ter hen WAüLS -Hal i MS 1 RECHTZAKEN LUCHTVAART SPORT WOENSDAG 2 JULI 1930 DE LE1DSCHE COURAwi IWEEDE BLAD PAG. 6 Laffe wraakneming. Te Kampen werd een perceel grasland publiek verpacht. Om de pachtprijzen te drukken wilden de aanwezige Kamper veehouders niet bieden. Een boer uit het naburige IJselmuiden bood evenwel en werd huurder. De Kamper boeren maakten zich hier over boos en dreigden den huurder, dat zij wel zouden beletten dat hij hel gras zou maaien. Tóen de huurder met de maai- machine het gras wilde maaien, bleek hem dit onmogelijk. Men had n.l. het land be strooid met oud ijzer en op verschillende plaatsen in den grond ges.olcen. De mes sen der maaimachine braken en de man was verplicht het werk te staken. Een pijnlijke historie. Er is dezer dagen in de Kesidentie iets zeer pijnlijks gebeurd, aldus meldt men uit Den Haag aan de „Stand.-". Iets, dat, zoo wel nationaal als internationaal, onze re putatie zeer dreigt te schaden. En waar van liet feitelijk toch het droevigste is, dat heel Den Haag er niet over in op schudding is en niet protesteert. Onze lezers weten, dat de Kesidentie een Schouwburg heeft. Zelfs een Koninklijken Schouwburg Welnu op één van deze mooie avonden is in één van de loges van dezen Konink lijken Schouwburg iemand verschenen in hemdsmouwen Onze pen weigert het neer te schrijven, want ook zij voelt het vreeselijke van dit feit. Misschien zou zooiets ergens ter we reld kunnen gebeuren, dat een mansper soon in een loge verschijnt in z'n hemds mouwen, maar dat is toch zeker ondenk baar in onzen Koninklijken Schouwburg. Wat een blamage voor onze Kesidentie! Het publiek ergerde zich geweldig. Dat is begrijpelijk. Het Haagsclie publiek (en in den Koninklijken Schouwburg zit het neusje van den zalmergert zich heel spoedig. Men stuurde den directeur op den bruut af, om dezen te wijzen op zijn onbehoor lijk gedrag. Maar hij luisterde niet, hij bleef in zijn overhemd paradeeren. En nu is de Kesidentie in felle beroe ring over deze schending van het decorum. Misschien komt er nog wel een interpel latie in den Raad, of een protestmeeting in den Dierentuin, warrt er staan groote cultureele belangen op het spel. Alleen zal het, dunkt ons, een heele puzzle blijven, om uit te maken, waarom de eene helft der bezoekers (de dames) van den Koninklijken Schouwburg, wel mag verschijnen bijna niet, of half ge kleed en waarom een manspersoon, als het beet is, niet in z'n overhemmetje mag ge nieten van de kunst en van wat als zoo danig gepresenteerd wordt! Het drama te Grootegast. De moordenaar van de vier veldwachters te Grootegast, Yje Wijkstra, berust in zijn straf van 20 jaren en is naar de strafge vangenis te Leeuwarden overgebracht. Urnenveld afgegraven. Onder leiding van den heer Braai, assistent aan het Rijksmuseum voor Oud heden te Leiden, is in de buurtschap Stok- kum bij Markelo door een zestal arbeiders een gedeelte van een urnenveld afgegra ven. Gevonden werden een vijftal urnen en eenige losse beenderen-resten. Op het zelfde terrein waren vroeger bij hei bouwen verscheidene urnen uitgegra ven. Jude munten. Te Udenhout heeft bij het uitdiepen van een sloot de heer A. Boers 113 oude munten opgedolven. Een wolkenkrabber. Door den Amsterdamschen gemeente raad is onlangs goedgekeurd, dat voor een goede afsluiting van het Dan. Willinkplein een hoog gebouw zal gemaakt worden. Het zal een woonhuis worden van 12 verdie pingen. De architect van dezen Amster damschen wolkenkrabber is de heer J. F. •Staal en hij zal gebouwd worden door de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Hilwis", waarvan de heeren K. Hille en Jur. Reyn directeuren zijn. Voor dit toe komstige hoogste woonhuis in Amsterdam is gistermiddag de eerste paal geslagen. Het was een proefpaal van 14 Meter