J ZATERDAG 12 JULI 1930 No. 6641 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Luiksche dingen op de Luiksche expositie BUITENLAND ZONDAGSBLAD SPORT PAcj -21ste Jaargang sterm,y— 3)e &2idódve Gou/fccmt Ier p. ..1 I® DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Co® Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Siedtl Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Roll® Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- van*' krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij ibui-o vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent ge, r Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103093, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrokkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 - At C.I anaal eti'u 2a,. - Jd Hoe het er van binnen uitziet Overvloed, weelde en beleefde menschen (Van onzen eigen redacteur) II. hen Als u het exterieur der Luiksche ten toonstelling aan een grondige en heme-1- sche beschouwing d.w.z. van de nok tot de fundamenten aller gebouwen hebt onder- worpen, dan komt het u toe de loome lede- maten te strekken in een der rieten fau teuils van het behaaglijke Lutétia en met een glas bier, onvervalschte Münchener, uw dorstige keel te laven. Alzoo tevens een uurtje rustend van den zwaren gang !n> 1 langs deze groote paleizen, overwegend de ,s schoonheid dezer bouwwerken, die zonder aar twijfel door de groote hoeveelheid indruk- *ra| ken een architectonische verwarring in uw W brein deden ontstaan en tevens krachten If verzamelend voor uw volgende aanval op Lei het inwendige dezer paleizen." Want, wat daarin te zien is, is niet te schatten. Wel te raden! Misraden kunt u immers niet, omdat al het denkbare daar- I binnen is. Van spoorwegwagons tot alumi- [Tl niumpannen en van vliegmachines tot havermouth snelkokend misschien wel. Al heb ik ook geen havermouth ge zien, ik durf er toch heel wat onder te verwedden, dat het er is. Voor al die zaken zijn er twee verschil lende soorten pavilions. Pavilions, die de naam dragen der exposeerende landen, zooals „Palais de la Pologne", „Palais de la Suisse" en andere, die speciaal de naam i dragen van het geëxposeerde zooals „Pa- tlais de l'électricité", „Palais de la Métal- J lurgie et des Mines", „Palais de la Bière", en welke laatste natuurlijk een hooger doel heeft dan alleen exposeeren. e 't Zou ook zonde zijn als het anders was. Intusschen is er toch ook nog een ander 0. onderscheid te maken. Er zijn gebouwen, die je van buiten geimponeerd hebben om ..I hun geweldige grootte en pracht en die van J!f binnen wel keurig .ingericht zijn maar op I zich zelf niets anders zijn dan één groote smakelooze zaal met vele schoone dingen, i, zooals het „Palais de France" en andere, ia die van buiten koud zijn, doodsch en zon- fder schoonheid, maar van binnen overwel digen door hun typische schoonheid, zoo- J als het „Palais d'Espanje". Dat laatste K frappeerde bijzonder. Van buiten stonden we voor zoo iets a als een smakeloos ondoordringbaar kasteel. II Een vierkant gebouw van vier witte gekanteelde muren aan den buitenkant. De kanteelen zijn dan ook de eenigste ver- I siering. Verder is alles doodsch en wit. In m iedere muur is op behoorlijke hoogte, zoo- als bij een gevangenis een raampje aan- gebracht, maar voorzien 'van dikke tralies X om de eenvoudige reden, dat in het zon- nige Spanje de ruiten worden geweerd. Ondanks dat, maakte in entrée en daar- JL binnen ging mijnhart open en liep het [i vol. Vol van het Spaansche leven en de Spaansche zon. Ik denk, dat ik daar zelfs Spaansche peper had kunnen krijgen. De hall leidt me in prachtige zalen, die i naast elkaar tegen de binnenkant dier mu ren gelegen zijn. Wat er in die zalen te zien is, kan ik u tot mijn spijt niet zeggen, omdat de zalen nog leeg waren toen ik ze zag en de in houd nog grootendeels moest arriveeren. Eén afdeeling was er