WOENSDAG 16 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 PANORAMA STOCKHOLM PRINS HENDRIK TE STOCKHOLM. Zooals reeds werd gemeld, is Z. K. H. Prins Hendrik Maandagochtend te Stock holm aangekomen, waar Z. K. H. de gast was van Z. M. Koning Gustaaf van Zwe den. Aan de lunch, welke aan het konink lijk paleis plaats had, zaten mede aan onze gezant te Stockholm, jhr. van Loon en ko lonel van Pioen. Hierna woonde Prins Hen drik met Koning Gustaaf het feestconcert bij ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Zweedsohe Zeilvereeniging. Zooals men weet, werd het bezoek van Prins Hendrik aan de Zweedsche hoofdstad in verband gebracht met een eventueele verloving van Prinses Juliana met Prins Sigvard; geruchten dienaangaande werden echter officieel tegengesproken. Einde de zer maand zal Prins Hendrik met 9- M. de Koningin en Prinses Juliana, die, zoo als wij reeds uitvoerig berichtten, thans te Bygdin verblijf houden, uit Scandinavië naar Nederland terugkeeren. Stockholm, de hoofdstad van Zweden is gelegen aan de breede Norrström, welke de eenige verbinding vormt tusschen het Malarmeer, dat ten westen van de stad is gelegen, en de Baltische baai in de Oost zee. Hoewel het grootste gedeelte der stad, welke 450.000 inwoners telt, zich heden ten dage over het vasteland ten noorden en ten zuiden van de Norrström. gelegen, uit strekt, ligt de oude stad toch voorname lijk op 13 grootere en kleinere eilanden. Hoe meer men teruggaat in de geschiede nis, des te geringer was de stad in omvang, des te geringer was ook het aantal eilan den, dat uit niet meer dan drie bestond, toen in het midden der 13e eeuw de stad gesticht werd door Birger Jarl, om de bin nenlanden tegen de invallen van zeeroovers te beschermen. In den zomer is dez$ 'stad, waarvan het centrum door heldere stroo men en prachtig bebouwde eilanden wordt gevormd, een ideale verblijfplaats. Naast de uit graniet opgetrokken kaden, de aan trekkelijke parken en architectonisch zoo interessante gebouwen, vindt men hier de oude straten en stegen, de groote middel- eeuwsche kerken en ook het Koninklijk pa leis. Het paleis bevindt zich op het groot ste der 13 eilanden en is opgetrokken in den stijl der Italiaansche Renaissance; architect was de Zweed Nicodemus Tessin (16541728). Vlak daarbij bevindt zich het vergaderhuis der adelijken, dat in de 17e eeuw werd gebouwd in Hollandschen Re- naissa-nce-stijl. Een monument van Zweed- schen stijl is het stadhuis, dat in de jaren tusschen 1911 en 1922 werd gebouwd. In dit deel van de stad vindt men ook vele musea, als het Noorsch museum met zijn zoo wijd en zijd vermaarde cultureele ver zameling, welke een denkbeeld geeft van den vooruitgang der beschaving in de Scan dinavische landen; verder het nationaal museum, het artillerie-museum, het biolo gisch museum, enz. Bekend zijn voorts in de stad de' Engelbrecht-kerk, de Kon. Technische Hoogeschool, het Stadion met 20.000 plaatsen en de Kon. Bibliotheek met 400.000 exemplaren. De grootste lof verdienen echter de prachtige omstreken van Stockholm; de uitgestrekte natuurlijke parken van Djurgarden en Haga, de eilan den en oevers en de blauwe wateren vol schepen. Ja, de schepen, de talrijke witge schilderde, kleine stoombooten, plezier jachten en ponten, welke de verbinding onderhouden tusschen de stad en de vele in de Oostzee gelegen eilandjes, met de duizenden woningen en zomerverblijven. Even onvergetelijk als de stad zelve, is de z.g. Shargarden, de Stockholmsche eilan denzee (Scheren), gelegen in dc zeebocht buiten de haven; men zou deze streek het ontspanningsoord van Stockholm kunnen noemen. Wanneer het des winters vriest en de lucht helder is en de besneeuwde