Rijkspresident Hindenburg contra de Pruisische Regeering KINADRUÏ*PEL5 Het Eucharistisch Zieker: iridiium WOENSDAG 16 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 De President zal de bevrijdings-feesten in Pruisisch Rijnland niet bijwonen Wegens het Stahlheïmverbod Rijkspresidenfc Hindenburg heeft zijn deelneming aan de bevrijdingsfeesten in Cob'.enz, Trier, Aken en Wiesbaden afge zegd en dit verrassend besluit in een schrij ven aan den Pruisischen minister-president ongeveer als volgt gemotiveerd: Zeer geachte Heer minis ter- president, Uwe uitnoodiging om aan het bevrij dingsfeest der Pruisische staatsregeering in Coblenz op 22 Juli a.s. deel te nemen heb ik bij schrijven van 5 Juli aanvaard. Mijn toezegging ging uit van de veron derstelling, dat het verbod van dc organi saties van Stahlheïm en frontsoldaten in Rijnland en Westfalen, dat mij na onder zoek niet gerechtvaardigd en in strijd met de wet is gebleken, tegen dien tijd zou zijn opgeheven, zoodat ook deze organisaties van oud-strijders aan de feesten konden deelnemen. Weliswaar hebt u de opheffing van het verbod, waartegen ook de rijksregeering bezwaar heeft, herhaaldelijk in het vooruit zicht gesteld, maar tot nog toe bleef de opheffing achterwege. Daarmede sluit U de Stahlheïm en de frontsoldaten uit van de feesten ter ge legenheid van de ontruiming van het Rijn land en maakt U het dezen vereenigden oud-strijders onmogelijk, mij in gesloten for- maiio te begroeten, zooals andere organi saties dit kunnen doen. Deze ongelijke behandeling is mij on draaglijk cn ik kan het niet met mijn con- stitutioneelen plicht van onpartijdigheid overeenbrengen, deel te nemen aan bevrij dingsfeesten, waarvan een deel der staats burgers door een m.i. ongemotiveerd ver bod hunner organisatie uitgesloten is. Ik heb derhalve, tot mijn spijt, moeten besluiten, mijn toezegging van 5 Juli tot deelneming aan de feesten te Coblenz in te trekken. Om dezelfde beweegredenen heb ik ook mijn bezoeken aan Trier, Aken en Wiesba den afgezegd en zoolang uitgesteld, als ge noemd verbod gehandhaafd blijft. Met de meeste hoogachting, w.g. VON HINDENBURG. De reis van den president naar Spiers, de Pfalz en Mainz zal echter overeenkom stig het aangekondigde program plaats vin den, doch von Hindenburg zal Zondag 20 Juli van Mainz direct naar Berlijn terug- keeren. Dit schrijven heeft in het gehecle. land de grootste consternatie gewekt. In een zitting vaq do Duitsch-naI innalc rijksdagfractie werd van het schrijven on der levendigen bijval keunis genomen. In toonaangevende sociaul-democrati- sche kringen ziet men in dit schrijven de bron van een conflict en is men van mee ning, dat het een bewuste poging is, om de Pruisische regeeringscoalitie in moeilijk heden te brengen. Het Centrum laat voorshands een beoor deeling omtrent de gevolgen van dit schrijven achterwege. Het Pruisische kabinet heeft onmiddel lijk na de publicatie van het schrijven van von Hindenburg een ministerraad bijeen geroepen. Het antwoord van Pruisens president. De minister-president van Pruisen dr. Braun heeft den Rijkspresident het vol gende geantwoord. Hooggeachte Heer Rijks- president Uit uw schrijven van 15 Juli 1930 ver neem ik tot mijn leedwezen, dat u uw deel neming aan de bevrijdingsfeesten in het Pruisische gedeelte van het Rijnland thans afhankelijk maakt van het weder toelaten van de in de provincies Rijnland en West- falen ontbonden groepen van den Stahl heïm en der Frontsoldaten. Dit treft mij te sterker, wijl daardoor in de bevrijdings feesten een wanklank tot