STADSNIEUWS UIT DE - OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS Agenda DINSDAG 8 JULI 1930 NATIONAAL GEZELLEN- CONGRES. In aanvulling van liet gisteren geplaat ste verslag volge hier nog heb volgende: Zaterdag, op de vergadering van Senio ren en Commissarissen, hield de oud-cen- traal-praeses, pastoor van Adrichem, een rede over dc Roeping der St. Josephsge- zellenvereeniging als opvoedkundig insti tuut. Spr. wijst erop, dat van de St. Josephs- gezellcnvereemging een stuwende kracht uitgaat om menschen te vormen en to brengen op een hooger plan. Waar ligt die opvoedende kracht der St. Josephsgezellen Vereeniging. Opvoeden is het leven en de ontwikkeling leidend en bevorderend. Als we ons leven en onzen arbeid zien, gericht op het einddoel God, dan.leercn we ook be ter onze roeping begrijpen. Op ons vak en ons beroep zullen we dan in de eerste plaats onze ontwikkeling richten. Maar laten we ons niet wijs maken, dat kennis alles is. Heb spreekwoord kennis is macht is eigenlijk een groote leugen, want niet ken nis, maar wil is macht. Daarom behoort tot de opvoeding ver sterking en ontwikkeling van den wil. We hebben niet alleen onze kracht te zoeken in het gebed, maar ook zelf onzen wil te versterken door zelftucht, zelfbe- heersching, versterving en levenseenvoud. Dan worden we menschen, waarop de ge nade Gods vruchtbaar kan inwerken. Ook de ontwikkeling van het gemoed, dat zich op het schoone richt, moeten wij bevorderen. Wat doet nu de Gezellenver- eeniging in de richting van de ontwikkeling van verstand, wil en gemoed? Kolping heeft zich van den beginne af gericht op de ontwikkeling van het verstand. Kolping stichtte zijn vereeniging als een volksuni versiteit op den grondslag van het gods dienstig beginsel. In de Gezellenvereeni- ging geschiedt de ontwikkeling op een vrije wijze, in den omgang van de leden met den praeses en van de leden onderling. Bij de wilsvorming is vooral van betee- kenis de invloed van den praeses, die altijd is de vader. De Gezellenvereeniging kent den prietser als vader in het volle leven. Daarnaast is voor de ontwikkeling van den wil van groote beteekenis de familie geest in de vereeniging. De een voedt den ander op. Die gemeenschapsgeest leidt ook tot bovennatuurlijke middelen, zooals con gregaties, missieclubs, algemeen© H. Com munie enz. De vorming van het gemoed, de lust tot het schoone, wordt in de onderafdeelingen der Gezellenvereeniging ontwikkeld, ten minste als ze zich op hooger plan stellen. Ook in de ontspanning, in de muziek moet men liét schoone nastreven en in het vermaak moeten we zoeken naar iets, dat ons veredelt en verheft. Hier kan de pries ter goede leiding geven, evenals de gezel len, die zich zelf op het gebied van kunst en kunstnijverheid ontwikkeling hebben bij gebracht. Tenslotte wenscht spr. dat het Kolpings- devies in de Gezellen mogen blijven voort leven. (Applaus). Des avonds had een reünie platas. Wij hebben gisteren een verslag ge plaatst' van de Zondag op do Rijswijksche Wielerbaan gehouden meeting; wij willen nu van het sotl dezer bijeenkomst een uit voeriger verslag geven. Mgr. J. D. J. Aengenent sprak als volgt: Het is mij een heerlijk schouwspel, u hier in zoo veel duizendtallen voor mij te zien, en daarbij te weten, dat in aller harten een heilig enthousiasme leeft voor uwe heer lijke, heilige, hooge en verheven idealen. En niet alleen leeft de Kolpingsgedachte in uwe harten, maar met Roomsche man nenmoed wilt gij ze uitdragen en toonen voor de geheelc wereld. Gij strijdt en zijt vol enthousiasme voor de drie idealen, welke vader