21ste Jaargang DINSDAG 8 JULI 1930 No. 6637 VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e£cidAeli&(£ou^a/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van Mededeelingen wordt het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Aangewezen voor jonge mannen. In een toespraak, Zondag gehouden op den Nationalen Gezellendag te 's-Graven- hage, heeft de Bisschop van Haarlem een uitspraak gedaan, welke van groote betee- kenis is. Mgr. Aengenent heeft n.l. herhaald, wat hij al 'ns vroeger had verklaard: dat de St. Josephgezellcnver. de beste vereeni- ging is voor de jeugd van 17 tot 25 jaar Ik vind aldus de Bisschop de St. Josephgezellenvereeniging een heerlijke vereeniging, de beste vereeniging voor de jeugd van 17 tot 25 jaar. Van ganscher harte hoop ik, dat zij zich zal vermenig vuldigen en dat er weldra geen enkele parochie in ons Bisdom zij zonder St. Josephgezellenvereeniging. Zij, die werken en ijveren voor de St. Josephgezellenvereeniging, vinden in dit Bisschoppelijke woord een aansporing, om met hunnen socialen arbeid voort te gaan! En zij, die onverschillig zouden staan tegenover deze vereeniging, mogen deze Bisschoppelijke uitspraak ernstig over wegen En wij verheugen onss over deze voor de zoo sympathieke St. Josephgezellenver. zeer belangrijke verklaring. Dat daarin ligge een prikkel voor allen, om den ar beid der St. Josephgezellenver. zoo veel mogelijk daadwerkelijk te steunen. Dat in 't bijzonder de afdeelingen in Leiden en in onze omgeving steeds meer mogen groeien en bloeien, den Katholieken jonge mannen tot rijken zegen! BELGIE Fascistische relletjes te Tienen. In de Vlaamsch-Brabantsche stad Tie nen hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan,, uitgelokt door een groep van een paar honderd leden der fascistische „légion nationale", welke met toer-auto's bij avond uit Brussel, Antwerpen en Luik waren aangekomen. Eerst ging de groep bloemen leggen aan den voet van het oorlogsmonument, waar na zij zich onder welwillend oog van den anti-Vlaamschen burgemeester opstelde voor het onlangs op de Groote Markt ge opende politiek neutrale Vlaamsche Huis. De fascisten, die in een zwarthemd' met rijbroek en stormhelm waren gekleed en met gummistokken gewapend, zwaaiden de Belgische vlaggen met fascistisch insigne en daagden de Vlamingen uit deze vlag gen te scheuren, welke uitdaging echter zonder succes bleef. Vervolgens verspreid den de betoogers zich over de koffiehuizen der markt, waar zij de bevolking tegen de Vlaamschgezinden trachten op te ruien, de Vlaamsche oud-strijders voor boches schol den en vreedzame burgers molesteerden. DUITSCHLAND EEN EENIGSZINS GESPANNEN TOESTAND. Geen parlementaire meerderheid voor de dekkingsvoorstellen? In den rijksdag heeft de rijksminister van financiën, dr. Dietrich, bij de tweede beraadslaging over de begrooting van zijn departement en de daarmede samenhan gende eerste lezing over de dekkingsvoor stellen, medegedeeld, dat het ongedekte deficit van de begrooting 4.5 milüoen Mark bediaagt. De verdere vervulling van zijn functie steli hij afhankelijk van een daadwerke lijke besparing van een bedrag van 100 millioenen Mark. De politieke situatie was gisteravond niet zeer gunstig. De groote rede van den nieuwen minister van Financiën dr. Die trich in den Rijksdag heeft noch de Duit- sche Volkspartij, -noch de democratische partij, tot welke Dietrich behoort, kun nen tevreden stellen. Daar bovendien de Duitseh-nationalen beslist geweigerd heb ben het programma van Dietrich te onder steunen, ziet men op het