BINNENLAND LASTER MAANDAG 14 JU II 193t DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE GERUCHTEN OVER EEN VER LOVING VAN PRINSES JULIANA. Wolff seint uit Stockholm: Volgens een mededeeling van het de partement van den hofmaarschalk moet ten aanzien van in buitcnlandsche 'bladen opgenomen berichten, als zou een verloving te wachten zijn van Prins Sigward, den tweeden zoon van den Zweedschen Kroon prins, met Prinses Juliana der Nederlan den, gezegd worden, dat dit berióht alle grond mist. Het gerucht, waarop bovenstaande te genspraak betrekking heeft, is gepubli ceerd als een radiobericht uit Den Haag in de Berliner Zeitung ara Mittag, met het opschrift: De nieuwe Prins-gemaal, en luidende als volgt: „Morgen zal de Nederlandsdhe Minis terraad een buitengewone zitting houden en wel op verlangen van Koningin Wilhel- mina, die zich met Prinses Juliana in Noorwegen bevindt. Volgens wel ingelich te kringen zal den Ministerraad in deze zitting worden voorgesteld zijn toestem ming te geven tot de verloving van Prinses Juliana met den tweeden zoon van den Zweedschen Kroonprins. De Nederlandsche minister van Buitcnlandsche Zaken, Bee- laerts van Blokland, is verleden week met onbekende bestemming op reis gegaan; men heeft intusschen echter vernomen, dat hij Koningin Wilhelmina in Noorwegen heeft opgezocht." TJit Stockholm wordt aan de „Tel." ge meld: Hoewel de hofkanselier officieel ontkend •heeft, dat er eenige waarheid i« in de ge ruchten betreffende de verloving van prins iSiegward met prinses Juliana, verklaart heb „Svenska Da-gbladet", dat- de opper kamerheer van den prins Rude beek morgen uit Stockholm naar Noorwegen zal ver trekken, waar Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana een rustkuur maken in Bessheim. Prins Hendrik komt morgen uit Finland in Stockholm aan en zal ten pa- leize met Koning Gustaaf lunchen, die eveneens morgen uit Stockholm terugkomt van Saerae, ten einde de groote regatta van de Koninklijke Jachtclub bij te wonen. DE HANZEBANK. Nog één of twee uitkeeringen van 5 pet. In een gehouden aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Hanzebank in het Bis dom Haarlem (in liquidatie) werden ba lans en verlies- en winstrekening goedge keurd. De aftredende commissarissen werden herkozen. Zooals men weet is tot nu toe 50 pet. aan crediteuren uitgekeerd. Dit jaar of het volgend jaar zal weer een uitkeering van 5 pet. plaatr hebben, terwijl het niet is uitgesloten dat er daarna nog een laatste 5 pct.-uitkeering zal geschieden. Nieuw tehuis van 'den Graaibond te 's-Graverthage. Gisterenmiddag is de nieuwe stichtipg van den Graaibond, staande onder leiding der Vrouwen van Nazareth aan den Ouden Scheveningscben weg 90 te 's-Gravenhage, plechtig ingewijd. De inzegeningsplech/tigkeid geschiedde door den Directeur van de stichting der Vrouwen van Nazareth, Mgr. J. D. J. Aen- genent, bisschop van Haarlem, en droeg een streng intiem karakter. De stichting is gevestigd in de voor malige villa „Plantenlust" aan den Oude* Scheveningsche weg, de vroegere hulp pastorie der parochie van den H. Antonius Abt. te Scheveningen, waarvan het Kerk bestuur bij gelegenheid van het honderd jarig bestaan der parochie, hetwelk deze week wordt herdacht, dit huis aan het Bis dom Haarlem ten geschenke gaf. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOOKS. (Nadruk verboden^. »I>) „U moet het me niet kwalijk nemen", ging Hoek verder, toen hij zag, dat de ge heimraad bij die woorden een leelijk ge zicht zette, „dat ik dit zeg. Haar tegen standers kunnen al deze feiten aanvoeren om haar schuld te bewijzen. 