BINNENLAND LASTER DINSDAG 15 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 CENTRAAL GRAALHUIS TE SCHEVENINGEN. De plechtige inzegening door Mgr. Aengenent. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan der parochie van den H. Antohius Abt aan den Ouden Scheveningschen weg te Scheveningen, dat de volgende week zal worden gevierd, heeft het kerkbestuur dier parochie als feestgeschenk aan Z.D.H. den Bisschop van Haarlem aangeboden de voormalige villa „Plantenlust" aan den Ouden Scheveningschen weg 90 aldaar, welke tijdens den bouw van de nieuwe kerk tijdelijk als pastorie is gebruikt. Mgr. Aengenent heeft dit geschenk aan vaard en de villa bestemd als het Centrale Graalhuis voor de Vrouwen van Nazareth. Gistermiddag heeft Mgr. Aengenent zelf de inzegening van het Centrale Graalhuis verricht, zooals wij gisteren reeds in het kort berichtten. Aan een verslag in de „Msbd." is nog het volgende ontleend: Onder de genoodigden waren de hoog- eerw. deken van Den Haag, kanunnik H. A. Th. van Dam, pastoor H. J. v. d. Ven, prof Niekel, voorzitter van den Oentralen Jeugdraad in het Bisdom Haarlem, de le den van het kerkbestuur der parochie van den H. Anthonius Abt, F. de Charro van Kempen, mr. J.«de Jong en Perquin, met Armbestuur der parochie, minister mr. T. J. Verschuur, minister mr. dr. L. N. Dec kers, staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Koo ien, en de overige leden van het Retraite- Comité, prof. mr. P. J. M. Aalberse, rector L. Brink, de heer H. Kuijpers, lid van het Graal-Comité te Rotterdam, dr. Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode, ir. H. Thunissen, prof. dr. A. Steger en wethou der F. N. V. Quant. Verder was aanwezig het hoofdbestuur van het Centrale Graal huis, de dames van Gilse, algemeen over ste, L. v. Kersbergen en M. v. d. Kallen. Nadat Mgr. Aengenent zich in de links van de kapel gelegen sacristie met de bis schoppelijke gewaden had bekleed, zegende Z.D.H. daarbij geassisteerd door de wel- eerw. heeren kapelaans C. Kempen en W. Paimans, eerst de kapel, het altaar en het tabernakel. Terwijl Mgr. vervolgens do overige vertrekken van het huis inzegende, bracht kapelaan J. v. d. Bergh het Ons Heer naar de nieuwe kapel over. Na de inzegening van het huis, keerde Mgr. Aengenent naar de kapel terug en celebreerde daar een plechtig Lof, waar onder eenige leerlingen van het St. Aloy- siuscollege aan de Oostduinlaan onder-lei ding van pater J. Vollaerts S.J. de kerke lijke gezangen zongen. Na het Lof vereenigden de genoodigden zich in de benedenzalen van het huis, waar ook aanwezig was een 60-tal leidsters van de Graal. Hier hield Mgr. Aengenent ongeveer de volgende toespraak tot de aanwezigen: Toespraak Mgr. Aengenent. Het is Mij vergund om u allen namens de bewoonsters van dit huis, de Vrouwen van Nazareth, een harte Jijk welkom toe te roepen en u dank te zeggen voor uw zeer gewaardeerde aanwezigheid. Zij zien daar in uw sympathie voor haar werk, welke zij bijzonder op prijs stellen. Ook namens Mij zelf zeg ik u allen van harte dank voor uw aanwezigheid. Ik zfe daarin een blijk van medeleven en mede- voelen met datgene, waarnaar zij streven en met haar organisatie, waarvan het doel is de leerplicht-vrije meisjes in dit bisdom te doen beantwoorden aan de behoeften van dezen tijd. Vanaf het eerste oogenblik, dat Ik de bisschoppelijke bestuursfunctie heb aan vaard, heb ik mijn aandacht gewijd