21ste Jaargang DONDERDAG 17 JULI 1930 No. 6645 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND De Rijksdag verwerpt het Noodoffer 3)e £eidódie Gou/fcant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Ontevredenheid „Het Christendom, dat revolutie en op stand in den wortel aantast, kan ander zijds geen tevredenheid prediken, waar reden tot klacht is." Dit citeeren wij uit eeu artikel in de (A.-B.) „Botterdammer" van gisteravond, in welk artikel het vraagstuk van de werk verschaffing wordt bezien. Inderdaad, waar reden to klacht, is daar kan wèl worden voorgehouden, om geen onverstandige consequenties daaruit te trekken, om de gemoedsrust en de inner lijke vrede er zoo weinig mogelijk door te laten verstoren. Dat eischt osn Chris'elijke levensbeschouwing. Maar daar kan niet- worden voorgehouden, om zich bij den fei telijken toestand neer te leggen, indien door actie verbetering daarvan mogelijk is. Dat eischt Christelijke evensbeschou wing volstrekt niet. Een verstandelijke ontevredenheid is iets anders dan gemoeds-verbittering. De eer ste kan leiden tot den tweeden toestand. Maar dat behoeft niet, dat mag ook niet, al is het in bepaalde gevallen verklaarbaar en tot op zekere hoogte se-verontschuldi gen. Het communisme propageert ontevre denheid. Ook het Christendom preekt on tevredenheid ontevredenheid over wat verkeerd is, over wat in strijd is met de rechten van God,- van de Kerk, van den mensch, over maatschappelijke toestanden, welke in strijd zijn met wat rechtvaardig heid en naastenliefde eischen. En die on tevredenheid, welke het Christendom preekt, moet zich ook uiten in handelen, in actie, in daadkracht. Het communisme propageert een onte vredenheid, die allereerst het gemoed moet verbitteren, de rust en vrede uit het hart moet verjagen, om daarna, in verwarring van den geest, tot revolutionair handelen over te slaan. Het Christendom preekt een ontevreden heid, die zich richt tot het verstand, dat moet inzien, wat verkeerd is en hoe daarin verbetering kan worden gebracht, en die juist den mensch beschermen wil voor een gemoedsverbittering, welke noodlottig kan zijn voor redelijk handelen en hem de le venslast zal verzwaren. Ontevredenheid kan zijn in flagranten strijd met èn logisch voortvloeiend uit de Christelijke beginselen. Dat hangt niet alleen af van de vraag, waarover men 'ontevreden is, doch ook van de vraag, hoe men int evreden is 1 DUITSCHLAND HINDENBURG ZEGEVIERT. Stahlhelm-verbod door Pruisen opgeheven. De Pruisische minister van binnenland- scbe zaken heeft de betrokken overhedon in de Rijnprovincie en in de provincie Westfalen bericht gezonden, dat op grond van het accoord, dat met de gevolmachtig de vertegenwoordigers van het Stahlhelm- bestuur werd getroffen, tegen nieuwe vor ming van de Stahlhelm in de beide ge noemde provincies geen bezwaren meer be staan. Deze stap werd door het ministerie ge daan, nadat een door den eersten en twee den bondsleider onderteekende verklaring was binnengekomen, die o.a. de verplichting inhield, dat een vorming en oefening der leden van den bond in den wapenhandel niet geduld zal worden en dat hiermede in strijd handelende leden uit den bond zouden worden gesloten. Naar Wolff meldt, zal, nu het Stahl helm verbod voor Rijnland en Westfalen is opgeheven, de reis van den rijkspresident in den oorspronkelijk vastgestelden vorm plaats hebben. Politieke moeilijkheden ook in Beieren. De Beiersche boeren- en middenstands bond heeft besloten wegens de in de re- geeringscoalitie bestaande meeningsver- schillen uit de regeeringscoalitie te treden. HET EUCHARISTISCH ZIEKEN-TRIDUÜM TE LEIDEN - Z. D. H. Mgr. W. Bouter, Bisschap van Nellore, die gisteren een pontificaal Lof heeft gecele breerd. Naast Z. D. H. de hoogeerw. Deken Homulle en de weleerw. heer Kapelaan Verhagen (Wassenaar); aan de