DONDERDAG 3 JULI 1930 No. 6635 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Zlste Jaargang 3)e £eidóelve 6ou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.*60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondag&blacl is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, 'huur en •verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Het fiasco van den Leerplicht in Rusland Het „tijdschrift voor communistisch on derwijs" officieel orgaan van het cen trale comité van werkers bij het Sovjet-on derwijs schrijft o. m. „Het Sovjet-decreet van Moskou d.d. 28 October 1928 betreffende de leerplicht der kinderen is nooit uitgevoerd. De arbeiders kennen er zelfs het bestaan niet van. De 270 scholen, die men in het district Mos kou zou openen, zijn er nog steeds niet. De moeielijkheden, die de leerplichtwet ople vert, zijn door het uitvoerend comité zelfs nog niet onder het oog gezien. „In het district Kolomna zijn 2.5 milloen roebel voor het bouwen van scholen be schikbaar gesteld dat geld is echter nooit ontvangen. De overheid heeft tot nu toe nog geen vatsgesteld plan tot organi satie van den leerplicht. Daar de onder wijskrachten gebrek lijden aan voedings middelen en het meest noodzakelijk on- derwijsmaterieel ontbreekt, zal men bo vendien moeten overgaan tot sluiting van de reeds bestaande scholen. „In het district Tver is aan de 293 scho len, die volgens het plan moesten worden opgericht, nog niet begonnen. 74000 kinde ren blijven van alle onderwijs verstoken. De bestaande scholen zijn verwaarloosd. Vensters zijn er niet en er is gebrek aan het noodigste onderwijsmateriaal. „Op de partijbijeenkomst van de com munistische partij Moskou is bewezen, dat het aantal ongeletterden van de streek Moskou het getal 1 millioen een honderd duizend overschrijdt. Van de leden der vakvereenigingenkunnen er 180duizend niet lezen. De eenheden van het roode leger zijn er op onderwijsgebied niet be ter aan toe. Inplaats van voldoende scho len te hebben voor het onderricht aan 10 duizend man, zooals was vastgesteld, heeft het leger nauwelijks gelegenheid tot het geven van onderwijs aan 4500 man". Onder het opschrift „opzienbarende cij fers" publiceert hetzelfde tijdschrift voor communistisch onderwijs, dat in Noord* Kaukasië slechts 43.2 pet. kan lezen. In Zuid-Kaukasië is dit percentage 24 pet., in Ingoucliétie 8.3 pet. en in het district der Tcherkessen 4.5 pet. Het grootste deel der openbare leeszalen in Noord-Kaukasië blijft gesloten, volgens dezèlfde communis tische revue. Doorgaans gebruikt men ze voor opslagplaats, huisvesting en ontspan ningslokaal. Hierin ziet men ook weer 'ns, hoe 't ook met de beschaving verkeerd móet loo- pen, als men met satanische brutaliteit den Godsdienst "en de Zedewetten negeert en bespot. Een communistische samenleving móet ten slotte een in alle opzichten onbe schaafde samenleving worden missend de innerlijke cultuur, maar ook de uiter lijke beschaving. Welke laatste men al thans nog vindt in een wereld, die zich niet zoo bruut en consequent tegenover God ep. Godsdienst stelt! VAN HET VATIC A AN. DE NIEUWE KARDINALEN. De baretopzetting. Gisteravond heeft de H. Vader in de Consistoriezaal den nieuwen kardinalen Leme da Silveira Cintra, Marchetti-'Sel- •vaggiani, Bossi, Serafini en Liénart de baret opgezet. Kardinaal Lemc da Silveira Cintra, aartsbisschop van Rio de Janeiro, las een adres van hulde aan den Paus voor, waar op de H. Vader antwoordde met een toe spraak, waarin Hij de verdiensten naar voren bracht der nieuwe kardinalen. Vervolgens wijdde de H. Vader eenige woorden aan de feesten der laatste dagen, namelijk het feest der prinsen der aposte len, de feesten van het H. Hart van Jesus en van het H. Bloed, in verband waar mede Hij eenige treffende gedachten ont wikkelde. Den verheffing van vijf vooraan staande prelaten tot het kardinalaat noem de de H. Vader een heerlijke bekroning van zijn jubeljaar. Aanwezig waren kardinaal-staatssecre taris mgr. Pacelli; de gezanten van Frank rijk, Italië en Brazilië, pelgrims uit ge noemde landen; een groot aantal bisschop pen en prelaten, benevens een aantal ver tegenwoordigers van het H. College der propaganda fide en van de Carmeliten- orde. Onder de aanwezigen bevond zich ook de moeder en eenige familieleden van kar dinaal Liénart. DUITSCHLAND MALAISE IN DE DUITSCHE IJZER-INDUSTRIE. De organisatie van werkgevers in de ijzer- en staalindustrie voor de districten Hagen, Schweim en Arnsberg deelt mede, dat de toestand ten gevolge van het aan houdend gebrek aan