'Wat mij be treft, ik houd de freule voor geheel on schuldig; voor het slachtoffer van een laag hartige kuiperij en juist daarom wensch ik, dat haar onschuld bewezen wordt bij ge brek aan bewijs. Aan freule Wolfenstein heb ik gemerkt, met welk een hardnekkig heid eenige personen aan haar schuld vast houden en juist deze personen moeten van haar onschuld overtuigd worden door een onpartijdig doch grondig onderzoek van het gerecht." Alle pogingen van den geheimraad en van Berg, om Hoek tot andere gedachten te brengen, faalden. Hij bleef bij zijn be sluit. ,,'t Is vreeselijk hard voor haar", zei de geheimraad, „doch het is waar, dat haar eer en goeden naam haar al reeds ontno men zijn en dat die alleen kunnen her steld worden op de wijze, die Hoek heeft voorgesteld. God geve, dat de schuldige spoedig ontdekt moge worden en dat zij vrij uit moge gaan." „Dat hoop ik van harte", voegde Berg de officier van justitie, er aa-n toe. DEMONSTRATIEF CONGRES. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Gisteren is te Amersfoort een demon stratief congres gehouden van bovenge- noemden bond. In zijn openingswoord zeide de Bonds voorzitter, de heer A. v. Hamcrsveld, dat dit congres als het ware een sluitsteen beteekent op dat van Zeist. De heer H. B. Haver, uit Utrecht, be sprak het werktijdenbesluit en de noodza kelijkheid van toezicht op een behoorlijke naleving daarvan en de noodzakelijkheid van een spoedige wettelijke regeling van de Winkelsluiting. Met algemeene stem men werd de volgende motie aangenomen: De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het B. K. Werkliedenverbond, hield een rede, waarin hij de volgende stellingen uiteenzette. Een zoo sterk mogelijke Centralisatie in de R. K. Vakbeweging is een gebiedende noodzakelijkheid. Als inleidende opmerking gelde, dat bij de waardeering der maatschappelijke po sitie van den mensch, zijn maatschappe lijke nuttigheid belangrijke maatstaf dient te zijn. Verder dient bij de behandeling van het gegeven onderwerp er mede rekening te worden gehouden, dat de verhoudingen in het productie- én distributieproces worte len in en worden belieerscht door de libe ra li s_ti s ch-kap i ta 1 i s tis c h e maatschappij-op vattingen. Doordat derhalve voortbrenging en dis tributie van economische goederen de winst-begeerte tot eerste en voornaamste doel hebbep, zijn de bedrijfsbeoefenaren aan dit alles beheerschende winst-streven ondergeschikt. De uitsluitende bezitters van de, mede door de „werknemers" vergaarde kapitaal goederen nemen een economische machts positie in. •Die, voor de Katholieken onaanvaard bare ondergeschiktheid betreft zoowel de onderscheidene soorten hoofd- als hand arbeiders. Naar Katholieke opvatting zijn de aan geduide verhoudingen onaanvaardbaai*. Zij dienen zoodanig gewijzigd, dat aanpassen bij de natuur van den mensch dus besloten liggen binnen de Katholieke zedeleer. Het is dringend noodzakelijk dat de Ka tholieke werknemers, en daarvan niet op de laatste plaats de hoofdarbeiders, zich tob den laatsten man aansluiten bij ver standig, doelbewust op de toekomst gelei den financieel sterken Katholieken vak bond. Heb is dringend noodzakelijk dat zij er aan medewerken, dat die vakbonden op dezelfde overwegingen en denzelfden grondslag, zich in de ééne, reeds langer dan twintig jaren bestaande centrale der B. K. Vakbeweging concentreeren. Daarna sprak de zeereerw. pater B. A. Makaaij O. E. S. A., die in zijn rede tot de volgende conclusie kwam: Is het voor ieder economi&ch-zwakkere practisch noodzakelijk zich door vereeni- ging gelijkwaardig te maken aan den eco nomisch sterker, zoo geldt dit in bijzondere mate voor de bedienden, wijl dezen o.a. bij gebrek aan voldoende rechtspositie ge makkelijk aan willekeur zijn overgeleverd. Een stevige organisatie van bedienden is daarom vereischt. Deze vereeniging moet, zoowel wat haar doelstreving als ds middelen tot bereiking •van dat doe-1 betreft, uitgaan van de Katho lieke beginselen. Geldt dit in 't aJgemeen voor iedere Katholiek, die tot 'n vereeniging toetreedt, zoo