aan de organisatie van de schoolvrije mannelijke en vrouwelijke jeugd. Omdat de organisatie van'de schoolvrije jongens tot grooter bloei was gekomen dan die' der meisjes, meende Ik eerst aan de meisjes mijn aandacht te moeten schen ken. Er bestonden wel reeds bloeiende meisjespatronaten, maar aan. de school vrije meisjes was toch nog niet die aan dacht gewijd, waaran zij behoefte hadden. Daarom meende Ik met de organisatie der meisjes het eerst te moeten beginnen. Ik heb toen bereid gevonden om Mij daarbij behulpaam te zijn de Vrouwen van Nazareth. Ofschoon het mijn bedoeling was, dat de Vrouwen van Nazareth de geheele or ganisatie van de schoolvrije meisjes in het heele bisdom ter hand zouden nemen, had den zij daarvoor aanvankelijk nog niet vol doende krachten beschikbaar. Daarom zijn zij allereerst begonnen om de fabrieks- en ateliermeisjes te organiseeren in interpa rochieel verband, daar dit werk onmogelijk parochieel kon geschieden. IVVeldra breidde zich de staf van mede werksters uit. Van toen af kon verwezen lijkt worden mijn aanvankelijk plan. Ik heb toen aan de Vrouwen van Nazareth opge dragen niet alleen dc organisatie van de fabrieks- en ateliermeisjes, maar boven dien ook de organisatie van de gewone leerplichtvrije meisjes. Voor deze laatsten is het verband parochieel gemaakt. De Vrouwen van Nazareth hebben dus een dubbele taak. Zoodoende krijgen wij eenheid in de organisatie van de meisjes, omdat de opperleiding is toevertrouwd aan de Vrouwen van Nazareth. In die een heid is een zeer groote kracht gelegen om do meisjes in de organisatie te houden, omdat zij, ook al verhuizen zij naar een andere stad, overal dezelfde organisatie zullen vinden. Hierna bracht Mgr. dank aan allen, die de totstandkoming van het huis hadden mogelijk gemaakt. Vervolgens wensch Ik, dat de leidsters der meisjesbeweging uit alle parochies van Ons bisdom te gelegener tijd hier zullen komen- cm de cursussen, die hier gege ven worden, te volgen en den geest van de Vrouwen van Nazareth in zich op te ne men. Dat dus alle leidsters in het heele bisdom, ook die tot nu toe niet aan de Graalbeweging verbonden waren, zich scharen om de Vrouwen van Nazareth, ten einde dien geest zoo innig mogelijk in zich op te nemen. Dat hoop en wensch ik van harte, want alleen als die eenheid van geest er is, eerst dan zal de meisjesbewe ging tot kracht komen. Moge de zegen van God, over dit huis en over zijn bewaarsters afgesmeekt, hier blij ven rusten tot in lengte van dagen, dan zul len we krijgen echt Roomsche huismoeders en een opluikend katholiek leven in Ons bisdom. Toespraak Minister Verschuur. Minister Verschuur dankte mede namens minister Deckers en de andere aanwezi gen voor de uitnoodiging tot deze schoone plechtigheid. Ik ben, aldus spr., diep onder den in druk van het aanpassingsvermogen van onze Moeder de H. Kerke wanneer het geldt leniging te vinden voor de nooden der menschheid die zich van dag tot dag voor doen. Ik ben er van overtuigd, dat deze beweging de nooden van de vrouwelijke jeugd op de beste wijze aanvat en ik ge loof, dat de geneesmiddelen tegen de noo den van het werkende meisje, geen andere zijn, dan die, waarover de H. Kerk be schikt. Het diep religeuse karakter en de moderniteit in de methode der Graalbewe ging maakt deze tot de meest doeltref fende, in het bijzonder voor het werkende meisje. Dit werk voor de vrouwelijke jeugd telt ook de