klaar, een weelde van goud, in allerlei voorwerpen, zwart dooraderd en versierd en geciseleerd met velerlei voorstellingen. Te schoon om te zien en te schoon om er nog eens aan te denken. Maar wat er ook was, dat waren Spaan sche meisjes. O, ik weet wel, 't was waarschijnlijk geen import, 't Zullen wel Luiksche „moi- selletjes" geweest zijn, maar ze waren toch zoo schoon opgesierd. Hier genoten natuurlijk zwartjes de voorkeur, omdat een Spaansche blonde teveel in het oog loopend zou zijn. Heupwiegend en slingerend met de fran je van hun Spaansche japonnen liepen zij in de koele galerij, waarop die stille zalen uitkwamen. En die galerij, die in 't vierkant één ge heel vormde en geheel ingesloten werd door het huis zelf, zag uit op de blauwe lucht boven de binnentuin van het Spaan sche huis. Vanaf de galerij leidden breede trap pen in dien tuin, die een weelde van plan ten toont en klaterende fonteinen. Zoo wandelden we door in die galerij langs de Spaansche schoonen heen met de vele kant en de hooge mantilla's. En in tusschen zong een doodgewone gramofoon Spaansche liedekes en speelde Spaansche muziek van walsen en castagnetten. Daarbij zat ook een Spaansche, die zorg droeg, dat de muziek Spaansch bleef. Verwondert het u, dat het mij verheug de, dat de expositiezalen van dit Spaan sche paleis nog leeg waren, zoodat ik mij niet aan de doode producten maar alleen aan het levende Spanje mocht vergapen. Al was dat dan ook de bedoeling niet. Wat zullen we van al het andere vermel den. Als ik alles aldus voor u zou beschrijven zoudt u reeds lang kleurenblind zijn, voor dat u nog maar het tiende gedeelte mijner beschrijving zou hebben gelezen. Het is allemaal zoo groot en geweldig, dat je er van zuchten moet. En nu bij deze beschrijving van al dat moois, zucht ik nog. Ik heb het gevoel van iemand, die .zich aan een al te rijken disch al te overdadig heeft gevoed. Daar zit ik nu voor de mast. Maar er is ook zooveel. Vooruit, een greep dan nog maar van wat me te binnen schiet. Ik zou nog een heele beschouwing kun nen wijden aan het mooiste gebouw, het grootste gebouw, het hoogste gebouw, aan het breedste, het meest indrukwekkendste of het gevaarlijkste gebouw. Ja, het gevaarlijkste is ongetwijfeld het pavilion van Venezuela, waar lieve meisjes leelijke dingen vervaardigen als kogels. Feitelijk doen de machines dit automa HET MOOIE KONING ALBERT I-PLEIN met het „palais de l'électricité" op de Luiksche expositie tisch met duizenden tegelijk en de meisjes houden toezicht. En,verder zijn er niets dan geweren. Ik ben een oogenblik bang dat die alle tegelijk zullen afgaan, want alles wat hier is, moet grootsch en indrukwekkend zijn. Daarom, verdwijn ik van hier Waarheen België, Frankrijk en Italië hebben ge weldige gebouwen. De treinen van het Fransche paleis lok ken mij en ik zie geweldige locomotieven van het nieuwste type en de meest comfor tabele salonwagens. In de pavilions van Egypte en Japan vergast ik mij in den aanblik van exotische artikelen van de meest uiteenloopende soorten. Ik ben reeds oververzadigd en het groot ste deel heb ik nog niet gezien. Ik krijg angsten voor een weelde-indi- gestie. De Nederlandsche afdeeling, waarin Limburg met haar industriëen en vooral met- haar mijnen een belangrijke plaats in neemt is er ook nog. Er zijn nog de verschillende steden die allen een eigen gebouw hebben. Het maison communale de village, la maison du peuple en andere leggen van de uitgebreidheid een meer dan volledig ge tuigenis af. Aemechtig bevolk ik weer den lilliput- tertrein, dat mij naar den uitgang trekt. Adieu, nieuw Luik! 