andere zijde de zeereerw. heer Pastoor Leusen en de weleerw. heeren Father Meyer en Kapelaan Nieveen van Dijkum. Staande eenige weleerw. heeren, dames en heeren leden van het comité, deze niet, toen onze fotograaf zijn werk deed, in actie waren De Regeering zet het financieel program door Zal de Rijksdag ontbonden worden? In den Rijksdag werd de tweede lezing der dekkingsvoorstellen voortgezet. Na een kort debat werd over het tweede arti kel (rijkshulp) gestemd, waarbij het met 256 stemmen tegen 193 werd verworpen. Tegen stemden de Duitsch-nationalen, de sociaal-democraten, de communisten, de nationaal-socialisten en de beide leden der Volkspartij. De rijkskanselier verklaarde daarop, dat de rijksregeering aan voortzetting der be raadslaging over de voorstellen geen waar de hechtte. De voorzitter van den Rijksdag voegde aan deze verklaring toe, dat met deze voorstellen ook de aanvullende be grooting was gevallen. Een motie van wantrouwen. Nu volgden de stemmingen over het voorstel der economische partij tot ontbin ding van den Rijksdag en over de motie van wantrouwen der communisten. Het voorstel der economische partij werd ver worpen. Voor stemden de economische par tij en de nationaal-socialisten. Ook de motie van wantrouwen werd af gewezen met 244 tegen 50 stemmen en 151 onthoudingen. De Duitsch-nationalen heb ben tegen de motie gestemd. De sociaal democraten hebben zich van stemming ont houden. Daarop werd de zitting een half In aansluiting op de afwijzing van het belastingprogram door den Rijksdag zijn de rijksministers onder voorzitterschap van den rijkskanselier tot een bespreking bij een gekomen, waarin over de thans te ne men maatregelen wordt beraadslaagd. De verdere gang van zaken. De verdere gang der zaken moet onge veer de volgende zijn: wanneer het kabi net tot een besluit is gekomen over den vorm der noodverordening, waarbij de dek kingsvoorstellen toch in werking zullen worden gesteld, zal zich de rijkskanselier naar den rijkspresident begeven om zijn beslissing te vernemen over die verorde ning. Of na de kennisname van de voltrok ken noodverordening de Rijksdag zijn ont binding zal verlangen, waartoe de rijks kanselier de volmacht van den rijkspresi dent reeds bezat, kan nog niet met zeker heid worden beoordeeld. In parlementaire kringen wordt erop ge wezen, dat met de ontbinding de afhan deling van alle nog in bewerking zijnde voorstellen, in het bijzonder het Agrarisch program en de hulp aan het Oosten tot het weder bijeenkomen van den nieuwen rijksdag opgehouden zou worden. De door de sociaal-democraten aangekondigde mo tie van wantrouwen tegen de rijksregeering is nog uitgebleven. Een eventueel aan vaarden daarvan zou den Rijkskanselier ook tot ontbinding nopen. Het noodoffer noodzakelijk. De dekking der rijksbegrooting is een onvoorwaardelijke eisch voor het behoud van welgeordende staatsfinanciën en voor do credietwaardigheid van het Rijk en de economie. Vandaar dat, naar Wolff nader meldt, de rijkspresident de voorwaarde voor de doorvoering van arikel 48 der rijksgrond wet voor geboden heeft gehouden en op voorstel der rijksregeering de tot dekking der begrooting noodige maatregelen heeft getroffen. Daardoor is een vast uitgangs punt gesteld voor de verdere staatsbe moeiing en voor de afhandeling van het dringend noodzakelijke parlementaire werk in het bijzonder voor de afhandeling van de rijksbegrooting en de hulp aan het Oosten. De rijkspresident heeft overeen komstig de grondwet den rijksdag onver wijld in kennis gesteld van de op grond van artikel 48 getroffen maatregelen. Deze maatregelen bestaan in twee verordenin gen, waarvan de eene de dekkingsvoorstel len der rijksregeering en de tweede do ge meentelijke vergunningsbelasting behelst. De financieele saneering der gemeenten is een onafwijsbare noodzakelijkheid om de