oogenblik geen parlementaire meerderheid en denkt men weer aan een oplossing zonder medewer king van den Rijksdag, waarbij de mee ningen over de vraag, of invoering van nieuwe belastingen zonder overgang tot de dictatuur mogelijk zal zijn, uiteenloopen. De relletjes in het Rijnland. Te Wiesbaden heerscht weder rust. Daar echter nieuwe incidenten niet uitgesloten zijn, blijft de politie, die uit Frankfurt en Kassei was gekomen, voorloopig in de stad. Te Trier heeft de menigte getracht het huis van een bekend separatist te be stormen; bij een ander separatist werden de ruiten ingeworpen. Te Hochheim aan de Main, waar de menigte eveneens een dreigende houding tegen enkele gewezen separatisten aannam, kon de politie ern stige incidenten voorkomen. Een stap van Frankrijk te Berlijn. De Fransche ambassadeur De Margerie heeft gisterenavond dr. Curtius in het de partement van Buitenl. Zaken bezocht om het standpunt der Fransche regeering ten opzicht, van de excessen tegen voormalige separatisten in het bezette gebied uiteen te zetten en de bestraffing van de daar van verdachte personen te eischen. De kindersterfte te Lübeck. Sedert Zaterdag zijn te Lübeck weer 3 zuigelingen, die volgens de methode van Calmette waren behandeld, gestorven. Het aantal dooden bedraagt thans 53. TE 'S GRAVENHAGE HEEFT DE NATIONALE GEZELLEN- DAG PLAATS GEHAD. Een kijkje op de officieele tribune tijdens de openluchtdemonstratie op de Rijswijksche wielerbaan. V. r. n. 1. Rector J. Th. v. Galen, Mgr. Th. Hürth, General Prases Kath. Ges. Keulen, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop v. Haarlem, Deken v. Dam, 's Gravenhage, Prof. Niekel, Warmond HONGARIJE. De Konings-kwestie. Bezoek op het slot te Steenokkerzeel. De aartsbisschop van Kalotsa in, Hon garije, graaf Zichy, bevindt zich sedert een paar dagen op het slot te Steenokkerzeel bij ex-keizerin Zita. Maandagochtend ce lebreerde hij in de kapel van het slot de mis ter gelegenheid van den heiligen Eme- rik, schutspatroon der Hongaarsche jeugd. Ex-keizerin Zita en prins Otto woonden deze godsdienstige plechtigheid bij. Om trent het doel van het bezoek van den aartsbisschop zegt men ter bevoegder plaatse niets te kunnen mededeelen. In goed ingelichte kringen aldaar is men ech ter overtuigd, dat het in nauw verband staat met de Hongaarsche konings kwestie. „N. R. Crt." BRITSCH-1NDIE DE ONLUSTEN ONDER DE INLANDERS. Vijftig personen te Calcutta gearresteerd. De examens in de rechten aan de uni versiteit zijn een dag uil gesteld wegens het posten door mannelijke en vrouwelijke vrij willigers. Gisteren werden meer dan vijftig personen gearresteerd in verband met een inval in de bureaux van het comité van het provinciaal congres. Nieuwe onwettige daden. Gisteren trok een groote optocht naar de gevangenis van Yeravda om hulde te brengen aan Gandhi, nu hij twee volle maanden in de gevangenis heeft gezeten. De stoet werd tegengehouden door de politie. De betoogerr Jiprkten op den weg neer van des avonds tot één uur 's morgens De politie deelde den leiders mede, dat zij een inwettige bijeenkomst vormden, doch de menigte wierp de politie met stee neren bloempotten. Gisteren zijn 8000 vrijwilligers, de eerste groep, die de boschwet gaat overtreden, naar Poesad vertrokken. AMERIKA De moeilijkheden in Bolivia. De Duitschers in het gedrang. Het „Berliner Tageblat" verneemt uit La Paz, de hoofdstad van Bolivia, het vol gende: De positie der in Boliva woonachtige Duitschers is tengevolge van de volksver- bittering jegens generaal Kundt moeilijk geworden. De