NED. OOST-INDIE KERKNIEUWS ZATERDAG 5 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ONDER ZEER GROOT BELANGSTELLING heeft te Vught de begrafenis plaats gehad van wijlen jhr. mr. H. v. d. Pol, kamerheer in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin en burgemeester van Vught. De stoet op het kerkhof GEMENGDE BERICHTEN HET NOODWEER IN OVERIJSSEL EEN RAMP VOOR LAND- EN TUINBOUW. Men meldt ons: Wij doorkruisten gister morgen in gezelschap van den Rijksveld- wachter Grave uit Wesepe het door de reeds gemelde ramp getroffen gebied van Overijssel Daarbij bleek het ons, dat de bui van Donderdagavond haar werking be gon onder Olst en haar weg heeft geno men over de Dingshof en Wesepe tot aan Heeten, dat is dus ongeveer een lengte van 10 K.M., terwijl de breedte van het ter rein in kwestie, naar schatting zeker 4 K.M. bedraagt. Binnen deze grenzen lig gen duizenden hectaren bouwland en het valt nog op geen stukken na te bepalen, hoeveel bunders grond- en hakvruchten to taal verloren zijn gegaan. Daarbij komt, dat hoewel enkele land bouwers verzekerd zijn tegen stormschade, de voorwaarden der polissen in de meeste gevallen geen vergoeding" voor hagelschade toestaan. Sommige getroffenen willen over gaan tot het afmaaien van de halfrijpe graansoorten, om op deze wijze er nog iets van te redden; in hoeverre dat zal geluk ken, blijft echter een groote vraag. Nog Donderdagavond laat bevond de burgemeester van Olst, de heer W. Baron Bentinck van SchoOliheeten, zich op het- terrein van de verwoesting. Gistermorgen bleek, dat nog een derde boerderij in de omgeving, n.l. die van H. Brinkhuis te Bamele in de gemeente Kaal te, door het hemelvuur was getroffen en totaal in de asch gelegd. De schade wordt hier gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Hoe sterk de hagelslag van Donderdag was, moge blijken uit het feit, dat bij den landbouwer B. J. Nijkamp niet minder dan 50 kippen door de woedende elementen in het veld den dood vonden. Ook bij anderen is veel pluimvee verloren gegaan. Bij Jan ten Have te Pleegstc en vele anderen werden alle ruiten van de woning vernield. Rundvee werd in de weide ge- door, hooibergen getroffen en verbrandden. Het ergst van alles blijft echter de oogst- schade. Daar waar gisteren nog het rij pend graan golfde in een rand van koren bloemen en klaproozen, is het nu eén troos teloos, naargeestig gezicht van lange rog ge, waarvan niets goeds terecht zal ko- men. In dit geteisterd gebied woont een nij vere bevolking, die voor dag en dauw uit de veeren moet om met veel zwoegen den van nature armen grond te bewerken en in de laatste jaren gaf de bodem veel goeds terug in ruil voor de zorgen, vooral door ontginning aan het bouwland besteed. Dit jaar echter wordt hier, zooals wij reeds zeiden, letterlijk niets geoogst. De niet-kapitaalkrachtigc boeren, die boven dien toch al een moeilijk jaar doormaak ten, zullen het dus heel hard te verant woorden krijgen. Moge zij, die Donderdag zonder luide jammerklachten, maar gelaten en berus tend de verwoesting aanzagen, nog op eeni- gerlei wijze iets van het verlorene terug vinden, want zaaien en niet oogsten is een hard gelag HET NOODWEER VAN DONDERDAG. Te Gorredijk. Donderdag heeft boven Gorredijk een hevig en langdurig onweer gewoed, waar bij de bliksem verscheidene malen is inge slagen. Bij den heer J. de Jong is twee maal de boerenhuizinge getroffen, waarbij de laatste maal een begin van brand ont stond, dat echter tijdig gebluscht kon wor den. Verder sprongen op verschillende plaatsen nog electrische lampen. ONGELUKKEN. SLACHTOFEERS VAN HET VERKEER. Kind onder een draaiorgel. Het 5-jarig dochtertje van den heer B. is op de Kruislaan te Bussum nabij de