is dit voor de katholieke bedienden om meerdere redenen van speciale beteekenis. Beide sprekers toonden veel aandacht van de vergadering en naar aanleiding van hunne stellingen ontspon zich een gedach ten-wisseling. Aangenomen is onder groote instem ming der aanwezigen de volgende reeds gepubliceerde motie: De Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië", in congres bijeen op Zondag 13 Juli, in het Gebouw Amicitia te Amersfoort; gehoord de uiteenzettingen over de na- lering van heb koninklijk besluit van den XIV. Geheimraad Von Sorben en de officier van justitie Otto Berg werden in hun hoop telurgesteld. In weerwil van alle moeite, die laatstgenoemde zich gegeven had, in weerwil van alle pogingen van Hoek om Kleber tot bekentenis te brengen en de be wijzen voor diens sehulcl te vinden, luidde de uitspraak van de rechtbank voor Kleber zoowel als voor Greta: Ontslag van rechts vervolging wegens gebrek aan bewijs Mina had bekend, dat ze door Kleber aangespoord was valschc getuigenis tegen Greta af te leggen. Kleber had haar vroe ger beloofd met haar te zullen trouwen en had haar voorgelogen, dat het geoorloofd wa-s gerust een leugentje te zeggen, als ze daardoor kon voorkomen, dat de moorde naarster van den generaal ongestraft zou blijven. Ze bekende wel, dat ze geen witte vlekken op Greta's japon gezien had, doch weigerde te verklaren, dat ze die zou móe ten gezien hebben, ais ze aanwezig waren geweest. Ook wist ze niet, hoe heb hang slot in den vuilnisemmer gekomen was, zoodat de mogelijkheid bleef bestaan, dat Greta of haar broer Eduard het er in ge worpen hadden. Kleber bleef hardnekkig bij de bewering, dat Greta den brief aan den notaris wèl gezien had en als de geheimraad kon be zweren, dat ze niet uit het salon geweest was, kon hij bezweren, dat dit wèl het ge val was geweest, al was het dan ook slechts een paar minuten. In een schitterend pleidooi wees Greta's verdediger er op, dat de verdenking van den moord gepleegd te hebben in veel boogere mate op Kleber rustte dan op freule Von Trot ten, omdat Kleber bang was uit zijn 13cn Juni 1929 inzake de regeling der werk- en rusttijden voor winkels, doet een ernstig beroep op de regeering om: le. te zorgen voor een behoorlijke nale ving van het Werktijdenbesluit voor de winkels door heeren werkgevers, o.m. door uitbreiding van het corps ambtenaren dér Arbeidsinspectie; 2e. Art. 2 van het in sub 1 genoemd be sluit in dier voege ie wijzigen, dat in de eerste alinea van dit artikel worde gele zen: „Behalve den wckclijkschcn rusttijd be doeld in art. 1, mag een arbeider, die in een winkel arbeid verricht bovendien op een dag der week geen arbei'd verrichten na 1 uur des middags"; 3e. alsnog een Werktijdenbesluit uit te vaardigen waardoor alle magazijnbedien den, waarop art. 3 der Arbeidswet 1919 geen betrekking heeft, een behoorlijke re geling der werktijden worde verzekerd; 4e. om heb door den Minister va-n Ar beid, Handel en Nijverheid toegezegde Werktijdenbesluit voor de kantoren zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op den in uitzicht gestelden datum uit te vaardigen. Verwacht van het bondsbestuur, dat de actie voor de hierboven genoemde punten met alle ten dienste staande middelen wordt gevoerd, door onder meer bij de Re geering, bij de Volksvertegenwoordigers in beide Kamers en bij de gemeentelijke over heidslichamen in genoemde richting aan te •dringen. DE RIJWIELMERKEN. Fiscale onbillijkheid. Het „Handelsblad" schrijft: Het dienstjaar voor de rijwielbelasting eindigt 31 Juli. Tot en met dien datum moet iedere fietser een belastingmerk 1929 1930 op zijn rijwiel hebben. Zij, die dus in den zomer een. rijwiel hébben aange schaft, en het willen gebruiken, moeten een „oud" plaatje koopen voor den vollen prijs van 2.50. Het publiek gevoelt dat als een onbil lijkheid. en