va V VRIJDAG 11 JULI 1936 Np. 6640 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Luiksche dingen op de Luiksche expositie ZONDAGSBLAD -J- lste Jaargang 3)e Emibohz 0ou^aitt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling |oor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal ilij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- r tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij «•uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van het tarief 'ordt berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 gele Modern heidendom D. reer^Op de jaarvergadering van den Ned. jyü. K. Bond van Bouwpatroons te Haarlem, Ieu^laarop de Bisschop van Haarlem tegen- irdig is geweest, richtte Z. D. H. het trd tot de vergadering en in Zijn toe- paak laakte Hij de nog zoo algemeen opvatting van het gezegde: Zaken zijn zaken!" „Zaken Lijn zaken". Degenen, die aldus reken, maken vaak kostelijke zaken voor li op ontevredenheid wortel-schietende en m Ifcoeiende Communisme. Zij voeden den eest van ontevredenheid dagelijks met een °mrachtige spijs! i_nMZaken zijn zaken". De Christenen, de die naar de gangbare levens wijsheid" van dit devies handelen, geven rgernis aan de duizenden, die niet heb- ^eebben vergeten Christus' Woord, dat niïen de Christenen zal erkennen aan hunne het»® f de he „Zaken zijn zaken". En men gevoelt en.ch zoo smetteloos-onschuldig als 'n kind, moanneer men voor zichzelf de grootst mo- A°»lijke winst opstrijkt, terwijl men anderen )o weinig geeft als aan de hand van de berale leer van vraag en aanbod maar mdjogelijk is! r „Zaken zijn zaken". In de kerk Ka- ook no£ we* *n Sezin> maar in et zaken-doen precies als anderen, naar de ietsancen, de gewoonten en gebruiken is toch heel eenvoudig! Alsof Gods- ienst zich kan uitstrekken over slechts -g>n deel van het leven; alsof de wetten issijin rechtvaardigheid en naastenliefde niet Móluut, niet volstrekt-bindend zijn! jk, Verfoeilijk is dat modern heidendom k'ruut egoïsme en grof materialisme dat eer)0 vaak ligt bepleisterd in de opvat- (ng van het gezegde: „Zaken zijn zaken!" BELGIE ie staking der mijnwerkers in de Borinage. De staking der mijnwerkers in de Bori- age heeft Donderdag een nieuwe uitbrei- ko.'ing genomen. In de schachten, waar Woensdagavond nog werd gewerkt, heb- d en de meeste mijnwerkers Donderdagoeh- enand den arbeid neergelegd. Te Cuesmes jebben de stakers een tram met werkwilli- en bestormd en dezen tot terugkeer ge- jrWongen. Onder de stakers wordt door de felle propaganda gevoerd. Iet aantal stakende mijnwerkers is sedert Woensdag van 7000 tot 11.000 gestegen. be FRANKRIJK M. DE NATIONALE VERDEDIGING. „De vestingwerken maken goede vorderingen". In de Kamercommissie voor legerzaken leeft de minister van oorlog Maginot gis- eren mededeelingen gedaan over den toe- ta-nd van het leger na de invoering van len eenjarigen dienstplicht en over den band der verdedigingswerken aan de Fran- iche grens. Maginot wees erop, dat het leger op 1 Ictober a.s. het aantal beroepssoldaten zal lebben, noodig voor de vorming van nieuwe Bcruten. Het aantal dezer beroepssoldaten >edraagt ongeveer 110.000 man. De vesingwerken aan de grens maken ;oowel in het noorden als in het oosten en rad-oosten goede vorderingen. De supple- loire credieten zijn bestemd voor de moder- liseering van oorlogsmateriaal en voor aan- mlling der munitievoorraden. De legercommissie sprak haar voldoe- ïing uit over den voortgang in de uitvoe ring der werken aan de grenzen. ENGELAND i DOOR HET OOG VAN DEN NAALD. Twee in plaats van drie stemmen regeerings-meerderheid.' Tengevolge van een herziening der stem mentelling is gebleken, dat de meerderheid, lie de regeering gisteren behaalde, slechts lit stemmen bestond in plaats van 3. DUITSCHLAND Een noodoffer voor de Rijksdag afgevaardigden? De belastingcommissie van den Rijksdag heeft