leden der Duitsche kolonie hebben zich lot de regeering gewend met het verzoek om bescherming, daar zij vree zen dat hun woningen en kantoren anders zouden worden geplunderd. De regeering stelde van haar kant den eisch, dat de Duitschers zich niet zouden mengen in de Boliviaansche aangelegenhe den. Die belofte werd gegeven. De woning van generaal Kun^t is door de menigte geplunderd. Kundt verblijft nog steeds in het Duitsche gezantschap te La Paz. Men houdt het er voor, dat aan Kundt zal worden toegestaan, naar het buitenland te vertrekken. BLOEDIGE VERKIEZINGSONLUSTEN IN MEXICO. Dooden en gewonden. In verband met de verkiezingen voor het congres zijn gisteravond onlusten voor gevallen. Het aantal slachtoffers loopt vol gens verschillende berichten uiteen van een tot vijf dooden en van 15 tot 30 gewon den. Nederlandsche journalisten in België. Ter gelegenheid van het bezoek van eenige Nederlandsche journalisten aan België heeft de Brusselsche pers een diner aangeboden. O.m. zaten aan de heer Lip pens, minister van het Verkeerswezen, rid der Huyssen van Katbendijcke, chargé d'affaire, en consul-generaal Van Rom- burgt. Na de toasten op de staatshoofden, uitte minister Lippens zijn beste wenschen voor de spoedige toenadering tusschen de beido naties en de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam. BEURSKOERSEN EN HET ALGEMEEN RADIO-PROGRAMMA. De Commissie motiveert haar beslissing. De Algemeene Programma-Commissie voor den Radio-Omroep van den Radio- Raad heeit aan het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam het volgende schrijven ge zonden omtrent haar beslissing inzake de beurskoersen: „De commissie heeft kennis genomen van uw mededeenngen aan den Secretaris der Commissie aangaande de uilzending van de beurskoersen als onder deel van het Algemeen Programma. De Commissie is overtuigd, dat het aan tal luisteraars naar deze koersen niet ge ring is. 'iegenover dezen kring van luisteraars staat echter een veel grootere groep, die in de beurskoersen niet alleen geen belang stelt, maar voor wie de beurskoersen zelfs een ongewenschte onderbreking van het Radio-programma. Ten slotte meent de Commissie, dat het voldoende is, indien de beurskoersen op één zendstation worden uitgezonden, waar voor de mogelijkheid blijft bestaan, omdat het, Algemeen Programma telkens slechts op één station wordt uitgezonden. Op grond van deze overwegingen heeft de commissie geen aanleiding gevonden op haar besluit tot afwijzing van de beurs koersen als onderdeel van het Algemeen Programma terug te komen." A. R. K. A. Mr. H. J. J. M. Dorbeck te Voorburg, thans belast met de functie van ambtenaar in algemecnen dienst der A. R. K. A., is door den minister van Koloniën aangewe zen als ambtenaar ter beschikking van den Directeur van Justitie in Nederl. Oost-In- dië, teneinde daar te lande geplaatst te worden in rechterlijke betrekkingen. Herziening Bezoldigingsbesluit? Of een actie voor premievrij pensioen? Het bestuur der R. K- Centrale heeft de zer dagen in Den Haag vergaderd. Na uitvoerige besprekingen kwam 1-et tot de conclusie dat het, gezien het stand punt der regeering ten aanzien van her ziening van het Bezoldigingsbesluit, voorshands juister moet geacht worden in andere richting aan de verbetering der salarissen te arbeiden. Gedacht werd daarbij aan de pensioen premie, die sedert ingang van 1923 maximaal, dus tot 8 1/2 pCt., op de ambte naren en werklieden wordt verhaald. Ter vergadering werd ook meegedeeld, dat de R. K. Kamerfractie de door Mgr. Nolens geuite mogelijkheid, dat de eisch tot herziening van het Bezoldigingsbesluit door de feiten zou zijn achterhaald, niet deelt. Naar aanleiding van deze bestuursver gadering der R. K. Centrale brengt „De Katholieke School" de vraag naar voren of het besluit, om te adviseeren een actie te gaan voeren voor opheffing der pen sioenpremie gelukkig is. Het blad betwijfelt dit. Meent men, zoo l^zen we, met dezen weg in te slaan meer kans op succes te hebben, dan door te volharden bij den eisch tot herziening van 't Bezoldigingsbesluit? 