'ames rubriek; DE HAE VAN ONZE WONING. De meeste huize" van modernen stijl bezitten een ruime hal. Een hal kan een nutteloos en ongebruikt deel van Uw huis zijn, maar zij kan ook „van alles" zijn. Herschep Uw hal in een rooksalon, of laat haar dienst doen als eetkamer! Geef haar een warm, gezellig aanzien, dat iederen bezoeker verrast doet opzien. Bespan de witte muren met meubelstof, verf het lichte houtwerk in een warme tint groen of rood. Plaats een donke re eiken bank tegen een der muur vlakken, leg daarop zooveel bont ge kleurde kussens als ge bezit en voila, ge hebt een hal om jaloersch van te zijn! MIRA. DE ZOMER-MODE. n\ !$2lJ Welnu, laten we blij zijn met de huidige zoinermode, met de wappe rende cape en de fladderende, ruime rokken, met den grooten coquetten hoed, want deze mode is charmant! De mode van midden-zomer is fleu rig en kleurig, dit zult ge allen met me eens zijn. Zie maar eens naar al die lichte japonnetjes van gebloemde crêpe de chine, voile of kunstzijde. Zijn ze niet om te stelen? Maar, dit laatste is volstrekt niet noodig. In ieders bereik zijn de snoezigste toi letjes. Hetzij ge crêpe de chine of een lapje kunstzijde ter Uwer beschik king hebt, ge kunt er een „üp to date" mid-zomer-japonnetje van ma ken. Hoe gezellig zijn die groote, kleur-rijke bloempatronen! En hoe jeugdig en geestig de nieuwste model len! Hetzij U de voorkeur geeft aan de pelerine of dat ge het bolero-type meer voorstaat, altijd zult ge er nieuw-modisch en elegant uitzien. Het echt vrouwelijke aspect is nu weer in de mode gelegd. De vrouw van thans is geen „gargonne" meer; zij stelt harerzijds alles in het werk om de mode een handje mee te hel pen en boven alles het type voor te stellen van „de vrouw". No. 477 toont U een japon met een losse bolero, gemaakt van zwart satin. Het voorstuk is van wit satin, hoog aan den hals gesloten met een splitje, aan iederen kant voorzien van een wit knoopje. Het lijfje sluit aan de taille. De rok heeft een glad heupstuk, met aan de voor- en achterzijde een boog. De voor- en achterpanden worden hieraan met inspringende plooien vastgemaakt. De mouw van de bolero is kelkvor- mig en driekwart lang. De mouw van de japon is strak en sluit met 4 knoopjes, dezelfde als bij den hals ge bruikt zijn. No. 478 is een rok en mantel van dunne zomerstof. Onder den mantel wordt een naturel shantung blouse gedragen met een V-vormigen hals. De rok heeft aan voor- en achterzijde een driehoekvormig heupstuk. De zij- paneelen beginnen aan den heup, zijn puntig naar elkaar toeloopend geknipt en vallen verder recht naar beneden. De voor- en achterbaan zijn van die pe plooien voorzien. Het manteltje is recht van vorm en overigens zeer ENNY. KINDER-MODE. 't Allernieuwste v.oor onze kleine meisjes is het rokje en bloesje. Het laatste wordt meestal door een bree- den band van de stof-zelf afgezet. Sommige worden binnen het rokje gedragen, de meesten echter boven op. Het oudere meisje (12 a 15 jaar) kan met succes het bolero-pakje dra gen, bestaande uit kort jasje zonder kraag waar onder een blouse, die bin nen den rok gedragen wordt. Het rokje is meest nauwsluitend om de heupen, naar onderen toe wijder, in klokken vallend. Veelal hebben deze bakvisch- rokjes een glad-heupstuk met inge- stikte, diepe plooien. Geestig doet een plat jongensboord, dat boven op het jasje gedragen wordt; een paar lintslippen voltooien deze leuke gar neering. eenvoudig. De hals is afgewerkt met een sjaalkraag, de mouw lang en glad. Men kan er lange witte handschoe nen met wijde kappen bij dragen. No. 475 is een mantelcostuum van tweezijdigen stof met een klein pa troontje. Het manteltje heeft nogal breede, laag uitloopende revers, waar voor de achterzijde van de stof is ge bezigd. Op dezelfde wijze zijn ook de manchetten aangebracht, evenals cein tuur en zoomstuk der mantel. De cein tuur zit precies op de taille, terwijl het zoomstuk nauw om de heupen moet sluiten. De mantel wordt vastgemaakt met twee knoopen, de ceintuur met één knoop. De rok is geheel glad en heeft