21ste Jaargang ZATERDAG 5 JULI 1930 No. 6635 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e ÊeicbeJre 6ou/fco/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de, Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tariefberekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. DUITSCHLAND ONLUSTEN TE MAINZ JEN WIESBADEN. Steeds nieuwe aanvallen op separatisten. Te Mainz is het nog steeds onrustig. Donderdagavond drong een menigte van ongeveer 1000 mensohen samen op de markt en in de Ludwigstrassc. Het doel van den aanval was het warenhuis der firma Lahnstein, welks eigenaar als sepa ratist bekend staat. De politie greep echter terstond krach tig in en dreef de menigte uiteen. De strijd duurde van 10 uur 's avonds tot 1 uur 's nachts, daar de menigte telkens opnieuw opdrong. De verdere nacht is kalm verloopen. Een der vroegere leiders van dc separatistische beweging, de ge neesheer Dr. Fr. Both, heeft uit angst voor de wraak van de bevolking met zijn vrouw een poging tot zelfmoord gepleegd. De toe- stand der ongelukkigen, die cyaankali in namen, moet hopeloos 2ijn. Ook tc Wiesbaden kwam het tot uit spattingen. Uit verschillende deelen van de stad schoolde het grauw samen en viel de huizen aan van personen, die van sepa ratisme verdacht werden. In verschillende gevallen was de .politie niet tijdig genoeg ter plaatse, om vernielingen te verhinde- Het schijnt wel zeker, dal de relletjes in Wiesbaden zoowëTals te Mainz op touw gezet zijn door een zelfde groep, die de desbetreffende plannen reeds lang te voren heeft opgevat. In verband met de nog voortdurende agitatie tégen de z.g. separatisten heeft de Wiesbadensche politie zich genood zaakt gezien, uit Frankfurt assistentie te vragen. Twee inspecteurs, 30 rechercheurs en 60 agenten zijn reeds van daar naar Wiesbaden onderweg. Gisterochtend heeft een troep separatis- tenstraffers kans gezien een sigarenwin kel te bestormen en te vernielen. ROEMENIE Mme. LUPESCU IN ROEMENIE? Een Wolff-telegram uit Berlijn ontleent aan de „Nachtausgabe" volgend bericht: Het heet, dat madame Lupescu te Boe karest is aangekomen en haar intrek in Sinaia heeft genomen. In die plaats bevindt zich, zooals men weet, het zomerverblijf van den koning. Op last van den vorst zouden haar in Sinaia kamers zijn gereserveerd. De ko ning wordt heden in Sinaia verwacht. Ook verluidt, dat te "Boekarest een villa voor genoemde „madame"' wordt ongericht. HONGARIJE. HET GEHEIM VAN EEN HONGAARSCH MASSA-MOORDENAAR. In een kleine plaats der vroegere Hon- gaarscke (thans Roemeensdie) provincie Zevenburgen verspreidde zich dezer dagen het gerucht, dat een blikslager, die daar eenigen tijd'geleden zelfmoord gepleegd had, niemand anders was dan Béla Kisz, die onder een valschen naam in het dorp op de helling der Karpathen woonde. Zulke geruchten duiken om de paar jaar telkens op. Waar twijfel bestaat, begint de fanta sie te werken. Van Béla Kisz, den Hongaarschen mas* sa-moordenaar, den Blauwbaard van Cia- kota, werd beweerd, dat hij tijdens den oorlog gesneuveld was. Maar men weet hoe moeilijk het was om die massa lijken te identificeeren en men meent daarom in Hongarije nog vaak, dat Béla Kisz, de afschuwelijke misdadiger, die in de crimi- neele geschiedenis van Hongarije bekend is, ergens in het verborgen leeft. Het was in Mei 1910. Een oude dienst bode in het 'kleine plaatsje Cinkota, bij Boedapest, vertelde een zonderlinge ge schiedenis. lederen Vrijdag was zij werk zaam geweest in het huis van Béla Kisz, de blikslager, om de woning en de werk plaats op te ruimen. Alle vertrekken moest zij dan schoonmaken op één kamer na, die altijd gesloten was. Een keer had zij het gewaagd, om nieuwsgierig door de bestofte vensters in de bedoelde kamer naar binnen te gluren, maar werd daarbij door Kisz betrapt, die haar woedend beval, nooit meer het huis te betreden. De gesloten kamer was heelemaal leeg, vertelde de oude vrouw, alleen langs een der wanden stonden 7 metalen vaten. Béla Kisz had gezegd, dat die vaten pe troleum bevatten. Toen de autoriteiten deze geschiedenis te weten kwamen, had Béla Kisz ziéh reeds uit de voeten gemaakt. Hij bevond zich aan het Servische front. De woning werd geopend om daar den zoo- genaamden voorraad petroleum in beslag te nemen. Mén vond in do 7 vaten echter geen pe troleum maar.... 7 vrouwënlijken.Ze ven meisjes die alle sporen van