is boos op de ambtenaren, die controle uitoefenen. Die ambtenaren doen evenwel sleöhts hun plicht. Toch is de ont stemming van het publiek verklaarbaar, maar zij moet zich niet richten tot de amb tenaren, dodh tot de wet, die het volle pond eischt. Zou het niet mogelijk zijn door wets wijziging aan de onbillijkheid tegemoet te komen? Wanneer de merken, naarmate het belastingjaar vordert; goedkooper wor den, zou er veel minder ontstemming zijn. Men zou het per kwartaal kunnen doen, bijv. vol jaar 2.50; negen maanden 2. zes maanden 1.50 en drie maanden 1. Maar misschien zijn daar administratie ve moeilijkheden aan verbonden. Het kan echter nog eenvoudiger. De meeste nieuwe rijwielen worden in het voorjaar aange schaft. Als men nu tot April 2.50 reken de en van 1 April af bijv. 1.dan zou de grootste aanleiding tot ontevredenheid zijn weggenomen. Wij gelooven niet, dat de schatkist er schade door zou lijden; wellicht zou zij er nog baat bij hebben. Nu koopen vele, dje het eigenlijk 1100- dig hebben, in Mei, Juni of Juli geen plaat je meeT. Zij leenen er een, zien een „twee- dehandsch" te krijgen. Fietsen niet, of wel zij trachten door de controle heen te slip pen, hetgeen, met wat handigheid, vaak gelukt.. Was 'de prijs van de plaatjes in het voorjaar nog slechts 1.dan zouden er na April waarschijnlijk heel wat meer merken worden verkocht dan thans het ge val is. Voor één gulden wil niemand risioo loo- pen, op moeilijkheden te stuiten of zich een toclhtje per rijwiel ontzeggen. Wij geven dit denkbeeld in overweging. Ter wille van de billijkheid en waar schijnlijk ook ten bate van de schatkist. In de laatstleden Vrijdag gehouden vergadering van het Economisch Technolo gisch Instituut, gevestigd bij de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, is gekozen tot Voorzitter Ir. M. C. E. Bon- gaerts, en tot Vice-Voorzïtter Prof. dr. J. Schmutzer, terwijl voorloopig als Secreta- dienst ontslagen te zullen worden, ja, dat hij den volgenden dag reeds had moeten vertrekken, en dat de lasterpraatjes, die hij over haar uitstrooide hem als schuldig brandmerkten. Hij wees er op, dat Kleber, die zooveel jaren bij den generaal in dienst was geweest, zeer zeker van het bestaan van de blikken vergifttrommel moest afge weten hebben, terwijl Greta, die pas eenige maanden op het slot vertoefd had, daar onkundig van moest zijn. Die trom mel was opengebroken, opengebroken met geweld. Een zwakke vrouwenhand was daartoe niet in staat. Het moest dus door een man gedaan zijn. Het slot in den vuil nisemmer was niet het slot van de trom mel, zooals gebleken was. Het was met voorbedachten rade in het vuil geworpen om daardoor de verdenking op freule Von Trotten te laten vallen. De verdediger kwam tot besluit, dat Kleber het vergif in Greta's japon had gestopt, toén deze bij den zieke was en verzocht derhalve aan de rechtbank freule Von Trotten vrij te spreken van alle sohuld aan den dood van den generaal. Kleber's advocaat wees op den tienjari gen dienst bij den generaal, op zijn ijver en trouw en nu kon hij, uit gehechtheid aan den generaal, in zijn uitlatingen te ver gegaan zijn tot zulk een misdaad als waarvan hier sprake was, achtte hij zijn cliënt niet in staat en hij eischte derhalve dadelijke invrijheidstelling van den ver dachte. Bij gebrek aa-n bewijs werden beiden van verdere rechtsvervolging ontslagen en werd het aan de wereld overgelaten Kleber of Greta voor schuldig te houden. Zoo bleef een groote smet kleven, op beide naam. Niet lang daarna ging het gerucht, dat UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 15 Juli. Huizen. Na 6 uur 1071 M. Ui tel. KRO-Uitz. 8.159.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert. KR.O.-Trio. I.152.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.016.15 Nieuwsber. in Esperanto. 