van boven 'n band met 'n elastiek. Aan de zijkanten worden twee losse paneelen aangebracht ieder met twee diepe plooien, zoodat de wijdte onderaan voldoende is om zich gemakkelijk in te kunnen bewegen. Onder den mantel en in den rok draagt men een witte waschzijde blouse, aan den hals met een kleurigen band versierd. GEZELLIGE, KNUSSE HOEKJES IN HUIS. Bijna iedere kamer leent zich voor het inrichten van 'n knus, gezellig hoekje, waar we met een vertrouwden vriend of vriendin zoo'n prettig bab bel-uurtje kunnen zoek brengen. Over het algemeen houden we te veel vast aan het idee van ,,de tafel behoort in het midden van het ver trek". Nu is het waar, dat een huiska mer, die tevens dienst doet als eetka mer, niet zoo gemakkelijk van die tra ditie kan afwijken. Maar, voor hen die zich de weelde kunnen permitteeren, behalve de eetkamer, nóg een kamer te hebben, welke we deftig met het woord „salon" betitelen, voor hen is het eenvoudig genoeg en zeer zeker bereikbaar één of méér gezellige hoek jes te scheppen. Nu moeten we eerst beginnen met het ongezellige en on behagelijke idee van „salon" te laten varen. Er is volstrekt niets op tegen er een salon op na te houden, maar het ingewortelde begrip van „de salon- over-het-algemeen" is dit van een ver trek, waar de beste en kostbaarste meubels kil en stijf gerangschikt utaan en de onbehagelijkheid U dadelijk overvalt, zooals dit meestal is in een vertrek, waar maar zelden een vuur brandt. We moeten variatie brengen in de oude traditioneele manier van inrichten van de salon. Op het oogen- blik worden de effen muren weer veel toegepast. Hier en daar wordt een paneel van stof aangebracht voor on derbreking. Effen behang doet zeer rustig aan en het staat ook fijner dan het doorsnee gewerkte papier met fi guren of bloem-motieven. Is uw kamer gemeubileerd met donkere meubels, bijv. oud-lederen crapauds en donker eiken stoelen, dan zal een achtergrond van licht beige, terra-cotta of zand kleur zeer mooi staan. De meubels komen er prachtig tegen uit, zoowel bij zon- als bij lamplicht. Er gaat van zoo'n interieur iets rustigs uit en het doét ons behagelijk aan in zulk een kamer te vertoeven. De licht-beige muren zetten we af met randen van donker havana-bruin en voor eventueele paneelen van stof, achter een theekast of dressoir kiezen we beige of bruin. Bij moderne meubileering wordt veel ivoor-kleurig behangsel aange troffen; diep-blauw staat er prachtig CADEAUTJES GEVEN. 't Is veel moeilijker dan we wel denken, het geven van cadeautjes en heeft niet eens altijd iets te maken met onze porte-monnaie, al beweren velen van wel. Natuurlijk is het ge makkelijker bij een goeden smaak bo vendien nog 'n financieele draagkracht te bezitten, maar minder eenvoudig is het: alleen financieel sterk te zijn, wanneer een totaal gemis aan goeden smaak ons hulpeloos maakt. Benijden we daarom niet de „gelukkige" ster velingen, wier beurs hun in staat stelt bij alle gelegenheden met een kost baar geschenk voor den dag te ko men. Hun vernuft wordt niet ge scherpt in het uitdenken van lieve, in nige verrassingen, die in zich-zelf geen waarde bezitten, maar door den persoon-zelf hun waarde ontvangen. Het attentie-vernuft, de vindingrijk heid, wordt bijna altijd* onder de minst gefortuneerden gevonden! Hun be tegen, maar groen haast nóg mooier. Het schilderwerk dan bijv. groen en de donkere, eiken meubels bekleed met groene stof. Zeldzaam fijn en gedistin geerd! Laten we nu eens verder fantasee- ren. We schuiven een of twee gemak kelijke crapauds en een armstoeltje naar een hoekje van de kamer, het liefst zoo'n inspringende hoek, die de kamers van de moderne huizen nogal eens bezitten. Natuurlijk moeten geen deuren, die gebruikt worden op die boek uitkomen, dat stoort en wekt geen animeerend gesprek. Zet daar in de buurt een boekenrekje met uw lie velingsboeken, die natuurlijk in goe den staat moeten zijn en hun keurig ingebonden bandjes rug aan rug tegen elkander steunen. Nu een schemer lamp of wandlampje, dat een intiem, zacht licht