uiting komen moet, dien ik, voorzoover dit in mijn macht ligt, gaarne vermeden zag. Om tegemoet te komen aan uw verlan gen, den Stahlheïm weder toe te laten in de provincies Rijnland en Westfalen, heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken, in overleg met mij, de leiding van den Stahlheïm in een schrijven van 14 Juli 1930 de toelating van de ontbonden groe pen van deze vereeniging weer in uitzicht gesteld. In dit schrijven heeft de minister uit drukking gegeven aan zijn opvatting, dat hij geen bezwaar had tegen een nieuwe vorming van de ontbonden groepen, mits de leiding van den Stahlheïm bindende ver klaringen wilde afleggen, dat men zich in de toekomst van onwettige handelingen zou onthouden. Voor dien eisch bestond reden, daar aan de verzekeringen van den Stahlheïm, op grond van zijn houding tot dusver, rechtmatig getwijfeld moest worden, een twijfel, die slechts door een uitdrukkelijke belofte van den verantwoordelijken bonds- leider zou weggenomen kunnen worden. Een antwoord van den Stahlheïm op het schrijven van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken is echter tot nu toe niet ontvangen. Uw opvatting, heer Rijkspresident, dat de ontbinding van den Stahlheïm in Rijn land en Westfalen tegen den zin van de wet van 22 Maart 1921 (Rijkswetboek pag. 235) zou indruisehen, kan ik niet deelen. Ik constateer integendeel, dat de wette lijk bevoegde autoriteiten in Pruisen en in het rijk op grond van een onweerlegbaar feitenmateriaal, eenstemmig dit verbod hebben uitgevaardigd. Het is mij niet bekend, heer Rijkspresi dent, in hoeverre U feitenmateriaal ter beschikking heeft gestaan, dat tot het in uw brief geuite oordeel leiden kon. Ik zou nog steeds bereid zijn, den Stahl heïm in de gebieden m kwestie toe te la ten, indien ik in staat was, de verzekerin gen door den Stahlheïm gegeven ernstig te nemen. Dit zou echter slechts mogelijk zijn, indien de leiding van den bond een verklaring aflegt, welke de beletselen voor een opheffing van het verbod uit den weg ruimt en de deelneming van den bond aan de bevrijdingsfeesten mogelijk maakt. Gaarne geef ik uiting aan de hoop, dat het moge gelukken, de oorzaken, die uw reis naar het Rijnland verhinderen, als nog weg te nemen, en dat het de bevol king van het Pruisische gebied vergund moge worden, toch nog u, zeer geachte heet Rijkspresident, bij de bevrijdingsfeesten te kunnen begroeten. w.g. BRAUN. Gaan de feesten nog door? In een pers-conferentie verklaarde de Pruisische minister-president wat de a.s. feesten betreft, dat morgen zal overwogen worden, of thans die bevrijdingsfeesten nog wel zin hebben. De feesten waren im mers slechts in verband met de Rijnland- reis van den president georganiseerd. UIT DE (MGEVING SPORT WATERPOLO WEDSTRIJDEN LEIDSCHE ZWEMCLU3. De Leidsche Zwemclub heeft gisteravond tegen de G. Z. O. een driedubbele over winning behaald. Begonnen werd met G. Z. C. Ill—L. Z. C. Ill 0-2. Het derde Leidsche zevental speelde in deze wedstrijd beter, dan lot dusver in de competitie en dat, ondanks onvolledigheid. Het eerste succes kwam na opzwommen uit do achterhoede en samenspel in de voorhoede, waardoor Duindam vrijliggend het eerste doelpunt kon maken. Even later krijgt Holtz een vrije kans en 't is 20. Na de rust begonnen de G. Z. C.'ers en thousiast en bedreigden zij liet Leidsche doel. Het overwicht kwam echter weer spoedig aan de andere zijde, zonder nog- fchans tot doelpunten te leiden. De rust stand is dan ook de eindstand. Daarna werd gespeeld: G. Z. C. I—L. Z. C. I 2-8. Het leek er bij den aanvang op, dat de L. Z. C.'ers de inzinking van de laatste weken nog niet te boven waren, 't Inden beginne vertoonde spel was dan ook van zeer matig gehalte, waardoor het niet te verwonderen was, dat met de rust de stand nog gelijk was (11), Buijs aan L. Z. C.