Regeering niet gering. Hoe groot gewicht zij hecht aan het vraagstuk van den arbeid der vrouw mag blijken uit de uitbreiding der arbeidsinspectie met vrouwen, die de behoeften der vrouw beter aanvoelen dan mannen. Spr. hoopte bij het voorbereiden van re- geeringsmaatregelen een beroep te mogen doen op de voorlichting van de leidsters dezer beweging. Niets zal hem liever zijn dan dat het Regeeringswerk zich bij dit schoone werk zal aanpassen. Toespraak Prof. Niekel. Als voorzitter van den Diocesanen Jeugd raad sprak'prof. Niekel er zijn vreugde over uit, hier tegenwoordig te hebben mo gen zijn, nu openlijk voorheel het bisdom kenbaar is gemaakt, dat de vrouwelijke jeugd is toevertrouwd aan de Vrouwen van Nazareth. Dit Centrale Graalhuis is inge wijd en het Gentrum van deze beweging, Jezus Christus zelf, is hier binnengebracht en zal de Vrouwen van Nazareth bezielen met den echt katholieken geest, Spr. feliciteerde Mgr. met de keurbende, die in zijn bisdom is gevormd, en hij feli citeert zich zelf omdat hij weet, dat de lei ding der vrouwelijke jeugdbeweging in goede handen is. Hij feliciteert ook de Vrou van Nazareth met dit huis. Met de sympa thie van het bisdom zal dit jeugdwerk ze ker slagen. Dankwoord mej. Kersbergen. Mej. Kersbergen, een der Vrouwen van Nazareth, sprak Mgr. Aengenent ongeveer aldus toe: Hoe moeilijke taak U ons hebt opgelegd beginnen wij na twee jaar werken te be seffen. Maar Gij hebt ons niet alleen een taak gegeven, doch ook de middelen aan de hand gedaan om die taak te volbrengen, door ons dit huis cadeau te doen. Wij dan ken U daarvoor. Maar U hebt ons nog meer gegeven en au fond zou we daar nog veel blijder mee: uw vaderlijk hart. Na mens Moeder Margriet dank ik U voor al les, wat U voor ons gedaan hebt en voor hetgeen U voor ons zijt. Wij zullen al onze krachten inspannen om onze taak zoo goed mogelijk te vervullen. Met Gods genade zullen we zijn en blijven uw trouwe, ge hoorzame en echte kinderen en zal uit onze beweging groeien datgene, waarvoor God haar bestemd heeft. Belangrijke mededeeling van Mgr. Aengenent. Mgr. Angenent kon nog een verblijdende mededeeling doen. Behalve dit Centrale Graalhuis hebben de Vrouwen van Naza reth ook nog een Moederhuis. Welnu, het nieuwe Moederhuis zal gebouwd worden in Heiloo op het terrein van O. L. Vrouw ter Nood. Schooner plaats, aldus Mgr., is niet te vinden. De Vrouwen van Nazareth ko men nu onder de onmiddellijke schutse van De Vrouwe van Nazareth, O. L. Vrouw ter Nood. Het terrein is reeds eigendom van 't Bis dom. Binnenkort zal met den bouw een aanvang worden gemaakt. Dc Vrouwen van Nazareth zullen dan onder het oog van De Vrouwe van Nazareth worden opge kweekt. Ten slotte sprak nog de heer Damen, burgemeester van Geleen, zijn bijzondere waardeering uit voor het werk der Vrou wen van Nazareth, die nu ongeveer 11/2 jaar werkzaam zijn in Geleen onder de mijnwerkersjeugd. Dag aan dag kan men de goede resultaten van die godsdienstige op voeding waarnemen. Spr. eindigde met den wensch, dat Gods Zegen moge blijven rusten op het werk der Vrouwen van Nazareth in Limburg. DE NIEUWE RIJWIELPLAATJES. Pas op 1 Augustus geldig. Ter voorkoming van misverstand zij me degedeeld, dat de nieuwe plaatjes niet voor 1 Augustus geldig zullen zijn. Tot 1 Augustus moet men dus in het be zit zijn van het oude plaatje. Kostelooze plaatjes. Een kosteloos rijwielmerk kan worden uitgereikt le. Aan hoofden van gezinnen, die het rijwiel noodig hebben voor de uitoefening van hun beroep en die voor het jaar 1930 1931 niet zijn aangeslagen in de rijksin komstenbelasting. 