21ste Jaargang DINSDAG 15 JULI 1930 No. 6643 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 2 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Een rede van een gymnasium rector In de rede, waarmede de rector van het Utrechtsche Sted. Gymnasium, dr. Kan, voor hij tot de uitreiking van de prijzen aan de leerlingen overging, een overzicht van den afgeloopen cursus heeft gegeven, wees hij er op, dat in den loop van dezen cursus zich nog' sterker dan vorige jaren het verschijnsel heeft voorgedaan, dat een ontstellend groot aantal leerlingen in en kele lagere klassen het onderwijs niet kon volgen. De leeraren hebben hierover her haaldelijk met elkander gesproken en zich afgevraagd aan wie de schuld zoo er van schuld sprake kon zijn lag. Een schrale troost is het, dat men aan andere gymnasia hetzelfde euvel constateerde. De leeraren moeten vaak leerstof en huiswerk taak besnoeien, alles ter wille van slechts half, of heelemaal niet geschikte leerlingen waarbij men zich wel heeft te realiseeren, welk nadeel hierdoor aan de goede leer lingen wordt toegebracht. Tegenover deze pijnlijke ervaring riep hij den leeraren tc-e: houdt u voor den geest dat in de kwaliteit en niet in de kwantiteit der leerlingen in de eerste plaats voor een gymnasium de kracht ligt. Deze opmerkingen van den Utrechtschen gymnasium-rector kunnen tot velerlei be schouwingen aanleiding geven. Men kan vragen, of de leerstof op een gymnasium en in het algemeen ook op andere onderwijsinrichtingen niet te zwaar isof het program niet over-belast moet worden genoemd? En een stellig ontkennend antwoord zal op deze vraag door niemand, die eeniger- mate op de hoogte is, kunnen worden gege ven. De Utrechtsche gymnasium-rector zeide, dat voor een gymnasium de kracht ligt niet in de kwantiteit, maar in de kwaliteit der leerlingen. Ja dat is niet alleen zóó voor een gymnasiumMaar toch, van den ande ren kant, kan worden gevraagd, of men aan de kwaliteit ook wel niet 'ns te hooge eischen kan stellen. Het gymnasium en an dere onderwijsinrichtingen leiden op voor het practische levenen in het prac- tische leven, op alle posten, óók op die van practisch-wetenschappelijke beteekenis, kunnen ook menschen, die in hun jeugd niet zoo buitengewoon goed hebben kunnen lee- ren, eminent maatschappelijk nuttig werk verrichten En dan dringt zich nog een derde vraag naar voren, n.l. deze,'of er niet maar al te veel ouders zijn, die hun kinderen stuwen naar een positie, waarvoor een langdurige studie-voorbereiding noodig is,'terwijl deze voor studie niet de vereischte geschiktheid hebben. Er is een tijd geweest, dat bijna uit sluitend kinderen van goed gesitueerde ouders gingen studeeren; deze tijd is voor bij. Maar niet is voorbij de tijd, dat goéd gesitueerde ouders dikwijls een vak met veel studie-opleiding als uitsluitend goed voor hun kinderen beschouwen, ongeacht dezer aanleg en geschiktheid ZWITSERLAND. De neergekomen Italiaansche anti-fascistische vlieger. De Zwitsersche bondsraad heeft zich gis teren langdurig beziggehouden met de kwestie van den Italiaanschen vlieger, die op S. Gothard is neergekomen. (Hij had, zooals gemeld boven Milaan anti-fascisti sche strooibiljetten uitgeworpen. Bed.). Een besluit is evenwel niet genomen. Er wordt een onderzoek naar de zaak inge steld, terwijl een rapport wordt verwacht van do politie-autoriteiten van het kanton Tessino. In politieke kringen is men van meening, dat men de zaak niet te licht mag opvatten. Zoo goed als de vlieger thans strooibiljetten heeft meegenomen, had hij ook bommen kunnen meenemen, waardoor Zwitserland in ernstige moeilijkheden had kunnen geraken. ^ELGIE DE GULDENSPOREN-FEESTEN IN BELGIE. Ongeregeldheden te Halle. Terwijl Zondag do