- en v. Elk aan G. Z. C.-zijde hadden deze doelpunten gemaakt. Toen echrer na de rust een pittigen G. Z. C.-aanval met een goed doelpunt van Bokhoven* besloten werd (21) begonnen de Leidenaars zich meer te roeren. De Reede maakte gelijk, de la Court zorgde voor de voorsprong en daarna nam de L Z. C. het spel in handen en regelmatig werd de stand opgevoerd, zoodat met 82 voor de Leidsche club het einde kwam. Tot slot ging nu G. Z. C. II— L. Z. C. II 0-3 Dit werd een vluggen wedstrijd met een vrij sterk L. Z. C.-overwicht. Het was zwemmen en nog eens zwemmen. Hofsteen- ge kwam uit de achterhoede opzetten en maakte het eerste doelpunt. De groote beweeglijkheid van de Leidenaars gaf tal van vrije kansen, die niet benut werden door onzuiver schieten en goed werk van den G. Z. C.-keeper. Als Munting echter uit een corner zuiver naar H. Walenkamp plaatst, maakt deze met een schot als een bliksemstraal het tweede doelpunt. Na rust hetzelfde spel, waarbij de G. Z. O. door te veel riskeeren van de L. Z. C.-achterhoe- de eenige kansen kreeg. Maar Fleerkamp was op z'n hoede. Nog één doelpunt wis ten de Leidenaars te maken en toen was het einde daar. De competitiestand is nu: Eerste klasse A. Het Y 4 3 1 19—5 7 U. Z. O. 3 111 7—6 3 A. Z. 4 112 5—7 3 De Maas 5 1 1 3 7—20 3 Eerste klasse B. L. Z. C. 5 4—1 18—13 8 Dolfijn 4 3 1 30—5 6 D. J. K. 4 2—2 10—11 4 G. Z. C. 5 5 9—37 De uitslagen luiden: G. Z. C. I—L. Z. C. I 2—8 G. Z. C. II—L. Z. C. II 03 G. Z. C. Ill—L. Z. C. III 0—2 MaasA. Z. 21 OEGSTGEEST. Tegen een auto gereden. Gisterenmid dag half vier is op de Rijksstraatweg te Oegstgeest vlak bij de grens van Sassen- heim de 39-jarige J. J. Veth uit Voorburg die met snelle vaart reed, in de bocht van den weg tegen een visch-auto van de firma van Zanten te IJmuiden opgereden. Met een gebroken been en andere zware ver wondingen is hij naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. In de wegsloot gereden. Hedenmor gen is een vrachtauto van den bode Buts uit Lisse, door een defect aan de stuurin richting, tusschen het Groene Kerkje en de Postbrug in de wegsloot gereden en gekanteld. Persoonlijke ongelukken kwa^- men niet voor. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Personalia. Voor het M.U.L.O.-ex/.- men zijn geslaagd: J. J. Wanrooij (B.) en voor A: A. Jansen, A. Koster, H. M. Schiere, L, L. Horneman en K. Ravens- LEIDERD0RP. Personalia. Voor het M.U.L.O.-exa- men is geslaagd H. van Groeningen. WOERDEN. Personalia. Voor het Mulo-examen zijn geslaagd H. A. Beving en M. W. Peer- beiden alhier. ZOETERWOUDE. Geboren: Hendrikus z. v. M. Jansen ij Th. J. Groene veld. Joanna Maria Ca- tharina d. v. P. J. Valsveld en A. H. van den Kwartel. Cornelia Helena d. v. J. Vaneman en C. Schakenbosch. Johanna Hendrika d. v. F. Zandbergen en C. J. Colijn. Getrouwd: Nicolaas Johannes Lek- se en Constantina Maria v. d. Loo. Frederikus Bos en Cina Monette Hendrika Busscher. STADSNIEUWS Eindexamens Chr. H. B. S. afd. B. Geslaagd de heeren: A. Los. Voorburg; H. v. Heek, Leiden; J. v. Holten, Wasse naar; P. \V. Jansen Schoonhoven, Oegst geest; W. F. Karstens, Leiden; W. Kruijt, Katwijk aa-n Zee; C. Mieog, Koudekerk; W. Taat, Katwijk aan Zee; W. Verkam man, Oegstgeest, en de dames: M. I. Hen- nemann, Leiden, en L. W. O. van