lengte. Deze paal is 9 Meter den grond ingedreven. Verder inslaan bleek niet mo gelijk. Het gebouw zal komen te rusten op 896 palen. Het hoogste punt zal 49 Meter boven den beganen grond komen. Er zul len 24 woningen in komen. De directeur en de hoofdingenieur van Bouw- en Woning toezicht, de heeren ir. M. E. H. Tjaden en ir. J. C. van Te.ylingen waren tegenwoor dig bij het inslaan van dezen eersten paal. Het weer in Juni. Mededeelingen van het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bildt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 21/2 graad boven normaal. Zij waB in drie decaden resp, 2, 3 en 2 graden te hoog. De groot ste afwijking kwam voor op den 22en met 5 1/2 graad boven en op den 9en met 11/2 graad beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was 31/2 graad, het gemiddelde minimum 21/2 graad bo ven normaal. Het aantal zomersche dagen met een maximum boven 25 graden bedroeg te De Bildt 10 tegen 4 normaal. Sedert 1899 werd dit aantal slechts overtroffen door Juni 1917 met 14 zomersche dagen. De neer slag was in het grootste deel van Noord- Holland en Zuid-Holland, Friesland en Groningen 30 tot 40 procent beneden nor maal, in Zeeland en Zuid-Limburg 40 tot 50 procent, in Utrecht, Drente, Noord-Bra A I v2 8A Liter 21 24 l 27'/J 31 3«i cent bant en Noord-Limburg 15 tot 25 pro cent beneden normaal. Daarentegen op de Veluwe, in de Achterhoek en een deel van Overijssel normaal tot 10 procent daarbo ven. In Noord-Holland steeg plaatselijk de regenval boven het gemiddelde door een zware onweersbui op den 12en, waarbij te Schoorl meer dan 50, te Schagen meer dan 100 m.rn. viel. Plaatselijk -werd de normale maandsom ook elders overschreden o.a. te De Bildt door zware regen op den 27en, te Arnhem op den 19ij; te Zevenbergen kwam op den 12en zware hagelslag voor. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bildt 255 tegen 192 normaal. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. ROEMEENSCHE BENZINE-TANKBO OT OP DE DONAU ONTPLOFT. Zeven personen om h6t leven gekomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat op de Donau in «de nabijheid van Belgrado 'n ont ploffing heeft plaats gehad aan boord van een benzine-tankschip, dat door een Roe- moensche sleepboot werd gesleept. Bij deze ontploffing zijn zeven personen, die zich aan boord van het tankschip bevon den, om het leven gekomen. De bliksem ingeslagen. Drie slachtoffers. De bliksem is ingeslagen in een molen te Scleignes (België), waar verscheiden menschen een schuilplaats gezocht hadden tegen den regen. Er werden 3 menschen gedood en één kreeg hevige brandwonden. GROOTE BRAND TE MOSKOU. Negen personen om het leven gekomen. Uit Moskou wordt gemeld, dat aldaar een groot in aanbouw zijnd openbaar res taurant tengevolge van brand geheel werd vernield. Negen personen, waaronder drie brandweerlieden, zouden in de vlammen zijn omgekomen. Twee broeders ter dood veroordeeld. De rechtbank te Oldenburg heeft den landbouwer Wilhelm Luttmann en zijn broer Johann wegens moord en brandstich ting ter dood veroordeeld. Johann had op 2S Januari 1930 de vrouw van Wilhelm doodgeschoten en daarna het huis in brand gestoken om de sporen der misdaad te ver bergen. Wilhelm Luttmann had zijn broe der tot de misdaad aangespoord, ten einde zich van zijn 20 jaar oudere vrouw te ont doen. Nieuwe doodvonnissen in Rusland. In het proces tegen 34 leden van een godsdienstige secte te Woronesj werden vier der beschuldigden ter dood veroor deeld, terwijl aan de overigen langdurige gevangenisstraffen werden opgelegd. Inbraak in de Ned. Herv. kerk te Katwijk aan den Rijn. In den nacht van Goeden Vrijdag is in gebroken in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Katwijk aan den Kijn. Door ver breking van een