstraat 44, naar 's Gravenhage, Koningstraat lh. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. L. B. v. E. te Katwijk, loopen op verboden grond f3 of 2 d.: A. K. id. f 3 of 2 d.; J. W. v. W. id. f3 of 2 d.; G. O. id. f3 of 2 d.; J. B. den Haag,, id. f3 of 2 d.: E. C. v. d. V Wed. R. te Leiden, ongekeurde vleeschwaren in voorraad hebben f5 of 3 d.; J. J. S. te Lei den, zich na middernacht bevinden in een kof fiehuis, f3 of 2 d.; R. G. overtr. der verord. te Leiden op de tapperijen f 4 of 2 d.; P. B. strooperij f 3 of 2 d.; R. K. burengerucht f 3 of 2d.; D. J. openbare dronkenschap f 5 of 3 d.; S. P. id. f5 of 3 d.; H. v. H. id. f5 of 3 d.; G. L. te Zaandam id. f 5 of 3 d.; J. W. W. zwervenden, id. f5 of 3 d.; J. M. v. d. P. te Voorhout, overtr. spoorwegwet f3 of 2 d.; H. W. G. met een auto rijden zonder voorzien te zijn van geldig rijbewijs f 5 of 3 d.; G. G. K. te Alphen a.d. Rijn, id. f 10 ,of 5 d.B. K. den Haag, id. zonder nummerbewijs f 10 of 5 d.; B. P. met een handwagen rijden zonder licht f 3 of 2 d.; S. K. idem f 3 of 2 d.; T. K. te Lise, overtr. der Motor en Rijw.wet f 10 of 5 d.; A. O. te Zoeterwoude, fietsen zonder licht f3 of 2 d.: G. B. id. f 3 of 2 d.; P. L. id. f 3 of 2 d.; P. v. K. te Rijnsburg, id f 3 of 2 d.; J. C. G, té Nieuwveen, fietsen zonder bel f 3 of 2 d.; J. E. P. K. fietsen over het Rapenburg O.Z. verboden richting f 2 of 1 d. J. P. W. S. vr. van P. F. te Leiden, personen naschreeuwen op straat f3 of 2 d.; L. P. id. f 3 of 2 d.; G. v. E. te Leiden, op straat spelen om geld f 2 of 1 d. ;L. J. v. d. B. id. f 2 of 1 d.; B. B. te Leiden, op straat kaart spelen f2 of 1 d.; A. v. S. den B., id. f 2 of 1 d.; F. C. v. O. te Alphen a.d. Rijn, te Leiden per rijwiel een last vervoeren breeder dan 70 c.M. f 3 of 2 d.; J. W. W. zwervende, overtr. der Verord. Leiden op de straatpól. f 3 of 2 d.; L. J. v. d. K. te Zoeterwoude, te Leiden zonder vergun ning een standplaats innemen f 2 of 1 d.; C. v. A. zwervende, te Leiden op straat muziek maken zonder vergunning, 2 maal gepl., 2 m. f 1 of 2 m. 1 d. h.; A. G. den Haag, fietsen zonder licht f 3 of 2 d.; J. v. D. te Katwijk, te Noordwijk fietsen over een voetpad f 2 of 1 d.; L. J. v. G. den Haag, met een auto rijden over een gesloten weg f 5 of 3 d.; H. J J, den Haag, id. met een motor f 5 of 3 d.; J F. v. d. B. te Voorhout, fietsen zonder licht f3 of 2 d.; W. G. te Katwijk, fietsen zonder bel f 3 of 2 d.; D. v. B. te Zoeterwoude een auto laten staan op straat met werkende motor f 3 of 2 d.; W: v. N. te Katwijk, loopen op verboden grond f 3 of 2 d.; A. F. v. d. B. te Sassenheim, te Sassenheim fietsen over ,n trottoir f 2 of 1 d.; W. v, B. id. f 2 of 1 d.; J. C. Z. te Katwijk zonder vergunning met een auto een standplaats innemen f 3 of 2 d.; J. de W. en H. A. te Beverwijk, loopen op ver boden grond, 2 maal gepl., ieder 2 m. f 3 of 2 m. 2 d.; M. W. den Haag, fietsen zonder licht f 3 of 2 d.; H. G. B. te Noordwijkerhout id. f3 of 2 d.; J. B. id. f3 of 2 d.; H. C. V. te Voorschoten id. f 3 of 2 d.; H. R. te Rotter dam, overtr. pol. verord. Voorschoten f 2 of 1 d.; G. G. G. den Haag, id. f 2 of 1 d. h.; D. v d. P. te Katwijk, dronkenschap f 5 of 3 d.; J. de B. id. f5 of 3 d.; A. v. d. V. te Voor hout, fietsen zonder bel f 3 of 2 d.; A. J. F. 