ZATERDAG 12 JULI 193C DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 UIT DE OMGEVING DE GEMEENTE HAARLEMMERMEER. Bestaat 75 jaar. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der gemeente Haarlemmermeer bood de burgemeester, Mr. A. Slob, den raad een memorandum aan, waaraan het volgende is ontleend: Gisteren ie het driekwart eeuw geleden dat het groote watergebied van het van ouds bekende Haarlemmermeer bij Ko ninklijk besluit als een zelfstandige ge meente is opgenomen in de rij van Neder- landsche gemeenten. De geschiedenis van haar geboorte blijft in vele opzichten merkwaardig; de droog legging is geweest een schitterend bewijs van wat menschelijk vernuft, technische kennis en oud-Hollands che durf en energie wist te bereiken. Maar ook haar verdere ontwikkeling draagt een eigen stempel. Wie de geschiedenis raadpleegt, wordt telkens weer getroffen door deze twee ver schijnselen: dat het vreeselijk lang duurt vóór er iets gebeurt en als er iets tot stand komt, gaat het met veel bewogenheid ge paard. Is er een verklaring te vinden voor deze twee typische verschijnselen? Zouden we die misschien mogen zoeken in een zeker contact, hetwelk er is tus- schen den bodem en zijn bewoners; kan er ook een wisselwerking zijn tusschen deze twee? Het is nog maar een jaar of wat geleden dat ten grave zijn weggedragen de mannen en vrouwen van hoogen leeftijd, die het Meer in zijn ouden toestand hebben ge kend en gezien; daarop zelf hebben geva ren. De grond en de lucht en het geheele kli maat en de bewoners zullen daarom den invloed van het Meer nog ondergaan. Of is het niet merkwaardig dat reeds in het jaar 1642 onze groote dichter Joost van den Vondel in een schoonen zang den leeuw van Holland waarschuwde tegen dezen wreeden waterwolf, die hem bijten zou in zijn hart; een jaar tevoren heeft de wereld vermaarde molenmaker Jan Adriaanszoon Leeghwater zijn Haarlemmer-meer-boek doen verschijnen. En bijna tweehonderd jaren waren met praten en meten versleten toen Mr. F. van de Poll, staatsraad en burgemeester der stad Amsterdam als voorzitter van de com missie van beheer en toezicht over de droogmaking van het Haarlemmermeer op 5 Mei 1840 te Hillegom achter de hofstede Treslong de eerste spade in Hen grond heeft gestoken en de eerste zode aarde heeft opgekruid voor den ringdijk, waar mede het grootsche werk van de droogma king van dezen polder moest worden aan gevangen. Is het ook niet merkwaardig dat de tweede burgemeester van deze gemeente Mr. J. P. van Amersfoordt, een man van groote kennis, krachtig initiatief en ruimen blik; een persoonlijkheid met een zieners oog, reeds in 1867 riep om een verbinding per tramweg te krijgen van Hoofddorp met de steden Amsterdam, Haarlem, Leiden, Gouda en Utrecht; dat omstreeks 186S deze roepstem werd herhaald door den ingenieur Brandts, die indiende een plan voor een spoorweg van Amsterdam naar Haarlem en Zandvoort door den Haarlemmermeer polder terwijl eerst bijna 50 jaren later op 2 Aug. 1912 de spoorlijn door de Haarlem mermeer kon worden geopend? Is het ook niet merkwaardig dat op ini tiatief van den toenmaligen burgemeester Mr. Amersfoordt reeds op 31 December 1863 door den gemeenteraad een plan van bebouwing van de destijds nog aan het rijk in eigendom toebehoorende gronden in Hoofddorp en Venneperdorp werd vastge steld, waarbij een groot terrein werd ge reserveerd voor een landbouwschool met proeftuin en tien jaren later door hem als raadslid een voorstel werd aanhangig ge maakt om voor Haarlemmermeer te krijgen een rijkslandbouwschool. Echter moest hier evenzeer meer dan een halve eeuw voorbij gaan vóór deze zaak welke voor de ontwikkeling van deze gemeente veel noodzakelijker was dan het allernoodzakelijkste wat men bedenken kan, tot stand komen kon; op 2 Januari 1923 werd een flink gebouw voor de chris telijke landbouwwinterschool te Hoofddorp in gebruik genomen, mede als vrucht van den pioniersarbeid welke door