uitbetaling der toelagen aan het toenemen de getal van steun- en rentetrekkers te verzekeren. Ook juist hierom heeft de Rijkspresident de toepassing van art. 48 der rijksgrondwet voor geboden geacht. Ingevolge de eerste verordening zullen thans voor den tijd tot 31 Maart 1931 van de inkomsten van personen in openbaren dienst cn van vrijgezellen een bedrag wor den geheven, terwijl een eenmalige toe slag op de inkomstenbelasting zal worden gelegd. ENGELAND De kolenvoorstellen gered. De Executieve van de Mijnwerkers bonden heeft gisterenavond het voorstel der regeering tot redding van de kolen- voorstellen aangenomen. Volgens deze zal de door het Hoogerhuis gewenschte 90- urige arbeidstijd in 14 dagen als maximum in een overeenkomst worden vastgelegd. De Executieve heeft in verband met den weinig beschikbaren tijd van de bijeen roeping van een nationale conferentie van mijnwerkers afgezien. De regeering zal Maandag e'en overeenkomstig amendement op de kolenvetten aan het Lagerhuis voor stellen. Geen vrouwen in het Hoogerhuis. Het Hoogerhuis heeft gisteravond het voorstel van Lord Astor om vrouwen op de zelfde voorwaarden als voor het Lager huis ook verkiesbaar te verklaren voor het Hoogerhuis, met 53 tegen 49 stemmen ver worpen. Lord Astor zeide, dat het slechts een voorstel was waardoor 22 vrouwen, de zoogenaamde „peeresses krachtens eigen recht" leden zouden kunnen worden. Do tegenstanders zeiden, dat zij een hervor ming van het Hoogerhuis niet bij stukken en brokjes wenschten, maar dat dit voor stel ook bij de groote algemeene hervor ming tot z'n recht zou komen. HONGARIJE. DE KONINGS-KWESTIE. Een dreigende putsch? Ondanks alle dementi's, geeft dc „Quo- tidien" een bericht uit Boedapest, dat in Hongarije een monarchistische putsch voor de deur staat. Behalve de Italiaansche minister van fi nanciën Volpi bevinden zich nog andere afgezanten van Mussolini in Boedapest, die met „hoonende" openhartigheid met de Bethlenregeering over de organisatie van den putsch onderhandelen. Dat het fascisme in Hongarij veld wint is volgens de „Quotidien" niet meer te loochenen. Een anti-Habsburgsche liga opgericht. De Hongaarsche nationaal-socialistisohe partij, de sterkste organisatie van de aan hangers der vrije koningskeuze heeft in verband met de steeds grooter wordende agitatie voor de Habsburgers, besloten alle elementen, die in Hongarije vijandig tegen over de Habsburgers staan, te concentree- ren en van deze een liga te stichten, wel ke onder leiding van vooraanstaande aan hangers der vrije koningskeuze zal staan. EGYPTE. ENGELAND GRIJPT IN. Oorlogsschepen zijn naar Alexandrië gezonden. In het Lagerhuis legde MacDonald een verklaring af over de ontwikkeling der Egyptische zaken sedert den 4en Juli, toen de huidige crisis begon. Tengevolge van de incidenten van giste ren (waarbij twee Europeanen werden ge dood en twaalf gewond) heeft de Hooge Commissaris den Egyptischen eersten mi nister doen weten, dat hij verantwoorde lijk zal worden gesteld voor de bescher ming der levens en de bezittingen der vreemdelingen in Egypte. Terzelfder tijd is Nahas Pasja gewaar schuwd, dat de binnenlandsche moeilijk heden moesten worden opgelost zonder gevaar voor de levens en goederen der vreemdelingen, anders zou hij eveneens verantwoordelijk worden gesteld. Intusschen hebben twee oorlogsschepen order ontvangen om zich met het oog op den dreigenden toestand te Alexandrië onmiddellijk naar deze stad te begeven. De aangewezen bodems zijn de slag schepen „Queen Elizabeth", vlaggeschip van admiraal Chatfield, opperbevelhebber der Middellandsche Zeevloot en „Ramil- les". ENORME BETOOGING TE ALEXANDRIE. Tenslotte zijn, nadat enkele formaliteiten bij de jongste onlusten te Alexandrië vervuld waren, de lijken der gevallenen aan de menigte uitgeleverd en werden de doodkisten op de schouders