RECHTZAKEN KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 3 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 AMERIKA DE AMERIKAANSCHE TARIEVEN. Hoover laat de gevolgen ervan in Europa bestudeeren. Volgens een bericht van de „New York Times" is do onderstaatssecretaris van het ministerie van financiën te Washington, Mills, naar Parijs vertrokken, om in op dracht van president Hoover do gevolgen van de nieuwe Amerikaanscho douane-ta rieven in Europa te bestudeeren. AMERIKA HOUDT IN 1930 184 MILLIOEN OVER. De staatssecretaris voor financiën Mel lon, heeft medegedeeld, dat de regeering het fiscale jaar 1930 sluit met een surplus van 184 millioen dollar. Hij wees er op, dat buitenlandsche regeeringen als Juni- termijnen een bedrag van 76 millioen op oorlogsschuld betaalden, welke dus buiten gewone uitkomsten zijn. Inbraak te Zwolle en Harmeien. De Hooge Raad heeft behandeld de zaak van iemand, die door de rechtbank te Zwolle was veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens inbraak in en diefstal van een brandkast te Zwolle uit het kantoor van de N. V. de Automaat, gepleegd in den nacht van 21 op 22 Juli 1927. Het Hof te Arnhem legde hem deswege drie jaar gevangenisstraf op. Mr. Meyer uit Arnhem lichtte een vier tal cassatiemiddelen toe, waarna de con- clusio van het O. M. werd bepaald op 8 Juli. Dezelfde verdaqjite had voor de recht bank te Utrecht terechtgestaan wegens diefstal van een brandkast uit het station te Harmeien. Do rechtbank legde hem. drie jaar gevangenisstraf op, doch in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof werd hij tot vier jaar veroordeeld. Ook in deze zaak lichtte mr. Meyer vier cassatiemiddelen toe en werd de conclu sie van het O. M. bepaald op 8 Juli. INGEZONDEN STUKKEN Aan alle oud-gemobiliseerden, bezoekers van het R. K. Militair Tehuis te Utrecht. Even, beste vrienden, wil ik uw gedach ten opwekken aan den mobilisatietijd, den tijd, voor u misschien lastig en dikwijls onaangenaam geweest, maar daarnaast zult ge toch ook met vreugde terug den ken aan ons militair tehuis, aan de weke- lijksche conferenties, aan de maandelijk- sche H. Communie waarna gemeenschap pelijk ontbijt, aan de verschillende feest,- avondjes voor elke bijzondere aangelegen heid georganiseerd, en zeg het eens als ge nu nog eens nadenkt, heeft het u geen goed gedaan in dien tijd toen de gevaren uw ziel van alle kanten bedreigden, dat ge ver van uw huis, ver van uw vrouw en kinderen een tehuis had waar de band met uw buis bleef bestaan en daardoor als ge met verlof waart uw vrouw gerust kon aanzien en vrijelijk in de reine oogen van uw kinderen. En wie was cle oprichter, de organisator, de ziel van dat alles, Pater Hoogstraaten onze Aalmoezenier. In Augustus 1914 door Mgr. v. d. Wetering z.g. aangewezen voor den zielzorg der te Utrecht en omliggende forten gelegerde R. K. Militairen, zette hij onmiddellijk zijn schouders onder het toen zoo zeer moeilijke werk, want de Regeering had toen nog geen Aalmoezeniers benoemd en er was dus dienaangaande niets geregeld. Weldra had Pater Hoogstraaten een tehuis voor zijn mannen gevonden, want het bestaande lokaal der R. K. Militairenvereeniging was veel en veel te klein. Dank zij de medewer king van het bestuur van de R. K. Werk- liedenvereeniging St. Joseph, kon Zijn Eerwaarde daar zijn intrek nemen. Het was toen dat Z.E. mij zeide, ik zou wel een maandelijksche algemeene H. Communie willen instellen. Ik antwoordde ja, dat is zeer noodzake lijk, maar