UIT DE OMGEVING VOOR PAS-FOjTO's WAMlS UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 5 JULI 193U KATWIJK AAN DEN RIJN. Woeste rijder. Donderdagnacht kwa men een 4-tal jongelui uit Den Haag met auto no. H 59112, bestuurder S. B. te Den Haag vanaf richting Wassenaar in „de Pan" met woesten vaart om den hoek bij den heer v. E. aangereden. Door den groo- tcn vaart kon de bestuurder dien hoek niet voldoende nemen en kwam met groo- ten vaart met een der voorwielen tegen een boom. Wonder boven wonder kwamen alle inzittenden er goed af. De zoo goed als nieuwe auto was deerlijk gehavend en totaal onbruikbaar. Deze Is met een kraan wagen naar den Haag vervoerd. De auto was verzekerd en door de inzittenden bij een ander persoon gehuurd. Bollenpellen. Hel bollenpellen is thans ir vollen gang. Werden in vroeger jaren voor dit werk veel arbeidskrachten be trokken uit Katwijk aan Zee, thans is men bijna geheel op plaatselijke krachten aan gewezen. De groote trek dezer bollenpel- sters is tegenwoordig naan de bollenstreek Sassenheim, Lisse, waar abnormaal hooge loonen worden betaald. Eiken morgen kan men hier vrachtauto's vol meisjes en vrouwen daarheen zien gaan, die dan 's avonds per zelfde gele genheid weer worden gehaald. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie van slangenvel kleine portemonnaie geit met 4 jongen. Inlichtingen bij de po litie. HAARLEMMERMEER. Geboren: -Johannes, z. v. M. Visser en TL Hagen Johannes, z. v. M. v. d. Stelt en M. dc Graaf Johanna Wilhel- mina, d. v. 15. A. Pouw en J. P. Borst Willem, v. G. Café en A. Noordhoek Jantje, d. v. C. Bulk en A. Westcrdijk Cornclis Seraphinus, v. E. M. Spreeuw en W. Stroomcr Lodewijk, z. v. P. G van Alphen en A. Markus Adrianus Cornells, z. van J. Touw en C. M. Jonker Gesina Elisabeth, <1. v. M. dc Jong en G. Colijn Maartjo Hendrika. d. v. A. Motzelaar en J. C. Koch Elisabeth Cor- niera, d. v. IJ. J. de Ree en A. v. d. Vclk Petrus Johannes, z. v. C. van der Vlugt on C. Warmerdam Anna Paulina, d. v. J. van Leemput en M. Hermans Alilrich Cocnraad, z. v. F. Bolt en H. C. Herst. Ondertro u w d E. A. van Roode 20 jaar en M. G. Huiskens 23 jaar. Getrouwd L. van Ginkel 21 jaar en IJ. Rijken 21 jaar - J. F. E. Drukker 28 jaar en S. van Wilgenburg 2G jaar. O verleden Gcrrit den Hartog 73 j. wedr. van A. J. van Wijk Nicolaas An- tonius 5 m., z. v. N. A. de Heij en G. Schcunhagc Anlonia Gijsberta Maria, 3 m., d. v. P. Timmer en G. M. Hooger- vorst Antje Ligtliart 66 j., geli. met G. Hasvcld Cornelis van Tol 76 j. wedr. v. G. Balder Jacob Hendrik 22 m., z. v. H. Thinners en G. Enthoven Elizabeth van Wijngaarden SO jaar, wede. van M. Sandifort. HILLEGOM. R.-K. Postmannen. Donderdagavond vergaderde de afd. Hillegom en Omstre ken van den jSTecl. R.-K. Bond van P. T. T.- personee] „St. Petrus" in de tooneelka- mer van café „Flora". Do voorzitter, de lieer J. Heemskerk, opende dc vergadering. Spr. zegt, dat deze vergadering onverwacht verzet moest worden, in verband met de verkiezing van onzen secretaris tot besturslid van de Coöperatie. Spr. feliciteerde den heer van Lierop met dezo benoeming. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van wat hij in de vo rige vergadering heeft medegedeeld inzake liet ledental, dit aantal reeds de 4000 heeft overschreden. Vervolgens deelde dc voorzitter mede, eenige door de afdeeling bereikte succes sen, waarvoor door de vergadering werd dank gezegd. Door den secretaris wordt hierna een zeer breedvoerig verslag uitgebracht van het op 17, 18 en 19 Juni te Oosterhout ge houden Bondscongres. Tot lid van den Bondsraad wordt op nieuw candidaat gesteld de heer F. van Lierop Jzn. (aftr.) en de heer H. Heems kerk, kantoorknecht te Den Haag. Onder t rouwd: J. C. de Kwaaste- niet en G. M. Ros. Geboren: z. v. H.C. Janssenvan Dijk zoon van K. de VriesDe Kramer d. vaii A. 0. BerseeKlumper z. van G. E. H. van MarisStaats d. van A. M. van WaverenWiedemeijer. Overleden: C. v. d. Geestvan dei- Ploeg vr. 73 jaar F. van Dorp vr. 14 dagen G. E. Hendriks, wed. J. Roney 90 jaar. LISSE. Gemeenteraad. Dc Raad vergadert Donderdagavond om half acht uur. Agenda: 1. Verhuur van het perceel Bondstraat no. 1 aan den heer A. J. Schra- ma. 2. Instelling van' een gemeenschappe- lijken Schoolartsendienst. (De ontwerpre geling werd reeds aangeboden). 3. Voor stellen inzake het nieuwe belastingstelsel voortvloeiende uit do wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. 4. Comptabili teit. 5. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Vacantiedagen in de bouwvakken. Door den R. K. Bouwpatroonsbond, afdee- ling Lisse en Omstreken, zijn de vacantie dagen vastgesteld op 4, 5 en 6 Augustus, zooals reeds in hoofdzaak door de groote steden algemeen is bepaald. BINNEN 6 MljllirÏNi GEREED 6 STUKS voqfr 50 CENT (Reel.) De nieuwe financieele toestand der gemeente Namens B. en W. is door den gemeente secretaris aan den Raad een rapport toegezon den, over de werking van de nieuwe wet aan gaande de financieele verhouding lusschen Rijk en Gemeente. Aan dit rapport is het vol gende ontleend. De bestaande toestand in 1930 was: Koppentoeslag (d.w.z. per hoofd der bevol king) over 1929 totaal 10.116.87 Bijdrage jaarw. Burg. en Secr. 600. 50 opcenten pers. belasting over 1929 16.621.16 80 opcenten grondbelasting over 1929, gebouwde eigendommen 10.662.21 20 opcenten grondbelasting over 1929, ongebouwde eigendommen 1.606.17 Gem. Inkomstenbel. 1929-'30154.434.91 Totaal 194.141.32 De nieuwe toestand (1931) ziet er als volgt uit: Uitkeering gemeentefonds 91.008. Rangschikking in de derde klasse der fondsbelasting 11.375. Bijdrage jaarw. Burg. en Secr. 3.000. Uitkeering pers. belasting 34.000. 80 opcenten pers. belasting 27.200. Uitkeering 75 opbrengst der grondbelasting17.325. 80 opcenten grondbelasting gebouwde eigendommen 12.000. 20 opcenten grondbelasting, ongebouwde eigendommen 1.620. Totaal ƒ197.528.— De uitkeering uit het gemeentefonds wordt door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën geraamd op 10.9333 per inwoner. Op 1 Januari 1930 bedroeg bet aantal in woners der gemeente 8324, zoodat op eene uit keering van 8324 x 10.9333 is rond ƒ91.008.