2e. Aan een lid van het gezin, dat door het hoofd van dat gezin als kostwinner wordt aangewezen, mits geen van beiden in de rijksinkomstenbelasting is of zal wor den aangeslagen. In elk geval moet de belanghebbende zelf ten kantore komen om de aanvrage te doen. UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Woensdag 16 Juli. Huizon, 298 M. Na 0 u. 1071 M. Uitsl. NCRV.-uitzendingen. 8.159.30 Concert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoonpl. 11.3012.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.302.00 Concert. Mevr. v. Raven- zwaaij-Müllenkamp (zang). H. Hermann (viool). H. v. d. Horst Jr. (cello). Mevr. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.002.45 Concert. Mej. A. Hermes (alt). G. Beths (viool). P. Halsema (piano). 2.453.15 Lezen van Chr. lectuur. 3.154.15 Vervolg concert. 4.155.00 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonpl. 6.306.40 Koersen. G.407.10 Declamatie door J. Heidama. 7.107.30 Gramofoonpl. 8.00 10.15 Dr. C. J. Honig: „Bestrijding van ziekte". Muzik. medew. van de Staf- muziek van het 6e Regt. Infanterie te Breda. 10.15—10.25 Persber. 10.2511.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. V.A.R.A.-uitzending. 10.00 Morgenwijding (V.P.R.O.). 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 2.00 Rodie Medenbach: „De moeder, die de knaap Vrede zocht" en andere gedichten van Henr. Roland Holst. 2.30 Kindermatinée vanuit het Kurhaus te Screveningen. 3.30 Maak het zelf Mes. 4.45 Orgelconcert door Joh. Jong. 5.15 Vraaghalfuurtje voor kinderen. 5.45 Concert. V.A.R.A.-orkest, afgew. door Gramofoonpl. 7.15 Garmt Stuiveling: „Geen schooner tijd dan de studententijd....". 7.45 Politieber. 8.00 Inleiding tot het Kurhaus-Concert. 8.15 Concert vanuit het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o. 1. v. Carl Schuricht. Anna el Tour (zang). In de pauze: Gramofoonpl. Na afloop: Pers berichten en Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. R. K. MUZIEKCONCOURS. Een paar jaar geleden werd te Botter dam een R.-K. Zangconcours georganiseerd nu is het 't derde Bondsconcours van den Z.-Hollandschen Bond van R.-K. Harmo nie- en Fanfarecorpsen, dat in het Gebouw van K. en W. aan den Schiedamschen Sin gel te Rotterdam met een vriendschappe lijke wedstrijd op de Zondagen 13 en 20 Juli wordt gehouden. Aan een verslag in de „Msbd." is het volgende ontleend: De feestelijkheden hebben reeds Zater dagavond een aanvang genomen. Te 6 uur werd een muzikale wandeling gemaakt van het D.P. Station naar het Gebouw door de Harmonie „St. Oaecilia", Loosduinen, welk ensemble onder zijn directeur Joh. Bonte te S uur in het Gebouw een openingscon cert heeft gegeven. Wc mogen wel veron derstellen, dat er destijds bij de opening van het eerste Bondsconcours te Leid- schendam en van het tweede te Voorhout een heel wat grooterc belangstelling zal zijn geweest. Behalve enkele familieleden van het Loosduinsche corps en enkele le den van het Rotterdamsche Uitvoerend Comité was er zoo goed als niemand in de ruime en accoustisch zeer goede Gebouw zaal aanwezig. „St. Caecilia" uit Loosduinen had an ders verdiend. Nadat de bondsvoorzitter C. J. Deeren- burg Zondagmiddag in een hartelijke toe spraak het concours had geopend en de leden van het eere-comité officieel had be groet, nam het concours een aanvang. Onder de genoodigden bevond zich de burgemeester N. Keyser van Stompwijk en Veur. 12.20 Gramofoonpl. I.20 Orkestconcert. 