Mr. Amers foordt was verricht. Deze kleine lijst van historische feiten zou nog met vele andere soortgelijke voor beelden kunnen worden vermeerderd. Ondanks deze moeilijke omstandigheden is er toch in den loop der jaren in Haarlem mermeer veel tot stand gekomen, veel ver anderd en veel verbeterd. Vooral in deze prachtige zomermaanden is het een weelde om langs de lange rech te polderwegen te passeeren en te zien die geweldig-uitgestrekte vlakte van gelijk soortige rechtlijnige akkers, waarop weel derig groeien landbouwgewassen van aller lei soort. Over den dirooggelegden bodeon van het geweldig groote meer van vroeger liggen meer dan 500 boerderijen verspreid; bijna 27.000 men8chen wonen in den diepen wa terkuil en vinden daar een behoorlijk le- vensbestaan. Over het algemeen zijn de hier wonende boeren uitnemende akkerbouwers en weten zij door toepassing van de nieuwste vin dingen in verband met de bewerking en de bemesting, van het land zeer bevredigende resultaten te verkrijgen en mogen de door hen geteelde gewassen worden gezien als dankbare resultaten van onze hedendaag- scho landbouwcultuur. Do gesteldheid van den grond is over het algemeen goede kwaliteit en zeer vruchtbaar; in den omtrek van Lisse en Hillegom wordt met goed succes de teelt van bloembollen beoefend en in de omge ving van Aalsmeer verrijzen verschillende fcweekerijen waar rozen en bloemen van VALKENBURp (L.) mmSm Holel-Pension „VlCIOmfl", Jr.str. 12, Iel. 113 Frissche kaniers, mooie ligging, prima keuken UITST. REF. BILLIJKE PRIJZEN 366a Aanbev.: A. C. v. d. GRONDEN beste kwaliteit worden verkregen; langs den Spaarnwouderweg worden reeds kost bare proeven genomen met druivenkassen en andere producten van de westlandsche cultuur en over het algemeen mag worden verwacht dat in de naaste toekomst op kleine bedrijven door intensieve tuinbouw- cultuur belangrijk hoogere opbrengsten zullen worden verkregen dam nu op de groote landbouwbedrijven het geval is. Ja zeker, het uitmalen van het groote Haarlemmermeer en het inpolderen van de drooggelegde wateroppervlakte heeft groo te sommen, eenige tonnen gouds gekost maar wat is er in de 75 jaren welke sedert verloopen zijn, niet een groot kapitaal te rug ontvangen in welvaart en arbeidsver mogen en ontwikkeling en geldelijke bijdra gen aan allerlei belastingen, van rijk, pro vincie en gemeente. Voor uitbundig feestbetoon is er thans geen aanleiding, ook wegens de sombere economische vooruitzichten; het moge onze kinderen gegeven zijn om straks in zonni ge vreugde het eeuwfeest te vieren. Burgemeester Slob voegde aan dit me morandum een staat toe met de voornaam ste jaartallen van 1641 tot heden. ALKEMADE. Geboren Jacoba Columba, d. v. Th. W. Söhrama en C. A. Borst Martinus Johannes, z. van J. J. van der Meer en C. J. van der Valk Alphonsus Joannes, z. van G. A. Koek en M. G. Compier Bou- dewijn Albertus, z. v. L. J. van der Meer en J. E. Hoogeveen Hubertus Cornelis, z. v. C. J. van Haastregt en C. M. Bouw meester. Overleden Eduard Gortzak, oud2 jaar. KATWIJK. GEMEENTERAAD. Gisteravond kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was de heer R. Ouwehand, loco-burgemeester. Afwezig waren de heeren J. Dubbeldam wethouder wegens ziekte, de heer P. Meerburg, we gens uitstedigheid, en de heer J. Lodder. Na opening met gebed kwam aan de or de de benoeming van een tijdelijk wethou der wegens ziekte van den heer Dubbel dam. Bij eerste stemming werden uitge bracht: op de heer M. v. d. Bent 3 stem men, P. Guyt 1 stem, J. Hueting 3 stem men, D. van Rissen 5 stemmen. Tweede vrije stemming: v. Rissen 5, v. d. Bent 4, Hueting 2, en P. Guyt .1 stem. Herstem ming tusschen de heeren v. Riesseh en v. d. Bent. welke heeren aan de herstemming niet mochten deelnemen. De uitslag was v. d. Bent 4 en v. Riessen 6 stemmen. Ge kozen de heer v. Riessen die de benoeming aannam. Ingekomen zijn enkele stukken van Ged. Staten, meldend goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten. De