'fer S. den Haag, met een auto rijden zonder nummerbewijs f 5 of 3 d.; J. H. G. d enHaag loopen op verboden grond f3 of 2 d.; D. K. te Rijnsburg, met een auto rijden zonder rij bewijs f 10 of 5 d.; D. H. dronkenschap f 5 of 3 d.; G. J. B. id. f 5 of 3 d.; Th. J. R. den Haag, te Leiden liedjes zingen zonder ver gunning f 1 of 1 d.; J. J. L. te Leiden, zwem men in openbaar water f 2 of 1 d.; J. v. d. L. id. f 2 of 1 d.J. K. te Leiden, fietsen door de Watersteeg f2 of 1 d.; G. J. de G. fietsen zonder licht f3 of 2 d.Th. W. zonder nood zaak links fietsen f 3 of 2 d.; G. A., dronken schap f 5 of 3 d.; J. V. met een wagen rijden door de Mandenmakersteeg in verboden rich ting f 2 of 2 d.; A. Z, C. C. T. overtr. Motor en Rijw.wet, 2 maal f 10 of 2 ra, 5 d.; J. de R. te Leiden zonder vergunning muziek ma ken f1 of 1 d. Waar geen woonplaats is vermeld zijn de veroordeelden te Leiden woonachtig. Vraag: Wat beteekenfc „Southern Cross"? Antwoord: Zuiderkruis. Vraag: Hoeveel bedraagt de afstand in K.M. van: a. LisseWeesp, b. Lisse Naarden, c. Li-sse-Houten? Antwoord: a. 31 K.M., b. 41 K.M., en c. 68 K.M. V raag: Kunt u mij inlichten welke de beste methode is om droog haar te krijgen, daar mijn haar steeds vet blijft? Antwoord: Wij weten daar geen middel "op. Wend u tot een huidarts of een goeden kapper. V raag: Wat is de kortste weg per auto van Alphen a. d. Rijn naar Bolsward en hoeveel K.M.? Antwoord: Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Huis ter Heide, Amers foort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harder wijk, Nunspeet, Elburg, Kampen, Gene- muiden, langs de Zuiderzeekust naar Kuinre, Lemmer, Eesterga, Tollega. Hom- merts, Jutrijp, Sneek, Nijland, Bolsward. Aantal K.M. 1S2. Vraag: Kunt u mij mededeelen of de R. K. Levensverzekering Mij. E. R. K. een solide instelling is. Antwoord: Omtrent finantieele in stellingen kunnen wij 't is reeds her haaldelijk meegedeeld geen inlichtingen in ons blad geven. Vraag: Kunt u mij zeggen de kortste weg van Leiden naar Maastricht per fiets en hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphén, Woer den, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culetl- borg, Geldermalsen, Zalt Bommel, Hedel, Den Bosch, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Weert, ïtfcervoort, Maasbracht, Sus teren, Sittard, Geleen, Krawinkel, Beek, Maas tricht. Afstand 220 K.M. SHARLEY TE ROTTERDAM. Op de grens van het donkere parkeer terrein en den Coolsingel boulevard te Rotterdam, waar theaters helle lichtbun dels uitgoten over de glimmende natte steenen en in stillen pronk de sierlan- taarns brandden op de stoep van het raad huis, liep en huppelde hij voort. Zwierig zwaaide het rieten stokje; met het bol hoedje, dat eens betere dagen heeft ge kend, bracht hij grappige groetjes aan de omstanders, die dan bulderden van het lachen. Daar waren de scheefgetrapte, veel te groote schoenen, die hem schier bij eiken pas struikelen deden, de afhan- bende, gerafelde broek, vastgesjord met een pluizig touw om de lendenen, het te korte vest en de jas met de wapperende panden. En dandy-achtig voornaam streek hij soms met een mondain gebaar langs het heer-achtige snorretje, dat zijn kop nu juist net niet heerachtig maakte. Het was Charley, niet in hoogst eigen per soon, maar in kostelijke imitatie. Hij hup pelde en sprong, stapte voort en keerde op zijn schreden terug, droeg zijn have loos koffertje, zette het weer neer of liet het vallen juist op zijn voeten, waarna hij zijn grappige snuit in pijnlijke grimas ver trok en de omstanders lachten maar en wezen elkaar op de zotte gebaren. Toen naderden plechtig en afgemeten twee dienders met drentelenden stap. De wit»bekleede handen baanden een weg door de menigte en toen Charley de agen ten opeens vlak voor zich gewaar werd, bleef hij middenin een ommezwaai steken; zijn oogen werden groot, gelijk schoteltjes van een kinderservies. Toen glimlachte nij minzaam, maar met toch iets van achter docht; hij lichtte beleefd zijn hoedje lood recht boven den warrigen haarbos, waar na hij één, twee, drie zich op zijn hielen omdraaide gereed voor de vlucht. Maar met een snelle beweging grepen de agenten den vluchteling vast en barsch klonk hun: „wat mot dat?