— gerekend mag worden. Voor de fondsbelasting kunnen de gemeen ten in drie klassen worden ingedeeld, over wel ke indeeling de gemeenten zelf hebben te be slissen, B. en W. stellen den Raad voor deze ge meente in de derde klasse der fondsbelasting (belastbare som 600 voor gehuwden, 500 voor ongehuwden) in te deelen, te meer, omdat de fondsbelasting tot eene belastbare som van I 10.000 belangrijk lager is dan de bestaande inkomstenbelasting en de kinderaftrek zal ge schieden volgens de rijksinkomstenbelasting, cat wil zeggen, dat voor elk minderjarig kind wordt afgetrokken een bedrag van 100 tot 200, terwijl bij meer dan 4 kinderen de af trek nog met l1/* vermenigvuldigd wordt en die bij de bestaande verordening voor kinde ren beneden den 15-jarigen leeftijd bedraagt 50 voor het eerste kind, J 70 voor het tweede kind, ƒ90 voor het derde kind, ƒ110 voor het vierde kind en 130 voor het vijfde en elk volgend kind. Op de personeele belasting zal de gemeente opcenten mogen blijven heffen. In deze gemeente worden er thans 50 gehe ven. De provincie heft op deze belasting even eens 20 opcenten en voor het rijksleeningsfonds worden er o.m. 10 en 20 geheven al naar ge lang van de huurwaarde. Neemt nu de ge meente hiervan over, dan worden de betrokke nen niet zwaarder belast en ontvangt de ge meente een dusdanig bedrag, dat eventueele opcenten op de fondsbelasting niet onnoodig behoeven verzwaard. B. en W. zijn van plan daarom den Raad voor te stellen in plaats van 50 op de perso neele belasting 80 opcenten te heffen, waardoor de opbrengst op 27.200 geraamd wordt. Op de grondbelasting mogen ten hoogste 80 opcenten worden geheven. Ook thans worden van beide grondslagen het maximum aantal opcenten geheven, het welk B. en W, zich voorstellen te bestendigen. Voor 1931 wordt de opbrengst dan respec tievelijk geraamd op 12.000 en 1620, n.l. 15.000 en 8.100 hoofdsom. De opuenten op de fondsbelasting moeten als sluitpost der begrooting beschouwd worden. B. en W. stellen voor te bepalen, dat opcen ten zullen worden geheven tot hoogstens 80. Gevestigd: D. van der Durk uit Venlo P. H. van Beelen en gezin van Hillegom A. H. C. Eeftens van IJsel- monde H. Mark van Leiden N. Stokman en eohtgen. van Hillegom O. Buurman en gezin van Hoensbroek A. M. van den Burg van Maastricht J. C. P. en A. van Leeuwen van Stompwijk L. Dijkstra van Ferweradeel M. den Boer van Nieuwerkerk W. Dieterman en gezin van Wormerveer Wed. C. v. d. VisCuvelier van Haarlemmermeer G. Meijer en gezin van Voorschoten P. Schoneveld van Warmond J. J. Herwig van Leiden C. A. Roozekrans van Amerika H. C. M. van Loon van Ouden- bosoh M. G. Melder van Utrebht M. Grickspoor en edhtgen. van Hillegom J. den Hollander en eehtgen. van Haar lemmermeer G. vaij der Meulen van Harlingen S. Lemmers geb. Heemskerk van Hillegom M. J. Straathof van Ila- zerswoudc J. Berghem van Noordwijk J. Braam en gezin van Sassenheim G. Harting van Leiden A. M. Turnhout van Zandvoort M. A. Rutten—Wijen- berg van 's-Gravenhage J. W. Delfos van Noord wijk A. Roozen van Heem stede M. P. van Beek van Haarlemmer meer D. Oh. Jangen van Leiden C. C. Onderwater van Hazerswoude A. M. Rooijakkers van Voorhout L. J. Beugels dijk en gezin van Warmond J. Verkerk en gezin van Hillegom. DE LEIDSCHE COURANT Vertrokken: E. Mesman naar Heemstede P. Grootegoed geb. Kozijn naar Noordwijk E. B. G. van de Laar naar Heemstede A. C. Bus naar Hille gom Wed. A. Elfering geb. Ruigrok naar Sassenheim H. Th. G. Dorrestijn naar Anna Paulowna H. Hijzelendoorn en gezin naar Sassenheim E. ^Nieuwen- huis naar Den Helder C. J.' Bakker naar Haarlem A. Beider naar Sassen heim H. G. Slottje naar Amsterdam J. Verhaar naar 's-Gravenhage H. C. van Seggelen naar Warmond C. Rijs bergen naar Roermond