gistermorgen de heffing van een noodoffer voor de Rijksdagafgevaardigden overwogen. In beginsel keurde de commis sie het denkbeeld goed. Het staat echter nog niet vast of de vermindering der toe lagen zal geschieden door een verandering der betrokken Wet of dat de afgevaardig den zullen vallen onder de bepalingen voor het noodoffer van de dekkingsontwerpen. De partijen moeten echter nog over dit voorstel Het pensioen van ex-minister Moldenhauer! Zuinig voor anderen, maar niet voor zichzelve. D'r. Moldenhauer, de onlangs afgetreden rijksminister van financiën, heeft bij den rijksraad het verzoek ingediend om nog krachtens de oud« pensioenwet te worden gepensioneerd met 80 pet. van zijn minis- tersalans, of 29.500 Mark. Nu die aanvraag gister in den Rijksdag ter sprake is gekomen en gehekeld schrij ven sommige bladen daar heel stekelig over, want juist tijdens het ministerschap van Moldenhauer ie de nieuwe pensioen wet. voor ministers tot stand gekomen, welke bepaalt dat ministers bij aftreding slechts een bijlage krijgen om hun den overgang naar een anderen werkkring mo gelijk te maken. Als overgangsmaatregel is in de wet een bepaling opgenomen, die zegt dat minis ters, bij het van kracht worden der wet in functie, bevoegd zijn pensioen aan te vra gen zoowel krachtens de oude öf de nieu we wet. Moldenhauer heeft daar gebruik van gemaakt, ofschoon hij tijdens zijn mi nisterschap bezuiniging op de rijksuitgaven voorstond en zelf het ontwerp dat beoogde op de ministerpensioenen te bezuinigen, heeft ingediend. BRITSCH-INDIE WAT DE BOYCOT-CAMPAGNE UITWERKT. Engelsche katoeninvoer met 23 1/2 procent verminderd. De totaal-invoer van Engelsche katoen waren in de maanden April en Mei is ver geleken met den invoer in dezelfde maan den van het vorig jaar met 23 1/2 percent verminderd, hetgeen te wijten is aan de campagne om Engelsceh weefsels te boy cotten. Hernieuwde roerigheid aan de Noord-w estgrens. Naar Reuter uit Simla meldt, blijkt uit de laatste berichten van de Noord-west grens, dat de vijandige actie der stammen in Zuid-Waziristan weer is toegenomen, wat een vliegtuigactie tegen hem noodzake lijk heeft gemaakt. AMERIKA De Senaat balsturig. Ratificatie van het vloot- verdrag opnieuw uitgesteld. De senaatsleden, die zich verzetten tegen de ratificatie van het Londensch vlootver- drag, hebben in den loop der speciale zit ting opnieuw kans gezien, de ratificatie te vertragen. De motie, waarbij de regeering gevraagd wordt de correspondentie betref fende besprekingen te publiceeren, werd hardnekkig gehandhaafd, ondanks de ver zekering van senator Reed, dat het hier in hoofdzaak gaat om de telegrammen, die gewisseld zijn tusscher. den Amerikaan- schen ambassadeur te Londen, Dawes, en staatssecretaris Stimson. Wat de „Daily News"weette berichten. Volgens de te Washington verschijnende „Daily News" ligt de reden, waarom het S taatsdepartement den senaat geen inzage wil geven van do bewuste correspondentie documenten, hierin, dat er zich particuliere brieven van Dawes onder zouden bevin den, waarin do ambassadeur met de groot ste vrijmoedigheid en in de krachtigste termen spreekt over bijzonderheden betref fende en de karakters van zekere buiten- landsche diplomaten, die op de conferentie te Londen aanwezig waren. Het drankverbod. Det wetgevende-vergadering van de Ber- muda-eilannden heeft een wetsontwerp verworpen waarbij aan schepen verboden wordt in de wateren van eBrmuda drank te laden bestemd voor de V. S. Het ont werp, dat gekenschetst was als een gebaar van goede gezindheid, werd verworpen krachtens het beginsel dat het niet de taak van Bermuda is te helpen bij de toepas sing van wetten van andere landen. Een modern Babyion, dat ook verdwijnen zal Een stad van paleizen (Van onzen eigen redacteur) I. O nee, meneer, 't haalt niet bij Ant werpen, in de verste verte niet! Des to meer reden