orders als hopeloos moet worden beschouwd. In verband hiermede heeft de directie der ijzer- en staalfabriek te Haspe, die tot het concern der Klöckner-Werke behoort, al haar arbeiders opgezegd. Ter motivee ring wordt door de maatschappij ver klaard, dat het noodzakelijk is, de accoord- loonen, welke bij deze onderneming vei; boven de minimumtarieven gelegen zijn, te verlagen en opnieuw vast te stellen. Tot dusver hebben de besprekingen met de vakvereenigingen geen resultaat opgele verd. Bij deze fabriek heeft de geheele uit 2800 man bestaande ploeg zich aan gesloten bij de partieele, wilde stakingen) welke Dinsdag in diverse ondernemingen van het Rijnsch-Westfaalsehe industriege bied de z.g. Noordwestelijke groep zijn uitgebroken. Vandaag zullen de ar beiders der fabriek over de door de di rectie voorgestelde nieuwe accoordloonen stemmen. In het district Dusseldorp heeft de si tuatie geen wijziging ondergaan. In alle fabrieken der ijzer- en staalindustrie wordt normaal gewerkt. Op 8 dezer vindt een eerste conferentie tusschen den bond van werkgevers en de vakvereenigingen plaats, waarop getracht zal worden tot een rege ling van den arbeidstijd en de loonen te geraken. Te Mühlheim schijnen de stakingen in diverse bedrijven reeds weer haar einde tegemoet te gaan. Naar wordt medege deeld moeten van de in totaal 10.000 ar beiders, die het werk hadden neergelegd, twee derden hedenochtend weer in de fa briek zijn opgekomen. Daarentegen duurt te Mühlheim de sta king bij de Siemens-Schuckertwerke, de A.E.G. en de Ruhrtaler Maschinenfabrik nog in vollen omvang voort, waarbij om streeks 2000 arbeiders betrokken zijn. In tegenstelling met de overige stakingen in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied heeft men bij de actie in de Siemens- Schuckert-fabrieken met een georganiseer de beweging te doen, die door de vakver eenigingen wordt geleid. Voorts wordt nog gemeld,-'dat ook de directie der ijzer- en staalfabrieken van Neheim-Hüsten de overeenkomst over de accoordloonen heeft opgezegd. Deze on derneming behoort echter niet tot de z.g. Noordwestelijke groep. RUMOERIGE BEGR00TINGS- DEBATTEN. Ter gelegenheid va-n de beraadslagingen over de gemeentelijke begrooting hebben zich in den Berlijnschen gemeenteraad woeste tooneelen afgespeeld. Reeds gedurende de debatten in de zaal was er een levendige woordenwisseling tusschen communisten en nationaal-socia- listen ontstaan. Toen de nationaal-socia- listische spreker Lippert- de zaal verliet, volgden hem een stuk of tien communis tische afgevaardigden, die in de voorhal van de vergaderzaal zich op hem stort ten, hem neerwierpen en er op los sloegen. Afgevaardigden van andere fracties en toegesnelde politiebeambten maakten aan de vechtpartij een einde. Kort daarop zetten zich de heftige too neelen in de zaal weder voort, toen de uit de communistische partij uitgetreden af gevaardigde Rosenthal het woord verkreeg en de gezamenlijke communisten in een luid geraas uitbarstten. Tenslotte werden de voorstellen tot dek king van het tekort verworpen. Geen en kele partij kon er toe komen den nieuwen belastingvoorstellen haar toestemming te geven. Het gevolg van deze- verwerping is een noodbegrooting voor de hoofdstad, die door den eersten president van de Mark Brandenburg wordt opgesteld. ENGELAND DE CRISIS OP MALTA. Lord Strickland onverbeterlijk. Lord Strickland, die heden naar Malta terugkeert, heeft, naar uit een Reuter- telegram blijkt, nog vooij zijn vertrek de kans waargenomen om in een interview met een Reuter-vertegenwoordiger eenige onbeschaamdheden aan het adres van den H. Stoel te lanceeren. Lord Strickland verklaarde, dat het Vaticaan blijkbaar nog niet begrijpt, welke middelen noodig zijn om het kwaad te herstellen, toegebracht aan den gods dienst in de heele wereld door de poli tieke activiteit van den bisschop van Gozo en doordat de aartsbisschop van Malta in gebreke is gebleven het gebruik van het bisschoppelijk gezag en de geestelijke macht voor persoonlijke doeleinden te be teugelen. Een democratische regeering, zoo ver volgt hij, kan niet behoorlijk functionnee- ren als niet de kerkelijke autoriteiten, die politiek dwalen, vrijelijk gecritiseerd kun nen worden en het wordt nog moeilijker, als zij, die in religieus opzicht dwalen, niet door hun superieuren worden berispt. Gisteren werd op Malta een proclama tie afgekondigd, waarbij aan den gouver neur volmacht verleend wordt, wetten uit te vaardigen bij ordonnantie, mits hij geen inbreuk maakt op de voorbehouden vraag stukken en do constitutie