u kunt de menschen niet nuchter naar de kazernes of forten laten gaan. Zoo als u weet kon men vroeger in de kazerne wel opgeven als men. vroeg ter kerke ging dat er koffie en boter bewaard moest blij ven, maar het bewaren voor de kerkgan gers werd nog al eens vergeten, zoodat men vaak gedwongen was in de cantine koffie en boter te koopen. Een kop koffie met suiker werd in artillcristische vak term „een bak sas met" genoemd. De artil leristen weten dat de sas het licht ontvlam bare buskruitpoeder is, waarmede de sla- doppen van de projectielen gevuld zijn. Het was dus geen erg vleiende benaming voor de koffie. Pater Hoogstraaten was het er direct mee eens, dat het zonder ontbijt te ver strekken moeilijk ging, maar het zou nog al wat kosten iedere maand. Maar geen nood. Z.E. klampte de Presi dente van den R. K. Vrouwenbond aan om steun en Z.E. liad. succes. Dra togen een aantal wakkere dames aan den arbeid om maandelijks bij de bur gers van Utrecht geld in te zamelen voor instandhouding van ons tehuis en iedere maand kon er na de algemeene H, Commu nie een ontbijt plaats vinden, mede dank zij enkele goede slagers, die om beurten voor de meubileering van de boterham zorg droegen, tot aan den tijd dat deze goede menschen zich met ondergang be dreigd zagen en wegens vleeschgebrek op de schalen in hun etalage, waar anders de heerlijke roode biefstuk prouktc, nu ge rookte bokking te koop lag. Alle moeilijk heden op te sommen waar Pater Hoog straaten mee te kampen heeft gehad zou veel te ver voeren, dat als er algemeene Communie was, op den garnizoensorder stond, ieder denke eraan brood mede te brengen. De Coöperatie „Preferentia" die ons al tijd nog brood had geleverd, kon dit met meer doen, daar zij door de distributie te krap bedeeld werd. Den lsten Zonciag van iedere maand ech ter, was cn bleef toch altijd een zeer schoone dag.^ We zijn met ons tehuis 4 maal moeten verhuizen daardat de eige naars die hun lokaliteiten welwillend voor de militairen hadden afgestaan, deze zelf weer in gebruik moesten nemen, doch met de laatste verhuizing waren we klaar om dat we huur konden betalen, want onze Aalmoezenier hacl inmiddels door bemid deling van den Hoofdaalmoezenier Rijks subsidie gekregen, want zooals u weet wa ren er inmiddels een Hoofdaalmoezenier en ook Aalmoezerniers door de Regeering benoemd. Pater Hoogstraaten bleef echter zijn Aartsbisschoppelijke benoeming be houden. Wie uwer herdenkt niet zijn krach tig bezielend woord in de Maandagavond conferenties of in de predikaties op den lsten Zondag der maand. Wie denkt niet met genoegen aan de feestavonden met St. Nicolaas cn andere gelegenheden of aan de gezellige avonden in het militair tehuis of den bijstand als uw buitenge woon verlof geweigerd of de kostwinners vergoeding voor uw gezin te laag gesteld was. Ja, hij is een missionaris geweest on der de militairen, ik ben er zelf getuige van geweest, dat hij met een missie-altaar op reis ging om in een om reden van be smettelijke ziekte geisoleerde legerplaats, de H. Mis te lezen en de H. Communie uit te reiken. Een ander maal mocht ik bij het toe dienen van het H. Doopsel getuige zijn. Dat zijn werken door de militairen is ge waardeerd geworden bleek nog 2 jaar gele den overduidelijk, toen hij in Twente voor een jubileerende vereeniging als spreker optrad en iemand van de aanwezigen het woord vroeg en hem hulde bracht voor het werk in dc mobilisatie verricht. Thans is er een oogenblik gekomen waarin wij allen, do duizenden