voortgezette Gulden sporen-feesben bijna overal in het Vlaam- sche land zonder incidenten verliepen, deden zich in het Zuid-Brabantsche stadje Halle eenige ongeregeldheden voor. Aldaar was op initiatief der VlaamsCh- Nationale organisaties van heb Payotten- land, de zeer Vlaamseh gezinde streek ten zuidwesten van Brussel, een Gulden sporen-feest met Gezelle-herdenking geor ganiseerd, welke echter Zaterdagavond door den burgemeester werd verboden. Ook zouden geen samenscholingen van meer dan 10 personen worden geduld. De burgemeester had ter handhaving van dit besluit een eterke gendarmerie-macht in de stad doen opstellen, maar trots het verbod kwamen de Vlaamsche nationalis ten uit Halle en tientallen dorpen in de omgeving toch in grooten getale op den Ninoofschen Steenweg bijeen. Op aandringen van het Kamerlid De- clereq trokken zij vervolgens1 met groep jes van tien door de stad naar een weide bij het station, waar de betoogers toege sproken werden door het Kamerlid De- clercq en de provincie-raadsleden mr. Borg en mr. Hoornaert. Bij den terug keer van de betoogers door de stad wer den zij door groepjes fascisten, achter den rug van gendarmen verscholen, uitge jouwd. Hier en daar werd voor een open raam door de gramofoon de Braban<jonne ge speeld, wat de Vlamingen met het zingen van den Vlaamschen Leeuw beantwoor den. Later kwam het op enkele plaatsen nog tob botsingen tusschen groepjes Vla mingen en anti-Vlamingen, waarbij enkele personen door de gendarmerie werden aangehouden. Een enkele Vlaming uit Brussel bleef gearresteerd. Een feestmaal voor 2600 burgemeesters Op 21 Juli a.s. wordt, ter gelegenheid van het eeuwfeest der Belgische onaf hankelijkheid, aan al de burgemeesters van het Rijk, ruim 260o in getal, in de groote hal van het Cinquantenaireplein, door de regeering, een feestmaal aangebo den. De koning, de koning'n, prins Leo pold, prinses Astrid en prinses Karei zullen vermoedelijk, evenals al de minis ters, mede aanzitten. DUITSCHLAND REGEERING EN RIJKSDAG IN CONFLICT. De Duitsche belastingontwerpen vinden geen meerderheid. De pogingen der regeering, om in den Rijksdag voor haar belastingontwerpen een meerderheid te vinden, zijn, naar het schijnt, definitief mislukt, waardoor een conflict tusschen regcering en parlement onvermijdelijk wordt. De mislukking der onderhandelingen spruit voort uit de houding, die de Duitsch-nationalen hebben aangenomen. Onder deze omstandigheden bezit het feit dat de regeeringspartijen in haar gis teren gehouden besprekingen het eens zijn geworden over het belasting-progra-m, waarin ook de "hoofdelijke omslag is ver vat, in parlementair opzicht geenerlei beteekenis meer. De regeeringspartijen zelf beschikken in den Rijksdag niet over een meerderheid en het opnemen van den 'hoofdelijken omslag in het regeerings- ontwerp is uitsluitend geschied om de Duitsch-nationale fractie te winnen Weliswaar bestaat nog de mogelijk heid, dat enkele leden der Duitsch-natio nale fractie zich van stemming zullen onthouden, doch hun getal bedraagt hoogstens 4 a 5, terwijl de regeerings partijen minstens 30 a 40 Duitsch-natio nale stemmen behoeven, om de belasting ontwerpen er door te helpen. De tweede lezing der belasting-ontwer pen moet volgens1 de Rijksdagagenda mor gen plaats vinden. Derhalve ziet het Ka binet zich thans voor de vraag geplaatst, of het deze tweede lezing toch nog wil laten houden in de hoop, dat de oppositie wellicht intusscEen tot inkeer zal zijn gekomen, dan wel of de ontwerpen op grond van het dictatuurartikel 48 der Rijksgrondwet bij decreet van kracht zul len worden verklaard. Zooals men weet, kunnen op grond van dit uitzonderings artikel urgente wetten voorloopig zonder medewerkig van den Rijksdag