Kolping voor alle tijden gesteld heeft: van den gods dienst, van het huisgezin, van het beroep. Gij blaakt va nenthousiasme voor den godsdienst llercerst. Hoe men ook in onzen tijd den strijd tegen den godsdienst wil aanbinden, hoe men zelfs een bond tegen den godsdienst durft te stichten, gij wilt strijden voor God en Godsdienst, en gij wilt dit openlijk aan de wereld verkondi gen. Gij strijdt verder voor het ideaal van het huisgezin. Hoe ook dezelfden die tegen God en Godsdienst strijden, het huisgezin willen ontbinden en uiteenrukken, gij wilt toonen, dat het huisgezin iets heiligs en 'ouverberekbaars is, gij wilt dit uitdragen naar buiten en toonen de ernst van deze gedachten met alle kracht die in u is. Gij strijdt voor het beroep. eTgenover de onteverdenheid en den onlust, welke velen in den arbeid vinden, wilt gij stre ven om arbeidsvreugde aan te kweeken, het beroep als een heilige taak te beschou wen, als middel om den heme leenmaal te bereiken. Om deze drie Kolpingsidealen hebt gij van enthousiasme blakende dc vier levens spreuken van godsdienstzin, eensgezind heid, arbeidszin en levensblijheid aangeno men. Godsdienstzin, omdat gij het ideaal van godsdienst wilt hoog houden en in u zelve aankweeken; Eensgezindheid, omdat gij bezield zijt van het ideaal van het huisgezin, welks grootste kracht de liefde is; Arbeidzaamheid, welke parallel loopt met het ideaal va nhet beroep, omdat gij juist de beroepsliefde wilt aankweeken als heilige taak door God opgelegd. Als gij deze drie levensspreuken in prak tijk brengt, dan kan het niet anders of uw deel moet in hooge mate levensblijheid zijn. (Applaus). Mgr. dankt den Centraal-praeses voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Gij moet niet mij bedanken, aldus Mgr., want ik voel in mij de behoefte u allen te bedanken, omdat gij zoo fier, moedig en onverschrokken de heilige idealen van on zen Godsdienst weet uit te dragen en open lijk te belijden. Als uw Bisschop ben ik be zield met groote dankbaarheid tegens u. (Applaus). Mgr. hoopt, dat de Gezellenvereeniging in dit bisdom steeds tot grooteren bloei zal komen. Mgr. wil hier herhalen, hetgeen reeds door pater Biesta gememoreerd is, dat Mgr. in Januari j.l. tijdens zijn bezoek aan Amsterdam verklaarde: Ik vind de St. Josephsgezellen-Vereeniging een heer lijke vereeniging, de beste vereeniging voor do jeugd van 17 tto 25 jaar. Van ganscher harte hoop ik, dat zij zich zal vermenigvul digen en dat er weldra geen enkele pa rochie in ons Bisdom zij zonder St. Josepk- gezellen-Vereeniging. Mgr. durft dit- voor geheel Katholiek Ne derland uit te spreken. (Stormachtig ap plaus). Tenslotte dankt Mgr. allen voor de op komst en voor het succes van dit nationaal congres, alsook voor den fieren mannen moed, door alle deelnemers getoond. Zegene God de St. Josephsgezellen-Ver eeniging en brenge Hij haar tot steeds grooteren bloei. (Enthousiast applaus). De generaal-praeses Mgr. Th. Hütrh uit Keulen brengt zijn hartelijken groet aan de Hollandsche Kolpingszonen. „Moge God u zegenen in al uwen arbeid. Spr. wijst er op, dat Kolpings-ideaal niet alleen in Ne derland nagestreefd wordt; Kolpings werk geldt voor alle volken der aarde! Niet al leen in Holland, doch over de geheele we reld wordt het Ivolpingslied gezongen: in België, Duitschland, Engeland, Zwitser land, Polen, Italië, Joego-Slavië, Roemenië, Spanje, Noord- en Zuid-Amerika. Om u heen staat de geheele Kolpings- familie onder alle volkeren der aarde. Zijt daarom steeds trotsch op Kolpings ideaal en werk. (Applaus). Door allen werd vervolgens het Feest lied gezongen, waarna de Baniercantate werd uitgevoerd. Met een slotwoord van Reotor van Galen werd dit uitstekend geslaagde Nationaal congres gesloten. R. K. STATENKIESKRING „GOUDA". Een algemeene vergadering van boven- genomde kiesvereeniging zal worden ge houden op Zaterdag 19 Juli, te half 3 in de „Harmonie", Markt te Gouda. De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verslag van de financieele com missie. 