ouderlijke woning onder een draaiorgel ge raakt. Het achterwiel ging over haar heen. fn zorgwekkenden toestand is zij naar de Majella-stichting overgebracht. Plotseling de straat over gestoken. Een driejarig meisje, Hendrika van Ger- wen, werd Donderdagavond te Eindhoven aangereden door een personenauto, juist toen zij" plotseling den drukken verkeers weg overstak. De bestuurder-, de heer A. C. Dingen uit Veldhoven, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het kind kreeg een lichte hersenschud ding. UIT EEN BOOM GEVALLEN. Bij het kersenplukken. Te Wijk bij Duurstede is de arbeider J. v. d. L. bij het kersenplukken uit den boom gevallen. Hij bleef bewusteloos liggen en werd aanstonds naar zijn woning vervoerd. Daar kon de inmiddels geroepen genees heer slechts den dood constateeren. Motorrenner verongelukt. Donderdagavond is een der deelnemers aan de Zaterdag te Assen te houden mo torraces bij een gevaarlijke bocht twee maal over den kop geslagen en daarna in een slopt terecht gekomen, waarbij de mo tor op hém terecht kwam. Het was een Spanjaard, die op een Harley Davidson reed. Hij werd naar het ziekenhuis ver voerd waar geconstateerd werd, dat zijn rechterbeen belleden de knie gebroken was. Kokend water over het lichaam. Gisterochtend omstreeks elf uur kwam op den Zomer weg te Den Haag een een- en-twintigjarige juffrouw te vallen, tenge volge waarvan zij een emmer met kokend water over haar lichaam kreeg. Zij is met ernstige brandwonden ter observatie naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Verdronken. Te Dubbeldam is de tweejarige A. Tim mermans in een sloot voor de ouderlijke woning geraakt. Toen de moeder het kind eenige oogenblikken later ophaalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Achter Bellingwolde (Gr.) is de. 8-jari ge zoon van den heer Abbo Gosseling in het Weenerbad verdronken. Aan bloedvergiftiging overleden. Vrijdagmorgen beging de drie-en-veer tig-jarige v. Grevenbroek te Waalwijk de onvoorzichtigheid, een puistje op zijn hoofd door-to krabben, met het gevolg, dat bloedvergiftiging ontstond, waaraan hij Da enkele uren overleed. Aan de gevolgen overleden. De acht en twintig-jarige landbouwers zoon B., wonende in de Tennisstraat te Breda, die eenige dagen geleden door zijn eigen kar werd overreden, is Vrijdag aan de gevolgèn hiervan in het St. Ignatius- ziekenhuis overleden. BRANDEN. Hotelbrand te Heiligerlee. Vrijdagmorgen is te Heiligerlee het ho tel Hayenga afgebrand. Slechts weinig kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Groote veenbrand. Tusschen Bellingwolde en Papenburg staat het nabije Grientsveen in lichtelaaie sedert Woensdagmorgen en er is geen hel pen aan. Het veen is zoo droog, dat blus- schen niet helpt. Meer dan 1000 dagwerken turf zijn reeds verbrand. Brandstichting? Een auto van den heer P. te Oirsbeek is geheel door het vuur vernield. Dc auto stond in een schuur. Daar in de nabijheid een doosje lucifers en een flesch benzine werd gevonden, wordt brandstichting ver moed. EEN ONFORTUINLIJK SCHIP. En geen voordeelige reis. De Donderdagavond te IJmuiden bin nengekomen stoomtreiler „Gesina IJm. 140" heeft tijdens de visscherij op zee de netten plus de vischbordcn en een galg verspeeld. De netten waren vermoedelijk aan een wrak vastgeraakt. Men zal zich herinneren, dat deze stoom treiler gedurende bijna anderhalf jaar nabij Wijk-aan-Zee op het strand heeft vastge zeten. Geen misdrijf in het spel. Maandagmiddag is, zooals gemeld, het lijk opgehaald bij de sluis te Makkum van mej. K. K., afkomstig uit Harlingen. Aan vankelijk waren er vermoedens, dat er misdrijf in het spel was. Dc politie meen de in een bepaalde richting te moeten zoeken en arresteerde