2.202.50 Concert. J. Tucker (alt). J. Collett (tenor). 4.20 Trio-concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.28 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Concert door Strijkkwartet. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Niouwsber. 9.45 Lezing. 10.00 „Anthony and Cleopatra" van Wil liam Shakespeare. „B a d i o - P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solist. Langcnberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonpl. II.4012.20 Muziekuitz. voor scholen. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en tenor. 5.506.50 Gramofoonpl. 8.209.15 Orkest en viool. 9.20 „Schön ist es auch anderswo". Con cert. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en voorlezing. 6.10—8.10 „De Unges Idraets" Landslejr. S.35—9.50 Concert. Orkest en zanger. 10.4011.25 Concert. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 My 6.50 Trio-concert. 8.35 Concert. Orkest en solisten. 8.50 Lezing. Daarna: Vervolg concert. Zee sen, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.5012.20 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. I.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.204.50 Concert. 4.505.50 Liederen-voordracht. 6.206.45 Liederen-voordracht-. 9.00 Lied eren-voordracht. 9.20 Cabaret-uitzending. Daarna: Be richten en gramofoonpl. II.10—12.20-Zigeunermuzïek uit Buda pest. Aan de jurytafel hadden plaats genomen drie geprononceerde Katholieke en voor name kundige musici: de heeren N. A. Bouwman, gepensionneerd kapitein-direc teur van de Koninkl. Mil. Kapel, S. P. v. Leeuwen, directeur der Stafmuziek tc Assen en Leistikow, directeur der Staf muziek der Kon. Marine-Kapel te Den Helder. Twee vereenigingen, de Fanfare „Excel sior", N o o r d w ij k en dc Harmonio „St. Caecilia', Voorburg, konden wegens ziek te van hun directeuren deze Zondagmiddag niet mededingen. Uitslag: „St. Gregorius", Kwintsheul: 2e prijs met 255 punten (126 129), St. Jo seph, R'dam: le prijs met 300 p. (1-19 -(- 151); St. Antonius, Rotterdam, le prijs niet 315 p. (149 166). Deze Rotterdamsche ensembles kwamen resp. in de Eerste Afd. uitmuntendheid Harmonie uit. Ook voor dezen middagwedstrijd was de belangstelling in het gebouw zeer gering. Voor den avondwedstrijd, waar weder om dezelfde heeren aan de jury-tafel had den plaats genomen, was iets meer publiek naar het Gebouw gekomen. Vrij goed, hier en daar uitnemend zelfs gedroeg zich „Perosi", Leiden (dir. Jac. Kroon) in de derde afdeeling Harmonie. De Fantasie „La Dame au Coeur" (C. Ga- denne) en dc Ouverture „La Vestale" (J. G. Ivastner) lieten heel goede indrukken achter. Uitslag: St. Radboud, Kethel 2e pr. met 267 p. (Ml -j- 126); Perosie, Leiden: 2e pr. met 284 p. (136 -)- 148) St. Franciscus, Delft: le pr. met 336 p. (171 -j 10jJ); Pa,, dua, Rotterdam: le pr. met 332 p. (167 -f- 165). FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 32; Het was een bitter gevoel voor hem, dat Greta hem moest onderhouden. Al het geld, dat zijn vader voor hem besteed had, was tot nu toe weggegooid geld geweest en hij had er bijna spijt van, dat hij geen ambacht had geleerd in plaats van gestu deerd te hebben. Als Greta hem geen moed ingesproken