RECHTZAKEN KERKNIEUWS Uit de Landbouwwereld UIT DE PERS VRIJDAG 4 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. Na opening met ambtsgebed herdenkt de voorzitter den heer J. van den Berg, die den gemeente ontvallen is. Spr. wijst op de trouwe en eerlijke wijze, waarop deze de gemeentebelangen behartigde Deze woorden werden staande aangehoord. Benoemd wordt tot wethouder met 5 stem men de heer Slegtenhorst, die verklaart de benoeming aan te nemen en door voorzitter wordt gelukgewenscht. De heer van Egmond verkrijgt 2 stemmen. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Na mededeeling vaa eenige ingekomen stukken, wordt de voorzitter gemachtigd tot den verkoop van den sproeiwagen voor onge veer 200. De voorz. zegt, dat voor vervanging in geval van verlof, ziekte e.d. een reserve man moet worden aangewezen. Namens B. en W. stelt bij voor B, en W. daartoe te machtigen en de belooning te be palen op 4 per dag of nacht. Aldus wordt besloten. Vervolgens stelt de voorz. namens B. en W. voor het terrein bij de brug publiek te ver- koopen; de Raad stelde een vorige maal reeds als voorwaarde, dat op dit terrein geen wo- n'ngen van een huurwaarde beneden 250 per jaar mogen worden gebouwd. Hierover zal Hazerswoude echter moeten beslissen. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen. De nieuwe financieele toestand. Vervolgens verstrekt de voorz. den Raad eenige cijfers omtrent de vermoedelijke uit komsten van de berekeningen ter Secretarie gemaakt ten opzichte van de wet op de finan cieele verhouding. Vermoedelijk zullen de ingezetenen ruim ƒ20,000 minder aan belasting betalen, hetgeen neerkomt op een verlaging van ongeveer 30 De uitkeering per inwoner is door den Mi nister voorloopig geregeld; zoodra meer gege vens bekend zijn, kan worden overgegaan tot vaststelling der belastingverordeningen. Spr. oordeelt het wenschelijk om het aantal opcenten op. de gemeentefondsbelasting te be palen zoodra de begrooting voor 1931 wordt opgemaakt. Thans moet echter bepaald worden in welke klasse de gemeente wordt ingedeeld voor de heffing der gemeentefondsbelasting. In de wet is bepaald, dat al hetgeen meer wordt ingevorderd door plaatsing in een lagere klasse van het Rijk wordt terug ontvangen. Dit beteekent voor de gemeente een meer dere opbrengst van 1204 per jaar. B. en W. stellen voor te bepalen, dat de ge meente wordt ingedeeld in de 3de klasse, waardoor de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud ongeveer-gelijk wordt aan die, geldende voor de tegenwoordige gemeentelijke inkomstenbelasting. Het voorstel wordt hierna aangenomen. De voorz. zegt, dat de gemeente voor de heffing der Personeele Belasting thans is in gedeeld in de 7e klasse. Er is geen reden hierin verandering te brengen; de Raad be hoort dit in de toekomst echter te bepalen. Hierna wordt besloten de gemeente dien overeenkomstig in te deelen. Een bepaling voor commensaals. Aan de orde is een voorstel tot wijziging der Bouw- en Woningverordening. De voorz. zegt, dat het de bedoeling is B. en W. te machtigen om voor woningen, waarin een aantal arbeiders verblijven, die niet tot het gezin van de bewoner behooren, nadere eischen te stellen. Spr. acht dit met den inspecteur van de volksgezondheid noodig, omdat er in deze ge meente toestanen zijn die niet bestendigd kunnen blijven. Er is n.l. een gelegenheid bij een der fabrieken, welke niet voldoet aan eenigen eisch. Bovendien deugt aldaar de toe stand op ander gebied ook niet, omdat er een geweldigen bierverkoop plaats vindt. De heer van der Lee zegt, dat dit komt, om dat des Zondags de café's gesloten zijn. De voorz. antwoordt dat deze