4. Verkiezing van een secretaris. 5. „De regeling der gemeentebelastingen in verband met de njeuwe wet op de finan- tiëele verhouding" door Mr. Keestra, bur gemeester van Culemborg. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Met het oog op het actueele onderwerp, dat door een zeer deskundigen spreker zal behandeld worden, heeft het Kringbestuur van het locale bestuur verzocht, om de R. K. gemeenteraadsleden in hun gemeente tot bijwoning van deze vergadering uit te noodigen. De bedoeling is om half vier met punt 5 te beginnen. Het Bestuur zou het bijzonder op. prijs stellen, als eventueele vragen, enz. over punt 5 den secretaris (Woerden) uiterlijk 15 Juli werden toegezonden, die er den spreker mee in kennis zal stellen. HET VLUCHTELING EN HUIS. Weer een psychopaath ontvlucht. Hedenmorgen te kwart over negen kwam men in het Psychc>athen-asyl tot de ontdekking, dat er wederom een ver pleegde was gedrost, n.l. de 24-jarige F. T. uit Sneek. De vluchteling is. wellicht met medeneming van een rijwiel, zeer waarschijnlijk over het terrein van het Nieuw Academisch Ziekenhuis ontkomen. Onmiddellijk wérd een uitgebreid onder zoek ingesteld, doch dit leverde tot heden geen resultaat op. Het signalement luidt: lang 1.70 M., blond uiterlijk, rossig stijl haar. manchester pantalon, grijze kiel, khaki-kleurig over hemd, hij draagt waarschijnlijk een bril. 0. S. Knottnerus 70 j'aar. De heer O. S. Knottnerus, president directeur van de Ned. Indische Gas-Maat- schappij, viert heden zijn 70sten verjaar dag. De heer Knottnerus is hier ter stede geen onbekende. Hij is een oud-leerling van het Genootschap „Mathesis Scientia- rum Genitrix" en sinds vele jaren voor zitter van de Vereeniging van Oud-leer lingen van dit genootschap. De heer Knottnerus, bekende figuur in het Rotterdamsehe zakenleven, was reeds op 22-jarigen leeftijd adjunct-directeur van de gasfabriek te Leeuwarden. De Friesche hoofdstad verwisselde hij met Almelo en in 1895 volgde zijn benoeming tot directeur van de Ned. Indische Gas-Mij. te Rotter dam. Herhaaldelijk is hij naar Indië geweest en me* vaste hand heeft hij zijn maat schappij geleid naar de voorname plaats, die zij nu inneemt. Na 35 jaren heeft de Ned. Indische Gas-Mij. in exploitatie 34 geconcessionneerde gas- en elect'riciteits- bedrijven, waarin ongeveer 30 millioen gul den kapitaal is vastge'egd. Naast zijn directeurschap van de Ned. Indische Gas- Mij. is de heer Knottnerus commissaris van de Ned.Indische Steenkolen Handcl- Maatschappij. Het ligt voor de hand, dat de heer Knottnerus ook in de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland een figuur van beteekenis is. Reeds acht keer heeft hij in die organisatie den voorzittersstoel bekleed. Officieel zijn z'n verdiensten erkend door zijn benoeming tot officier in de Oranje-Nassau-orde. DE LE1DSCHE COURANT Prov. Dr. J. C. Kluyver. De huldiging van prof. dr. J. O. Kluyver bij zijn aftreden als hoogleeraar in de hoo- gere stelkunde enz. aan de Universiteit alhier, zal plaats vinden a.s. Zaterdagmid dag, te drie uur, in het Academie-gebouw. Bij deze gelegenheid zal er namens ambt- genooten, leerlingen en oud-leerlingen