* En als verbaasd over deze vraag, begon de ander uit te leggen, dat hij heusch Charley Chaplin niet was, maar dat hij hem imiteerde voor de reclame. Zoo, zei de oudste agent, en voor wien maak jij hier dan wel reclame? Ja, hoor'es, dat weet ik ook niet. Je moet niet zoo veel vragen, en hulpeloos als een kind keek hij de agentèn en dan de omstanders aan, die schaterden. Nou, als je dat dan met weet, pak dan je koffertje maar eens op en ga maar eens met ons mee, naar het bureau. Heel graag, zei Charley, niet heele- maal oprecht. Het werd een heele optocht. Voorop een troep jongens, struikelend over eikaars hielen, omdat zij steeds maar omkeken naar den arrestant, die argeloos keuvelend als gold het een aangename wandeling bij maneschijn, tusschen de beide, strak voor zich uitkijkende agenten, zijn koffertje torste. En er naast en er achter dromden de nieuwsgierigen, elkaar vertellend, wat er aan de hand was, en van verre kwamen er nog meer aangedraafd. Schelle jongens- steramen gilden, dat er wat te doen was. Zoo kwam men op het politiebureau, waarvan niet een smak de deur werd dicht geworpen, vlak voor de neuzen van de belangstellenden. Een tijdje bleef men nog napraten, toen luwde de drukt© haast onmerkbaar, maar toch wel, zooals het water wegvalt bij ebbe. Maar achter de school-achtige gordijnen, die de straat buitensloten, speelde de klucht verder. Want de inspecteur, die wel vermoedde, dat de man voor eigen reke ning werkte en telkens na zijn grapjasse rijen onder de omstanders geld ging inza melen, had hem zijn koffer laten uitpak ken. En daar kwamen uit: vier korsten kaas, beschimmeld en beknabbeld, een homp brood, hard genoeg om een paard zijn gebit te laten verspelen, een bosje ge droogde uien, zóó oud, dat zij in den tijd van de Nenijto al niet meer te velde had den gestaan, een oncompleet-, onooglijk stel speelkaarten, een beduimeld kerkboek en een badpoppetje van celluloid, gedut en gedeukt. Dat is, zoo deelde Charley minzaam mee, mijn mascotte, én hij drukte het pop petje tegen zijn jas met. een schuwen blik naar den inspecteur, of hij dat niet af zou nemen. De rest had hij keurig uitgestald op den rand van de balustrade, die vul gus van gezag sefheidt, het hekje dat de grens is tusschen de ruimte voor het pu bliek en het schrijfbureau van clen inspec teur, waarop steevast tusschen het klach- tenboek en het nachtrapport, een aschbak, een boterhamnienblikje en een krant prij ken. Wat moet jij met een kerkboek? in formeerde de inspecteur achterdochtig. O, kijk, meneer dc commissaris, dat dient om dit te bewaren, klonk het ant woord en vingervlug had hij een kranten knipseltje tusschen de bladen opgevischt, en vol trots liet hij zien een afbeelding van den grooten filmacteur, afgedrukt in een courant. Nou, pak je rommeltje maar weer gauw bij elkaar en maak, dat je weg komt. Maar denk er om, in deze afdeeling wil ik je nooit meer zien. Hè waarom niet? vroeg de arrestant pruilend. Je maakt mij te groote volksoploo'pen. En als ik nu eens zoo'n heel klein pietsie van een volksoploopje maak, zoo van een man of drie, vier? Hoepel maar op! Asjeblief meneer de commissaris. En in een