ruit en openbreken van een deur was het den dader* gelukt in de consistoriekamer te komen en vervolgens in de kerk de offerblokken te ledigen. Vol gens den koster, als getuige gehoord, werd ongeveer 60 vermist. Verdacht van dezen inbraak had zich te verantwoorden de 50-jarige machinist A. J. S. Verd. ontkende. De inspecteur van politie W. te Katwijk heeft verd. van de politie te Gouda, die hem arresteerde, overgenomen. Verd. had een koffer bij zich, welke inbrekerswerk tuigen bleek te bevatten, o.a. een boor die op de in de kerkdeur gemaakte gaten pastte. Eenige getuigen hebben verd. op den bewusten avond in de tram van Leiden naar Katwijk aangetroffen. Als deskundige wordt gehoord de di recteur der Gem. Apotheek te 's-Graven- hage, die het gereedschap onderzocht heeft en daarop sporen vond van verf en hout, geheel overeenkomstig met verf en hout aan de kerkdeur. De officier van Justitie, Mr. Rij kens, achtte de verschillende aanwijzingen vol doende, en requireerde voor dezen be klaagde, die reeds eerder veroordeeld is, 2 jaar gevangenisstraf. Inbraak Luxor-Theater te Leiden. J. A. v. L. en J. V. te Leiden stonden terecht, dat zij op 29 April jd., na een uit stapje naar Den Haag te hebben gemaakt, inbraak hadden gepelegd in het Luxor Theater aan den Stationsweg te Leiden. V. had zich bovendien te verantwoorden wegens diefstal van.zink. V. bekende het laatstgenoemde feit, doch de inbraak in het Theater zou meer uit baldadigheid gepleegd zijn. De President merkte op, dat, behalve chocolade ook een stofzuiger werd wegge- i nomen, die later verkocht is. I De officier van Justitie, Mr. Rijkens, re- j quireerde voor elk der verdachten 6 maan den gevangenisstraf. De internationale zakkenroller vrijgesproken. Dc Rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van den Armeniër A Khan Ghanbarian, gedetineerd, wegens de be kende zakkenrollerijen in de Princesse- Schouwburg, te 's-Gravenhage. De Rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten niet bewezen en sprak verd. vrij, waarbij zijn onmiddellijke invrijheidstel ling werd gelast. De moord te Waddinxveen. Voor den Hoogen Raad is gisteren be handeld de zaak van K. te Waddinxveen, die op 2 Augustus 1929 aldaar zijn buur man Schotman zoodanig met een scheer mes heeft gesneden, dat deze kort daarop is overleden. De rechtbank te Rotterdam veroordeel de hem hiervoor wegens moord tot 8 jaren gevangenisstraf. In hooger beroep verhoogde het Haag- sche Hof deze straf tot 12 jaren gevange nisstraf, van welke veroordeeling K. in cas satie ging. Zijn raadsman, mr. Eikenboom uit Rot terdam, lichtte gisterenmiddag 8 cassatie middelen toe. De advocaat-generaal mr. Berger zal in deze zaak op 8 Juli conclusie nemen. Een nachtelijke rooker en de gevolgen. De Vierde Kamer van de Amsterdam- sc'he Rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 51-jarigen havenarbei der, bewoner van een perceel aan de Oos tenburgergracht, verdacht van schuld aan den brand die op 24 Februari in zijn wo ning was ontstaan. Verdachte was met een brandende pijp naar bed gegaan, zooals hij gewoon was te doen. De Rechtbank veroordeelde verd. tot een geldboete van 30 subs. 20 dagen hechtenis. Het O. M. had zes weken hechtenis ge- eischc. De studenten, die het paleis binnendrongen. Tegen het vonnis van de Amsterdamsche rechtbank, waarbij de twee Delftscke stu denten, die op een avond in Mei het Pa leis op den Dam binnendrongen, voorwaar delijk werden veroordeeld, heeft de amb tenaar van het O. M., mr. Massink, hooger beroep aangeteekend. KANTONGERECHT TE LEIDEN. CRICKET DE TWEEDE TESTMATCH Australië wint. De Australiërs hebben den tweeden testmatch met zeven wickets gewonnen. In de tweede innings bedroeg de score van Engeland 375 runs, waartoe Chapman met 121 runs bijdroeg. Toen