had, zou hij al zijn vertrouwen op God verloren hebben en zich overgege ven hebben aan de vreeselijkste wanhoop. Om zich te verzetten maakte hij iederen dag lange wandelingen door de stad. Op een middag liep hij door een stille, deftige straat, toen hij op het trottoir een porte feuille zag liggen. Hij raapte die op en keek voor en achter zich, of hij soms iemand ontdekken kon, die er naar zocht. Hij zag niemand en de hoop steeg in hem op, dat die vondst hem mischien wel eens geluk zou kunnen aanbrengen, omdat die portefeuille voor den eigenaar van groote waarde kon zijn. Ze was heel groot en voel de dik aan, zoodat Eduard vermoedde, dat ze wel geldswaardige papieren bevatte. Hij haastte zich naar huis en bekeek daar den inhoud, die uit eenige wissels en verder uit bankpapier ter waarde van ongeveer vijf duizend gulden bestond. Als hij den eigeuaar kon vinden, zou hem zoo dacht hij allicht een groote belooning te wachten staan. Maar bij die gedachte kreeg hij een kleur van schaamte. Neen, hoe hard hij het geld ook noódig had, hij zou niets willen aannemen. Hij zocht de portefeuille verder door, of hij misschien den naam van den eigenaar te weten kon komen, maar vond niets. Op de wissels kwam echter de naam 'Goldberg voor. Die Goldberg kon mischien die por tefeuille verloren hebben en om diens adres te weten te komen begaf hij zich naar een boekwinkel in de buurt om daar het adresboek na te slaan. Hij vond naam en adres, maar net was hij met zoeken klaar gekomen, toen een meisje ademloos den winkel kwam binnenstormen en aan den boekhandelaar vroeg, of hij in de buurt een dokter wist te wonen. „We wonen hier pas", zei ze, „en nu heeft mevrouw zoo'n groot ongeluk gekregen. Ze wilde gordij nen ophangen en toen brak het trapje, waarop ze stond en nu ligt ze geheel bui ten kennis op den vloer." Eduard zei haar, dat hij dokter was en met haar mee zou gaan. Die bankier kon wel wachten. Het zou zijn portefeuille wel terugkrijgen. Het was nu zijn plicht eerst die mevrouw te gaan helpen. Hij vond een dame met een bloedende wonde aan het hoofd en met ontwrichten arm. Ze was geheel buiten kennis en met behulp van de dienstbode legde hij haar te bed, waarna hij haar last gaf haar „mijn heer" te gaan halen. Toen deze thuisgeko men was, bracht hij geholpen door dezen eerst den arm in 't lid en verbond haar hoofd. „Het zal 't beste zijn", zou zei hij tegen den man, „dat u uw eigen dokter waarschuwt. Uw vrouw zal wel koorts krij gen en ze ziet er me niet zeer sterk uit." „Ik woon hier nog niet lang, dokter en heb nog nooit een geneesheer over den vloer gehad. Zoud u de zorg van de pa tiënte op u willen nemen T' „Heel graag. Dan zou ik u willen ver zoeken het meisje ijs te laten halen. Uw vrouw schijnt ook een lichte hersenschud ding gekregen te hebben en ik zal hier moeten blijven, tot ze bijkomt. Dan kan ik haar toestand beter beoordeelen. Eduard was verplicht den verderen dag bij de zieke door te brengen en toen hij laat in den avond huiswaarts kon keeren, kon hij de verzekering geven, dat ze bui ten gevaar was. Het zou wel eenige weken aanloopen, eer ze haar arm zou kunnen gebruiken, maar hij hoopte, dat ze binnen een dag of wat wel weer over den vloer zou zijn. „En mag ik u verzoeken iederen dag naar de zieke te komen kijken? Ik zou dat zeer op prijs stellen, dokter." „Als u er op staat, beloof ik u te zul len komen, doch niet langer dan strikt