oogwenk had hij zijn waardelooze bulle'n weer in het koffertje gesmakt en na beleefde buigingen, naar links en naar REISNOTITIES Samuel Pidlcwick, de onsterfelijke held van Dickens, placht zijn reisherinneringen op te schrijven en aan dat verhaal heeft reeds menigeen zijn vreugde gehad. Pastoor Muree zaliger, de hoogstaande Vaetenprediker, nam, als hij 's nachts niet slapen kon, om zijn geest te ont spannen, een boek van Dickens en kon dan na eenigen tijd van genoeglijk lezen wederom rusten Dit verhaalde de ze eminente priester mij destijds zelf. Nu wil ik mij niet vergelijken met Dickens held maar dit, heb ik met hem gemeen, dat ik gaarne wat opschrijf, als ik er eens een paar dagen uitga. Na bij prachtig zonneweder de Moer dijk te zijn overgetrokken kwamen wij via- Roozendaal op de plaats onzer be stemming, Bergen op Zoom. Wij zouden n.l. daar deelnemen aan een verjarings feest van een hoogbejaard familielid. Wij hadden het genoegen een dineetje mede te maken in hotel „Francois", vlak over het station. Nu gaat het daar juist als in veel andere kleine plaatsen: men is zich aan "t aanpassen aan de moderne eisehen; er was juist centr. verwarming en stroomend water op de kamers aan gebracht, waardoor alles op zijn kop had gestaan, maar nu was een en ander dan ook wedef puik in orde en kon men de zomergasten ontvangen. Het leven schijnt daar niet zoo ja- gerig te zijn, dat er spoedig slaohtoffers vallen, want de 14 menschen daar aan wezig waren sanien 990 jaar «n deson danks heerschte 'er een opgewekte on gedwongen geest aan tafel, waardoor wij, vreemde eenden in de bijt, spoedig op ons gemak waren. Alleen kan men zien, dat voor ons onbelangrijke din gen da-ar tot zaken le klasse worden gemaakt. Er was n.l. een nieuwe cemen ten lantaarnpaal, waaraan 2 electrische lampen, geplaatst voor het H. Hart beeld op het Kerkplein. Daar was de geheele buurt een paar dagen sterk voor gein- teresseerd en men leefde mede met het onbeholpen oprichten dier mast, door, naar men zekie, ongeschoolde krachten. Men beweerde, dat. schoenmakers en kleermakers dat werk deden, daar er anders wel meer gang in zou gezeten hebben, want een paar dagen was als 't ware de hoofdstraat afgesloten, door het spannen der bevestigingslijnen. Wer kelijk beschouwde men dit. als een prach tig passe-temps en men riep elkaar de diverse phasen van de plaatsing toe. Toen wij van ons dineetje kwamen was de lantaarn voor 't eerst ontstoken en maakte men een rondedansje op deszelfs voetstuk, want 't was een waar feest Hoe belangrijk voor de menschen som mige kleine zaken zijn, kan men aflei den uit de volgende mededeoling van een dienstmeisje: „Mevröuw, Marieke van den pastoor heeft haar belleken al gepoetst en 'haar rtoepken geschuurd en zit nu in de belsche tram". De Stationsstraat heeft echt deftige huizen en verder krijgt men een verza meling winkels, waartusschen aardige oude gevels, en dan op dc markt een paar moderne café's, oude huizen en een zeer aardige muziektent, waaromheen oen frisch randje bloemen een levendig effect maakt. „Hebt go het park nog niet gezien?" vroeg men ons en uit de blikken der vraagsters bleek ons dat wij dat verzuim spoedig moesten herstellen. Nu, daar hebben wij geen spijt van gehad, want dat plantsoen is in één woord een pracht- park, rijk aau mooie boomgroepen, plan ten en bloemen. Het arrangement is werkelijk mooi. .Er is met buiten- gewone kunstvaardigheid partij getrok ken van glooiingen in 'het terrein en door een prachtige waterpartij heeft men dus danig effect verkregen, dat ik