der posters geheschen. Een immense optocht van ver scheidene duizenden personen vormde zich achter hen aan en doortrok de voornaam ste straten van Alexandrië. Alles verliep in goed orde. Alleen werden talrijke kre ten geboord van: „Leve Nahas Pasja", doch er gebeurde niets tegen de politie en soldaten, die de orde bewaakten. Te 8 uur 's avonds kwam de stoet op het kerkhof TURKIJE DE INVALLEN DER KOERDEN. Bloedige represailles. Na de Koerdische opstandelingen be noorden het meer van Van te hebben vernietigd, hebben de Turksche troepen represailles op groote schaal op de hellin gen van den Berg Ararat ingezet. Do dor pen, welker bewoners zich aan de zijde VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Duitsche Rijksdag heeft liet voorstel tot heffen van een noodoffer verworpen. De „Stahlhelm" weer in Rijnland toege laten. Door de Engelsche regering zijn oorlogs schepen naar Egypte geonden. in verband met de onlusten te Alexandrië. BINNENLAND. Installatie Radio-Omroep Controle-Com missie. (2de blad). Ernstig auto-ongeval bij Doorn. (Gem. Berichten, 2de blad). der rebellen hadden geschaard, zijn volko men verwoest. Naar verluidt zijn de lijken van 3000 Koerden in het dal van de Silan gevonden. Dc Turksche verliezen waren niet zoo groot dank zij de doeltreffende luchtmacht ofschoon het verlies van eenige vliegtuigen is te boeken. AFRIKA Gevechten in Noord-Afrika. Verliezen aan Franse he zijde. Aan de „Echo de Paris" wordt uit Casa blanca geseind, dat de Fransche troepen in Marokko en Algerië tweemaal met inboor lingen zijn slaags geraakt. Het eerste gevecht had plaats met den stam Ait Maghrad, die een aanval had gedaan op Fransche voorposten. De in boorlingen werden met grooto verliezen teruggeworpen. Aan Fransche zijde werden een officier, een onder-officier en een Euro- peesche soldaat gedood, terwijl elf inland- sche "soldaten gedood of gewond werden. Het andere gevecht had plaats tegen een afdeeling van 400 man inboorlingen, die in Zuid Algerië oprukten. Ook hier werden de inboorlingen met groote verliezen te ruggeslagen. Van de Fransche troepen sneuvelden twee legioensoldaten en twee inlandsche soldaten, terwijl er vier gewond werden. BRITSCH-INDIE HET NATIONALISTISCH STREVEN. Het aantal veroordeelden. De plaatsvervangende minister van bin nenlandsche zaken heeft in do Wetgeven de Vergadering medegedeeld dat het aan tal personen, dat in de periode van 6 Ani tot 15 Juni wegens burgerlijke ongehoor zaamheid werd veroordeeld 4377 bedraagt. Amerikaansche zendeling uit het land verwijderd. De Amerikaansche zendeling W. Strong is wegens zijn partij-kiezen voor dc natio nalistische beweging uit Indië gezet. Zou Gandhi toegeven? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft van een hoog geplaatst Engelsch ambtenaar te hebben vernomen, dat men in Britscho knngeN algemeen aanneemt, dat Gandhi binnen kort bevel zal geven, do thans in Indië ge voerde onafhankelijkheids-actie te sta ken. Wanneer dit zou geschieden, zou Gandhi door de Indische regeering uitgenoodigd worden in October a.s. aan do Engelsch- Indische conferentie deel te nemen. Reeds zouden wederzijds niet-officieoin besprekingen zijn gevoerd, die echter tot nu toe geheim zouden zijn gehouden. De toestand in Cochin-China. Botsing tusschen troepen en inlanders. De Fransche gedelegeerde in de provin cie Sadec, die een volksbijeenkomst in een der dorpen wilde verhinderen, had tweo detachementen in tegenovergestelde rich ting uitgestuurd. Eenige honderden personen verspreidden zich op de sommatie van het eerste deta chement, doch toen ze op hun vlucht stuit ten op het tweede, bestaande uit elf man, maakten ze gebruik van hun messen en stokken. De soldaten openden daarop het vuur, waardoor drie inlanders gedood en een aantal gewond werden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1