heu vels en parken schitteren in de zonne schijn, dan is Stockholm zeker heerlijk. Maar als in den zomer de st" 1 met de wa terwegen, het groen en de parken door de frissche winden verkoeld, bezit Stockholm wel haar grootste charme, vooral in de Juni-nachten, als de nachten enkel maar een korte schemering zijn, is de stad een der bekoorlijkste van het Noorden. Mo menteel staat Stockholm in het brandpunt van de belangstelling door de groote ten toonstelling van Zweedsche kunstnijver heid, handwerk en huisvlijt, welke reeds in de maand Mei begon en zal duren tot September a.s. Deze tentoonstelling, welke onder koninklijke bescherming staat, wordt gehouden op „Djurgarden", een schilderachtig bosch- en heuvelland, dat eertijds een koninklijk hertenkamp was. De verschillende afdeelingen van de ten toonstelling zijn in daartoe langs het wa ter verrezen gebouwen ondergebracht. Hier kan men kennis maken met de Zweedsche architectuur, kunstnijverheid, moderne kantoorgebouwen, tuin- en park-aanleg enz. Midden in het water, voor het tentoonstel lingsterrein, bevindt zich een verlichte fontein. Een stalen toren, bijna 80 meter hoog, wordt 's avonds verlicht. BINNENLAND VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Tegenspraak. In de Zweedsohe dagbladen houden de geruchten over een a.s. verloving van Prin ses Juliana aan. Hoewel geen enkel officieel bericht be kend is over verlovingsplannen, publiceer de het Stockholmsohe „Svenska Dagbla- det" in zijn editie van Zaterdagavond naast elkaar de portretten van den Zweed- schen Prins Sigvard en Prinses Juliana. Het blad gaat uit van een bericht, aan de redactie toegezonden door den Berlijn- schen correspondent, volgens hetwelk de Nederlandsohe ministerraad tot een bui tengewone bijeenkomst zou zijn samenge roepen op Zaterdag jl. „In welingelichte kringen'', aldus het blad, „wordt verteld, dat de regeering bijeenkomt om haar goedkeuring te verlee- nen aan de voorgenomen verloving van Prinses Juliana met Prins Sigvard". (Men weet dat dit bericht uitdrukkelijk werd tegengesproken. Red. Tijd). Het heeft sterk de aandaciht getrokken vervolgt het bericht dat de Neder- landsche Minister van Buitenlandsche Za- ker, Jhr. Beelaerts van Blokland, de vo rige week is afgereisd zonder te vermel den, waarheen. (Minister Beelaerts reisde naar Zuid>- Frankrijk. Red. T). Inmiddels is gebleken dat hij zich in Noorwegen bevindt, waar ook do Koningin der Nederlanden vertoeft. Deze reis van den Minister wordt in verband gebracht met de voorgenomen verloving van Prin ses Juliana." In de Zondagochtend-editie van het zelfde blad wordt een brief van den Lon- densohen correspondent gepubliceerd, die bericht, dat de verloving van Prinses Ju liana in Holland als een vaststaand feit wordt beschouwd, „sedert de geheime ver loving met prins Wilhelm von Erbach Sohönbrunn is afgesprongen op den tegen stand der Prinses". Verder bericht „Svens ka Dagbladet": „Onmiddellijk na de bui tengewone bijeenkomst der Ministers is de Minister van Buitenlandsche Zakea naar Zweden gereisd, om de bruiloft voor te be reiden. Ook andere berichten vervolgt het blad bevestigen de geruchten uit Amsterdam, betreffende een spoedige verloving van Prins Sigvard met Prinses Juliana. Een pas uitgerust jacht ligt ge reed voor een vacantiereis van eenige we ken naar Nederlandsch West-Indië. Wij voegen erbij, dat Prins Sigvard Oscar Fre deric, hertog van Uppard is, de tweede zoon van den Zweedschen Kroonprins Gustaaf Adolf. Hij werd geboren op het kasteel van Drottningsholm den 7en Juni 1907 en is dus drie en twintig jaar". Het „Svenska Dagbladet" berichtte la ter weer: „De koning arriveerde Maandagochtend met de Kungsholm