wurging aan den hals vertoonden. De vaten waren hermetisch gesloten, de lijken waren dus nog gaaf genoeg om ge ïdentificeerd te worden. Men vond dozijnen quitanties van advertenties, die in verschil lende provinciale bladen gestaan hadden: huwelijksadvertenties en annonces van waarzegsters. Het was duidelijk dat Béla Kisz met behulp van deze annonces trouw lustige meisjes en dames, die de toekomst wilden kennen in zijn woning lokte, om hen van goud en geld te berooven en ze daarna koelbloedig te vermoorden. Men zocht ver der en vond in den tuin nog 10 vrouwen- lijken begraven en tenslotte r een nabij gelegen bosch nog tien lichamen van meis jes. De meeste waren dorpskinderen van heb platteland. Men behoefde niet lang naar den massa-moordenaar te zoeken. De troepen-commandant meldde, dat de infan terist Béla Kisz uit Cinkota in een mili tair hospitaal in Servië aan typhus ge storven was. De politie stelde zich echter met deze schriftelijke verklaring niet tevre den. Er werd een ambtenaar der crimineele politie naar het Zuidfront gestuurd om een eventueele vergissing na te gaan. „Hij was een aardige, zachte jongen met blond haar en blauwe oogen" vertelde de ziekenverpleegster vol medelijden. Zij had Béla Kisz in zijn laatste iu*en bijge staan. Maar de massa-moordenaar van Cinkota was toen al 35 jaar en zag er absoluut niet zachtaardig uit. Blijkbaar had hij zijn eigen identiteitsplaatje met die van een zwaar zieken kameraad verwisseld. Het onderzoek werd voortgezet, maar tevergeefs. Onder de levenden vond men den echten Béla Kisz niet en onder de doo- den was het vergeefsche moeite hem te zoeken. Hf." 1 15 jaar zijn sindsdien voor bijgegaan. Het processtuk van Béla Kisz ligt bestoft onder in een aktenkast van de justitie te Boedapest, maar de fantasie van het volk is nog steeds niet tot rust geko men. In de Hongaarschc dorpen, waar Bola Kisz zijn slachtoffers gehaald heeft, dui ken telkens weer geruchten op overeen vermeende Béla Kisz, maar tot nu te heb ben alle onderzoekingen absoluut geen re sultaat opgeleverd. BULGARIJE. EEN KöPENNICK IN BULGARIJE! Nadat Bulgarije een nieuw kabinet ge kregen heeft zijn er op verschillende de partementen heel wat wi^igingen gekomen. Oude ambtenaren zijn verdwenen en door nieuwe vervangen. En lang niet alle ambtenaren hebben zich aan de stem van hun.nieuwen Minister kunnen gewennen, velen kenden ze niet eens. Van deze omstandigheden werd gebruik gemaakt door een paar postboden van het v:.jfde hulpkantoor in 'ofia, .Ve niet tevre den waren met hun dienst. Vóór de oprich ting van dio hulpkantoren werden de brie ven van het centraal kantoor uit in dc buitenwijken besteld en de postboden de den. er heel gemoedelijk een heelen dag over om hun bestelling te bezorgen. Wan neer er klachten kwamen van het publiek over te late briefbestelling hadden zij altijd de verontschuldiging bij de hand, dat hun wijk zoo groot was en de afstanden veel tijd vorderden. De directeur der nieuwe kantoren ging de nalatige postbeambten echter streng na, zoodat deze niets liever wenschten dan weer maar rechtstreeks on der het Centraal buraeu te komen. Op zekeren dag rinkelde de telefoon bij den postdirecteur: „Spreek ik met den post directeur H.?" „Jawel!" „U spreekt met den minister der poste rijen". „Uwe Excellentie wenscht?" „Het hulpkantoor no. 5 in de Drinof- straat moet direct gesloten worden. De dienst moet vanuit het centraal bureau waargenomen. Alle onnoodige uitgaven moeten worden vermeden. Geen uitstel direct dit bevel uitvoeren.... en mij be richt zenden.... Begrepen? Goeien mor gen!" Daar men in Bulgarije echter altijd wat langzamer tewerk gaat als in het Westen van Europa, duurde het in elk geval nog 24 uur eer de postdirecteur het bevel had uitgewerkt. Dat zou hem slecht bekomen. Den volgenden dag werd er weer gebeld. weer de stem van den Ministerditmaal opgewonden en kortaf: „Mijnheer, waarom is mijn bevel nog niet uitgevoerd? Ben ik minister of ben ik het niet? Waarom is het bijkantoor no. 5 nog niet gesloten? U zult u te verantwoorden hebben voor het niet uitvoeren van mijn bevel, mijnheer! Begre pen?" Den postdirecteur sloeg de schrik om het hart. Verandering van Minister heeft vaak verandering in den staf der beamb ten tot gevolg. Er dreigde dus gevaarNu maar spoe dig het bevel uitgevoerd. In de avondbla den leest de directeur dat de Minister der