door het ge- heele land verspreid die tijdens de mobili satie te Utrecht en omliggende forten zijn gelegerd geweest, in onze gedachten ons nog eens weer om onzen oud-Aalmoeze nier moeten scharen, want Z.E. hoopt op 26 Augustus aanstaande zijn zilveren pries terfeest te herdenken en ik twijfel niet of u zult hiertoe allen willen medewerken zonder uitzondering, waarom dit artikel in alle Kath. dagbladen is geplaatst. Het is de bedoeling Pater Hoogstraaten een huldeblijk namens ons allen aan te bieden. Zendt mij spoedig een postwissel- tje of een aangeteekenden brief met uw bijdrage en vermeldt daarbij uw naam en adres en waar ge te Utrecht gelegerd was, dan zal ik bij het huldeblijk een lijst voe gen van de deelnemers, waardoor het een blijvende herinnering wordt voor Pater Hoogstraaten als hij zijn mannen nog weer eens op papier gemobiliseerd ziet. Zend mij dus spoedig een postwisseltjo van een gul den of van een kwartje naar gelang het u goed of minder goed gaat: als 't plan slaagt zult u in 't zelfde blad waarin u dit leest, ook 't verslag van de viering van 't zilve ren Priesterfeest van onzen oud-Aalmoeze nier Pater Hoogstraaten kunnen lezen. A. U. A. VAN GREVENSTEIN, res. Ie Luitenant der Militaire administratie, oud-prefect van het R. K. Militair Mobilisatie tehuis te Utrecht. 's-Gravenhage .Wilhelmina van Pruisen straat 31. 131. „Het bedelen met succes is een kunst, die niet iedereen verstaat.De prak tijken der bedelkunst zijn vele en velerlei. Zoo heeft iedere bouwpastoor, iedere Missiepropagandist, iedere straatbloem- pjesverkooper. iedere tombola-juffer met of zonder champagne-bar, iedere(nu komt het L.) bellentrekkende vagebond, iedere weldoener van andermans geld een eigen bedeltaktiek overeenkomstig aard, aanleg en doel.. Een apart gilde onder de bedelaars vormen diegenen, die zich wijden aan de hart vermurwende litera- tuur der bedelbrief schrijverij bij gebeur tenissen als huwelijk of gezinsuitbreiding enz. enz." Aldus vertelt het ons onze trouwe vriend van „De Tijdspiegel" in de „Tijd" van 27 Juni 1.1.' Zoo u ziet is een spiegel toch ook wel eens een nuttig meubel, dat niet alleen voor ijdeltuiten bestemd is, maar zelfs iemands geslachtsboom vertoont, a-ls je maar goed genoeg kijkt. Nu stuur ik wel geen circulaires of brieven met ingevulde postwissels bij of zonder huwelijk, geboorte of dood, maar dat ik bij het gilde bede laars behoor zou ik teveigcefs trachten te ontkennen, 't Is alleen maar lollig dat ik onder mijn verwanten behalve bouwpas toor en tombolajuffer ook nog bellentrek kende vagebonden enz. heb ontdekt. Ik zal maar denken: Acb, in iedere familie vindt men wel eens wat. Ik mag niet zeggen dat „Tijdspiegel" het kwaad met ons meent. Een spiegel is nu eenmaal een ding dat. alles opneemt dat in zijn straal valt en kan het niet hel pen dat Kitty, als zij haar permanent wave bewondert, ook een paar grijze ha ren ontdekt. Gelukkig maar dat het gilde van bouw pastoors en Missie-propagandisten e.d. door onzen tegenwoordigen H. Vader op bet voetstuk gezet is: „Schaamt u niet bedelaar te zijn voor Christus en voor de zielen". Father LEFEBER, St. Bonifacius-Missichuis Directeur. Hoorn, Postrek. 