een door den heer Kamerlingh Onnes geschil derd portret worden aangeboden. Prof. Van I tal lie. Prof. dr. van Itallie, hoogleeraar alhier is benoemd tot bujtenlandsch eerelid van de Belgische Kon. Academie van Genees kunde. Examen nuttige handwerken. Voor het examen nuttige handwerken zijn aan de Chr. Kweekschool alhier ge slaagd de dames C. J. van Iterson te Nieuwe Wetering en E. A. H. Pressler te Leiden. Afgewezen één cand. De examens zijn éigeloopen. Kinderverlamming. Ook hier ter stede is één geval van kin derverlamming bij een meisje van 11 jaar geconstateerd. Door den Gen. Dienst zijn alle mogelijke maatregelen getroffen, om uitbreiding van deze ziekte te voorkomen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1197. Coöp. Boeren leenbank, Katwijk a. Zee, Burgersdijk- straat 3c. N. Kassier: O. A. Veltkamp, Katwijk a. Zee. N. Best. Lid: G. van Duyn Czn., Katwijk a. Zee. 3616. Naamlooze Vennootschap J. A. van der Schuyt's Stoombootreederij (f.), Leiden, Haven 14. Hoofdz.: Rotterdam, Maaskade O. Z. 30. De statuten zijn gewij zigd. Wijz. handelsn. thans: N.V. Reederij van der Schuyt. Den 5den Juli werd door de R. K. Ver eeniging tot bevordering van Industrie- Onderwijs voor meisjes „St. Anna" het di ploma voor lingerie uitgereikt aan de jon gedames J. Bakker, R. v. d. Linden, J. Koppers, C. v. d. Berg, M. Du Mont en het diploma van costumière aan de jongedames E. S. C. v. d. Zeeuw en P. Warmerdam, allen leerlingen der Voorzienigheid, Hooge woerd 57. Voor de examens Landmachinisten aan de Ambachtsschool alhier afgenomen, zijn geslaagd Voorloopig diploma stoommachinist: A. Turenhout en P. Vergunst alhier. Voorloopig diploma- electrisch machinst: O. A. Visser alhier. Voorloopig diploma motormachinist: P. Flandrijn en A. Oudshoorn alhier. Diploma A motormachinist: P. A. Tanis te Alphen a. d. Rijn. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag 9 Juli a.s. des n.m. te S uur. Agenda: 1. Notulen. 2. In gekomen stukken. 3. Aanbieding gemeente rekening. 4. Vaststelling legger der wegen en voetpaden. 5. Wijziging der begrooting dienst 1930. TER-AAR. De noodtoestand op tuinbouwgebied. In verband met den noodtoestand op Tuinbouwgebied in deze gemeente heeft de burgemeester dezer dagen een conferentie belegd met vertegenwoordigers van de drie veilingsbest uren, om maatregelen te beramen die tot verbe'ering van den toe stand zouden kunnen leiden. Geboren: Anthonius Johannes z. v. H. G. Keijzer en Vor. Wilhelmus Huber- tus zoon van D. C. van Kints en Hooger- vorst. Elisabeth Cornelia d. van C. D. Bos en van der Jagt. Tkeodorus Joan nes Apolonia z. van C. Vceleman en IIoo- gervorst. Johannes Petrus z. van P. H. van der Laan en Rosenberg. Wilhelmina d. van G. Reijngoud en Ambagtsheer. Overleden: M. A. Egberts 28 j. P. van Soronsen 85 j. Gehu w d: J. T. Lelive'd en C. T. Vink. Ingekomen: J. T. Leliveld van Al phen. i Vertrokken: A. Keijzer naar Uit hoorn. D. C. M. de Jonc naar Nieuwer- Amstel. A. Lam naar Gouda. C. J. Hoogervorst naar Hillegersberg. GROENENDIJK. Verdronken. Gisteravond is het bijna 3-jarig doch tertje van den landbouwer J. A. D. in een onbewaakt oogenblik nabij de ouderlijke woning te water geraakt en jammerlijk verdrenken. WOERDEN. Geslaagd. Voor het gisteren gehou den R.