van Gotheburg te Stockholm, waar hij ongeveer 10 uur aan land ging. Onmiddellijk daarna had de Ko ning een samenkomst met den Minister va«i Buitenlandsche Zaken. Daaarna heeft hij in Stockholm in het paleis de lunch ge bruikt met Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Hierbij zaten aan jhr. van Loon en colonel Von Pioen. De Koning en zijn gasten woonden het concert bij, gege ven ter gelegenheid van het 100-jarig be staan der K.S.S.S. (Koninklijke Zweedsche Zeilvereeniging) en reisde 's avonds met de koninklijke familie af naar Sandhamn, om daar de feestelijkheden bij te wonen. Den 15en of 16den Juli reist de Koning over Stockholm naar Sarö. Do Opperka merheer van prins Rudebeck is uit Stock holm naar Noorwegen vertrokken, waar H. M. de Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana op vacantie zijn, maar nu terug keeren naar Bygdin. Inmiddels kwamen de Zweedsche kroonprins en prins Sigvard uit Sofiero aan voor het bijwonen der fees ten van de Koninklijke Zeilvereeniging. Een later bericht aan „Stockholms Tid- ningen" deelde zelfs mede zonder dat het blad eenige bevestiging kon verkrijgen dat de verloving nog deze week bekend zou worden gemaakt. Intussehen heeft het Zweedsche Hof opnieuw en met beslistheid het bericht over het voornemen tot een verloving te gengesproken. «Tijd". FISCALE ONBILLIJKHEID. Nul op 't request. Verleden Zaterdag opperden wij aldus het „Handelsblad" (welke beschouwing wij hebben overgenomen) het denkbeeld om den prijs voor rijwielplaatjes te verlagen, naarmate het rijwielbelastingjaar vordert, teneinde te voorkomen dat personen die zooals meestal gebeurt in het voorjaar een fiets aanschaffen, voor de paar maan den die dan nog tot het eind van het be lastingjaar verloopen (31 Juli) den vollen prijs van 2.50 moeten betalen. Het blijkt nu dat een onzer groote Ne- derlandsche rijwielfabrieken al eerder op deze gedachte is gekomen, en in April van dit jaar in dien zin een request tot den minister van financiën richtte. Daarbij tevens het voorstel doende om zelf voor eigen risico een groot aantal rijwiel plaatjes tegen den verlaagden prijs voor het laatste kwartaal van het belastingjaar af te nemen, in de onderstelling, dat do voorjaarsafzet van rijwielen door zulk een maatregel zou worden bevorderd, zoodat daardoor tevens de totale opbrengst der rijwielbelasting eer zou toenemen dan af nemen Op dit voorstel is door het ministerie van financiën evenwel afwijzend beschikt. Ten eerste omdat voor de verwezenlijking van dit denkbeeld de rijwielbelastingwet zou moeten worden gewijzigd. Waartegen echter dunkt ons, in beginsel toch geen bezwaar kan zijn. Maar ten wcedo omdat de minister van verwezenlijking van het voorstel groote vermeerdering van admi nistratieve werkzaamheden zou verwach ten, welke hij blijkbaax niet wenschelijk acht. Wij kunnen dit niet beooideelen. Maar wij aie.'b-ï i op da'. ^or automobilisten de mogelijkheid wel geschapen is om hun we gen-belasting te beperken naai verhouding van den tijdsduur van het gebruik van hun wagen. Niet alleen dat dit geldt voor den termijn die verstrijkt tusscJie.a het oegen- blik van aankoop der au ome biel en het eind van het belastingjaar. Maar zelfs tus- schentijds (bijv. des winters) kan de auto mobilist zijn wagen op stal zetten, en be hoeft dan voor dien tijd dat hij er geen ge bruik van maakt, geen wegenbelasting te betalen. Hier is men dus voor wat administra tieve meiiijkheden niet teruggedeinsd. Ver moedelijk is een der redenen daarvoor dat er in Nederland circa 111.000 motorrijtui gen zijn tegen ongeveer 1.3J0.000 fietsen, zoodat men wellicht administratie naar verhouding zou vreezen. Maar bij de fiet sers zou