Posterijen een inspectiereis door de provin cie begonnen isdat is dc genadeslag. Maar morgen wordt heb bevel omtrent het verwenschte bijkantoor no. 5 beslist uitgevoerd. De morgen breekt aanhet bevel is gegeven. Even later weer de stem van den minitser der posterijen„Stomme idioot, verstaat u geen Bulgaarsch meer? Wordt het bijkantoor nu haast gesloten of moet ik het zelf doen?" De directeur staat per plex. De minister is in de provincie en tocli staat hij daar te tieren aan het toestel. ongelooflijk Maar het bevel is gegeven. Misschien is de Minister niet op inspectie gegaan. Het bijkantoor lio. 5 krijgt bevel zijn deuren te sluiten, 's Avonds rinkelt de te lefoon. „U spreekt met den Minister der poste rijen. Wie heeft u bevel gegeven, het bij kantoor no. 5 te sluiten?" „Excellentie, dat heeft u zelf bevolen en u heeft op uitvoering van het bevel aan gedrongen". „Wie!?" „Uwe Excellentie do Minister der poste rijen zelf". De adem van den armen postdirecteur stokteHoe hij hot ook uanlWt het is alles verkeerd. Hij begeeft zich n3?tir. den Minister, die juist uit do provincie is te ruggekeerdEen uitgebreid onderzoek volgdeDe plaats vanwaar de pseudo- minister per telefoon zijn bevelen uitdeel de werd ontdekt, de eigenaar van het toe stel verklaarde, dat een postbeambte in uniform verschillende keeren gebruik ge maakt had van de telefoon. De schuldige was spoedig gevonden. Hij verklaarde met medeweten van verschillende collega's ge handeld te hebben, die hem op een stuk pa pier de woorden voorgeschreven hadden, die hij als „minister" tot den postdirecteur moest richten. De postbode en zijn collega's hebben nu hun plaats op het kantoor met een cel in de gevangenis moeten ruilen. RUSLAND DUITSCH GEESTELIJKE VEROORDEELD. Naar uit Moskou wordt gemeld, is de Duitsche geestelijke Koch te Odessa, be schuldigd van actie tegen de Sovjet-regec- ring, tot vijf jaren gevangenisstraf veroor deeld. Bovendien wordt hij naar Siberië verbannen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het antwoord van de Nederlandsche re geering op het memorandum van Briand. Een rumoerige nachtzitting van de Fransche Kamer naar aanleiding van een voorstel om het 50-jarig bestaan der lee- kenwetten te vieren. Boot met toeristen bij Odessa omgesla gen. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Grcot ontploffing te Castleford, waar door meer dan 300 huizen verwoest zijn. (Buitenl. Berichten en Telegrammen). POLEN Antisemietische relletjes te Posen. Donderdagavond en gisternacht heb ben te Posen studentenbetoogingen te-gen de Joden gehouden. Onder leiding van een jongmensch van nauwelijks 21 jaar trok een groep van ongeveer 100 personen de café's binnen, om daar dc mannen met Joodsoh uiterlijk af te ranselen. In het café Polonia is iemand door den leider der belhamels in het gezicht geslagen en door de anderen verder afgeranseld. Ta fels werden omgeworpen en glazen kapot geslagen. In de twee grootste café's van dc stad werden alle mannen, die er als Joden uitzagen, tegen den grond geslagen Een Poolsoh consulair ambtenaar uit Pa rijs is op het vroegere Wilhelmsplein door do belhamels overvallen cn ernstig mis handeld. De politie hield zich op den achtergrond Twee belhamels zijn gearresteerd, doch weer op vrije voeten gesteld. Het aantal gewonden is nog niet bekend. BRITSCH-INDIE ONGEREGELDHEDEN IN EEN BENGAALSCH DORP. Do politie heeft zich gedwongen gezien hot vuur te openen op een oproerige me nigte van 2000 personen in het dorp Te- hersai nabij de grens van het district Ballasore. Hierbij werd een persoon ge dood, terwijl eenigc politiebeambten ge wond werden. Dc botsing was veroorzaakt door het in beslag nemen van de bezittin gen van eenigc inwoners die hun belasting niet hadden betaald, door de politic. De Britsche minister voor Indië, Wedg wood Benn, heeft in antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag, schriftelijk medegedeeld, dat het aantal personen, die in verband met de Ghandi-beweging in Indië gearresteerd zijn en zioh thans in de gevangenis bevinden, 3302 bedraagt. DE OCEAANVLIEGERS Kingsford Smith en Van Dijk zijn bij hun aankomst te New York geestdriftig gehuldigd. Hierboven de koene vliegers bij hun feesttocht door de stad MAINZ, het centrum van de derde en laatste zone van het Rijnland, dat nu volledig ontruimd is

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1