120937. Men wordt Stichter(es) van dit Missie huis door in eens of bij gedeelten hon derd gulden te schenken. SASSENHEIM. Oranjevereeniging. Gisteravond hield bovengenoemde vereeniging een vergade ring, welke tevens als jaarvergadering werd gehouden, in de zaal van het „Bruine Paard". De voorz., de heer Bisschops, open de deze vergadering. Al is dc opkomst niet zoo groot on het weer niet zoo ge schikt om te vergaderen, spr. achtte het toch beter tegen den tijd van het feest te vergaderen dan in den winter. De notulen der vorige vergadering .wer den ongewijzigd goiedgekeurd. Het jaar verslag moest wegens ziekte van den lsten secretaris worden uitgebracht door den 2den secretaris, den heer Beye, die een overzicht gaf van de werkzaamheden der vereeniging. Het verslag werd met een dankbaar applaus goedgekeurd. Met een aansporing van den voorzitter om de ver eeniging te blijven steunen werd den heer Beye dank gebracht voor zijn keurig verslag. Wegens ziekte van den penningmeester kon geen financieel verslag worden uit gebracht. Alleen kon uit een schrijven van de kascontrole opgemaakt worden, dat in 1930 het saldo bedroeg 253.73; tevens dat de bescheiden in de beste orde zijn bevon den. Door den voorzitter wordt toegelicht, dat in het afgeloopen jaar groote uitgaven zijn gedaan o.a. een schilderstuk van H. M. de Koningin, geschonken aan het nieuwe Raadhuis. De heer Schrama brengt ter sprake dat hij met den he.er Potman als kasnazieners de kas in orde heeft be vonden. Spr. had gemeend, dat den pen ningmeester voor dit groote werk een klei ne subsidie toekomt, hetgeen door het be stuur zal worden overwogen. Als kascontroleurs werden voor 1930 aangewezen de heeren J. v. Weeren en K. W. v. Breda, waarna dank werd gebracht aan de kasnazieners van vorig jaar. Hierna volgt bestuursverkiezing wegens reglementair aftreden van de heeren L. Th. Bisschop en J. Bergman. Na gehouden stemming werden gekozen do heeren Th. Boot en J. Bader, die hun benoeming aan namen. Alsnu werd een stemming gehou den voor voorzitter. Met algemeene stem men werd benoemd de heer A. Warnaar. De nieuwbenoemde bracht dank aan den oud-voorzitter voor zijn ijverig oprichtings- werk en beschouwde hem als het roer der Oranjevereeniging. Spr. uitte den wensch, hem weer spoedig als voorzitter terug te zien. Hij zal de functie van den heer Bis schops overnemen en hoopt op denzelfden voet de leiding voort te zetten. Hierna volgde bespreking feestelijkheden welke dit jaar zullen gehouden worden op 10 en 11 September. De feesten zullen in hoofdzaak weer gelijkluidend zijn aan voor gaande jaren, alleen de autorit zal worden uitgeschakeld, waarvoor iets anders in de plaats genomen kan worden. Het bestuur zal daarom trachten een optocht te organi- seeren, toepasselijk op deze streek. De heer Boot had het plan uitgedacht een optocht te organiseeren xan iiet bollenvak om- van de verschftj&ide namen en soorten van bloemen, welke hier gekweekt worden personen op praalwagens te plaatsen. Dit idee wordt aan de vergadering bekend ge maakt, waarvoor medewerking wordt ge vraagd van de heeren bloemisten. Het be stuur zal stappen doen dit te verwezen lijken. Ter gelegnheid van de 50ste geboortedag van H. M. de Koningin zal ook iets extra's moeten gebeuren, om aan dezen dag eeni- ge luister bij te zetten. Bekend werd ge- uaaakt, dat op 31 Aug. een volkszangavond zal gegeven worden in een localiteit, welke ook op het feestterrein zal worden her haald, door een uur lang volksliederen te laten spelen. Na- nog enkele besprekingen volgde slui ting dezer geanimeerde vergadering. ZO ETER MEER—ZEG WA ART. Collecte. De collecte voor den ge- wapenden dienst heeft in de gemeente Zoetermeer 14.50, in de gemeente Zeg- waart 37.20 opgebracht. Huisnummering. Met de nieuwe huis nummering is in deze