kas van den Ge meenteontvanger was opgenomen en in orde bevonden. In kas was 10386. Ingekomen is nog een schrijven van de gemeenteontvanger die dank zegt voor de salarieering voor zijn fimctie als kassier der Arbeidsbemiddeling. Een dankschrij ven van mej. v. d. Burg en mej. v. Mau- rik, bewaarschoolhoudsters voor hun sa- larisverhooging. De heer Grcgoir vraagt de huur van Cabinet en parkeerterrein te verlengen over 3 jaar omdat hij extra kos ten moet maken voor bescherming van auto's enz. In handen van B. en W. gege ven ter fine van advies. De heer Rijkers vraagt of liet B. en W. bekend is dat op Zondag in een schuit in zee bier, limonade enz. verkocht wordt, zulks clandestien, omdat het volgens verordening verboden is. Den Yoorz. is zulks bekend en zal zoo mogelijk maatregelen hiertegen nemen. De heer v. Tongeren bepleit de wenschelijk- lieid van een postbus in het Zuiderkwar tier. B. en W. zullen zoo mogelijk beiver- ken dat een bus geplaatst wordt. Dan spreekt de heer v. Tongeren den wensch uit, dat het den heer Dubbeldam gegeven moge zijn, spoedig zijn werkzaamheden te kunnen hervatten. Hierna sluiting met ge bed. LISSE. Aanbesteding. B. en W. dezer gemeen te hebben na gehouden inschrijving de bagger- en söhoeiingswerken in de Ring vaart alhier, opgedragen aan den heer Joh. Potman, alhier, voor de door hem in geschreven som van 900. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de Coöperatieve Veilingsvereeniging „H. B. G." (G.A.), alhier, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het plaatsen van een benzinepompinstallatie met af tapinrichting op liet perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3412 plaatselijk gemerkt Graohtweg no. 75. Oii Woensdag den 23en Juli a.s. des namiddags om 3 uur bestaat er de gele genheid om bezwaren hiertegen in te brengen. Mond- en klauwzeer. Ln de week van 29 Juni tot en met 5 Juli 1930 zijn alhier 3 gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd en wel bij de veehouders C. J. v. Graven, J. Langeveld en Gebr. Verdegaal. Personalia. De heer A. J. M. Loh- inau, te Heemstede, is benoemd tot on derwijzer aan de R. Iv. Jongensschool van de Par. St. Agatha, alhier. Roodvonk. In'de week van 29 Juni tot en met 5 Juli 1930 is wederom een sterfge val voorgekomen onder de roodvonkpatiën ten alhier. NOORDWIJK. Een kastekort ontdekt Ten postkantore alhier is door den di recteur geconstateerd, dat de kantoorbe diende S. een tekort in kas had van on geveer 400.—. De politie stelt een onderzoek in naar de feiten en heeft genoemden S. roed6 in vertioor genomen, die inmiddels is go- schorst. OUDEWETERING. Concert Het deze week door het Fanfarecorps „Eruditio" gegeven Zomer- concert heeft zich wel in de belangstelling van velen mogen verheugen. De verschil lende nummers werden zeer behoorlijk uit gevoerd, zoodat het concert alleszins ge slaagd mag heeten. Naar wij van bestuurs zijde vernamen liggen er zeker nog een tiental goed bespeelbare instrumenten ter beschikking. Mochten er dus nog personen zijn, die zich als lid willen opgeven, dan kunnen zij er van verzekerd zijn, dat zij gaarne aangenomen zullen worden. STOMPWIJK. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool zijn benoemd mej. W. van Weezenbeek en mej. J. Aarts, beiden van Voorburg. TER-AAR. Kostelooze rijwielmerken. Zij, die in aanmerking meenen te komen voor het verkrijgen van een kosteloos rijwielmerk, kunnen zich daartoe vanaf Maandag 15 Juli a.s. op de gewone kantooruren aan melden bij den Rijksontvanger te Nieuw koop. Deze geeft bovendien, gedurende 3 weken op Dinsdag en Donderdagavond van 79 uur, daartoe gelegenheid. De malaise in den tuinbouw. Op ini tiatief van den Burgemeester Jhr de Mu- rait, had ten Gemeentehuize een bespre king plaats met de leidende personen var de in de gemeente gevestigde Veilingver- eenigingen, met het doel maatregelen te treffen tot verbetering van de noodlijden de Tuinbouwbedrijven. Tot