-K U. L. O -examen te Utrecht slaag den de dames F. Stolwijk, R. Lijnamp, M. Rotteveel, G. van Gastel, A. Krijnen en M. Groenendijk, allen leer-ingen van het Pensionaat „St. Joseph", alhier. Aanrijding. Door een wagen, volgela den met hooi, die zijn draai tekort nam, werd de benzinepomp bij den heer v. Vul pen totaal afgereden. Op de Ocstdam kan telde dezelfde wagen, maar bleef tusschen de boomen hangen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen hierbij niet voor. Justitioneel onderzoek bij de Woerdensche Bank. Gistermorgen te 10 uur arriveerde hier de officier van justitie uit Utrecht verge zeld van eenige rijksveldwachters. Bege leid door den burgemeester van Woerden, als hoofd der politie, begaf men zich naar het kantoor der Woerdensche Bank, van waar resp. de heeren D., directeur der zelfde Bank, v. d. H., procuratiehouder en W., boekhouder, zich onder hetzelfde ge leide naar het stadhuis moesten begeven, waar den geheelen dag een verhoor heeft plaats gehad tot 6 uur toe. Intusschen hadden de genoemde rijksveldwachters in samenwerking met de gemeentepolitie een afzetting gevormd bij het kantoor der Woerdensche Bank, het kantoor der N.V. Woerdensche Ijzerhandel en het particu liere huis van den heer D. Dit alles zou een onderzoek moeten boteekenen naar de zaken der Woerdensche Bank. Het tweede bedrijf in het schorsingsgeval van den heer K., als commissaris der N.V. Woerdensche Ijzerhandel, is dus begonnen. Ondertus- schen is hierover nog niets naders bekend. Den geheelen dag was de publieke belang stelling om en nabij 't stadhuis zeer groot. Zwemfeest. De Woerdensche Zwem- club houdt op Donderdagvond 17 Juli a.s. een groot zwemfeest in het zwembassin aan de Nieu^endjjk. Haar medewerking zullen vevleenen o.a. de dames M. Braun, wereldkampioene en J. Grendel, kampioen van Nederland. Op het programma staan o.m. figuurzwemmen, schoonspringen, wa terpolo etc. PATER JOS. VAN pE KOLK. t De Ontginner van N. Guinea. In het Koloniaal Missie-tijdschrift van de Indische Missie-Vereeniging vonden wij volgend treffend artikel over de figuur van Pater v. d. Kolk, Overste van het missie huis van de Paters van het H. Hart te Arnhem. De geschiedenis geven van pater Jos. v. d. Kolk, is een vrij moeilijk iets. Zijn geschiedenis laat zic-h niet resuineeren in een twintigtal data waarop er iets met hem gebeurde: geboorte, benoemingen en dood. Al die data heeft hij zelf steeds voor volmaakt onverschillig gehouden: wat er met .hem gebeurde heeft hem nooit kun nen schelen: of die gebeurtenis was een eervolle benoeming of vernoeming, of een zeer zware operatie of de dood! Wat hem sterk interesseerde was, wat er door hem kon gebeuren. En zoo komt het, dat tel kens in zijn diverse levensstadia zijn ge schiedenis is de geschiedenis van zijn werk. Voor wie data van waarde acht volgen er hier eenige. Hij' werd geboren in "t hartje van Brabant 27 Jan. 1879 te Wanroy Na zijn zes jaren gymnasiale studiën, waar hij zich deed kennen als een scherp vernuft, trad hij in 't klooster der Missio narissen van 't H. Hart, waar hij na het noviciaatsjaar werd geprofest 8 Sept. 1900. Vóór zijn priesterwijding, die plaats vond op 15 Aug. 190S is hij eerst nog ongeveer drie jaren leeraar geweest aan de Aposto lische schoo lte Tilburg. Terstond werd hij na zijn priesterwijding daar weer als leeraar heengezonden (Sept. 1908; doch de bedoeling dezer aanstelling was, dat zij tijdelijk zou wezen. De pas cloor Rome aan de Missionaris sen van 't H. Hart toevertrouwde missie van N. Guinea had hard eenige werkers noodig: werkers met speciaal geduld en speciaal diep inzicht. Pater v. d. Kolk had daar steeds naar verlangd: daarom had hij zich in veel dingen bekwaamd die hem in die oer-missie speciaal te pas zouden komen: ethnologie (vooral godsdienstwe tenschap), vergelijkende taalstudie en der gelijke. Dat hij slechts tijdelijk leeraar was (en dit is heel zijn