om eerst naar Luik te gaan, vond ik. En ik ging naar Luik. Vlammend st-ond de zon boven ons,- toen we dien middag met den bloc-trein vanuit Brussel in Luik waren gearriveerd. Règle dix sept, monsieur, en lijn 17, vol- gestampt met expositiewellustelingcn, daalde af naar de stad. Geen wonder, dat de jonge conducteur niet meer weet of al zijn klanten betaald hebbep. Zijt ge al bediend, menier? Gelukkig niet, zeg ik. Ik heb een zitplaats veroverd en kijk naar buiten. Waarop lijkt deze stad? Een breede, bruisende stroom, waarover wellicht reeds in vroeger eeuwen een. bree de, bogenrijke brug geslagen is, snelt mid den door de stad. Het is de Maas, die ook Maastricht door midden snijdt. Daarom gelijkt Lui!,, uok iets op Maas tricht, gelijk op zooveel andere steden, wier grenzen door een majestueuzen stroom ver broken worden. Aan den rand van de stad ligt de expo- sitiestad aan de oevers van de Maas. Maar ook in Luik zelf is het feest met vlaggen, fonteinen en eerebogen. En onwillekeurig denken we aan de Bree- straat hier op 3 October en bij de Lustrum feesten. Gaat u eens in Luik zien voor een vol gende keer, want nu ik Luik zie merk ilc, dat u van versiering nog maar weinig weet. Het is niet overdadig, maar stijlvol. Langs wegen en straten Belgische vlag gen op palen in Belgische kleuren en ver der niet te veel en niet te vol. Versiering alleen op plaatser, die zich daarvoor bij zonder leenen en die dan ook bijzonder fraai versierd zijn. Midden op een plein een prachtige fon tein, die uit drie glazen cirkels water spuit tot op verschillende hoogte. Even verder aan 't begin van een bree- den brug, waarop drie straten uitkomen, vier prachtige eerebogen die te samen een vierkant vormen. Langs al die feestelijkheden trekt ons de tram eerst voorbij de Zuidelijke Sector van de expositie, die apart gelegen is, naar het eindpunt: de expositie. Een hooge poort is de ingang van een lange, breede straat, die voert naar de paleizenstad. Uw tieket, menier! 't Is maar vijf francskes, waarvoor deze aardsche hemel ons geopend wordt. We beginnen met loopen en kijken links en rechts. Aan de eene zijde, met de rug naar het water staan velerlei schoone winkels, waar ge eten kunt en drinken, als ge vermoeid zijt van de bezichtiging. Maar wij zijn pas gestart en wenschen het loon eerst na gedanen arbeid. We willen ons eerst een weg banen door het doolhof van straten aan weerszijden waarvan de paleizen der landen, zeer ne derig „pavilions'"' genoemd, hoog oprijzen uit den grond. Het eerste,is het pavilion d'aluminium. Op het dak van di gebouw staat een vlieg machine rit dat metaal gebouwd. Eerst maar eens wat rondloopen. Maar de zon brandt loodrecht op ons arme hoofcl en een loomheid doet ons tra- ger voortgaan. Ineens rolt ons de oplossing tot voor de voeten. Het is het lilliputtertreintje, rijdend door de s.raten van deze vorstelijke stad. Het rolt stil voor onze voeten. Een loco motief staat er voor, die de machinist in zijn vrije uren waarschijnlijk zelf heeft ge- knutseld, de wagens erachter hebben vroe ger denkelijk aan een paard bevestigd ge zeten en zijn nu voor de gelegenheid uit hun rust opgeschrikt geworden om in Jc meest moderne paleizenstad nog eens dienst te doen. Maar het geheel rijdt en dat is de hoofd zaak. De liliputter puft weg, wat moeizaam en niet te snel; dit gaat niet meer. Zoo rijden we de geheele expositie rond en nu eerst zien we, dat het volmaakt een stad is, waar we op zot vreemde wijze rondtoeren. Een s-tad met breede straten, verlicht door electrische lantaarns, met asphalt en plaveisel, met pleinen en par ken met grasgazons en standbeelden en zelfs met politie-agenten. Het is een zakenstad van zakenpaleizen en deftige winkels, die alle hun firmanaam vermeldem De firma France exposeert er en Suisse en Pologne en Italië, Egypte, Luxembourg, Pays Bas en vele anderen. En 't geheel