in werking treden. „Tel." DE WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND De laatste 5 jaar is het aantal met 1 y, millioen gestegen. Het aantal werkloofen in Duitschland is de laatste 5 jaar met anderhalf mil lioen gestegen. Als werknemers gelden bij deze statis tiek alleen zij, die in loondienst zijn, en waarbij een opzegging van de arbeids verhouding mogelijk is. Niet meegerekend zijn derhalve die personen, die in staatsdienst zijn, of do beoefenaars van huis-industrie, noch ook familieleden, die bij de hoofdbeoefenaars van liuis-industrie we"rken. Het bierverbruik stijgt. Het bierverbruik in Duitschland is in het afgeloopen kalenderjaar tegenover het voorafgaande jaar met 5.7 pet. gestegen. Berekend per hoofd bedroeg het ge bruik over het jaar 1935 90 liter tegenover 85.7 liter in het jaar er voor. Tengevolge van deze stijging in het verbruik namen ook de inkomsten van het rijk aan belasting op diet bierver bruik toe; zij maakten een bedrag uit van 416 millioen mark, wat per hoofd 6.5 mark- bet eekent. De tragedie te Lübeck. De Hamburger Anzeiger verneemt van zijn correspondent te Lübeck, dat prof. Dèycke, tegen wien, in verband met de gevallen van zuigelingen-sterfte te Lü beck, een vervolging is ingesteld, lijdende zou zijn aan een ernstige zenuwcrisis. Sedert vier weken zou hij zich bijna met niemand ophouden, haast geen woord meer spreken en zelfs reeds eenige malen een poging tot zelf moor# hebben gedaan. Naar zijn echtgenoote meedeelt, moet hij zich den dood van het groote aantal kinderen te Lübeck zoodanig aantrekken, dat zijn zenuwstelsel er geheel door in de war is. FRANKRIJK DE CHARTREUSE RUSTOORD. De eerste „vermoeide" intellectueel gearriveerd. De Deensche professor Yestrup en zijn vrouw hebben op uitnoodiging van den heer Perrier, het beroemde Karthuizer- klooster, de Grande Chartreuse, betrokken, waarvan een gedeelte werd ingericht als a-sylo voor intellectueelen, die rust behoe ven. De Dauphiné is vol verontwaardiging. Maurice Gariel, ingenieur, eerevoorzitter van den bond van oorlogsverminkten en oudstrijders, ridder van het legioen van eer, vertolkt die algemeene verontwaardi ging in een overigens zeer gematigd schrij ven, dat hij den Deenschen professor heeft doen toekomen. „Uit de bladen van gistermorgen, aldus de schrijver, verneem ik, dat u in het kloos ter der Grande-Chartreuse zijt aangeko men. Steeds deed het ons genoegen, buiten landers in ons midden te ontvangen. Uw bezoek ten onzent berust echter op een vergissing. Immers welke buitenlander zou de uitnoodiging aannemen, om onderdak te nemen in een huis, dat volgens het woord van een uwer collega's, aan zijn eigenaar is ontstolen? En toch is dit hier het geval. De Grande Chartreuse kan en mag slechts haar wettige bezitters, de Karthui- zers, herbergen. Die eisch zal u onophou delijk, tijdens uw verblijf onder ons, in de ooren tuiten. Geen kwade bedoelingen zullen u naar dit klooster hebben geleid, dat acht eeuwen oud is, achtmaal opnieuw door Karthui- zers werd opgebouwd. Maar past het, dat gij, buitenlander en vriend van Frankrijk, hier, zeker zonder dat gij het gewild hebt, een treurig element van oneenigheid wordt onder de Franschen, die u eensgezind een hartelijke ontvangst zouden moeten en wil len bereiden. Overdenk eens goed de situ atie, waarin gij u bevindt en keer terug naar uw land; bedenk wat ge ons zoudt verzoeken te doen, als wij ons bij u bevon den in een dergelijke situatie. Het valt mij zwaar, u deze dingen te zeg gen, maar mijn geweten verplicht er mij toe, als oud-leerling van de universiteit van Grenoble, door een politieke tyrannie bij deze treurige zaak betrokken, als oud- strijder, die op het slagveld het kostbaar bezit van den vrede