'k Heb al te veel gezien, al weet ik, dat ik er thuis spijt van zal hebben niet alles te hebben aanschouwd. F. S. BELWE Het driekleurige lint der Kamerleden. Met het driekleurig lint, bestemd om, als herkenningsteeken van hunne waardigheid, door de Kamerleden, bij groote plechtighe den, over do borst te worden gedragen, blijkt het Kamerpresidium meer succes te hebben dan aanvankelijk werd verwacht, aldus verneemt de „N. R. Ct." uit Brussel. Tot heden heeft reeds meer dan de helft der Kamerleden ©en dergelijk lint aange vraagd. Daaronder zijn zoowel sociaal-de mocraten als liberalen en katholieken. Zelfs een der Vlaamsch-nationale afgevaardig den, het Kamerlid voor Ieperen, Butaye, bevindt zich onder de aanvragers. Deze zou echter, naar men verzekert, het in zicht hebben, het officieele lint zóór te dra gen, dat alleen het geel en het zwart, die de Vlaamsche kleuren uitmaken, zichtlaaar zouden zijn. DUITSCHLAND Het conflict tusschen Thüringen en de Duitsche regeering. Het staatsgerechtshof te Leipzig heeft zich op het standpunt gesteld, dat de staatsgebeden in Thüringen in strijd zijn met de grondwet van het rijk. Moldenhauer gerehabiliteerd. In de begrootingscommissie van den Rijksdag heeft de staatssecretaris Dr. Schiffer medegedeeld, dat de gewezen Mi nister Dr. Mildenhauer telegrafisch ver zocht heeft zijn pensioenaanvrage, voor wat het tijdvak 1901 tot 1909 betreft, te annu- leeren. Moldenhauer is n.l. van 1901 tot 1909 in zijn kwaliteit van hoogleoraar aan de Handelshoogeschool te Keulen gemeen te-ambtenaar geweest. Toen Dr. Moldenhauer het Ministerie van Financiën verliet, gaf hij opdracht dat het Ministerie met het oog op zijn pen sioneering do noodige voorstellen zou doen. Dit is op de gebruikelijke wijze geschied. FRANKRIJK De nationale feestdag te Straatsburg. De gemeenteraad van Straatsburg, waarvan do meerderheid uit autonomisten en communisten wordt gevormd, heeft be sloten, het gebruikelijke vuurwerk in ver band met den Fransehen nationalen feest dag op 14 Juli achterwege te laten. Er zullen ujtsluitend twee vlaggen op het ge meentehuis worden gehesehen. DE VERHOUDING TOT ITALIË. Briand zoekt toenadering. In de kamercommissie van buitenl. za ken deelde Briand mede, dat de Fransch- Italiaanscho onderhandelingen waren on derbroken, -omdat de atmosfeer door ze kere betoogingen was vertroebeld. De voorstellen inzake den vlootbouw e.a. tusschen beide landen hangende kwesties waren overwogen. Spr. las daarop het antwoord voor van Italië, inhoudende, dat volgens de getrof fen beschikkingen vóór December geen schip op stapel zou worden gezet, zoodat de status quo gedurende de onderhande lingen gewaarborgd zou zijn. Briand sprak vervolgens over den bui- tenlandsch-politieken toestand. Hij ver klaarde, dat een oorlog in Europa niet mogelijk was en ook niet kon worden ge duld. „Wij stellen er prijs op", aklus Briand, „door de houding van Frankrijk te toonen, dat de atmosfeer niet kan worden vertroe beld, als Frankrijk zijn kalmte bewaart. Frankrijk bewijst daarmee zijn kracht en zijn vredeswil. Het belangrijkste is de bui- tenlandscke politiek van Frankrijk met zijn veiligheid te combineeren en in de eerste plaats moet het bij zijn verdediging op zijn eigen kracht rekenen". ZWEDEN Invasie van communisten. Uit Finland. Tengevolge van de jongste gebeurtenis sen in Finland, waar de communisten het hard te verduren hebben, trekken dage lijks tal van Finsche communisten over de Zweedsche grens om zich in veiligheid te brengen. De gouverneur van Lulea heeft deen weten, dat het vrijwel onmogelijk is het doordringen dezer communisten te ver hinderen, daar een scherpe bewaking der grillige grens te bezwaarlijk is. In Zweden is men weinig van deze in vasie gediend, en men vraagt zich af waar om de communisten zich niet naar hun paradijs Sovjet-Rusland begeven. TURKIJE De strijd met de Koerden. Duizend opstandigen neergesabeld? Aan de Turksch-Perzische grens hebben de Turken op de opstandige Koerden een groote overwinning behaald. Volgens Turk- sche berichten werden meer dan 1000 op standelingen omsingeld en neergesabeld. Volgens andere berichten, eveneens uit Turksche bron afkomstig, hebben