bewering on juist is. Bovendien zijn de café's slechts een gedeelte van den Zondag gesloten. Overeenkomstig bet voorstel van B. en W. en het advies der Gezondheidscommissie wordt hierna besloten. Ongenoode gasten buiten het slachthuis gezet. De voorz. zegt, dat het volgende voorstel: wijziging der verordening op den keurings dienst voor vee en vleesch, bedoelt om in het belang der veehouders, die vleesch onder toe zicht aan het slachthuis laten verkoopen, waar borgen te stellen tegen met wet of verordening strijdige handelingen. O.a. wordt voorgesteld B. en W. te machti gen om bepaalde personen uit het slachthuis te waren. Na het verstrekken van eenige inlichtingen aan den heer Lieverse wordt aldus besloten. Aan de orde is het voorstel van B. en W. ora aan H. K. de Koningin te verzoeken om het maximum-aantal vergunningen, bedragen de thans 5, te brengen op 3, Hiertoe wordt besloten. Aan de orde is het voorstel om de wegbe- strating nabij de Ned. Herv. Kerk te vernieu wen, mits de eigenaren van het voetpad aan de Zuidzijde medewerken. Het gevraagde crediet bedraagt ƒ2000. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen. De heer van der Lee stemt tegen. Een proces met Rijnland. De voorz. brengt ter tafel het voorstel om tegen het Hoogheemraadschap van Rijnland een rechtsvordering in te stellen, zulks over eenkomstig het advies van mr. Briët te Leiden. B. en W. van Hazerswoude hebben zich ver- eenigd met het voorstel. Rijnland weigert de betaling van de sedert 1878 verschuldigde bij drage van 100 per jaar voort te zetten op grond van het feit, dat er eennieuwe brug is gebouwd. Het voorstel wordt aangenomen. De voorz. deelt vervolgens mede, dat de heer den Hertog te Alphen a. d. Rijn vergun ning heeft gevraagd voor het gebruikmaken van openbaren grond voor radiodistributie. B. en W. stonden tegenover deze zaak scep tisch, doch zij meenen, waar misschien een aantal ingezetenen prijsstellen op radio distributie, de gevraagde medewerking niet te mogen weigeren. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren van Egmond en van der Lee. De voorz. brengt ter tafel een schrijven van B. en W. van Alphen a. d. Rijn inzake de ver breeding van de brug bij Gnephoek. De Raad ging in 1926 niet met dit plan mede omdat volgens becijfering van B. en W. van Alphen de kosten var verbreeding met 4 Meter plm. 9000 zouden bedragen en geen afdoende verbetering zou worden verkregen, omdat de brug niet zou kunnen worden ver laagd. De opritten aan deze zijde zijn juist aan merkelijk verbeterd en B. en W. meenen, dat er geen reden is om het oorspronkelijk afge keurde plan nu aan te nemen. Ook andere leden laten zich op gelijke wijze uit. Het voorstel wordt aangenomen. Na rondvraag volgt sluiting der vergadering. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. D. C. W. te snel fietsen 5 of 1 week tuchtschool; J. K. voetballon opstraat 2 of 1 week tuchtschool; J. H. Katwijk aan Zee, overtreding Arbeidswet 2 maal 1 of 1 dag v. e. boete; J. H. Katwijk a. d. Rijn idem 4 maal 2 of 4 maal 1 dag; J. S. Katwijk a. Zee te Katwijk pin wer pen in de duinen 4 of 2 dagen; J. A. de B: idem, teruggave aan ouders; J. P. V. den Haag, overtreding Motor- en Rijwiel- wet vrijspraak; H. de B. Alphen met een auto rijden zonder nummer en letter 10 of 5 d.; J. M. v. E. overtreding der Motor en Rijwielregl. 