leven in alles steeds zijn kenmerk geweest) heeft niemand gemerkt. Al degenen die hem in dat eene jaar ge kend of gehad hebben, herinneren zich heden nog dat vurig enthousiasme, den bezielenden ijver, waarmede hij zijn leer lingen wist bij te brengen, dat een Franscliman de deur la porte noemt en een borstel la brosse. Maar tusschen la porte en la brosse in wist hij een geweldige dosis levenswijsheid met waarlijk bewonderenswaardig opvoed kundig talent bij te brengen, zoodanig dat zijn oud-leerilngen daar heden na 22 jaar, nog dankbaar en levendig aan terugden ken. Hij had een heel eigen manier van aan wenden van de paedagogische bijzaken: loon en straf. Een manier waarvan geen struktuurformuul te geven is, doch hoog stens de verhoudingsïormule: heel veel in- en in-gezond doorzicht en minstens even veel in- en in-goed hart. Dat is trouwens dc formule geweest in heel zijn leven bij alles wat hij deed. In Sept. 1909 nam hij met groote opgewekt heid afscheid van zijn kleine jongens waar mee hij altijd in correspondentie is geble ven. Ook voor hem was vertrekken „mourir un peu", maar wat mourir voor hem be- teekende dat hebben we later in zijn da- genlangen misschien wekenlangen doodstrijd ervaren. Hij ging naar N. Guinea, waar een mis sionaris zijn leven maar betrekkelijk veilig wist, daar de inboorlingen de vreemde indringers niet zeer vriendelijk gezind waren, al hadden zij door hun „Kai! Kai!" geroep (Kai is vriend) zich den naam van Kaja-Kaja's verworven. De onmetelijk verre verwijdering van alle geestelijke en lichamelijke hulp, de ontzaglijke geestelijke afzondering waar in daar de missionaris leven moest en probeeren te ademen, V uiterst ingewik kelde taal het nontbeerlijkste hulpmiddel voor den missionaris om zijn EERSTE BLAD PAG. 2 LEIDEN. Woensdag. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden Zita- vereeniging, Pieterskei'kkoorsteeg 15, 8.15 uur. Woensdag. R.-K. Rijtuig- en Wagenmakers-1 patroons-vereenigïng „St. Joseph"! „Concordia", Steenstraat, 6 uur. I De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Juli a.s. waargeno-1 men door de apotheken: G. H. Blanken,! Hoogewoerd 171. telef. 502; D. J. v. Drie- sum, Mare 76, telef. 406. eenige levenstaak te vervullen dat alles maakte Pater v. d. Kolk zijn afscheid tot meer dan „mourir un peu". Maar toen reeds was hem het verblijf in 't graf of 't wonen in de zon onverschillig: als er maar iets goeds tot stand kon komen. De geestelijke strategen, die de ver- j overing van dit enorme werelddeel, dat N. Guinea heet, leidden, meenden, dat pa ter van de Kolk met zijn zuiver evenwicht tusschen vurig élan, harstochtolijk idealis- me, zakelijk overleg en nuchter verstand, de aangewezen pionier was om 30 uur gaans verwijderd van elk echt^mensch, aan de Koloi-rivier een voorpost te stichten in de kampong Akaba. Hij trok er langs de ongebaande wegen, badend door breede krokodillenrivieren, met broeder Hamers als compagnon, die hem daar een huisje zou timmeren met I huisraad. Behagelijk als de zwijnen in een modderpoel Ct is de waarheid, maar j pater van der Kolk verbood altijd om r dat te zeggen, „omdat er ook evenveel blanke zwijnen zijn"), leefden daar de in boorlingen hun wilde dierenleventjc uit. 