noodzakelijk is." Opgewekt kwam Eduard thuis en ver telde zijn zuster de gebeurtenissen van dien dag. „En hier is de portefeuille. Ik zal mov- gen even naar dien bankier Goldberg gaan om ze terug te brengen." ,,'t Lijkt meer op een tasch dan op een portefeuille", zei Greta. „Hij heeft ze ze ker onder zijn arm gedragen. Ik kan ure anders niet begrijpen, hoe hij zoo'n groot ding kan verliezen zonder het te merken." Den volgenden morgen begaf Eduard zich eerst naar zijn patiënte, die hij rede lijk wel vond en vervolgens naar de wo ning van den bankier. Hij deelde aan den bediende, die hem binnen liet, mee voor welke zaak hij kwam en werd aangediend. Goldberg verscheen spoedig en nam hem mee naar zijn kantoor. Eduard kreeg dén indruk, dat hij hier te doen had met een verwaand, hooghartig man, een ech ten geldwolf. Hij nam Eduard op van 't hoofd tot de voeten. „Uw naam is Von Trotten „Dokter Von Trotten." „En u zegt, vertelde mijn bediende, dat u mijn portefeuille gevonden hebt? Ge vonden, niet waar Hij liet den klemtoon vooral vallen op het woord „gevonden." Eduard kreeg een kleur van veront waardiging tengevolge van den minachten den toon, dio in deze woorden klonk. „Ja, gevonden", herhaalde Eduard met nadruk, de portefeuille voor den dag halen. „Al dit ten minste uw portefeuille is." „Dat i s mijn portefeuille". Hij nam ze vanEduard aan en onderzocht den in houd. ,,'t Is alles in orde. Er ontbreekt niets." Dit werd gezegd op een wijze, waaruit op te maken was, dat hij het tegendeel verwacht had." „Maar mijnheerriep Eduard, die zich niet langer kon inhouden, „U houdt me toch niet voor een dief?" „En u verwacht zeker wel een beloo ning voor'het vinden en voor uw eerlijk heid „Zeker. Nu wel, al zou ik het geld aan de armen geven." „Ik zal er over denken. Wilt u even in deze kamer gaan?" En hij liet Eduard in een kamer achter het kantoor. Het duurde minstens een half uur, voor dat Goldberg terugkwam in gezelschap vaneen politiebeambte. Eduard kon zijn oogen niet gelooven. „Deze man", begon Goldberg, „beweert, dat hij mijn portfcuille gevonden heeft cn maakt aanspraak op een belooning. Alles was er in aanwezig. Doch geen wonder. Hij had toch niets kunnen wisselen, want de nummers van de bankbiljetten had ik aan allo banken bekend gemaakt." Eduard stond als verslagen. Hij keek den politieman aan in de hoop, dat deze zijn partij zou kiezen, maar dit deed hij niet. Integendeel. Hij zei: „Mag ik u ver zoeken mij naar het politiebureau te vol gen „Wat beteekent dat?Waarom?" vroeg Eduard verschrikt. „Dat zult u op 't bureau wel hooren." Eduard ging met den man mee cn hoor de Goldberg nog zeggen„Hij is 't. Binnen vijf minuten ben ik er ook." Het bureau was gelukkig vlak in de buurt. Toch was het Eduard, alsof do weg een uur lang was. Ieder toch, die hem zag, zou moeten denken, dat hij een gemeenc spitsboef moest zijn, die opgebracht werd. Op het bureau maakte hij zich bekend en eischtc een verklaring voor het optre den van den politiebeambte. De inspecteur stond een oogenblik be sluiteloos, toen hij hoorde, dat Eduard dokter was. Hij sloeg echter een boek op cu liet toen een eigenaardig lachje hooren. „Ha", zei hij, „hier staat het. Dokter Von Trotten, negen maanden hier, afkom stig uit O. Geen patiënten, Woont hier met zijn zuster, die verdacht was van moord, waaraan hij misschien meegehol pen heeft." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5