gemeenten een aan vang gemaakt. Duidelijke emaille-plaatjes geven wijkletter en huisnummer aan en worden vanaf den openbaren weg gezien goed zichtbaar bevestigd. De straten en wegen worden oneven en even genummerd. ZEGWAART. Mord- en klauwzeer. De landbouwer D. alhier had deze week een groote scha depost. Van zijn veestapel, waaronder het moïld- ep klauwzeer heersclite, stierven twee koeien. Voor de consumptie werden de dieren afgekeurd en onder politietoe zicht begraven. Geboren Maria Theodora., d. van P. Adegeest en M. H. Opdam Sijtske, d. van D. Kinkel en van D. Esveldl Thaede Annes, z. van A. Haijes en van A. de Graaff Johanna, d. van A. van Rui tenburg en van C. den Hollander Cor nelia Johanna Theresia, d. van C. Volle- bregt cn van A. M. van Leeuwen Jo seph Petrus Theodorus, z. van C. J. van der Werf en van A. Erdtman. Overleden Joseph Petrus Theo dorus van der Werf oud 5 dagen. Ondertrouwd: H. van Schaik, 24 jaar te Zegwaart en W. Verburg, oud 26 jaar te Zevenhuizen L. Sloots 23 jaar te Zegwaart en A. H. Mulder, 25 jaar te Utrecht.' ZOETERMEER. Getrouwd: G. J. P. van der Burg 31 jaar en P. Hoogervorst 22 jaar. Ondertrouwd: G. C. Verhoef 24 jaar en A. van Wieringen 23 jaar. LEIDEN. Geslaagd: Doct oraal 'examen rechtsgeleerdheid mcj. D. J. Wesselingh (den Haag) en dc heer L. A. Sieburgh (O e g s t g"e e s t); Candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de letter B. de heer J. Uitterdijk (den Haag), idem letter A. de heer J. G. H. Dommisse (Leidon); Gandidaatsexamen Wis- en Natuurkun de letter K. de heer A. Kruysse (Rotter dam); idem letter H. de heer J. E. Mulok Houwer (Dordrecht); Doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer A. B. M. Dijckhoff (den Haag); Doctoraal examen Geneeskunde de heer J. A. Lente (Leiden); Bevorderd is tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „De Germaansche klankverschuiving", een hoofdstuk uit de geschiedenis der Ger maansche taalwetenschap, mej. W. S. Russer, geboren te Zoeterwoude. DE LUSTRUMFEESTEN. Telegram van Prinses Juliana. Tijdens de viering van het Lustrum van het L. S. C. werd door eere-'.eden en leden van het Collegium Supremum van het Leidsch Studentencorps, aan een gemeen- schappelijken maaltijd van ruim 60 perso nen, op initiatief van den oudst aanwe zigen praeses (dien van 1891) een tele gram van hulde aan Prinses Juliana te Finse (Noorwegen) verzonden, waarin de studie van de Prinses aan de Leidsche universiteit werd herdacht. Daarop is van den Kamerheer Baron Baud thans het volgende antwoord na mens de Prinses ontvangen: „H. K. H. Prinses Juliana draagt mij op eere-leden en led envan het Collegium Supremum van het Leidsche Studenten corps Hoogstderzelven bijzonderen dank over te brengen voor het telegram H. K. H. toegezonden. De gelegenheid van den maaltijd gehouden ter viering van het 71ste lustrum en daarbij de verzekering te ge ven, hoezeer H. K. H. erkentelijk is voor de vriendelijke woorden waarmede herin nerd wordt aan de volbrenging van Hare Leidsche studiën en voor de betuiging hun ner gevoelens van aanhankelijkheid". K0STEL00ZE RIJWIELBELASTINGMERKEN. Het kantoor der invoerrechten en ac cijnzen, Langebrug 20, zal speciaal voor het aanvragen van kostelooze rijwielbelasting- merken in het tijdvak van 14 Juli 1930 tot 2 Aug. d.a.v. zijn opengesteld als volgt: alle werkdagen, behalve des Zaterdags, van 17 18 uur, bovendien iedere Woensdag van 1819 uur. In de buitengemeenten Oegstgeest, War mond en Voorschoten zal gedurende de