het alleen gaan om den nieu wen aankoop van rijwielen in het laatste kwartaal van het belastingjaar. En dat zou toch minder in de getallen loopen. Hoe 't zij, de fietsers hebben wel eeni ge aanspraak op tegemoetkoming, naast de vlotter bedeelde benzineklanten. BELOONING VAN VELDWACHTERS. Afschaffing van premieën. Op de vragen van het Tweede Kamerlid -den heer Vliegen betreffende herstel van de financieele schade, welke door gemeen teveldwachters wordt geleden tengevolge van het afschaffen van „de in uitzicht ge stelde belooningen, onder welke benaming ook (premie of anderszins), welke in uit zicht worden gesteld voor het doen van eenige bekeuring wegens een bepaald feit", heeft de minister van Binnenl. Za ken en Landbouw o. m. geantwoord: Het is den minister niet bekend, of en in hoeverre, als gevolg van genoemden maatregel tal van veldwachters ten plat- telande van tot nu genoten inkomsten zijn verstoken, terwijl bij de bepaling van hun salarissen met deze bij-inkomsten rekening was gehouden, en evenmin in hoeverre dit verlies door salarisverhooging zal worden goedgemaakt. Afgescheiden echter van de vraag, of er gemeenten zijn, waar tengevolge van be doelde aanschrijving de veldwachters be langrijke financieele schade lijden, meent de minister zich, daar het hier salarissen geldt van gemeente-ambtenaren, ten aan zien waarvan de regeering geen dwingen de bevoegdheid bezit, van het doen van stappen ter bevordering van salarisver hooging te moeten onthouden. Intussehen wordt opgemerkt, dat, indien het bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp tot herziening der Gemeentewet tot wet zal worden verheven, volgens het derde lid van het nieuwe art. 190 der Gemeente wet o.m. de bezoldiging der gemeentepoli tie en die der gemeenteveldwachters aan de goedkeuring van de Kroon zal zijn on derworpen. Deze bepaling heeft de strek king, te bevorderen, dat de bezoldiging der politiedienaren behoorlijk zal zijn. DE MELKPRIJS. In een der zalen van het Algemeen Verkooplokaal heeft gisteren dc Zuid-Hol- landsche Bond van Melkveehandelaren een algemeene vergadering gehouden ter be spreking van den melkprijs. In zijn openingswoord zeide de voorzit ter, de heer Vaandrager o.m.: Er is bijzondere aanleiding om eenige algemeene beschouwingen- te laten vooraf gaan aan de behandeling onzer agenda. Stellen we ons eerst de vraag, of het voor de melkveehouders thans crisis is. Neen, zeggen meerderen, van wie men helderder inzicht zou mogen verwachten. Neen, zei ook nog, geen twee weken geleden, 's Mi nisters vertegenwoordiger op een vergade ring, die in verband met de zuivelmoeilijk- heden was belegd. Crisis beteekenfy be denkelijke toestand, en wie durft tegen spreken dat we daarin thans verkeeren? Ik denk aan het feit, dat gedurende dc eerste 5 maanden van dit jaar de zuivel producten maandelijks 3 millioen gulden minder opbrachten dan in '29, dat voor ons toch ook niet tot dc vette jaren mocht wor den gerekend. Ik denk ook aan de plaag van het mond- en klauwzeer, waardoor we thans worden geteisterd als schier nooit te voren. Een verdere opsomming is niet noodig om het feit te constateeren, dat het noodige evenwicht voor bedrijfsmoge- lijkheid allerminst aanwezig is, alhoewel momenteel, wat crisissituatie betreft, aan den akkerbouw prioriteit kon worden toe gekend. Degenen, die meenen, dat de regeering dit alles zoo maar zou kunnen omtooveren, vergissen zich meer, als zij, die de stelling huldigen dat de overheid zich behoort te beperken tot het vrijwel passieve stand punt, dat tot hiertoe werd ingenomen. Laat de regeering toch in meerdere mate tot de overtuiging komen, dat Nederlands welvaart staat of valt met die van het