de Australiërs de fweede innings openden hadden zij slechts 72 runs te sco ren om te winnen. Zij sloegen dit aantal voor het verlies van drie wickets bij elkaar Battincijfers: Engeland eerste innings totaal 425. Australië eerste innings 229, voor zes (gesloten). Engeland tweede innings 375, Australië 72 voor 3 wickets. Flamingo Juniores Tournooi. Voor het Flamingo juniores tournooi hebben zeven elftallen ingeschreven, wuai'door het noodzakelijk is een voorron de te spelen. In verband hiermede zal a.s. Zaterdag middag een Leidsche combinatie bestaan de uit Ajax en L. C. C.-spelers tegen H. C. C. uitkomen. Het Leidsche elftal is als volgt saamge- steld Ajax: Godding Sr., Godding Jr., v. Haef- ten, Chr. van Goor, Planjer, v. Kuijk en Zwaan. L. C. C.: A. van Goor, L. Kantebcen, P. Kantebeen en Chr. Laman. WATERSPORT De „Mis England II" van Segrave weer boven water. De „Miss England II", de raccboot, waarmede sir Henry Segrave het leven verloor nadat hij het snelheidsrecord op zijn naam had gebracht, is in het meer Windermore boven water gebracht en tot dicht bij den oever gesleept. „Miss Eng land II" zal naar de dokken te Bowness Bay worden overgebracht en daar gron dig onderzocht worden. •Toen het water uit de bont was gepompt was het eerste wat door M. Willcock, den ingenieur die de ramp overleefde, werd gevonden, de stop-watch van Segrave, dat op den bodem van de cockpit lag, waar het blijkbaar was terechtgekomen, toen Segrave over boord werd geslingerd. De stuurinstallatie en de propeller waren nog in tact. Sinds 13 Juni jl. had de boot op den bodem van het meer gelegen, maar dan 192 voet beneden den waterspiegel. Parijsche Sportblad L'Auto en de ziel van deze organisatie is zijn chef-redacteur de heer Desgrange. Hieruit mag natuurlijk niet geconcludeerd worden, als zou de Fransche fabrikanten in liet geheel niet bij de race geinteresseerd zijn. Van 1910 het jaar, waarin voor het eerst de Toui de France werd gehouden, tot 1911 waren de'Fransche wegrenners niet te genaken mannen als Georges, Passer jeu, Lapize, Petit, Breton, Trousselier, Pottier, Garri- gou zorgden er voor, dat Frankrijk imrnei won. Eenmaal echter gedurende dit tijd vak werd een Luxemburger winnaar, nl in 1909, toen Faber het eerst de finish pas seerde als eerst geklasseerde. Daarna en vooral na- den oorlog waren het voorna melijk Belgen en Luxemburgers, die fle Tour wonnen. Slechts eenmaal kon een Franschman nog de race winnen, nl. in 1922 door Pelissier. Veel veranderingen in de bepalingen hebben gedurende het bestaan van de race plaats gehad, maar de belangrijkste wijziging is eigenlijk wel van dit jaar. In- plaats van de industrieploegen komen thans vijf ploegen aan den start, die als vertegenwoordigers kunnen gelden van de betreffende lauden. De volgende renners nemen deel: Italië: Binda, Belloni, Piemontesi, Frascarelli, Pancera, Guerra, Cremo, Guintelli. België: J. Aerts, Dossche, Demuyso- re, Delaney, Bonduel, Mertens, Lalou, Ta verne. S p a n j e Cardonna, Ritra, Trusba jr. Cepeda, Tubau, Mateu, Dermit. Fran k r ij k Ch. Pelissier, M. Bidot, Leducq, Merviel, Fontan, A. Magne, P, Magne, Mauclair. Duitschland Buels, Siegel, Tietz Thierbach, Manthy, R. Wolke, Schön en Nebe. Duitschland neemt voor het eerst aan de Tour deel. Behalve de acht rijders van ieder land nemen nog 40 touristen van 1929 deel, en voorts 20 nieuwelingen. Door deze wijzi ging in de bepalingen is het uitgesloten, dat de concurrentie der verschillende in- dustrien van invloed kan zijn op den sportleven uitslag der race. Dc racewielen worden door L'Auto be schikbaar gesteld. De étappes zijn verkort, de totale afstand is eveneens kleiner ge worden. Alle vijf landen hebben een zoo ster? mogelijke ploeg samengesteld, toch zijr wij van meening, dat