gewone zitdagen in de maand Juli hiertoe gelegenheid worden gegeven. Christelijke verpleegsters. Maandag had het bestuur der afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Christelijken Ambtenaarsbond een bijeenkomst uitge schreven voor de verpleegsters, werkzaam in het Academisch ziekenhuis. Een groot aantal verpleegsters had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Nadat de voorzitter der afdeeling, de heer Slegtenhorst, met gebed geopend had, en de zusters, benevens den bondssecreta- ris, den heer Vermeulen, een welkom had toegeroepen, kwamen de tongen los. Een stroom van vragen, wenschen, ver langens, en ook van grieven brak los bij de bespreking van de rechtspositie der ver pleegsters. De lieer Vermeulen kon tal van vragen onmiddellijk beantwoorden. Voor tal van wenschen zal hij nadere inlichtingen in winnen, en een bespreking aanvragen bij den directeur van het Academisch Zie kenhuis. De voorzitter stelde voor binnenkort op nieuw een vergadering te beleggen. Dit voorstel verwierf algemeene instemming. Er traden 11 nieuwe leden toe. Actie bij de firma Gebr. Pel te Leirlen. Reeds geruimen tijd wordt door de Alg. R. K. en Chr. bonden i. h. Bakkers, Cho colade en Suikerbewerkingbedrijf, in sa menwerking een actie gevoerd, om te ko men tot een collectief regelen der arbeids voorwaarden voor het personeel van de firma Gebr. Pel te Leiden. Echter werden de aangewende pogingen tot heden nog niet met succes bekroond. Wel hadden reeds eenige malen vergaderingen van het personeel plaats, en werd briefwisseling met de firma onderhouden, doek tot een defi nitieve bespreking is het nog niet geko men. Niettegenstaande dat werd voor oeni- gc weken een brief van de firma ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat, ofschoon de firma niet wilde ingaan op te ter zake gedane voorstellen, er geen bezwaar be stond om een bespreking aan de besturen der organisaties toe te staan. Daar echter tot heden geen nader be richt ontvangen werd, op de mededeeling der organisaties, dat zij gaarne van de ge legenheid gebruik wenschten te maken, is deze week het personeel door de besturen der vakbonden wederom te samen geroe pen, om de thans geschapen situatie onder de oogen te zien. De flink bozGchte vergadering heeft nu aan de hoofdbesturen opdracht gegeven, nog éénmaal een poging te wagen, om met de firma in contact te komen, daar men van oordeel was, dat het in den tegen woordigen tijd niet meer behoort voor te komen, dat dc vakorganisaties, aan welke het personeel in groote meerderheid de behartiging van zijn belangen inzake de bepaling der arbeidsvoorwaarden, in han- LEIDEN. Vrijdag, R. K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. waargenomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. den heeft gegeven, genegeerd worden. En dat de firma dat doet, staat nog wel niet vast, maar wordt zeer gevreesd. De besturen der organisaties hopen nog op een minnelijk overleg. De autotocht ouden van dagen. Hedenmiddag te ongeveer half twee zijn uit den Burggravenlaan alhier 101 auto's met ongeveer 350 deelnemers aan de auto tocht voor ouden van dagen vertrokken. Als eerste doel wordt gereden naar het Haagsche Bosch, waar van-buiten het Huis ten Bosch zal worden bezichtigd. Vervolgens wordt gereden naar Meyen- del waar de thee zal worden gebruikt, om vervolgens om ongeveer 6 uur weer op de Kaasmarkt alhier te arriveeren. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 1197. Coöp. Boerenleen bank, Katwijk aan Zee, Burgersdijkstraat 3c. Uittr. Best. Lid: D. Parlevliet, Kat wijk a. Zee; Uittr. kassier: P. de Best, Katwijk a. Zee. Nieuwe inschrijvin g e n: 5554. Gantvoor's Mee'agentuur N.V. Leiden, Fagelstraat 55. Dir.: J. van Deventer, Lei den. Maatsch. kap.: 2000.geheel ge plaatst en gestort. 5555. K. Oudshoorn en Zoon (B. P.) Sas- senheim, Jacoba van Beierenlaan 6. Het kweeken van en den handel in bloembollen en aanverwante gewassen en al wat in den ruimsten zin kan geacht worden daartoe te behooren. Venn.: K. Oudshoorn, Sas- senheim en A. Oudshoorn, Sassenheim. Weer een psychopaath ontvlucht. Dinsdagmiddag heeft weer een ver pleegde van het Psychopathen-asyl alhier kans gezien te ontsnappen. Het is zekere H. S„ afkomstig uit Enschede, die te onge veer 5 uur, toen hij bezig was met het verrichten van werkzaamheden in de na bijheid van het asyl met nog e-en aantal verpleegden, onder de hoede van twee be wakers, plotseling over een sloot sprong en er van doorging. De achtervolgingspo gingen bleven vruchteloos. De man is voor de eerste maal ontvlucht. Er zijn er ook eenigen die reeds meermalen een uitstapje hebben gemaakt. Dit schijnt niet al te groote moeilijkheden op te leveren. Eerste luitenant P. G. C. A. van dei- Speek Obreen, van het 6de reg. veldartil lerie, is, van zijn detacheering te Ede, bij zijn korps alhier teruggekeerd. Kapitein A. G. van der Hout, van het 6de reg. veldartillerie alhier, is benoemd tot adjudant van het korps. Op 2 Juli stonden 420 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 271 op 2 Juli 1929. Vanmiddag viel een ongeveer 14-jarig jongmensch ter hoogte van de Julianastraat in den Heerensingel. Een voorbijganger bracht hem weer op het droge. Aan den heer W. F. v. d. Wilk Jr., amb tenaar ter secretarie van de Kamer van Koophandel alhier is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend wegens verandering van werkkring. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de Verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 21 uur verplicht is daarvan kennis tc geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zon- neveld'Straat alhier, geopend van 912 uur, van 21 uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Gevonden voorwerpen. Portemonntie met inhoud, portemonnaie van A. W. S. v. d. Lelie, huissleutels, Fordsleutel, zak gevuld met jute zakken, gele steen aan zilveren haakje, zakje in houdende monsterzakjes, doublé kinder- schakelarmband, mantelceintuur, cahier, portefeuille van W. J. Hoppenbrouwers, haarspeld, 3 pakjes spoorkaarten, 4 houten balken, duimstok, gouden armband (slang model), klapstoeltje, rijwielbelastingplaat- je, in étui, kosteloos rijwielbelastingplaat- je, vaarboom, gouden broche, medaille van een schietvereeniging, kinderpistool, pak je studieboeken van mevr. Hubner, paar witte strandschoenen, autoband, grijze hee- renhoed, regenjas, zilveren rozenkrans, Leidsche kaas, R. K. kerkboekje, 3 foto's, vischnetje, lorgnet in papier gepakt, kin derschoentje, pak manufacturen, witte handschoen, kunstroos, vulpenhouder, deur knop, paardenzweep, wieldop van een auto ledig damestaschje, rijwielpomp, bruine stofjas, doublé armband, zwarte motorpan talon, witte kralen halsketting, badpak, wit kinderschoentje, badpak met handdoek en muts, "zilveren rozenkrans in etui, zak doekje, notitieboekje, zilveren -mesarm bandhorloge, thermos flesch, brii, nieuwe mansonderbroek, zilverbon, verrekijker in

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2