platte land. Laat men het agrarisch deel der bevolking in den put zitten, dan zul len steeds meerdere groepen worden gedu peerd. Wat m.i. thans van overheidswege in het nationaal belang behoort te worden gedaan, kan in een vergaderingsopenings woord niet worden gereleveerd. Aan het vaststellen van een gedragslijn behoort een scerieuzc diagnose vooraf te gaan. Een juiste ziekte-onderkenning treffen we m.i. aan in het Algemeen Nederlandsch Land bouwblad van 10 dezer, waarin de oorza ken door Prof. Diepenhorst ernstig wor den nagespeurd. Als er een eenstemmig oordeel is over de oorzaken, kan er natuur lijk nog meeningsverschil zijn over de wijze, waarop de gevolgen het best kunnen wor den getemperd. Laten we hiervan het beste hopen en alle noodlijdenden bedenken, dat niet meer kan worden verwacht en ook niet meer mogelijk is dan een tijdelijk op gang helpen en dat we allen aangewezen zijn op de meest energieke pogiingen orn ons zelf te helpen. Dc Regeering kan geen permanente schutsvrouw zijn. Zij kan hoogstens wat op gang helpen. De Bond zal zelf de hand aan den ploeg moeten slaan en maatregelen treffen o.m. in verband met den janboel op de Lon- densche markt. Spr. schetste in het kort het beleid, dat door het bestuur is gevoerd na de laatste algemeene vergadering in April. Ecnigen tijd, nadat de melkprijs was vastgesteld op een basis van 6 cent, dreng de handel aan op verlaging. Op een tweetal conferen ties is men er toen in geslaagd den prijs op 5 3/4 cent te stellen. Direct toen er zich gunstiger perspectieven openden, werd aan de bel getrokken en, hoewel de handel zich aanvankelijk verzette, kon eerst weer 1/4 cent aan den prijs worden toegevoegd en naderhand nog 1/2 cent. Met ingang van j.l. Zaterdag is de prijs vastgesteld op 7 cent. In deze vergadering zal nu vastgesteld moeten worden of we met dezen prijs ac- coord gaan. Gebeurt dat niet, dan komen we voor het feit te staan, dat de contrac ten uitgeschakeld worden. Spr. wees nog op den boterprijs, die in den laatsten tijd mooi is aangetrokken. Dc handel ziet echter de toekomst somber in. Ten slotte vestigde spr. nog dc aan dacht op het feit, dat Duitschland zijn in voerrechten op zuivelproducten aanmerke lijk gaat verhoogen. Afgewacht zal moeten worden wie daarvan de lasten zullen moe ten dragen: de Duitsche consumenten of de Hollandsche handelaars. Bij de daarop volgendo discussies werd door verschillende leden naar voren ge bracht, dat zij met den 7 cents-prijs abso luut niet tevreden waren. Ook het systeem van de pas-opgerichte melkveilingwerd door enkelen aan critiek onderworpen. Naar aanleiding van een .vraag zei de voorzitter, dat de Bond diligent is, wat be treft den toestand op de Londensche markt, omdat men zich volkomen bewust is van het groote belang van deze markt voor Holland. Na ampele besprekingen stelt de voor zitter voor de volgende motie aan te ne men: De algemeene vergadering van melk veehouders stelt vast, dat een melkprijs van 7 cent te weinig is, besluit echter de zen van dag tot dag te aanvaarden en draagt het hoofdbestuur op, er voor te zorgen, dat zoo spoedig mogelijk verbete ring intreedt. Nadat nogmaals van verschillende zij den het vraagstuk was belicht, werd deze motie in stemming gebracht en met groote meerderheid aangenomen. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. „N. R. Crt." ALG. NED. Z0UAVENB0ND. Bovengenoemde bond heeft te Utrecht vergaderd. Aanwezig waren het hoofdbe stuur, het bestuur van het Ondersteunings fonds, de afdeelingen Amsterdam, Den Bosch, Ejndhoven en Gouda. De voorzitter de heer Harox deelde mede, dat de vertegenwoordiger van de afdeeling Nijmegen Zaterdag jl. plotseling is overleden. De vergadering deed een ge bed voor hem en er zal een H. Mis worden opgedragen. Uit de verschillende verslagen bleek, dat het kassaldo van den Bond (beheerder dc heer Tiggers Den Bosch) was 25.90. Dc stand van het ondersteuningsfonds per 1 Januari 1930 bedroeg 2812.88. Van de Broederschap van Basse Mott kon wegens het overlijden van den heer van Berck geen verslag worden gegeven. De penningmeester van het ondersteu ningsfonds, pastoor van Leeuwen van Hillcgom, deed vervolgens eenige mede- deelingen, o.a. dat er op heden in ons land zeker nog 184 oud-zouaven leven, waarvan er 72 ondersteuning genieten. Aan de zen werd in het afgeloopcn jaar uitgekeerd totaal 3600 gulden. Spreker wees er op, dat dit niet mogelijk zou zijn geweest, als niet van Z. H. den Paus een extra-gift van 3000 was verkregen. Deze milde gift werd besteed om aan alle ondersteunden een extra uitkeering te geven, het overige deed dienst om do ge wone uitkeeringen te kunnen blijven doen. Verder wees hij er op, dat bij gelegenheid van het herstel der wereldb'jke macht van den Paus er veel hulde gebracht was aan de oud-zouaven, maar de extra giften van ons land bedroegen.slechts 698. Lang en breed werd er over gesproken, wat men nog zou kunnen doen, om meer steun bijeen te krijgen, doch, waar reeds zooveel in dezen gefaald heeft, zag men geen vooruitzichten, te meer niet daar men met de grootste inspanning het getal do nateurs moet trachten te behouden. Bij de algemeene besprekingen werd het voorstel gedaan het bestuur van het ondersteuningsfonds weer aan te vullen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. De secretaris stelde aan de ver gadering voor als candidaat den heer Hcir- man, die sedert den dood van den heer Robijns met medeweten van het bestuur hem geholpen heeft in do administratie van het fonds. Met algemeene stemmen werd de voorgedragenc gekozen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Gelukstelegrammen. In de maand Mei 1930 werden verzon den 20093 geluktelegrammen bestemd voor het binnenland, 607 bestemd voor het buitenland en 3 voor Nederl. Scheeps- stations via de Nederl. Kuststations. Amsterdam verzond er 3744, Rotterdam 1858, Den Haag 1763, Alkmaar 131, Arn hem 406, Breda ISO, Deventer 137, Dor drecht 172, Eindhoven 182, Groningen 552, Haarlem 483, 's-Hertogenbosch 170, Hilversum 348, Leeuwarden 290, Leiden 180, Maastricht 93, Nijmegen 312, Utrecht 568, Zutphen löl, Zwolle 141, overige kantoren in één totaal 8424. De opbrengst der geluktelegrammen be droeg deze maand f4121.45. Vergeleken bij do opbrengst over Mei 1929 beteekent dit een stijging van f 533.05. Van de opbrengst werd een bedrag van f 61.82 beschikbaar gesteld voor het Kinderfonds van het Post- en Telegraaf personeel. Op verzoek van kapperspatroons en -personeel is to Gouda de verplichte sluiting van alle kapperswinkels op Maan dagmiddag na 1 uur voorgeschreven. Besloten werd ook door den gemeente raad tot invoering van vrije ziekenhuis- keuze voor on- en minvermogende ingeze tenen. RICHARD TAUBER Richard Tauber zal in 1932 in Amerika voor een sprekende film optreden, waar voor vermoedelijk de operette „Das Land des Lachelns" zal worden bewerkt. Dc auto-magnaat Henry Ford zal den Kam- niersanger in Amerika lanceeren, waar voor dezer dagen besprekingen werden ge voerd in het Palace-Hotel te Schevenin- gen. Wij geven hierbij een foto van Tau ber voor het Palace-Hotel, met naast zich staande zijn neef Max Tauber, directeur van het Tauber Tonfilmgesellsehaft, ach ter hem in den wagen zijn regisseur en voorts de Ford-vertegenwoordiger en den heer Reichmann, leider van het Tonfilm gesellsehaft.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5