de Italiaansche dit maal al bijzonder sterk is. Tenslotte ver melden we nog de winnaars van de Tpui de France, van 1903 af tot heden: 1903: Carin, Frankrijk; 1904: Cornet Frankrijk; 1905: Trousselier, Frankrijk: 1906: Pottier, Frankrijk; 1907: Petit Bre ton, Frankrijk; 1908: Dezelfde; 1909: Fa ber Luxemburg; 1910: Lapize Frankrijk; 1911: Garragou, Frankrijk; 1912: Defray België; 1913: Thys, België; 1914: Thys België; 1919: Laljot, België; 1920: Thys België; 1921: Scieur, België; 1922: Lambol België; 1923: Pelissier, Frankrijk; 1Ö24 Bottecchia, Italië; 1925: Dezelfde: 1926: L. Buysse, België; 1927: N. Frantz Luxemburg; 1928: Dezelfde; 1929: De waele, België. HF.T EERSTE VLIEGTUIG VERVAAR DIGD DOOR WERKSPOOR. Vrachtvliegtuig voor de K. L. M. Naar de A. R. Rotterdammer meldt, zal de K. L. M. binnenkort in het bezit zijn van een groot vrachtvliegtuig. Dit vracht vliegtuig, dat dus speciaal bestemd is voor het vervoer van goederen en gemaakt is volgens het type „Jumbo" is vervaardigd in de werkplaatsen van Werkspoor te Utrecht. De machine, een tweedekker, is uitge rust met een acht-cylinder motor. De bouw bij Werkspoor geschiedde onder toe zicht en leiding van technisch personeel van de K. L. M. Voor Werkspoor is dit het eerste vliegtuig, dat in haar werk plaatsen is gebouwd. De bouw heeft onge veer een jaar geduurd. Binnen enkele da gen wordt de machine per dekschuit aan geveerd te Rotterdam, waar zij, na ge monteerd te zijn, op Waalhaven zal wor den ingevlogen. Wij wepsclien de K. L. M. met de aan winst van dit vrachtvliegtuig van harte geluk. Indien de machine aan de verwach tingen beantwoordt, zal vermoedelijk met den bouw van vliegtuigen aan Werkspoor worden voortgegaan. RUIM EEN HALVE MAAND IN DE LUCHT. De duurrecordvliegers zetten door. De bemanning van het vliegtuig „City of Chicago" waarmede, zooals reeds ge meld, het duurrecord voor vliegtuigen ge broken is, en welke zich reeds 447 uur in de lucht bevindt, deelt in een naar bene den geworpen brief mede, dat zij het voor nemen heeft tot den Amcrikaanschen On afhankelijkheidsdag op 4 Juli in de lucht te blijven. Militair vliegtuig verongelukt; 2 dooden. Bij Chartres is gistermiddag een mili tair vliegtuig neergestort. De twee inzit tenden, twee kapiteins; zijn om het leven gekomen. De laatste étappe van de „Southern Cross' Kingsford Smith heeft aangekondigd dat het zijn bedoeling is, om Woensdag ochtend om 7 uur te starten voor de trans continentale vlucht. De Southern Cros zal landen te Chicago, Salt Lake Cit.s Oakland en San Francisco, het einddoO van .den tocht. Uitspraken. P. K. Katwijk overtreding der drank- wet J 20, of 10 d.J. T. Sassenheim over treding der woonwagen- en woonschepen- wet ƒ10 of'5 d.J. H. A. B. Woubrugge te Leiderdorp zonder verlof van het be voegd gezag als schipper van een vaar tuig den openbaren weg, een jaagpad ver sperren 10 of 5 d,; P. K. Noordwijker- houd overtreding der visscherijwet f 6 of 3 d.; D. v. d. B. Veur, D. v. d. Z. Amster dam, H. A. Amsterdam en K. v. E. te Oegstgeest, als schipper van een gesleept wordend vaartuig in heb openbaar vaar water kanaal Rijn-Schie nalaten gedurende de vaart het roer te bedienen om den koers te regelen, ieder 10 of 5 d.; S. B. openbare dronkenschap 5 of 3 d.P. M. id. J 5 ot 3 d.J. S. overtreding der ver- ord. Leiden op de straatpolitie 2 of 1 d.; G. v. A. fietsen zonder licht 3 of 2d.; P. L. K. Noordwijk, een hondenkar gebrui ken zonder deze voorzien te hebben van een drinkbak ƒ3 of 2 d.J. C. B. H. te Leiden een tweeden persoon op een voor één persoon bestemd rijwiel vervoeren f 2 of 1 d.; J. S. fietsen zonder bel 3 of 2 cl.; W. v. d. R. Noordwijk, openbare dronken schap 5 of 3 d.; A. J. S. Noordwijk een auto zonder voldoende toezicht op een weg laten staan anders