10 of 5 d.; J. W. Aals meer met een auto rijden zonder rijbewijs 10 of 5 d.; C. v. G. Hazerswoude overtr. motor- en rijwielwet 15 of 10 d.; J. V. aldaar idem 10 of 5 d.; N. W. v. R. Roe- lofarendsveen met een auto rijden zonder licht en zonder rijbewijs 2 maal 10 of 2 maal 5 dagen; B. H. S. Heelsum met een auto rijden zonder licht 10 of 5 d.; M. B. W. Haarlemmerliede met een auto rij den zonder spiegel 5 of 3 d.; M. Y. Rot terdam, idem idem; M. S. R. fietsen zonder licht 3 of 2 d.; J. v. S. idem idem; M. O. M. D. idem idem; O. v. d. M. Rijnsburg, fietsen zonder bel 3 of 2 d.; A. V. Bo venkerk, fietsen door de Donkersteeg 3 of 2 d.; J. v. E. den Haag, met een auto rijden door de Donkersteeg 3 of 2 d.; H. J. v. B. te Leiden, a. d. verkeerden kant v. h. Rapenburg fietsen 2 of 1 d.; H. P. zonder vergunning te Leiden een stand plaats innemen 2 of 1 d.j J. L. de G. te Leiden een stier vervoeren zonder knie band 2 of 1 d.; M. J. A. den Haag idem idem; Jhr. M. W. C. de J. fietsen zonder licht 3 of 2 d.; J. W. R. loopen op wei- of hooiland 3 of 2 d.; A. v. d. O. Kat wijk a. Zee als schipper v. e. gesleept- vaartuig niet het roer bedienen 10 of 5 d. en A. v. L. idem idem; L. W. Noord- wijk fietsen zonder licht 3 of 2 d.; F. J. A. Amsterdam met een auto over een ge- sloten weg rijden 3 of 2 d.; J. V. Alke- made baggeren in Rijnlands boezemwater j zonder vergiyining 6 of 3 d.; F. W. V. Leidschendam als schipper v. e. gesl. vaartuig niet het roer bed. 10 of 5 d.; O. L. Voorschoten idem idem; H. V. Leid schendam idem idem; H. A. Amsterdam idem idem; J. de V. Katwijk a. Zee, tc Katwijk met een auto rijden over een ge sloten weg 3 of 2 d.; R. J. W. Haar lemmermeer idem 3 of 2 d.; H. D. T. R. zwervende zonder vergunning muziek ma ken 1 of 1 d.; T. J. R. idem idem; H. v. R. overtreding der IJkwet 4 maal l of 4 mal 1 d. met verbeurdverklaring ge wichten; J. W. T. Oegstgeest, fietsen zon der bel 3 of 2 d.; M. G. Rijnsburg over treding verord. op het rijden te Leiden 3 of 2 d.; M. W. S. Amsterdam, met een i auto rijden zonder rijbewijs 5 of 3 d.; j M. D. fietsen zonder licht 3 of 2 d.; j H. P. Ch. K. fietsen op de Karnemelks- brug 2 of 1 d.; J. B. K. op het Rapen burg a. d. verkeerde zijde fietsen 2 of j 1 d.; J. C. P. idem idem; JVI. B. idem idem; G. L. dronkenschap 5 of 3 d.; W. M. Haarlemmermeer met een auto rijden zon der rijbewijs 5 of 3 d.; P. H. fietsen zon der bel 3 of 2 d.; A. v. B. idem idem; M. J. v. W., Noordwijk, met een auto rij den zonder nummer en letter 10 of 5 da gen; D. v. d. S., straatschenderij, 5 of 3 d.; W. B., openbare dronkenschap, alsvoor J. v. R., Katwijk aan Zee, overtreding v. d. Motor- en Rijwielwet 10 of 5 d.; B. J. M. L., Amsterdam, overtreding der Vis- schprijwet 2 of 1 d. en 2 maal 5 of 2 maal 3 d_; G. N., idem, idem, alsvoor; G. N., Warmond, idem, alsvoor; W. A. J. A., Noordwijk, overtreding Motor- en Rijwiel wet 15 of 10 d.; J. P. V., zwervende, overtreding der Spoorwegwet 5 of 3 d.; H. A. H., overtreding der Verordening op de winkelsluiting 3 of 3 d.; W. F. R., fietsen over een hulpbrug te Leiden 2 of 1 d.; Chr. de V., idem, alsvoor; G. Th. Ph., fietsen zonder reflector 3 of 3 d.; A. van K., openbare dronkenschap 5 of 3d.; G. v. S., in het openbaar om geld spelen 1 of 1 d.; L. S. J.. fietsen door de Morschpoort 2 of 1 d.; P. v. d. K., fietsen op een wandelpad alsvoor; M. A., Noordwijk, te Noordwijk zonder vergun- nong een standplaats innemen 1 of 1 d.j J. V., openbare dronkenschap 5 of 3 d.; H. H. Utrecht idem alsvoor; L. J. F. van L., idem alsvoor; A. v. d. L., Den Haag, overtreding der wet op openbare midd. v. I vervoer, 15 of 10 d.; W. F. de B. te Leiden op een hulpbrug fietsen 5 of 3 j d.; M, J. M., Overveen, overtreding Mo- tor- en Rijwielreglement 25 of 10 d.; J. I F., Lisse, overtreding Motor- en Rijwiel- I wet 12 of 6 d.; F. X. J. P. H., Amster- dam, idem 20 of 10 d.; J. v. P., Noord- wijk, idem, alsvoor. Waar geen woonplaats vermeld