iedereen, <ïie daar in de buurt komt, kan aanra den, daar een kijkje te gaan nemen. Later gingen wij per bus naar Ant werpen. Dus Vlaamsch klappen, 't Is- treurig, wat men voor „kwaai taal" daar voor door laat ga-an. Al zat- men inderlui mond schoenen te lappen, dan nog kon men hen dikwijls niet verstaan. Geluk kig dat de kinderen ten minste een soort Hollandsch lecren, want anders zoude er niet veel van terecht komen. Sommigen sproken liet, met gevooisde mond, zooals Guido Gezelle zegt, en die zijn bepaald aantrekkelijk, maar het gaat zoo spoedig tot een onbegrijpelijk mengsel van de 2 talen over, waardoor een soort potjes latijn ontstaat. Een Hollandsch nonnetje uit een kleinklooster vertelde ons dat daar zusters uit vijf vreemde landen bij een waren en dat er nu een vlaamsche bijgekomen was en nu al de anderen Hollandsch(?) gaan spreken door dat Vlaamsche kind en daardoor onder elkaar een voertaal hebben, die echter voor een Hollandsohe zoo wat onbegrijpelijk is. Antwerpen staat in het teeken van de wereld-tentoonstelling en in heel Antwer pen is een verlichting aangebracht, die driemaal per week wordt ontstoken. Het plaatsen van eenvoudige zuilen op de hoofdwegen maakt een aar dig effect als imitatie-marmer. Groote fi guren van vlinders-, vogels, bloemenman den enz., in boonien en palen aange bracht van opvallende kleuren, en des avonds verlicht, maken een mooi effect, terwijl de architectonische lijnen van rechts, verdween hij door de deur. Buiten begon het gehuppel en gespring opnieuw, dartel, om herwonnen vrijheid. Toen evenwel een agent naderbij kwam, het was juist tijd van de aflossing liep Charley opeens weer heel gewoon, alleen langzaam, erg langzaam, als kuier de hij kalmpjes een blokje om. Maar op schoone gebouwen door schijnwerpers wor den verlicht. Alles bijeen een dankbaar werk. Een klein halfuurtje trammen on ge zijt aan de expositie en daarheen gaan ook heele stoeten schoolkinderen met pa ters en zusterkens erbij. Aan den hoofd ingang met de ruiterbeelden der drio laatste Belgische koningen heeft men veel zorg besteed en in 't algemeen zijn de gebouwen mooie producten van beton en gips enz., cn zou men zoo zeggen, dat alles jaren en jaren moet kunnen mee doen. Ook hier weder een groot aantal lichtlijnen en vooral schijnwerpers cm doof indirect licht al de lijnen op zijn mooist te doen uitkomen. Een overzicht te geven van het ten toongestelde zelve past niet, in dit reis- praatje. Maar alleen voor Nederland zou den we willen opmerken, dat, dit. er schit terend uitziet, vooral door bouw en aan kleeding van het paviljoen, en dat do groote industrie zijn beste beentje heeft vooruit gezét, om de eer van ons land hoog te houden 't Geheel is iets bijzonders, wat aan dacht moet. trekken. Of iedereen het, mooi zal vinden, dat is een andere zaak, maar vreemd is het zeker, dus het maakt re clame, en, als „men er even in is", zooals men dat zegt, gaat men toch zeer veel schoonheden opmerken. En dan, 't is er frisch, licht, zindelijk en er is ruimte om een groot aantal menschen te gelijk to bergen. Dus ons klein landje komt heusoh zeer goed voor den dag. Het terrein in 't algemeen ziet er ook zeer verzorgd uit, en men zou zeggen, dat deze breedo wegen voor jaren zijn klaar gemaakt. Aan muziek cn feestelijkheden natuurlijk geen gebrek en Lunapark en oud-Ant- werpen bieden daar gelegenheid te over voor, terwijl alle mogelijke bijeenkomsten en vergaderingen gelegenheid geven om opnieuw een of ander feest daar te ar- rangeeren. Fransche oorlogsschepen zagen wij aan do Schelde liggen