't Is haast vermakelijk tusschen him bijna twee meter lange glimmende, massaal-1 breede gestalte 't kleine aposteltje te zien I staan, die met zijn meer opmerkelijke ga-g ven bestemd scheen in de beschaving van I 't Westen een veelbesproken plaats in te nemen. In de oogen van dit Marindineezen ('t is pater van de Kolk, die op wetenschappe- lijke gronden dezen naam gegeven heeft, die thans in alle wetenschappelijke krin- B gen is aangenomen) was dat missionarisje een goeie brave man, met. heel verstan-1 dige en mooie woorden, reden waarom zij I zich erg aan hem hechtten en hem den I titel van „namek en „gneis" (broer en vriend) gaven. Door verschillende omstandigheden kwam de definitieve vestiging van Okaba I pas in Juli 1910 voor goed tot stand. De i compagnon van pater v. d. Kolk moest al spoedig zijn toch ijzeren gestel in veilig- i lieid brengen, voor de moordende tropen, in Holland. Van de Kolk bleef echter, vol i blijde verwachtingen, en goed-luims en- t canailleerde hij zich met die „goede Ma- I rindineezen". Hij werd Marind-anim met f hen. Zij noemden hem dan ook anim-ha (écht mensch). Zijn collega's noemden hem algemeen: den volksmissionaris. Onvergetelijke herinneringen hebben voor hem tot op zijn sterfbed aan het bam-1 boehuisje vastgezeten, waar hij daar in-fl woonde en 's nachts slechts kon slapen i met een paraplu op. Pater Verten ten kwam daar na eenigen I tijd met hem den overvloed deelen. Den I overvloed van leed. Want rondom het l hutje van den blanke tierde de geestelijke! ellénde, terwijl alle ijver en toewijding ver- loren raakten in een dikke atmosfeer van verslikkende onverschilligheid. 't Hoogste ideaal van dezo menschen bleek te zijn 't in ontvangst nemen vanJH eeu tabakspruim als belooningomdat de missionarissen hun stinkende Avonden i had mogen verbinden. Het is onmogelijk hier op te sommen, Ij Avelke talloos vele kleine teleurstellingen daar geknauwd hebben aan 't geduld en jj-j aan den voorraad goedheid van den mis- Ja sionaris. De kleine teleurstellingen, die immer 't felste pijnigen, omdat men op de groote is voorbereid; de groote teleur stellingen, die tot de collega's doordron- gen en daarom in hun smartelijkheid ge- tëj deeld worden; do groote tegenvallers, ji-j waartegen 't heilzame remedie van 't ver- zet: het geloof en de hoop, bestaat. Kleine tegenvallers als waterdruppels, f| even talrijk als 't aantal uren daar-door- gebracht. De kleine teleurstellingen, die zo hevig zijn omdat zij elk oogenblik 't werk belemmeren, en 't klagen onmoge lijk maken. We hebben er A'ele van geweten, maar allemaal weet ze alleen God, Die hem op riep en hem bij de belooning in herinne ring brengt de dingen, die hij zelf alweer was vergeten. De groote teleurstellingen waren deze: de toestand was hopeloos. De Indische re geering bemoeide er zich niet mee, «lat daar in dien Godvergeten uithoek der wereld .een bloeiend ras zichzelf vernie- - tigde door de massale moordpartijen op de sneltochten. Dat daar een missionaris zat te weenen als hij 's morgens tot de j ontdekking kwam, dat het geheele dorp naar de binnenlanden was om koppen ie gaan halen. Onder 't oog van Neerlands volk vierde daar de prachtige bevolking zijn dierlijkheid uit in de schandelijke orgiën van Majo- en lmo-plechtigheden. Eindelijk heeft pater van de Kolk mot zijn. scherpe pen 't bestuur wakker gekrast Avant hij beschikte over een opschud- I. denden stijl, waarin hij zijn vanzelfspre- kende waarheden wist te doen hooren en men heeft tenminste de uitmoording tegengegaan. Maar alle andere kankers, j die de levenssappen der Marindineezen deden wegvloeien, liét men voortzieken, zoodat de missionaris lijdelijk moest toe- zien, dat langzaam neen, met snel tempo 5t volk onderging, 5t volk, waar- j. voor hij was vertrokken en dus gestorven, i Sterven is immers niet meer tot de leven- 1 den behooren, en daar waar hij dertig uur

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2