is opgesierd met boomen en bloemen, mooie pleinen en boschages, fonteinen en vijvers, alleen om over enkele maanden weer te verdwijnen. Dan zijn ze uitgeëxposeerd, dan heeft iedereen den tijd gehad om alles te bekij ken ente koopen, waarna de expo santen kunnen afzwaaien naar Parijs, waar men nu alweer lang aan 't bouwen is voor de wereldtentoonstelling van het volgend jaar. Als een volleerd econoom overpeins ik, dat er zoo in ieder geval een hoop \Verk aan den winkel blijft. Zoo zal dan over enkele maanden het tentoonstellingsterrein in Luik weer plat getreden liggen, troosteloos en eenzaam denk ik. En ook bedenk ik, dat de stille grond daar, dat plekje van Moeder Aarde dan zal overwegen zijn plotselinge groot- HET .PALAIS DE FRANCE", dat langs een breeden wandelweg expositiestad is opgetrokken de Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Op de Philippijnen is de cholera uitge broken. (Buitenlandsche Berichten, 3de blad). De mijnramp in Silezië heeft 151 slacht offers geëischt. (Buitenlandsche Berichten, 3de blad). BINNENLAND Het Duitsch invoerrecht op boter. De invoering. De beteekenis voor ons land. (L. en T., 2de blad). Bericht en tegenspraak betreffende een buitengewone ministerraad (2de blad en Laatste Berichten). Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. hoid en nog spoediger verval. De les der hoogmoedigen, nietwaar! Maar nu is het daar nog een blijde'incom- sfce van velerlei monschon, die al clio schoon heid willen zien, alleen maar zien om hun oogen te verlustigen in dio pracht en over vloed van schoone dingen van over heel de wereld hier bijeengegaard. Het kleine treintje als van kinderspeel goed, dat voortkruipt als een rups tusschen al die paleizen, vervoert heel wat van die nieuwsgierigen, die eerst zoo den weg wil len leeren in dat labyrinth van weelde. Wat een gebouwen, wat een gebouwen! Het een al grootscher dan hot ander. Want niet alleen zijn er do pavilions der ver schillende landen, er zijn er ook voor spe ciale afdeelingen. Aan een schoone spiegelende vijver, waar stil de eenden, verdubbeld door hun spie gelbeeld als Siameesche tweelingen, drij ven op het water, omzoomd van bloeiend groen, staat majestueus het „Palais des beaux-arts". Do feestzalen beslaan grooto gebouwen, die gekoesterd worden door het breede water. En in de Zuidelijke Sector van de ten toonstelling, die in een ander deel der stad te vinden is, is het even zoo. De vijvers verscholen in het feestelijkste groen trekken tal van bezoekers, die zich op het frissche water kunnen gaan verkoelen en verpoo- zen. Of wil mén andere verfrissching, ga dan naar Lutétia, de bierhal, waar men u Spatenbrau schenkt uit Miinchen. Want gij zult uw krachten noodig heb ben, als ge alles wilt zien. Het voornaamste is binnen, dat gaan we nu zien. Zóó ziet het er van buiten uit. F. S. JAPAN De zelfmoord-epidemie. Niet alleen in Europa maar ook in Japan is het aantal zelfmoorden in den laats ten tijd onrustbarend gestegen. Volgens de laatste statistiek der Politie-autoriteiteh te Tokio bedroeg het aantal zelfmoorden binnen het gebied van de politieprefectuur te Tokio in het afgeloopen jaar 1057 dat is dus gemiddeld vier zelfmoorden per dag: 96-1 mannen en 693 vrouwen maakten op gewelddadige wijze een einde aan hun Ie- ven. Wat de oorzaken betreft, vermeldt het politierapport nog in 396 gevallen ziekte, voor 146 gevallen huiselijke twist, voor 113 tegenslag in zaken en werkelooeheid, voor 91 gevallen versmade liefde en bij 79 per sonen ongelukkige liefde. 't Is wel opmerkenswaardig dat voor deze beide laatste klassen 't aantal vrou wen steeds het grootste was n.l. 34 man nen en 57 vrouwen en 36 mannen cn 43 vrouwen Wat den leeftijd aangaat: 425 personen die zelfmoord bedreven waren tusschen 21 cn 25 jaar oud en 231 tusschen 26 jaar cn 30 jaar.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1