en Franschp Spahis zouden er voorstellingen komen geven en, natuurlijk, allen gaan ook naar oud-Aut- werpen. Matrozen van verschillende natiën ziet men er heen gaan en meisjes van Japan en China enz. ziet men er in nationaal costuum bedienen, maar nu en dan hoort men dat het Belgische zijn, die ook dik wijls tijdens den oorlog in Nederland waren, en dan ook nog nieuwsgierig zijn naar een en ander. Zaterdag waren wij getuigen van de aankomst, aan het hoofdstation van de Gilles van Jenieppc. De Antwerpsche bladen schreven daarover: „Zaterdag is er groot feest in oud-België. De befaam de Gilles komen er hunne origineelc dansen uitvoeren in hun zonderlinge klee- dij. De groep is samengesteld uit 15 Gil les, 15 muzikanten, 1 Prins, en 1 veld wachter. Onder gietende regen deden dc heeren hun intocht in Antwerpen en wel hebben zij zonderlinge klcedij. Zij hebben alle een soort bochel voor en achter, heb ben een riem met luidklïnkende bellen om het middel, een mooi kleurrijk harlekijns pak aan en een soort kroonmuts op het hoofd van wel een el hoog. Óm hoofd en hals een soort helm van linnen, waar op de muts- stevig staat, en mandjes met bellen in de handen. In die mutsen ook schelletjes en nu dansen zij op de maat der begeleidende muziek en daarbij sluit het belgerinkel zioh bij die muziek aan." Toen de lui uit de statie kwamen, waren zij direct ingesloten door een 'heele men- schenmassa en gaven direct met volle muziek een uitvoering zoo maar op straat. Aan een postman vragende wat dat be- teekende, keek deze ons verwonderd aan, en zeide: „Maar dat zijn de Gilles, de beroemde dansers". Wij verontschuldigden oils over onze weinige kennis van dit folkloristische too- neel en genoten van den aanblik er van, Want werkelijk, 't was interessant. Maar het regende, en al de hemelsluizen wer den opengezet. De Gilles zouden 's mid dags een voorstelling op oud-Antwerpen geven, maar ik denk, dat zij de bochels eerst wel zouden moeten uitwringen. Dat toch deden ook de Spahis-, Fransche troe pen, die als clou aan een ruiterfeest deel namen, en tafereelen te zien gaven, die geen enkel circus nog toonde. Mannen cn paarden schenen uit één stuk ge goten en, als 't Zondag mooi weer is, zul len duizenden zich opmaken om op het Uilrijkiche plein de voorstelling bij te wonen. Het defié van de gansche troep, in razend tempo geweren afvurende enz., was een schouwspel dat onvergetelijk is. Vrijdag brachten wij een bezoek aan Scholenhof, 'n Belgisch Wassenaar, maar, hoe schoon ook anders, waren de wegen en pleinen daar nu een moeras cn do trams niet dan door riviertjes' te berei ken, en daardoor was alles koud en klam. Gaarne gingen wij dus weder naar eigen home en hoe noordelijker wij kwamen des te schooner de lucht. Achter Den Haag en Leiden een buitengewoon prach tige lucht aan de zeezijde. Meerdere rei zigers zagen daar met ons een prachtig natuurverschijnsel. Door de laatste slra- len der wegzinkende zon, die door dc horizon op de rustende zware wolken brak. kreeg men een praohtig beeld van ber gen met. gletscHers zoo natuurlijk nage bootst of men er zoo heen kon wandelen. Wij verbeelden ons in Zwitserland te rei zen, maar kwamen rustig in ons Hol landsch huis. J. v. L. den hoek, boven aan den hol naar den Schiedamschen dijk, keek hij even schich tig om en toen zette hij het op een loopen en hij rende, dat de panden van zijn jas mal achter hem uit dwarrelden en de ïommel in zijn koffertje door een boteterde. Charley vluchtte voor het gezag....

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11