6.156.30 Pater P. C. Biesta- O.P.Het Vacantiehuis „Huize De Liebaard" te Apel doorn. 6.306.40 Koersen. 6.407.00 Gramofoonp.l 7.007.30 Cursus Kerklatijn. 7.308.00 Mr. Drs. C. Ch. A. v. Haren: „Zuiderzeeproblemen". 8.0111.00 Concert. ICRO-Orkest. 11.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVR O-Uitzending. 8.019.45 Gramofoonpl. 10.00 Tijdsein. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert door de Gron. Or- kestvereeniging. 12.152.00 Concert. A.V.R.O.-Kwintel. 2.002.30 Gramofoonpl. 2.303.30 Knipcursus. 3.304.00 Concert. Maria Jongkindt (pia- na), Charlotte Berger (zang met luitbege leiding). 4.00—5.00 Muziek vanuit het Carlton Ho tel te A'da-m. 5.Ö05.30 Voor de kinderen. 5.306.00 Piano-recital door Maurice van Ijzer. 6.307.15 Vervolg conoert. 7.157.45 Radio-Volks Universiteit. Sem Dresden: Alg. Beschouwingen ter inleiding der muziek-halfuren. 8.018.15 Gramofoonpl. 8.15 Concert door het Concertgebouw Or kest onder auspiciën van de AVRO. Diri gent: Albert van Raalte. Solisten: M. Loe- venssohn (cello), Sam Swaap (viool). Daar na: Aansl. van Cabaret „La Gaité" te A'dam. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Concert. L. Way (sopraan). V. Har ding (bas). 12.50 Orgelspel door Edwar d O'Henry. ris-Penningmeester zal fungeeren prof. dr. Th. Goossens. In Bronovo te 's-Gravenhage is over leden dr. D. Knuttel, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht. De begrafenis is Dinsdag om half 2 op Oud Eik en Duinen. Dr. Knuttel was gebo ren fe. Langerak op 11 Januari 1869. Hij was apotheker en behaalde zijn dokterstitel in Duitschland. Hij is scheikundige geweest aan de proefstations te Hoorn en Goes en werd 16 November 1902 directeur van het rijkslandbouwproefstation te Maastricht. Dr. Knuttel was offioier in de orde van Oranje Nassau. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstig verkeersongeluk bij Delft. Een doode. Op den Rottordamschen weg bij Delft heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Rotterdam kwam een luxe-auto, die plotseling moest stoppen. Achter deze auto reed de 18-jarige motorrijder H. de Goede met als duo-pas- Otto Berg ontslag had aangevraagd als of ficier van justitie en om de hand gevraagd had van freule Von Trotten. Hij was zóó vast overtuigd van haar onschuld, dat hij haar. die hij altijd in stilte bemind had, schadeloos wilde stellen voor al het leed haar aangedaan. En tegelijkertijd hoorde men, dat ze de groote geldsom, die de geheimraad haar aangeboden had uit de nalatenschap van den generaal, had ge weigerd. „Comedie zei de een. „Berg is rijk. Een huwelijk met hem stelt haar ruim schadeloos voor de som, die Von Sorben haar aanbiedt." „En ze weigert die om de meening post te doen vatten, dat ze zoo onschuldig is als een pasgeboren kind1." zei een ander. „Berg is een gek", oordeelde men. „Hij is altijd een dweper geweest en heeft zich in de netten van die huichelaarster laten verstrikken^. Zoo deden opnieuw allerlei lasterpraat jes de ronde, maar die praatjes verstom den als bij tooverslag, toen men vernam, dat zij Berg's aanzoek van de hand gewe zen had en plotseling verdwenen was zon der dat men wist, waarheen ze was ge gaan. In den brief, waarin ze den geheimraad berichtte, dat ze afzag van elke ondersteu ning zijnerzijds, schreef ze: „Ik dank u vriendelijk voor uw aanbod en hoop, dat u het mij niet kwalijk zult nemon, dat ik het geld weiger aan te nemen. Ik ga deee plaats verlaten en verzoek u beleefd niet uit te vorschen, waarheen ik gegaan ben en mij geheel te vergeten. Het zware juk, door God mij opgelegd, zal ik probeeren met ge duld te dragen. Hoe zwaar Hij mij ook be proeft, Hij zal uitkomst geven. Op Hem I.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert. 4.50 Concert. Orkesrt en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Verslag van Test-Match te Leed6. 