een zekeren S. K., die geruimen tijd, met genoemde juffrouw verloofd geweest was. Later heeft men op grond van onderzoek door den dokter en uit andere omstandigheden evenwel een andere opvatting gekregen en is men, naar de „Tel." meldt, tot de overtuiging gekomen, dat men hier niet met geweld pleging door een ander te doen had. De verdachte is op vrije voeten gesteld en heeft aan de autoriteiten brieven overge legd van de verongelukte mejuffrouw K., waaruit zijn onschuld bleek. Mej. K. was 20 jaar. Bloedige mishandeling bij een rechtszitting Toen de drie-en-twintigjarige chauffeur F. W. uit Roermond voor den politierech ter aldaar terecht stond wegens een op IS Mei j.l. op zijn stiefvader gepleegde mis handeling ging deze, terwijl de politierech ter den mishandelde stiefvader onder vroeg, wederom te lijf en sloeg hem met de gebalde vuist dusdanig tegen den neus, dat het bloed tot voor de groene tafel spoot. D^ marechaussees grepen den woeste ling vast, terwijl inmiddels1 do politierech ter een maand gevangenisstraf oplegde, zoodat de officier van justitie direct last kon geven W. naar de gevangenis over te brengen. Van het voorgevallene werd door de marechaussees proces-verbaal opgemaakt, zoodat W. binnenkort wel andermaal voor de met bloed bevlekte groen tafel zal kun nen verschijnen. Onder het hooi gevlucht. Gedurende het onweer van Woensdagna middag schuilden eenige landbouwers te Merkelbach bij Heerlen onder een drie tal hooibergen. Plotseling zag een hunner, dat de hoop, waaronder de gebrs. N. had den plaats geiiomen, ih brand stond. Beiden werden bewusteloos onder het brandende hooi uitgehaald. Het bleek dat een hunner een lam been had en ile inmiddels ontbo den geneesheer vreest, dat dit been lam zal blijven. De ander-had geen letsel be komen. Diefachtige dienstboden. Twee Duitscho dienstmeisjes, die nog maar kort in Nederland waren gearri veerd, vertrokken Js morgens vroeg uit Oosterbeek om elders in ons land hun ge luk te beproeven. Zij hadden zich, met hun zware koffers per auto naar den trein te Arnhem laten brengen, teneinde, zooals la ter bleek, naar Amsterdam te vertrekken. De politie kreeg echter de lucht van dit overhaast vertrek en toen de meisjes te Amsterdam arriveerden, stonden daar een paar rechercheurs te wachten, die de da mes mee naar het bureau namen, ten einde daar de koffers aan een visitatie te onder werpen. In een der koffers bleek een hoe veelheid tafelzilver te zijn vers-topt bene vens linnen tafelgoed. Dienzelfden middag keerden de meisjes onder geleide te Oos terbeek terug, waar zij zijn opgesloten en ter beschikking van de justitie gesteld. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN ERNSTIG BOOTONGELUK BIJ ODESSA. 16 Passagiers omgekomen. Een bericht uit Odessa maakt melding van een ernstig bootongeluk, waarbij 16 passagiers om het levenzijn gekomen. Toen een reisgezelschap, dat de archeo logische opgravingen te Olviopol bij Odes- sa wilde bezichtigen, aan land zou gaan, sloeg de boot om. De 45 inzittenden geraak ten te water en het gelukte slechts 29 per sonen te redden. HEVIGE ONTPLOFFING. In een chemische fabriek te Castleford. Bij een brand in een fabriek van che mische producten te Castleford (Yorkshire) had gisteren tegen den middag een ont ploffing plaas, welke heel de stad deed trillen. De fabriek werd er totaal door verwoest. De bij de fabriek gelegen huizen zijn zwaar beschadigdin de stad werden tal rijke ruiten verbrijzeld. Er waren honderd arbeiders in de fa briek werkzaam. Tot dusver vond men twee dooden, men vreest echter, dat er nog meer onder de puinhoopen bedolven lig gen. Tien gewonden moesten naar het zie kenhuis worden gebracht, van twee hun ner is de toestand