is deze j te Leiden. De malversaties bij P. W. te Amsterdam. Naar wij vernemen hebben de gemeen teambtenaren en de beide directeuren van de Asphalt Compagnie, di§ onlangs wegens malversaties ten nadeele van de gemeente Amsterdam lot gevangenisstraf werden veroordeeld, varieerend van een jaar tot vier maanden, hooger beroep aangetee- kend. Ook de officier van justitie is in appèl gegaan. CONGREGATIE DER BROEDERS VAN O. L. VROUW VAN LOURDES EEUWFEEST-VIERING. In 1825 word een jonge geestelijke, Stc- phanus Modestus Glorieux, benoemd tot kapelaan te Ronsse in België. Van de 14.000 inwoners van Ronsse leefden er ruim G000 vau de liefdadigheid. Groote armoe de, bedelarij en landlooperij hadden de volksklasse tot zedelijke en godsdienstige kwalen en misstanden gebracht. Mensch- onteerende gebruiken als het publiek verpachten der armsten en gebrekkigen bleven in stand. De jonge kapelaan trok zich het lot dezer armen aan, stichtte een werkhuis voor de werkcloozen en een tehuis j voor armen, gebrekkigen, zieken, ouden van dagen en weezen. Hij vereenigde onder goedkeuring van zijn bisischop eenige de gelijke jonge mannen, die zich door kloos tergeloften verbonden aan een nieuw in stituut: Congregatie der Broeders van goede werken. De stichting had plaats den 25en November 1830. Door een speciale ge lofte verbonden zich de volgelingen van mijnheer Glorieux, om zich gedurende ge heel het leven te wijden aan de verzorging van den noodlijdenden everimensch, spe ciaal van den meest ellendige en gebrek kige. Tot 1848 bleef mijnheer Glorieux zijn instelling besturen en bracht deze tot bloei, want niet alleen in Ronsse, maar in ver schillende plaatsen van België en ook reeds in Holland (Delft en den Haag) wa ren zijn broeders werkzaam. In 1888 werd het Centraal Bestuur der Congregatie ver plaatst naar Oostacker (België), het zoo genaamde Vlaamsche Lourdes. Bij die ge legenheid werd de Congregatie herdoopt in „Broeders van O. L. Vr. van Lourdes". In 1910 werd de Congregatie in provinciën verdeeld. Nederland werd een afzonderlij ke afdeeling, waarvan de provinciale over ste, wonende te Dongen, de leiding heeft. Thans nog houdt de Congregatie zich be zig met de liefdewerken, welke haar stich ter aangaf, namelijk: 1. onderwijzer, opvoe den en verzorgen van kinderen en jongelin gen; in het bijzonder van arme, ongeluk kige en verlaten kinderen in pensionaten, weeshuizen, lagere er. uitgebreide scholen, kweekscholen en patronaten; 2. Het theo retisch en practisoh aanleeren van nuttige ambachten aan weezen en verwaarloosde kinderen; 3. Het verplegen van zieleen, on- geneeslijken oude mannen en krankzinni gen; 4. Ook nog die liefdewerken, welke de behoeften van Kerk en Maatschaopij wenschelijk maken. De congregatie oefent nu haar liefdewerken in Nederland en Ne- derlandsch-Indië uit in de volgende plaat- Dongen: Sanatorium Overdonk voor ver pleging van zenuwzieken en rusfcbehoeveu- den. Dongen: Kweekschool „St. Gerard us Ma- jella" ter opleiding voor onderwijzers. Dongen: Huize „Glorieux" voor het ge ven van lager onderwijs aan de St. Lauren- tiusschool voor U.L.O. en de St. Aloysius- school. Dongen: Noviciaat „St. Jozef" tot oplei ding der toekomstige leden der Congre gatie voor de Nederlandsche afdeeling. Den Bosch: „Renier van Arkel" waar de broeders 300 mannelijke krankzinnigen ver plegen. Den Bosch: R. K. Weeshuis Keizerstraat voor opvoeding van R. K. Weesjongens uit den Bosch. Den Bosch: St. Jozefhuis voor opvoeding van half weezen en van jongens wier opvoe ding gevaar loopt, tevens verzorging van oude mannen. Yught: „Voorburg". Voor dc verpleging van krankzinnigen Vught: St. Petrus