deze bijeenkomst was mede genoo- digd, de heer Geesink, burgemeester van Nieuwveen. Naar wij vernemen bestaat thans het voornemen, dat beide burgemeesters zich zullen wenden tot de regeering, ten einde te verkrijgen, dat met Rijkssteun de daar toe in aanmerking komende Tuinders in de gelegenheid zullen worden gesteld de door hen toegepaste koude grond cultuür om te zetten in platglas-cultuur, waarvan de resultaten, naar verwacht wordt, be langrijk winstgevender zullen zijn. Te water. Op hot oucle Kerkpad te Korteraar geraakte een volgeladen boe renwagen met hooi, doordat het paard uitgleed, te water. De beide op den wagen zittende personen wisten er bijtijds af te springen. Alleen het paard liep eenige lichte blessures op. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De staking. In den afgeloopen nacht werden'bij de werkwilligen W. en M. eenige ruiten inge worpen. Voort-s waren in verband met het hervatten van het werk door twee werk willigen gisterenmorgen een groot aantal stakers bijen. De politie had echter uitge breide maatregelen genomen, zoodat geen ongeregeldheden plaats hadden. Concert. Concert op Woensdag 16 Juli des avonds te S uur op de tent in de Sta tionsstraat door de Gem. Arbeiderszang- vereen. „De Stem des Volks" te Alphen aan den Rijn met welwillende medewerking van het dubbelmannenkwartet „Excelsior" te Leiden, beiden onder leiding van den heer H. van Kesteren. Programma: la. „Morgenrood", Otto de Nobel, 2b. „De Strij ders", Isr. J. Olman, beiden door de Stem des Volks; 2a. „Dies Vesper", L. van Beet hoven, 2b. „Ecce Quomodo Moritur", Han del, beiden door Kwartet „Excelsior"; 3. „Ave Verum", Mozart, door de Stem; 4a. „Ave Maria", F. Witt, 4b. „Zondagswij ding", Fr. Abe, beiden door Excelsior; 5a. „Het lied der natuur", Jacob Hamel, de Stem; 5b. „Het Meisje en de Vlinder". W. F. Sprink, de Stem; 6. „Mijn Moeder", J. P. J. Wierts, Excelsior; 7. „Bellotjo", van Duises, de Stem; 8a-. „De Spijskaart", Carl Zöllner, 8b. „Er was ereis", C. v. d. Linden, beiden door Excelsior; 9. „Eens", Otto de Nobel, de Stem. Gevonden voorwerpen. 2 bankbiljet ten, 2 parapluies, een portemonnaie met in houd, gele regenjas met handschoenen, actetasch, gouden broche. KOUDEKERK. Personalia. Tol. plaatsvervangend brugknecht op de Koudekerksche brug is door Burg. en Weth. dezer gemeente aan gesteld, de heer D. Nagtegaal alhier. NIEUWVEEN. Per^bnalia. Onze plaatsgenoot J. Vos- sepoel slaagde Woensdag jl. te Amster dam voor het onderwijzers-examen. WOERDEN. DE WOERDENSCHE BANK. Een onjuist bericht In ons blad van S Juli jl. kwam een be richt voor aangaande politieonderzoek bij de Woerdcnsche Bank. In het bericht heeft men hot tot onzen spijt doen voorkomen, alsof een ondèrzoek was ingesteld naar do zaken van de Bank, hetgeen totaal onjuist is. Een circulaire van commissarissen der Bank aan de aandeelhouders stelt deze zaak in een ander lióht. Aan deze circulai re is het volgende ontleend: De ondergete ekenden, oommissarissen der N.V. Woerdensche Bank, meenen U naar aanleiding van een bericht in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, waarin onze directeur en onze procuratiehouder zijn genoemd, te moeten modedeelen: 1. dat het gerechtelijk onderzoek, het welk is gehouden, betrekking had op de overdracht van aandeelen der N. V. Woer densche IJzer- en Bouwmaterialen-handel het vermoeden bestond, dat deze over dracht had plaats gehad om de gelegen heid te hebben z. g. stroomarmen op de aandeelhoudersvergaderingen te doen stemmen 2. dat de overdracht, der genoemde aan- deelen geheel is geschied in den vorm en niet anders dan zulks herhaaldelijk pleegt te geschieden; 3. dat het gerechtelijk onderzoek is uit gelokt door den voormaligen presidenb- commissaris der genoemde N.V., Mr. H. E. La Gro te Bodegraven, als een per soonlijke wraakneming tegen onzen direc teur. 4. dat deze zaak geheel staat buiten de financieele positie der Woerdensche Bank en deze