ernstig. De ontploffing was negen mijl in den om trek hoorbaar. Van alle kanten snelden onmiddellijk ambulances en brandweren naar de plaats der ramp. Blijkens nadere berichten uit Londen over de ramp werd de eerste ketelontplof fing door twee anderen gevolgd, waar door de geheele fabriek verwoest werd. Gloeiende stukken metaal vlogen honder den meters ver. Vele huizen in den om trek werden zwaar beschadigd. Van een school, waar juist onderwijs werd gegeven, werd het dak afgerukt. Van dc leerlingen werd echter niemand gedeerd. Met het reddingswerk werd terstond be- gonen en na eenigen tijd waren reeds ze ven lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Verscheidene zwaar gewonden, van wie er velen in levensgevaar verkeeren, zijn ge borgen en naar het ziekenhuis overge bracht. De verwondingen zijn bij bijna al len van zeer ernstigen aard. Sommigen zijn armen of beénen afgerukt. Bij de fabriek speelden zich hartroeren de tooneen af. De familieleden, die ter stond naar de plaats van het ongeluk kwa men, om naar het lot van hun bloedver wanten te informeeren, moesten door do politie met geweld op een afstand worden gehouden. WOLKBREUK TE NEW YORK. Een wolkbreuk, gepaard gaand met een buitengewoon hevig onweer, heeft Donder dagavond. in New York het straat- en spoorwegverkeer urenlang in een chaos herschapen. De neerstroomende watermas sa's dwongen tienduizenden auto's op de straten en bruggen te blijven staan, zoo dat zich kilometerslange files vormden. Het spoorwegverkeer naar het Noorden werd een uur lang tot stilstand gebracht, zoo dat onder de menigte, die zich in verband met den nationalen feestdag naar het Grand Central Station had begeven, een levensgevaarlijk gedrang ontstond. Op de zelfde wijze ging het toe in de stations van den ondergrondschen spoorweg, waar liet verkeer wegens het binnenstroomendo water eveneens tijdelijk moest worden on derbroken. Noodweer in Italië. Uit de verschillende deelen van Italië komen nog nieuwe berichten binnen over onweders, stormen en overstroomingen. Bij Genua werden twee personen tenge volge van heb noodweer gedood. Bij Percara werd een badinrichting door de kracht der elementen verwoest en door den stroom medegesleurd. Te Prescia en in do naaste omgeving moest de brandweer meermalen optreden om menschen en dieren van den dood tc redden. Bij Viccnca hebben aardstortingen plaats gehad, die het verkeer ontwrichtten. Noodweer in Saloniki. Heel het Zuidelijke en Oostelijke gedeel te van de stad Saloniki is overstroomd ten- gevolge^ van hevige onweders; dc schade is aanzienlijk en er zijn tal van slachtof fers. DE BRAND IN DE T0ERLSCHE 0ELWERKEN. Na vier weken bedwongen. Na vier weken onafgebroken werkzaam heid is de brandweer van Harzburg-Wil- helmsburg er in geslaagd, den brand bij de Toerlsche olicfabrieken zoover te beper ken, dat de brandwacht thans kan worden teruggetrokken. De schade bedraagt 3 millioen mark; aan lijnkoeken alleen is een hoeveelheid van 18.000 ton verloren gegaan. Lugubere vondst in de woestijn. Uit Lüdcritzbucht, (Zuidwest-Afrika) wordt gemeld: Een wachtmeester der po litie ontdekte, toen hij 24 K.M. ten Noor den van de Oranjerivier op zijn post kwam, acht menschelijke skeletten in de woestijn. Uit identificatieteekens bleek hem, dat het de beenderen waren van negers, die in dienst waren geweest van de Consolidated Diamond Mines. In het voorjaar van 1925 waren 167 inlanders, die bij deze mijnen werkzaam waren, gedeserteerd. Na een zwerftocht door de woestijn werden 88 hun ner gearresteerd. Van dc overige 65 arbei ders was echter geen spoor meer te ont- j dekken. Waarschijnlijk zijn de thans ge vonden geraamten die van een groep dezer vluchtelingen. Het levende