Canisiushuis voor het geven van lager onderwijs. Delft: Jongensweeshuis en Gesticht voor verzorging van oude mannen. Den Haag: Jongensweeshuis aan de Warmoezierstraat 91; Gesticht voor ouden van dagen aan de Bleekerslaan. Den Haag: Dr. Meijerstichting, Prinse gracht. Een twintigtal heeren uit den ge goeden stand, die door oorzaken buiten him schuld zonder finantieelen steun staan, ontvangen hier een verzorging, overeenkom stig him vroegeren stand in de maat schappij. Rotterdam: Sanatorium „Vredcoord" voor de verpleging en verzorging van her stellende zieken en ook voor chronische ziekten; St. Bavoschool voor lager ondor- wijs; St. Janschool voor lager onderwijs. Valkenswaard: „St. Aloysiushuis voor lager onderwijs. Moergestel: St. Vinoentiushuis voor la ger onderwijs. Heiloo: St. Willibrordus-stichting voor mannelijke zielszieken (geopend 1 Fe bruari 1930). Heiloo: St. Paulushuis voor R. K. Man nelijke Psychopaten (wordt in Juli 1930 ge opend). Buitenzorg: (Java) St. Vincentiusge- sticht voor de verzorging van pl.m. 300 verlaten kinderen. Buitenzorg (Java): St. Jozefschool voor I lager onderwijs. Weltevreden (Java): Hollandsch-Inland- sche school. Het eeuwfeest zal voor de Nederland sche provincie der C'ongregatio worden ge vierd op 2728 Juli a.s. 27 Juli wordt pl.m. 5 uur n.m. geopend met een plechtig lof, opgedragen door den hoogeerw. heer J. B. A. Battcnburg, Deken van Dongen. Daar na heeft een officieele bijeenkomst plaats der genoodigden met het Bestuur der Con gregatie en de oversten der verschillende huizen. Na deze bijeenkomst wordt recep tie gehouden. Een diner voor de genoodig den zal het officieele gedeelte van het feest besluiten. Congregatie van het Goddelijk Woord. Onlangs hebben in de Congregatie van het Goddelijk Woord te SteylUden mis siebenoemingen plaats gehad. De benoe mingen zijn over de missielanden als volgt verdeeld Yenchowfoe-Tsingtau (China) 7 paters; Kansu (China) 2 paters en 11 broeders; Houan (China) 1 pater; Niigata en Na- goya (Japan) 4 paters en 3 broedersPhi- lippijnen 1 pater en 1 broeder; Midden- Nieuw-Guinea 3 paters en 1 broeder; Oost- N.-Guinea 2 paters en 1 broeder; Brazilië 3 paters en 2 broeders; Argentinië 2 pa ters en 2 broeders; Noord-Amerika 1 pa ter en 2 broeders. Voor Ned. Oost-Indië (Flores): P. Boots uit Horst; J. v. Berkcl uit Tilburg; P. Bot uit Westwoud, P. Duffels uit Amsterdam; P. Greuter uit Katwoude; P. Hooiveld uit Andijk; P. Rosing uit Heiloo; P. v. Vree uit Cu ijk (tot nu toe missionaris in China), alsmede 2 broeders. Voor Midden-Nieuw-Guinea, Zuidzee: P. Lipperts uit Voerendaal. Het overgroote deel mder priester-mis sionarissen is dit jaar eerst gewijd. In het geheel zullen door het Gezelschap van het Goddelijk Woord dit jaar in de maanden Augustus en September 51 missionarissen naar de verschillende missies worden uit gezonden. Stand fruit en de warmoezerijgewassen op 25 Juni. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerij gewassen op 25 Juni 1930, is, onder mede werking der Rijkstuinbouwconsulenten, sa- meugesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. Het fruit. Vrij algemeen wordt melding gemaakt van den nadeeligen invloed van de droog te. Daarbij komt op vele plaatsen rupsen- schade, vooral bij dc appels, waardoor de ontwikkeling van het fruit belemmerd werd en ook veel vruchten afvielen. De stand van de appels is dientengevolge vrij slecht, ondanks den goeden bloei. Het gewas van de peren is zeer uiteen loopend er bestaan vrij groote verschil len tusschen de ondorscheiden variëtei ten, terwijl de stand ook van bedrijf tot be drijf sterk varieert. Gemiddeld staan de peren vrij goed. De