7.00 Concert, door Strijkkwartet. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Instrum. Kwintet. M. San dra (sopraan), L. Ashdowne (bariton). 9.20 Nieuwsber. 9,45 Lezing. 10.05 Piano-recital door G. Pepperoorn. 10.35 Lezing. 10.55 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten. In de pauze: Berichten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonpl. II.4012.20 Muziekuitz. voor scholen. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkesconcert. 5.506.50 Gramofoonpl. 8.30 Concert. Orkest en koor. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Concert. Orkest en viool. 8.209.50 „Feriegaesteme". Zangspel 1 bedrijf van C. Hos trap. 10.1010.40 Viool-recital door P. Ander sen. 10.4014.30 Orkestconcert. II.3012.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concerl 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert m. m. v. soliste. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de 8AROV. Z e e s e n, 1695 M. 6.1012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Lezingen. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.30 Lezingen. 8.30 Concert. Orkest en koor. sagier de 19-jarige J. Horstman uit Rot terdam. De bestuurder van den motor kon niet tijdig de voor hem rijdende auto op zij komen, waardoor de beide motorrijders over den weg vielen. Op dat moment pas seerde mi. Hellemond uit Delft met zijn auto ter plaatse van het ongeval en om een aanrijding le vermijden weck hij naar links uit. Daarna kwam hij echter in botsing met de auto van den heer Visser uit Bot terdam. De beide motorrijders geraakten tusschen beide voertuigen bekneld. Vooral de motorrijder Horstman werd ernstig ge wond, terwijl de duorijder, eveneens een zware wonde bekwam. Beide personen zijn per politieauto naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar kort na aankomst Horst man is overleden. De ander is ter verple ging opgnomen. Ernstig motor-ongeluk. Zaterdagavond heeft te Den Helder een motor-ongeluk plaats gobad, waardoor twee personen ernstig gewond werden. Na bij den spoorwegovergang werd een oude 'man, die voor de gesloten boomen stond te wachten, door en motorrijwiel aangere den. De man werd tegen den grond ge smeten waar hij bewusteloos bleef liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaat se. De oude man had. een ernstige enkel breuk, terwijl beide sfochtoffers een zware hersenschudding hadden opgeloopen. Bei de gewonden werden naar het ziekenhuis getransporteerd. blijf ik hopen en Hij zal mijn hoop niet be- schamen." Ook voor Eduard brak oen tijd van zwa re beproeving aan, omdat men den dood van den generaal voor een deel ook aan hem weet. Kwam vroeger al eens een en kele patiënt hem raadplegen, nu verscheen er niemand meer en derhalve nam hij liet besluit de stad O. te verlaten en naar Ber lijn te vertrekken, waarheen zijn zuster zich reeds begeven had. In zoo'n groote stad gaat men in de menigte op. Daar kent men nauwelijks de menschen, die met i.emand hetzelfde huis bewonen. Men vraagt er niet naar iemands verleden en de grootste gauwdief kan cr wonen naast den eerlijksten mensch. Niemand zou hem daar kennen, niemand hem met den vin ger nawijzen en misschien zou het hem daar mogen gelukken een redelijk bestaan te veroveren. Greta bevond zich reeds in Berlijn, waar ze in een der buitenwijken op een kamer woonde en door naai- en borduurwerk in haar onderhoud voorzag. Nu ook Eduard naar Berlijn kwam, die bij haar samen wenschte te wonen, huurden ze gezamen lijk een paar kamer in een benedenhuis, waar Eduard een kaart voor het raam plaatste met de vermelding van de uren, waarop hij, als dokter, te spreken zou zijn. Doch ook hier wachtte hij te vergeefs op patiënten en was ten laatste geheel afhan kelijk van Greta, die het geluk had ruim werk te vinden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9