op geen enkele wijze daardoor wordt beinvloed; 5. dat voor allen de bewijsstukken na voorafgaande aankondiging tor inzage lig gen bij Mr. M. H. de Boer, advocaat, No bel straat 4 te Utrecht. Woerden, 10 Juli 1930. J. J. Talsma, Burgemeester van Kamerik en Zegveld; Jhr. P. J. van Winter, Nota ris en Correspondent der Nederlandsche Bank; Ds. D. Drijver, Ev. Luth. Predikant te Haarlem. RECHTZAKEN Onverlaat op den weg. Negen maanden opgesloten. J. W. v. d. G., reiziger te St. Laurens (Zeeland), die een tijd geleden door schuld te Almkerk een doodelijk auto-ongeluk veroorzaakte, had op 12 Mei 1930 te St.- Oedenrode in een vaart van 80 90 K.M. het meisje Lucie van der Putten, die rustig op haar rijwiel langs den weg kwam, dood gereden en vervolgde zijn dollen tocht zonder naai- zijn slachtoffer om te zien. Door middel van een radio-bericht werd het mogelijk gemaakt, dat de auto-maniak in Breda kon worden aangehouden. Het meisje was ontzettend verminkt en volgens den dokter was de schedel geheel versplin terd. Verdachte had lang in een café geze ten en dronk cognac uit portglazen. Hij zwetste, dat hij er zoo goed afgekomen was, toen hij in Aalmkerk er een doodge reden had, want hij kreeg slechts drie we ken voorwaardelijk. Maar hij had ook een fijn advocaatje gehad, blufte hij cynisch. De advocaat zou hem hebben willen vrij pleiten voor den Hoogen Raad, maar dat moest dan Urie duizend gulden kosten, en dat had hij er niet voor over. Er werden voor de Bossche Rechtbank tien getuigen gehoord. De Officier laakte zeer ernstig de houding van verdachte, die ontkende te weten, dat hij bij den dooden- rit weer 'n slachtoffer had gemaakt. De Officier oordeelde, dat aan verdachte de zwaarste straf toekwam en eisckte negen maanden gevangenisstraf. Tevens zal ook het voorwaardelijke von nis inzake dood door schuld te Almkerk worden ten uitvoer gelegd en het rijbewijs den verdachte worden ontnomen. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 24 Juli a.s. BÜITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE MIJNRAMP IN SILEZIE. Een grootsche hulpactie wordt op touw gezet. Heel Pruisen vlagt Zondag halfstok. Het reddingswerk op de plaats des on- heils vordert zeer langzaam. In den loop van Vrijdagochtend kon slechts één doode geborgen worden, zoodat zich nog 69 lijken onder den grond bevinden. Intusschen hebben de directies der twee ziekenhui zen, waarin de geborgen lijken zijn opge baard, aan de familieleden de gelegenheid tot bezoek opengesteld. De mijndirectie heeft inmiddels aan de nabestaanden een vrij aanzienlijke soniB gelds uitbetaald als voorschot op een latere ondersteuning. De Kreis Neurode is een steunactie be gonnen, welke voor eiken ongehuwden doode 60 mark en voor eiken gehuwde 80 mark betaalt, terwijl bovendien voor elk kind der nabestaande familie 20 uiark wordt betaald. Verder is er een actie gaande om tc zorgen voor de mijnwer kers, die tengevolge van de mijnramp niet meer in staat zijn te werken. Zij zullen we'rkloozensteun met volledige verpleging ontvangen. Gisterochtend kwamen de vertegenwoor digers van het Breslauer Opper-mijnbu- reau, liet Waldenburger mijnbureau en het hoofdbureau voor veiligheid in de mijnen bijeen, om nogmaals de schuldkwestie te bespreken. Zooals uit het Wolf-verslag blijkt, hield de Rijksdag zioh gisteren op de eerste plaats bezig met voorstellif, waarin alle par tijen aandrongen op spoedige hulpverlee- ning aan de nabestaanden der slachtoffers bij de mijnramp te Hausdorf. Namens de rijk-sregeering betuigde dr. Stegorwald, de minister van Arbeid, zijn warme deelne ming met het lot der dooden, verzekerend, dat de rogeering alles zou doen, om het lat der nabestaanden te verzachten door hun zoo spoedig mogelijk steun te verlee- nen. Daarna voerde de ohef van het Pruisi sche bureau voor veiligheid in de mijnen het woord. Hij zeide dat, nu de maatrege len, waarmede men totdusver meende ram pen door koolzuurontsnappingen te kunuen