vroege kersen staan goed, dc late soorten slechts matig tot vrij goed. De druiven vertoonen een gceden tot eer goeden stand; de perziken onder glas beloven goed. Ook de roode en witte bes sen staan goed; de kruisbessenoogst is ruimvooral in Zeeland was deze zeer overvloedig. Do zwarte besson zijn vrij goed. De warmoezerijgewassen. De glasproducten: tomaten, komkom mers en meloenen, staan alle goed. Verschillende gewassen in den vollen grond echter hebben nogal van de droogte geleden. De vroege sluitkool heeft aan den Langendijk en omstreken schade onder vonden door het optreden van de aardvloo de stand is mede daardoor slechts matig. De vroege bloemkool van „weeuwen" is vrijwel verkocht. In verband daarmede heeft het cijfer, dat den stand van de bloemkool als matig aangeeft, betrekking op de „vrijstel-planten". De vroege aardappelen leveren con oogst, die als goed tot zeer goed kan wor den aangegeven. Boonen, wortelen en erwten zijn goed. De sla staat vrij goedop enkelo plaat sen is het gewas zoo sterk aangetast door bladluis, dat het daardoor waardeloos ge worden is. De aardbeien hebben op verschillende plaatsen groote behoefte aan vocht; al naar de watercapaciteiten van den grond loopt de stand sterk uiteendooreengeno- men is deze vrij goed. Bestrijding mond- en klauwzeer. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaalt, dat in zijne beschikking van 20 Juni 1930, waarbij met ingang van 21 Juni 1930 het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren werd verboden naar een kring omvattende de provinciën Friesland, Drenthe, Over ijssel en een deel van Gelderland in plaats van „Overijssel" zal worden gelezen: „het gedeelte van do provincie Overijssel, voor zooveel gelegen ten Oosten van den IJ«- sel". Voorts heeft do Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, met ingang van 7 Juli 1930 ingetrokken zijne beschik king van 23 Mei zooals die is gewijzigd bij zijne beschikking van 5 Juni 1930, waar bij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en var kens binnen twee kringen in de gemeent Anloo (Drenthe). WIJNKOOP CAPITULEERT. 4 De macht van Rusland. De' Maasbode schrijft: Toen Dinsdagmiddag do heer Wijnkoop in do Tweede Kamer sprak over en wets voorstel waaraan „wij onze stem niet kun pen geven", interumpcerde mr. Marchant: „Wij Wie zijn die wij Waarop de heer David Wijnkoop ant woordde: „de communisten", terwijl de heer L. de Visser bedaard en instemmend knikte. Wijnkoop heeft inderdaad het „cen traal comité", dat hem in de Kamer bracht tegen Moskou in, ontbonden verklaard. Hij heeft bovendien zijn eigen orgaan opgohe- ven, zijn fouten tegen de Moscovictische discipline erkend en hij aanvaardt dc lei ding van Moskou, terwijl hij zijn opstan dige vrienden aanraadt: „zonder veel for maliteit en zonder eenige aarzeling" het zelfde te doen. Liberalen en sociaal-democraten lachen om deze capitulatio. Wij vinden geen aan leiding er om te lachen. Want er blijkt uit, dat de arm van Moskou verder reikt dan menigeen vermoedt en dat het voor idea len, dio anderen verbijstorend mogen lij ken, zelfs weerbarstige heeren als Wijn koop toch maar blindelings buigen doet. Er is werkelijk niets belachelijks aan. Het moet buitenstaanders veelmeer tot na denken stemmen over het communistisch gevaar, dat niet zoo denkbeeldig is als ve len wel gelooven. BIJ HET 9C-JARIG BESTAAN DER POSTZEGELS. Enkele weken geleden vierde de post zegel het feest van zijn 90-jarig bestaan. Engeland was 't eerste land, dat de wereld met deze nieuwigheid verrastte. Opmer king verdient, dat de eerste postzegel, die langen tijd in omloop was, niet zoo zeld zaam is als wel