spoorboekje. Miss Ethel Mas n in Londen heeft haar eigen specialiteit. Wie zich op de gedrukte dienstregelingen, welke toch ook drukfou ten kunnen hebben, niet wil verlaten, be hoeft slechts de jonge dame op te zoeken om van haar eiken trein in de Engelsche provincie opgenoemd te krijgen. Zo kan alle vertrek- en aankomsttijden der treinen in alle aan de lijnen liggende stations op geven. Ze staat met de spoorwegbesturen in direct contact en wordt om haar buiten gewoon geheugen graag in verscheidene belangrijke quaesties betreffende de spoor boekjes geconsulteerd. Bezoekers metdc on mogelijkste vragen komen bij haar en nog nimmer heeft zo ook maar de kleinste ver gissing begaan. Eens meende iemand een vergissing in een opgave van haar te kun nen aanwijzen, maar het kwam er op neer dat de fout-lag bij do spoor, welke een trein iets te vroeg had laten vertrekken. Ook bij politioneele en justitieele onder zoekingen wordt miss Mason vaak geraad pleegd, daar zij zonder tijdroovend nakij ken prompt en onvoorwaardelijk betrouw baar bescheid weet te geven over do op een bepaald uur aankomende en vertrek kende treinen. Dit speciale verniogon uitte zich al als kind bij haar; na eenmaal lezen kon ze haar lessen enz. woordelijk opzeg gen. Nu is die gaaf een beroep voor haar geworden, dat haar een mooi inkomen ver sohaft. Ze oefent het met groote liefde en nauwgezetheid uit en het is zeker geen ge makkelijke prestatie, welke ze levert,, want de hersenacrobatick, die er aan to pas komt, moet men niet gering schatten. Eindelijk de. zeeslang! Uit Sydney wordt aan de Daily Tele graph geseind dat vele visschers en ande ren die' als betrouwbaar bekend staan, in do buurt van Woollongong de laatste veer tien dagen een monster van SO tot 90 voet lang hebben gezien, met oen ontzaglijken kop in dc lucht, dat langs den zeespiegel kronkelde als een groote slang. Dc verhalen zijn zoo hardnekkig dat haaienvisschers uit Sydney er met een groote cn snelle motorboot op uit zullen gaan, in dc hoop het monster te kunnen bemachtigen. Do geleerden blijven, ondanks het hoilleger van getuigenissen, twijfelmoe dig en zeggen dat de „zeeslang" een haai, een walvisch, ccn school bruinvisschen, een inktvisch of nog iets anders kan zijn. EEN LEPRALIJDSTER IN ATJEH NEERGELEGD. Zij deed een aanval op een brigade. Aneta seint uit Buitenzorg: Officieel wordt gemeld, dat een telegram is ontvan gen van den Gouverneur van Atjeh, mel dende, dat een lepralijdster te Liekict gis teren een brigade heeft aangevallen en als gevolg daarvan werd neergelegd. Een marechaussee werd onbeduidend gewond. De oorzaak van de daad is onbekend. HET NEDERLANDSCH PRIESTER- COLLEGE TE ROME. Naar „De Volkskrant" van welingelichte zijde verneemt, zal in het eerlang te openen Priestercollege, dat op last van het Neder- landsch Doorluchtig Episcopaat te Rome ge bouwd wordt onder leiding van Mgr. Dr. B, Eras, de zorg voor de huishouding worden toe vertrouwd aan de Zusters van het H. Gezel schap van Jezus, Maria en Joseph, wier moe derhuis is te 's Hertogenbosch (Mariënburg). VISITATIE-REIS NAAR INDIE. Door den hoogeerw. Provinciaal der Paters Minderbroeders. Naar mén verneemt zal de hoogeerw. Pater Regalatus Hazebroek O.F.M., provinciaal der Paters Minderbroeders in Nederland, in Sep tember a.s. een visitatie-reis naar Indië maken Zijn Hoogeerw. zal bij deze visitatie-reis ver gezeld worden door den zeereerw. pater Dr. Cassianus Hentzen, O.F.M. Pastoor G. A. van Sonsbeek. f In den ouderdom van 51 jaren is na een korte ongesteldheid, voorzien van de '.natste H. H. Sacramenten overleden de Zeereerw. Heer G. A. van Sonsbeeck, pastoor te Stokkum (gem. Bergh).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13