voorkomen, bij dit jongste ongeluk onvol doende zijn gebleken, alles gedaan zou worden om de oorzaak van deze mijn- catastrofe vast te stellen, teneinde in de toekomst een herhaling zooveel mogelijk te voorkomen. De Pruisische regeering heeft besloten, dat op Zondag 13 Juli, den dag, waarop de slachtoffers der ramp begraven zullen worden, alle openbare gebouwen en scho len halfstok zullen vlaggen. De Senaat van Hamburg heeft 10.000 M. geschonken voor de nabestaanden der slachtoffers. De president der Oostcnrijksche repu bliek en bondskanselier Schober hebben telegrafisch hun deelneming betuigd. ZWARE OVERSTROOMINGEN IN KOREA. Een groot aantal dooden. Aan de bladen wordt uit Tokio gemeld dat er in Korea overstroomingen hebben plaats gehad zoo ernstig als er in vele ja ren niet zi]n voorgekomen. Er zijn 'n groot aantal dooden. Duizenden huizen zijn ver nield en de oogst is over groote uitge strektheden verwoest. De verbindingen zijn verbroken. DE HITTEGOLF IN DE V. HOUDT AAN. Meer dan 40 dooden. Meer dan 40 personen zijn in de Cen trale Amerikaansche staten in de afgeloo pen drie dagen overleden tengevolge van de hittegolf, die nog steedfc aanhoudt. Gis teren heeft de thermometer in St. Louis 103 gr. aangewezen, terwijl in verschil lende plaatsen van Missouri dc tempora- tuud tot 112 gr. is gestegen. Overal in de zen staat zijn de boeren genoodzaakt het werk des nachts te doen, daar het over dag onmogelijk is ten gevolge van de groote hitte. In Illinois cn Wisconsin heeft gisteren een onweer eenige verlichting ge bracht, doch ten koste van groote schade aan den oogst. ,)Tc!." LIFT KOMT OP ARBEIDERS TERECHT Een doode. Twee levensgevaarlijk gewonden. Een goederenlift, waarmee in een nieuw gebouw in de Zevende Avenue te Xcw- York een zware motor vervoerd werd, is van de 32ste verdieping omlaag gestort, waarbij zij op drie arbeiders terecht kwam. Een hunner word gedood, do beide ande ren werden levensgevaarlijk gewond. Munitiedepot in de lucht gevlogen. Het munitiedepot van Derindje in de nabijheid van Ismid aan de zee van Mar mara is in de lucht gevlogen. Bijzonderhe den omtrent het aantal slachtoffers cn de aangericht sohade ontbreken. Dc oorzaak is nog onbekend. WARENHUIS TE PARIJS AFGEBRAND Een schade van millioenen en millioenen francs. Vannacht heeft een reusachtige brand het warenhuis „Nouvelles" te Parijs bijna geheel vernield. Kort na middernacht werd het vuur ontdekt. Met ongeloofelijke snel heid greep het om zich heen en tastte de belendende perceclen aan. De brandweer verscheen aanvankelijk met 20 motorspuiten, doch moest in den beginne zich voornamelijk beperken tot het voorkomen van verdere uitbreiding van den brand. Tegen den morgen was het ge heel gebouwencomplex bijna tot den grond toe afgebrand. Een brandweer-motorwagen werd door puin van een instortendo muur bedolven. Twee brandweermannen werden daarbij ernstig gewond. Dc schade alleen aan verloren goederen en inventaris bedraagt 30 a 40 millioen frs. De schade van het vernielde gebouwen complex is nog grootor. De oorzaak van den brand on nog niet worden vastgesteld. In de „Nouvelles" wordt 's nachts ge- waakt door 10 nachtwakers. Heb staat nog niet vast of alle tien tijdig het gebouw hebben kunnen verlaten, doch men meent te kunnen aannemen, dat de brand geen slachtoffers heeft geëischt. Enorme dorpsbrantl, Te Chudlovo, district Uzhorod, heeft een brand gewoed, die door den storm een ge weldige uitbreiding heeft gekregen. Chud lovo, een plaatsje van 1200 inwoners, telt 200 huizen, waarvan er meer dan 100 in de asch zijn gelegd. Spelende kinderen moe ten don brand veroorzaakt hebben. Turijn door storm geteisterd. In de omgeving van Turijn heeft een hevige storm gewoed. De wijnoogst is na genoeg geheel verwoest. Te Turijn werden van vele huizen de daken afgerukt. Uit verschillende plaatsen in de omgeving worden ernstige overstroomingen gemeld.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15