't Is natuurlijk mogelijk, dat de voor mannen der R. K. Centraio wat verder achter de coulissen hebben gekeken en dingen weten, die anderen onbekend zijn. Ons komt 't echter voor, dat een Regee- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Frankrijk treedt beschermend op voor de Rijnlandsche separatisten. De onlusten in Britsch-lndië duren voort BINNENLAND Verkeersongelukken. Flauw gevallen achter het stuur, met als gevolg een doo- delijk ongeluk (Gem. Berichten, 2de blad). Een verder stadium in de plannen voor den Stadhuisbouw (2de blad). ring, die revisie van 't Bezoldigingsbesluit afwijst, geen beduidende vermindering of afschaffing van de pensioenspremie zal toestaan. Want.het eene kost geld en het anderekost ook geld! En dat feit, het feit dat 't geld kost, is immers tenslotte het eenige motief waar om minister De Geer van geen herziening wil weten. De eisch tot herziening van 't Bezoldi gingsbesluit wordt door alle organisaties gesteld en is bovendien programmapunt niet alleen bij de R. K. S. P., maar ook bij de S. D. A. P. en de Vrijzinnig-Democraten. Wij gelooven dus: indien de R. K. Ka merfractie als één man den eisch tot revisie, die punt van ons program is, steunde, was do verwezenlijking verzekerd, met of zonder Jhr. de Geer. Dat de R. K. fractie dit niet doet, vindt zijn verklaring in 't feit, dat men er tegen op ziet, blijkbaar heel zwaar tegen op ziet, dezen minister van Finantiën en eventueel 't heele kabinet, te laten vallen. Maarals nu de Regeering waar aan wij niet twijfelen evenzeer het tornen aan de premieheffing afwijst, zal de R. K. fractie dan niet voor 't zelfde geval, voor dezelfde moeilijkheden staan? Hoe wij de zaak ook bekijken, wij kunnen niet inzien, dat de weg die de R. K. Cen trale op wil, meer kans op succes biedt. En het gevaar lijkt ons niet denk beeldig, dat op deze wijze, als één groote groep den eisch tot salarisverbetering, zij 't ook maar voorwaardelijk en tijdelijk, loslaat, de salarisactie in 't algemeen daardoor verzwakt wordt. En ten slotte: gesteld, dat de organisa ties meegaan met de R. K. Centrale en dus, do actie voor een herziening van t bezoldigingsbesluit wordt omgezet in een algemeene actie voor premievrij pensioen en dat men eenig resultaat bereikt, danware verbetering van 't Bezol digingsbesluit met zijn kolossaio gebreken en schreeuwende ongerechtigheden onge twijfeld voor onbepaalden tijd van de baan. Goedkcope trein. Van de stations Rotterdam D.P., Schie dam, Delft, den Haag H.S.M., Leiden, Haarlem, Utrecht C.S., Hilversum, Amers foort, Amsterdam C.S., Zaandam, Wormer- veer, Uitgeest, Alkmaar en Hoorn (per trein) naar Enkhuizen en terug. Van Eqk- huizen met een der booten van don Veer dienst (uitmuntende restauratie aan boord) op Woensdag 16 Juli 1930 uitsluitend voor reizigers le en 2e kl. en op Donderdag 17 Juli 1930 uitsluitend voor reizigers 3e kl. PRINS DAMRONG VAN SIAM, die tc Amsterdam is gearriveerd, met zijn beide dochters op het Oentra-aktation.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1