R. van den Oudenalles naar Roermond A. Dwars- waard naar Anna "Paulowna G. Gouwen- tak en eohtgen. naar Haarlem - H. Ver- gunst naar Anna Paulowna J. W. Hees termans naar Wyohen J. J. Boon naar Leiden L. H. Hoogervorsl naar Alke- amde K. Timmers naar Katwijk J. W. Westerink naar Hillegom W. A. in 't Veld naar Woudenberg C. J. van dei- Lans naar Voorhout W. Oosterom naar Noordwijk O. C. Holwerda en eehtgen. naar Aalsmeer H. van Bruggen naar Katwijk M. H. van der Vlugt naar Westwoud J. C. A. Geerts naar Noord- wijk H. A. van der Meer en gezin naar Naaldwijk. RIJNZATERWOUDE. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. Aanwezig alle leden. Voorzitter de keer J. A. Bakhuizen, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergade ring worden tot de volgende vergadering aangehouden. De drinkwaterleiding. Dc voorzitter zegt, dat hij de Raad in zake de Drinkwaterleiding in een spoed- eischende vergadering bijeen heeft geroe pen. De voorzitter hoopt, dat thans na dc mededeeilngen dit nu volgen ieder lid voor den vorm eener stichting is. In de bijeenkomst van de drie gemeenten is volle overeenstemming bereikt. Iedere gemeente is garant voor een zeker bedrag der kosten van renten en aflossing evenre dig aan het in elke gemeente aansluitbare aantal perceelen. Voorts kan de voorzitter tot zijn genoegen mededeelen, dat èn Vrie- zenweg èn Leidsche Vaart nog in het plan zijn opgenomen. De voorzitter gaat daarna over tob het voorlezen van de conceptovereenkmst met de gemeente Boskoop. Deze overeenkomst is opgemaakt door den adviseur van Boskoop en door den ad viseur der drie gemeenten. Het concept is door den deskundige van de Ver. van Ned. Gemeenten opgemaakt cn is geheel in den vorm gegoten zooals Ged. Staten in Zuid-Holland die wenschen. De Burgemeester brengt daarna het voorstel van B. en W. in stemming om in gevolge art. 101 der gemeentewet machti ging te vragen aan Ged. Staten van Zuid- Holland tot gemeenschappelijke samenwer king met de gemeenten Leimuiden en Alke made inzake het stichten van een drinkwa terleiding in den vorm eener stichting. Heb voorstel wordt thans zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De heer Dis seldorp die in -een vorige vergadering nog tegen stichting was, heeft zich in die tus- schentijd blijkbaar met de werkwijze eener stichting op de hoogte gesteld. De voorzitter deelt nog mede, dat in het plan is opgenomen de clausule dat alle latere net-uitbreidingen voor rekening van iedere gemeente zelfstandig en niet voor rekening der stichting komen. De heeren Van Tol, Disseldorp, Visser en Compeer brachten den voorzitter lof voor het vele dat hij tot nog toe in het belang van een goede drinkwatervoorziening ge daan heeft. De voorzitter dankt deze leden voor hun hartelijke woorden; hij spreekt den wensch uit, dat Rijnzaterwoude nu spoedig in het bezit zal zijn van een goede drinkwatervoor ziening. Niemand méér het woord verlangende sluit de voorzitter deze korte maar zoo be langrijke vergadering. Overleden: G. Bernard, S4 j'., wed ar. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met een grooten aan voer en vluggen handel werden de navol gende prijzen betaald: Godetia 6575 ct., Kopgodetia 2.80—3, Kallardia 40—45 ct., Zinnia 1.802.10, Gentaurea 3040 ct., Riddersporen 1.20—1.80, Gladiolen 1.80 —4.20, Alsmeria 1—1.10, Dahlia 4.10— 4.80, Pompoen Dahlia 2.10—2.30, Con- vili's 1.60—1.S0, Lathyrus 0.17—0.18, Anemonen 0.12—0.14, Irissen blauw 1.30—1.40, idem wit 1.40—1.50, Witte lelies per kelk 0.12—0.15, Margrieten wit 0.200.30, Rozen per bos van 20 stuksHadley 0.90—1.00, Columbia 0.750.85, Golden Ophelia 0.800.90, Rosalandia. O.80—0.90, Butterfly 0.80 —0.90. WARMOND. De motorboot-ontploffing. De gewonden hebben het ziekenhuis verlaten. Gravin Lehndorf, graaf Donhof en de monteur Koppers, die eenige weken gele den bij de motorboot-ontploffing op de Kagerplassen ernstig werden gewond, hebben gisteren, nagenoeg geheel hersteld het St. Elisabeth-gesticht te Leiden kun nen verljaten. WASSENAAR. Opening Consultatie-Bureau voor kleuters. Konden wij eenige dagen geleden mel ding maken van 't zomerfeest op het land goed „De Wiltzanck" van den heer en me vrouw van den BerghWilling, zoo geven wij ditmaal verslag van een soortgelijke gebeurtenis op het schitterende landgoed van den lieer en mevr. D. T. Ruys aan de Paauwlaan, die hun bezitting welwillend beschikbaar hadden gesteld voor de ope ning van het Consultatie-bureau voor Kleu ters van de Zuid-IIcrnndsche Vereeniging „Het Groene Kruis", afd. Wassenaar. De heer en mevr. Ruys ontvingen ruim tachtig gasten in den imponeerenden hall van hun villa. Onder de aanwezigen merkten we op de doktoren Baart de la Faille, dr. Bergsma, de Brorer, Frida van Brero, Feisser, de Haan Hugenholz, Doeman, van Praag, no taris Vermeulen van Kruingen, inpecteur van politie Bachofner, de heeren Peere boom, Hoffman, schoolhoofdende zusters Dubbeld, Hoevlaak, Koppenaal en de oud- zusters GroenewoudBandstra en Meur- sing. Ds. van der Heiden als voorzitter van de Wassenaarsche afd van het Groene Kruis opende met een korte rede. Dr. van Praagh sprak namens burge meester Wiegman, die door ziekte was ver hinderd, de openingsrede uit, waarin met erkentelijkheid werd gewaagd van het vele goede, dat het Groene Kruis voor den zie ken mensch. verricht. Ondnaks velerlei zorg voor de jeugd staat de kleuterzorg nog in de kinderschoenen. Het werk, dat hier tot stand gekomen is, is van groote sociale' beteekenis. De burgemeester bracht hiervoor hulde aan het bestuur en in 't bijzonder aan mevrouw Overvoorde, die op een bestuurs-, vergadering het idee naar voren bracht. Mi'. Lietaert PeerboUe, die mede namens dr. Eijkel en dr. Putto sprak, verheugde zich dat te Wassenaar deze eerste stap was gezet en wenschte de afdeeling hier mede geluk. Spr. uitte den wensch, dat dit voorbeeld een opwekking mocht zijn voor het geheele land. Nadat prof. dr. Gorter en ds. Beijer- man het woord hadden gevoerd, gaf dr. Elias een uiteenzetting van de Groene Kruis-diensten en -instituten. Spr. hoopte, dat ook de organisatie van het volks- en schoolblad spoedig zijn be slag zou krijgen. Aan mevr. Ruys en mevr. Feisser wev- deu vervolgens mooie tuilen rozen aange boden. Als voorzitter van de zustervereeniging het Wit-Gele Kruis complmenteerde de heer Hendriks het bestuur met de oprichting van het consultatiebureau voor kleuters. Spr. stelde het op prijs te zeggen, da.t het Wit-Gele Kruis weet te respecteeren en te waardeeren wat het Groene Kruis doet te Wassenaar. Ten slotte sprak de heer Van der Heij den een dankwoord tot den heer en ma- vrouw