Haaf- ten, Oegstgeest. Afgewezen één. Voor het M. U. L. O. (A)-examen zijn geslaagd G. W. Harmsen en M. A. Susan. Voor het Federatie-examen boekhouden enz. (Mercuriusdiploma) slaagden Mej. G. Jansen, Leiden, en de heeren A. de Bruin Leiden, P. van der Gugten, Katwijk aan den Rijn, A. Jansen, Leiden en A. C. de Vriend, Leiden. Allen leerlingen van den heer J. A. Jansen alhier. In den afgeloopen nacht wilde een melk boer, zekere P., eenigszins aangeschoten zich naar huis begeven. Op de Oude Vest kon hij echter het evenwicht niet meer bewaren en na even langs den waterkant geslingerd te heb ben geraakte hij te water. Een voorbijganger zekere P. C. R. sprong den drenkeling na en bracht hem weder op het droge. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdiensfc der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juli a.s. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, Telef. 523. =f= Dr. H.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. Vf30p.fl. Gisteren slaagde voor het M.U.L.O.-examen te den Haag de volgende candidaten: Kees v. d. Berg, G. van Brussel ,Joh. Hendriksh, Ger- rit Bok, C. Sommeling. Adr. Visser, D. Vuur pijl en voor B Leo Bailly. Allen leerlingen van de R.K. Jongensschool, Pieterskerkhof, alhier. Gisterenmiddag geraakte de 8-jarige jon gen L, Z. bij het stekeltjesscheppen in het wa ter van de Oude Vest. De 24-jarige magazijn bediende N. Neuteboom die juist voorbij kwam sprong te water en slaagde erin den knaap op het droge te brengen. Hedenmorgen begonnen; groote deelname en belangstelling KATHEDRAALFEESTEN TE HAARLEM. Alhoewel zich verschillende vereenigingen voor deelname aan de Kathedraal^eesten heb ben aangemeld, heeft het bestuurvan ,,dr. Schaepman" moeten afzien van het aanvanke lijk voornemen een extra-trein te laten rijden. Het bestuur steltnu echter de gelegenheid open tot het gaan haar Haarlem per gezel schapsbiljet. Bedragen de gewone reiskosten Haarlem, derde klasse, heen en terug f 1.60 per persoon per gezelschapsbiljet is dit slechts f 1.02 per persoon, Degene, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen zich hiervoor opgeven aan het secretariaat, Stationsweg 8a en wel tot uiter lijk Dinsdag 22 Juli a.s., 8 uur nam. Bij .de opgave moet tevens het verschuldig de bedrag van f 1.02 per persoon worden be taald. Aan later binnengekomen aanvragen kan geen gevolg worden gegeven. EEN CAFE-RESTAURANT IN DE LEIDSCHE HOUT. In het jongste nummer van het „Vak blad voor de Bouwbedrijven" van 14 Juli 1.1. troffen wij het volgende bericht aan be treffende een nieuw hotel-café-restaurant, dat in deze stad zou worden gebouwd: „Te Leiden hebben de architecten Pon sen en Loliman definitieve plannen in be werking voor den bouw van een groot hotel-café-restaurant met uitzichttoren". Nadat verschillende informaties door ons zijn ingewonnen, blijkt ons, dat het hier slechts plannen betreft voor den bouw van een café-restaurant dus geen hotel in de Leidsche Hout. De plannen hiervoor zouden in het na jaar gereed komen, terwijl het initiatief is uitgegaan van de directie van Café- Restaurant „Zomerzorg" i.e. den heer Ba tenburg. Wij kunnen echter mededeelen, dat om trent de plaats van den bouw in de Leid sche Hout en de bouw zelf nog niets de finitiefs vaststaat. De Leidsche Schouwburg. Men verzoekt om opname van het volgende: Het bestuur van de Leidsche Schouwburg- Vereeniging is verrast met eene gift van dui zend gulden ten behoeve van het benoodigde bedrag van f 3000,voor de hoogst noodige verbetering der zitplaatsen van de 2e rang en amphitheater in den Schouwburg. Het bestuur hoopt dat deze gift ook ande ren moge opwekken om eene gift tot dat doel af te zonderen, daar de kosten der inrichting van de centrale verwarming het aan ,t Schouw burgbestuur in de eerstkomende jaren onmo gelijk maakt zelf gelden voor dit doel beschik baar te stellen. Het zou jammer zijn wanneer eene zoo nuttige verbetering nog jaren op zich zoude moeten laten wachten. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 1608. Wed. A. de Graaff- van der Walle. Voorschoten, Gebr. Treubstr. 19. Timmerbedrijf. Uittr. E.: Wed M. J. de Graaff-van der Walle, dd. 1 April 1930. Wijz. Handelsn. thans: Fa. Wed. A. de Graaff. Behangselbeurs". (f). Katwijk aan Zee, Bur- gersdijkstr. 10. Hcofdz.: Den Haag, Boekhorst- straat 100., Fil. Beh.: J. H. van der Meer Katwijk aan Zee. 't Is wel een heerlijke gedachte ge weest: een Eucharistisch Triduum te doen houden voor zieken. Telken jare opnieuw, dat in de St. Josephskerk dit plechtig gebeuren plaats vindt, kan men een gévoel van dankbaarheid niet onderdrukken. Dankbaarheid jegens God, die ook voor de zieken Zijn verblijf houdt in het H. Sacrament des Altaars, dank baarheid jegens degenen, die het voor de zieken mogelijk maakt het treffend kerkelijk feest te volgen. De zeereerw. heer Pastoor Leusen heeft in de laatste jaren zeer velen aan zich verplicht, maar naast hem staat daar een schare van geestelijken, die gedurende drie dagen weer klaar staat om de zieken zoo volledig mo gelijk de zoete vreugde van bij Jesus te zira te doen smaken. Dank moet ook gebracht aan de vele leeken, dames en heeren, die onder leiding van het comité voor het Zieken- ttiduum, hun tijd en krachten beschik baar stellen om de zieken in alles behulpzaam te zijn. Dank ten slotte aan degenen, die het comité finantieel steunen om het eens begonnen werk voort te zetten. Een woord van opwekking tot nog meerdere Katholieken uit Leiden en Omgeving, dat ook zij naar vermogen bijdragen om het Ziekentriduum finan tieel te doen slagen, mag hier niet achterwege blijven! Katholieken, geeft veel, want er is veel geld noodig! De St. Josephskerk prijkt dezer da-, gen in vollen luister, 't Is een schitte ring van licht rond de forsche bogen- lijnen der kerk en boven het hoofd altaar staat Christus' kruis, omstraald van lichten. Een bloemenlusthof is de St. Jo- j sephskerk geworden. Een fraaie kleu renmengeling van wit en rood, in stij- I gende lijn opwaarts gericht naar het hoofdaltaar. Reeds vroeg in den morgen begon j de intocht der zieken. Uit stad en om* I geving brachten de auto's de zieken naar den Heerensingel. De deelname is overweldigend, een bewijs, dat het werk op prijs gesteld wordt. In totaal 1 nemen ongeveer 240 zieken aan het Triduum deel, waarvan 38 op bedden, 90 op ligstoelen, 3 in een wagentje en 108 op stoelen. Van de deelnemers komen er onge veer 90 uit Leiden, 36 uit Lisse, 23 uit Wassenaar, 16 uit Sassenheim, 17 uit Roelofarendsveen en voorts uit Rijp- wetering, Oud Ade, Abbenes, Voor schoten, Oegstgeest, Rijnsburg, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Katwijk, Voor hout, Stompwijk en Hazerswoude. DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Hedenmorgen te half tien had de openingsplechtigheid plaats. Na het Veni Creator van het zang- koor had de zegening der zieken en de zegening der draagstoelen plaats. Daarna werd door den hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle een p'echtig gezongen H. Mis opgedragen met assistentie van de weleerw. hee ren J. P. v. Zon en W. Versteegen, kapelaans te Lisse, resp. als diaken en subdiaken. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer Abram Martijn op voor treffelijke wijze uit de Missa in hono» rem Sti. Frederici van Jos. Gruber, Op. 22. Na het Evangelie hield de hoogeerw. deken een toespraak, om de zieken op te wekken hun lijden met vreugde te dragen. Zijn hoogeerw. had voor zijn toe spraak tot tekst gekozen: Matth. V:5: Beati qui lugent, Zalig zijn zij, die weenen. Door de eeuwen heen, aldus begon Zijn hoogeerw., gaat de menschheid, diagend haar kruis. Dat was echter niet zoo van den beginne af, want God, de Goede Vader, had de men- schen geschapen in geluk en in vreug de, in blijheid, zonder jammer, zonder lijden, zonder pijnen, zonder smarten, geschapen onlijdelijk en onsterfelijk. Doch sinds den onzaligen dag, toen de eerste vader zijn Schepper den rug toekeerde om zich te wenden tot zijn schepsel, sinds dien tijd was er op aar de geen onvermengde vreugde meer, sinds dat oogenblik was het lijden ge komen in de wereld, volgend den mensch als zijn schaduw. De aarde werd een dal van tranen; sinds dat oogenblik zou de mensch gaan door de woestijn des levens, dragend zijn kruis. En ze zijn gegaan, de honderdduizen den en millioenen, allen dragende hun kruis, 't zij groot of klein, den last des levens. Maar toen kwam er een mensch, die het lijden zou heiligen, die het kruis zou maken tot een voorwerp van heer lijkheid. Toen kwam er een mensch, die wilde geboren worden in een bees tenstal, een mensch, die de liefde zelf werd, maar om die liefde werd ver volgd door de zijnen, die de goedheid zelf was, maar door die goedheid kwam te hangen aan het kruis, maar tegelij kertijd en daardoor juist dat kruis maakte tot een voorbeeld van liefde. „Zalig degenen, die weenen!" Was daar geen tegenspraak in die woorden zelve? O, zij, die leven zon der geloof en zonder liefde, zien in de ziekte een kwaad, dat leidt tot ver twijfeling; maar wij, geloovige Chris tenen, zien er een navolging in van het lijden van Christus om te komen tot de heerlijkheid. De ware christen ziet in het lijden een nut en zelfs een geluk voor zon daars en rechtvaardigen. Voor zondige menschen! O, de mensch hangt aan de goederen dezer wereld, maar het lijden is in de hand van God het beste wapen om den mensch los te rukken van de v/ereid met haar schijngeluk en hem te voe ren tot zijn eenig doel. Dat lijden is een middel tot bekee ring en velen zijn door het lijden reeds tot inkeer gekomen, opgestaan uit een diepte van ellende. Met eenige voorbeelden uit het le ven van het Joodsche volk toonde zijn hoogeerw. vervolgens aan hoe God Zijn volk met geeselslagen striemde om het tot inkeer te brengen. In den parabel van den verloren zoon, die hongerig en arm tot zijn vader terugkeerde, zag de gewijde spreker de geschiedenis van zoove^n, die tegen God opstaan en daarna be keerd zich weer tot Hem wenden met de woorden: Castigasti me et eruditus sum, gij hebt mij gekastijd, o Heer, cn ik heb er door geleerd. Echter, niet alleen voor de zondaars, maar ook voor de rechtvaardigen dient het lijden, om hen te heiligen door de smarten. Kortzichtig is het ongeloof, dat dat lijden niet begrijpt! God zij dank begrijpen wij wel het nut van het lijden. Wij zien de fouten en zonden al beter in en door verbete ring daarvan komen wij steeds dichter tot God. Door het lijden geduldig te verdra gen uit liefde tot God kunnen wij uit boeten de straffen, die we hebben te lijden, zoo niet hier op aarde dan zeker later in het vagevuur

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2