niet wijzigt. De bestaande uitvoerende raad blijft bestaap, doch de gouverneur heeft het recht te handelen zonder overleg met en zelfs tegen den wil van genoemden raad. Alle ordonnanties van den gouverneur sedert de parlementsontbinding zijn gel dig verklaard. RUSLAND DE GELOOFSVERVOLGING IN SOVJET-RUSLAND. Eenige verbetering ingetreden? De Engelsche minister Henderson ant woordde gisteren op in het Lagerhuis ge stelde vragen over de geloofsvervolging in Rusland. Hij zeide dat de laatste telegra fische medcdeelingen van den Britschen gezant er op schijnen te wijzen, dat er sinds de algemeene toepassing van het decreet van Maart j.l. eenige verbetering is to constateeren. EGYPTE. ONRUST IN EGYPTE. In Egypte heerscht onrust, dank zij de stokerij van Nahas Paja, die in het open baar den opstand predikt, waarbij de „eed van trouw" wordt afgenomen. Overal wordt de publieke veiligheid verstoord. Ondanks dc onverschillige houding van het publiek in het algemeen en de afkeu ring van alle menschen met ecnig gevoel, kan de onruststokerij van Nahas Pasja toch wel eens een vruchtbaren bodem vin den onder personen met een laag karakter die steeds klaar staan in aile landen, om tumult en onrust te verwekken. Daarom waren gisteren strenge maatre gelen genomen, om onlusten te voorkomen in Zagazig, waar Nahas Pasja redevoe ringen houdt. In Belbeis, waar de propagandatroep van Nahas Pasja halt maakte, werd de be- kolking opgestookt door de deputatie, die den Waldleidor vergezelde. Zij drong een station binnen en bracht ernstige verwon dingen toe aan twee officieren, twee solda ten en beambten en bedreigde een politic man. De politie verdedigde zich en twee aan vallers werden gedood. Dc premier verklaarde, dat dc regeering dergelijke agitaties niet zou dulden en be sloten was, de openbare orde te handha ven, zoowel onder Europenanen, als in boorlingen. ZUID-AFRIKA ONTEVREDENHEID IN Z.-AFRIKA. Op een vergadering te Bloemfontein, waaraan werd deelgenomen door de verte genwoordigers der nationalistische partij uit drie provincies, werd uiting gegeven aan de ontvredenheid van een deel der TE DESIO (ITALIË), de geboorteplaats van Z. H. Paus Pius XI is eei. monument onthuld ter eere van Z. H. den Paus. Het monument na de onthulling VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De baret-opzetting der nieuwe kardina len. Malaise in de Duitsche ijzerindustrie. De Nankingtroepen hebben weer een overwinning behaald. BINNENLAND Overleden is de zeereerw. heer D. F. W. Pichot. (Kerkn., 3e blad). De tweede Kamer heeft het wetsont werp tot heffing van een compenseerend invoerrecht op sommige soorten suiker met 50 tegen 23 stemmen aangenomen. Zwaar weer op verschillende plaatsen in het land. (Gem. Ber., 2de blad). DE HEER J. A. A. BOSCH TE DEN HAAG, oud vice-president van den Hoo- gen Raad, herdacht gister het gouden jubileum van zijn promotie tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit men, welke zich uitspreekt voor het beleg gen van een nationaal congres tot oprich ting van een nationalistischen bond, welke zal streven naar de verwezenlijking der „oorspronkelijke beginselen" van dc partij. Stein, do oud-burgemeester van Bloemfon tein, verklaarde, dat het belang van Zuid- Afrika medebrengt, dat het onafhankelijk dient te zijn. „Wij zijn zoo betoogde spr. verder niet gekant tegen een verzoening tusschen de twee rassen, maar wel tegen het soort van verzoening, dat opoffering meebrengt van onze nationalo doeleinden, onze idea len, eer en trots. De groeiende tendenz der nationalistische partij, om tevreden te zijn met de huidige positie in het Britsche ge meentebest noemde hij in strijd met de fundamenteele idealen der nationalistische partij. Wij zeggen dat het in het belang van Zuid-Afrika is thans alleen te staan. Dr. Meyer verklaarde ten slotte: „Wij wenschen een republiek, los van het Brit sche rijk, met verdragen, die ons alle voordeden en geen van de nadeelcn ge ven, welke wij thans hebben." CHINA DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een groote overwinning der Nanking-troepen. Officieel wordt gemeld, dat de rcgce- ringstroepen een beslissende overwinning bevochten hebben op de Kwansitroepop en het communistisch leger te Hengchowfoe. De strijd, welke deze overwinning eindigde had drie dagen geduurd. Het overwonnen leger had 15.000 dooden of gewonden, dc regeeringstroepen 5000. Na deze overwinning komen zeven divi sies van het Nanking-leger vrij voor den strijd tegen de Noordelijken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1