beweerd wordt. In iedere grootere en middelmatige verzameling is hij zeker te vinden. Wanneer men een postzegel-catalogus openslaat, blijkt dan ook dat zelfs begin nelingen dit zeldzaam exemplaar kunnen verkrijgen. In het begin wilde de bevolking niets van de postzegels weten. Maar al spoedig raakte mon er aan gewend eu in korten tijd deed hij zijn zegetocht over de gc- heele wereld, d.w.z. in alle beschaafde landen werd hij ingevoerd. De postzegel zooals wij hem tegenwoor dig kennen, is dus in Engeland uitgevon den. Dc onaangenaamheden en kosten, die vooral de hooge en ongelijkmatige porto met zich bracht werd voor conige voor aanstaande mannen uit de dertigor jaren aanleiding, om hervorming te brengen in het postwezen. Tot den kring van deze mannen behoorde ook do boekhandelaar Chalmer, die in 1834 het voorstel deed om postzegels in te voeren, die op do te ver zenden stukken geplakt konden worden. Het voorstel van Chalmer werd onder bij voeging van enkele stukken waarop post zegels geplakt, waren aan een commissie uit het Lagerhuis voorgelegd cn aangeno men. Daarna werd er een besluit uitge vaardigd, waarbij de vervaardiging van met lijm bestreken postzegels voorgeschre- werd. Een graveur uit Londen kreèg op dracht om naar het model van eert herin- neringsmedaille, een cliché voor postze gels te vervaardigen met do beeltenis van Koningin Victoria. Gedurende den tijd van zijn bestaan zijn in alle landen talloozo vorschillonde post zegels uitgegeven. En in onzen tijd vooral dient hij om alle gewichtige gebeurtenis sen bekend le maken. Jubilea, turn- cn sportfeosten, verjaardagen van politiokc gebeurtenissen, Zeppelin-reizen en derge lijke meer, worden vaak aanleiding tot het verschijnen van nieuwe postzegels. Door beeld en randschrift wijzen deze dan op het feit on brengen dit ter kennis van de menschen, daar vooral dc postze gel tot in de meest afgelegen woningen doordringt. De postzegels hebben altijd een groote aantrekkingskracht op den verzamelaar uitgeoefend. Tegenwoordig is het aantal verzame laars grooter dan algemeon aangenomen wordt. De niet-vcrzamelaar kijkt wel eens naar de étalages van een postzegclhandcl en staat meestal verbaasd over de hooge prijzen van sommige postzegels. Want ou- willekeurig denkt hij dan ook de woorden van Faust: „Zulke gekken moeten er ook zijn". Deze „gekken" hebben zich nu in vercenigingen, bonden enz. aangesloten. Vanzelf rijst af en toe de vraag: „Sinds wanneer verzamelt men postzegels?" Heel nauwkeurig is dat niet te zeggen. Maar reeds in September 1841 kon nu/n in de Times de volgende advertentie le zen: „Postzegels te koop gevraagdEen jongeman, die zijn slaapkamer gaarne met gestempelde postzegels behangen wil, heeft, dank zij do medewerking zijner vrienden, meer dan H5000 stuks bijeenge bracht. Daar dit aantal echter nog niet voldoende is, verzoekt hij aan belangstel lenden, door toezending van postzegels bij te dragen tot het verwerkelijken van zijn plan. Of deze eigenaardige postzegelverzame laar „belangstellende" personen gevonden heeft, is niet bekend geworden. In ieder goval was het plakken van postzegels op muren en koffers enz., tot het inplakken der zegels in albums geen groote stap. De verzamelaar van dion tijd had het zeer gemakkelijk een verzameling aan tc leggen, want er bestonden slechts drie verschillende Engelsche postzegels. En thans? De postzegels der heele wereld te verzamelen is eenvoudig onmogelijk. Een verzamelaar, die zich alleen specir/il toelegt op het verzamelen der postzegels van Oud'-Duitschland en zijn vroegere ko loniën heeft, reeds volop werk.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7