opnieuw groepen Koerden overvallen op Turksche dorpen gepleegd. BRITSCH-INDIE TALRIJKE GEWONDEN BIJ BETOOGINGEN TE BOMBAY. De beurs gesloten. Bij een door de nationalisten onderno men poging om, ondanks het demonstratie verbod, op het Maidan-plein te Bombay een betooging te houden, kwam het tot botsingen, waarbij 60 vrijwilligers gewond werden. Onder de gewonden bevindt zich ook de voorzitter van het nationaal con gres Modi, die aan het hoofd .van een der vrijwilligersgroepen marcheerde. Tenslotte bevalen de leiders hunne man nen zich terug te trekken, nadat de politie eenige malen charges met gummi-stokken had uitgevoerd, waarbij 300 personen ge wond werden, o.w. 10 zwaar. Honderd per sonen moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. In verband met den onzekoren politie- ken toestand en de malaise in den handel, welke de menschen doet aarzelen hun geld te beleggen, hebben de directeuren van de beurs te Bombay besloten tot nader order alle termijnzaken op te schorten. De makelaars in effecten toonen zich verbaasd over dit besluit en organiseeren een protestbeweging. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Zeppelin weer boven ons land ver schenen. (Luchtvaart, 1ste blad). Te Parijs is vannacht fiat warenhuis „Nouvelles" door brand vernield. (Buitenl. Berichten, 4de blad). Nieuwe betoogingen in Britsch-lndië. BINNENLAND Kindermoord te Rotterdam. (Gem. Be richten, 3o blad). Groote fabrieksbrand te Schiedam. (Laatste Berichten). Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. van 40 mijl vanaf het stadhuis, in 1930 11.005.069 inwoners. Sedert de laatste volkstelling, tien jaar geleden, is dit een toename van 27.S pel. Dit aantal is meer dan het gezamenlijke aantal inwoners van do zeven op New- York volgende grootste steden van de Vcr- eenigde Staten. Verspreid over een opper vlakte van 3767 vierkante mijlen bctockent dit voor New York een gemiddelde bevol kingsdichtheid van 2921, een cijfer, dat sterk verhoogd wordt door het gemiddelde van Manhattan, welk gedeelte van New- York 84.383 woningen telt op één vierkanto mijl, tegenover een gemiddelde van 11.250 woningen per vierkanto njijl te Londen en 16.219 to Chicago, de tweede stad van do Vereenigde Staten. AMERIKA 11.000.000 INWONERS IN GROOT NEW-YORK. Eenorme bevolkingstoename. Volgens de laatste volkstelling telt Groot New York, d.i. do stad met de voorsteden, gemeten over een omtrek met een straal WATERPOLO DOLFIJN—L.Z. C. 6—0. In de landelijk gelegen zweminrichting in Sloten ontmoetten elkaar gisteren avond Dolfijn en L.Z.C. Het eerste schot kwam van Van der Velden en bracht de leiding aan do Dol fijn. Even later moest Hottentot het wa- er uit wegens liggen binnen tweo nieter. Was de L.Z.C. reeds sterker door sneller 'zwemmen, thans was Leiden voortdurend in den aanval. Toen kwam coliter do kraoht van do Amsterdamsche verdediging naar voren en bleef de score tot de rust onveranderd. Na de hervatting was de Leidsche ver dediging zoo onhan 'ig^ Van der Velden vrij te laten liggen. Tv'êl stopte do Leid sche doelman goed, maar de bal werd door Stender ingezwommen (-2—0). Even later had Hottentot van dichtbij succes (3—0). Eenige goede aanvallen van Lei den strandden op óoelman Rijke. Met een ver schot bracht Muller d«n stand op 40. Goed combineeren met opzwemmen van Kuyper leverdo hot vijfde doelpunt op, terwijl Pronk via do handen van den keeper het half dozijn volmaakte. On- I vermoeid kwam L.Z.C. weer naar voren, maar Rijke gaf op alle schoten niet thuis, zoodat Dolfijn met 60 won. Do stand in deze afdeeling is nu: gsp. gw. verl. gel. v.—t. pnt. Dof lijn 4 3 i 30—5 6 L. Z. C4 3 l 10—11 6 D. J. Z3 1 2 14—11 2 G. Z. C3 3 7—24 De uitslagen. Dames 2 o klasse C. L. Z. C. Inter Nos 5 Heercn lc klasse B. Dolfijn—L. Z. C. 60 Hoeren res. Ie klasse B. Dolfijn II—L. Z. C. II 3—3

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1