Ruys voor hun groote gastvrijheid, waarna de genoodigden in het park de thee gebruikten. Botsing. Gisternacht is een motor met zijspan, waarin gezeten waren L. T. en L. J ,W. uit Rotterdam, op den Rijksstraat weg tegen een paal opgebotsi. Het voer tuig sloeg om, terwijl de inzittenden ver wondingen opliepen. Na ter plaatse te zijn verbonden, zijn beide naar een ziekenhuis in den Haag overgebracht. Het motorrij wiel werd ernstig beschadigd. Concert. Bij gunstig weder geeft „Ex celsior" Maandagavond een concert in de nieuwe muziektent op het Burchtplein. Geboren: Elisabeth IJcndrika Ca- tharina d. van C. van den Barselaar en A. C. H. van Emden Gerarda Maria d. van S. van der Ham en H. J. Vogels. Ondertrouwd: N. H. Zomer en E. G. Freijer N. de Groot en C. H. M. Raaphorst H. Groeneivoud en H. Schilt- huis L. Pol en J. Bakker J. Goris en E. E. Polman C. A. Anderson en E. C. Dunkl. Overleden: Wilhelmina Maria Jose- phina Brands 56 j., ongeh. ALPHEN AAN DEN RIJN Kinderverlamming. Ten huize van J. v. d. B. aan den Kortsteek- terweg heeft zich gisteren bij een 15-jarig dochtertje een geval van kinderverlamming voorgedaan. Uit de boot gevallen. De bejaarde huis vrouw van O. had gisteren bij het overvaren op den Rijn het ongeval uit de roeiboot te vallen. Zij werd door haar echtgenoot spoe dig op het droge geholpen. Mandoline-club. Alhier is met aanvanke lijk 12 leden opgericht de Mandolineclub „Ex celsior". Het secretariaat is gevestigd Oranje straat 2, alhier. Gevonden voorwerpen. 1 kinderportemon- naie, 1 belastingplaatje, 1 vulpenhouder, 1 portemonnaie en 1 belastingplaatje. NIEUWKOOP. Zang. De Christelijke Zangvereeniging „De Lofstem" alhier behaalde op het concours te Soesterberg in de 3e afdeeling een 2en prijs met 277 punten, WOERDEN. O verletle n J. Kwakkenbos, 69 jaar weduwnaar van C. van Zevenhoven eer der weduwnaar van M. van der Loo. Gevestigd: Th. H. Baars, veehou der, van Zevenhoven M. W. van dei- Hulst, zonder beroep, van Zevenhoven S. van der Salm, zonder beroep, van Wou- brugge L. Vergeer, veehouder, van Bo degraven G. N. Gooijer, bakkersknecht, TWEEDE BLAD - PAG. 6 Slapeloosheid tengevolge van do zomerwati'ime, overwint men spoedig door het gebruik tan een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten -buisje 75 ct. van Yeenendaaal A. H. van de Loo, dienstbode, van Oegstgeest E. M. Ver woerd, zonder beroep, van Bodegraven M. Thölking, dienstbode, uit Daitsohland T. C. van den Berg, zonder beroep, uit Reeuwijk J. Groenendijk, zonder beroep van Bodegraven A. Brinkman, dienst bode, uit' Duitsohland A. van Middel koop, boerenknecht, van Nieuwer-Amstel B. Kooij, boerenknecht, van Tietzerkste- radeel J. M. van den Bosoh, onderwij zeres, van s-Hertogenbosch L. van der Sar, boerenknecht, van Bodegraven. Vertrokken: J. M. Splinter, dienst bode, naar Amsterdam W. van Went, overste gesticht, naar Vlijmen E. San- nes, dienstbode, naar 's-Gravenliage G. de Bruijn, onderwijzeres, naar Hoogland J. A. van der Zwet, zonder beroep, naar Alkemade J. M. Iloogeveen, dienstbode naar Alphen aan den Rijn M. Skrzvpe- zak, dienstbode, naar Amsterdam C. van den Helder, zonder beroep, naar Al phen aan den Rijn A. van Wijngaarden, motorhersteller, naar Wilnis J. P. Kroesmeijer, zonder beroep, naar Bockel. ZEVENHOVEN. Been gebroken. Het