dan men in rust ge- brachten motor ƒ3 of 2 d.H. v. E. fiet sen zonder reflector J 3 of 2d.; A. G. te Leiden fietsen door de Watersteeg f 2 of 1 d. VOETBAL HET TOURNOOI TE GENEVE. Gisteren is het Internationale Voetbal- tournooi te Genève voortgezet met twee wedstrijden tusschen de clubs, die op de vorige drie dagon een nederlaag geleden hebben. De winnaars van gisteren komen nog in aanmerking voor een plaats in de kwart-beslissing. Dc Zwitsersche kampioe nen en gastheeren, Servette, sloeg gisteren de Belgische kampioenen Cercle Sportif •Brugeuis met 2—1, stand bij de rust was 10 voor Servette. De Spaansche club Real Irun won met 51 van de Fransche kampiaenen Set-e, met de rust was de stand 2—0. Tengevolge van deze uitslagen zijn de kwartfinales als volgt samengesteld: FirstViërina (Oostenrijk) tegen Fürth (Duitschland). 2. Slavia (TsjechoSlowakije) tegen Real Irun (Spanje). 3. Servette (Zwitserland) tegen den win naar van Bologna (Italië) en Go-Ahead (Nederland). 4. Ujpest (Hongarije) tegen den verlie zer Bologna en Go-Ahead. LAWN-TENNIS HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. Tilden en Timmer winnen. In de derde ronde heerendubbelspel sloegen Tilden en Timmer gisteren Bell en Mangin met 7—5 8—6 6—2 ATHLETIEK Ontmoeting Den Haag—Leiden. De voorloopige samenstelling van de Leidsche ploeg die op 7 Juli tegen den Haagschen Athletiekkring zal uitkomen luidt als volgt: 100 M.: A. Buttler, G: An- nokkee, F. Jutte. Estafette 4 s 300 M. H. A. Bonte, F. Jutte, G. Annokkee, A. Buttler. Verspringen: S. Meerburg, W. Graven- daal, H. A. Bonte. 400 M.: P. Jansen, G. Annokkee. 1500 M.: J. Wassenburg, M. Verhoog, H. Hemerik. Speerwerpen: Gestenaar of Groencwold J. Boot-, W. Gravendaal. Hoogspringen: W. Gravendaal, J. Boot en S.Meerburg. Olympische estafette: 800 M. M. Hol- zum, 400 M. R. Bronsgeest, 200 M. D. Ou wehand en 200 M. J. Boot. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift". Gisteravond is de recordwedstrijd ge reden over 18.6 K.M. Er was dezen keer een buitengewone slechte opkomst der renners, hetwelk zeker was te wijten aan dit warme weer op den dag. Van de vijf renners der A .en B klasse, welke aan den start verschenen hebben er twee door pech moeten opgeven, nl. J. Riethoven en W. Severijnen. De tijden gemaakt door de andere ren ners luidt: J. Verschoor 32 min. 21 sec., E. Sladek 33 min. 5 sec.; J. van Wezel 34 min. 27 sec. Do Junioren reden het 10 K.M. record met als uitslag C. Paats 20 min. 21 sec.; A. Riethoven 23 min. 41 sec. Ven beide afdeelingen zijn de recordtij den niet verbeterd. Hierbij was de heer P. T. de Jong de officieele tijdopnemer, terwijl de heer H. v. Wezel sr. de keerpuntcontrole waar nam. DE TOUR DE FRANCE. Morgen begint de langste en zwaarste wegwedstrijd. 2 Juli vangt de Tour de France, de langste en zwaarste wegwedstrijd ter we reld, aan. De start is te Parijs en op 27 Juli zullen de renners voor de 24ste maal de 5000 K.M. hebben volbracht en de finish, die natuurlijk te Parijs is, binnen stuiven. Gedurende al die dagen zullen alle vrienden der wielersport hun oogen op Frankrijk gericht hebben, waar de wegreuzen de prachtige landstreken van Frankrijk in razende vaart zullen door kruisen. Klein begonnen werd deze weg wedstrijd aldra de belangrijkste ter wereld en het geheele Fransche volk leeft met deze kamp mede. Alle autoriteiten werken mede, om den tocht zoo goed mogelijk te doen verloopen. Gemeentebesturen en leiders der bonden werken samen om het den rijders zoo gemakkelijk mogelijk te maken wat betreft de aankomst en door rijden. Typisch is dat niet in de aller eerste plaats de fabrikanten bij deze weg race zijn geinteresseerd, maar dat dc or ganisatie in handen is van het bekende

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6