onder do burgers van eenzelfde land alsook van de harmonie onder de naties onderling heb loeren be grijpen. In naam van deze harmonie en vrede verzoek ik u, hooggeleerde heer, daar u te vens weet, dat- tienduizenden bewoners van de Dauphiné denken zooals ik en het u zullen zeggen en er ook naar zullen we ten te handelen, de Chartreuse te verlaten. Duizenden onzer zullen u dan gaarne in onze huizen opnemen, die hun toebehoo- ren en in u, 'zooals ik heb aan het slot van mijn brief doe, een waren vriend van Frankrijk begroeten". ITALIË SCHORSING VAN DEN VL00TB0UW Als antwoord op het Fransche besluit. De Italiaansche ambassadeur heeft deen weten, dat Rome met genoegen ken nis- heeft genomen van de nota der Fran sche regeering, die de strekking ha-d tot December a.s. het op stapel zetten van nieuwe oorlogsbodems te doen staken. De Italiaansche regeering heeft aan de Quai d'Orsay haar eigen plan, om gedu rende het zelfde tijdperk allen vlootbouw op te schorten, bevestigd. HONGARIJE. Aartshertog Otto hoofd der Habsburgers? Gelofte van trouw gevraagd. Het te Boedapest verschijnende Maan dagochtendblad „Reggel" meldt, dat ex- keizerin Zita aan alle meerderjarige leden van het huis Habsburg een schrijven heeft gericht, waarin zij, in verband met de om standigheid, dat aartshertog Otto op 20 Nov. a.s. meerderjarig wordt, de ondertee- kening van een belofte van trouw ver langt. In haar schrijven zegt de ex-keierin o.m.: „Daar Zijne Majesteit keizer en koning Otto op 20 November meerderjarig wordt erf dientengevolge de rechten en plichten van hoofd van het huis Habsburg op hem komen te rusten, doch bij de plechtigheid, die op den genoemden datum zal plaats vinden, niet alle leden van het huis Habs burg tegenwoordig kunnen zijn, moeten alle leden van het huis Habsburg de inge sloten loyaliteitsverklaring eigenhandig on derteekenen en aan mijn kanselarij toezen den." In de bedoelde passage is vooral de vol gende verklaring van belang: „Ondergeteekende verplicht zich, om met alle kracht de te bewerkstelligen restaura tie te ondersteunen." »Tel." EGYPTE. De politieke onrust. Het parlement verdaagd. Kabinets hervorming. Naar Reuter uit Cairo meldt, is gisteren een Koninklijk Besluit uitgevaardigd, waar bij het parlement voor drie weken met va- caniiè gezonden is en aan Hafez Afifi pas ja, den minister van buitenlandsche zaken, die reeds benoemd was tot gezant te Lon den, opdracht is verleend tot reconstruc tie van het kabinet. Volgens Londensche bladen zou de toe stand in Egypte critiek zijn. BOLIVIA Oneenigheid in den militairen raad van Bolivia. Een bericht uit La Paz meldt, dat er oneenigheid is ontstaan in den militairen raad, die in Bolivia sinds de revolutie van een paar weken geleden regeert. Een dor leden, kolonel Arora, is verbannen. Nadere berichten ontbreken. Ongeregeldheden te Bogota. Bij een botsing tusschen politio en stu denten tijdens een feest zijn te Bogota één man gedood en 70 gewond. De studenten wierpen steonen naar de politie, waardoor 40 agenten gewond werden. De incidenten werden veroorzaakt door een poging van de studenten om tot de arena door te dringen, waar een stierengevecht werd ge houden. Ten slotte vuurde de politie op de studenten en dreef ze uiteen. LISSE. Geboren: Jan. z. van W. F. Braam ep J. Meijers. Hermanus Petrus, z. van J. J. Noordermeer en G. van Dijk. Jo hanna Catharina Maria, d. van D. Leen- st-ra en P. Loerakker. Anna Sophia, d. van Th. A. Rijkers en A. P. Leuven. Gehuwd: J. N, Nederpelt en J. A. van Kesteren. Ondertrouwd: J. van Delft en G. C. Schalk. C. Quartel en N. Wildeman. Overleden: Theodora Elisabeth v. Veen, 16 j. Maria van Parijs-, 81 j. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND In Duitschland dreigt voor een conflict tusschen regeering en Rijksdag. Een wervelstorm in Korea eischt hon derd slachtoffers. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Bij Scesterberg is een vliegtuig neerge stort. De piloot gedood. (Laatste Be richten). Een berooving op het Centraal Station te Amsterdam. (Laatste Berichten). HILLEGOM. Geitenkeuring. Zaterdagmiddag had op het terrein aan de Mariastraat de jaar- lijksche keuring plaats van geiten en gei tenlammeren. De aanvoer was, het slechte weer in aanmerking nemende, bevredi gend. De keuring werd verricht door den Rijksveeteeltconsulent en dien assistent en den Bondskeurmeester P. P. A. Cle mens van Lisserbroek. Behalve het bestuur der afd. Hillegom van den R. K. Prov. Bond in Zuid-Holland was ook aanwezig de heer C. Joh. Bakker Jzn., secretaris penningmeester van den Bond. De medail les de regelingscommissie werden gewon nen door Jo van J. Lamboo en Greta van J. van Beek, Cor van Lamboo en Cor van II. Rietmeijer ontvingen elk een eersten prijs. De Rijksveeteeltconsulent betuigde zijn tevredenheid over den bouw en de kwaliteit der aangevoerde dieren. Het badhuis. Het front van het bouwen badhuis, heeft aan de Hofstraat een breedte van 18.90, en aan de Prins Hendrikstraat van 15.45 M. Het gebouw zal in moderne stijl worden opgetrokken met puntige daken en een ventilatietoren- ije op den lio^k van het gebouw. Do mu ren zullen worden opgetrokken van rood- genuanceerde vlakke gevelklinkers. De hoofdingang wordt 2 M. breed. Er komen voor de Dames 2 badcellen cn 8 douche- baden, voor do hoeren mede 2 badcellen en 10 douchebaden. De wasèhplaats wordt boven den kelder der centrale verwarming gemaakt met boiler. Deze kelder wordt 6.5 bij 4.5 M. groot. In elke afdeeling loopt een gang, waarop de controleur het vrije gezicht heeft. Er komen twee wachtka mers, privaten en urinoirs. De muren der badcellen zullen worden bekleed met een bijzondere steensoort, zooals in het slacht huis is verwerkt. Alle vloeren worden ge maakt van terrazzo. Bekeuringen. Door de politie zijn in samenwerking met de bouwpolitie ver schillende aannemers en lastgevers tot bouwen bekeurd wegens bet bouwen zon der vergunning, terwijl anderen een pro ces-verbaal opliepen, omdat zij de voor waarden der verleende bouwvergunning niet naleefden. Kostclooze rijwielmerken. Voor dc behandeling van aanvragen voor koste- loozo rijwielbelastingmerkcn zal de Rijks ontvanger van Hillegom alhier zitting houden op de Maandagen 21 en 28 dezer, alsmede op Donderdag 24 dezer van 79 uur op zijn kantoor boven het Politicbu reau. Ook Lisse en Sassenheim vallen hieronder. Men kent de voorwaarden om voor deze gunst in aanmerking te komen: gezinshoofd, niet aangeslagen zijn in dc rijksiukomstenbelasting en do fiets noodig hebben voor het werk, dat zich op meer dar. een half uur gaans van de woning bevindt. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Dc heer P. v. d. Gugten Oz., alhier behaalde het Mercuriusdiploma voor Boekhouden. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Wilhelmina, d. van H. Haasnoot en G. FTug. Theodorus Wil helmus C'ornelis z. van Corn. Duiven voorde en C. Beijk. -Petrus z. van Anne Brandema en E. Terpstra. Petroncila Helena d. van P. C. Vlasveld cn H. J. Duivenvoorden. Theresia Apolonia Ma ria, d. van P. W. Warmerdam en C. M. Kortenbach. Gerardus Laurentius, z. van G. L. Fijnaker en P. H. Saarloos. Johanna Cornelia, d. van J. Bon en M. H. van Rijn. Overleden: J. A. P. Schreuder, 48 j., wonende te Groningen. J. van Haa- gen, 74 j., wonende te Amsterdam. VOORSCHOTEN. Personalia. Voor het eindexamen der Zeevaai-tschool tc Scheveningen is ge slaagd de heer H. Smit, alhier.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1