verspreidt en ziet, ge hebt een knus hoekje in Uw huis, waar ge U zeker veilig en op Uw gemak zult gevoelen. RITA. NUTTIGE WENKEN. Hygiëne bij den kapper. Iets onmisbaars in het kappers salon, dat tevens de hygiëne zeer ten goede komt, is de papieren mantel. Dit onmisbare voorwerp werd tot nu toe van katoen of linnen vervaardigd. Liet een cliënte zich kappen, dan kreeg zij een kapmantel om, die reeds om de schouders van haar voorgang ster had gehangen en dit ging zoo voort, van de een op de andere, totdat eenige keeren per week, de mantel door een schoone moest worden ver vangen. Doch er is een uitkomst! Voor geringen prijs kan men bij den kap per een papieren kapmantel aanschaf fen, die met den naam der cliënte wordt voorzien en alleen door haar wordt gedragen. De mantel gaat ta melijk lang mee. BIJ HET INKOOPEN DOEN. Bij het koopen van weefsels moet men er op letten dat: linnen gelijk van draad en glanzig moet zijn, terwijl het in een warme hand een zekere koelte te weeg brengt; dat het bij goede katoen slechts op gelijkheid van draad en soepelheid aankomt; scheidener welstand is zee/ o,.vw/jis de voedingsbodem voor de ware in tuïtie en fijn-gevoeligheid bij het uit denken van groote of kleine verras singen voor anderen. Gaven, die niet van poëzie ontbloot zijn, feestelijke vreugdegaven met zóóveel hartelijk heid en onbevangenheid aangeboden, dat de financieele waarde in het ge heel geen rol speelt, maar het hart warm wordt bij 't aanvaarden van zóó iets liefs. Begrijpen we nu, dat het geven van „cadeautjes" niet zoo heel veel te maken heeft met onze portemonnaie? Om u nu eenige voorbeelden te ge ven van wat ik bedoel, laat ik u een zevental voorwerpen zien, die met geringe kosten zelf te vervaardigen zijn, nl. zelf beschilderde glazen voor werpen. Nemen wij het lampje. We koopen een ronde vaas, van wit, zacht groen of lila glas en beschilderen dit met een enkel motief, in één of meer kleuren uitgevoerd. Voor luttel cen- dat men bij het koopen van wollen stoffen een stukje tusschen de handen neemt en kreukt, hoe meer de wol dan kreukt, des te meer katoen zit er door geweven. Ditzelfde geldt voor zijde, hoe minder kreukels, hoe zuiverder de zijde, zij moet zacht en buigzaam zijn. No. 476. Als laatste nieuwtje toonen wij U een pyama van lichtroze zijde, afge zet met breede zwartzijden stukken, met een punt toeloopend op de pijpen. De band van de blouse zit strak om de heupen. Om naar de badkamer te gaan, of als de vrouw 's morgens voor ze zich gaat kleeden in haar boudoir wat heen en weer wil loopen, laten wij U een bij de pyama passend jasje zien, een z.g.n. „happy coat". Dit jasje, dat driekwart lang is, wordt gemaakt van dezelfde zwart zijden stof, als waarvan de ver sieringen op de pyama zijn aange bracht. Er zit geen sluiting aan het jasje, en hoort eenvoudig open te han gen. De mouwen zijn vanaf den schou der tot den elleboog gewoon glad, en vallen daarna met een breeden kelk- vorm op de hand. Het is volstrekt niet noodig deze pyama in zijden stoffen of effen kleuren uit te voeren, het zal van de draagster afhangen, of het geheel harmonisch bij haar teint en figuur past. ten koopt men het kapje van perka ment gereed met kapdrager. Het ef fen perkament beschildert men met hetzelfde motief en in dezelfde kleu ren als den lamp. Heel aardig staat het de bol half vol water te doen, men krijgt dan een heel ander effect en de lamp staat veel vaster. De opening wordt afgesloten met een goedpas sende kurk, waarop de brander wordt gemonteerd en klaar is de lamp. Ook de andere voorwerpen kan men in blank glas koopen en naar keuze beschilderen. Probeert U het eens en U zult er een groot pleizier in krijgen. Na een paar proeven, des noods op oude blikken doozen, die U eerst met Ripolin de vereischte grond- kleur geeft, hebt U de noodige routi ne en kunt U het op wat mooier ma teriaal probeeren. Veel succes en dankbare blikken van Uw vrienden, die er gelukkig mee worden gemaakt DRIE MODERNE WANDEL- COSTUUMS.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7