zoontje van G. Rij- neker viel van de trap, en brak een been. Over brenging naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd noodig geacht. VAN M'N BOEKENTAFEL „Het Schild". Juli-aflevc- ring. Uitgave Apolog. Vereen. „Petrus Canisius". „Het Schild" heeft zijn grijze monniks pij afgelegd en verschijnt deze maand in een nieuwe, frissche omslag, waarin iets schemert van bisschoppelijk paars. Een verbetering in uitgave, waardoor „Het Schild" naar buiten-uit meer vertoon maakt voor zijn veelzijdigen en geïlegen inhoud. Het is iets wonderlijks, dat dit tijd schrift zoo'n groote vlucht kan nemen in den tegenwoordigen tijd. He-t ledental is thans gestegen tot 9400 weldra zullen de tienduizend overschreden zijn. Het af- geloopen jaar bracht een aanwinst van 1400 aboune's. Voor kostelooze abonnemen ten aan andersdenkenden werd 800 ge schonken. In de Redactie kwam groote verande ring door het uittreden van mgr. Huurde- man; in zijn plaats werd benoemd prof. dr. F. J. Feron te Roermond, terwijl de Redactie werd uitgebreid met prof. mr. W. P. J. Pompe to Utrecht. Door Jan Taal wordt in „De Groote On bekende" een schitterend pleidooi gehouden voor „Het Schild" een pleidooi tegelij kertijd voor de goede zaak van de Kath. Kerk. „Vele Protestanten weten heel weinig van het Katholicisme af en „Het Schild" wil het u loeren kennen in zijn oneindi- gen rijkdom. Liefde kan nooit alléén ge nieten. „Ik kan niet genieten als een ander lijdt" zei een Pruisisch vorst, toen hij tijdens een watersnood op een feest maaltijd genoodigd werd. Dat kunnen ook wij niet: daarom willen wij het leed van anderen, veroorzaakt door onbe kendheid omtrent de Waarheid, lenigen". Prof. P. J. M. Heskes uit Warmond vangt een reeks artikelen aan over de Katho lieken en het Evolutie-vraagstuk. Zuster Constanza uit Leuven vestigt de aandacht op een mooi boekje van Gertrud von Le Fort „Hymnen an die Kirche". Zeer uitvoe rig schrijft pater Maat uit Bloemfontein over de crisis in de Nederlandsch Gerefor meerde Kerk van Zuid-Afrika in verband met de dagvaarding van den Stellenbos- sclien hoogleeraar Du Plessis. In „Op-den Uitkijk" wordt o.a. herdacht de overleden Berlijnschc hoogleeraar Adolf von Harnack. In de vragenbus komen o.m. de volgen de vragen voor: Hoe moet men in Indië de kerken oriënteeren? Zijn middelen om schijndood te voorkomen overeenkomstig de Kath. moraal? Is het ontvangen der PI. Communie mogelijk bij iemand die kunst matig gevoed wordt? Ook in de correspondentie komen weer vele belangwekkende onderwerpen ter sprake. INGEZONDEN STUKKEN Het nieuwe raadhuis te Leiden. Mijnheer de Hoofdredacteur, Wat zoudt u er van denken, wanneer men het nieuw te bouwen stadhuis eens plaatste aan de overzijde van de Bree- straat en wel op het vierkant, dat wordt begrensd door Breestraat, Pieterskerkkoor- steeg, Pieterskerkhof cn Wolsteeg. Wat zou men dan een spuiing krijgen langs alle zijden. Ook aan diepte geen gebrek. En zouden do kosten voor onteigening van dit veel grooter oppervlak, doch waar op minder kostbare panden, wel zooveel grooter zijn dan die voor het veel kleinere terrein op de oude plaats aan de Bree straat, of zouden deze zelfs niet geringer zijn. Dit denkbeeld wil ik gaarne in overwe ging geven. Leidenaar.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14